Mihályfa Község Önkormányzata Képviselő-testületének 13/2023. (XI. 21.) önkormányzati rendelete

a közösségi együttélés alapvető szabályairól, valamint ezek elmulasztásának jogkövetkezményeiről

Hatályos: 2023. 12. 01- 2024. 05. 22

Mihályfa Község Önkormányzata Képviselő-testületének 13/2023. (XI. 21.) önkormányzati rendelete

a közösségi együttélés alapvető szabályairól, valamint ezek elmulasztásának jogkövetkezményeiről

2023.12.01.

Mihályfa Község Önkormányzatának Képviselő-testülete az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés a) pontjában biztosított jogkörében eljárva, Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény a 143. §. (4) bekezdés d) pontjában kapott felhatalmazás alapján a következőket rendeli el.

I. Fejezet

Általános rendelkezések

1. A rendelet hatálya

1. § (1) E rendelet hatálya kiterjed minden 14. életévét betöltött természetes személy, jogi személyre, jogi személyiséggel nem rendelkező szervezetre, aki vagy amely Mihályfa Község közigazgatási területén az e rendeletben meghatározott a közösségi együttélés alapvető szabályaival ellentétes magatartások valamelyikét elköveti.

(2) A rendelet azon magatartási szabályok esetén nem alkalmazható, amelyeket magasabb szintű jogszabály szabálysértésnek vagy bűncselekménynek minősít, vagy más módon szankcionál.

2. Értelmező rendelkezések

2. § E rendelet alkalmazásában

a) közösségi együttélés alapvető szabályait sértő magatartás: az a tevékenység vagy mulasztás, vagy jogellenes állapot fenntartásában megnyilvánuló magatartás, amely nem minősül szabálysértésnek vagy bűncselekménynek, de ellentétes a közösségi együttélés szabályaival, azt sérti vagy veszélyezteti, és amelyet e rendelet a közösségi együttélés alapvető szabályaiba ütköző magatartásnak minősít (a továbbiakban: közösségellenes magatartás).

b) ingatlantulajdonos: az a természetes vagy jogi személy, jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet, akinek vagy amelynek tulajdonában - vagy amennyiben a birtokos a tulajdonos személyétől eltér - birtokában az ingatlan van.

c) zöldterület: állandó növényzettel fedett közterület, amely a település klimatikus viszonyainak megőrzését, javítását, ökológiai rendszerének védelmét, a pihenést és testedzést vagy a díszítő funkciót szolgálja. Továbbá az a növényzet nélküli földes, murvás stb. közterület, ami a fenti funkciónak tesz eleget, de azt azon a növényzetet a korábbi növényzetet károsító hatások már kipusztították.

d) közterület: az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény 2. § 13. pontja szerinti terület,

e) közigazgatási terület: jellemzően a település történetileg kialakult, összefüggő, beépített, vagy beépítésre szánt területeket tartalmazó, a helyi építési szabályzatban kijelölt része (belterület) és a település belterületnek nem minősülő, elsősorban mezőgazdasági, erdőművelési, vízgazdálkodási, vagy különleges (bánya, vízmeder, hulladéktelep) célra szolgáló, vagy művelés alatt nem álló, jellemzően, de nem kizárólagosan természetközeli része (külterület)

f) szeszes ital: a kereskedelemről szóló 2005. évi CLXIV. törvény 2. § 23 a. pontja szerinti italok

II. Fejezet

A közösségi együttélés alapvető szabályainak megszegése miatt alkalmazható jogkövetkezmények és eljárási szabályok

3. A közigazgatási bírság és a helyszíni bírság mértéke

3. § (1) Aki a rendeletben meghatározott közösségi együttélés alapvető szabályainak bármelyikét megszegi vagy megsérti, természetes személy esetében kétszázezer forintig, jogi személy és jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet esetében pedig kétmillió forintig terjedő közigazgatási bírsággal sújtható.

(2) Ha a helyszíni intézkedés alkalmával a közösségi együttélés alapvető szabályait megszegő a jogsértést teljes mértékben elismeri, vele szemben természetes személy esetében ötvenezer forintig terjedő helyszíni bírság kiszabásának van helye.

