Boncodfölde Község Önkormányzat Képviselő-testületének13/2017.(XII.27..) önkormányzati rendelete
a falugondnoki szolgáltatásról
Hatályos: 2018. 01. 28- 2021. 05. 31Boncodfölde Község Önkormányzat Képviselő-testületének13/2017.(XII.27..) önkormányzati rendelete
a falugondnoki szolgáltatásról
Boncodfölde Község Önkormányzat Képviselő-testülete a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény 16. §-ának (1) bekezdésében biztosított felhatalmazás alapján, a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény 60. §-ának (4) bekezdése értelmében, a személyes gondoskodást nyújtó szociális intézmények szakmai feladatairól és működésük feltételeiről szóló 1/2000. (I.7.) SzCsM rendelet 39. §-ának (1)-(3) bekezdései figyelembevételével a személyes gondoskodást nyújtó szociális alapszolgáltatás - falugondnoki szolgáltatás - ellátásáról az alábbiak szerint rendelkezik:
ÁLTALÁNOS RENDELKEZÉSEK
1. § A személyes gondoskodást nyújtó szociális alapszolgáltatás megszervezésével a települési önkormányzat segítséget nyújt a szociálisan rászorulók részére saját otthonukban és lakókörnyezetükben önálló életvitelük fenntartásában, valamint egészségi-, mentális állapotukból, vagy más okból származó problémáik megoldásában.
2. § A személyes gondoskodás biztosítása során fokozott figyelmet kell fordítani arra, hogy az ellátásban részesülő személyek emberi és állampolgári jogai ne sérüljenek.
3. § Az alapszolgáltatás keretében nyújtott személyes gondoskodást az ellátást igénybe vevő lakóhelyén lévő szolgáltatónak kell biztosítania.
4. § A szolgáltatás működési engedélyhez kötött tevékenység, melynek engedélyeztetése során a személyes gondoskodást nyújtó szociális intézmény és a falugondnoki szolgálat működésének engedélyezéséről, továbbá a szociális vállalkozás engedélyezéséről szóló 188/1999. (XII.16.) Korm. rendeletfigyelembevételével kell eljárni.
5. § Az alapszolgáltatás nyújtását a fenntartó nem szüneteltetheti, a folyamatos működésről távollét esetén a szakmai programjában meghatározott módon – a szolgáltatást végző személy az 1/2000. (I.27.) SzCsM rendelet 3. számú mellékletének megfelelő - helyettesítés révén gondoskodik.
6. § A szolgáltatás jogszabályi előírásoknak megfelelő személyi és tárgyi feltételeinek biztosítása a fenntartó kötelezettsége.
7. § (1) A fenntartó a személyes gondoskodást nyújtó szociális alapszolgáltatási feladatok ellátásához személyszállításra alkalmas, érvényes műszaki vizsgával, kötelező felelősség- és CASCO biztosítással rendelkező üzemképes gépjárművet biztosít.
A gépjármű üzemképes állapotáért a falugondnok a felelős, aki a gépjármű rendellenes használatából, valamint a falugondnok hibájából a gépjárműben vagy idegen dologban keletkezett károkért anyagi felelősséggel tartozik.
8. § A fenntartó a személyes gondoskodást nyújtó szociális alapszolgáltatási feladatok ellátásához – a falugondnok elérhetősége érdekében - mobiltelefont biztosít.
9. § (1) A fenntartó – figyelembe véve az 1/2000. (I.7.) SzCsM rendeletben leírtakat – a személyes gondoskodás keretében 1 fő falugondnoki álláshelyet tart fenn.
(2) A szolgáltatást ellátó személyes gondoskodást végző személyt (falugondnokot) pályázati eljárás lefolytatása útján határozatlan időre főfoglalkozású (teljes munkaidős) önkormányzati közalkalmazotti munkakörbe a Képviselőtestület nevezi ki. A munkáltatói jogkör gyakorlója a Képviselőtestület.
(3) A falugondnok felett az egyéb munkáltatói jogokat (pl.: szabadság engedélyezése) a polgármester gyakorolja.
(4) A falugondnok tevékenységét e rendelet, a szakmai program és a munkaköri leírásában foglaltak szerint látja el.
(5) A falugondnok az elvégzett munkáról a tárgyévet követő minden év március 31-ig köteles beszámolni a képviselő-testületnek.
10. § A falugondnok a feladatellátás eredményességének, hatékonyságának növelése érdekében kapcsolatot tart az Országos és Megyei Falugondnoki Hálózattal és részt vesz ezen szervezetek által a falugondnokok és tanyagondnokok részére szervezett szakmai találkozókon, továbbképzéseken együttműködik, az ellátási területén működő szociális, gyermekjóléti-gyermekvédelmi, egészségügyi, oktatási és munkaügyi szolgáltatókkal, intézményekkel, így különösen a háziorvossal.
A RENDELET CÉLJA
11. § (1) A rendelet célja, hogy a személyes gondoskodás keretében szociális alapszolgáltatásként nyújtott falugondnoki szolgáltatás e rendeletben szabályozott keretek között
- a település intézményhiányából eredő hátrányait enyhítse,
- az alapvető szükségletek kielégítését segítő szolgáltatásokhoz, közszolgáltatáshoz, valamint egyes alapszolgáltatásokhoz való hozzájutást biztosítsa, továbbá az egyéni, közösségi szintű szükségletek teljesülését segítse.
(2) A rendelet az életminőség javítása érdekében meghatározza a falugondnoki szolgáltatás által ellátandó feladatokat, a szolgáltatás rendszerét, szervezetét és a szolgáltatáshoz való hozzájutás feltételeit, módját.
