Vizslás Község Önkormányzata Képviselő-testületének 6/2024. (III. 13.) önkormányzati rendelete
a közterület használatáról
Hatályos: 2024. 03. 16Vizslás Község Önkormányzata Képviselő-testületének 6/2024. (III. 13.) önkormányzati rendelete
a közterület használatáról
Vizslás Község Önkormányzat Képviselő-testülete az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdésében foglalt jogalkotói hatáskörében, az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény 54. § (5) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdés 2. pontjában meghatározott feladatkörében a következő rendeletet alkotja:
1. § A rendelet célja, hogy
a) meghatározza a közterületek rendeltetésétől eltérő használatának rendjére vonatkozó szabályokat, figyelemmel a helyi adottságokra, a lakossági igényekre, a műemlékvédelmi, a községrendezési, közlekedésbiztonsági szempontokra;
b) megállapítsa a közterület-használati díj mértékét és fizetésének a módját;
c) szankcionálja az engedély nélküli, valamint az engedélytől eltérő közterület használatot, szabályozza az engedély nélkül tárolt dolgokkal, üzemképtelen járművekkel kapcsolatos eljárást.
2. § (1) A rendelet területi hatálya kiterjed Vizslás Község Önkormányzatának közigazgatási területére, ezen belül az önkormányzat tulajdonában, kezelésében levő, az ingatlan-nyilvántartásban közterületként (pl. közút, járda, tér) nyilvántartott belterületi földrészletekre, továbbá a magántulajdonú ingatlanoknak – az erről szóló külön szerződés keretei között - a belterületi földrészletek közhasználatra átadott részére (a továbbiakban együtt: közterület).
(2) A rendelet személyi hatálya kiterjed minden természetes vagy jogi személyre és jogi személyiséggel nem rendelkező szervezetre, amely közterületet használ.
(3) A rendelet hatálya nem terjed ki
a) a választási eljárásról szóló törvényben szabályozott plakátkihelyezésre.
b) a gyülekezési jogról szóló 1989.évi III. törvény hatálya alá tartozó rendezvényekre,
c) a nem helyi közutak nem közlekedési célú igénybevételére.
3. § (1) A közterületeket, azok építményeit, berendezéseit és felszereléseit rendeltetésüknek megfelelően – állaguk sérelme nélkül és az általános magatartási szabályok betartásával – mindenki ingyenesen használhatja.
(2) A közterületek rendeltetéstől eltérő használatához közterület-használati engedély szükséges.
4. § (1) Közterület használati engedélyt kell beszerezni közterületen:
a) építési munkával kapcsolatos eszköz, állvány, építőanyag tárolására, törmelék elhelyezésére,
b) a közterületbe 10 cm-en túl benyúló üzlethomlokzat, kirakatszekrény, előlépcső, rámpa, üzleti védőtető, ernyőszerkezet, hirdető berendezés (pl: fényreklám) továbbá cég, és címtábla elhelyezésére,
c) idény jellegű vagy alkalmi árusításhoz,
d) javító, szolgáltató, árubemutató tevékenységhez,
e) kereskedelmi vagy egyéb szolgáltató tevékenység folytatásához szükséges pavilon, fülke, stand elhelyezéséhez,
f) kiállítás, sport és kulturális rendezvények, turisztikai, valamint jótékonysági célokat szolgáló rendezvények tartásához,
g) cirkuszi és mutatványos tevékenység folytatásához,
h) vendéglátó ipari előkert, terasz elhelyezéséhez,
i) kereskedelmi egység, vendéglátóipari egység előtt szállítás, illetve rakodás alkalmával közterületen elhelyezett göngyöleg, árukészlet által elfoglalt terület után. Az igénybe vett közterületi rész az üzlet homlokzati síkjától mért 1 méter széles területnagyságot nem haladhatja meg.