4. Eljáró hatóság és eljárási szabályok

4. § A közösségi együttélés alapvető szabályait sértő magatartás miatt a közigazgatási hatósági eljárás bejelentés vagy a hatóság részéről eljáró személy észlelése alapján hivatalból indul.

5. § (1) A közösségi együttélés alapvető szabályainak megszegése miatt indult eljárásokban az általános közigazgatási rendtartásról szóló 2016. évi CL. törvény rendelkezéseit kell alkalmazni.

(2) A közösségi együttélés alapvető szabályainak megszegése miatt önkormányzati hatósági eljárás lefolytatására és a közigazgatási bírság kiszabására a Képviselő-testület átruházott hatáskörében eljárva a jegyző jogosult.

(3) A helyszíni bírság kiszabására az Óhídi Közös Önkormányzati Hivatal eljáró ügyintézője jogosult.

(4) A 3. §-ban foglalt szankciók helyett, különösen a közösségi együttélés alapvető szabályait sértő magatartás csekély súlyára tekintettel figyelmeztetés alkalmazható, amennyiben okkal feltételezhető, hogy ettől az intézkedéstől kellő visszatartó hatás várható.

(5) A közigazgatási bírság mértékének megállapításakor figyelembe kell venni a közösségi együttélés alapvető szabályait sértő magatartás súlyát, a magatartás elkövetőjének szociális, vagyoni körülményeit, amennyiben azokat az elkövető az eljáró ügyintéző erre vonatkozó felhívására igazolja.

(6) Amennyiben a közösségi együttélés alapvető szabályait sértő magatartás folyamatos cselekmény vagy mulasztás formájában valósul meg, az elkövető a jogellenes állapot megszüntetésére kötelezhető, a megszüntetés elmulasztása esetén végrehajtásnak van helye és a közigazgatási bírság ugyanazon magatartás miatt az arra vonatkozó hatósági határozat nem teljesítése esetén több alkalommal is kiszabható.

(7) A közigazgatási hatósági eljárás megindítása, a közigazgatási vagy a helyszíni bírság kiszabása, a bírság megfizetése a közösségi együttélés alapvető szabályait sértőt nem mentesíti az elkövetett jogsértés miatti, a külön jogszabályban, egyedi hatósági határozatban előírt kötelezettsége teljesítése alól.

(8) Az első fokú hatóság határozata ellen a kézhezvételtől számított 15 napon belül a jegyzőhöz benyújtott, a Mihályfa Község Önkormányzata Képviselő-testületének címzett fellebbezésnek van helye. A fellebbezésről a Képviselő-testület a beérkezést követően, soron következő - de legalább 15 nappal később tartandó - ülésén dönt.

5. A közigazgatási bírság és a helyszíni bírság megfizetése

6. § (1) Fiatalkorúval szemben helyszíni bírságot kiszabni nem lehet. Fiatalkorúval szemben közigazgatási bírságot csak abban az esetben lehet kiszabni, ha önálló keresete (jövedelme) vagy vagyona van.

(2) A közösségi együttélés alapvető szabályainak megszegése miatt kiszabott közigazgatási bírságot – az elsőfokú határozat jogerőre emelkedésétől számított 15 napon belül – a határozathoz mellékelt készpénz átutalási megbízáson vagy banki átutalással Mihályfa Község Önkormányzata 11749053-15437534-00000000 számú pénzforgalmi számlájára kell befizetni.

(3) A közösségi együttélés alapvető szabályainak megszegése miatt kiszabott helyszíni bírságot a bírság kiszabását követő 15 napon belül kell készpénz átutalási megbízáson vagy banki átutalással Mihályfa Község Önkormányzata 11749053-15437534-00000000 számú pénzforgalmi számlájára befizetni.

(4) Ha a kötelezett a közigazgatási vagy a helyszíni bírságot a (2)-(3) bekezdés szerinti határidőben nem fizeti meg, a végrehajtást a jegyző foganatosítja.