A RENDELET HATÁLYA
12. § A rendelet hatálya kiterjed a Boncodfölde község közigazgatási területén lakóhellyel, vagy tartózkodási hellyel rendelkező
a.) magyar állampolgárokra,
b.) a bevándoroltakra és letelepedettekre,
c.) a hontalanokra,
d.) a magyar hatóságok által menekültként elismert személyekre,
e.) valamint a településen életvitelszerűen tartózkodó hajléktalanokra.
A FALUGONDNOKI SZOLGÁLTATÁS ÁLTAL ELLÁTANDÓ FELADATOK
13. § A falugondnoki szolgáltatás számára meghatározott közvetlen, személyes szolgáltatások közül alapfeladatnak minősül
- a) a közreműködés
- aa) az étkeztetésben,
- ab) a házi segítségnyújtásban,
- ac) a közösségi és szociális információk szolgáltatásában;
- b) az egészségügyi ellátáshoz való hozzájutás biztosítása, így
- ba) a háziorvosi rendelésre szállítás,
- bb) az egyéb egészségügyi intézménybe szállítás,
- bc) a gyógyszerkiváltáshoz és a gyógyászati segédeszközökhöz való hozzájutás biztosítása;
- c) az óvodáskorú gyermekek szállítása, így
- ca) az óvodába szállítás,
- cb) az egyéb gyermekszállítás.
14. § A falugondnoki szolgáltatás számára meghatározott közvetlen, személyes szolgáltatások közül kiegészítő feladatnak minősülnek a lakossági szolgáltatások, így
- a) a közösségi, művelődési, sport- és szabadidős tevékenységek szervezése, segítése,
- b) az egyéni hivatalos ügyek intézésének segítése, lakossági igények továbbítása,
- c) az egyéb lakossági szolgáltatások, illetve a 13. § a) pontjában meghatározottakon kívüli egyéb alapszolgáltatások biztosításában való közreműködés.
15. § A szolgáltatás során az önkormányzat rendeletében a falugondnoki szolgáltatás számára meghatározott, az önkormányzati feladatok megoldását segítő, közvetett szolgáltatásnak minősül
- a) az önkormányzati információk közvetítése a lakosság részére,
- c) a falugondnoki szolgálat működtetésével kapcsolatos teendők ellátása.
16. § (1) A falugondnoki szolgáltatás keretében nyújtott szolgáltatási feladatokat a szakmai program részletesen tartalmazza a rendelet 1. számú mellékleteként.
(2) A szakmai program tartalma a személyes gondoskodást nyújtó szociális intézmények szakmai feladatairól és működési feltételeiről szóló 1/2000.(I.7.) SzCsM rendelet figyelembe vételével kerül összeállításra.
A SZEMÉLYES GONDOSKODÁST NYÚJTÓ SZOCIÁLIS ELLÁTÁS IGÉNYBEVÉTELE
17. § (1) A személyes gondoskodást nyújtó szociális ellátások igénybevétele önkéntes, az ellátást igénylő, illetve törvényes képviselője kérelmére, indítványára történik.
(2) Ha az ellátást igénylő személy cselekvőképtelen, a kérelmet, illetve indítványt – az érintett személy véleményét lehetőség szerint figyelembe véve – a törvényes képviselője terjeszti elő. A korlátozottan cselekvőképes személy a kérelmét, indítványát a törvényes képviselőjének beleegyezésével, vagy – ha e tekintetben a bíróság a cselekvőképességét nem korlátozta – önállóan terjesztheti elő.
(3) A kérelemben meg kell jelölni azt az okot és célt, aminek érdekében a falugondnoki szolgáltatást igénybe kívánja venni.
(4) A falugondnok nyilvántartást köteles vezetni a szolgáltatási igényekről és azok teljesítéséről.
(5) A falugondnoki szolgáltatás körébe tartozó feladatok napi, heti, havi megszervezése – az előre bejelentett és idő közben felmerült igények ismeretében - a falugondnok feladata és felelőssége.
(6) A falugondnoki szolgáltatás iránti igény hatálytalanná válik:
a.) a kérelmező halálával,
b.) a kérelmező lemondása által,
c.) ha az ellátásban részesülő személy a szolgáltatásra nem szorul rá.
(7) A rendeletben meghatározott és a szakmai programban szabályozott közvetlen, személyes szolgáltatás jellegű alap- és kiegészítő feladatok igénybevétele térítésmentes.
(8) A falugondnoknak elsősorban az alapellátáshoz kapcsolódó szolgáltatási feladatokat kell ellátnia.
(9) A szolgáltatás biztosításáról vagy a kérelem elutasításáról, a szolgáltatás tartalmáról, a fizetendő térítési díjról a falugondnok köteles az igénylőt haladéktalanul, de legkésőbb 3 munkanapon belül tájékoztatni.
ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK
18. §
1. E rendelet kihirdetése napján lép hatályba.
2. A rendelet kihirdetéséről a helyi önkormányzatokról szóló módosított 1990. évi LXV. tv. 18. §-ának (6) bekezdése értelmében a körjegyző gondoskodik.
3. E rendelet mellékletei:
- falugondnoki szolgálat szakmai programja (1. számú melléklet).
