Nagypáli Község Önkormányzat Képviselő-testületének 8/2021. (VIII.17.) önkormányzati rendelete

a szociális igazgatás és a szociális-, gyermekvédelmi ellátások helyi szabályairól

Hatályos: 2021. 08. 18

Nagypáli Község Önkormányzat Képviselő-testületének 8/2021. (VIII. 17.) önkormányzati rendelete

a szociális igazgatás és a szociális-, gyermekvédelmi ellátások helyi szabályairól

Nagypáli Község Önkormányzati Képviselő-testülete a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény 1. § (2) bekezdésében, 10. § (1) bekezdésében, 26. §-ában, 32. § (3) bekezdésében, 37. § (1) bekezdésében, 37/A. § (3) bekezdésében, 38. § (9) bekezdésében, 43/B. § (3) bekezdésében, 45. § (1) bekezdésében, 50. § (3) bekezdésében és 132. § (4) bekezdésében, kapott felhatalmazás alapján, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés a) pontja és a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdés 8. pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli e

I. FEJEZET Általános rendelkezések

1. A rendelet hatálya

1. § A rendelet személyi hatálya kiterjed, az önkormányzat közigazgatási területén élő, a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény (továbbiakban: Szt.) 3. §. (1)-(3) bekezdésében meghatározott személyekre.

2. Értelmező rendelkezések

2. § (1) E rendeletben használt fogalmak magyarázatánál az Szt. 4. §-ban meghatározottakat kell értelemszerűen alkalmazni.

(2) Lakhatási kiadások: villamos energiadíj, földgáz szolgáltatási díj, víz- és csatornadíj.

II. FEJEZET Eljárási rendelkezések

3. A Települési támogatás igénylésének részletes szabályai, a felhasználható nyilatkozatok és igazolások

3. § (1) E rendeletben szabályozott Települési Támogatási ellátásokkal kapcsolatos eljárás az ügyfél kérelmére, bejelentésére, nyilatkozatára, más hatóság kezdeményezésére, külön jogszabályban meghatározott panaszra (továbbiakban együtt: kérelem) vagy hivatalból indulhat. Az elektronikus úton történő ügyintézést az önkormányzat kizárja.

(2) A kérelmet írásban a Közös Önkormányzati Hivatalban lehet illetékmentesen előterjeszteni a rendelet mellékleteiben meghatározott formanyomtatványon.

(3) Ha a kérelmezőnek lakóhelye és tartózkodási helye is van, az illetékességet az a lakóhely vagy tartózkodási hely alapozza meg, ahol életvitelszerűen lakik.

(4) Ha a jogosultság elbírálásához szükséges adatok, igazolások, nyilatkozatok, bizonyítékok az ellátás megállapítására jogosult szervnél rendelkezésre állnak, azokat újból bekérni nem lehet.

(5) Nem köteles az ügyfél olyan adatok igazolására, amelyet valamely hatóság jogszabállyal rendszeresített nyilvántartásának tartalmaznia kell, és annak a Közös Önkormányzati Hivatal általi beszerzését törvény lehetővé teszi, továbbá az ügyfél, írásban felhatalmazást ad az igazolások beszerzésére.

4. § (1) A jövedelemtől függő települési támogatási ellátások jogosultságának elbírálása érdekében a kérelemhez csatolni kell a kérelmező és a családtagjai, illetve a háztartásában élők jövedelmi, vagyoni viszonyairól, illetve a jövedelemnyilatkozatban feltüntetett jövedelmekről szóló igazolásokat vagy azok fénymásolatát.

(2) A jövedelem számításánál irányadó időszak és a felhasználható igazolások körét:

  • a) a. az Szt. 10. §. (2)-(5) bekezdésében felsorolt jövedelmek esetén az ott meghatározott irányadó időszakokat és igazolásokat kell figyelembe venni,
  • b) Önkormányzat és munkaügyi szervek által folyósított ellátások esetén a kérelem benyújtásának vagy az azt megelőző hónapban kifizetett ellátásról szóló igazolás.
  • c) Egyéb jövedelem (például ösztöndíj, szakképzéssel összefüggő pénzbeli juttatások, nevelőszülői díj, szociális gondozói díj, végkielégítés és állampapírból származó jövedelem, ingatlan és ingó tárgyak értékesítéséből származó jövedelem, életjáradékból, földből és más ingatlan bérbeadásából származó jövedelem) esetén a kérelem benyújtását megelőző tizenkét hónap alatt kapott összegről szóló igazolás
  • d) az a)–c) pontban fel nem sorolt más jövedelmek esetén a kérelmező és családja illetve a háztartásában élő személyek büntetőjogi felelőssége mellett tett nyilatkozata a havi átlagos nettó jövedelemről.

(3) A jövedelemszámításnál csökkentő tényezőként kell figyelembe venni a kérelmezőnek és közeli hozzátartozójának, továbbá a háztartás tagja által (bírósági határozat alapján) rokontartás címén fizetett tartásdíj összegét.

