Szijártóháza Község Önkormányzata Képviselő-testületének 6/2022. (V. 31.) önkormányzati rendeletének indokolása

az avar és kerti hulladék égetéséről szóló 6/2021. (III. 19.) önkormányzati rendelet módosításáról

Hatályos: 2022. 06. 01
az avar és kerti hulladék égetéséről szóló 6/2021. (III. 19.) önkormányzati rendelet módosításáról
Végső előterjesztői indokolás
A javasolt szabályozást szükségessé tevő társadalmi, gazdasági, szakmai okok és célok
A veszélyhelyzettel összefüggő átmeneti szabályokról szóló 2021. évi XCIX. törvény 2021. december 1-től egy új b) ponttal kiegészítette a környezet védelmének általános szabályairól szóló 1995. évi LIII. törvény 48. § (4) bekezdését, így – a veszélyhelyzettől függetlenül – ismét a települési önkormányzat képviselő-testületének hatáskörébe tartozik a háztartási tevékenységgel okozott légszennyezésre vonatkozó egyes sajátos, az avar és kerti hulladék égetésére vonatkozó szabályok rendelettel történő megállapítása. Egyidejűleg hatályát vesztette a veszélyhelyzet ideje alatt alkalmazandó, levegőminőséggel összefüggő szabályokról szóló 549/2020.(XII.2.) Korm. rendelet, melynek 1. §‑a alapján átmenetileg, a veszélyhelyzet időtartamára rendeletet alkothatott a települési önkormányzat képviselő-testülete az avar és kerti hulladék égetésére vonatkozó szabályokról.
Az önkormányzati rendelet megalkotására felhatalmazást adó jogszabály változása miatt a rendelet hatályon kívül helyezése vagy bevezető részének módosítása (a felhatalmazást adó hatályos jogszabály megjelölése) szükséges.
A lakosság a településen keletkező avar és kerti hulladék egy részétől jelenleg csak nyílt téri égetéssel tud megszabadulni, ezért indokolt a rendelet módosítása, az avar és kerti hulladék égetésére vonatkozó szabályozás további fenntartása.
Mivel a törvényi felhatalmazás időtartama már nincs a veszélyhelyzethez kötve, indokolt az erre vonatkozó átmeneti rendelkezés hatályon kívül helyezése.
A rendelet 3. § (5) bekezdésében jogalkotási előírások miatt szükséges az „illetőleg” szó módosítása.
A jogi szabályozás várható hatásai
A lakosság a jövőben is a megszokott módon, jogszerűen szabadul meg az avartól és kerti hulladéktól.
A javasolt szabályozás és az európai uniós jogból eredő kötelezettségek összhangja
A rendelet tekintetében az európai uniós jogból közvetlen jogharmonizációs kötelezettség nincs, a rendeletben foglaltak nem sértik az Európai Unió alapelveit.