Balatongyörök Község Önkormányzat Képviselő-testületének 8/2017.(V.23.) önkormányzati rendelete

A közterületek használatáról

Hatályos: 2017. 06. 01- 2018. 12. 31

Balatongyörök Község Önkormányzata Képviselő-testületének

8/2017. (V.23.) önkormányzati rendelete

a közterületek használatáról


Balatongyörök Község Önkormányzatának Képviselő-testülete Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés a) pontjában, az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény (a továbbiakban: Étv.) 54. § (5) bekezdésében és a mozgóképről szóló 2004. évi II. törvény 34. § (3) és (5) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 23. § (5) bekezdés 2. pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következő rendeletet alkotja (a továbbiakban: Rendelet):


1. §

Általános rendelkezések


  1. A Rendelet célja településképi, kereskedelmi, idegenforgalmi, közegészségügyi, köztisztasági és közlekedésbiztonsági szempontok figyelembe vételével meghatározni a közterület rendeltetéstől eltérő célú használatának szabályait.
  2. A közterületet, azok építményeit, berendezéseit és felszereléseit állaguk sérelme nélkül, az általános magatartási szabályok betartásával, rendeltetésszerűen, mindenki ingyenesen használhatja.
  3. A közterület rendeltetésszerű használata alatt az Étv. 54. § (4) bekezdésében foglaltak az irányadók.
  4. A Rendelet alkalmazásában közterület az Étv. 2. § 13. pontjában, valamint a közterület felügyeletről szóló 1999. évi LXIII. törvény 27. § a) pontjában meghatározott közterület.


2. §

A Rendelet hatálya


A Rendelet hatálya kiterjed az 1. § (4) bekezdésében foglalt közterületekre.


3. §

A közterület rendeltetéstől eltérő célú használata


(1) Közterületet az 1. § (3) bekezdésében foglalt közterületi funkcióktól eltérően csak az önkormányzattal kötött közterület bérleti szerződés alapján lehet használni és csak olyan tevékenységekre, amelyekre e rendelet felhatalmazást ad.


(2) Közterület felbontása érvényes és hatályos közterület-bontási engedély alapján lehetséges.


4. §

A közterület bérleti szerződés


(1) A közterületet rendeltetésétől eltérően használni közterület bérleti szerződés (a továbbiakban: bérleti szerződés) alapján, közterület-használati díj megfizetése ellenében lehet. A közterületi díjak mértékét a Rendelet 1. számú melléklete tartalmazza.


(2) A bérleti szerződés megkötésére irányuló kérelmet a rendelet 4. melléklete, közterület-felbontási kérelmet pedig a rendelet 5. melléklete szerinti formanyomtatvány benyújtásával kell kezdeményeznie annak, aki a közterületet rendeltetésétől eltérő célra kívánja használni. A kérelmet a tevékenység megkezdése előtt legalább 15 nappal kell benyújtani a Vonyarcvashegyi Közös Önkormányzati Hivatal Balatongyöröki Kirendeltségéhez (a továbbiakban: Hivatal).


(3) A kérelemnek tartalmaznia kell:

a) a kérelmező nevét (természetes személy esetén természetes azonosító adatait is) és állandó lakó- vagy telephelyének címét,

b) a közterület-használat célját és időtartamát,

c) a közterület-használat helyének, módjának és mértékének pontos meghatározását (helyszínrajz, rajz, fotó),

d) a közterületen elhelyezni kívánt tárgy megnevezését, méretét, feliratát és az elhelyezés módját,

e) mellékletként a szakhatóságok hozzájárulását (szükség esetén).


