Önkormányzat Képviselő-testületének 11/2013.(VII.23.) önkormányzati rendelete

A közterületek elnevezéséről, valamint az elnevezésük megváltoztatására irányuló kezdeményezés és házszám-megállapítás szabályairól

Hatályos: 2013. 08. 01

Szuha Község Önkormányzat Képviselő-testületének 11/2013.(VII.23.) önkormányzati rendelete

A közterületek elnevezéséről, valamint az elnevezésük megváltoztatására irányuló kezdeményezés és házszám-megállapítás szabályairól

2013.08.01.

Szuha Község Önkormányzatának Képviselő-testülete Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 143. § (3) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján az Alaptörvény 32. cikk 1.) bekezdés a.) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el.

I. A rendelet hatálya

1. § A rendelet tárgyi hatálya Szuha községKözség közigazgatási területén lévő közterületekre és ingatlanokra, személyi hatálya azok tulajdonosaira (használóira, kezelőire) terjed ki.

Értelmező rendelkezések

2. § E rendelet alkalmazásában

(1) közterület: az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény 2. § 13.) pontjában meghatározott terület

(2) közterület elnevezése: a közterület neve és közlekedési vonatkozású megnevezése

(3) házszám: a bel-és külterületi ingatlanoknak közterületre megállapított sorszáma

A közterületek elnevezésére, megváltoztatására vonatkozó szabályok

3. § (1) Minden közterületet el kell nevezni, kivéve a mezőgazdasági célú utakat.

(2) Közterületet személyről, tárgyról, állatról, növényről, földrajzi névről, vagy fogalomról lehet elnevezni.

(3) Közterületet elnevezni olyan természetes személyről lehet:

a) akinek közismert tevékenysége a nemzet történelmében vagy az emberiség egyetemes történelmében kiemelkedő jelentőségű volt és személye közmegbecsülésnek örvend,

b) aki a tudomány, művelődés, sport vagy a társadalmi élet egyéb területein kimagaslóan jelentőset tett vagy alkotott, és ezáltal személyének emléke megőrzésre méltó,

c) akinek a község életében, történetében kiemelkedő szerepe volt, tevékenységével hozzájárult községünk fejlődéséhez.

(4) Élő személyről közterület elnevezni nem lehet.

4. § (1) A közterület nevének megállapításakor figyelemmel kell lenni a történelmi hagyományokra, a földrajzi környezetre és a nyelvhelyességi követelményekre.

(2) Az elnevezett közterület természetes folytatásaként létesülő új útszakasz, külön elnevezési eljárás nélkül, a már elnevezett közterület nevét veszi fel.

(3) Ha egy közterület községrendezés, beépítés következtében két vagy több részre tagolódik, egységes közterületként megszűnik, az elkülönült közterület-résznek más nevet kell adni.

5. § (1) A közterület elnevezésére, illetve elnevezésének megváltoztatására bárki tehet javaslatot.

(2) A közterület nevét megváltoztatni különösen az alábbi esetekben lehet:

(3) ha az azonos hangzású közterületnevek zavart keltőek és a névazonosság másként nem kezelhető,

(4) ha a névhasználatban kimutatható változás következett be,

(5) ha a névhasználat a közérdek szempontjából nem megfelelő.

(6) A közterület megszűnésével külön képviselő-testületi döntés nélkül a közterület neve is megszűnik.

(7) A közterületnév megállapításáról, illetve megváltoztatásáról tájékoztatni kell a lakosságot, az illetékes postai, közlekedési, katasztrófavédelmi, ingatlan-nyilvántartó szerveket, a rendőrség, a tűzoltóság, az országos mentőszolgálat illetékes szerveit, valamint a közüzemi és díjbeszedő vállalatokat.

(8) A község közterületeinek nevét jegyzékbe kell foglalni, és abban a változásokat folyamatosan fel kell tüntetni. A jegyzék vezetését a közös önkormányzati hivatal végzi.