1. melléklet
1. számú mellékletBoncodfölde Község Önkormányzat Képviselő-testületének 13/2017. /XII.27../számúfalugondnoki szolgáltatásról szóló rendeletéhez
B O N C O D F Ö L D E Község Önkormányzata
F A L U G O N D N O K I SZ O L G Á L T A T Á S Á N A K
SZAKMAI PROGRAMJA
Boncodfölde község a lakosság jólétének biztosítása, a közlekedési nehézségekből fakadó hátrányok leküzdése érdekében falugondnoki szolgálatot kíván működtetni. Az önkormányzat a falugondnoki szolgálat /a továbbiakban: Szolgálat/, mint alapellátást nyújtó szociális szolgáltatás szakmai programját az alábbiakban fogadja el.
A falugondnoki szolgálat célja:
Boncodfölde község lakói számára:
- Az alapellátásokhoz, közszolgáltatáshoz való hozzájutás biztosítása
- Alapvető szükségletek kielégítésének segítése
- Az intézményhiányból származó hátrány enyhítése
- Egyéni és közösségi szintű sport és kulturálódási igény kielégítéséhez segítség
adása.
A Szolgálat szociális és egyéb közösségi feladatokat lát el a település valamennyi lakója számára. Működésének célja a szociális biztonság megteremtése, a közlekedési és egyéb települési hátrányok csökkentése.
a./ A szolgáltatás feladatai:
1./ A szolgálat a rászorulók részére szociális ebédet szállít, az ebédet házhoz szállítja. Az ebédszállítás ingyenes. Az étkeztetésen belül az Önkormányzat a szociálisan rászorulókat támogatásban részesíti. Teljesen vagy részben mentesíti őket a térítési díj fizetése alól.
2./ A háziorvosi ellátás Teskándon van. A községben heti egy alkalommal rendel a háziorvos.
A szolgálat egyik legfontosabb közösségi feladata a háziorvosi ellátáshoz való hozzájutás elősegítése – azokon a napokon, amikor nem a településen rendel a háziorvos. A falugondnok háziorvoshoz, gyermekorvoshoz szállít, majd a gyógyszertárba megy, egyúttal kiváltja a kérelemre felírt gyógyszert, valamint a gyógyászati segédeszközöket.
A gyógyszer felíratását, illetve kiváltását a falugondnoknál lehet kérni legkésőbb az indulást megelőző időpontig.
3./ Szükség esetén –amennyiben erre más megoldás nincs és az ügyeletes orvos kiérkezése, késedelme veszéllyel jár – a láthatóan szállítható beteget orvoshoz, ügyeletre szállítja.
Évente a Zalaegerszegi Tüdőgondozó által meghatározott napon a kötelező tüdőszűrésre szállítja a település polgárait.
4./ Szükség esetén – és előzetes igénybejelentés alapján – Zalaegerszegi Szakrendelésre szállítja az erre rászorulókat /pl: szemészet, vérvétel stb./.
5./ A rendszeres szolgáltatásokon kívül esetenként jelentkező egyedi személy- vagy áruszállítási igényeket is ellát a Szolgálat a rászorulók részére. Az egyedi igényeket a polgármesternél kell bejelenteni, aki indokolt esetben /idős, beteg, mozgáskorlátozott személy, egyéb méltánylandó akadályozó körülmény/ utasítja a falugondnokot a szolgáltatás elvégzésére. E szolgáltatás térítésmentes.
6./ A Szolgálat állandó kapcsolatot biztosít az állampolgárok, az önkormányzat és a Teskándi Közös Önkormányzati Hivatal közt. Hetente legalább kétszer a falugondnok a Teskándi Közös Önkormányzati Hivatalból elhozza a kézbesítendő küldeményeket, még aznap gondoskodik a kézbesítésükről. Feladata a település lakosságát érintő információk gyűjtése és továbbítása, a polgármester és a hivatal irányítása szerint.
7./ A Szolgálat a polgármester irányításával a település lakossága számára – igény szerint – kirándulásokat, kulturális programokat szervez. A kirándulásokon a részvétel a jelentkezés sorrendjében történik, a meghirdetett maximális létszám betöltéséig. A kirándulás jellegétől függően egyes célcsoportok /pl.: idősek, gyerekek stb./ számára is szervezhető.
8./ A szolgálat a település rászoruló, idős, beteg lakossága számára szociális gondozást végez. Ennek keretében a hét egy napján ingyenes vérnyomásmérést végez szükség esetén tanácsot ad orvosi ellátás igénybe vételére. A szolgálat folyamatosan figyelemmel kíséri az egyedül élő időseket. Felméri a rászoruló idősek szociális ellátás iránti igényét, szükségességét. Ezzel kívánja biztosítani az önkormányzat az idősek lakókörnyezetükben történő biztonságos ellátását.
9./ Segítséget nyújt a közösségi rendezvények szervezésében, hagyományok ápolásában.
10./ Egyéb gyermekszállítást is végez, pl.: fellépésekre szállítja az óvodás és általános iskolás korú gyermekeket pl.: falunapok, télapó ünnepélyek, gyermeknap, idősek napja…stb. Ezek gyakorisága eseti jellegű.
11./ Esetenként részt vesz a közösségi, művelődési, sport- és szabadidő tevékenységek szervezésének. Falunapok, ünnepélyek, gyermeknap, télapó ünnepély, idősek napja …. Stb. szervezésének aktív résztvevője.
12./ Nyugdíja korúak szállítása is a feladata az egészségügyi intézményeken túl esetenként misére, kegyhelyekre szállítja őket.
13./ Tömegközlekedési jármű kimaradása esetén szállítja az azt igénylő lakosságot munkahelyre, iskolába. Ennek gyakorisága eseti.