(4) A kérelemhez csatolni kell:

a) jogi személy esetében: azonosító adatait igazoló dokumentumokat (kivonat a szervezet nyilvántartott adatairól, létesítő okirat, bírósági bejegyzés másolatának becsatolásával, lekérdezés a civil szervezetek jegyzékéből, cégjegyzékből), továbbá amennyiben nem a képviseletre jogosult jár el, akkor teljes bizonyító erejű meghatalmazást,

b) a közterületen folytatni kívánt engedélyköteles tevékenység gyakorlására jogosító okirat hivatalos másolatát, adott tevékenység jogszerű végzését igazoló dokumentum, működési engedély, kereskedelmi tevékenység nyilvántartásba vételéről szóló igazolás másolatát,

c) mutatványos tevékenység esetén a berendezés műszaki alkalmasságának tanúsítását.


(5) A kérelem benyújtása a közterület-használat megkezdésére nem jogosít.


(6) A közterület bérleti szerződés nem pótolja a jogszabályokban előírt egyéb hatósági, szakhatósági engedélyek, hozzájárulások, vélemények, nyilatkozatok beszerzését.


(7) A szakhatóságok hozzájárulását a kérelmező köteles beszerezni.


(8) Közterület bérleti szerződés csak ideiglenes jelleggel - meghatározott időtartamra vagy meghatározott feltétel bekövetkeztéig (pl. vendéglátó előkert fennállásáig) – köthető. Az építési munka végzésével kapcsolatos tevékenységre - különösen állvány, építőanyag, törmelék elhelyezésére – közterület bérleti szerződés csak az építési munka végzésének tartamára adható.


(9) A képviselő-testület egyedi engedélyével hosszabb időtartamú bérleti szerződés is köthető.


(10) A közterület-használati kérelem elbírálása során figyelembe kell venni:

a) az Önkormányzat hatályos helyi építési szabályzatát

b) a településképi, műemlékvédelmi, közlekedési, közegészségügyi, kereskedelmi és turisztikai szempontokat.


5. §

A közterület bérleti szerződés alapján történő hasznosítás


(1) Közterület bérleti szerződés szükséges:

a) a közterületbe nyúló üzlethomlokzat (portál), kirakatszekrény, üzleti védőtető (előtető), ernyőszerkezet,

b) árusító- és egyéb fülke, bódé, pavilon, büfés kocsi elhelyezésére,

c) mozgó árusítás és mozgóbolt céljából,

d) építési munkával kapcsolatos létesítményekre, berendezésekre, építési törmelék elhelyezésére,

e) idényjellegű, alkalmi jellegű árusításra, szolgáltató tevékenységre, árukirakodásra, árusításra (különösen zöldség, gyümölcs, ünnepekhez kapcsolódó árusítás, tevékenység),

f) filmfogatásra,

g) vendéglátó-ipari előkert, kerthelyiség, terasz kialakítására,

h) rendezvényekhez, kiállításokhoz, vásárokhoz kapcsolódó ideiglenesen elhelyezett építmény, berendezés, egyéb elkerített, valamint a rendezvény helyszínéül szolgáló terület céljából, továbbá a szórakoztató és mutatványos tevékenység céljából,

i) üzemképtelen jármű tárolására,

j) tüzelő vagy egyéb tárgy (különösen költözködés során bútorok és háztartási felszerelések, konténerek) rakodására és tárolására, ha ez az időtartam a 24 órát meghaladja,

k) önálló hirdető-berendezések, figyelmeztető- és tájékoztató táblák elhelyezésére.


(2) Közterület bérleti szerződés alapján a használatba vevő használati díj megfizetése mellett jogosult a közterület-használati engedélyben megjelölt közterületet az abban megjelölt célra, módon és időtartamban, a rendeltetésétől eltérő célra használni. A közterület rendeltetéstől eltérő használata csak olyan módon történhet, hogy az egyéb közterületek használatát ne zavarja.


(3) A közterület-használó köteles az elfoglalt közterület használata során a közterület fenntartásával, tisztántartásával kapcsolatos feladatokat elvégezni, valamint biztosítani a munkavédelmi és egyéb jogszabályi előírások betartását, a balesetveszély elkerülését.