(4) Ahol a rendelet a jogosultság megállapításának feltételéül valamely kiadást, költséget a jövedelem százalékában jelöli meg, a kapott százalék értékét a kerekítés szabályai szerint egészre kell kerekíteni.

5. § (1) A vagyoni helyzettől függő települési támogatási ellátások jogosultságának elbírálása érdekében a kérelmező köteles nyilatkozni a saját és a családtagjai, illetve a háztartásában élők vagyoni helyzetéről.

(2) Ha az elbírálásra jogosult szerv a vagyonnyilatkozatban foglaltakat vitatja, felhívja kérelmezőt az Szt. 10. §. (6) bekezdésében foglalt dokumentumok benyújtására.

(3) A szociális igazgatási eljárás során a szociális hatáskört gyakorló szerv adatot kérhet a polgárok személyi adatait és lakcímét nyilvántartó szervtől, valamint az ingatlanügyi hatóságtól a szociális ellátásra való jogosultság megállapítása céljából.

4. A szociális ellátások megállapításának, kifizetésének és folyósításának szabályai

6. § (1) A havi rendszerességgel adott pénzbeli és természetbeni ellátások esetében a támogatásra való jogosultságot–a(2) bekezdésben meghatározott eseteket kivéve – a kérelem benyújtásának napjától kell megállapítani.

(2) Ha a kérelmet nem a formanyomtatványon nyújtották be, úgy a kérelem benyújtása napjának az írásbeli kérelem benyújtásának igazolt napját kell tekinteni, feltéve, hogy a formanyomtatványon történő utólagos bejelentés megtörtént.

7. § A jogerősen megállapított pénzbeli ellátások folyósításáról

  • a) rendszeres támogatás esetén utólag, minden hónap 5. napjáig,
  • b) egyéb esetben a jogerőre emelkedést követő 5 munkanapon belül

kell gondoskodni postai vagy folyószámlára utalással, illetve pénztári kifizetéssel.

8. § (1) A havi rendszerességgel adott pénzbeli ellátások esetében a támogatásra való jogosultságot

  • a) a megszűnésre okot adó körülmény bekövetkezését megelőző nappal kell megszüntetni, és a 7. § bekezdésben meghatározott szabályok szerint kell a támogatás folyósításáról intézkedni,
  • b) a jogosult halála esetén annak a hónapnak az utolsó napjával kell megszüntetni, amelyre a támogatást utoljára felvette.

(2) A természetbeni települési támogatási ellátások esetében a támogatásra való jogosultságot a megszűnésre okot adó körülmény bekövetkezését megelőző nappal kell megszüntetni.

5. Egyéb eljárási rendelkezések

9. § A szociális támogatási ügyekben a kérelemnek teljes egészében helyt adó elsőfokú döntés esetén, ellenérdekű ügyfél hiányában mellőzhető a döntésből az indokolás és a jogorvoslatról szóló tájékoztatás.

10. § E rendeletben szabályozott szociális támogatási pénzbeli és természetbeni ellátásban részesülő személy a jogosultság feltételeit érintő lényeges tények, körülmények megváltozásáról 15 napon belül köteles értesíteni az ellátást megállapító szervet.

6. Jogosulatlanul igénybe vett ellátás megtérítése

11. § (1) A pénzbeli és természetbeni szociális ellátások esetében az Szt. 17. §-ában meghatározott szabályok szerint a jogosulatlanul és rosszhiszeműen igénybe vett ellátás megtérítését e rendelet 14. § (2)-3) bekezdésében meghatározott hatáskör gyakorlója rendeli el.

(2) Ha a helyi önkormányzat képviselő-testülete a hatáskörébe tartozó szociális ellátás megtérítését rendeli el, az Szt. 17. §. (5) bekezdésében meghatározottak szerint a megtérítés összegét, illetve pénzegyenértékét és a kamat összegét - amennyiben annak megfizetése a kötelezett megélhetését súlyosan veszélyeztetné - méltányosságból elengedheti, csökkentheti, részletekben fizettetheti meg.

7. Adatkezelés

12. § E rendeletben szabályozott pénzbeli és természetbeni szociális ellátások esetében az Szt. 18-24. §-aiban meghatározott szabályok szerint a jegyző gondoskodik a nyilvántartások vezetéséről és az adatkezelésre vonatkozó szabályok betartásáról.

8. Az ellátások rendszere

13. § (1) Az Szt-ben, valamint e rendeletben meghatározott szabályok alapján a jogosult részére jövedelme kiegészítésére, pótlására pénzbeli és természetbeni szociális ellátásokra való jogosultság állapítható meg.

(2) Szociális pénzbeli ellátásként Az Szt-ben meghatározott keretszabályok figyelembevételével, e rendeletben meghatározott konkrét feltételek alapján települési támogatás állapítható meg.