14./ Folyamatosan részt vesz a szociális és közösségi információk szolgáltatásában, nagy segítséget nyújt azok továbbításában.
15./ A településen működő Autista Otthon feladatellátásban is részt vesz, amelyet együttműködés megállapodás tartalmaz.
b./Ellátottak köre:
A falugondnoki szolgálat igénybevételére Boncodfölde község valamennyi lakója jogosult.
A falugondnoki szolgálat alapvetően a szociálisan rászoruló, a lakosság 1/3-át kitevő nyugdíjasok életvitelét segíti. A napi kapcsolattartás biztonságérzetet ad. A bevásárlások, a rendezvények kapcsán a lakosság minden korosztályának és nagy százalékának szolgálatát jelenti.
A feladatellátás szakmai tartalma, módja, a biztosított szolgáltatások formái, köre, rendszeressége
A falugondnok a hét 5 napján ebédet hord többségében egyedül élő nyugdíjasnak.
- igény szerint bevásárol, gyógyszert vált ki annak, aki ezzel megbízza /hetente
többször/
- szakorvosi, háziorvosi rendelésre viszi, hozza az arra igényt tartó betegeket
/hetente többször/
- az ebédet nem igénylő idős családokat hetente felkeresi
- hetente legalább kétszer hozza-viszi a hivatalos intéznivalót a körjegyzőségtől
- ajándékcsomagokat eljuttatja /évente 1-2 alkalom/
- jelzi és segít lebonyolítani a szociális segélyezést /információt ad, kézbesít/
- hivatalos ügyek intézésében segít /elszállítás/
- közmunka szervezése, irányítása /szükség esetén/.
- Részt vesz a közösségi és szociális információk szolgáltatásában
- Az egyéb alapszolgáltatások igénybevételében esetenként segítséget nyújt
- Óvodás- és iskoláskorúakat a szomszédos települések rendezvényeire /pl.:falunap
szállítja
- Esetenként aktív résztvevője a rendezvények /falunap, karácsonyi ünnepély, idősek
Napja….stb./ szervezésének
- igény szerint, eseti jelleggel szállítja a nyugdíjas korúakat misére, kegyhelyekre.
- Esetleges autóbuszjárat kimaradása esetén szállítja a lakosságot. Eseti jellegű.
- Az Autista otthon igény szerint igénybe veheti a falugondnok gépjárműt természe-
tesken a falugondnok személyével együtt. Ezt az együttműködés megállapodás is
rögzíti.
A FALU-/TANYAGONDNOKI SZOLGÁLTATÁS TARTALMA, MÓDJA, AZ ELLÁTOTTAK KÖRE ÉS VÁRHATÓ SZÁMA
A falu- és tanyagondnoki szolgáltatás
a) szállítás,
b) megkeresés és
c) közösségi fejlesztés szolgáltatási elemet biztosít1.
Szállítás: javak, vagy szolgáltatások eljuttatása az igénybe vevőhöz, vagy az igénybe vevő eljuttatása a közszolgáltatások, szolgáltatások, munkavégzés, közösségi programok, családi kapcsolatok helyszínére, ha szükségleteiből adódóan mindezek más módon nem oldhatóak meg.
1.1 A falugondnoki szolgálat közvetlen, személyes szolgáltatások körébe tartozó
alapfeladatai
1.1.1 Közreműködés az étkeztetésben
A feladatellátás tartalma, módja:
A falugondnok kiemelt, közvetlen alapfeladata:
- az igénybevevők részére a napi étkeztetésben való közreműködés, mely történhet a napi egyszeri meleg étel éthordóban történő házhoz szállítással, illetve szükség szerint egyéb más módon.
- nyári gyerekétkeztetésben való közreműködés, az erre vonatkozó jogszabály értelmében az étkeztetésre jogosult családok, gyermekek részére napi egyszeri meleg étel kiszállítása.
Az ellátottak köre:
Az étkeztetés keretében azoknak a szociálisan rászorultaknak a legalább napi egyszeri meleg étkezéséről kell gondoskodni, akik azt önmaguk, illetve eltartottjaik részére tartósan vagy átmeneti jelleggel nem képesek biztosítani, különösen
a) koruk,
b) egészségi állapotuk,
c) fogyatékosságuk, pszichiátriai betegségük,
d) szenvedélybetegségük, vagy
e) hajléktalanságuk
miatt.
1 a személyes gondoskodást nyújtó szociális intézmények szakmai feladatairól és működésük feltételeiről szóló
1/2000. (I. 7.) SzCsM rendelet 39. § (6) bekezdése
A feladatellátás dokumentálása:
1/2000 8. sz. melléklete alapján: tevékenységnapló
A szolgáltatást rendszeresen igénybevevőkről külön lista készíthető, melyet a szolgáltatás minden ismétlődésekor szükségtelen újra elkészíteni, és az adott napi tevékenységnaplóhoz csatolni, hanem a „Szolgáltatást igénybe vevők neve:” oszlopban fel kell tüntetni: „lista alapján”, és értelemszerűen a szolgáltatást igénybe vevők számát is meg kell jeleníteni a tevékenységnapló vonatkozó oszlopában. Az étkeztetési szolgáltatást rendszeresen igénybevevőkről külön listát kell készíteni.
1.1.2. Közreműködés a házi segítségnyújtás biztosításában
A feladatellátás tartalma, módja:
A falugondnok segítséget nyújthat a házi segítségnyújtásban részesülő ellátott számára azon szükségletek kielégítésében, amelyeket a saját háztartásában nem tud megoldani (igénybevevő eljuttatása a közszolgáltatások, közösségi programok, családi kapcsolatok helyszínére)
A szociális segítő és a személyi gondozó szállítása, eljuttatása a szolgáltatást igénylőhöz.
