Tiszamogyorós Község Önkormányzat Képviselő- testületének 10/2019(XII.04.) számú rendelete

A települési szociális ellátásokról

Hatályos: 2020. 01. 01- 2020. 04. 06

Tiszamogyorós Község Önkormányzat Képviselő- testületének 10/2019(XII.04.) számú rendelete

A települési szociális ellátásokról

Tiszamogyorós Község Önkormányzat Képviselő-testülete a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény 132. § (4) bekezdés a), d), és g) pontjában, Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdés 8. pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:

1. §

A rendelet célja

E rendelet célja, hogy megállapítsa az önkormányzat által a helyi sajátosságoknak megfelelő, a szociális rászorultságtól függő, pénzben valamint természetben biztosított szociális ellátások formáit, szervezeti kereteit, az eljárási és jogosultsági szabályokat, továbbá azok igénybevételének és érvényesítésének módját, feltételeit és garanciáit.

2. §

A rendelet hatálya

(1) Ezen rendelet hatálya kiterjed Tiszamogyorós Község Önkormányzat közigazgatási területén lakcímmel rendelkező, a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény (a továbbiakban: Szoctv.) 3. § (1)–(3) bekezdése szerinti jogosultakra terjed ki.

(2) A lakóhely megállapítása szempontjából a személyi adat- és lakcímnyilvántartás adatai irányadóak.

3. §

Eljárási szabályok

(1) E rendeletet a Szoctv.-vel, a pénzbeli és természetbeni szociális ellátások igénylésének és megállapításának, valamint folyósításának részletes szabályairól szóló 63/2006. (III. 27.) Korm. rendelettel (a továbbiakban: Vhr.), az egyes pénzbeli szociális ellátások elszámolásának szabályairól szóló 62/2006. (III. 27.) Korm. rendelettel, a Gyvt.-vel, valamint az általános közigazgatási rendtartásról szóló 2016. CL. törvénnyel együtt kell alkalmazni.

(2) A települési szociális támogatások megállapítása iránti kérelmet az erre a célra rendszeresített formanyomtatványon kell benyújtani. A kérelem – ha e rendelet eltérő szabályt nem állapít meg – egész évben folyamatosan benyújtható postai küldeményként vagy személyesen az Eperjeskei Közös Önkormányzati Hivatalnál. (a továbbiakban: Eljáró hatóság).

(3) A kérelem elbírálásához az Eljáró hatóság köteles bekérni a Szoctv.-ben, a Vhr.-ben, valamint a jelen rendeletben meghatározott iratokat.

(4) A szociális támogatások megállapításakor a jövedelem számításánál irányadó időszakra a Szoctv. 10. § (2)–(5) bekezdésében foglaltakat kell alkalmazni.

(5) A kérelmező által benyújtott jövedelemnyilatkozathoz minden esetben csatolni kell a jövedelem valódiságát igazoló iratokat.

(6) Nincs szükség igazolásra, ha az adatok az Eljáró hatóság nyilvántartásában fellelhetőek.

(7) Az Eljáró hatóság a döntését a benyújtott kérelem és annak mellékletei alapján hozza meg.

(8) Amennyiben a kérelmező a döntéshez szükséges igazolásokat, iratokat felszólítás ellenére – a felszólításban meghatározott időpontig – nem bocsátja az Eljáró hatóság rendelkezésére, az eljárást az Eljáró hatóság megszünteti vagy a rendelkezésre álló adatok alapján dönt.

(9) A rendszeres pénzellátások kifizetése a tárgyhónapot követő hónap 5. napjáig az ellátásban részesülő személy részére az ügyfél által megadott bankszámlára vagy házipénztárból történő kifizetéssel történik.

(10) E rendeletben foglalt fogalmak értelmezésére a Szoctv. 4. §-ában foglaltakat kell alkalmazni

4. §

A jogosulatlanul igénybevett támogatás megtérítése

(1) A jogosulatlanul igénybevett támogatás megtérítésével kapcsolatban a Szoctv. 17. §-ának rendelkezéseit kell alkalmazni.

