Boncodfölde Község Önkormányzat Képviselő-testülete 2/2021. (V.20.) önkormányzati rendelete
a falugondnoki szolgálatról
Hatályos: 2021. 06. 01Boncodfölde Község Önkormányzat Képviselő-testülete 2/2021. (V. 20.) önkormányzati rendelete
a falugondnoki szolgálatról
Boncodfölde Község Önkormányzata Polgármestere a veszélyhelyzet kihirdetéséről szóló 27/2021. (I. 29.) Korm. rendelet, valamint a katasztrófavédelemről és a hozzá kapcsolódó egyes törvények módosításáról szóló 2011. évi CXXVIII. törvény 46. § (4) bekezdése alapján a képviselő-testület feladat- és hatáskörét gyakorolva, a szociális igazgatásról és a szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény 60. § (3)-(4) bekezdéseiben kapott felhatalmazás alapján az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés a) pontjában, a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdés 8a.) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:
1. A rendelet célja
1. § A rendelet célja, hogy a falugondnoki szolgáltatás az alapvető szükségletek kielégítését segítő szolgáltatásokhoz, közszolgáltatásokhoz valamint egyes alapszolgáltatásokhoz való hozzájutást biztosítsa, az egyéni, közösségi szintű szükségletek teljesítését segítse.
2. A rendelet hatálya
2. § A rendelet hatálya kiterjed Boncodfölde község közigazgatási területén lakóhellyel, vagy tartózkodási hellyel rendelkező
- a) magyar állampolgárokra,
- b) a bevándoroltakra és letelepedettekre,
- c) a hontalanokra,
- d) a magyar hatóságok által menekültként elismert személyekre,
- e) a településen tevékenykedő egyéb szervezetekre és egyesületekre.
3. A falugondnoki szolgálat keretében ellátandó alapellátási feladatok
3. § A falugondnoki szolgálat keretében ellátandó alapellátási feladatok:
- a) étkeztetésben való közreműködés (étel lakásra szállításával),
- b) házi segítségnyújtásban (bevásárlás, fűtés, szakrendelésre szállítás, orvos lakásra való hívása, gyógyszer kiváltás, hivatalos ügyek intézése) való közreműködés,
- c) közreműködés a közösségi szociális információk szolgáltatásában,
- d) egészségügyi ellátáshoz való hozzájutás segítése (a háziorvosi rendelésre szállítás, egyéb egészségügyi intézménybe szállítás, gyógyszerkiváltás, és gyógyászati segédeszközökhöz való hozzájutás),
- e) bölcsődés, óvodás, iskoláskorú gyermekek szállítása. (bölcsődébe, óvodába, iskolába, kulturális és sport rendezvényekre)
4. A falugondnoki szolgálat keretében ellátandó kiegészítő feladatok
4. § (1) A falugondnok által ellátandó egyéb szolgáltatási feladatok közé az alábbi feladatok tartoznak:
- a) a közösségi, művelődési, sport- és szabadidős tevékenységek szervezése, segítése,
- b) az egyéni hivatalos ügyek intézésének segítése, lakossági igények továbbítása,
- c) személyszállítási feladatok,
- d) az önkormányzat által ellátott feladatokhoz tartozó egyéb szállítási feladatok,
- e) az önkormányzati rendezvények szervezésével, lebonyolításával kapcsolatos feladatok,
- f) kapcsolattartási feladat az önkormányzat és intézményei és a lakosság között
- g) lakossági szolgáltatások (fogyasztási cikkek beszerzése, háztartási gépek javításának intézése),
- h) közreműködés az önkormányzati feladatok ellátásában (árubeszerzés, közfoglalkoztatott dolgozók irányítása, tájékoztatás, információközvetítés),
- i) az állampolgári és az önkormányzati hivatal ügyek intézésének segítése,
- j) egyéb nem részletezett, szolgáltatás jellegű feladatok a falugondnok munkaköri leírása szerint.
(2) A polgármester a falugondnokot egyéb, a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény 60. §-ának rendelkezéseivel összhangban lévő feladat elvégzésére is utasíthatja.
5. § (1) A falugondnoki szolgálat a személyszállítási feladatai közt ellátja:
- a) a betegek háziorvoshoz, illetve egyéb egészségügyi intézménybe történő szállítását,
- b) kórházi, szociális otthoni látogatás céljára történő szállítást,
- c) nagybevásárlás céljára történő szállítást,
- d) önkormányzati és egyéb települési rendezvényekre történő szállítást.
(2) A betegek háziorvosi rendelőbe és egyéb egészségügyi intézménybe szállítása az érintett személy lakóhelyéről az intézményig, illetve az intézménytől a lakóhelyére szállítását jelenti.
