Borsfa Község Önkormányzat Képviselő-testületének 9/2012 (XI.26..) önkormányzati rendelete
Borsfa község nemzeti vagyonáról
Hatályos: 2013. 01. 01- 2017. 06. 22Borsfa Község Önkormányzat Képviselő-testületének 9/2012 (XI.26..) önkormányzati rendelete
Borsfa község nemzeti vagyonáról
Hatályos: 2013. 01. 01- 2017. 06. 22
Borsfa Község Önkormányzata Képviselő-testületének
9/2012. (XI.26) számú önkormányzati rendelete
Borsfa község nemzeti vagyonáról
Borsfa Község Képviselő-testülete a nemzeti vagyonról szóló 2011. évi CXCVI. törvény 3.§
6. pontjában, 6.§ (5) bekezdésében, 6.§ (6) bekezdésében, 11.§ (16) bekezdésében, 13. §(1) bekezdésében, 18,§ (l) bekezdésében; a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 107. §-ában, 109.§ (4) bekezdésében, az államháztartásról szóló 201 1. évi CXCV. törvény 97.§ (2) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. tv. 8. (l) bekezdésében meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:
Általános rendelkezések
- § A rendelet hatálya Borsfa Község Önkormányzata (a továbbiakban önkormányzat) vagyonára terjed ki.
- § Az önkormányzat tulajdonában álló lakások és nem lakás célú helyiségek bérletére e rendeletet kell alkalmazni.
- § (1) A rendelet hatálya alá tartozó vagyon tulajdonosi joggyakorlója Borsfa Község Képviselő-testülete.
(2) A rendelet hatálya alá tartozó vagyon működtetésének feladatát — ha jogszabály vagy a képviselő-testület döntése alapján kötött szerződés másként nem rendelkezik — a Hivatal látja el.
(3) A (2) bekezdés szerinti feladatellátás során a hasznok szedéséből származó bevételek az önkormányzatot illetik meg.
4.§ (1) A rendelet hatálya alá tartozó vagyonra vonatkozó ügyekben a képviselő-testületet Borsfa Község polgármestere képviseli.
(2) A képviselő-testület kizárólagosan jogosult a polgári jogi jogviszonyból származó követelés elengedésére, az egy évet meghaladó idótartamú részletfizetés vagy fizetési halasztás engedélyezésére és ehhez kapcsolódóan a kamat illetve költség címén fennálló követelések elengedésére.
(3) A képviselő-testület az alább felsorolt tulajdonosi, jogok és kötelezettségek tulajdonosi joggyakorlására a polgármestert hatalmazza fel:
a. a képviselő-testület által szövegszerúen elfogadott szerződések aláírása;
b. a képviselő-testület szerződéskötésről szóló döntése alapján, amennyiben a testület a szerződést nem szövegszerúen fogadta el, az önkormányzati határozat keretei között a szerződés szövegének megállapítása, elfogadása, a szerződés aláírása;
c. az önkormányzat vagyonának, továbbá jogos érdekeinek védelme céljából szerződés felbontására, vagy megszüntetésére irányuló jognyilatkozatok megtétele, az önkormányzat igényeinek érvényesítését célzó jognyilatkozatok kiadása;
d. az önkormányzati igények érvényesítése, az önkormányzat jogvédelme érdekében közigazgatási, peres, vagy nem peres eljárás megindítása;
e. telekalakítási eljáráshoz, valamint közút, közterület területének településrendezési terv végrehajtása során történő rendezése miatt szükségessé váló adásvételi és csereszerzódések megkötése nettó 500.000 Ft-ot meg nem haladó értékre;
f. településrendezési tervben közút, vagy egyéb közterület rendeltetésú ingatlan tulajdonjogának ellenérték nélküli megszerzését tartalmazó szerződések megkötése;
g. közművezetékek elhelyezése céljára vezetékjogot, szolgalmi jogot, vagy közérdekű használati jogot biztosító szerződések megkötése, feltéve, hogy e jogok biztosítása nem eredményez változást, vagy korlátozást az érintett ingatlanok településrendezési terv szerinti felhasználhatóságában;
h. az önkormányzat, mint jogosult javára vezeték-, szolgalmi- és használati jogot biztosító szerződések megkötése nettó 500.000 Ft értékhatárig;
i. szerződéskötés a nem beépíthetó, önállóan gazdaságos módon nem használható földrészletek hasznosítására,
5.§ A polgármester a költségvetés féléves és éves beszámolójának tárgyalásakor beszámol a képviselő-testületnek a rendelet 4.§ (3) bekezdése szerinti felhatalmazáson alapuló tevékenységéről.
I. fejezet
A törzsvagyonra vonatkozó rendelkezések
6.§. (1) Az önkormányzat forgalomképtelen törzsvagyona körébe tartoznak a rendelet l . sz. mellékletében felsorolt vagyonelemek.
