Gétye Község Önkormányzata Képviselő-testületének 3/2012.(II.22.) önkormányzati rendelete

A közterületek tisztántartásáról, a települési szilárd és folyékony hulladék gyűjtéséről és elszállításáról

Hatályos: 2016. 07. 05- 2017. 12. 30

Gétye Község Önkormányzata Képviselő –testületének 

- módosított, egységes szerkezetbe foglalt -

               3/2012. (II. 22)  önkormányzati rendelete

a közterületek tisztántartásáról, a települési szilárd és folyékony hulladék gyűjtéséről és elszállításáról

Gétye Község Önkormányzata Képviselőtestülete a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. tv. 16. §. /1/ bekezdésben, az egyes helyi közszolgáltatások igénybevételéről szóló 1995. évi XLII. tv. 4. §./4/ bekezdésben, valamint a hulladékgazdálkodásról szóló 2000. évi XLIII. tv. 23. §-ban kapott felhatalmazás alapján a következő rendeletet alkotja.

I. fejezet

ÁLTALÁNOS RENDELKEZÉSEK

A rendelet alkalmazási köre

1. §

/1/ A rendelet hatálya Gétye község  közigazgatási területén kiterjed a magánszemélyekre, társasházi lakóközösségekre, a gazdasági társaságokra, a jogi személyiséggel rendelkező egyéb szervezetekre, illetve a magánszemélyek jogi személyiséggel nem rendelkező személyi egyesülésére és az egyéni vállalkozókra.

/2/ Nem terjed ki a rendelet hatálya a veszélyes és a radioaktív hulladékokra, valamint a velük összefüggő tevékenységre.

/3/ A köztisztaság megőrzésében mindenki köteles hathatóan közreműködni és a települési központ – különösen a közterületek – szennyeződését, fertőzését eredményező magatartástól, tevékenységtől tartózkodni.


Értelmező rendelkezés

2. §

E rendelet alkalmazásában:

1. Települési szilárd hulladék: A háztartásokból származó, jogszabályi előírásoknak megfelelő zárt rendszerű célgéppel szállítható szilárd hulladék (pl. a konyhai hulladék, papír, üveg, csomagolóeszköz, háztartási edény, kézi eszköz, rongy, söpredék, salak, hamu, korom, kerti és járdatakarítási hulladék, kisebb mennyiségű falomb, nyesedék, karácsonyfa, valamint a lakásban folytatott vállalkozás gyakorlásából keletkezett nem veszélyes hulladék, ha az összes hulladék mennyisége nem haladja meg a 4 l/fő/nap normatívával kiszámított hulladék mennyiségét), illetőleg a háztartási hulladékhoz hasonló jellegű és összetételű, azzal együtt kezelhető más hulladék.)

2. Lomtalanítás alá tartozó háztartási szilárd hulladék: az az alkalmilag képződött vagy felhalmozódott háztartási szilárd hulladék, amely a közszolgáltatást végző szolgáltató által rendszeresített gyűjtőedényzetben mérete vagy mennyisége miatt nem helyezhető el, amelynek elszállításáról és ártalmatlanításáról a szolgáltató gondoskodik.

3. Egyéb települési szilárd hulladék: a gazdasági vállalkozásoknál keletkező, háztartási hulladékhoz hasonló jellegű és összetételű, veszélyesnek nem minősülő hulladék.

4. Ingatlantulajdonos: az a természetes vagy jogi személy, illetve jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet, akinek, illetőleg amelynek a tulajdonában, birtokában vagy használatában lévő ingatlanán települési szilárd hulladék keletkezik.

5. Hulladékkezelő telep: a települési hulladék begyűjtésére, átvételére és az egyes hulladékfajták további tárolására, átrakására, előkezelésére, hasznosítására vagy ártalmatlanítására szolgáló telephely.

6. Hulladékgyűjtő sziget (gyűjtősziget): a háztartásokban keletkező, hasznosításra alkalmas, különböző fajtájú, elkülönítetten gyűjtött, háztartási hulladék begyűjtésére szolgáló, lakóövezetben, közterületen kialakított, felügyelet nélküli, folyamatosan rendelkezésre álló begyűjtőhely, szabványosított edényzettel, amely edényzet kizárólag a rajta egyértelműen megjelölt fajtájú települési szilárd hulladék szelektív begyűjtésére szolgál, a közszolgáltatást igénybe vevők részére.

7. Hulladékkezelő: aki a települési szilárd hulladékot gazdasági tevékenysége körében a hulladék birtokosától átveszi, tárolja, hasznosítja, kezeli és ártalmatlanítja.