Házszámozásra vonatkozó szabályok

6. § (1) A névvel ellátott közterületen a beépített és a beépítetlen építési telkeket házszámmal kell ellátni.

(2) A házszám arab szám, továbbá – amennyiben ez szükséges – arab szám és alátöréssel arab szám növekvő sorrendben.

(3) A házszámozás belterületen, egyén belterületen a község központjából kivezető utcák esetében a központtól kezdődően, míg a község központjától távolabb eső utcákban lévő ingatlanokat a magasabb rangú utca torkolatától kezdve kell számozni.

(4) A külterületi lakott hely, illetőleg az általánostól eltérő jellegű beépítettségű közterület ingatlanainak a számozása a (3) bekezdésben foglaltaktól eltérhet.

(5) A (3)-(4) bekezdés rendelkezései a rendelet hatálybalépésekor már meglévő közterületek házszámozását nem érintik.

(6) Az ingatlanok házszámának megállapítása a képviselő-testület hatáskörébe tartozik. A képviselő-testület e hatáskörének gyakorlását a polgármesterre átruházza.

7. § (1) A kétoldalt számozandó közterületek számozása növekedésének iránya szerinti jobb oldala kapja a folyamatos páratlan páros, a bal oldala a folyamatos páros páratlan számokat. Az egyoldalas közterületen a számozás folyamatosan emelkedik.

(2) A közterületen több ingatlan azonos számmal nem jelölhető. Ha egy ingatlan több közterülettel is érintkezik, az építmény utcafronti főhomlokzata határozza meg a házszámozást.

(3) A házszám megváltoztatására irányuló eljárás hivatalból, vagy annak a személynek a kérelmére indul, akinek a házszám megváltoztatáshoz jogos érdeke fűződik.

(4) A már megállapított házszám megváltoztatására csak indokolt esetben kerülhet sor. Ekkor arra kell törekedni, hogy a házszám változás minél kevesebb érintett lakcímének megváltoztatásával járjon.

Közterületi névtáblák és házszámtáblák elhelyezése

8. § (1) A közterület nevét jól látható módon, névtáblán kell feltüntetni.

(2) A névtáblát az utcák végein és minden kereszteződésben ki kell helyezni külön tartószerkezeten.

(3) Új közterület nevét tartalmazó névtáblákat a névadást követő 90 napon belül el kell helyezni.

(4) A névtáblák elkészíttetése, kihelyezése, karbantartása, szükség szerinti cseréje, valamint a megszűnő közterület névtábláinak eltávolítása az önkormányzat feladata és költsége.

(5) A megváltozott közterületnév esetén a régi nevet feltüntető táblát az elnevezéstől számított egy évig eredeti helyén kell hagyni és piros vonallal át kell húzni. Az új táblát az áthúzott régi tábla mellé kell felszerelni.

9. § (1) A házszámtáblát az ingatlan kerítésére, házfalára, a közterületről jól látható módon kell az ingatlan tulajdonosának elhelyezni.

(2) Bekerítetlen építési telek esetében a házszámtáblát földbe szúrt tartóoszlopon kell elhelyezni, úgy hogy a közterület felől jól látható legyen.

(3) A házszámtábla beszerzéséről, kihelyezéséről, szükség szerint cseréjéről, és pótlásáról az ingatlan tulajdonosa gondoskodik.

(4) Amennyiben az ingatlan házszáma hivatalból indult eljárás során változik meg, a házszámtáblát az ingatlan tulajdonosa részére az Önkormányzat ingyenesen biztosítja.

Záró rendelkezések

10. § (1) Ez a rendelet 2013. augusztus 01 lép hatályba.

(2) Azon ingatlan tulajdonosa, ahol az ingatlan házszámozása hiányzik, e rendeletben foglalt kötelezettségének a rendelet hatályba lépését követő 60 napon belül köteles eleget tenni.