Csengerújfalu Község Önkormányzata Képviselő-testületének 9/2022. (XI. 4.) önkormányzati rendelete
a temetőkről és temetkezések rendjéről
Hatályos: 2022. 11. 04 20:00Csengerújfalu Község Önkormányzata Képviselő-testületének 9/2022. (XI. 4.) önkormányzati rendelete
a temetőkről és temetkezések rendjéről
Csengerújfalu Község Önkormányzat Képviselő- testülete a temetőkről és a temetkezésről szóló 1999. évi XLIII. törvény 40. § (3) bekezdésében és a 42. §-ában kapott felhatalmazás alapján, Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX törvény 13. § (1) bekezdés 2. pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a rendeletben szabályozott díjmegállapítás tekintetében a temetőkről és a temetkezésről szóló 1999. évi XLIII. törvény 40. § (5) bekezdésében meghatározott feladatkörében eljáró fogyasztók területileg illetékes érdek-képviseleti szerve véleményének kikérésével a következőket rendeli el.
A rendelet hatálya
1. § A rendelet hatálya kiterjed Csengerújfalu Község közigazgatási területén található lezárt és működő köztemetőre, annak létesítményeire, valamint az ott végzett temetkezési tevékenységekre és temetkezési szolgáltatásokra
Általános rendelkezések
2. § Halottat elhelyezni, elhamvasztott halott maradványait elhelyezni csak a működő temetőben és temetkezési emlékhelyeken létesített temetési helyen lehet.
3. § (1) A csengerújfalui köztemető létesítéséről, fenntartásáról Csengerújfalu Község Önkormányzata gondoskodik.
(2) A működő köztemető Csengerújfalu Község Önkormányzata tulajdonát 31/2 helyrajzi számú ingatlanon lévő kivett temető megnevezésű ingatlan.
(3) Csengerújfalu Község Önkormányzata a köztemető üzemeltetéséről kegyeleti közszolgáltatási szerződés keretében gondoskodik.
A temető használatának és igénybevételének szabályai
4. § (1) A temetőben mindenki köteles a hely jellegének megfelelő magatartást tanúsítani, az etnikai vagy vallási temetkezési szokásokat tiszteletben tartani, és tartózkodni a kegyeleti érzést sértő tevékenységtől, hanghatástól vagy magatartástól.
(2) Minden látogató köteles a temető környezetének védelmére, rendjének és tisztaságának megőrzésére.
5. § (1) A temetői rend:
(2) A látogatók számára a temető bejáratánál az üzemeltető tájékoztató táblát függeszt ki a temető nyitva tartási rendjéről.
(3) A temető területére gépjárművel kizárólag a következő járművek hajthatnak be:
a) a temető üzemeltetését és a temetkezési szolgáltatásokat ellátó jármű,
b) a mozgásokban korlátozott személyeket szállító jármű
c) azon látogatók járművei, akik sírgondozáshoz szükséges, nagy méretű eszközöket, anyagokat szállítanak.
A behajtást az üzemeltető engedélyezi és ellenőrzi.
(4) A temetőben 10 éven aluli gyermek csak felnőtt felügyeletével tartózkodhat.
(5) A temetőbe állatot bevinni tilos, a segítő és szolgálati kutya kivételével.
(6) A temetőbe gyertyát, mécsest gyújtani olyan körültekintő gondossággal lehet, amellyel a tűzveszély elkerülhető. Avart, elszáradt koszorú- és virágmaradványt elégetni a temetőben tilos.
(7) A temetőből virágot, vagy sírokra ültetett növényeket kivinni nem lehet. A temetőből sírkövet, fejfát, síremléket, vagy ezek egy részét csak az üzemeltető írásbeli engedélyével lehet kivinni.
(8) A temető területén a szemetelés tilos, bármely hulladékot az arra kijelölt gyűjtőhelyen kell elhelyezni. A temető területén vizet vételezni az arra kijelölt helyeken lehetséges.
6. § (1) A temető területén ültetendő növények esetében a következő szabályokat kell alkalmazni:
(2) A temető kerítésének vonalába élő sövényt kell telepíteni.
(3) A temető belső útjai mentén fasorokat kell telepíteni. A telepítendő fasornál lehetőség nyílik a temetőben temetési hely rendelkezési jogával bíró személyek számára emlékfa ültetésére. A fa fajtájáról ültetés előtt az üzemeltetővel egyeztetni kell, kiültetni csak az üzemeltető hozzájárulásával szabad.
(4) A ravatalozó és egyéb kiszolgáló épületek környékét parkszerűen kell kialakítani és fenntartani.