j) gépjárművek és vontatmányaik, teher- és áruszállításra szolgáló gépjármű, mezőgazdasági vontató, munkagép, pótkocsi elhelyezéséhez, építőipari és más járművek, gépek, eszközök tárolásához,
k) önálló hirdető-berendezések, figyelmeztető- és tájékoztató táblák elhelyezésére,
l) 12 főnél nagyobb befogadó képességű autóbusz tárolására vonatkozóan, kivéve a táblával jelölt közterületeket,
m) fa (függetlenül attól, hogy tüzifa vagy egyéb fa) és szén tárolására,
n) Filmforgatásra, technikai kiszolgálásra és a stáb parkolására igénybe vett közterületre
o) egyéb eszközök, alkatrészek, hulladék anyagok, stb. tárolásához,
p) élő állat legeltetéséhez, tartásához.
(2) Nem kell közterület használati engedély
a) helyi önkormányzati érdeket szolgáló közterület-használat esetén, valamint az önkormányzati szervek és intézmények által igénybe vett közterület-használat esetén, valamint az önkormányzati szervek és intézmények által igénybe vett közterület-használat esetén,
b) az önkormányzati, állami fenntartású ingatlanok helyreállításával, felújításával kapcsolatos közterület-használatokra,
c) közút, járda építésével, javításával, fenntartásával kapcsolatban a közút területének elfoglalásához,
d) az úttartozékok és a közúti közlekedés irányítását szolgáló berendezések elhelyezéséhez,
e) fegyveres testületnek, rendészeti szervnek, tűzoltóságnak, mentőknek feladatkörükbe tartozó eljárásokhoz,
f) szokásos életvitelhez kapcsolódó anyagok, tárgyak, eszközök (tüzelő, bútor, rendszeresített hulladékgyűjtő eszköz) a rendeltetésszerű közterület-használatot lényegesen nem akadályozó, károkozással nem járó, 24 órát meg nem haladó időtartamú tárolásához,
g) a közterületen, illetve az alatt vagy felett elhelyezett postai távközlési kábelek, további közművek hibaelhárítása érdekében végzett munkához, illetve lerakásához, feltéve, hogy az a közlekedést nem akadályozza.
(3) A (2) bekezdés f) pontja tekintetében az első 24 órás közterülethasználat ingyenes, közterülethasználati engedélyt ebben az esetben csak 24 órát meghaladó közterülethasználat esetén kell beszerezni.
5. § (1) A közterület-használati engedélyt annak kell kérnie, aki a közterületet használni kívánja.
(2) A közterület használatra vonatkozó kérelmet a rendelet 1. melléklete szerinti formanyomtatványon a polgármesterhez címezve kell benyújtani, jogi személy esetén elektronikus úton vagy magánszemély esetén postai úton, illetve személyesen a Vizslás Község Önkormányzatánál ügyfélfogadási időben a közterület-használat megkezdése előtt legalább 8 nappal.
(3) A közterület-használat engedélyezésével kapcsolatos eljárásra átruházott hatáskörben a polgármester jogosult (egyedi hatósági ügy).
(4) Az engedély iránti kérelemhez mellékletként szükséges csatolni:
a) hirdető berendezés, hirdetőtábla kihelyezése esetén annak vázlatát, látványtervét,
b) vendéglátóipari előkert, terasz, kerthelyiség létesítése esetén a közterületre kihelyezni kívánt tárgyak (asztalok, székek, napernyők, és egyéb tárgyak) fotófelvétellel, vagy egyéb módon történő bemutatását,
c) nem a kérelmező tulajdonában lévő ingatlan előtti közterület-használathoz az érintett ingatlan tulajdonosának hozzájárulását,
d) az út és járda közötti területet érintő közterület-használat esetén az út kezelőjének hozzájárulását,
e) élelmiszer és vendéglátóipari tevékenység gyakorlásához az illetékes egészségügyi szakhatóságok hozzájárulását.
(5) A közterület- használat engedélyezésével kapcsolatos eljárásban az általános közigazgatási rendtartásról szóló 2016. évi CL. törvény rendelkezéseit kell alkalmazni.
