Márokföld Önkormányzat Képviselő-testületének 11/2016. (VI.30.) önkormányzati rendelete

a helyi építészeti örökség védelméről

Hatályos: 2016. 07. 01- 2018. 03. 29

Márokföld Község Önkormányzatának Képviselő-testülete az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény 57. § (3) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, az építészeti örökség helyi védelmének szakmai szabályairól szóló 66/1999. (VIII. 13.) FVM rendelet figyelembe vételével, az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdésében meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:

Általános rendelkezések


1. § (1) E rendelet célja Márokföld község szempontjából meghatározó - a hatályos műemlékvédelmi jogszabályok alapján nem védett - épített értékek védelme, a település építészeti örökségének, arculatának a jövő nemzedékek számára való megtartása, a védett értékek fenntartása és helyreállítása.

(2) A község épített és természeti értékei - tulajdonformára való tekintet nélkül - a község közös kulturális kincseinek részei, ezért fenntartásuk, jelentőségükhöz méltó használatuk és megfelelő bemutatásuk közérdek.

(3) Az (1)-(2) bekezdésben megfogalmazott célok érvényesítése és az ezzel kapcsolatos feladatok ellátása érdekében Márokföld Község Önkormányzatának Képviselő-testülete (továbbiakban: képviselő-testület) a község épített és természeti értékeit települési (a továbbiakban: helyi) védettség alá helyezheti.

2. § (1) A rendelet hatálya Márokföld község közigazgatási területén lévő és e rendelet alapján védetté nyilvánított helyi értékekre terjed ki.

(2) Nem terjed ki a rendelet hatálya a műemléki védettség alatt álló (műemlék, műemlék jellegű, műemléki jelentőségű terület, műemléki környezet) értékekre. Ha egy helyi védettség alatt álló értéket műemléki védettség alá helyeznek, a műemléki védetté nyilvánítással egyidejűleg a helyi védettség megszűnik.

(3) E rendelet rendelkezéseit a község közigazgatási területén, a helyi védelem alá helyezéssel, valamint annak megszüntetésével kapcsolatos eljárások, továbbá az egyes építésügyi hatósági eljárások során és az e rendeletben szabályozott - a települési érdekérvényesítést szolgáló - kérdésekkel kapcsolatban kell alkalmazni.

(4) Helyi építészeti örökségi érték minden, az épített környezettel összefüggő táji-természeti, építészeti, történeti, régészeti, képzőművészeti, iparművészeti, néprajzi szempontból jelentős-együttes, egyedi emlék, annak tartozéka - különösen településrész, utca, épület, építmény, épületrész - ami nem minősül műemléknek, illetőleg külön jogszabályok alapján nem áll védelem alatt - de a jövő nemzedékek számára történő megóvása fontos községi érdek. Ide tartoznak az ember által alakított egyedi tájértékek, a települési sziluett, a kilátáshoz, rálátáshoz kapcsolódó, valamint a község arculatát befolyásoló, karaktert teremtő egyéb sajátos értékek is.

(5) Az épített örökség helyi védelme érdekében a településfejlesztéssel és rendezéssel kapcsolatos döntéseknek összhangban kell lennie e rendelettel.

(6) Az épített örökség helyi védelem alatt álló elemei a község kulturális örökségét képezik, így tilos ezek veszélyeztetése, rongálása és megsemmisítése.

(7) Az épített örökség helyi védelmének feladata:

a) az épített értékek felkutatása, védetté nyilvánítása, dokumentálása, nyilvántartása,

b) a védett építmények fenntartásának, helyreállításának szabályozása, illetve méltó hasznosításuknak elősegítése,

c) védett területek fenntartása és az értékvédelmet szolgáló kezelés összhangjának megteremtése.

A helyi építészeti értékvédelem elemei, azok kiterjedése


3. § (1) A helyi védelem lehet egyedi és területi védelem.

(2) Az egyedi védelem alatt álló épített értékek listáját a rendelet 1. melléklete tartalmazza.

(3) Egyedi védelemben épületek és építmények részesíthetők.

(4) Területi védelem alá helyezhető a település területének olyan összefüggő része, amely a jellegzetes településszerkezet történelmi sajátosságait tükrözi, ahol a település arculatát meghatározó épületek, építmények együttest alkotnak, de nem indokolt az egyedi védelem alá helyezésük.

(5) A helyi védelem alá helyezésről, illetve annak megszüntetéséről az önkormányzat képviselő-testülete rendelettel dönt.

Védetté nyilvánítás és annak megszüntetése


4. § (1)  A helyi védelem alá helyezést, illetve annak megszüntetését bárki (természetes és jogi személy) írásban kezdeményezheti a Csesztregi Közös Önkormányzati Hivatal jegyzőjénél (a továbbiakban: jegyző).

(2)  A kezdeményezésnek tartalmaznia kell:

a) az épített érték vagy védendő terület pontos megnevezését, szükség esetén körülhatárolását,

b) a pontos hely megjelölését (utca, házszám, helyrajzi szám),

c) a kezdeményezés indokolását.