(2) A jegyző a kötelezett kérelmére a határozatát egy ízben méltányosságból módosíthatja oly módon, hogy a visszafizetendő összeg mértékét csökkentheti, elengedheti, vagy részletfizetést engedélyezhet, feltéve, hogy az igénybevételtől egy év még nem telt el és a visszafizetés olyan helyzetet eredményezne, amely az adós vagy családja megélhetését veszélyeztetné, vagy amelyben ismételten szociális gondoskodásra szorulna. A részletfizetés időtartama nem lehet hosszabb 12 hónapnál.

(3) A jegyző döntése ellen a Képviselő-testülethez címzett – a döntés közlésétől számított 15 napon belül az Eljáró hatóságnál benyújtott vagy postai úton eljuttatott – illetékmentes fellebbezéssel lehet élni.

5. §

Az önkormányzat által biztosított támogatások köre

(1) A jogosult részére jövedelme kiegészítésére, pótlására pénzbeli települési támogatás vagy kamatmentes települési kölcsön nyújtható.

(2) Szociális rászorultság esetén a jogosult számára a Képviselő-testület az arra jogosult személynek

a) pénzbeli ellátás

- települési lakhatási támogatás

- települési temetési támogatás

- kamatmentes települési kölcsön

- beiskolázási támogatás

- gyógyszertámogatás

- egyéb pénzbeli ellátás

- egyszeri települési támogatás

b) pénzbeli, de természetben is nyújtható ellátások:

- rendkívüli települési támogatás

c) természetbeni ellátás

- köztemetés

6. §

Települési lakhatási támogatás

(1) A Képviselő-testület az e rendeletben meghatározottak szerint települési lakhatási támogatást nyújt a szociálisan rászorult személyeknek és családoknak az általuk életvitelszerűen lakott lakás fenntartásával összefüggő rendszeres kiadásaikhoz.

(2) Települési lakhatási támogatást ugyanazon lakás vonatkozásában csak egy jogosult részére állapítható meg függetlenül a lakásban élő személyek számától.

(3) A települési lakhatási támogatást pénzbeli ellátásként kell folyóstani.

(4) Települési lakhatási támogatás állapítható meg annak a személynek, akinek a háztartásában az egy főre jutó havi jövedelem nem haladja meg

a) egyedül élő esetén az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 250%-át, azaz a 71. 250 Ft-ot

b) családos esetén az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 200%-át, azaz a 57. 000 Ft-ot

(5) A lakhatási támogatás összege:

a) (4) bekezdés a) pontja esetében 2000Ft/hó

b) (4) bekezdés b) pontja esetében 3000Ft/hó

(6) A lakhatási támogatást a kérelem benyújtása hónapjának első napjától kell megállapítani.

(7) A lakhatási támogatás legfeljebb 1 évre, de maximum az adott év december 31. napjáig állapítható meg.

(8) A települési lakhatási támogatás az üresen álló, életvitelszerűen nem lakott ingatlanra nem állapítható meg.

(9) A kérelemhez be kell csatolni:

- a háztartás tagjainak megelőző havi jövedelemigazolását

- vagyonnyilatkozatot

- kérelmet

(10) Ha a lakásfenntartási települési támogatásban részesülő személy lakcíme a támogatás folyósításának időtartama alatt megváltozik, vagy a jogosult meghal, a változás, illetve a haláleset hónapjára járó támogatást teljes összegben kell folyósítani, de a támogatás folyósítását meg kell szüntetni az adott hónap utolsó napjával.

(11) A települési lakhatási támogatás megállapításával kapcsolatos hatáskört a jegyző vagy az általa kijelölt személy gyakorolja.

7. §

Rendkívüli települési támogatás

(1) A Képviselő-testület az e rendeletben meghatározottak szerint rendkívüli települési támogatást nyújt a létfenntartást veszélyeztető rendkívüli élethelyzetbe került, valamint időszakosan vagy tartósan létfenntartási gonddal küzdő személyek részére.

