Zalaszabar Község Önkormányzata Képviselő-testületének 2/2024. (III. 6.) önkormányzati rendeletének indokolása

Az önkormányzat 2024.évi költségvetéséről

Hatályos: 2024. 03. 07

Zalaszabar Község Önkormányzata Képviselő-testületének 2/2024. (III. 6.) önkormányzati rendeletének indokolása

2024.03.07.
Az önkormányzat 2024.évi költségvetéséről
Végső előterjesztői indokolás
A Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény (a továbbiakban: Mötv.) 143. § (4) bekezdésében és az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény (a továbbiakban: Áht.) 23. § (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján a helyi önkormányzat képviselő-testülete a költségvetését költségvetési rendeletben állapítja meg.
A költségvetés összeállításának részletes szabályait az Áht. végrehajtásáról szóló 368/2011. (XII. 31.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Ávr.), a finanszírozás rendjét és az állami hozzájárulás mértékét Magyarország 2024. évi központi költségvetésről szóló 2023. évi LV. törvény (a továbbiakban: költségvetési törvény) határozza meg.
A rendelet-tervezetet a fentieknek megfelelően az Áht. 23. § (2)-(4) bekezdésének figyelembevételével, és a költségvetési törvény alapján állítottuk össze. A rendelet-tervezetben az Áht. 23. § (2) bekezdés a) pontjának módosított szabályai szerint az önkormányzat költségvetési bevételeit és költségvetési kiadásait előirányzat csoportok, kiemelt előirányzatok, és kötelező feladatok, önként vállalt feladatok szerinti bontásban kell bemutatni.
A költségvetés előterjesztésekor a képviselő-testület részére tájékoztatásul szöveges indokolással együtt kell bemutatni a helyi önkormányzat költségvetési mérlegét közgazdasági tagolásban, a többéves kihatással járó döntések számszerűsítését évenkénti bontásban és összesítve, valamint a közvetett támogatásokat.
A helyi önkormányzat költségvetési bevételei között kell megtervezni a helyi önkormányzat bevételeit – így különösen a helyi adó bevételeket, a helyi önkormányzatok általános működéséhez kapcsolódó támogatásokat, a központi költségvetésből származó egyéb költségvetési támogatásokat –, elkülönítetten az európai uniós forrásból finanszírozott támogatással megvalósuló programok, projektek bevételeit.
A helyi önkormányzat költségvetési kiadásai között kell megtervezni a helyi önkormányzat nevében végzett beruházások, felújítások kiadásait beruházásonként, felújításonként,- a helyi önkormányzat által a lakosságnak juttatott támogatásokat, szociális, rászorultság jellegű ellátásokat, az általános és céltartalékot, és elkülönítetten az európai uniós forrásból finanszírozott támogatással megvalósuló programok, projektek kiadásait, valamint a helyi önkormányzat ilyen projektekhez történő hozzájárulásait.
A helyi önkormányzat költségvetése az államháztartás része. Az önkormányzati alrendszer költségvetése a központi költségvetéstől elkülönül, ahhoz központi támogatásokkal kapcsolódik.
A helyi önkormányzat gazdálkodásának alapja az éves költségvetés. Ebből finanszírozza és látja el törvényben meghatározott kötelező, valamint a kötelező feladatait nem veszélyeztető önként vállalt feladatait (Mötv. 111. § (1)-(2) bekezdés). A helyi közügyek intézése körében meghatározza költségvetését, annak alapján önállóan gazdálkodik. (Magyarország Alaptörvénye 32. cikk (1) bekezdés f) pont), költségvetését rendeletben állapítja meg (Áht. 23. § (1) bekezdés). 3 Az Ávr. 27. § (2) bekezdése előírja, hogy a alpolgármester a képviselő-testület elé terjeszti a bizottságok által megtárgyalt rendelet-tervezetet, amelyhez csatolja legalább a pénzügyi bizottság írásos véleményét.
Az Áht. 24. § (3) bekezdése szerint az jegyző által a (2) bekezdés szerint előkészített költségvetési rendelet-tervezetet a polgármester a központi költségvetésről szóló törvény hatálybalépését követő negyvenötödik napig nyújtja be a képviselő-testületnek. Ha a helyi önkormányzat a költségvetési évre nem rendelkezik elfogadott költségvetéssel, a költségvetés elfogadásának határidejét követő hónaptól a mulasztást megszüntető hónapig a nettó finanszírozás keretében finanszírozott támogatásainak folyósítása felfüggesztésre kerül. (Mötv. 115. §, Áht. 83. § (6) bekezdés).