A napi életvitel fenntartásához szükséges alapvető, nagyobb értékű fogyasztási cikkek, háztartási gépek stb. beszerzése. A falugondnok az igénybevevő által jelzett beszerzést a mindenkor érvényes falu és tanyagondnoki szolgáltatásra vonatkozó pénzkezelési szabályzat alapján hajtja végre.
Az ellátottak köre:
Fizikai, mentális és szociális állapotuk miatt rászoruló azon személyek, akik önmaguk
ellátására, ill. szükséges létfenntartási cikkek beszerzésére más módon nem képesek.
A feladatellátás dokumentálása:
1/2000 8. sz. melléklete alapján: tevékenységnapló
A szolgáltatást rendszeresen igénybevevőkről külön lista készíthető, melyet a szolgáltatás minden ismétlődésekor szükségtelen újra elkészíteni, és az adott napi tevékenységnaplóhoz csatolni, hanem a „Szolgáltatást igénybe vevők neve:” oszlopban fel kell tüntetni: „lista alapján”, és értelemszerűen a szolgáltatást igénybe vevők számát is meg kell jeleníteni a tevékenységnapló vonatkozó oszlopában. Az étkeztetési szolgáltatást rendszeresen igénybevevőkről külön listát kell készíteni.
1.1.3. Egészségügyi ellátáshoz való hozzájutás biztosítása
a. Háziorvosi rendelésre szállítás
A falugondnoki szolgáltatás egyik kiemelten fontos feladata a szolgáltatást igénylő lakos orvosi ellátáshoz való hozzájuttatása, igény szerint a választott háziorvosi rendelésre, szükség esetén a település közigazgatási területén kívül is. A egészségi állapota szerint helyben is igényelheti az orvoshoz való szállítást.
Mivel a fertőző, vagy életveszélyben lévő betegek szállítása szakszerű ellátást igényel, ezért a falugondnok ezen személyek szállítását nem végezheti, a
falugondnok/tanyagondnok kötelessége a szakszerű ellátás megszervezése (mentő, orvos hívása), és közreműködhet a betegszállítás megszervezésében is.
A falugondnok/tanyagondnok a feladatellátáshoz szükséges alapvető elsősegély nyújtási ismereteket a falugondnoki alapképzésen, illetve a továbbképzések során szerzi meg.
b. Egyéb egészségügyi intézménybe való szállítás- szakrendelésre szállítás
A ezen egészségügyi intézményekbe való szállítása előzetes időpont egyeztetés, orvosi beutaló alapján történik.
c. Gyógyszerkiváltás, gyógyászati segédeszközökhöz való hozzájutás biztosítása
A falugondnok a gyógyszerkiváltást, a gyógyászati segédeszközök beszerzését az ellátottak és a háziorvos szokásjoga, igénye szerint végzi.
Amennyiben a szolgáltatást igénybevevő lakos állapota lehetővé teszi, saját maga váltja ki a gyógyszereit, ellenkező esetben a falugondnok vásárolja meg, és hordja ki az ellátottak számára.
Az elszámolás a pénzkezelési szabályzat szerint történik.
1.1.4. Az óvodáskorú, iskoláskorú gyerekek szállítása
a. Óvodába, iskolába szállítás
A települések infrastrukturális hiányosságaiból adódóan egyre nagyobb szükség van a falugondnoki szolgálat ezen szolgáltatására. A gyermekszületés fokozatos csökkenése az oktatási intézmények körzetesítését vonta maga után,ugyanakkor a tömegközlekedés hiányosságait is pótolva szükségessé vált az óvodás – és iskoláskorú gyerekek oktatási intézménybe való szállítása.
b. Egyéb gyerekszállítás
A gyermekek szabadidős programra, iskolán kívüli rendezvényekre, kirándulásokra, sport tevékenységekre stb. való szállítása is a falugondnoki szolgáltatás egyik alapfeladata.
A falugondnoki gépjárműnek meg kell felelni a gyermekszállítás feltételeinek, rendelkeznie kell a szükséges tárgyi – személyi feltételekkel.
A közúti közlekedési szabályoknak megfelelően a gépjárművet a „gyermekszállítás”
matricával kell/ lehet ellátni.
1.1.5. Közreműködés az egyéb alapszolgáltatásokhoz való hozzáférésben
A feladatellátás tartalma, módja:
A falugondnok fontos feladata „A szociális igazgatásról és a szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény” értelmében, mint jelzőrendszeri tag minőségében a gyermekjóléti szolgálat igénybevételéhez nyújtott segítség, az ezen intézményekkel, szakembereikkel való folyamatos kapcsolattartás, igény esetén a szakemberek szállítása.
A falugondnok részt vesz a veszélyhelyzetek elhárítását célzó intézkedésekben, a családjából kiemelt gyermek szakellátásba való beszállításában.
Igény esetén biztosítja a gyermekkel való kapcsolattartást, segíti a hozzátartozó szülőt a gyermek gondozási helyén való látogatásban.
