Boncodfölde Község Önkormányzata Képviselő-testületének 6/2024. (VI. 11.) önkormányzati rendelete

a helyi jelentőségű védett természeti területté nyilvánításról

Hatályos: 2024. 06. 12

Boncodfölde Község Önkormányzata Képviselő-testületének 6/2024. (VI. 11.) önkormányzati rendelete

a helyi jelentőségű védett természeti területté nyilvánításról

2024.06.12.

Boncodfölde Község Önkormányzata Képviselő-testülete az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés a) pontjában és a természet védelméről szóló 1996. évi LIII. törvény 24. § (1) bekezdésének b) pontjában, valamint a 36. § (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, a természet védelméről szóló 1996. évi LIII. törvény 62. § (2) bekezdésében és a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdés 11. pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:

1. § (1) Helyi jelentőségű védett természeti területté nyilvánítja a 055. helyrajzi számú ingatlanon lévő szelídgesztenyefa természeti emléket.

(2) A természeti emlék kiterjedése 0 ha.

2. § (1) A természeti emlék legfontosabb természeti értékei a következők: védett rovar-, madár-, és emlősfajok számára biztosít élő- és menedékhelyet, valamint táplálékforrást.

(2) A védetté nyilvánítás indoka és természetvédelmi célja a következő: A szelídgesztenyefa koránál, méreténél és esztétikai értékénél fogva jelentős tájképi értékkel bír. A famatuzsálemekhez kötődő biológiai sokféleség kiemelt jelentőséggel bír az erdőben zajló biológiai folyamatok fenntartásában, így fontos annak hosszú távú védelme.

3. § A szelídgesztenyefa természeti emlék természetvédelmi kezelési tervét az 1. melléklet tartalmazza.

4. § Ez a rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba.

1. melléklet a 6/2024. (VI. 11.) önkormányzati rendelethez

A szelídgesztenyefa természeti emlék természetvédelmi kezelési terve

1. Természetvédelmi célkitűzések: a haldokló, de méreténél és esztétikai értékénél fogva jelentős tájképi értékkel bíró fa hosszú távú védelme.

2. Természetvédelmi stratégiák:

2.1. A szelídgesztenyefa állapotának rendszeres ellenőrzése. A rendszeresség alatt értendő a tíz évenként ismétlődő erdőterv elkészítésekor ellenőrzés. (ellenőrzés tíz évente)

2.2. Invazív fajok visszaszorítása, terjedésük megakadályozása.

2.3. Illegális hulladéklerakások megakadályozása.

2.4. Az érték természetvédelmi funkciójához kötődő oktatás, bemutatás lehetőségének megteremtése a fa tövétől való kellő (mintegy 8-10 méter) távolságra.

3. Természetvédelmi kezelési módok, korlátozások és tilalmak:

3.1. Javasolt a védett természeti emlék "Védett fa" táblával való megjelölése.

3.2. A fa kifejezetten rossz egészségi állapota miatt már haldoklik, pusztulását már nem lehet megakadályozni, ugyanakkor a fához kötődő biológiai sokféleség kiemelt jelentőséggel bír az erdőben zajló biológiai folyamatok fenntartásában, így fontos annak hosszú távú védelme.

3.3. A fa vegyszeres vagy egyéb módon történő kezelése nem javasolt.

3.4. A lehulló, letörő ágak a területről nem szállíthatók el, azokat ott kell hagyni. A fa törzstörése vagy kidőlése esetén is a fát a területen kell hagyni.

3.5. A leszakadó nagyobb ágak miatt a fa megközelítése balesetveszélyes, melyről figyelmeztető tábla kihelyezése kötelező, a tulajdonos költségére.

3.6. Figyelmeztető tábla javasolt szövege: "A fa megközelítése csak saját felelősségre! Viharos, szeles időben a fa megközelítése TILOS!"

3.7. A fa körülkerítése annak nagy terjedelme, valamint az erdőgazdálkodók korlátozása miatt nem javasolt.

4. Tulajdonviszonyok: a természeti emlék jelenleg magántulajdonban van. Kezelője a tulajdonos.

4.1. A tulajdonos köteles az önkormányzatnak haladéktalanul jelenteni, ha ezen természetvédelmi kezelési tervtől bármilyen eltérést, helyzetet, tapasztal.

4.2. A tulajdonos köteles az erdőgazdálkodási tevékenységét a fától 10 méteres sugarú körben kíméletesen végezni.

4.3. A tulajdonos feladata a 2.1. pontban megfogalmazott ellenőrzés elvégzése.