6. §

Közterület-felbontási engedéllyel bontható felületek


(1) Minden önkormányzati tulajdonú közterület felbontásához - függetlenül annak burkolatától – közterület-felbontási engedély szükséges. A közterület-felbontási engedély tartalmazza a közterület-felbontással érintett terület használati díját is, melynek díjtételeit a 2. melléklet tartalmazza.

(2) Közterületen végzett építési munka céljából közterületet felbontani november 1-je és március 31-e között nem lehet. A közterület felbontási engedélyeket úgy kell kiadni, hogy a munkálatokat az adott év október 31-ig be kell fejezni, a helyreállítást el kell végezni. Ezen tilalom alól a polgármester egyedi felmentést adhat abban az esetben, ha

a) az időjárási körülmények lehetővé teszik a szakszerű helyreállítást,

b) továbbá a felbontás elmaradása igazolhatóan jelentős anyagi veszteséggel járna a kérelmező számára.


(3) Nem kell közterület-felbontási engedélyt kérni, továbbá a (2) bekezdésben foglalt időbeli korlátozás nem vonatkozik arra az esetre, amikor a közművezeték meghibásodása és annak halaszthatatlan helyreállítása miatt kell a közterületet felbontani. Ez esetben a közművezeték tulajdonosa a meghibásodás miatti felbontást 24 órán belül köteles bejelenteni a közterület kezelőjénél, a bejelentésben meg kell jelölni a helyreállítás időpontját. A továbbiakban a közterület-felbontás helyreállításának szabályai megegyeznek az engedéllyel történő felbontás utáni helyreállítás szabályaival.


(4) A közterület-felbontási kérelem tartalmazza:

a) a részletes kiviteli tervet, mely tartalmazza a felbontás módját, a felbontásnál használatos technológiát és alkalmazandó gépeket, a felbontás térbeli és időbeli ütemezését, továbbá a helyreállítás módját, a helyreállításnál alkalmazandó technológiát és anyagokat, azok tömörítésének, szerkezeti vastagságának mértékét.

b) a kérelemben rögzíteni kell a bontásért és helyreállításért felelős személy nevét, szakképesítését, kamarai nyilvántartási számát, valamint a helyreállítás vállalt határidejét.

c) A felbontás előtti állapotot rögzítő fotódokumentációt.


(5) A közterület-felbontási engedély tartalmazza kérelmező azonosító adatain túl:

a) helyszín megnevezését (utca, házszám, hrsz.),

b) munkavégzés időpontját,

c) helyreállításért felelős cég, személy megnevezését,

d) helyreállítási előírásokat (szilárd útburkolat, járda, kavicsolt földút, parkosított terület, útpadka, stb.)


(6) A közterület felbontását kérő a helyreállítás szakszerűségének és első osztályú minőségének biztosítása érdekében letéti díjat köteles fizetni a közterület helyreállításáig. Letéti díj megfizetése nélkül a közterület-felbontás nem kezdhető meg. A letéti díj biztosítja az Önkormányzat által elvégzendő helyreállítás fedezetét arra az esetre, ha a kérelmező nem végzi el a helyreállítást, vagy nem megfelelő minőségben végzi el azt. A letéti díj az Önkormányzat által nyitott letéti számlára kerül és akkor fizethető vissza, ha a kérelmező a helyreállítást határidőben, a kiviteli tervben, a hatályos szabványoknak megfelelően, első osztályú minőségben elvégezte. Amennyiben az Önkormányzat a kérelmező nem határidőben, vagy nem megfelelő minőségben történő helyreállítása miatt saját hatáskörében rendeli meg más vállalkozónál a helyreállítás elvégzését, abban az esetben azt a letéti díjból, számlával igazolhatóan jogosult elvégeztetni. A letéti díj visszafizetésre kerülő összegére kamat nem jár. A letéti díj vagy fennmaradó részének visszafizetésére a közterület-bontás és -helyreállítás befejezését igazoló, a felek által felvett jegyzőkönyv aláírását követően 8 munkanapon belül kerül sor.