III. Fejezet

A közösségi együttélés alapvető szabályait sértő magatartások

6. Közterületek és közterület jellegű területek használata

7. § A közterületek használatával összefüggően a közösségi együttélés alapvető szabályait sértő magatartást követ el az, aki

a) közterületen sátorozik, alszik, kempingezik, parkoló lakókocsiban tartózkodik 22:00-06:00 közötti időszakban,

b) közterületet engedély nélkül foglal el, vagy azt a közterület-foglalási engedélytől eltérően használja,

c) közterületből az önkormányzattal kötött területbérleti szerződésében meghatározott területnél többet foglal el,

d) a közterületi telekhatár és a közút széle (padkája) közötti területre oly módon telepít sövényt, növényzetet, műtárgyat elhelyez, hogy az a közlekedés és a közművek biztonságát veszélyezteti,

e) építési anyagot, egyéb anyagot, tárgyat, tűzifát, üzemképtelen járművet közterületen a gyalogos és járműforgalom akadályozásával elhelyez,

f) közterületen építési anyagot, építési törmeléket, tüzelőanyagot, működésképtelen járművet vagy egyéb tárgyat az önkormányzat előzetes írásbeli hozzájárulása nélkül 14 napnál hosszabb időre elhelyez, tart.

g) az ingatlanok előtt parkoló gépjárművel a járdán történő gyalogos forgalmat zavarja, akadályozza.

h) játszótereket, utcai bútorokat, berendezéseket nem rendeltetésszerűen használ, az utat, az út műtárgyát gondatlanul megrongálja,

i) a közterület bontásával járó közműépítési, javítási munkálatokra a munka megkezdése előtt a terület kezelőjétől kezelői hozzájárulást nem kér,

j) természeti és védett természeti területen az engedélyezett közlekedési útról letér,

k) közterületi névtáblát, házszámtáblát, szöveges ismertető táblát vagy emléktáblát beszennyez, eltakar, jogosulatlanul kihelyez, vagy leszerel,

l) aki a közterületnév megállapításának, valamint a házak számozásának szabályairól szóló 9/2013. (VI. 30.) önkormányzati rendelet 7. § (8)-(9) bekezdésben foglalt kötelezettségének nem tesz eleget.

m) aki az önkormányzat kizárólagos tulajdonában lévő ingatlanon jogosulatlanul tartózkodik, parkol

n) önkormányzati útra és önkormányzati tulajdonú műtárgyra meghatározott súlykorlátozást átlépi.

7. Közterületek és ingatlanok rendjéről

8. § (1) A közterületek és ingatlanok rendjével összefüggően a közösségi együttélés alapvető szabályait sértő magatartást követ el, azaz ingatlantulajdonos vagy használó, aki

a) az ingatlan előtti járda, járda hiányában 2 méter széles területsáv, vagy ha a járda mellett zöldsáv is van, az úttestig terjedő teljes terület gondozásáról, tisztán tartásáról, szemét- és gyommentesítéséről (különös tekintettel a pollen allergiát okozó növények), hóeltakarításról és síkosságmentesítésről nem gondoskodik,

b) a beépített, illetve beépítetlen belterületi ingatlan előtti járdán és a járda melletti rész gyommentesítésről nem gondoskodik, a járdára és az úttestre kinyúló ágak és bokrok, valamint az elektromos vezetékeket megközelítő növényzet nyeséséről megfelelő nem gondoskodik,

c) a beépített vagy beépítetlen ingatlant szükség szerint, gyomtól, gaztól nem tisztítja meg, a 30 cm-es magasság elérését megelőzően rendszeresen nem kaszálja, vagy arról a pollen allergiát okozó növényeket nem távolítja el;

d) a beépített vagy beépítetlen ingatlanon a növénytelepítés során az alábbi előírásokat nem tartja be:

da) széles lombozattal rendelkező fák (pl. diófa) a szomszédos épülettől számított 8 méter

db) akác, fűz, fenyő, cseresznyefa és egyéb gyümölcsfák, 7 méter

dc) 4 métert elérő, de ennél magasabbra nem növő fa esetében, melynek lombozata nem túl széles, azt a szomszédos ingatlantól számított 4 méter,

dd) 3 méter magasságig növő fák esetében 3 méter,

de) bokrok, sövények, díszfák, szőlő, melyek 2 méternél nem nőnek magasabbra, azok 2 méter,

df) cserjék, vagy bokros növények, melyek növekedése nem haladja meg az 1 métert, azok 1,50 méter,

dg) kisebb virágok, hagymák esetén 30 cm távolságban ültethetőek a szomszédos épülettől.