(3) Szociális természetbeni ellátásként az Szt-ben meghatározott jogosultsági feltételek alapján az alábbi támogatások állapíthatóak meg:

  • a) köztemetés,
  • b) 12 év alatti gyermekek egyszeri Mikulás napi támogatása
  • c) Falu legjobb tanulója egyszeri támogatása

(4) A hatáskör gyakorlására jogosult döntése alapján az alábbi pénzbeli ellátások természetbeni ellátás formájában is nyújthatók:

  • a) települési támogatás
  • b) települési támogatás keretében megállapított lakhatási kiadásokhoz kapcsolódó hátralékot felhalmozók támogatása
  • c) A hatásköri szabályok

14. § (1) E rendelet 13. § (2)–(4) bekezdésében meghatározott ellátások esetében az első fokú szociális feladat- és hatásköröket önkormányzati hatósági ügyben eljárva, a képviselő-testület által átruházott hatáskörben a polgármester gyakorolja.

(2) Az elsőfokú feladat- és hatáskör gyakorlója dönt

  • a) a támogatásra való jogosultság megállapításáról, módosításáról, szüneteltetéséről és megszüntetéséről,
  • b) a jogosulatlanul igénybe vett támogatás és a kamata összege megtérítésének elrendeléséről, illetve méltányosságból történő elengedéséről vagy csökkentéséről.

(3) Az első fokú döntés ellen az (1) bekezdésben meghatározott esetben benyújtott fellebbezés ügyében Nagypáli Község Önkormányzatának Képviselő-testülete másodfokú szervként jár el.

III. FEJEZET Szociális pénzbeli ellátások

9. Települési Támogatás keretében nyújtható támogatás fajtái

15. § A települési támogatás keretében nyújtható támogatás

  • a) rendkívüli települési támogatás
  • b) óvodáztatási és Beiskolázási támogatás
  • c) újszülöttek egyszeri támogatása
  • d) gyógyszerkiadáshoz nyújtott támogatás
  • e) temetési költségek viseléséhez nyújtott támogatás
  • f) lakhatási kiadásokhoz kapcsolódó hátralékot felhalmozók támogatása
  • g) Nyugdíjasok évenkénti egyszeri támogatása
  • h) 12 év alatti gyermekek egyszeri Mikulás napi támogatása
  • i) Falu legjobb tanulója egyszeri támogatása
  • j) Karácsonyi támogatás

10. Rendkívüli Települési Támogatás

16. § (1) A képviselő-testület által átruházott hatáskörben a polgármester rendkívüli települési támogatást állapíthat meg annak a személynek, akinek családjában

  • a) váratlan esemény, vagy egyéb rendkívüli ok miatt előre nem látható, jelentős többletkiadás keletkezett vagy várható, továbbá
  • b) az egy főre jutó havi jövedelem nem haladja meg
    • ba) egyedül élő esetén a 100.000 Ft-ot,
    • bb) egyéb esetben a 80.000 Ft-ot.

    és az Szt 4. §. (1) bekezdés b.) pontjában meghatározott vagyonnal nem rendelkezik.

(2) Különösen indokolt esetben az (1) bekezdés b) pontjában meghatározott értékhatároktól a nyugdíjminimum összegének 50 %-ával el lehet térni.

(3) Különösen indokolt esetnek kell tekinteni elsősorban azt az élethelyzetet, ha az igénylő, szülő, törvényes képviselő

  • a) egyedül él,
  • b) 70 éven felüli,
  • c) balesetet szenvedett vagy elemi kár érte,
  • d) betegsége miatt egy hónapot meghaladó táppénzes állományban volt,
  • e) az iskoláztatás biztosítása,
  • f) válsághelyzetben lévő várandós anyaként gyermekének megtartásával kapcsolatos kiadások biztosítása ,
  • g) a gyermek fogadásához szükséges kiadásainak biztosítása,
  • h) a nevelésbe vett gyermek családjával való kapcsolattartás költségeinek biztosítása,
  • i) a gyermek családba való visszakerülésének elősegítéséhez szükséges kiadások biztosítása,

(4) A Települési Támogatás iránti kérelmet a rendelet 3. melléklete szerinti formanyomtatványon kell benyújtani, amelyhez mellékelni kell:

  • a) a rendelet 1. melléklete szerinti jövedelemnyilatkozatot, illetve a jövedelemnyilatkozatban feltüntetett jövedelmekről – a jövedelem típusának megfelelő – igazolást, vagy azok fénymásolatát,
  • b) a többlet kiadásokat, hitelt érdemlően bizonyító dokumentumokat vagy azok másolatát, illetve az előzőek hiányában az ügyfél büntetőjogi felelősségének tudatában tett nyilatkozatát,

(5) Ha a (5) bekezdés b) pontjában meghatározott dokumentumok hiányában az igénylő büntetőjogi felelősségének tudatában tett nyilatkozata igazolja a többletkiadásokat, részére utólagos elszámolási kötelezettség írható elő.