(2) Az önkormányzat forgalomképtelen vagyonában nincs olyan vagyonelem, amely a Nvtv.5.§.(4) bekezdés szerinti nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentóségú
(Nvtv. 2.mellékletében meghatározott) nemzeti vagyonként forgalomképtelen törzsvagyon.
7.§ (1) A forgalomképtelennek, továbbá nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentóségú nemzeti vagyonnak nem minósüló, a rendelet szerint korlátozottan forgalomképes vagyonelemek a rendelet 2. sz. mellékletében vannak felsorolva.
(2) A korlátozottan forgalomképes vagyonelemek hasznosítása rendeltetésük sérelmét nem eredményezheti, elidegenítésükre e rendelet keretei között akkor van lehetőség, ha a vagyonelem a közfeladat ellátásához feleslegessé válik vagy megszúnik a közfeladat ellátásának kötelezettsége, amelyre tekintettel jogszabály vagy a tulajdonosi joggyakorló a vagyonelem korlátozott forgalomképességét megállapította.
(3) A (2) bekezdésben foglalt tényállás megállapítása a Képviselő-testület kizárólagos hatáskörébe tartozik.
8.§ A törzsvagyon körébe tartozó vagyonelemek használói kötelesek a töltik elvárható gondossággal eljárni a használat, illetve üzemeltetés során, e kötelezettség teljesítéséért a használó intézmények, illetve gazdasági társaságok vezetői felelnek.
II. fejezet
A vagyonkezelés szabályai
9.§ A rendelet 3. sz. melléklete tartalmazza azokat a vagyonelemeket, amelyekre önkormányzati közfeladat ellátásához kapcsolódóan vagyonkezelói jog létesíthető.
10. § (1) A vagyonkezelói jog létesítéséért a nemzeti vagyonról szóló 2011. évi CXCVI. tv. 3.§ (1) bekezdés 19. b) pontjának ba), bc), bd) és be) alpontjaiban nevesített vagyonkezelók kötelesek a vagyonkezelói szerződés időtartama alatt évente ellenértéket fizetni, melynek mértéke a tárgyévi költségvetés vagy üzleti terv szerinti, a közfeladat ellátásával kapcsolatos, önkormányzati támogatás nélkül számított saját bevételének 0,6%-a.
(2) A vagyonkezelói jog ingyenes átengedésére a nemzeti vagyonról szóló 2011. évi CXCVI. tv. 3. § (1) bekezdés 19. b) pontjának bb) alpontjaiban nevesített vagyonkezelók esetében kerülhet sor.
11.§ (1) A vagyonkezelók kötelesek az önkormányzat törzsvagyona körébe tartozó ingatlanok állagmegórzéséról, felújításáról, korszerűsítéséről folyamatosan gondoskodni, e feladata kapcsán a képviselő-testület éves költségvetésében dönt a tárgyévi feladatokról és azok megvalósításának forrásairól.
(2) Az (1) bekezdésben foglalt rendelkezés alkalmazása során a feladatok tervezéséhez meg kell kérni a vagyonkezeló szervezetek vezetőinek véleményét, melyek figyelembevételével a vagyon állagmegóvását, felújítását, illetve korszerűsítését célzó éves feladattervet kell meghatározni.
12.§ A vagyonkezelók kötelesek a tőlük elvárható gondossággal eljárni a kezelt vagyon működtetése során, e kötelezettség teljesítéséért a vagyonkezeló szervezetek vezetői felelnek.
13.§ (1) A vagyonkezelés ellenőrzésének keretében a vagyonkezeló köteles évközi beszámolásra, adatszolgáltatásra, adatszolgáltatási kötelezettsége az önkormányzat jogszabályokban elóírt beszámolási, adatszolgáltatási kötelezettségéhez kapcsolódik.
(2) A vagyonkezeló tulajdonosi ellenőrzése a képviselő-testület által elfogadott éves ellenőrzési terv szerint vagy esetileg elrendelt ellenőrzéssel valósul meg.
III. fejezet
A hasznosítás szabályai
14.§ (1) A nettó 5 millió forint értékhatárt meghaladó vagyonelemet — ha törvény kivételt nem tesz csak versenyeztetés (a továbbiakban pályázat) útján, az összességében legelőnyösebb ajánlatot tevő részére, a szolgáltatás és ellenszolgáltatás értékarányosságával lehet hasznosítani.
(2) A rendelet hatálya alá tartozó vagyonelemeket a képviselő-testület határozattal jelöli ki hasznosításra az alábbi tartalommal:
- a vagyonelem megnevezése, ingatlan esetén helyrajzi számának megjelölése,
- forgalmi értékének megjelölése,
- a hasznosítás módja,
- a pályázati feltételek meghatározása.