(5) A sírok közötti utakra növényeket telepíteni nem lehet.
A temetési helyek gazdálkodásának szabályai
7. § A temetőben a temetésre használt helyek a következők:
a) egyes sírhely,
b) kettős sírhely,
c) díszhely (díszsírhely, díszurnafülke),
d) sírbolt, (kripta),
e) urnasírhely,
f) urnafülke(kolumbárium)
g) urnasírbolt,
h) hamvak szétszórására kijelölt terület
8. § A temetési helyek megváltási díját, valamit az újraváltás díját az 1. melléklet tartalmazza.
A sírhelyek elhelyezése
9. § (1) A sírhelytáblák (parcellák) között legalább 3 méter széles utat kell hagyni.
(2) A parcellákon belüli sorok közötti távolság 0,6 méter. A felnőtt és gyermek sírhelyek egymás közötti távolsága 0,5 méter
A díszhelyek
10. § (1) Díszsírhelyek és díszurnahelyek a temető központi fekvésű területén kijelölt temetési helyek.
(2) A díszsírhelyeket és díszurnahelyeket a polgármester, a Képviselő-testület bizottságai és a városi civil szervezetek javaslata alapján a képviselő-testület adományozhat díjmenetesen a díszpolgároknak, valamint azon személyeknek, akik a haza, a város a közélet javára, valamint a kultúra, az oktatás, a művészet, a tudomány területén végeztek kiemelkedő tevékenységet.
(3) Az adományozott díszhelybe az elhalt házastársa rátemethető. Az adományozott díszhelyek gondozási kötelezettségéről az adományozással egyidejűleg kell határozni.
11. § (1) A parcellákban és a sorokban az elhalálozás sorrendjében kell a temetési helyeket kijelölni.
(2) Előre megváltani a kettős sírhely második helyét lehet.
(3) A rendelkezési jogosultság a megváltás napjával kezdődik, a használati idő a következőképpen alakul.:
a) egyes és kettős sírhely 25 év
b) sírbolt 60 év
c) urnafülke és urnasírhely 10 év
d) urnasírbolt az üzemeltetővel kötött megállapodástól függően 60 év
(4) A használati idő azonos időtartammal akkor váltható meg újra, ha a temető, vagy a sírtábla nem kerül lezárásra, átrendezésre. A temetkezésre megváltott hely magánszemélyek között csere vagy adásvétel tárgya nem lehet.
Építési szabályok a temető területén
12. § (1) A sírbolt építése során biztosítani kell, hogy a koporsó aljzata a talajjal érintkezzen.
(2) A sírgödröt az üzemeltető hozzájárulásával a földben lebomló anyaggal burkolni lehet, azonban a koporsó aljzatának a talajjal érintkeznie kell.
(3) Ülőhely, pad, egyéb, nem kegyeleti célú kihelyezése csak az üzemeltető előzetes értesítését követően lehetséges.
(4) A temetőben végzendő munka időpontját be kell jelenteni az üzemeltetőnek. Az üzemeltető az építési munkákról nyilvántartást vezet, és amennyiben a munka búcsúztatást, szertartást zavarna, az építéstől való tartózkodásra hívhatja fel a bejelentőt.
(5) Az építéshez szükséges építőanyag beszállításához, az építési és bontási munkák megkezdéséhez az üzemeltetőt előzetesen értesíteni szükséges.
(6) Az építéskor keletkezett hulladékot, törmeléket a keletkezéstől számított 3 naptári napon belül az építőnek el kell szállítania. Amennyiben e kötelezettségének nem tesz eleget, az elszállításról a felszólítást követő egy napon belül az üzemeltető a kötelezett terhére és veszélyére gondoskodik.
(7) Az építéshez szükséges ömlesztett anyagot (különösen beton) csak vaslemezen lehet előkészíteni, a maradékot a temetőből el kell szállítani.
A sírhelyek méretezése, a sírjelek alkalmazása, a kegyeleti tárgyak és növényzet elhelyezése, a sírgondozás szabályai
13. § (1) A sírgödör mélysége első koporsó esetén 2,2 méter, urna földbetemetése esetén 1,00 méter.
(2) Egy koporsó rátemetésére van lehetőség (kettős sírhelynél egymás mellett kettő), ebben az esetben a felső koporsó(k).
(3) A koporsós rátemetés után még kettő darab, egymás mellé helyezendő urnarátemetésre van lehetőség.
