Egeraracsa Község Önkormányzata Képviselő-testületének 7/2011(VII.27.) önkormányzati rendelete

Az avar és kerti hulladék égetéséről, valamint a háztartási tüzelőberendezésekkel okozott légszennyezés csökkentésének szabályairól

Hatályos: 2011. 09. 01

Egeraracsa Község  Önkormányzata

  • módosításokkal egységes szerkezetbe foglalt -

7/2011.(VII.27.) önkormányzatati rendelete


Az avar és kerti hulladék égetéséről, valamint a háztartási tüzelőberendezésekkel okozott légszennyezés csökkentésének szabályairól


Egeraracsa Község Önkormányzata Képviselő-testülete a környezet védelmének általános szabályairól szóló 1995. évi LIII. törvény 48.§.(4) bekezdésének b.) pontjában kapott felhatalmazás alapján, az avar- és kerti hulladékok égetésének, valamint a háztartási tüzelőberendezésekkel okozott légszennyezés csökkentésének, ezáltal a környezet és levegő minőségének megőrzése és védelme, valamint az emberek egészsége és életminősége megóvásának érdekében az alábbi rendlelet alkotja.


1.§


A rendelet célja


A rendelet célja az avar és kerti hulladékok nyílt téri égetésének szabályozása, valamint a háztartási tüzelőberendezésekkel okozott légszennyezés csökkentése, ezáltal a környezet és a levegő minőségének megőrzése és védelme, valamint az emberek egészségének és életminőségének javítása.


2.§


A rendelet hatálya


A rendelet hatálya Egeraracsa Község közigazgatási területén minden természetes és jogi személyre, jogi személyiséggel nem rendelkező szervezetre egyaránt kiterjed.


3.§


Értelmező rendelkezések


E rendelet alkalmazásában:


  1. Avar és kerti hulladék: a kert használata során keletkező és további hasznosításra nem kerülő növényi maradvány (avar, falomb, nyesedék, egyéb növényi részek).


  1. Hasznosítás: kerti hulladék komposztálása


  1. Tároló edény: kukatartály, konténer, egyéb tartály, papír vagy műanyagzsák


  1. Légszennyező anyag: a 306/2010.(XII.23.) Kormányrendelet 2.§.22. pont alapján.


  1. Bűz: a 306/2010.(XII.23.) Kormányrendelet 2.§.6. pont alapján.


  1. Légszennyezettség: a 306/2010.(XII.23.) Kormányrendelet 2.§. 18. pont alapján.


  1. Légszennyezés: a 306/2010.(XII.23.) Kormányrendelet 2.§. 17. pont alapján.



4.§


Kerti hulladék kezelése, gyűjtése


  1. A kerti hulladékot elsősorban helyszíni komposztálással kell hasznosítani.


  1. Amennyiben a kerti hulladékot komposztálással a helyszínen nem lehet, vagy nem kívánják hasznosítani, a kerti hulladék égetése megengedett az 5.§-ban előírtak szerint, azon kívüli időszakban a 4.§.(3) és (4) bekezdése szerint kell eljárni.


  1. A szervezett háztartási hulladékgyűjtésbe bekapcsolt területeken az avar és kerti hulladékot – a hulladékgyűjtési közszolgáltatás keretében – a közszolgáltató által erre a célra díj ellenében rendelkezésre bocsátott hulladékgyűjtő zsákba szabad elhelyezni, melyet a szolgáltató elszállít.


  1. A háztartási hulladék szállításában be nem kapcsolt területeken a kerti hulladék kezeléséről a tulajdonos, illetve az ingatlant használó köteles gondoskodni.


  1. A hulladékgyűjtő edénybe elhelyezhető hulladék mennyiségére és minőségére vonatkozóan a mindenkor érvényes hulladékkezelési közszolgáltatásról szóló önkormányzati rendelet előírása az irányadó.



5.§


A kerti hulladék égetése


  1. A kerti hulladékok égetése pénteki napokon 12.00 órától 20.00 óráig engedélyezett, megfelelő légköri viszonyok mellett jelen rendeletben szabályozott módon.

Más időpontban az égetés szigorúan tilos.


  1. A kerti hulladékot nyílt téren megfelelően kialakított helyen, nagykorú, cselekvőképes személy folyamatos felügyelet mellett úgy szabad égetni, hogy a környezetre káros hatással ne járjon, tűz- és robbanásveszélyt ne jelentsen, a vagyoni és személyi biztonságot nem veszélyeztesse. A tűzrakó hely épülettől és egyéb éghető anyagoktól legalább 6 méter távolságra legyen.

Amennyiben az égetéssel káró hatásokat (füst, bűz, pernye, hőterhelés) felerősítő időjárási körülmény alakul ki, párás , ködös, elsős,ű idő, erős szél, az égetést be kell fejezni. Nedves kerti hulladék égetése tilos.

  1. Az égetendő avar és kerti hulladék egyéb (ipari eredetű hulladékot, műanyagot, gumit, vegyszert, festéket, illetve ezek maradékai) hulladékot nem tartalmazhat. a füstképződés csökkentése érdekében az avart, kerti hulladékot előzetesen szikkasztani, szárítani kell, és az eltüzelés csak folyamatosan kis adagokban történhet.