A közterület helyreállítása a közterület bontási hozzájárulásban meghatározott mértékű és minőségű kell, hogy legyen.


(7) A (6) bekezdés szerinti letéti díj mértékét a rendelet 3. melléklete tartalmazza.

7. §

Reklámok, önálló hirdető berendezések, tájékoztató táblák kihelyezésével kapcsolatos szabályok


(1) A reklámokat, reklámberendezéseket, önálló hirdető berendezéseket és táblákat a meglévő épített környezetbe, településképbe illeszkedő módon kell elhelyezni. A reklámberendezés környezetbe illeszkedését az elhelyezőnek az építészeti műszaki tervdokumentációhoz csatolt látványtervvel kell igazolnia.

(2) Reklám, önálló hirdető berendezés és tábla elhelyezése csak a településképi védelemről szóló önkormányzati rendeletekben meghatározott településképi bejelentési eljárás lefolytatását követően lehetséges.

(3) A reklám fogalma alatt a gazdasági reklámtevékenység alapvető feltételeiről és egyes korlátairól szóló 2008. évi XLVIII. törvény [Reklámtv.] szerinti gazdasági reklámot kell érteni.


8. §

A járművek elhelyezésével, javításával kapcsolatos szabályok


(1) Kamion, autóbusz, traktor, munkagép, 3,5 tonna összsúlyt meghaladó tehergépkocsi, továbbá pótkocsi, utánfutó és lakókocsi közterületen nem tárolható, kivéve a kijelölt parkolóhelyeket.


(2) Közterületen üzemképtelen vagy sérült jármű nem tárolható. Az üzembentartó vagy a tulajdonos az üzemképtelenné vált járművet saját költségén köteles haladéktalanul eltávolítani.


9. §

A közterület filmforgatási célú használata


  1. Filmalkotás forgatása céljából történő közterület-használat (a továbbiakban: filmforgatás célú közterület-használat) vonatkozásában a rendelet szabályait az e szakaszban foglalt eltérésekkel kell alkalmazni.
  2. A filmforgatás célú közterület-használattal összefüggő, a mozgóképről szóló 2004. évi II. törvényben meghatározott képviselő-testületi hatásköröket a polgármester gyakorolja.
  3. Mentesség kizárólag közérdekű célokat szolgáló filmalkotások forgatása esetén adható, ha a forgatás időtartama nem haladja meg a 10 napot. Közérdekű célokat szolgálnak különösen az oktatási, a tudományos és az ismeretterjesztő témájú filmalkotások.
  4. a) A közterület használati díj összege 10%-kal csökkenthető, amennyiben a közterület-használat nem haladja meg az 5 napot. Amennyiben a hatósági szerződés szerint a közterület használat nem haladja meg az 5 napot, de a tényleges használat annál hosszabb, a közterület használat teljes időtartamára a díjat a kedvezmény figyelmen kívül hagyásával kell megfizetni.

b) A közterület használati díj összege 30%-kal csökkenthető, ha a film forgatásának célja Balatongyörök történelmének, kulturális örökségének, tudományos, művészeti értékeinek, sportjának, közművelődési kínálatának, közösségi színtereinek, civil szervezeteinek és tevékenységüknek, az épített és természeti környezet értékeinek, turisztikai nevezetességeinek bemutatása.