8. Hulladékkezelési tevékenység: a hulladék gyűjtése, begyűjtése, szállítása, előkezelése, tárolása, hasznosítása és ártalmatlanítása.

9. Gyűjtés: a települési szilárd hulladék rendezett összeszedése, válogatása, a további kezelésre történő elszállítás érdekében.

10. Begyűjtés: a települési szilárd hulladéknak a hulladék birtokosaitól történő átvétele a hulladék birtokosának vagy a begyűjtőnek a telephelyén, továbbá a begyűjtőhelyen és a további kezelés érdekében történő összegyűjtés, válogatás a begyűjtő telephelyén.

11. Szolgáltató: a település közigazgatási területén a települési szilárd hulladékkal kapcsolatos helyi közszolgáltatás ellátására az e rendelet szerint kizárólagosan feljogosított hulladékkezelő.

12. Közszolgáltatási díj: az ingatlantulajdonos által a közszolgáltatás igénybevételéért a szolgáltatónak fizetendő, az e rendeletben meghatározott díjfizetési időszakra vonatkozóan megállapított díj, amely tartalmazza a települési szilárd hulladék kijelölt ártalmatlanító helyen történő elhelyezésének díjhányadát is.

13. időlegesen használt ingatlan: az üdülő ingatlan és az olyan ingatlan ahol sem lakóhelyet, sem tartózkodási helyet nem létesítettek, szálláshely üzemeltetési tevékenységet nem folytatnak és az ingatlanban életvitelszerűen nem tartózkodik senki.

14.Települési folyékony hulladék (továbbiakban: szennyvíz)

  • az emberi tartózkodásra alkalmas épületek szennyvíztároló létesítményeinek és egyéb helyi közműpótló berendezéseinek ürítéséből,
  • a nem közüzemi csatorna- és árokrendszerekből,

a gazdasági, de nem termelési, technológiai eredetű tevékenységből származó olyan szennyvíz, amely szennyvízcsatorna hálózaton nem kerül elvezetésre.


II. fejezet

KÖZTERÜLETEK ÉS INGATLANOK TISZTÁNTARTÁSA

3. §

/1/ A közterületek tisztántartásáról a képviselőtestület és a közterülettel határos ingatlan tulajdonosa e rendeletben meghatározottak szerint köteles eleget tenni.

Az ingatlantulajdonos feladatai

4. §.

/1/ Az ingatlan tulajdonosa, vagy tényleges használója köteles gondoskodni:

  a./ Az ingatlan előtti járdaszakasz – járda hiányában egy méter széles területsáv – illetőleg ha a járda mellett zöldsáv is van, akkor ennek teljes területének tisztántartásáról, a járda hóeltakarításáról, /síkosság mentesítéséről/, a zöldterületek folyamatos kaszálásáról,

  b./ az ingatlan előtti nyílt árok és annak műtárgyai tisztántartásáról, a csapadékvíz zavartalan lefolyását akadályozó anyagok, hulladékok, hordalékok eltávolításáról, az árok karbantartásáról, folyamatos kaszálásáról,

   c./ az ingatlan előtti fák, növények gondozásáról.

5. §

Az ingatlantulajdonosnak az épülete, telekingatlana tisztántartásával kapcsolatos feladatai:

a/ mind a beépített, mind a beépítetlen ingatlan tisztántartása, gyommentesítése, a járda és úttest fölé benyúlú ágak, bokrok szükséges nyesése,

b/ bontás, építés, felújítás és karbantartás miatt üresen álló ingatlan és az előtte  húzódó járda tisztántartása a kivitelező feladata, ha az nem azonos a tulajdonossal; az építési munka kivitelezője köteles az építés területét és közvetlen környékét tisztán tartani.

c/ építési, bontási, tatarozási munkákat, közműépítéssel kapcsolatos tevékenységet úgy kell végezni, hogy por és egyéb szennyeződés a közterületre ne jusson, a csapadékvíz elvezetése ezen időszak alatt zavarásmentesen biztosítva legyen.

d/ építési, bontási és egyéb anyagot közterületen a rendelet és a közterületek használatáról szóló önkormányzati rendelet előírásai szerint szabad tárolni.

e/ építési, bontási, tatarozási munkálatok helyét – szükség esetén – a környező közterülettől el kell zárni.

f/ mindennemű anyag szállításánál ügyelni kell arra, hogy a közterület ne szennyeződjék. Ha bármilyen szállítmány fel- vagy lerakásánál továbbá szállításánál a közterület szennyeződik, a szállító köteles a közterületet azonnal megtisztítani.

g/ ha az f/ pontban tevékenység során a közterület vagy annak része rongálódik, károsodik, a kárt annak okozója köteles megtéríteni, vagy az eredeti állapotot helyreállítani.