(6) A rendkívüli Települési Támogatás háztartásonként egy naptári éven belül - függetlenül formájától - legfeljebb három alkalommal nyújtható, úgy, hogy eseti támogatások folyósítása között legalább négy hónapnak el kell telnie, összege pedig nem lehet kevesebb ezer forintnál, éves együttes összege nem haladhatja meg a 100.000Ft-ot.

11. Óvodáztatási és Beiskolázási Támogatás

17. § (1) A képviselő-testület által átruházott hatáskörben a polgármester a tanévkezdés megkönnyítése érdekében a Nagypáli lakóhellyel rendelkező óvodai nevelésben részesülő, valamint általános iskolai, középiskolai és felsőfokú oktatási intézmény nappali tagozatos tanulói, hallgatói részére a tanulmányok folytatásával járó anyagi terhek enyhítése érdekében hivatalból beiskolázási támogatást biztosíthat annak a szociálisan rászoruló személynek, akinek a családjában az egy főre jutó jövedelem a 300.000 Ft-ot nem haladja meg.

(2) Az Óvodáztatási és Beiskolázási Támogatás hivatalból történő megállapításához a rendelet 4. melléklete szerinti Adatlapot kell benyújtani. A benyújtási határidő minden év október 31. A határidő lejártát követően igazolási kérelem nem nyújtható be a határidő elmulasztása miatt, így a megállapított benyújtási határidő a jogosultság megállapítása tekintetében jogvesztő.

(3) A támogatás összegét a képviselő-testület minden évben, határozatban állapítja meg.

(4) Az óvodai nevelésben részesülő gyermekek, a közép- és a felsőfokú oktatási intézményben tanulók támogatásnak megállapításához az intézményi jogviszony fennállásáról óvodai- illetve iskolalátogatási igazolást kell csatolni.

12. Újszülöttek egyszeri Támogatása

18. § (1) A képviselő-testület által átruházott hatáskörben a polgármester gyermek születése esetén egyszeri támogatást biztosíthat, annak a szociálisan rászoruló személynek, akinek a családjában az egy főre jutó jövedelem a 500.000 Ft-ot nem haladja meg

(2) A támogatás összege 40.000 Ft.

(3) A támogatás igénylésére a gyermek születését követő 90. naptári napig van lehetőség.

(4) Az újszülött gyermek egyszeri támogatásának megállapításához az 5. melléklete szerinti kérelmet, valamint a gyermek születését tanúsító születési anyakönyvi kivonat másolatot kell benyújtani.

13. Gyógyszerkiadáshoz nyújtott Települési Támogatás

19. § (1) Települési támogatásként gyógyszerkiadáshoz nyújtott települési támogatás állapítható meg annak a szociálisan rászoruló személynek, aki az alábbi feltételeknek együttesen megfelel.

  • a) a kérelmező családjában az egy főre jutó jövedelem nem haladja meg
    • aa) egyedülálló esetén a 100.000 Ft-ot
    • ab) kétfős család esetén a 80.000 Ft-ot,
    • ac) három vagy több főből álló család esetén a 70.000 Ft-ot.
  • b) a havi rendszeres gyógyító ellátás költsége három hónapon keresztül havonta eléri a
    • ba) 5.000 Ft-ot vagy
    • bb) 10.000Ft-ot, vagy
    • bc) 15.000 Ft-ot, vagy
    • bd) 20.000 Ft-ot,

    feltéve, hogy e rendelet mellékletét tartalmazó kérelmező által aláírt vagyonnyilatkozat alapján vagyonnal nem rendelkezik.

(2) Különösen indokolt esetben az (1) bekezdés b) pontjában meghatározott értékhatároktól a nyugdíjminimum összegének 50 %-ával el lehet térni.

(3) A különösen indokolt esetre vonatkozóan a rendelet 16. §. (4) bekezdés a.) pontját kell alkalmazni.

(4) A gyógyszerkiadáshoz nyújtott támogatás iránti kérelmet a rendelet 3. melléklete szerinti formanyomtatványon kell benyújtani, amelyhez mellékelni kell a 16. § (5) bekezdés a.) pontjában meghatározottakon túl:

  • a) a rendelet 2. mellékletében szereplő vagyonnyilatkozatot
  • b) háziorvos által kiadott, aláírt igazolást a hat havi időszakot tekintve rendszeresen felírt gyógyszerekről,
  • c) a háziorvos által kiadott a kérelem benyújtását megelőző havi igazoláson gyógyszerészet által pecséttel ellátottan készített költségkimutatást.

(5) A gyógyszerkiadáshoz nyújtott települési támogatás összege

  • a) a rendelet 19. §. (1) bekezdés ba.) pontjában meghatározott esetben havi 2.500 Ft
  • b) a rendelet 19. §. (1) bekezdés bb.) pontjában meghatározott esetben havi 5.000 Ft
  • c) a rendelet 19. §. (1) bekezdés bc.) pontjában meghatározott esetben havi7.500 Ft
  • d) a rendelet 19. §. (1) bekezdés bd.) pontjában meghatározott esetben havi 10.000 Ft

(6) A gyógyszerkiadáshoz nyújtott Települési Támogatásra való jogosultság 1 év időtartamra állapítható meg.

