Penc Község Önkormányzata Képviselő testületének 13/2019 (XI.28..) önkormányzati rendelete

Penc Község Önkormányzat Képviselő testületének 13/2019. (XI. 27.) önkormányzati rendelete a piac működéséről

Hatályos: 2019. 11. 28

Penc Község Önkormányzata Képviselő testületének 13/2019 (XI.28..) önkormányzati rendelete

Penc Község Önkormányzat Képviselő testületének 13/2019. (XI. 27.) önkormányzati rendelete a piac működéséről

2019.11.28.

Penc Község Képviselő-testülete az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdésében rögzített eredeti jogalkotói hatáskörében, Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) 14. pontjában meghatározott feladatkörében eljárva, a vásárokról, a piacokról és a bevásárlóközpontokról szóló 55/2009. (III.13.) Korm. rendeletben foglaltak alapján a helyi piac működéséről és üzemeltetéséről a következőket rendeli el:

A rendelet hatálya

1. § (1) A rendelet hatálya kiterjed Penc Község közigazgatási területén, az Penc 127 helyrajzi számú 2614 Penc, Erzsébet tér 3. szám alatti önkormányzati tulajdonú számú ingatlanon üzemeltetett állandó- és bolhapiacra (a továbbiakban együtt: piac). A bolhapiac a természetes személyeknél feleslegessé váló, biztonságos használatra még alkalmas használati tárgyak árusítására szolgál.

(2) A rendelet személyi hatálya kiterjed:

a) a vásáron, a piacon értékesítési, vagy szolgáltató tevékenységet folytatókra

b) a piacot fenntartóra, üzemeltetőre, valamint

c) vásár, a piac terültén tartózkodókra

(3) Nem terjed ki a rendelet hatálya az alkalmi árusításra akkor sem, ha az eladó azt vásár elnevezéssel szervezi, továbbá az egyedi engedély alapján a közterületen folytatott árusításra.

(4) A rendelet hatálya alá tartozó piaci területeken folytatott kereskedelmi és szolgáltatási tevékenységeknek meg kell felelnie a jogszabályban előírt kereskedelmi, építésügyi, közegészségügyi, élelmiszerlánc-biztonsági, élelmiszerhigiéniai, állategészségügyi, növény - egészségügyi, környezetvédelmi, munkavédelmi és tűzvédelmi követelményeknek.

Piac fenntartása

2. § (1) Penc Község Önkormányzata (továbbiakban: Fenntartó) a lakosság élelmiszerekkel, közszükségleti cikkekkel történő jobb ellátása érdekében - e rendeletnek megfelelően – piacteret tart fenn.

(2) Penc Község Önkormányzata (a továbbiakban: üzemeltető) ellátja a piac üzemeltetését, rendjének biztosítását, a helypénzek, a helyfoglalási díjak beszedését.

(3) Az üzemeltető a piaccal és a vásárral kapcsolatos egyes üzemeltetési feladatokat természetes, vagy jogi személy(ek)nek és jogi személyiség nélküli gazdasági társaság(ok) nak vállalkozásba adhatja.

A piacok jellege, helye és ideje

3. § (1) Az Önkormányzat által fenntartott piac helye: Penc 127 helyrajzi számú, 2614 Penc Erzsébet tér 3. szám.

(2) A piac nyitva tartása: Csütörtök, Szombat 6.00-13.00 óráig. Bolhapiac kizárólag a háztartásban feleslegessé vált, eredeti célra még rendeltetés szerűén használható termékek, használtcikkek, így különösen gyerek-felnőtt ruha, játék, könyv, sporteszköz, dísztárgy, használati tárgyak, babakocsi magánszemélyek által történő árusítására, cseréjére, melynek keretében kereskedelmi mennyiség nem árusítható.

(3) Alkalmi (ünnepi) vásár esetenként a lakosság igényének megfelelően az ünnephez, rendezvényhez kapcsolódó jellegzetes árucikkek értékesítésére rendezheti az erre a célra kijelölt helyen a (2) bekezdésben szabályozott nyitvatartási időn túl.

(4) Igény esetén előzetes az írásbeli bejelentés alapján a megállapított piaci nyitva tartáson túl 1. számú melléklet alapján meghatározott összeg csekken történő befizetése után lehetséges a bejelentésben megjelöltek alapján.

(5) Az állandó piac elsősorban termelői piac, a szabad helyek függvényében lehetőség van iparcikk és ruházati termékek árusítására is.