e) a beépített vagy beépítetlen ingatlanról a közterületre, úttestre, gyalogos közlekedés számára biztosított területre kilógó ágakat, sövényeket, növényzetet nem vágja le, nyesi vissza.

f) a letakarított havat a gyalogos, illetve járműközlekedést akadályozó módon, továbbá útkereszteződésben, úttorkolatban, kapubejárat elé, tömegközlekedéshez szolgáló jármű megállóhelyénél, a közüzemi szolgáltatási, felszerelési tárgyra, közérdekű létesítményre, illetve parkosított területre rakja le,

g) járműbehajtók átereszeinek építését, jókarbantartását és tisztán tartását, valamint a járdaszakasz melletti nyílt árok, áteresz és utak tisztítását, karbantartását nem végzi el,

h) a járdaszakasz melletti vagy a tulajdonos területén átvezető nyílt árok és ennek műtárgyai tisztán tartásáról, a csapadékvíz akadálytalan elfolyásáról, független annak tulajdonjogától, nem gondoskodik,

i) az ingatlanon keletkező csapadékvíz saját területen történő elhelyezéséről, kiépített csapadékcsatorna esetén az abba történő bevezetéséről – előzetes bejelentés alapján – az ingatlan tulajdonosa, használója nem gondoskodik,

(2) Közterület tisztán tartása a 11-12. §-ban meghatározottak figyelembevételével végezhető.

8. Köztemető használatával kapcsolatos magatartások

9. § Aki Mihályfa Község Önkormányzata Képviselő-testületének a temetőkről és a temetkezési tevékenységekről szóló 10/2015. (XII.10.) önkormányzati rendeletének 6-7. §-ában foglaltakat megsérti, a közösségi együttélés alapvető szabályait sértő magatartást valósít meg.

9. A közkifolyók használatával kapcsolatos szabályok megsértése

10. § A közösségi együttélés szabályait sértő magatartást valósít meg az, aki a közkifolyókból a háztartási szükségletre, vagy azt meghaladó mértékben vizet vételez.

10. Zaj- és rezgésvédelemmel kapcsolatos magatartások

11. § (1) Zaj-és rezgésvédelemmel összefüggően a közösségi együttélés alapvető szabályait sértő magatartást követ el az, aki

a) a község belterületi határain belül zajjal járó építési, átépítési, szerelési tevékenységet végez, valamint motoros és elektromos gépet, készüléket használ vagy berendezést üzemeltet, (így különösen fűnyíró gép, motoros kasza, motoros permetező, motoros fűrész, fúrógép, sarokcsiszoló, elektromos vagy mechanikus madárriasztó készülék) hétköznap este 20 órától reggel 7 óráig, szombaton 20.00 órától 9.00 óráig, vasárnap és ünnepnapokon egész nap.

b) a hirdetésre, figyelemfelkeltésre, tájékoztatásra szolgáló mozgó, vagy fix telepítésű hangsugárzó berendezéseket használ.

c) kereskedelmi és vendéglátó egységben, annak kerthelyiségében, teraszán engedély nélkül zeneszolgáltatást végez, vagy a zajkibocsátási engedélyben előírt műszeres mérési kötelezettségének nem tesz eleget.

d) közterületen zajkeltésre alkalmas hangosító berendezést elhelyez és működtet, vagy közterületen olyan helyhez kötött hangosító berendezést üzemeltet, amely nincs összefüggésben jogszerűen folytatott ipari, kereskedelmi, szolgáltató tevékenységgel - az engedélyezett közterületi rendezvény keretében történő zeneszolgáltatás kivételével - és amely indokolatlanul zavarja mások nyugalmát.