1.2. A falugondnoki szolgálat közvetlen, személyes szolgáltatások körébe tartozó
kiegészítő feladatai
1.2.1. A közösségi, művelődési, sport- és szabadidős rendezvények szervezése, segítése
A falugondnoki szolgálat egyik fő célja a településen élők életminőségének javítása, nemcsak az alapfeladatok biztosításával, de a közvetlen, kiegészítő feladatokkal is. A feladat elvégzésében nagy szerepe van a falugondnoknak, aki központi szerepet tölt be a településen, ő az, aki a legjobban ismeri a település lakóit és szükségleteit, és tartalmas kapcsolatrendszerrel bír. Feladatainak egy része a gépjárművel történő, a rendezvényekkel kapcsolatos beszerzések; ellátottak szállítása külterületről; helyi egyesületek, nyugdíjasok, népdalkörösök, sportolók, illetve a rendezvényekre más települések közösségeinek szállítása.
1.2.2. Egyéni hivatalos ügyek intézésének segítése, lakossági igények továbbítása
A feladatellátás tartalma:
Segítségnyújtás a lakosság hivatalos ügyeinek intézésében, amely történhet a szolgáltatást igénylők adott hivatalokba, intézményekbe történő szállításával, illetve az ügyek falugondnokok által történő elintézésével.
1.2.3. Egyéb lakossági szolgáltatások biztosításában való közreműködés
A feladatellátás tartalma:
Olyan feladatok tartoznak ide, amelyek közvetlenül egyik korábban felsorolt feladathoz sem tartoznak, azonban a társadalmi, gazdasági változások szükségessé teszik az újonnan felmerült igények kielégítését.
Támogatott lakhatás esetében a szállításban való közreműködés
Szt. 75. § (3) bekezdés h) pont
1.3. Önkormányzati feladatok megoldását segítő közvetett szolgáltatások
A falugondnok közreműködik azon önkormányzati feladatok megoldásában is, amelyeknek célja nem személyesen és közvetlenül az egyes rászorulók, igénybevevők szükségleteinek kielégítése, hanem közvetetten élvezik annak hasznát.
1.3.1 Ételszállítás önkormányzati intézménybe (idősek nappali intézménye, az önkormányzat egyéb intézményei: óvoda, iskola, polgármesteri hivatal)
1.3.2. A település ellátását, működését szolgáló anyag- és árubeszerzés az önkormányzat és intézményei számára
1.3.2 A falugondnoki szolgálat működtetésével kapcsolatos teendők ellátása
Megkeresés: szociális problémák által érintett vagy veszélyeztetett azon egyének közvetlen illetve közvetett módon történő elérése vagy felkutatása (a releváns szolgáltatásokhoz való hozzájutás céljából), akik vélhetően jogosultak egy adott szolgáltatásra, de azt bármilyen elérni nem tudják.
A falugondnok további feladata: a helyben vagy a közigazgatási területen működő szociális ellátórendszer szolgáltatásainak igénybevételének lehetőségeire vonatkozó információk felkutatása, erről a lakosság tájékoztatása.
II.1 A falugondnoki szolgálat közvetlen, személyes szolgáltatások körébe tartozó
alapfeladatai
II.1.1. Közreműködés az étkeztetésben
A falugondnok szállításon kívüli feladata a településen élő lakosokkal való beszélgetés során a további étkezési igények felmérése és továbbítása a fenntartó felé, illetve a megszervezésében való közreműködés.
II.1.2. Közreműködés a házi segítségnyújtás biztosításában
A házi segítségnyújtás keretében a falugondnok azon feladatokat látja el, amelyek kívül esnek a szociális segítő és a személyi gondozó által végezhető feladatok körén (háztartási vagy háztartást pótló segítségnyújtási, illetve gondozási feladatok)
A falugondnok napi szinten figyelemmel kíséri az idős, egészségi állapotukban korlátozott, főleg egyedül élő embereket. Szükség szerint jelzéssel él a megfelelő szakma képviselője felé (családsegítő családgondozó, házi-segítségnyújtó), amennyiben azt tapasztalja, hogy önmagukról saját háztartásukban is már csak segítséggel képesek gondoskodni. A folyamatos, permanens ellátást, gondozást igénylő személyek esetében gondoskodik a hozzátartozók értesítéséről, ennek hiányában a fenntartó segítségével eljár az ellátott személy intézményi elhelyezésében.
II.1.3. Az egészségügyi ellátáshoz való hozzájutás segítése
A falugondnok a sokrétű munkájának köszönhetően napi szinten kapcsolatban van a település lakosaival, így lehetősége van figyelemmel kísérni az egyedül élőket, főként az idős embereket. Abban az esetben, ha valakinek az egészségi állapotában olyan mértékű romlás következik be, amit már ő maga nem tud, vagy egyéb okok miatt képtelen szakembernek jelezni, azt a falugondnok teszi meg, és tájékoztatja a háziorvost.
Prevenciós célzattal segíti a település lakosait egészségi állapotuk megőrzését azzal, hogy részt vesz a szűrővizsgálatok szervezésében, és tájékoztatja a lakosságot a lehetőségekről.
II.1.4. Közreműködés a közösségi és szociális információk szolgáltatásában
A feladatellátás tartalma, módja:
A falugondok a helyi közösségi élet főszereplője, aki nemcsak szállítási, de szervezési, lebonyolító funkciót is ellát. A közösségi programokon aktívan részt vesz, aktivizál, bevon. Ehhez felméri a lakosok szükségleteit, igényeit, összegez, továbbítja a fenntartó felé, majd a szükséges információkat eljuttatja a település lakói számára.
II.1.5. Közreműködés az egyéb alapszolgáltatásokhoz való hozzáférésben
A feladatellátás tartalma:
Segítségnyújtás a lakosság hivatalos ügyeinek intézésében, amely történhet a szolgáltatást igénylők adott hivatalokba, intézményekbe történő szállításával, illetve az ügyek falugondnokok által történő elintézésével.