A kereskedő, utcai árus és rendezvényszervező kötelezettségei

6. §

/1/ Az üzlet, egyéb elárusítóhely, vendéglátó, és szolgáltató egység előtti és melletti járdaszakaszt, csapadékvízelvezető árkot, illetőleg ha a járda mellett zöldsáv is van, az úttestig terjedő teljes területet a tulajdonos köteles tisztán tartani, a keletkezett települési szilárd hulladékot összegyűjteni és elszállításáról gondoskodni. A tulajdonos köteles a burkolt területen a síkosság mentesítéséről és a hó eltakarításáról gondoskodni

/2/  Az ingatlan előtti és melletti járdát, csapadékvízelvezető árkot, zöldsávot a tulajdonos köteles naponta mind a téli, mind a nyári időszakban legkésőbb reggel 7 óráig letakarítani, a nyitvatartás ideje alatt folyamatosan tisztán tartani, zárás előtt összetakarítani.

7. §

/1/ Az utcai árus köteles a részére kijelölt helyet és közvetlen környékét tisztán tartani, az árusításból keletkezett hulladékot összegyűjteni és eltávolításáról gondoskodni.

/2/  Közterületen rendezett vásár, sport- és egyéb rendezvény tartása idején a rendezvény szervezője köteles gondoskodni a várható forgalomnak megfelelő számú illemhely biztosításáról, üzemeltetéséről, valamint a rendezvény alatt és azt követően a területnek és közvetlen környezetének tisztántartásáról, továbbá a terület eredeti állapotban történő visszaadásáról.

Síkosság mentesítés és hóeltakarítás

8. §

/1/ A síkosság elleni védekezéshez a környezetkímélő anyagokon (homokon, salakon) kívül klorid tartalmú fagyáspont csökkentő szer (pl. konyhasó) használata csak úgy alkalmazható, hogy a vegyszer egyszeri kijuttatásának mértéke 40 g/m2-nél több ne legyen. Az ilyen anyagot tárolóedényben, környezetszennyezést kizáró módon kell tárolni.

/2/ Klorid tartalmú vegyszer használata zöldterületen, illetve azok közvetlen környékén tilos.

/3/ Hórakást tilos elhelyezni:

    a/ útkereszteződésben,

    b/ útburkolati jelen,

    c/ járdasziget és járda közé,

    d/ tömegközlekedésre szolgáló jármű megállóhelyénél,

    e/ kapubejárat elé,

    f/ közszolgáltatási felszerelési tárgyra és köré; pl. vízelzáró csap, gáz- és egyéb közlé-

       tesítmény (lámpaoszlop, hirdetőoszlop stb.).

Közterület tisztántartásával összefüggő egyéb rendelkezések

9. §

/1/ Tilos

   a/ az úttestet, járdát, csapadékvízelvezető árkot, egyéb közterületet, a közterület felszerelési és berendezési tárgyait  szennyvízzel, vizelettel, emberi és állati ürülékkel beszennyezni, megrongálni,

   b/ a feltakarításból, felmosásból keletkezett szennyeződést, szennyvizet a közterületre, csapadékvíz elvezető rendszerbe beleseperni, illetőleg beleönteni,

   c/ a közterületen, zöldterületen lévő növényeket (fa, díszcserje stb.) megrongálni, csonkítani, leszakítani,

   d/ a parkosított és füvesített zöldterületet rendeltetés ellenesen használni.

   e/ élő fákon, közterületen álló építményeken, épületek falán, keritéseken – rendeltetésszerűen hirdetésre szolgáló berendezések kivételével – hirdetni, grefitizni, feliratozni, falragaszt vagy reklámot elhelyezni. Az így elhelyezett hirdetmények eltávolításáról a hirdetményet elhelyező köteles gondoskodni.

   f/ közterületen gépjárművet mosni.

10. §

A közterületek tisztántartása a hét minden napján korlátozás nélkül végezhető.


III. fejezet

A TELEPÜLÉSI SZILÁRD ÉS FOLYÉKONY HULLADÉKKAL KAPCSOLATOS

HULLADÉKKEZELÉSI KÖZSZOLGÁLTATÁS


Szilárd hulladékkezelő közszolgáltató

11. §[1]


Hulladékgyűjtő sziget kialakítása


12.§.


/1/ A képviselőtestület a települési szilárd hulladék kezelésére szolgáló egyes létesítmények kialakításának és üzemeltetésének részletes, műszaki szabályairól szóló 5/2002./X.29./ KvVM rendelet 5-7. §-ai szerint eljárva hulladékgyűjtő szigetet alakít ki.