(2) Rendkívüli élethelyzetnek kell tekinteni, ha a kérelmező:

a) tartós betegség, baleset, orvosi kezelés miatt jelentős jövedelem-kiesést szenved, vagy nem várt többletkiadása keletkezik,

b) lakhatást biztosító épületet elpusztító, vagy e rendeltetését akadályozó köztudomású elemi kár: tűz, szél, hóvihar, belvíz, más időjárási károsító hatás, vagy meghibásodás: csőtörés, gázrobbanás, elektromos meghibásodás

c) a lakáshasználat jogának tényleges elvesztése, hajléktalanná válás,

d) bűncselekmény vagy szabálysértés következtében elszenvedett létfenntartást veszélyeztető élethelyzet,

e) nyugdíjkifizetése valamely ok miatt késik (nyugdíjazás elhúzódása, rokkantsági fok megállapítása),

f) gyermek megszületése, családba való visszakerülése, iskoláztatása veszélybe kerül,

g) gyógyászati segédeszközök, gyógyszer beszerzése,

h) ha élete, testi épsége veszélybe kerül élelmiszerhiány, vagy téli időszakban fűtőanyag hiánya miatt,

i) nagyobb összegű, váratlan vagy előre látott kiadásai vannak, amelyeket önerőből nem tud kiegyenlíteni.

(3) A rendkívüli települési támogatás igényelhető:

a) eseti jelleggel, ha a kérelmező átmenetileg nehéz anyagi helyzetbe került és maga vagy családja létfenntartásáról más módon nem tud gondoskodni,

b) rendkívüli gyógyszersegélyként az esetenként jelentkező nagyobb mértékű gyógyszerkiadások mérséklésére,

c) gyermek és fiatal felnőtt hátrányos helyzete miatt kialakult átmeneti megélhetési nehézségek esetén,

(4) Az (3) bekezdésben meghatározott esetekben a rendkívüli települési támogatás összege 2000 Ft- nál kevesebb nem lehet, és egy éven belül legfeljebb 2 alkalommal állapítható meg.

(5) A kérelmező és a vele közös háztartásban élő családtagjai számára az ugyanazon létfenntartást veszélyeztető rendkívüli élethelyzetre vagy létfenntartási gondra hivatkozással rendkívüli települési támogatás megállapítása iránt 30 napon belül ismételten benyújtott kérelem esetén rendkívüli települési támogatás nem állapítható meg.

(6) A rendkívüli települési támogatás kifizetéséről a megállapítását követő 15 napon belül az Eperjeskei Közös Önkormányzati Hivatal Pénzügyi ügyintézője gondoskodik.

(7) A kérelem 5 munkanapon belül történő elbírálása a polgármester hatáskörébe tartozik, melyről a képviselő- testület következő ülésén köteles beszámolni.

8. §

Települési temetési támogatás

(1) Kérelem alapján települési temetési támogatás állapítható meg annak a Tiszamogyorósi állandó lakcímmel rendelkező hozzátartozónak, aki elhunyt hozzátartozója eltemettetéséről gondoskodott.

(2) A települési temetési támogatás összege 30.000 Ft.

(3) Az elhunyt személy eltemettetésének költségeihez való hozzájárulásként igényelt rendkívüli települési temetési támogatás megállapítása iránti kérelemhez csatolni kell a temetés költségeiről az eltemettető nevére kiállított számla másolati példányát és a halotti anyakönyvi kivonatot.

(4) Az eltemettető az elhunyt személy eltemettetésének költségeihez való hozzájárulásként igényelt települési temetési támogatás iránti kérelmet az elhalálozás napjától számított fél éven belül nyújthatja be.

(5) A kérelem elbírálása a polgármester hatáskörébe tartozik.

9. §

Kamatmenetes települési kölcsön

(1) Kamatmentes kölcsön adható az eltemettető hozzátartozó részére, továbbá annak, akinél egyéb kritikus helyzet következik be.

(2) A kamatmentes kölcsön összege maximum 50 000 Ft lehet, és az maximum 2 hónapra adható.