Az 1997. évi XXXI. tv a „Gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról” alapján a falugondnok a mindennapi munkája során folyamatosan figyelemmel kíséri és észleli a veszélyeztetett családok, egyének életkörülményeit. Észleli a veszélyhelyzeteket, a különböző szenvedélybetegségeket, függőségeket (alkohol, drog stb.), különös tekintettel a gyermekek helyzetére, az esetleges gyermekbántalmazásra, a családon belüli erőszakra. Megfelelő információ esetén jelzési kötelezettségének eleget téve elősegíti a szükséges, prevenciós intézkedéseket (megelőzés, kríziskezelés).
Közösségi fejlesztés: egy településrész, település vagy térség lakosságát érintő integrációs szemléletű, bátorító- ösztönző, informáló, kapcsolatszervező tevékenység, amely különböző célcsoportokra vonatkozó speciális igényeket tár fel, szolgáltatásokat kezdeményez, közösségi együttműködéseket valósít meg.
kiegészítő feladatai
III.1.1. Közösségi, művelődési, sport és szabadidős tevékenységek szervezése, segítése
A falugondnok egyik fő feladata lehet a település közösségi életének fellendítése, fenntartása. Személyiségével hat a közösségre, a településen élők számára minta, példakép lehet, mely nagymértékben meghatározza a közös programok minőségét, gyakoriságát.
Minden korosztály számára hasznos, értékes, maradandó kulturális, sport és szabadidős programokat szervez, mint pl. színház, mozi, nyugdíjas találkozó, elszármazottak találkozója, más település programjain való részvétel stb.
.2. Önkormányzati feladatok megoldását segítő, közvetett szolgáltatások
III.2.1. Önkormányzati információk közvetítése a lakosság részére
A fenntartó által meghatározott közösségi programokról való tájékoztatás a lakosság részére, szórólapok kiosztása, ösztönzés a programokon való részvételre.
Ellátás igénybe vételének módja
Az igénybevétel lehet rendszeres vagy eseti.
A rendszeres igénybevételt írásban kell kérni, melyről a képviselőtestület dönt. A kérelemnek tartalmaznia kell a kért szolgáltatást, annak gyakoriságát és indokát.
Az eseti szolgáltatást szóban vagy írásban kell kérni, melyről a polgármester dönt.
Rendszeres szolgáltatás minden nap az ebédkihordás, élelmiszer és gyógyszervásárlás, testmozgás, tréning, tájékoztatás.
Eseti a rendezvények előkészítése, azokra szállítás, hivatalos ügyintézésben közreműködés, igény szerinti egyedi kérések teljesítése.
A szolgálat működését szabályozó dokumentumok – szociális rendelet ide vonatkozó rendelkezései, ezen szakmai program, a képviselőtestület döntései – nyilvánosak. Az érintettek tájékoztatása érdekében ezeket a hirdetőtáblára ki kell tenni.
A szolgálat szállítási feladatait tartalmazó időszakos /heti/ programot /menetrend/ a falugondnok elkészíti és a hirdetőtáblára kifüggeszti a hét utolsó napján. A program tartalmazza a rendszeres szolgáltatások esetén a falubusz indulási idejét, célját, továbbá az előre tervezett alkalmi programra vonatkozó információkat: program célja, ideje, a jelentkezés feltételei, résztvevők maximális száma. Fel kell továbbá tüntetni a polgármester és a falugondnok elérhetőségét biztosító /mobil/ telefonszámokat.
A falugondnok napi kapcsolatban van a szociálisan legjobban rászorultakkal. Az ebédosztás előtt lebonyolítja a bevásárlást.
Bárminemű indokolt szolgáltatás ügyében mobil telefonon, vonalas telefonon elérhető. Alapellátáshoz nem tartozó szolgáltatás kérését egyezteti a képviselőtestülettel, polgármesterrel. A képviselőtestület tagjaival napi kapcsolatban van /személyes is/.
/ A falu minden utcájában végigmegy a falugondnoki kocsival- ebédosztás/.
Teskándi Csukás István Általános Iskola Ifjuságvédelmi felelősével, védőnővel is állandó kapcsolatot tart.
Feladata, hogy az általa nyújtott szolgáltatások irányi igényeket folyamatosan felmérje, népszerűsítse, ajánlja.
A falugondnokot is kötelezi a titoktartás. Az önkormányzat szociális rendeletében meghatározott segélyezési módok ismeretében kezdeményezheti a segélyezési kérelem elindítását, segít az ügyintézésben. A birtokába került adatokat, információkat titkosan kezeli.
Kapcsolatot tart /heti egyszer/ a gyermekjóléti és családsegítő szolgálat megbízottjával. Ha kell eljárást kezdeményez. Segíti az ő munkáját, helyszíni látogatásra elkíséri.
A szolgáltatások biztosítása során mindvégig úgy kell eljárni, hogy az igénybe vevők emberi, állampolgári jogai ne sérüljenek. Mindenkor az egyenlő bánásmód elvét kell követni, az egyes szolgáltatásokat a településen lakó minden személy számára biztosítani kell, azonos feltételekkel.
A falugondnok munkáját az önkormányzat elismeri, vele szemben mindig úgy kell eljárni, hogy önbecsülése ne sérüljön. A falugondnokot elvégzett munkája alapján a polgármester mint közvetlen felettese értékeli.
A falugondnok tevékenysége során az általa okozott kárért a közalkalmazotti törvény, illetőleg a munka törvénykönyve szabályai szerint felelős.