6. § (1) A közterület-használat engedélyezhető
a) állandó jelleggel, határidő nélkül visszavonásig
b) ideiglenesen, meghatározott idő elteltéig,
c) ideiglenesen, meghatározott feltétel bekövetkeztéig.
(2) A közterület használatának idejét napokban vagy hónapokban kell megállapítani.
(3) Az eljárás során figyelembe kell venni a településrendezési, településképi, környezetvédelmi, közlekedésbiztonsági, közbiztonsági, közegészségügyi előírásokat.
(4) Amennyiben a kérelmezett közterület használat a rendelet vagy más jogszabály rendelkezéseit sérti, közterület-használati engedély nem adható ki.
(5) A közterület-használati engedély megszerzése nem mentesíti az engedélyest a kérelem szerinti létesítéshez vagy tevékenységhez szükséges további engedélyek megszerzése alól.
(6) A közterület használata a kérelmezőt, a kérelmező által folytatni kívánt tevékenységben részt vevő alkalmazottat, megbízott személyt jogosítja fel a közterület alapvető rendeltetéstől eltérő célú használatára, az másra nem ruházható át és csupán a tevékenység tartama alatt, a közterület használati engedély szerinti célra, az előírások betartásával gyakorolható. A közterület-használati engedély eredeti példányát vagy annak hiteles másolatát az engedélyes köteles a helyszínen magánál tartani és az ellenőrzésre jogosult személy felhívására felmutatni.
(7) A határozott időre szóló közterület-használat legrövidebb időtartama 1 nap, leghosszabb időtartama 4 év. Építőanyagok, építési munkával kapcsolatos állvány, építési segédeszköz, és segédszerkezet legfeljebb 2 évig tárolható közterületen.
(8) Határozott időre szóló engedély érvényessége az engedélyesnek az engedélyezett időtartam lejárta előtt, legalább 15 nappal benyújtott kérelmére meghosszabbítható, illetve meghatározott időszakra szüneteltethető.
(9) Ha az engedély érvényét veszti, az engedélyes saját költségén köteles az eredeti állapotot – minden kártalanítási igény nélkül – helyreállítani.
(10) Az engedély iránti kérelem beadása a közterület- használat megkezdésére nem jogosít.
7. § (1) Nem adható közterület- használati engedély:
a) zajos, bűzös, tűz- és robbanásveszélyes tevékenység gyakorlására,
b) eseti rendezvények kivételével pörkölt kávé és jövedéki engedély köteles termékek árusítására,
c) szexuális áruk közterületen történő elhelyezésére, árusítására,
d) a lakosság nyugalmát erősen zavaró vagy a közerkölcsöt sértő tevékenység végzésére,
e) üzleten kívüli (házaló) kereskedés igénybevételére,
f) településképi követelményeket nem kielégítő berendezések elhelyezésére,
g) mozgó árusítóhely tárolására (az árusítás befejezése után a közterületről el kell távolítani).
(2) Csak az illetékes szakhatóság előzetes hozzájárulásával adható közterület-használati engedély:
a) közlekedési területre,
b) műemléki vagy egyéb szempontból védett területre.
8. § (1) Amennyiben a közterületen folytatni kívánt tevékenységet (ide értve az önálló hirdető-berendezések, figyelmeztető és tájékoztató táblák elhelyezését is) jogszabály valamely hatóság vagy más szerv engedélyéhez, hozzájárulásához köti, a közterület-használati engedély csak az engedély, hozzájárulás megléte esetén, annak alapján adható ki.
(2) Az engedélyes köteles az igénybe vett területet és környezetét folyamatosan tisztán tartani, gondozni, a téli síkosság-mentességet biztosítani, a göngyöleg és szemét elszállításáról, a közterületi létesítmény karbantartásáról, állagmegóvásáról saját költségén gondoskodni.
(3) Ha a közterület ideiglenes jellegű használata, építési munka végzésével kapcsolatos állvány, építőanyag, törmelék stb., elhelyezése céljából szükséges, az engedélyt az építtetőnek vagy a kivitelezőnek kell kérnie.