(3) A szállítás engedélyezésekor figyelembe kell venni:
- a) az igénylő egészségügyi állapotát,
- b) a kezelés jellegét (különösen szükséges, ajánlott, rehabilitációs jellegű) és az igénylő és családja szociális helyzetét.
(4) Az egészségügyi állapot, a kezelés jellege, valamint a szociális helyzet megítélése során szükség szerint ki kell kérni a háziorvos, a házi gondozó véleményét, illetve szükség esetén környezettanulmányt kell készíteni.
(5) A szállítási szolgáltatás térítésmentesen történik.
5. A falugondnoki szolgálat keretében ellátandó feladatok rangsorolása
6. § (1) A falugondnoknak elsősorban az alapellátáshoz kapcsolódó szolgáltatásokat kell ellátnia. A többi kötelező feladatot úgy kell ellátnia, hogy az alapellátásokhoz kapcsolódó feladatellátással ne ütközzön. Az egyéb – nem kötelező – szolgáltatási feladatokat csak akkor láthatja el, ha az a kötelező feladat ellátását nem veszélyezteti.
(2) A kötelezően ellátandó feladatok rangsorolását a falugondnok végzi a polgármester iránymutatása, egyeztetése szerint, míg a többi feladat esetében, amennyiben rangsorolni kell, a falugondnok a polgármester közreműködésével dönt.
6. A falugondnoki szolgáltatás igénybevételi rendszere
7. § (1) A falugondnoki szolgálat keretében nyújtott ellátások igénybevétele kérelem alapján történik. A kérelmeket a falugondnoknál vagy a polgármesternél kell benyújtani, mely történhet személyesen, telefonon, vagy írásban. Az igények elbírálása fontossági szempont alapján történik, előnyben kell részesíteni a szociális alapellátási feladatokhoz kapcsolódó igényeket.
(2) A kérelemben meg kell jelölni azt az okot és célt, aminek érdekében a falugondnoki szolgáltatást igénybe kívánja venni.
(3) Külön eljárás nélkül kell a szolgáltatást biztosítani, ha az igénylő életét vagy testi épségét veszélyeztető helyzetbe került.
(4) A falugondnoki szolgáltatás igényeinek elbírálásáról a polgármester dönt.
7. A falugondnoki szolgálat ellátása
8. § (1) A falugondnoki szolgálat keretében ellátandó feladatokat a falugondnok – a szolgálat rendelkezésre álló gépjármű segítségével – látja el. A fenntartó CASCO biztosítással rendelkező üzemképes gépjárművet biztosít a feladatok ellátásához, mely gépjármű üzemképes állapotáért a falugondnok a felelős.
(2) Az Önkormányzat a működési engedély alapján működtetett szolgálat feladatainak ellátására egy fő főállású falugondnokot foglalkoztat, heti 40 órás közalkalmazotti jogviszony keretében. A falugondnok a munkaköri leírása, valamint a polgármester utasításai alapján végzi feladatait.
(3) A falugondnok helyettesítéséről szabadsága, betegsége, egyéb törvényes távolmaradás esetén a polgármester köteles gondoskodni.
(4) A falugondnok a tevékenységéről az erről szóló külön jogszabály szerinti tevékenység naplót köteles vezetni. A tevékenységnaplót a szolgáltatást igénybevevőnek nem kell aláírni. Az adott napi teljesítés igazolására a polgármester jogosult.
(5) A falugondnok az elvégzett munkáról a tárgyévet követő év május 31. napjáig köteles beszámolni a képviselő-testületnek.
(6) A falugondnok részére a polgármester igazolványt állít ki, annak érdekében, hogy a feladatok elvégzése során a feladat ellátására vonatkozó felhatalmazását igazolni tudja.
(7) A fenntartó a személyes gondoskodást nyújtó szociális alapszolgáltatási feladatok ellátásához a falugondnok elérhetősége érdekében mobiltelefont biztosít.
(8) A falugondnok felett az alapvető munkáltatói jogokat a Képviselő-testület, az egyéb munkáltatói jogokat a polgármester gyakorolja.
9. § A falugondnok a feladatellátás eredményességének, hatékonyságának növelése érdekében kapcsolatot tart a Zalai Falvakért Egyesülettel, és részt vesz a falugondnokok és tanyagondnokok részére szervezett szakmai találkozókon, továbbképzéseken.
8. ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK
10. § Ez a rendelet 2021. június 1. napján lép hatályba.
11. § Hatályát veszti Boncodfölde Község Önkormányzata Képviselő-testületének a falugondnoki szolgáltatásról szóló 13/2017. (XII.27.) önkormányzati rendelete.