  1. A forgatást akadályozó, de a kérelmezőnek nem felróható, valamint a rendkívüli természeti események esetén a közterület-használati engedélyt olyan időtartamban kell meghosszabbítani és a közterület-használatot engedélyezni, ameddig a filmforgatás akadályozott volt. A közterület-használatot ilyen esemény esetén az akadály elhárulása után azonnal, természeti esemény esetén az esetleges kárelhárítást és helyreállítást követően újra biztosítani kell.
  2. A turisztikailag kiemelt területnek minősülő Községi strandona közterület-használat együttesen (forgatási helyszín, technikai kiszolgálás, stáb-parkolás) nem haladhatja meg a 150 m2 területet.
  3. Kizárólag stáb-parkolás vagy technikai kiszolgálás céljából történő közterület-használathoz az e rendelet szerinti közterület-használati hozzájárulás szükséges.
  4. A filmforgatás során a szomszédos lakóingatlanok gyalogos vagy gépkocsival történő megközelítését a közterület-használó köteles folyamatosan biztosítani. E kötelezettséget nem tartalmazó hatósági szerződés nem hagyható jóvá.

10. §

Közterület bérleti szerződés nélkül végezhető tevékenységek


Nem kell közterületi-használati engedély:


a) közút vagy járda építésével, javításával, fenntartásával kapcsolatban a közút vagy járda területének elfoglalásához,

b) az úttartozékok és a közúti közlekedés irányításának célját szolgáló berendezések elhelyezéséhez,

c) a közterületen, illetőleg az alatt vagy felett elhelyezett nyomvonalas közművezetékek hibaelhárítása érdekében végzett munkához,

d) utcabútorok (közterületi hulladékgyűjtő edények, kerékpártárolók, padok) kihelyezéséhez.


11. §

A közterület bérleti szerződés megtagadásának esetei


Nem adható közterület-használati hozzájárulás:

a) zöldterületekre, ha a tervezett használat az ott levő növényállományt maradandóan károsítja és a helyreállítása nem lehetséges, kivéve a területükön húzódó közművek javításához, létesítéséhez, fenntartásához nélkülözhetetlen munkálatokat,

b) olyan tevékenység gyakorlásához, amely a környezetre káros hatással lenne, a közbiztonságot vagy az egészséget veszélyeztetné,

c) a településképi, városrendezési, műemlékvédelmi, közlekedési, környezetvédelmi, közegészségügyi és köztisztasági előírásokkal, kereskedelmi és turisztikai szempontokkal ellentétes,

d) nem köthető bérleti szerződés azzal, akinek az önkormányzatnál vagy intézményénél, a Bertha Bulcsú Művelődési Ház és Könyvtárnál (a továbbiakban: intézmény) lejárt, rendezetlen közterület-használati díj, vagy egyéb díjtartozása van (pl. helyi adó).


12. §

Jogellenes közterület-használat következményei


(1) Amennyiben a Hivatal azt tapasztalja, hogy a közterületet rendeltetésétől eltérő célra a tulajdonos Önkormányzat engedélye nélkül használják, a jogellenes magatartásról a helyszínen jegyzőkönyvet készít, felszólítja a tevékenység megszüntetésére, egyúttal eljárást kezdeményez az engedély nélküli közterület-használat miatt.


(2) Aki közterületet bérleti szerződés nélkül vagy az abban foglaltaktól eltérő módon, különösen az abban rögzített céltól vagy tevékenységtől eltérő más tevékenység kifejtésére vagy a szerződésben meghatározott mértéket meghaladó alapterületben használ, köteles a Hivatal felhívására közterület bérleti szerződés megkötésére irányuló benyújtani vagy a jogellenes közterület-használatot haladéktalanul megszüntetni és kártalanítás nélkül köteles a közterület eredeti állapotának helyreállítani. E kötelezettség elmulasztása esetén a Hivatal az eredeti állapot helyreállítását a kötelezettséget elmulasztó költségére elvégeztetheti. Amennyiben a helyreállításra vonatkozó felhívásnak az érintett 5 napon belül nem tesz eleget, az 1. számú mellékletben a tevékenységre vonatkozó díjtétel kétszeresét kell alkalmazni.


(3) Abban az esetben, ha valaki közterületet engedély nélkül használ és egyébként a közterület-használat engedélyezhető lett volna és a (2) bekezdés szerinti felhívásnak eleget tesz, a díj megállapítása során az 1.számú melléklet vonatkozó díjtételeit kell alkalmazni.