(6) Az (1) - (2) bekezdésben meghatározott időpontokon túl a piacok és vásárok területén kereskedelmi és szolgáltatási tevékenység nem folytatható.

Piaci árusítás feltételei

4. § (1) A piacon gazdálkodó szervezet, alapítvány, társadalmi szervezet, mezőgazdasági termelő (őstermelő), népművész, népi iparművész, képzőművész és fotóművész árusíthat.

(2) A vállalkozói igazolvánnyal nem rendelkező magánszemély üzletszerű kereskedelmi tevékenységet nem folytathat, tovább-eladás céljára beszerzett árut nem értékesíthet.

(3) Használt cikket az hozhat forgalomba, aki erre jogosító engedéllyel rendelkezik. Kizárólag használt tárgyait alkalomszerűen magánszemély is forgalomba hozhatja.

(4) A helypénzkezelő a piacon árusítóktól az árusításra jogosító engedélyeket ellenőrizheti és szabálytalan árusítás vagy engedély nélküli árusítás esetén megtilthatja az árusítást, és az árusítót kitilthatja a piac területéről.

Piacon és vásáron forgalmazható áruk

5. § (1) A mezőgazdasági őstermelői igazolvánnyal rendelkező személy, valamint a kistermelő vásáron, piacon kizárólag a külön jogszabály szerint meghatározott termékeket értékesítheti, az abban meghatározott feltételek szerint.

(2) Gyűjtött, szedett gomba vásáron, piacon csak ott árusítható, ahol a gombaértékesítési engedély kiadására és értékesítés ellenőrzésére a piac területén a teljes nyitvatartási idő alatt gombavizsgáló szakellenőr működik.

(3) Népművész, népi iparművész, a képzőművész, kézműves és a fotóművész a saját előállítású alkotásait árusíthatja.

(4) Az egyéni vállalkozónak vagy mezőgazdasági kistermelőnek nem minősülő, valamely EGT - államban lakóhellyel vagy székhellyel rendelkező magánszemély a tulajdonát képező vagyontárgyakat - az (5) bekezdésben meghatározott termékek kivételével - bolhapiacon alkalomszerűen értékesítheti. Nem tekinthető használt cikknek a kozmetikai termék, az élelmiszer, a takarmány, az élvezeti cikk.

(5) Vásáron és piacon nem hozható forgalomba:

b) kábítószer és pszichotróp anyag, illetve annak minősülő termék,

c) gyógyszer, gyógyszernek nem minősülő gyógyhatású anyag vagy készítmény, gyógyászati segédeszköz, veszélyesnek minősülő anyag é készítmény, növényvédő szer, növényvédelmi célú és termelésnövelő anyag, valamint állatgyógyászati termék,

d) az Országos Tűzvédelmi Szabályzat szerint robbanásveszélyes osztályba tartozó anyag,

e) veszélyes hulladék,

f) drágakő, nemesfém, nemesfémből készült ékszer, díszműáru és egyéb tárgy

g) jövedéki termék.

Helyfoglalás

6. § (1) Piacon az árukat illetőleg a szolgáltatók helyét a helypénzkezelő jelöli ki közegészségügyi szempontok figyelembevételével. A kijelölt hely önkényesen nem változtatható meg, nem cserélhető el. Állatot csak fajonként külön elkülönítve lehet elhelyezni.

(2) Piacon a termelő, illetve kereskedő részére az igények és lehetőségek alapján állandó piaci hely biztosítható, amennyiben minőségileg megfelelő terméket hoznak forgalomba, a tartós helyhasználó az árusító helyre a fenntartóval helyfoglalási szerződés köt, jelen rendelet 2. melléklete szerint.

(3) Helyfoglalási szerződéssel rendelkező árusok a piac kezdési időpontjától számított 2 órán belül (legkésőbb 7 óráig) nem foglalják el helyeiket, azt az üzemeltető alkalmi helyhasználatra kiadhatja.

(4) Az üzemeltető a piac befogadóképességéig biztosíthat helyet az árusításhoz.

(5) A tartós helyhasználatba nem adott szabad területeken az érkezési sorrend érvényesül.

Helypénz

7. § (1) A piacra elárusításra felvitt árukat szállító járművek után, illetőleg az elfoglalt terület alapján a bolhapiacon történő alkalmi árusítás kivételével az 1. mellékletben megszabott helypénzdíj megfizetése kötelező.