A költségvetési előirányzatok tervezésekor a kötelező önkormányzati feladatok prioritását helyeztük előtérbe, mivel az önként vállalt feladat költségvetésben akkor tervezhető, ha annak pénzügyi fedezete az önkormányzat saját bevételéből megteremthető. A pénzügyi tervező munka során az ellátandó feladatokból adódó kötelezettségeket úgy határoztuk meg, hogy a költségek finanszírozhatók legyenek. Az optimális működés kialakítása céljából a hatályos jogszabályok áttekintésével felülvizsgáltuk a szervezeti és a feladat-ellátási viszonyokat. Megpróbáltunk minden olyan szükséges és lehetséges intézkedést, megoldási javaslatot megkeresni, ami az önkormányzat működőképességének megőrzését segíti, illetve biztosítja.
A 2024. évi költségvetésünkben a KÖH nem szerepel. A Hivatal költségvetésének elfogadásáról külön határozatot kell hozni.
A Közös Önkormányzati Hivatal 2024. évi költségvetése is elfogadásra kerül, a hivatal költsége ennek megfelelően az irányító szerv (Garabonc Község Önkormányzata) 2024. évi költségvetési rendeletébe beépítésre kerül az Ávr. 24. § (4) bekezdésének előírásainak megfelelően.
Zalaszabar Község Önkormányzatának Intézménye Napköziotthonos Óvoda Zalaszabar, amelynek költségvetése az Önkormányzat költségvetésébe épül be.
A 2024. évi költségvetés tervezése:
BEVÉTELEK:
A helyi önkormányzatok költségvetési támogatásának (17. sz. mell.) jogcímeit és összegeit az Államháztartásról és a Költségvetésről szóló törvényben meghatározott adatszolgáltatás szerinti feladatmutatók, mutatószámok alapján jogcímenként terveztük. A Napköziotthonos Óvoda és konyha állami támogatása is az Önkormányzatnak kerül kiutalásra, amelyet intézmény finanszírozásként tovább ad az Intézménynek.
Működési bevételeink előirányzatát képezik az alaptevékenységgel kapcsolatos intézményi ellátási díjak, kiszámlázott szolgáltatások bevételei, bérleti díjbevételek, kamatbevételek.
Közhatalmi bevételek (3.1. sz. mell.)
Önkormányzatunk működését nagyban befolyásolja a helyben képződő adók teljesítése: az iparűzési adó, kommunális adó, építményadó, idegenforgalmi adó, a helyi adókkal kapcsolatos pótlékok, bírságok. Az adóbevételeket a 2024. január 1-től hatályos rendeletek szerint tervezzük.
Egyéb támogatások (2.2. sz. mell.)
Működési célú: közfoglalkoztatáshoz kapcsolódó átvett pénzeszközök 8 403 630 Ft. NEAK támogatása fogorvosi szolgálathoz 11 565 600 Ft.
Felhalmozási célú: Kerékpárral a Romantikus Zalában utófinanszírozott támogatása 2 265 033 Ft
Működési célú átvett pénzeszközök:-
Finanszírozási bevételek
Az előző évi maradvány összege 243 938 540 Ft.
KIADÁSOK:
Az önkormányzat működési kiadásainál valamennyi területen jól átgondolt, takarékosan reális szükségletek felmérésével kell terveznünk. Az önkormányzat működési kiadásait a tételesen számba vett költségek elemzésével terveztük.
Személyi juttatások
Kiadások részét képezi az állományban lévő dolgozó személyi juttatása. A személyi juttatások és a munkaadókat terhelő járulékok aránya nő, a garantált bérminimum növekedésével arányosan.
- Falugondnok illetménye nőtt a garantált bérminimum emelése miatt, amely 2023. december 1-től változott.
Itt jelenik meg a közfoglalkoztatásban foglalkoztatottak bére is, amely összege 2023. december 1-től szintén emelkedett.
1 fő közművelődési szakember napi 4 órában látja el feladatát május 31-ig.
A közfoglalkoztatotti létszám: 5 fő.
A munkaadókat terhelő járulékoknál az előirányzatot a személyi juttatásokkal arányosan lehet kalkulálni. A társadalombiztosítási járulék mértéke 13 %, a közfoglalkoztatottak után 6,5 % a járulékfizetési kötelezettség.
Dologi kiadásaink keretében az elkövetkezendő időszakban továbbra is jelentős feladatunk a működés szinten tartása, azok biztonságos fenntartása, az egészségügyi feladatok (fogorvosi szolgálat) ellátása, a meglévő ingatlanok karbantartása, állagának megóvása és biztosítani a község lakosságának alapellátását.
