Sümegcsehi Község Önkormányzata Képviselő-testületének 7/2019. (V.28.) önkormányzati rendelete

a helyi közművelődési feladatok ellátásáról

Hatályos: 2023. 01. 01

Sümegcsehi Község Önkormányzata Képviselő-testületének 7/2019. (V.28.) önkormányzati rendelete

a helyi közművelődési feladatok ellátásáról

2023.01.01.

Sümegcsehi Község Önkormányzata Képviselő-testülete a muzeális intézményekről, a nyilvános könyvtári ellátásról és a közművelődésről szóló 1997. évi CXL. törvény 83/A. § (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés a) pontjában és Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdés 7. pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:1

1. A rendelet célja

1. § E rendelet célja, hogy Sümegcsehi Község Önkormányzata (a továbbiakban: Önkormányzat) Sümegcsehi település lakosságának közművelődési igényei és érdekei, valamint a helyi lehetőségek, sajátosságok alapján rendeletben határozza meg közművelődési feladatait, az ellátandó közművelődési alapszolgáltatások körét, a feladatellátás formáját, módját és mértékét.

2. A rendelet hatálya

2. § Jelen rendelet területi hatálya Sümegcsehi Község közigazgatási területére terjed ki. Jelen rendelet személyi és tárgyi hatálya kiterjed:

a) a közművelődési tevékenységben résztvevőkre,

b) a közösségi színtérre, annak fenntartójára, működtetőjére és alkalmazottaira,

c) mindazon közművelődési intézményekre, társadalmi és civil szervezetekre, egyházakra, társulásokra, gazdálkodó szervezetekre és természetes személyekre, amelyekkel, illetve akikkel Sümegcsehi Község Önkormányzatának Képviselő-testülete közművelődési feladatokra megállapodást köt.

3. Az önkormányzat közművelődési feladatai

3. § (1) Az önkormányzat a település minden lakosának biztosítja a kultúrához való hozzáférés jogát és lehetőségét.

(2) Az önkormányzat adottságainak figyelembe vételével megszervezi a közművelődési alapszolgáltatásokat, melyek az alábbiak:

a) a művelődő közösségek létrejöttének elősegítése, működésük támogatása, fejlődésük segítése, a közművelődési tevékenységek és a művelődő közösségek számára helyszín biztosítása, amelynek keretében:

aa) a művelődő közösségnek rendszeres és alkalomszerű művelődési vagy közösségi tevékenysége végzésének helyszínét biztosítja,

ab) a művelődő közösség számára bemutatkozási lehetőségeket teremt,

ac) fórumot szervez a művelődő közösségek vezetőinek részvételével, ahol a művelődő közösségek megfogalmazhatják a feladatellátással kapcsolatos észrevételeiket, javaslataikat,

ad) segíti a gyermekek, az ifjúság és az időskorúak művelődési, művészeti és közösségi életét,

ae) a közös művelődés, együttlét, az esztétikai élmények közös megélését, az egyetemes, a kisebbségi és a helyi kultúra megismerését elősegíti;

b) a közösségi és társadalmi részvétel fejlesztése, ennek keretében:

ba) elősegíti a környezetkultúra javítását, a település-esztétikai kultúra fejlesztését,

bb) a helyi társadalom kapcsolatrendszerének, közösségi életének érdekérvényesítése, a szabadidő kulturális célú eltöltéséhez a feltételek biztosítása,

bc) a hátrányos helyzetű rétegek kulturális elesettségének mérséklése,

bd) a különböző kultúrák közötti kapcsolatok kiépítésének és fenntartásának segítése;

c) a hagyományos közösségi kulturális értékek átörökítése feltételeinek biztosítása:

ca) a helytörténettel, a népművészettel, a népi iparművészettel és a település szellemi kulturális örökségével kapcsolatos csoportot, szakkört, klubot működtet, támogatja a művelődő közösségek ezirányú munkáját,

cb) részt vesz a helyi művelődési szokások gondozásában, gazdagításában, értéktárak kialakításában, gondozásában, a települési értékeket bemutató és népszerűsítő programokat, tevékenységeket, szolgáltatásokat szervez, és támogatja azok megvalósítását,

cc) az anyanyelvápolás érdekében programokat, tevékenységeket, szolgáltatásokat szervez, támogatja a művelődő közösségek ezirányú munkáját,

cd) a nemzeti, az európai és az egyetemes kultúra, továbbá a külhoni nemzetrészek kulturális értékeinek megismertetése érdekében programokat, tevékenységeket, szolgáltatásokat szervez, támogatja azok megvalósítását,