14. Temetési költségek viseléséhez nyújtott Települési Támogatás

20. § (1) Az elhunyt személy eltemettetésének költségeihez való hozzájárulásként települési támogatás annak nyújtható, akinek családjában az egy főre jutó havi jövedelem nem haladja meg:

  • a) a. egyedül álló esetén nem haladja meg a 120.000 Ft-ot,
  • b) b. minden más esetben a 80.000 Ft-ot.

feltéve, hogy e rendelet mellékletét tartalmazó kérelmező által aláírt vagyonnyilatkozat alapján vagyonnal nem rendelkezik.

(2) Indokolt esetben a temetés költségeinek kifizetéséhez megállapított települési támogatás előre is adható. Ez esetben a határozatban meg kell jelölni azt a határidőt, ameddig a jogosult köteles a temetést igazoló számlát bemutatni.

(3) A temetési költségek viseléséhez nyújtott Települési Támogatás iránti kérelmet a rendelet 3. melléklete szerinti formanyomtatványon kell benyújtani, amelyhez mellékelni kell a 16. § (5) bekezdés a.) pontjában meghatározottakon túl:

  • a) a rendelet 2. mellékletében szereplő vagyonnyilatkozatot
  • b) a temetés költségeiről – a kérelmező vagy a vele azonos lakcímen élő közeli hozzátartozója nevére – kiállított számla eredeti példányát, amelyet fénymásolást követően az igénylőnek vissza kell adni.
  • c) elhalt halotti anyakönyvi kivonatát, melyet fénymásolást követően kérelmező részére haladéktalanul vissza kell adni.

(4) A temetés költségeihez megállapított települési támogatás összege 40.000 Ft.

15. Lakhatási Kiadásokhoz kapcsolódó hátralékot felhalmozók Települési Támogatása

21. § (1) Települési támogatásként lakhatási kiadásokhoz kapcsolódó hátralékot felhalmozók részére nyújtott települési támogatás állapítható meg annak a szociálisan rászoruló személynek, aki a rendelet 16. §.-ben meghatározott feltételeknek megfelel, feltéve, hogy e rendelet mellékletét tartalmazó kérelmező által aláírt vagyonnyilatkozat alapján vagyonnal nem rendelkezik.

(2) Különösen indokolt esetben az (1) bekezdés b) pontjában meghatározott értékhatároktól a nyugdíjminimum összegének 50 %-ával el lehet térni.

(3) A különösen indokolt eset:

  • a) a rendelet 16. §. (4) bekezdés a.) pontját, valamint
  • b) az a.) pontban felsoroltakon túl, ha a családban 2 vagy annál több családi pótlék ellátásra jogosult gyermeket nevelnek.

(4) A lakhatási kiadásokhoz kapcsolódó hátralékot felhalmozók részére nyújtott támogatás iránti kérelmet a rendelet 3. melléklete szerinti formanyomtatványon kell benyújtani, amelyhez mellékelni kell a 16. § (5) bekezdés a.) pontjában foglaltakon túl a felhalmozott hátralékot bizonyító szolgáltató álalt kiállított fizetési felhívást, vagy ennek megfelelő egyéb dokumentumot valamint a rendelet 2. mellékletében szereplő vagyonnyilatkozatot.

(5) A lakhatási kiadásokhoz kapcsolódó hátralékot felhalmozók részére nyújtott támogatás összege háztartásonként egy naptári éven belül a (4) bekezdés alapján benyújtott hátralékot tartalmazó felhívásban szereplő összeg 75 %-a de legfeljebb a 100.000 Ft.

(6) A Lakhatási kiadásokhoz kapcsolódó hátralékot felhalmozók Települési Támogatása természetben nyújtandó támogatásként folyósítható azon szolgáltató, vagy szolgáltatók részére ahol a lakhatással kapcsolatosan hátralék halmozódott fel és a kérelmező benyújtotta a 19. §. (4) bekezdésben meghatározott fizetési felszólítót, vagy ennek megfelelő egyéb dokumentumot.

16. Nyugdíjasok egyszeri támogatása

22. § (1) Minden 62. életévét betöltött a nyugdíjfolyósító szervek által folyósított nyugdíjjal, vagy nyugdíjszerű szociális ellátással, vagy 40 év jogosultsági idővel rendelkező életkortól független öregségi teljes nyugdíjra jogosult nő és Nagypáli állandó lakóhellyel rendelkező szociálisan rászoruló nyugdíjas, valamint az önkormányzattól időskorúak járadékában részesülők (továbbiakban: nyugdíjjal rendelkező) évente egyszeri alkalommal támogatásra jogosultak.

