Kerkabarabás Község Önkormányzata Képviselő-testületének 10/2021. (X. 28.) önkormányzati rendelete

a falugondnoki szolgálatról

Hatályos: 2024. 02. 16

Kerkabarabás Község Önkormányzata Képviselő-testületének 10/2021. (X. 28.) önkormányzati rendelete

a falugondnoki szolgálatról

2024.02.16.

Kerkabarabás Község Önkormányzata Képviselő-testülete Magyarország Alaptörvényének 32. cikk (2) bekezdésében biztosított eredeti jogalkotói hatáskörében, a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény 60.§ (4) bekezdése és 92.§ (1) bekezdése alapján kapott felhatalmazás alapján, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés a) pontjában, Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13.§ (1) bekezdés 8 a. pontjában, valamint a személyes gondoskodást nyújtó szociális intézmények szakmai feladatairól és működési feltételeiről szóló 1/2000. (I. 7.) SzCsM rendelet 39.§-ában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:

1. A rendelet célja, hatálya

1. § (1) A falugondnoki szolgáltatás célja:

a) a község intézményektől, szolgáltatásoktól való távolságából, hiányából eredő települési hátrányainak enyhítése,

b) az alapvető szükségleteket kielégítő szolgáltatásokhoz, közszolgáltatásokhoz, egyes alapellátásokhoz való hozzájutás biztosítása,

c) a szociális alapellátások színvonalának javítása, jobb életminőség eléréséhez segítségadás,

d) a településen lakó családok életfeltételeinek javítása,

e) a helyi társadalmi és civil szféra erősítése a jobb életminőség elérése érdekében,

f) biztosítani a helyi adottságokhoz és sajátosságokhoz igazodó egyéni és közösségi szintű igények kielégítését.

(2) A rendelet hatálya kiterjed Kerkabarabás község közigazgatási területén

a) bejelentett lakóhellyel, vagy tartózkodási hellyel rendelkező magyar állampolgárokra,

b) a bevándoroltakra és letelepedettekre,

c) a hontalanokra,

d) a magyar hatóságok által menekültként vagy oltalmazottként elismert személyekre,

e) a településen tevékenykedő egyéb szervezetekre.

2. A falugondnoki szolgáltatás által ellátandó feladatok, azok rangsorolása

2. § A falugondnoki szolgáltatás számára meghatározott közvetlen, személyes szolgáltatások közül alapfeladatnak minősül

a) étkeztetésben való közreműködés (étel házhoz szállításával),

b) házi segítségnyújtásban való közreműködés (bevásárlás, fűtés, szakrendelésre szállítás, orvos házhoz való hívása, gyógyszer kiváltása, hivatalos ügyek intézése),

c) közreműködés a közösségi szociális információk szolgáltatásában,

d) egészségügyi ellátáshoz való hozzájutás segítése (háziorvosi rendelésre szállítás, egyéb egészségügyi intézménybe szállítás, gyógyszerkiváltás, gyógyászati segédeszközökhöz való hozzájutás)

e) bölcsődés, óvodás, iskolás korú gyermekek szállítása (bölcsődébe, óvodába, iskolába, kulturális és sport rendezvényekre),

f) egyéb gyermekszállítás.

3. § A falugondnoki szolgáltatás számára meghatározott közvetlen, személyes szolgáltatások közül kiegészítő feladatnak minősülnek a lakossági szolgáltatások, így

a) a közösségi, művelődési, sport- és szabadidős tevékenységek szervezése, segítése,

b) az egyéni hivatalos ügyek intézésének segítése, lakossági igények továbbítása,

c) személyszállítási feladatok,

d) az önkormányzat által ellátott feladatokhoz tartozó egyéb szállítási feladatok,

e) az önkormányzati rendezvények szervezésével, lebonyolításával kapcsolatos feladatok,

f) kapcsolattartási feladat az önkormányzat és intézményei és a lakosság között,

g) lakossági szolgáltatások (fogyasztási cikkek beszerzése, háztartási gépek javításának intézése),

h) közreműködés az önkormányzati feladatok ellátásában (árubeszerzés, tájékoztatás, információközvetítés),

i) az állampolgári és az önkormányzati hivatal ügyek intézésének segítése,

j) egyéb nem részletezett, szolgáltatás jellegű feladatok a falugondnok munkaköri leírása szerint,

k) A polgármester a falugondnokot egyéb, a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény rendelkezéseivel összhangban lévő feladat elvégzésére is utasíthatja.

4. § (1) A falugondnoki szolgálat a személyszállítási feladatai közt ellátja:

a) a betegek háziorvoshoz, illetve egyéb egészségügyi intézménybe történő szállítását,

b) kórházi, szociális otthoni látogatás céljára történő szállítást,

c) nagybevásárlás céljára történő szállítást,

d) önkormányzati és egyéb települési rendezvényekre történő szállítást.

(2) A betegek háziorvosi rendelőbe és egyéb egészségügyi intézménybe szállítása az érintett személy lakóhelyéről az intézményig, illetve az intézménytől a lakóhelyére szállítását jelenti.

(3) A szállítás engedélyezésekor figyelembe kell venni:

a) az igénylő egészségügyi állapotát,

b) a kezelés jellegét (különösen szükséges, ajánlott, rehabilitációs jellegű) és az igénylő és családja szociális helyzetét.