ce) a helyi vagy térségi nemzetiségi vagy kisebbségi közösségek bevonásával a nemzetiségi és más kisebbségi kultúra értékeinek megismertetése érdekében programokat, tevékenységeket, szolgáltatásokat szervez, támogatja azok megvalósítását, valamint

cf) az ünnepek kultúrájának gondozása érdekében a helyi szokások figyelembevételével, a művelődő közösségek, illetve a hagyományos közösségi kulturális értékek átörökítésével foglalkozó közösségek bevonásával szervezi az állami, a nemzeti, a társadalmi és településhez kötődő ünnepek helyi alkalmait, támogatja azok megvalósítását;

d) amatőr előadó-művészeti tevékenység feltételeinek biztosítása.

4. § Az Önkormányzat a helyi közművelődési tevékenységek keretében az alábbi feladatokat támogatja:

a) Olyan ismeretterjesztő szerveződések, és tevékenységek támogatása, melyek biztosítják a résztvevők testi, szellemi jólétének javítását, életminőségének növelését, különféle szabadidős tevékenységek végzését.

b) A hátrányos helyzetű társadalmi csoportok öntevékeny lehetőségei felkutatásának segítése. Önszerveződő közösségek, helyi civil szervezetek tevékenységének szakmai támogatása.

c) A településen fellelhető értékek, hagyományok feltárása, gyűjtése, gondozása, rendszerbe foglalása, az utókor számára elérhetővé tétele.

d)2 A könyvtári ellátás biztosítása a településen.

e)3 A szabadidő kulturált eltöltéséhez szükséges feltételek és a közönség számára internetezési lehetőség biztosítása, ehhez szakember alkalmazása.

f)4

g) A helyi lakosság önkéntes összefogásán alapuló kezdeményezések, civil szervezetek tevékenységének támogatása, a helyi társadalmi csoportok közti kapcsolatrendszer kiépítése, és gondozása, közösségi élet szervezése.

h) Idősek, hátrányos helyzetben lévő társadalmi csoportok bevonása a kulturális életbe, kapcsolatteremtés, kommunikáció biztosítása, közös programok szervezése a helyi társadalom egyéb rétegeivel.

i) Különböző kultúrák közötti kapcsolatok kiépítése és fenntartásának segítése, ezen belül a településen élő roma nemzetiségi kulturális tevékenység támogatása.

j) A szabadidő kulturális célú eltöltéséhez, a szórakozási közösségi igényekhez szükséges feltételek biztosítása.

k) A település helytörténetét bemutató, kulturális hagyományokat felelevenítő, a helyi művészeti értékekre figyelmet felhívó programok szervezése és lebonyolítása.

l) Nemzeti és társadalmi ünnepek szervezése és lebonyolítása.

4. A közművelődési feladatok ellátási formái

5. § (1) Az Önkormányzat közművelődési feladatai ellátása érdekében közösségi színteret tart fenn.

(2)5 Az Önkormányzat közösségi színtérként kijelöli: a Falu- és Kézművesház elnevezésű, a 8357 Sümegcsehi, Kossuth L. u. 36. szám alatti, önkormányzati tulajdonú ingatlant.

(3) Az önkormányzat a közművelődési feladatainak ellátása során együttműködik:

a) a köznevelési intézményekkel,

b) az egyházközséggel,

c) kulturális tevékenységet végző társadalmi és civil szervezetekkel.

5. Közművelődési tevékenység irányítása és ellenőrzése

6. § A muzeális intézményekről, a nyilvános könyvtári ellátásról és a közművelődésről szóló törvény és e rendelet által meghatározott közművelődési feladatokkal kapcsolatos fenntartói, felügyeleti és más jogköröket a képviselő-testület gyakorolja.

6. A közművelődési feladatellátás finanszírozása

7. § (1) A képviselő-testület a közművelődési tevékenység finanszírozásához szükséges pénzügyi feltételeket az alábbi módon biztosítja:

a) az állami feladatfinanszírozásból,

b) a központi érdekeltségnövelő támogatásból,

c) saját bevételeiből és

d) pályázatokon elnyert forrásokból.

(2) E rendelet 3. §-ában megjelölt feladatok ellátásának mértékét a képviselő-testület a mindenkori költségvetési lehetőségek ismeretében határozza meg.

(3) A közművelődési közösségek, egyesületek, szervezetek, egyházak előzetes igénylés alapján használhatják a közösségi színtereket. A használat módja jelen rendelet 1. mellékletében, a használat díja jelen rendelet 2. mellékletében kerül meghatározásra.