A falugondnok a szociális szolgáltatás ellátása során sem az ellátottaktól, sem az ellátottak érdekében más személytől előnyt, szolgáltatást, ellenértéket nem kérhet és nem fogadhat el.
A falugondnoki szolgáltatás lehetőségeiről, módjáról, formájáról a lakossági fórumon, nyugdíjas találkozón szerezhetnek tudomást. Minden családhoz szórólapon juttatjuk el a szükséges információkat, elérhetőséget. Gyakori a személyes találkozás a falugondnok, a testületi tagok és a lakossági között /napi/.
A falugondnok tevékenységéről munkanaplót vezet, melyet a polgármester hetente ellenőriz. A munkanaplóval egyező menetlevelet kell vezetni. A munkanapló tartalmazza a falugondnok által végzett egyes tevékenységfajtákat és az arra fordított időt. A munkanaplót és a menetlevelet a negyedéves beszámolóra köteles beterjeszteni.
A falugondnok negyedévente beszámolót tart a képviselőtestület előtt a Szolgálat működésé- ről, javaslatot tesz a szolgáltatások bővítésére, tartalmának megváltoztatására. A képviselőtestület ülésein részt vesz a falugondnok.
Az évente tartott közmeghallgatáson megtárgyalja a képviselőtestület a falugondnoki szolgáltatás egy évi működésének tapasztalatait, ahol lehetőség nyílik arra is, hogy a lakosság tegyen javaslatot a szolgáltatás tartalmának, körülményeinek változtatására.
A falugondnok tevékenysége, valamennyi döntése ellen a polgármesternél lehet panasszal élni, aki az ügy körülményeinek kivizsgálása után írásban közli döntését a panaszt tevővel, aki amennyiben nem fogadja el a választ, a képviselőtestülethez fordulhat. A panasz ügyében a képviselőtestület soron következő ülésén, de legkésőbb a panasz előterjesztésétől számított 30 napon belül döntést hoz.
A falugondnoki szolgáltatás keretében történő ellátások ismertetése a lakossággal
A falugondnoki szolgáltatás lehetőségeiről, módjáról, formájáról a lakossági fórumon, egyes rendezvényeket pl. nyugdíjas találkozón szerezhetnek tudomást. Minden családhoz szórólapon juttatjuk el a szükséges információkat, elérhetőséget. Gyakori a személyes találkozás a falugondnok, a testületi tagok és a lakosság között /napi/.
Jól működik a hirdetményes információ áramlás is, amelynek során a hirdetőtáblákon, közintézményeken kerül kifüggesztésre a szükséges információ.
A szervezet, létszám és szakképzettség, az egyes feladatok ellátása
Személyi feltételek
A szolgálat feladatait egy személyben a falugondnok látja el. Személyét a falugyűlés nyílt szavazással, egyszerű szótöbbséggel választja, a képviselőtestület nevezi ki és az egyéb munkáltatói jogokat felette a polgármester gyakorolja. Munkáját a polgármester közvetlen irányításával végzi, a polgármester által készített munkaköri leírás, a helyi szociális rendelet, ezen szakmai program, a képviselőtestület határozatai és az általa készített heti menetrend alapján. Munkaideje kötetlen, heti 40 óra.
A falugondnok köteles kinevezését követő 1 éven belül a falugondnoki tanfolyamot elvégezni.
Helyettesítéséről a polgármester megfelelő személy megbízásával gondoskodik.
Pl.: helyettes falugondnokkal,
földrajzilag elérhető legközelebbi településsel kötött együttműködés alapján az ott dol-
gozó falugondnok igénybevételével, vagy a
falugondnoki alapképzésnél magasabb iskolai végzettséggel rendelkező szociális képe-
sítéssel rendelkező személy feladatellátásával.
Tárgyi feltételek
A falugondnoki gépjárművel zárt helyen – a képviselőtestület által meghatározott helyszínen – kell tárolni, a falugondnok köteles a falugondnoki gépjárművet használat után minden nap ezen a helyen leállítani.
A falugondnok köteles a gépkocsit rendben, tisztán tartani, a szervizigényt figyelemmel kísérni /km-óraállás/.
A falugondnok a feladatai ellátásához készpénzellátmányra jogosult, ennek összegét a képviselőtestület állapítja meg.
A falugondnok jogosult a szolgáltatással kapcsolatos iratokba betekinteni és a falugondnoki gépjármű mellett a feladatellátáshoz szükséges egyéb, a szolgáltatást fenntartó rendelkezésre álló eszközöket is használni /számítógép, internet, telefon stb./
A falugondnok tevékenységének, a szolgáltatások igénybevételének dokumentálására formanyomtatványt használ.
A falugondnok feladata alkalmanként a falu lakói részére szervezett utazások, kirándulások során a gépkocsi vezetése, a csoport kísérése, a programok megszervezése. E feladatait a polgármester eseti utasítása szerint látja el. A falugondnok részt vesz a település kulturális életének szervezésében, összefogásában is. Feladata a helyi ünnepségek, megemlékezések, fesztiválok rendezésében való részvétel, a polgármester utasítása szerint. Amennyiben heti időkeretébe beilleszthető, a polgármester utasítása szerint köteles ellátni a Faluház programjainak /ifjusági, gyermek… stb./ működtetését, koordinálását is.
Munkája ellátása érdekében kapcsolatot tart a lakossággal, a polgármesterrel, a képviselőtestülettel, illetőleg a Körjegyzőséggel.
Boncodfölde, 2017. december 12.
Fehér Károly
polgármester