(3) Kamatmentes kölcsön iránti kérelmet évente egyszer lehet megállapítani a kérelmezőnek és a vele közös háztartásban élőnek.

(4) A kérelemhez mellékelni kell a felhasználás célját megjelölő bizonyító iratot, valamint az előző havi kereseti igazolást.

(5) A kamatmentes kölcsön kérelem elbírálása a polgármester hatáskörébe tartozik.

(6) A kölcsönre a költségvetésből az önkormányzat 500.000 Ft-t különít el.

10. §

Köztemetés

(1) A köztemetést a polgármester rendeli el az Szoctv. 48. §-ában foglalt rendelkezések szerint.

11. §

Beiskolázási támogatás

(1) A Képviselő- testület beiskolázási támogatást állapíthat meg évente egyszer az Tiszamogyorósi állandó lakcímmel rendelkező és életvitelszerűen itt lakó nappali tagozaton tanuló középiskolás tanulók részére.

(2) A kifizetéshez csatolni kell:

a) intézmény igazolását a jogviszonyról,

b) lakcímet igazoló hatósági bizonyítvány másolatát.

(3) A támogatás megállapításáról és mértékéről a képviselő-testület pénzügyi helyzetének függvényében évente, a tanévkezdés időszakában határozattal dönt.

12. §

Gyógyszertámogatás

1. A Képviselő- testület gyógyszertámogatást állapíthat meg évente egyszer az Tiszamogyorósi állandó lakcímmel rendelkező és életvitelszerűen itt lakók részére lakcímenként.

2. A támogatás megállapításáról és mértékéről a képviselő-testület pénzügyi helyzetének függvényében határozattal dönt.

13. §

Egyéb természetbeni ellátás

1. Azon családok, amelyek óvodás, vagy általános iskolás gyermekei jogszabály alapján nem részesülnek étkezési (tízórai, ebéd, uzsonna), támogatásban, az önkormányzat támogatásban részesíti.

2. Támogatásban részesülő gyerekek, akik

- a Tiszamogyorósi Tündért Óvoda és Konyhába járnak

- Tiszamogyorósi állandó lakóhellyel rendelkező általános iskolások

(3) A településen azon idősek részére, akik a Tornyospálcai Református Egyházközségen keresztül szociális étkezésben részesülnek, melyet a Tiszamogyorósi Tündérkert Óvoda Konyhája készít el, e személyek részére a térítési díjból bruttó 175 Ft/nap-ot átvállal Tiszamogyorós Község Önkormányzata a szociális keret terhére.

14. §

Egyszeri települési támogatás

(1) Az Önkormányzat kiemelt ünnepekhez kapcsolódóan – Húsvét, Karácsony – egyszeri települési támogatást állapíthat meg.

(2) Az egyszeri települési támogatás feltétele, hogy a jogosult, vagy a jogosult és családja Tiszamogyoróson lakcímmel rendelkezzen és életvitelszerűen a településen lakjon.

(3) A támogatás megállapításáról és mértékéről a képviselő-testület pénzügyi helyzetének függvényében évente, a kiemelt ünnepeket megelőzően dönt.

(4) A támogatást a polgármester a Képviselő-testület átruházott hatáskörében állapítja meg.

15. §

Közfoglalkoztatási programban megtermelt termékek kiosztása

(1) A mezőgazdasági közfoglalkoztatási programban megtermelt termékekből természetbeni juttatás adható, melyről a képviselő- testület külön határozattal dönt.

IV. FEJEZET Záró rendelkezések

16. §

Hatályba léptető rendelkezések

(2) A rendelet rendelkezéseit a hatályba lépését követően benyújtott kérelmek esetén kell alkalmazni.

(3) Hatályát veszti az Tiszamogyorós Község Önkormányzat Képviselő-testületének a települési szociális ellátásokról szóló 14/2015. (XII. 28.), az ezt módosító 6/2016. (XI. 30.), 8/2016. (XII.28.), 10/2018. (XII.06.) önkormányzati rendelete.