7. A közművelődési feladatokat végző személyek foglalkoztatásával kapcsolatos szabályok

8. § (1) Az önkormányzati közművelődési feladatokat végző személyek foglalkoztatásával kapcsolatban a mindenkor hatályos jogszabályok az irányadóak. A jogszabály rendelkezéseinek megfelelően a pályázat kiírása és elbírálása a képviselő-testület hatásköre.

(2) Az önkormányzat által közművelődési feladatokat ellátó személyek foglalkoztatása közalkalmazotti jogviszony, illetőleg megbízási szerződés keretei között történik. A kinevezésre, illetőleg a megbízási szerződés megkötésére a képviselő-testület jogosult.

8. Záró rendelkezések

9. § (1) Ez a rendelet a kihirdetést követő napon lép hatályba.

(2) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg hatályát veszti Sümegcsehi Község Önkormányzata Képviselő-testületének az önkormányzat közművelődési feladatairól szóló 5/1999. (V.18.) önkormányzati rendelete.

1. melléklet

Sümegcsehi Falu- és Kézművesház használati rendje

1. Sümegcsehi Község Önkormányzata Képviselő-testületének a helyi közművelődési feladatok ellátásáról szóló 7/2019.(V.28.) önkormányzati rendeletének mellékleteként a község közművelődési közösségi színterének használati szabályzatát az alábbiakban határozza meg.

2. A kulturális javak védelméről és a muzeális intézményekről, a nyilvános könyvtári ellátásról és a közművelődésről szóló 1997. évi CXL. törvény 73. § (1) bekezdése kimondja, hogy „a közművelődéhez való jog gyakorlása közérdek, a közművelődési tevékenységek támogatása közcél.”

3. A község közösségi színterének szolgáltatásait, programjait bárki igénybe veheti, aki a használati szabályzatban foglalt feltételeket elfogadja.

4. Falu- és Kézművesház fenntartója: Sümegcsehi Község Önkormányzata Képviselő-testülete (a továbbiakban: önkormányzat) 8357 Sümegcsehi, Petőfi u. 1.

5. Közösségi színtér neve és címe: Falu- és Kézművesház, 8357 Sümegcsehi, Kossuth u. 36.

6. A Sümegcsehi Falu- és Kézművesház igénybevételének szabályozása

6.1. A helyiségek igénybevételének szándékát Sümegcsehi Község polgármesterétől legalább 8 nappal a tervezett igénybevétel előtt kell kérni. A polgármester az állandó közművelődési programok időpontjainak figyelembe vételével biztosítja a helyiségeket az igénylőknek.

6.2. A helyiségek ünnepnapokon és egyes munkaszüneti napokon (január 1., március 15., Húsvét hétfő, május 1., Pünkösd vasárnap és hétfő, augusztus 20., október 23., november 1., december 25-26.) nem vehető igénybe, kivéve az önkormányzat és intézményeinek saját szervezésű rendezvényeit.

6.3. Az önkormányzat természetbeni juttatásként, a községben működő civil szervezetek részére ingyenesen biztosítja a közösségi színtér helyiségeinek igénybevételét.

6.4. A közösségi színtér használata során e szabályzatban rögzített házirend betartása kötelező.

7. Házirend

A közösségi színteret minden érdeklődő látogathatja, igénybe veheti kulturális szolgáltatásait, berendezéseit, felszerelését és más eszközeit. Az igénybevétel előzetes egyeztetés alapján, teljes körű felelősség vállalásával történhet. Az érdeklődők zavartalan szórakozását a közösségi és társas élet szabályainak megfelelő kulturált magatartással segítse elő minden látogató. A közösségi színtérként működő művelődési ház, közösségi célokat szolgál, ezért védelme, berendezésének és felszerelésének anyagi felelősséggel történő használata, a tisztaság és rend megóvása minden látogató kötelessége. A látogatók személyes tárgyainak megóvásáért a közművelődési szakember, valamint az önkormányzat nem vállalnak felelősséget. A közművelődési szakembernek, a rendezőknek, a rendőrségnek és a tűzoltóknak az utasításait minden látogató köteles végrehajtani. A közösségi színtér helyiségeiben, valamint az épület környékén szemetelni tilos. A közösségi színtér helyiségeiben a nyílt láng használata, valamint a dohányzás szigorúan tilos. A helyiségek használatba vétele, a megállapodás megkötése és a használati díj befizetése a hivatalban történik. A közösségi színtér helyiségeibe szeszesitalt behozni – zártkörű rendezvény kivételével – nem szabad. A közösségi házat ittas állapotban látogatni tilos. A közösségi ház épületében 14 éven aluliak 20 óra után csak szülő, vagy felnőtt korú személy felügyelete mellett tartózkodhatnak. A rendezvény felelőse, valamint a közművelődési szakember a rendbontókat ideiglenesen vagy véglegesen kitilthatja a rendezvény területéről. A házirend betartásáért, valamint a jogvédelmi előírások betartásáért a rendezvény felelőse egyszemélyben felel. A házirend betartása minden látogató számára kötelező.