(2) Támogatásra az a szociálisan rászoruló nyugdíjjal, továbbá időskorúak járadékával rendelkező jogosult, aki:

  • a) betöltötte a 62. életévét, vagy
  • b) az igényléskor 40 év jogosultsági idővel rendelkező életkortól független öregségi teljes nyugdíjra jogosult nő

valamint, a nyugdíjfolyósító szervek által bármilyen címen folyósított nyugellátásának, nyugdíjszerű szociális ellátásának, illetve az önkormányzat által folyósított időskorú járadékának együttes összege az adott év január elsején nem haladja meg a 80.000 Ft-ot.[7]

(3) A támogatás megállapítása kérelemre történik. A kérelemhez mellékelni kell a nyugdíjfolyósító szervnek - a tárgyév január elsején érvényes nyugellátás összegét, valamint a nyugdíj törzsszámot tartalmazó - névre szóló igazolását, vagy az ügyfél arra vonatkozó kérését, hogy az igazolást helyette a hatóság szerezze be.

  • a) A támogatás iránti kérelmeket minden év április 30. napjáig lehet benyújtani
  • b) Az egyszeri támogatás összege 15.000 Ft , amely a jogosult rendelkezése szerint házipénztári kifizetéssel vagy lakossági folyószámlára történő utalással kerül folyósításra.

(4) A támogatást az adott évre lehet megállapítani, azt visszamenőleg igénybe venni nem lehet. Felvételére csak a kérelmező jogosult.

IV. FEJEZET Természetben nyújtott szociális ellátások

17. Köztemetés

23. § (1) Az Szt. 48. §-ban foglaltak szerint közköltségen eltemettetett elhunyt személy eltemettetésére köteles személy a köztemetés költségeinek megtérítésének kötelezettsége alól részben vagy egészben történő mentesítése érdekében írásbeli kérelmet nyújthat be a rendelet 3 mellékletében meghatározott nyomtatványon.

(2) A kérelemhez csatolni szükséges a rendelet 16. §. (5) bekezdésében meghatározottakat, valamint a rendelet 2 mellékletében szereplő vagyonnyilatkozatot.

(3) A köztemetés költségének részbeni elengedése azon kérelmező részére lehetséges akinek az egy főre jutó havi jövedelem nem haladja meg

  • a) egyedül élő esetén a nyugdíjminimum összegének 150 %-át,
  • b) egyéb esetben a nyugdíjminimum összegének 130 %-át.

és az Szt 4. §. (1) bekezdés b.) pontjában meghatározott vagyonnal nem rendelkezik.

(4) A köztemetés költségének teljes összegben történő elengedése azon kérelmező részére lehetséges akinek az egy főre jutó havi jövedelem nem haladja meg

  • a) egyedül élő esetén a nyugdíjminimum összegének 100 %-át,
  • b) egyéb esetben a nyugdíjminimum összegének 80 %-át.

és az Szt 4. §. (1) bekezdés b.) pontjában meghatározott vagyonnal nem rendelkezik.

(5) Közköltségen történő eltemettetés esetén csak a legolcsóbb temetés rendelhető el.

18. 12 év alatti gyermekek egyszeri Mikulás napi támogatása

24. § (1) A képviselő-testület által átruházott hatáskörben a polgármester a 12 éven aluli gyermekek szülője, gondviselője részére hivatalból Mikulás napi támogatást biztosíthat, annak a szociálisan rászoruló személynek, akinek a családjában az egy főre jutó jövedelem az 500.000 Ft-ot nem haladja meg.

(2) A Mikulás napi támogatás hivatalból történő megállapításához a rendelet 6. melléklete szerinti Adatlapot kell benyújtani.

(3) A támogatás összegét a képviselő-testület minden évben, határozatban állapítja meg.

19. Falu legjobb tanulója egyszeri támogatása

25. § (1) A képviselő-testület által átruházott hatáskörben a polgármester kitűnő, -színötös- év végi iskolai bizonyítvánnyal rendelkező Általános iskolai-, Középiskolai Oktatási Intézmény nappali tagozaton tanuló diákok részére 10.000 Ft/diák összegű egyszeri utalvány támogatást biztosít, annak a szociálisan rászoruló személynek akinek a családjában az egy főre jutó havi jövedelem az 500.000 Ft-ot nem haladja meg.

(2) A támogatás természetbeni formában nyújtható.

(3) A támogatás minden év augusztus 31 napjáig megjelölt határidőben nyújtható be. A határidő után benyújtott kérelem elutasításra kerül.

(4) A támogatás folyósítása az általános szabályoktól eltérően ünnepélyes keretek között december 31. napjáig a polgármester által meghatározott napon történik.

(5) A támogatás megállapításához a rendelet 7. melléklete szerinti Adatlapot és a diák évvégi iskolai bizonyítvány másolatát kell benyújtani.

20. Karácsonyi Támogatás

26. § (1) A képviselő-testület által átruházott hatáskörben a polgármester a Nagypáli településen található központi címregiszterben rögzített lakásonként egy a nagypáli lakóhellyel rendelkező állampolgár részére hivatalból Karácsonyi támogatást biztosíthat, azon szociálisan rászoruló személynek, akinek a családjában az egy főre jutó jövedelem az 500.000 Ft-ot nem haladja meg.