(3)  A védetté nyilvánítással kapcsolatos előzetes egyeztetést és eljárást a jegyző folytatja le.

(4) A védetté nyilvánítást, vagy annak megszüntetését megelőzően a jegyző szakértő bevonásával értékvizsgálatot végeztet.

(5) A helyi védelem alá helyezés, illetve annak megszüntetése tényét a jegyző közli a védelem alá vont értékek tulajdonosával, használójával, az építésügyi hatósággal  és a földhivatallal az ingatlan nyilvántartásba történő bejegyzés érdekében. A bejegyzés esetleges elmaradása a védettség hatályát nem érinti.

A védett értékek nyilvántartása


5. § (1)  A helyi védelem alatt álló értékekről a 66/1999. (VIII. 13.) FVM rendeletben meghatározott nyilvántartást kell vezetni.

(2)  A nyilvántartásba bárki betekinthet, naprakész vezetéséről a jegyző gondoskodik.

A védett érték megjelölése


6. § (1)  A helyi védelem alatt álló értéket táblával kell megjelölni, melyen fel kell tüntetni a helyi védelem tényét és elrendelésének időpontját a következők szerint: „Helyi védettségű épület” vagy  „Helyi védettségű terület” „Védetté nyilvánította Márokföld Község Önkormányzata”. A táblán fel kell tüntetni a helyi védelem elrendelésének az időpontját is.

(2)  A tábla elhelyezéséről a jegyző gondoskodik, a tulajdonos a tábla elhelyezését tűrni köteles. A tábla megőrzése és karbantartása a tulajdonos feladata.

A védett értékek fenntartása


7. § (1)  A helyi védelem alatt álló értéknek a védelem céljának megfelelő folyamatos karbantartásáról, rendeltetésének megfelelő használatáról, illetve fenntartásáról a tulajdonos, a tulajdonosi jogokat gyakorló vagyonkezelő köteles gondoskodni. Ezen kötelezettségei teljesítéséhez kérheti az önkormányzat támogatását.

(2) A védett építmény jellegét nem lehet megváltozatni.

(3)  A tulajdonos kötelezettsége kiterjed a védelem alá helyezett érték minden alkotó elemére, és részletére, függetlenül attól, hogy azok a rendeltetésszerű használathoz szükségesek-e, vagy sem.

(4)  A védelem alá helyezett építményeket értékeik veszélyeztetése nélkül és ahhoz méltóan kell használni és hasznosítani. A használat és a fenntartás a helyi védelem alá helyezett érték anyagi és eszmei értékét nem veszélyeztetheti. A védett környezetben tervezett változtatásokat és beavatkozásokat a védett érték figyelembe vételével lehet elvégezni.

(5) A helyi védelem szabályainak megsértése esetén az önkormányzat

a) felszólítja a tulajdonost (használót, kezelőt) a védett érték fenntartására, karbantartására, a méltatlan használat megszüntetésére,

b) engedély nélküli változtatások esetén elrendeli az eredeti állapot helyreállítását.

8. § (1)  A képviselő-testület a helyi védelem alatt álló értékek feltárásához, fenntartásához, karbantartásához, felújításához szükséges anyagi fedezet megteremtése érdekében éves költségvetésében meghatározott keretösszeget biztosíthat.

(2)  Az (1) bekezdés szerinti keretösszeg felhasználásáról a polgármester javaslatára a képviselő-testület dönt.

Egyedi védelem alatt álló épületekre, építményekre vonatkozó építési előírások


9. § (1) Építési engedély szükséges minden olyan építési-szerelési munkához, amely a helyi egyedi védelem alatt álló épület vagy építmény  külső megjelenését érinti.

(2) A védett épület jellegzetes tömegét, formáját, más épületekhez való tömbszerű kapcsolódását eredeti arányban kell fenntartani, bővítés csak úgy engedélyezhető, ha a meglévő és az új épülettömegek arányai és formái illeszkednek egymáshoz.

(3) A védett épületnek a közterületről látható homlokzatán – amennyiben az az eredeti állapotot őrzi – nem helyezhető el a homlokzatot takaró berendezés, szerkezet.

(4) Nem adható engedély a védett épületek előkertjében, továbbá lakás, illetve udvar bejáratára szolgáló kapualj esetében sem önálló, sem hozzáépített árusítóhely építésére.

(5) A védett épület bontására engedély csak a helyi védettség megszűnését követően adható ki, kivéve, ha az életveszélyessé vált és helyreállítására nincs műszaki megoldás, vagy az aránytalanul nagy költséggel jár.

Záró rendelkezések


11. § (1) Ez a rendelet 2016. július 1-jén lép hatályba.

(2) E rendelet előírásai a védetté nyilvánításra vonatkozó kezdeményezés benyújtását megelőzően megkezdett építési munkálatokra nem vonatkoznak.




                       dr. Tüske Róbertné                                             Szabó István

                       jegyző                                                               polgármester