(4) A Hivatal az eredeti állapotot az erre irányuló felhívás mellőzésével és az (2) bekezdésben megszabott határidő elteltére való tekintet nélkül azonnal helyreállíthatja, ha az élet- és balesetveszély, vagy jelentős anyagi kár, a közrend, közbiztonság, a közterület rendje, rendeltetésszerű használata súlyos sérelmének elhárítása érdekében, jelentős közérdekből egyébként indokolt vagy turisztikailag kiemelt területen valósult meg. Az eredeti állapot helyreállításának költségeit ebben az esetben is a jogosulatlan közterület-használó köteles viselni.

13. §

Eljárási rendelkezések


(1) A közterület bérleti szerződéssel kapcsolatos eljárás – a 17. § (3) bekezdésében foglaltak kivételével - átruházott hatáskörben a polgármester hatáskörébe tartozik.


(2) A közterület bérleti szerződés megkötésekor figyelembe kell venni a helyi építési szabályzatot, a településképi, műemlékvédelmi, köztisztasági, közlekedési, a vonatkozó kereskedelmi, továbbá a közreműködő szakhatóságok hozzájárulásában előírt követelményeket, s ellenőrizni kell az egyéb feltételeket  fennállását is.


(3) Közterület bérleti szerződés csak akkor köthető meg, ha a vonatkozó jogszabályok, szakhatósági előírások és az e rendeletben foglalt feltételek azt lehetővé teszik.


(4) A közterület-használati engedély másra nem ruházható át.


(5) A közterület használati díjakat a képviselő-testület évente, legkésőbb december 31-ig felülvizsgálja.



14. §

A közterület bérleti szerződés megszűnése


(1) A kérelmező kérésére a közterület bérleti szerződés megszüntethető, illetve felmondható.


(2) A közterület bérleti szerződés időtartamától függően – az adott ügy körülményeit figyelembe véve – a szerződés megszüntethető, illetve felmondható az Önkormányzat részéről, ha közterületet eredeti céljára kívánja hasznosítani vagy települési közösségi létesítményt kíván elhelyezni. Ebben az esetben időarányosan vissza kell téríteni a közterület-használati díjat.


(3) A szerződést azonnali hatállyal meg lehet szüntetni, ha a használója a közterületet nem a szerződésben rögzített célra és módon használja, vagy a díjfizetési kötelezettségének az esedékesség időpontjáig nem tesz eleget.


(4) Ha a szerződés megszüntetésre kerül, a közterület használója köteles saját költségén az eredeti állapotot – minden kártalanítási igény nélkül – helyreállítani.


(5) Ha a közterület-használat a (3) bekezdésben említett módon szűnt meg, a már esedékessé vált és befizetett közterület-használati díjat visszakövetelni nem lehet.




15. §

A közterület-használati díj


(1) A közterület használatáért e rendelet 1. melléklete szerinti közterület-használati díjat kell fizetni. A díjat a használó, a közterület bérleti szerződésben rögzített időtartamra és módon a közterület tényleges használatára, vagy a közterületen elhelyezett létesítmény tényleges üzemeltetésére tekintet nélkül köteles megfizetni, teljesíteni.


(2) A közterület-használati díjat a közterület bérleti szerződésben meghatározott tárgyidőszakra és ütemezésben kell megfizetni.


(3) A közterület-használat időtartama alatt a mindenkor hatályos díjakat kell megfizetni.


(4) Aki a közterületet bérleti szerződés nélkül vagy a szerződésben foglaltaktól eltérően használja, azzal szemben - a ténylegesen használt időtartamra és területre - a közterület-használati díj kétszeresét kell megállapítani, továbbá amennyiben a használat során kárt okozott, annak helyreállítási költségeit köteles megtéríteni.