(4) A sírhelyek méretezése:
a) a felnőtt egyes sírhely hosszúsága 2,1 méter, szélessége 0,9 méter,
b) a felnőtt kettős sírhely hosszúsága 2,1 méter, szélessége 1,6 méter,
c) a gyermek sírhely hosszúsága 0,9 méter, szélessége 0,6 méter.
14. § (1) A rendelet hatálybalépése után építendő sírboltokban legalább kettő koporsó, illetve urna számára kell helyet biztosítani, egyebekben az irányadó az elhelyezendő koporsók, illetve urnák száma.
(2) A koporsósírbolt belső méretei: hosszúsága 2,1 méter, szélessége koporsónként 0,9 méter.
(3) Az urnasírbolt belső méretei. hosszúsága 0,9 méter, szélessége 0,6 méter, majd elhelyezendő két urnaként még 0,6 méter.
15. § (1) A temetési hely jelölésére sírjel használható, illetve létesíthető.
(2) A sírjel, vagy az azon szereplő felirat, ábra, meg kell feleljen a kegyeleti érzés elvárásainak, semmiképpen nem lehet a közízlést, emlékezést sértő.
16. § (1) A temetőben csak a temetési helyek díszítését szolgáló, a kegyeleti jelleggel összefüggő tárgyak, növények helyezhetők el. A temető rendjét megzavaró, illetve az emlékezést sértő tárgyak és növények eltávolítására az üzemeltető jogosult.
(2) Tilos a temetési helyen, mellette, vagy mögötte a gondozáshoz használatos szerszámok és egyéb eszközök tárolása.
(3) A sírokra olyan növények telepíthetők, amelyek kifejlett magassága legfeljebb egy méter, valamint nem terjed túl a temetési hely területén. A sírokra örökzöld és lombhullató fát ültetni nem lehet.
17. § A temetési helyek gondozása során a következő körültekintő gondossággal kell eljárni:
a) a tevékenység ne sértse mások kegyeleti érzéseit,
b) a tevékenység mások sírgondozási tevékenységeit ne akadályozza,
c) a tevékenység az utakon való közlekedést ne akadályozza,
d) a tevékenység búcsúztatás alatt ne zavarja a szertartást,
e) a keletkező hulladékot a kijelölt gyűjtőedényekben kell elhelyezni, tilos a sírhelyek környékét felásni, a talajt elhordani, vagy sírfeltöltésre használni.
A temetési szolgáltatások feltételei
18. § (1) A temetkezési szolgáltatók, valamint a temetőben vállalkozásszerűen munkát végzők (sírgondozás, kőfaragó, temetői szolgáltatás) minden olyan megkezdett nap után, amelyen e vállalkozási tevékenységüket végzik, temető-fenntartási hozzájárulást kötelesek fizetni.
(2) A temetkezési szolgáltatók a temető létesítményeit az üzemeltetési megállapodás szerint vehetik igénybe. A ravatalozó esetén az igényt – lehetőség szerint – a használat előtt legalább 3 munkanappal előbb kell bejelenteni.
(3) Az üzemeltető az igénylők számára a létesítmény átadását nem tagadhatja meg, kivéve a más vállalkozó részéről történő korábbi lefoglalást.
(4) A temető területén szolgáltatást nyújtó vállalkozók kötelesek a tevékenységük során keletkező hulladék elszállításáról gondoskodni a következők szerint:
a) a vállalkozó saját telephelyére vagy hulladékgyűjtő helyre szállítja a hulladékot.
b) a vállalkozó arra jogosult szakvállalkozóval szerződést köt a hulladék temetőből történő elszállításáról.
(5) A (4) bekezdés a), b) pontjaiban felsorolt igazolások hiányában a vállalkozó szolgáltatási tevékenységét nem kezdheti meg.
19. § Ez a rendelet 2022. november 4-én 20 órakor lép hatályba.
1. melléklet
A |
B |
C |
|
---|---|---|---|
1 |
Sírhelyek megnevezése |
Megváltási idő |
Sírhely ára |
2 |
Egyes sírhely |
25 év |
1.000,-Ft |
3 |
Kettős sírhely |
25 év |
2.000,-Ft |
4 |
Gyermek sírhely |
25 év |
500,-Ft |
5 |
Urnafülke |
10 év |
1.000,-Ft |
6 |
Urnasírhely |
10 év |
1.000,-Ft |
7 |
Sírbolt felülépítmény nélkül |
60 év |
|
8 |
Sírbolt felülépítménnyel, vagy csak felülépítményes sírbolt |
60 év |
Alapdíj: 15.000,-Ft |