(2) Az (1) bekezdés hatálya alól kivételt képeznek

a) azok a tevékenységek, amelyek közcélú hibaelhárítást, illetve katasztrófa elhárítást szolgálnak,

b) az önkormányzat által szervezett vagy támogatott, alkalmi jellegű, a község kulturális színvonalát emelő rendezvények hangosító berendezései,

c) az egészségvédelmi, életvédelmi, vagyonvédelmi szervezetek által használt, továbbá a közérdekű célra igénybe vett hangsugárzó berendezések.

(3) A község közigazgatási területén fekvő magáningatlanokon legfeljebb 24 óráig tarthatók szabadtéri, vagy szabadtérre is kiható hanghatással bíró, zárt térben tartott zenés magánrendezvények.

11. Környezetvédelem

12. § A közösségi együttélés alapvető szabályait sértő magatartást követ el, aki:

a) a szennyvizet, a település közigazgatási területén belül rendeltetésellenesen kijuttat,

b) a nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz összegyűjtésére, elszállítására és elhelyezésére irányuló közszolgáltatásról szóló Mihályfa Község Önkormányzat Képviselő-testületének 5/2014. (VII.24.) önkormányzati rendelete 4. és 7. §-aiban meghatározott előírásokat nem tartja be,

c) az ásott kutat szennyezi, ásott kútba szennyvizet, veszélyes, mérgező hulladékot juttat,

d) a meglévő vízelvezető árkot - ingatlanok előtti közterületen, kertekben - betölti, a víz lefolyását megakadályozza,

e) közterületre telepített fákat, díszcserjéket, növényeket kiírtja, részeit megsérti, engedély nélkül gallyaz, csonkít, fát kivág,

f) közterületi gyűjtőedényzetből hulladékot kiönt, szétszór,

g) közterületen gépjárművet mos,

h) közterületen lévő berendezési és felszerelési tárgyat beszennyez,

i) a közterületet szennyezi, valamint a keletkezett szennyezést nem szünteti meg, különösen: a csapadékelvezető árokba szennyezett (olajos, vegyszeres, biológiai szennyeződést tartalmazó) vizet beleönt, bevezet,

j) dugulás vagy rongálódás okozására alkalmas anyagot (szemetet, iszapot, papírt, törmeléket, tűz- és robbanásveszélyes anyagot) a csapadékvíz-elvezető árokba szór, beleönt, beleseper, vagy bevezet,

k) az avar és kerti hulladékok szabadtéri égetéséről szóló Mihályfa Község Önkormányzat Képviselő-testületének 4/2015. (III.25.) önkormányzati rendeletben foglalt előírásokat megszegi.

l) az ingatlan tulajdonosa vagy használója, az ingatlan takarításáról, az épületekben és környezetükben a rovarok és rágcsálók rendszeres irtásáról nem gondoskodik.

m) az ingatlan tulajdonosa, vagy használója az ingatlanon nagyobb mennyiségű (2 m3) kommunális vagy ipari hulladékot halmoz fel.

12. Mihályfa Község jelképeinek használata

13. § A jelképek használatával összefüggésben a közösségi együttélés alapvető szabályait sértő magatartást követ el, aki a község címerét, vagy zászlóját jogosulatlanul, az engedélytől eltérően, vagy a közösséget sértő módon használja fel, erkölcsi érzületet sértő módon megrongálja, vagy megsemmisíti.

13. A hirdetmények elhelyezése

14. § (1) A közösségi együttélés alapvető szabályait sértő magatartást követ el

a) aki hirdetményt, plakátot közterületen álló építményeken, épületek falán, kerítéseken - a rendeltetésszerű hirdetésre szolgáló berendezések kivételével - hirdet, felragaszt, vagy reklámot elhelyez, az elhelyezett hirdetmények eltakarításáról nem gondoskodik,

b) az idejétmúlt vagy megrongálódott hirdetményt az azon feltüntetett rendezvény, műsor, program megvalósulását követő 5 napon belül nem távolítja el.

c) a hatóság hirdetményét olvashatatlanná teszi vagy leszakítja.

(2) A közösségi együttélés hirdetményekkel kapcsolatos alapvető szabályainak elmulasztása, megszegése miatt felelős a hirdetés kihelyezője, vagy akinek az érdekében a hirdetményt elhelyezték.

15. § Ez a rendelet 2023. december 1-jén lép hatályba.