(5) A közterület-használati díj szempontjából minden megkezdett hónap, nap és m2 egésznek számít.


16. §

Mentesség a közterület-használati díj fizetése alól


(1) Nem kell közterület-használati díjat fizetni:

a) az Önkormányzat által közterület-fenntartói szolgáltatást nyújtó létesítményekért, berendezésekért, közterületi munkálataiért,

b) a fegyveres erők, a fegyveres testületek, a rendészeti szervek, a mentők, a tűzoltóság és a vízügyi szolgálat közterületi létesítményeiért,

c) Önkormányzat vagy intézménye által szervezett rendezvények esetében,

f) utcabútorok (közterületi hulladékgyűjtő edények, kerékpártárolók, padok) kihelyezése esetén.


(2) A közterület-használati díj a polgármester döntése alapján korlátlanul csökkenthető vagy akár el is engedhető, ha

a) a közterület használatára közfeladat ellátása céljából és a közfeladat ellátásához szükséges mértékben van szükség,

b) a község érdekében végzett építési, felújítási munkálatok esetében,

c) humanitárius és karitatív célok érdekében végzett tevékenység esetében,

d) különösen indokolt egyéb esetben, egyedi elbírálás alapján.


17. §

Egyéb különös rendelkezések


  1. A községi strand területe (1124/4 hrsz), a Dísz tér (392/1 hrsz) és a Szépkilátó (083/2 és 706 hrsz) kiemelt közterületnek minősül, melynek használatára az önkormányzattal kötött egyedi területbérleti szerződés alapján kerülhet sor. A bérleti díj legalacsonyabb mértéke megegyezik a Rendelet 1. számú mellékletében szereplő közterület használati díj mértékével.


  1. A területbérleti szerződések megkötésénél a Rendelet rendelkezéseit figyelembe kell venni.


  1. A kiemelt területekre vonatkozó, hosszabb időtartamú (egy éven túli) területbérleti szerződés megkötésére irányuló kérelmek elbírálása, a területbérleti szerződések jóváhagyása a képviselő-testület hatáskörébe tartozik.


  1. Az önkormányzat vagy intézménye által szervezett rendezvények esetében a rendezvény megtartásához szükséges közterületen a rendezvény szervezője vagy az intézményvezető előzetesen engedélyezi a területen az árusok, szolgáltatók részvételét, akik kötelesek a szervező által kijelölt területet elfoglalni. Az igénybe vevők helypénzt fizetnek az általuk elfoglalt területtel arányosan, melyet a rendezvény szervezője (önkormányzat által szervezett rendezvény esetén az önkormányzat felhatalmazott dolgozója, az intézménye által szervezett rendezvény esetén az intézményvezető) szed be. Az intézmény által szervezett rendezvények esetén a helypénz az intézmény bevételét képezi.


  1. A helypénz mértéke megegyezik az 1. számú melléklet II. pontjában foglalt közterületi használati díj mértékével.


18. §

A rendelet hatályba lépése


(1) A rendelet 2017. június 01. napján lép hatályba. Rendelkezéseit a hatályba lépést követően indult eljárásokban kell alkalmazni.

(2) A Rendelet hatályba lépésével egyidejűleg hatályát veszti Balatongyörök Község Önkormányzata Képviselő-testületének a közterület-használatról szóló 18/2007. (X. 29.) önkormányzati rendelete.



Balatongyörök, 2017. május 18.



                        Biró Róbert  sk.                                      Bertalanné dr. Gallé Vera sk.

                        polgármester                                                   jegyző




Kihirdetési záradék:


A Rendelet kihirdetése a Vonyarcvashegyi Közös Önkormányzati Hivatal Balatongyöröki Kirendeltségének hirdető tábláján történő kifüggesztéssel a mai napon megtörtént.



Balatongyörök, 2017. május 23.



                        Bertalanné dr. Gallé Vera sk.

                                    jegyző