Az előirányzatokat elsősorban szinten tartással terveztük. Az infláció által bekövetkezett árváltozásokból adódó többletkiadásokat saját forrásból kell fedeznünk.
Ellátottak pénzbeli juttatásai:
Az önkormányzatok által folyósított ellátások keretében kerülnek megállapításra a rendszeres és rendkívüli segélyek, támogatások és egyéb juttatások.
E támogatás keretében az önkormányzatok az általuk támogatandónak ítélt, rendeletükben szabályozott élethelyzetekre nyújthatnak támogatást. Az önkormányzat kötelezettsége abban áll, hogy a települési támogatásról rendeletet alkosson. Annak eldöntése, hogy e támogatás keretében milyen célokra, mely feltételek teljesülése esetén milyen összegű támogatást nyújt, teljes mértékben az önkormányzat mérlegelési jogkörébe tartozik. Az Szt. által szabott egyetlen kötelezettség az, hogy a képviselő-testület a létfenntartást veszélyeztető rendkívüli élethelyzetbe került, valamint az időszakosan vagy tartósan létfenntartási gonddal küzdő személyek részére rendkívüli települési támogatást köteles nyújtani. A létfenntartást veszélyeztető élethelyzet, a létfenntartási gond meghatározása az önkormányzat jogosultsága, hasonlóan az ilyen helyzetekben nyújtandó támogatás összegének meghatározásához.
Egyéb működési célú kiadások (3.2. sz. mell.)
Bursa támogatás 160 000 Ft.
Orosztony Község Önkormányzatnak hozzájárulás: védőnői szolgálat túlfizetése 95 875 Ft, háziorvosi szolgálat költségeihez hozzájárulás 799 353 Ft.
Fogorvosi Szolgálathoz támogatás összege 11 565 600 Ft
2023. évi állami támogatás visszafizetendő összege 37 472 Ft
Tartalék összege: 4 866 807 Ft.
Felhalmozási kiadások Beruházások és felújítások megnevezések szerinti részletezését tartalmazza a 9. sz. melléklet.
Finanszírozási kiadások: Államháztartáson belüli megelőlegezések összege, 2023. decemberben kiutalt 2024. évi állami támogatás előleg összege.
Napköziotthonos Óvoda Intézmény finanszírozás összege:
Állami támogatás összege: 73 549 684 Ft, saját bevételből 2 413 495 Ft.
A 2024. évi költségvetés működési és felhalmozási mérlegét a 6. és 7. melléklet tartalmazza. Működési mérleg 0 Ft bevételi többletet mutat. A felhalmozási mérleg 0 Ft kiadási mérleggel került megtervezésre.
Közvetett támogatások 11. sz. melléklet: ------------------------
12. sz melléklet a 2025.-2026.-2027. évekre tervezett bevételi és kiadási előirányzatok keretszámait mutatja be, az infláció mértékével, amely 5,2 %.
Előirányzat-felhasználási tervet a 14. sz. melléklet tartalmazza. Kiadásoknál a személyi juttatások és járulékai arányosan 12 hónapra elosztva került megtervezésre. Ellátottak pénzbeli juttatásai a beiskolázási és a karácsonyi támogatáshoz került elosztásra. Egyéb működési kiadások a szerződések szerinti teljesítések figyelembe vételével került megtervezésre. Felhalmozási kiadásoknál a beruházások, illetve a felújítások tervezett megvalósítása lett figyelembe véve. Bevételeknél az állami támogatások arányosan, felhalmozási támogatások a kiadások elszámolása utánra került betervezésre. Közhatalmi bevételek a március 15., illetve a szeptember 15. dátum figyelembe vételével lett meghatározva. Működési bevételeknél az ellátási díjak havi bontásban, bérleti díjak negyed évente merülnek fel. Finanszírozási bevételek az igénybevétel hónapjára került tervezésre.
Több éves kihatással járó döntésekből adódó fizetési kötelezettségeket a 15. melléklet tartalmazza.-----------------
Összefoglalás:
A költségvetés fedezetet nyújt a működésére, és szigorú, takarékos gazdálkodással megteremti a rendeletben jóváhagyott felhalmozási kiadások fedezetét, melynek feltétele a tervezett bevételek beszedése és a költségvetési rendeletben megfogalmazott gazdálkodási szabályok szigorú és következetes betartása.
A 2024. évi gazdálkodás legfontosabb célja, hogy az Önkormányzat a költségvetési egyensúlyát megőrizze, a gazdálkodás hatékonyságát javítsa, a költségvetésben tervezett fejlesztési feladatokat és a támogatott projekteket megvalósítsa.
Jelen formájában a költségvetés tervezet kiadási és bevételi főösszege 404 718 158 Ft.