(3) Az (1) bekezdésben foglalt értékhatárt nem meghaladó vagyonelem hasznosítását, ha törvény vagy a képviselő-testületnek a hasznosításról rendelkező határozata másként nem rendelkezik, versenyeztetni nem kell, azonban a hasznosítási lehetőséget nyilvánosan közzé kell tenni az önkormányzat weblapján.
15.§ A 15. (1) bekezdése alapján a versenyeztetést a rendelet 5. sz. melléklete szerinti Pályáztatási Szabályzat előírásai szerint kell lebonyolítani,
16.§ A képviselő-testület által üzleti bérbeadásra kijelölt nem lakás célú helyiség bérbeadására a Pályáztatási Szabályzatot kell alkalmazni.
IV. fejezet
A vagyon átruházásának szabályai
17.§ A rendelet hatálya alá tartozó vagyonelemeket a képviselő-testület határozattal jelöli ki értékesítésre vagy cserére az alábbi tartalommal:
- a vagyonelem megnevezése, ingatlan esetén helyrajzi számának megjelölése,
- forgalmi értékének megjelölése,
- az átruházás módja,
- pályázat esetén a pályázati feltételek meghatározása,
- árverés esetén az árverésre bocsátás szándékának kinyilvánítása,
- csere esetén a csere célja, csereügylet keretében átruházandó és megszerzendő vagyontárgyak megjelölése, forgalmi értéke.
18.§ (1) A nettó 5 millió forint értékhatárt meghaladó vagyonelemeket — ha törvény kivételt nem tesz — csak versenyeztetés útján, az összességében legelőnyösebb ajánlatot tevő részére, a szolgáltatás és ellenszolgáltatás éltékarányosságával lehet értékesíteni.
(2) Az (1) bekezdésben foglalt értékhatárt nem meghaladó értékű vagyonelem, ha jogszabály másként nem rendelkezik, a képviselő-testületnek az értékesítésről szóló határozata alapján nyilvános meghirdetés vagy az Árverési Szabályzat előírásai szerint lebonyolítandó árverés útján értékesíthető.
19.§ Településrendezési terv végrehajtását célzó, nem önálló ingatlanként nyilvántartott földrészlet értékesítése, vagy cseréje esetén árverés vagy nyilvános meghirdetés nélkül kell a szerződést megkötni, a forgalmi érték vagy a számviteli nyilvántartás szerinti érték megjelölésével.
20.§ A tulajdonközösség megszüntetése érdekében kötendő önkormányzati tulajdonú ingatlan tulajdoni hányadrészének tulajdonostárs általi megváltása esetén a forgalmi érték megjelölésével kell a szerződést megkötni.
IV. fejezet
A vagyonszerzés szabályai
21.§ (1) Az önkormányzati vagyon gyarapításáról a polgármester javaslata alapján a képviselő-testület dönt.
(2) A vagyongyarapításról a képviselő-testület határozattal dönt, az alábbi tartalommal:
- a vagyonelem megnevezése, ingatlan esetén helyrajzi számának megjelölése,
- forgalmi értékének megjelölése,
- a szerzés módja,
- az önkormányzat által vállalt fizetési feltételek,
- az önkormányzat ajánlati kötöttségének időtartama.
(3)Ingatlantulajdon megszerzése esetén a döntés előkészítése során vizsgálni kell, hogy az ingatlan megszerzése milyen önkormányzati célok megvalósításához és milyen feltételek mellett alkalmas, fel kell tárni a tovább hasznosítási lehetőségeit, illetve a várható üzemeltetési költségek körét és nagyságát is.
(4) Önkormányzati tulajdonszerzést megelőzően a vagyontárgyról forgalmi értékbecslést kell készíttetni.
22.§ Az önkormányzat törvény által előírt, vagy önként vállalt feladata ellátásához ingatlant bérelhet, albérletbe vehet, vagy használatba, egyéb módon hasznosításra átveheti, erről a Képviselő-testület a polgármester javaslata alapján hoz döntést.
V.
Záró rendelkezések
24.§ A képviselő-testület részére az önkormányzat vagyonának alakulásáról, a vagyonállapotról vagyonkimutatást kell elkészíteni és az önkormányzat elemi költségvetési beszámolójához csatolni.
- 1. sz. melléklet: A forgalomképtelen, törzsvagyonba sorolt vagyonelemek
- 2. sz. melléklet: A rendelet szerint korlátozottan forgalomképes vagyonelemek
- 3. sz. melléklet: A vagyonkezelésbe adható vagyonelemek
- 4. sz. melléklet: Árverési Szabályzat
- 5. sz. melléklet: Pályáztatási Szabályzat
26.§ (1) Ez a rendelet — a (2) bekezdésben meghatározott kivétellel — a kihirdetése napját követő napon lép hatályba.
(2) A rendelet 15.§ (1)-(2)-(3) bekezdése és 17. §-a 2013. január 1-jén lép hatályba.
Borsfa, 2012. november 25.
Jetzin István Horváthné Szirmai Szilvia
polgármester körjegyző