/2/  A hulladékgyűjtő szigetek helye a Gétye:   177/1         hrsz.lévő ingatlanokat jelöli meg.

/3/   A hulladékgyűjtő-szigeten a települési szilárd hulladék gyűjtése három frakcióban elkülönítetten /papír, műanyag,fehér üveg, színes üveg, fém hulladék/ történik.


Folyékony hulladékkezelő közszolgáltató

                                                                   13.§.

(1)[2] A képviselő-testület a kötelező folyékony hulladékkezelési közszolgáltatás ellátásával

az Észak-zalai Víz és Csatornamű Zrt., 8900 Zalaegerszeg  Balatoni u. 8. vállalkozást bízza meg.


 a) A közszolgáltatásért fizetendő díjat e rendelet 1. számú melléklete tartalmazza.


b) A közszolgáltató által begyűjtött nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz ártalmatlanítás céljából történő átadási helye a vízügyi hatóság által kijelölt Zalaegerszeg: 0940/7 hrsz-ú ingatlanon található szippantott szennyvíz fogadó műtárgy.

(2) A szervezett szennyvízkezeléshez való csatlakozás az egyéni szennyvízkezeléshez kapcsolódó kötelezettségek alkalmazását kizárja.                                                                                                                                                                                                       


Adatkezelés, adatok átadása

14. §[3]

        

                      

A közszolgáltatás igénybe vétele

                                                                   15. §.[4]

Az ingatlantulajdonos kötelezettségei

16. §. [5]


17. §.[6]


18. §.[7]

A szolgáltató jogai és kötelezettségei

19. §[8]


Közszolgáltatási díj megfizetése és a díjhátralék behajtása.

20. §

/1/ [9]

A gazdálkodó szervezetre vonatkozó külön szabályok

21. §[10]

A közszolgáltatás hatálya alá nem tartozó települési szilárd hulladékkal kapcsolatos rendelkezések

22. §[11]

23. §[12]

24. §[13]

25. §[14]


IV. FEJEZET

ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK

Szabálysértés

26. §[15]



Hatálybalépés

27. §

/1/ E rendelet kihirdetése napján lép hatályba.

/2/ E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg hatályát veszti Gétye Község Önkormányzata Képviselőtestületének  Gétye község területén a köztisztasági fenntartásáról szóló 8/2001. (IX.10.) sz.ámú rendelete.

Gétye, 2012. február 21.

                   

Talabér Lászlóné                                                                              Kovács Katalin

 polgármester                                                                                   körjegyző

A rendelet kihírdetve:

Gétye, 2012 február 22.



Kovács Katalin

körjegyző


[1]

Hatályon kívül helyezte az 5/2015.(VII.16.) önk.rendelet, hatályos 2015. július 17-től

[2]

Módosította a 2/2016.(I.29.) önk. rendelet, hatályos 2016. január 30-tl

[3]

Hatályon kívül helyezte az 5/2015.(VII.16.) önk.rendelet, hatályos 2015. július 17-től

[4]

Hatályon kívül helyezte az 5/2015.(VII.16.) önk.rendelet, hatályos 2015. július 17-től

[5]

Hatályon kívül helyezte az 5/2015.(VII.16.) önk.rendelet, hatályos 2015. július 17-től

[6]

Hatályon kívül helyezte az 5/2015.(VII.16.) önk.rendelet, hatályos 2015. július 17-től

[7]

Hatályon kívül helyezte az 5/2015.(VII.16.) önk.rendelet, hatályos 2015. július 17-től

[8]

Hatályon kívül helyezte az 5/2015.(VII.16.) ünk. rendelet, hatályos 2015. július 17-től

[9]

Hatályon kívül helyezte a 4/2015.(VI.25.) önk.rendelet, hatályos 2015. július 1-től

[10]

Hatályon kívül helyezte az 5/2015.(VII.16.) önk.rendelet, hatályos 2015. július 17-től

[11]

Hatályon kívül helyezte az 5/2015.(VII.16.) önk.rendelet, hatályos 2015.július 17-től

[12]

Hatályon kívül helyezte az 5/2015.(VII.16.) önk.rendelet, hatályos 2015. július 17-től

[13]

Hatályon kÍvül helyezte az 5/2015.(VII.16.) önk.rendelet, hatályos 2015. július 17-től

[14]

Hatályon kívül helyzete az 5/2015.(VII.16.) önk.rendelet, hatályos 2015. július 17-től

[15]

Hatályon kívül helyezte a 7/2012.(V.31.) önk. rendelet, hatályos: 2012. június 1-től

Mellékletek