  1. A kerti hulladékok égetésének helyszínén olyan eszközöket, illetve felszerelést kell készenlétben tartani, amelyekkel a tűz terjedése megakadályozható, illetőleg a tűz eloltható (pl. oltóvíz, homok).


  1. A tulajdonos egyszerre nagyobb mennyiségű avar- és kerti hulladék elégetésének szándéka esetén a szomszédokat szóban tájékoztatni köteles az égetés várható időpontjáról. Az égetés egy alkalommal maximum 4 órán keresztül tarthat.


  1. Az égetés végén meg kell győződni arról, hogy a tűz elhamvadt, és gondoskodni kell annak besorolásáról, vagy vékony földréteggel (homokréteggel) történő lefedéséről.


  1. Egyéb biztonságtechnikai vagy tűzvédelmi szabályok előírásai vagy tartós szárazság miatt elrendelt általános tűzrakási tilalom alól e rendelet nem ad felmentést.



6.§


Közterületen avar és kerti hulladék égetése tilos.



7.§


A háztartási tevékenységgel okozott légszennyezésre vonatkozó szabályok





  1. Az egyedi fűtéssel rendelkező lakóházakban a megfelelően karbantartott tüzelőberendezésben csak az arra a berendezésre engedélyezett tüzelőanyagot szabad égetni.


  1. A tüzelőanyag háztartási vagy egyéb szilárd hulladékot, ipari hulladékot, műanyagot, gumit, vegyszert, festékmaradékot, egyéb veszélyes hulladékot nem tartalmazhat.



8.§


Szabadtéri tűzgyújtás szabályai



  1. Háztartási és egyéb szilárd hulladékot, illetve más jogszabály szerint veszélyes hulladéknak minősülő anyagokat nyílt téren elégetni tilos!


  1. Engedély nélküli nyílt téri égetésnek minősül, ha a hulladékot – háztartási tüzelőberendezésben történő elégetés kivételével – meggyújtják, vagy – elemi kár kivételével – bármilyen más okból eredően kigyullad.


  1. Szabadban (vagy nyílt téren) a tüzet őrizetlenül hagyni nem szabad, és veszély esetén – vagy ha arra már szükség nincs – a tüzet azonnal el kell oltani.



9.§


Az eljárásra jogosult szerv


A szabálysértés tetten ért elkövetőivel szemben a körjegyző által feljogosított köztisztviselő, helyszíni bírságot szabhat ki.





Szabálysértési rendelkezések


Szabálysértést követ el, és 50.000,- Ft-ig terjedő pénzbírsággal sújtható:


  • aki az 5. §.(1) bekezdésében szabályozott időszakon kívül bármikor éget.


  • aki az 5. § (2) bekezdésének megsértésével a tűzrakó helyet épülettől és egyéb éghető anyagtól nem 6 méternél nagyobb távolságra alakítja ki, úgy éget, hogy azzal tűz- és robbanásveszélyt alakít ki, a személyi sé vagyoni biztonságot veszélyezteti, és úgy hagyja el az égetés helyét, hogy nem biztosítja nagykorú, cselekvőképes személy folyamatos jelenlétét, és a 8. § (4) bekezdésének megsértésével a tüzet őrizetlenül hagyja, és veszély esetén, vagy ha már szükségtelen a tűz, és nem oltja el.


  • aki az 5. § (3) bekezdésének megsértésével az égetendő avar és kerti hulladékkal együtt, vagy külön, egyéb –ipari eredetű hulladékot, műanyagot, gumit, vegyszert, festéket, illetve ezek maradékait-, továbbá kommunális hulladékot, veszélyes hulladékot éget.


  • aki az 5. § (4) (5) (6) bekezdésének megsértésével a kerti hulladékok égetésének helyszínén nem tart magánál olyan eszközöket, felszerelést, amelyekkel a tűz terjedése megakadályozható, illetve a tűz eloltható, egy alkalommal négy óránál tovább terjedő időszakban éget, az elhamvadt tűz helyét nem locsolja be, vagy takarja le földréteggel.


  • aki a 6. § (1) bekezdésének megsértésével közterületen éget.


  • aki a tüzelőberendezések rendeltetésszerű használatára vonatkozóan a 7. § (3) bekezdésében megállapított rendelkezéseket megszegi és a háztartási tüzelőberendezésben háztartási vagy egyéb szilárd hulladékot, továbbá ipari hulladékot, műanyagot, gumit, vegyszert, festékmaradékot, veszélyes hulladékot eléget.



11.§


Átmeneti és záró rendelkezések


  1. Ezen rendelet 2011. szeptember 1. napján lép hatáyba.


  1. A rendeletben meghatározott előírások betartására a hatálybalépéstől számított 6 hónap türelmi idő áll rendelkezésre.




Egeraracsa, 2011. július 23.




                       Tóth István                                           Hegedüs Lóránt

                        Polgármester                                          Körjegyző



A kihirdetés napja: 2011. július 27.



                                                                                     Hegedüs Lóránt

                                                                                         Körjegyző  

   


Módosította: a 6=2012.(VI.1.) önkormányzati rendelet. Hatályos: 2012.VI.2-től