(4) Az egészségügyi állapot, a kezelés jellege, valamint a szociális helyzet megítélése során szükség szerint ki kell kérni a háziorvos, a házi gondozó véleményét, illetve szükség esetén környezettanulmányt kell készíteni.

5. § (1) A falugondnoknak elsősorban az alapellátáshoz kapcsolódó szolgáltatásokat kell ellátnia. A többi kötelező feladatot úgy kell ellátnia, hogy az alapellátásokhoz kapcsolódó feladatellátással ne ütközzön. Az egyéb – nem kötelező – szolgáltatási feladatokat csak akkor láthatja el, ha az a kötelező feladat ellátását nem veszélyezteti.

(2) A falugondnoki szolgáltatás körébe tartozó feladatok megszervezése - az előre bejelentett és idő közben felmerült igények ismeretében - a falugondnok feladata és felelőssége. A kötelezően ellátandó feladatok rangsorolását a falugondnok végzi a polgármester iránymutatása, egyeztetése szerint, míg a többi feladat esetében, amennyiben rangsorolni kell, a falugondnok a polgármester közreműködésével dönt.

3. A falugondnoki szolgáltatás ellátásának személyi és tárgyi feltételei

6. § (1) A szolgáltatás jogszabályi előírásoknak megfelelő személyi és tárgyi feltételeinek biztosítása a fenntartó önkormányzat kötelezettsége.

(2) Az Önkormányzat a működési engedély alapján működtetett szolgálat feladatainak ellátására egy fő főállású falugondnokot foglalkoztat, heti 40 órás közalkalmazotti jogviszony keretében.

(3) A Képviselő-testület a falugondokot pályázat útján, határozatlan időre nevezi ki. A falugondnok felett az alapvető munkáltatói jogokat a Képviselő-testület, az egyéb munkáltatói jogokat a polgármester gyakorolja.

(4) A falugondnoki szolgálatot a falugondnok szabadsága, betegsége, egyéb törvényes távolmaradás esetén helyettesíteni kell, másik falugondnoki szolgálattal kötött megállapodás alapján.

(5) A falugondnok az elvégzett munkáról a tárgyévet követő év május 31. napjáig köteles beszámolni a képviselő-testületnek.

(6) A falugondnok részére a polgármester igazolványt állít ki, annak érdekében, hogy a feladatok elvégzése során a feladat ellátására vonatkozó felhatalmazását igazolni tudja.

(7) A falugondnoki szolgálat keretében ellátandó feladatokat a falugondnok – a szolgálat rendelkezésre álló személyszállításra alkalmas, érvényes műszaki vizsgával, kötelező felelősség-és CASCO biztosítással rendelkező üzemképes gépjármű segítségével – látja el. A falugondnoknak a feladatait a munkaköri leírásban munkáltatója utasításainak, valamint a polgármester és a jegyző közreműködésének megfelelően kell ellátnia.

(8) A fenntartó a személyes gondoskodást nyújtó szociális alapszolgáltatási feladatok ellátásához a falugondnok elérhetősége érdekében mobiltelefont biztosít.

(9) A falugondnok a feladatellátás eredményességének, hatékonyságának növelése érdekében kapcsolatot tart az Országos és Megyei Falugondnoki Hálózattal és részt vesz ezen szervezetek által a falugondnokok és tanyagondnokok részére szervezett szakmai találkozókon, továbbképzéseken. Együttműködik, az ellátási területén működő szociális, gyermekjóléti-gyermekvédelmi, egészségügyi, oktatási és munkaügyi szolgáltatókkal, intézményekkel, így különösen a háziorvossal.

4. A falugondnoki szolgálat igénybevételi rendszere

7. § (1) A falugondnoki szolgálat igénybevétele önkéntes. Az ellátást igénylő, illetve annak törvényes képviselője kérelmét szóban vagy írásban terjesztheti elő.

(2) A kérelemben meg kell jelölni vagy elő kell adni azt az okot és célt, aminek érdekében a falugondnoki szolgáltatást igénybe kívánják venni. A falugondnok köteles az igénylőt a szolgáltatás tartalmáról tájékoztatni. Amennyiben a kérelem alapján a falugondnoki szolgáltatás nem vehető igénybe, a falugondnok ezt köteles a fenntartó felé jelezni, aki a kérelem elutasításáról dönt.

(3)1 A falugondnok a tevékenységéről, a szolgáltatási igényekről és azok teljesítéséről a személyes gondoskodást nyújtó szociális intézmények szakmai feladatairól és működésük feltételeiről szóló 1/2000. (I. 7.) SzCsM rendelet 39. § (4) bekezdésében előírt tevékenységnaplót köteles vezetni. Az adott napi teljesítés igazolására a polgármester jogosult.

(4) A rendeletben meghatározott és a szakmai programban szabályozott közvetlen, személyes szolgáltatás jellegű alap- és kiegészítő feladatok igénybevétele térítésmentes.

5. Záró rendelkezések

8. § Ez a rendelet 2021. november 1-jén lép hatályba.

1

A 7. § (3) bekezdése a Kerkabarabás Község Önkormányzata Képviselő-testületének 2/2024. (II. 15.) önkormányzati rendelete 1. §-ával megállapított szöveg.