(2) Helypénz csak a ténylegesen elfoglalt terület nagysága után fizetendő. A fizetendő díj szempontjából minden megkezdett m2 egésznek számít.

(3) A helypénzkezelő a befizetett helypénznek megfelelően dátummal ellátott nyugtát köteles adni, melyet az eladó köteles a piac, vásár végéig megőrizni, és azt ellenőrzésnél felmutatni.

(4) A helybiztosítási szerződés esetében a kereskedő a szerződéshez mellékelt készpénz-átutalási megbízáson köteles az e rendelet 1. mellékletében meghatározott összeget megfizetni és a befizetést igazoló készpénz-átutalási megbízást az árusítási napokon kérésre felmutatni.

(5) A helypénzkezelő a vásár illetve piac megtartását követő első munkanapon köteles a beszedett összegről az Penc Község Önkormányzat pénztárában lévő ügyintézőjének elszámolni és a teljes bevételt átadni.

A piac fenntartásának feltételei

8. § (1) A piacon az árusítással kapcsolatos összes hatósági, vám, tűzrendészeti, közlekedésrendészeti, élelmiszer higiéniai, fogyasztóvédelmi, állategészségügyi szabályokat be kell tartani.

(2) A helyhasználó köteles az árusító helyet a közegészségügyi rendelkezéseknek megfelelően tisztán tartani. Minden szemetet, állati és növényi hulladékot az árusító a kijelölt szemétgyűjtőbe köteles elhelyezni, és az árusító helyet tisztán elhagyni.

(3) Az árus köteles az árusítóhelyén a vásárlók számára jól láthatóan és olvashatóan feltüntetni a nevét, címét, székhelyét, telefonszámát, és elektronikus levelezési címét.

(4) Az árus az árusítóhelyen kizárólag hitelesített mérleget, súlyt vagy egyéb mérőeszközt használhat. Ha az árumérlegelés külön kosár, doboz, vagy egyéb eszköz felhasználásával történik, azon a mérőedény súlyát maradandó módon a vevő által is jól láthatóan fel kell tüntetni.

Rendészeti szabályok

9. § (1) A piacon árusítók az árujuk kirakodása idejére a piac melletti sávot, területet használhatják. A kirakodás után kötelesek a gépjárművel a sávot elhagyni.

10. § (1) A piac- és vásártéren lévő építményeket, árusító asztalokat, berendezési tárgyakat, fákat megrongálni, bepiszkítani, a helyéről eltávolítani tilos.

(2) Az árusító sátrakat, asztalokat és az árut úgy kell elhelyezni, hogy azok a közlekedést ne akadályozzák, a helyhasználó a bérelt területen kívül máshol nem árusíthat, árut, göngyöleget nem rakhat le.

(3) A piac és a vásár területéről az áruszállításra szolgáló járműveket a rakodást követően haladéktalanul a piacon kívül kell elhelyezni.

(4) Az árusító köteles az áru származására, minősége és mennyisége, valamint az árak tekintetében a helypénzszedőnek, illetve a vonatkozó jogszabály szerint ellenőrzésre jogosultaknak, továbbá a statisztikai adatgyűjtőknek felvilágosítást adni és kérésükre bizonyító iratot felmutatni (vállalkozói igazolvány, helyfoglalást igazoló számla).

(5) A sátrakat és az árusok eszközeit, tárgyait, az el nem adott árut az árusítás befejeztével a piac területéről el kell szállítani.

(6) A vásár és piac területén nyílt térben tüzet rakni tilos, a tűzrendészeti előírások megtartása mindenkire nézve kötelező.

(7) A vásártéren és a piac területén lármázni, botrányt okozni tilos.

(8) A vásárok és a piacok rendjét a jogszabályban erre felruházott szervezeten túl az üzemeltető ellenőrzi.

(9) Az árusító az általa okozott kárért, balesetért a polgári jog szabályai szerint felelősséggel tartozik.

Záró rendelkezések

11. § (1) A rendeletben nem szabályozott kérdésekben a kereskedelemről szóló 2005. évi CLXIV. törvény, a vásárokról, a piacokról és a bevásárlóközpontokról szóló 55/2009. (III.13.) Korm. rendelet, illetve a várási, piaci és vásárcsarnoki árusítás közegészségügyi szabályairól szóló 59/1999. (XI.26.) EüM rendelet rendelkezései az irányadók.

(2) Ez a rendelet 2019. december 1. napján lép hatályba.