(2) A Karácsonyi Támogatás hivatalból történő megállapításához a rendelet 8.melléklete szerinti adatlap nyomtatványt kell benyújtani.

(3) A támogatás összegét a képviselő-testület minden évben, határozatban állapítja meg.

V. FEJEZET SZEMÉLYES GONDOSKODÁST NYÚJTÓ ELLÁTÁSOK

21. Az ellátások rendszere

27. § (1) Az önkormányzat által biztosított személyes gondoskodást nyújtó ellátások az alábbiak:

  • a) étkeztetés
  • b) házi segítségnyújtás,
  • c) családsegítés
  • d) jelzőrendszeres házi segítségnyújtás,
  • e) időskorúak nappali ellátása
  • f) pszichiátriai betegek nappali ellátása,
  • g) szenvedélybetegek nappali ellátása
  • h) demens személyek nappali ellátása,

(2) Az önkormányzat az (1) bekezdésben felsorolt szociális alapszolgáltatási feladatokat a Társulás keretében látja el, melyet Zalaegerszeg Megyei Jogú Város Közgyűlésével (gesztor önkormányzat), valamint Nagypáli Község Önkormányzatának Képviselő-testületével hozott létre 2013. június 30. napjától.

(3) A közösen fenntartott intézmények:

  • a) Gondozási Központ (Zalaegerszeg, Kossuth Lajos u. 58-60.)
  • b) Családsegítő Szolgálat és Gyermekjóléti Központ (Zalaegerszeg, Apáczai tér 5.)

(4) Az (1) bekezdésben felsorolt ellátások igénybevételére, térítési díjára vonatkozó előírásokat Zalaegerszeg Megyei Jogú Város Közgyűlésének a szociális szolgáltatásokról és személyes gondoskodást nyújtó gyermekjóléti ellátásokról szóló többször módosított 45/2005.(X.28.) önkormányzati rendelet szabályozza.

(5) Az önkormányzat az (1) bekezdésben felsorolt szociális alapszolgáltatási feladatokat a Társulás keretében látja el, melyet Zalaegerszeg Megyei Jogú Város Közgyűlésével (gesztor önkormányzat), valamint Nagypáli Község Önkormányzatának Képviselő-testületével hozott létre 2013. június 30. napjától

22. Szociális Étkeztetés

28. § (1) Étkeztetés keretében azoknak a szociálisan rászorultaknak főétkezésként a legalább napi egyszeri meleg étkeztetéséről kell gondoskodni, akik azt önmaguk, illetve eltartottjaik részére tartósan vagy átmeneti jelleggel nem képesek biztosítani, különösen

  • a) koruk,
  • b) egészségi állapotuk,
  • c) fogyatékosságuk,
  • d) pszichiátriai betegségük,
  • e) szenvedélybetegségük, vagy
  • f) hajléktalanságuk

miatt.”

(2) Életkora miatt rászoruló az a személy, aki személyi azonosításra alkalmas okmány másolatával igazolja, hogy 65. életévét betöltötte.

(3) Egészségi állapota miatt rászorulónak kell tekinteni azt a személyt, aki

  • a) mozgásában korlátozott
  • b) akut vagy krónikus megbetegedésben szenved és ezért önmaga ellátásáról részben vagy teljesen nem tud gondoskodni.

(4) Egészségi állapot miatti rászorultságot a háziorvosi/kezelőorvosi igazolással kell igazolni, az érvényességi idő feltüntetésével.

(5) Fogyatékossága, pszichiátriai betegsége, illetve szenvedélybetegsége miatt rászorulónak kell tekinteni azt a személyt, aki fogyatékát, pszichiátriai, illetve szenvedélybetegségét a személyes gondoskodást nyújtó szociális ellátások igénybevételéről szóló 9/1999. (XI.24.) SzCsM rendelet 21. §-ában meghatározott dokumentummal igazolja.

(6) Hajléktalansága miatt rászorulónak kell tekinteni azt a személyt, aki - nyilatkozata szerint – bejelentett lakóhellyel nem rendelkezik, kivéve azt, akinek bejelentett lakóhelye a hajléktalan szállás.

(7) Az étkeztetést – amely legalább napi egyszeri meleg élelmezést jelent – a Zalaegerszegi Gondozási Központ biztosítja kiszállítással.

23. Gyermekjóléti alapszolgáltatások

29. § (1) A személyes gondoskodás igénybevétele a (2) bekezdésben foglalt kivétellel - önkéntes, az ellátást igénylő vagy törvényes képviselője /továbbiakban: kérelmező / kérelmére történik.