2. melléklet

A Sümegcsehi Falu- és Kézművesház használati díja

1. Sümegcsehi Község Önkormányzatának Képviselő-testülete a tulajdonában álló Falu- és Kézművesház épület alsó szintjének használati díjára az alábbi feltételeket határozza meg:

1.1. Civil szervezetek pénzorientált rendezvényei esetében fizetendő díjak:

1.1.1. Közüzemi díjak: víz-, villany-, gáz mérőóra szerint mért fogyasztással, a hatályos bruttó árakkal számolva. Szennyvíz szállítás díja, az elhasznált vízmennyiségnek megfelelő értékben a hatályos Ft/m3 szennyvízszállítási áron számított.

1.1.2.6 Lakossági magánrendezvények (csak Sümegcsehi állandó lakosok részéről-nem zenés rendezvény):

a) Temetési tor, keresztelő és esküvő-polgári szertartás esetén: 10.000 Ft/nap

b) Lakossági magánrendezvény esetén (születésnap): alkalmanként (illetve naponként) 20.000,-Ft bérleti díjat és az 1. pontban meghatározott közüzemi díjakat köteles kifizetni.

1.1.3.7 Belépődíjas rendezvények kizárólag helyi egyesületeknek, civil szervezeteknek, vállalkozóknak 20.000,-Ft/nap bérleti díjat és az 1. pontban meghatározott közüzemi díjakat köteles megfizetni.

1.1.4.8 Egyéb rendezvények megtartása esetén a bérleti díj polgármesteri döntés alapján fizetendő az 1. pontban meghatározott közüzemi díjak megfizetése mellett.

1.1.5.9 Rendezvények felsorolása, amelyek mentesülnek a díjtételek alól:

a) Helyi civil szervezetek tanácskozásai, egyéb (közgyűlések) rendezvénye

b) Helyi önkormányzati, óvodai és iskolai rendezvények

c) A településen bejegyzett civil szervezetek rendezvényeiért éves szinten egy alkalommal nem köteles díjat fizetni.

1.2. A helyiség bérlésének igényét a rendezvény napja előtt legalább 8 nappal korábban köteles az igénylő a Sümegcsehi Község Önkormányzata polgármesterének leadni, az erre rendszeresített formanyomtatványon.

1

A bevezető a Sümegcsehi Község Önkormányzata Képviselő-testületének 4/2022. (III. 30.) önkormányzati rendelete 1. §-ával megállapított szöveg.

2

A 4. § d) pontja a Sümegcsehi Község Önkormányzata Képviselő-testületének 4/2022. (III. 30.) önkormányzati rendelete 2. §-ával megállapított szöveg.

3

A 4. § e) pontja a Sümegcsehi Község Önkormányzata Képviselő-testületének 4/2022. (III. 30.) önkormányzati rendelete 2. §-ával megállapított szöveg.

4

A 4. § f) pontját a Sümegcsehi Község Önkormányzata Képviselő-testületének 4/2022. (III. 30.) önkormányzati rendelete 4. §-a hatályon kívül helyezte.

5

Az 5. § (2) bekezdése a Sümegcsehi Község Önkormányzata Képviselő-testületének 4/2022. (III. 30.) önkormányzati rendelete 3. §-ával megállapított szöveg.

6

A 2. melléklet 2. pontja a Sümegcsehi Község Önkormányzata Képviselő-testületének 15/2022. (XII. 13.) önkormányzati rendelete 1. §-ával megállapított szöveg.

7

A 2. melléklet 3. pontja a Sümegcsehi Község Önkormányzata Képviselő-testületének 15/2022. (XII. 13.) önkormányzati rendelete 1. §-ával megállapított szöveg.

8

A 2. melléklet 4. pontja a Sümegcsehi Község Önkormányzata Képviselő-testületének 15/2022. (XII. 13.) önkormányzati rendelete 1. §-ával megállapított szöveg.

9

A 2. melléklet 5. pontja a Sümegcsehi Község Önkormányzata Képviselő-testületének 15/2022. (XII. 13.) önkormányzati rendelete 1. §-ával megállapított szöveg.