(2) Az önkormányzat a következő gyermekjóléti alapellátásokat biztosítja:

  • a) gyermekjóléti szolgálat,
  • b) gyermekek napközbeni ellátása keretében óvodai nevelés,

24. Gyermekjóléti szolgálat

30. § (1) A gyermekjóléti szolgáltatást a Családsegítő Szolgálat és Gyermekjóléti Központ (Zalaegerszeg, Apáczai Csere János tér 5..) látja el a saját intézményében, valamint havonta minden második hét szerdán 9.30 órától 11.30 óráig az önkormányzat helyiségében (Nagypáli, Arany János u. 26.).

(2) A gyermekjóléti szolgálat szervezési, szolgáltatási, és gondozási feladatokat lát el, a védőnői szolgálattal együttműködve.

(3) A gyermekjóléti szolgáltatás térítésmentes. A szolgáltatást a szülő más törvényes képviselő kérelmére, illetve a Gyvt. 17. §./l/ bekezdésében felsoroltak, valamint a jegyző, a gyámhivatal vagy bármely állampolgár - gyermek veszélyeztetettségére utaló - jelzése alapján végzi. A kérelmet előterjeszteni, illetve a jelzést megtenni közvetlenül a családgondozónál lehet.

(4) Az ellátás biztosítását a családgondozó intézkedése alapozza meg.

25. Gyermekek napközbeni ellátása

31. § (1) Az önkormányzat a gyermekek napközbeni ellátása keretében a családban élő gyermekek életkorának megfelelő nappali felügyeletét, gondozását, nevelését, foglalkoztatását és étkeztetését szervezi meg azon gyermekek számára, akiknek szülei, nevelői, gondozói munkavégzésük, munka-erőpiaci részvételt elősegítő programban, képzésben való részvételük, betegségük vagy egyéb ok miatt napközbeni ellátásukról nem tudnak gondoskodni. A napközbeni ellátás keretében biztosított szolgáltatások időtartama lehetőleg a szülő munkarendjéhez igazodik.

(2) A gyermekek napközbeni ellátását különösen az olyan gyermekek számára kell biztosítani,

  • a) akinek fejlődése érdekében állandó napközbeni ellátásra van szüksége,
  • b) akit egyedülálló, vagy időskorú személy nevel
  • c) akivel együtt a családban három, vagy több gyermeket nevelnek, kivéve azt, akire nézve eltartója gyermekgondozási díjban részesül,
  • d) akinek szülője, gondozója szociális helyzete miatt az ellátásról nem tud gondoskodni.

(3) A képviselőtestület a gyermekek napközbeni ellátását

  • a) az Egervári Mesevár Óvoda és Mini Bölcsőde, valamint
  • b) az Egervári László Általános Iskola útján

biztosítja.

(4) Az óvodai ellátás, igénybevételére a nemzeti köznevelésről 2011. évi CXC. törvény. rendelkezéseit kell alkalmazni.

26. Térítési díj

32. § (1) Térítési díjat kell fizetni az iskolai étkezés, valamint az óvodai ellátás étkeztetésért.

(2) A térítési díjat az intézményt fenntartó Egervár Község Önkormányzati Képviselő-testülete állapítja meg, melyről a jegyző útján tájékoztatja a lakosságot.

(3) Az intézményi térítési díj alapján, illetve a Gyvt. 148. §. (5) bekezdésében szabályozott normatív kedvezmények figyelembevételével a személyi térítési díjat az intézmény vezetője állapítja meg, s erről az ellátás megkezdésekor, de legkésőbb az ellátás igénybevételétől számított 30 napon belül értesíti a kötelezettet.

VI. FEJEZET ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK

33. § (1) E rendelet kihirdetését követő napon lép hatályba, rendelkezéseit a folyamatban lévő ügyekben is alkalmazni kell.

(2) A rendelet hatálybalépésével egyidejűleg hatályát veszti a szociális igazgatás és szociális ellátások helyi szabályairól szóló 3/2017.(V.23.) a szociális igazgatás és szociális ellátások helyi szabályairól szóló Nagypáli Község Önkormányzati Képviselő-testületének 3/2017 (V.23.) önkormányzati rendelete.

Köcse Tibor
polgármester

Szita Gabriella
jegyző

1. melléklet

Jövedelem nyilatkozat

1. Jövedelemnyilatkozat.pdf

2. melléklet

Vagyonnyilatkozat

2. vagyonnyilatkozat.pdf

3. melléklet

Kérelem-Települési támogatás

3. Kérelem települési támogatás.pdf

4. melléklet

Adatlap-Beiskolázás, óvodáztatási támogatás

4. melléklet Adatlap Beiskolázási, óvodáztatási támogatás.pdf

5. melléklet

Újszülött támogatás

5. Kérelem Újszülött támogatás.pdf

6. melléklet

Adatlap Mikulás napi támogatás

6. Adatlap Mikulás napi támogatás.pdf

7. melléklet

Adatlap Falu legjobb tanulója

7. Adatlap Falu legjobb tanulója.pdf

8. melléklet

Adatlap Karácsonyi támogatás

8. Adatlap Karácsonyi támogatás.pdf