9. § (1) Az engedélyes a közterület rendeltetésétől eltérő használatáért díjat köteles fizetni. A díj mértékét a 2. melléklet tartalmazza. A díjak az ÁFA-t nem tartalmazzák, annak megállapítására, összegére vonatkozóan a mindenkor érvényben lévő általános forgalmi adóról szóló törvényben meghatározottak az irányadóak. A közterület- használati díjat a 2. mellékletben meghatározott díjtételek alapján az engedélyező állapítja meg.
(2) Az engedélyes a közterület- használati díjat a közterület tényleges használatára, illetve a közterületen lévő létesítmény tényleges üzemeltetésére tekintet nélkül köteles megfizetni.
(3) A létesítménnyel elfoglalt közterület nagyságának megállapításánál a létesítmény négyzetméterekben számított alapterületét vagy területét, továbbá a hozzá tartozó - az alapterületen túlnyúló - szerkezet (ponyva, tető stb.) területének vetületét együttesen kell figyelembe venni. A díj szempontjából minden megkezdett hónap, nap, m2 egésznek számít.
(4) A közterület használatának díját napi, havi, évi díjtételekben kell meghatározni.
(5) Kézből történő utcai árusítással elfoglalt közterület a fizetendő díj szempontjából minimum 1 m2-nek tekintendő.
(6) A közterület- használati díjat – éves használat esetén – félévente a Hivatal által kibocsátott számlán feltüntetett határidőben, az egy hónapot meghaladó, de egy évet el nem érő használat esetében a díjat havonta, az egyéb időtartamú díjakat előzetesen egy összegben legkésőbb a közterület- használatra vonatkozó engedély átvételekor kell megfizetni a Vizslás Község Önkormányzat pénztárában vagy átutalással az önkormányzat bankszámlájára.
(7) A közterület- használati díj összege egy elszámolási időszakra, illetve egy számlázásra vonatkozóan 1.000,- Ft-nál kevesebb nem lehet.
10. § (1) Nem kell közterület- használati díjat fizetni:
a) közforgalmú utakat kezelő közúti szervek esetében a feladatuk ellátását szolgáló létesítmények elhelyezése esetén,
b) a közterületen az önkormányzat kertészeti tevékenységét szolgáló létesítményekért,
c) a közforgalmú közlekedési szolgáltatás ellátása céljából létesített állomáshelyekért és megállóhelyekért (ideértve a menetrendszerinti tömegközlekedést)
d) a közterületi rendezvényeken egészségügyi és köztisztasági célokat szolgáló létesítmények és tárgyak elhelyezéséért,
e) a fegyveres erők, a fegyveres testületek, a rendészeti szervek, a mentők, a tűzoltóság és a vízügyi szolgálat közterületi létesítményeinek elhelyezése esetén
f) a közművek (elektromos, gáz, víz és csatornázási művek), valamint a köztisztasági egészségügyi szerveknek a feladatuk ellátását szolgáló közérdekű létesítményei elhelyezéséért,
g) a közvetlen életveszély és balesetveszély elhárításának céljára szükséges területek igénybevétele esetén
h) a kormányzati rendezvényekkel összefüggő közterület- használat esetén.
(2) A polgármester a következő esetekben a közterület-használati díj fizetésének kötelezettsége alól – kérelemre – részben vagy egészben felmentést adhat:
a) jótékony és közcélú rendezvény esetében,
b) választásokkal kapcsolatos hirdetések engedélyezésére történő igénybevétel esetén,
c) vizslási székhellyel működő mozgóbolti árusítást végző vállalkozás részére,
d) a szobrok, emlékművek, emléktáblák, alapzatos zászlórudak és a köztárgyak elhelyezése esetén.
11. § (1) A közterület- használati díj elengedhető arra az időszakra, ha az engedélyest elháríthatatlan külső körülmények huzamosabb ideig akadályozzák, és ezt igazolja.
(2) A közterület- használati díjat – amennyiben a fizetendő díj összege meghaladja a 25.000 Ft-ot, és a kérelmező legalább 8 munkanappal a közterület használatának megkezdése előtt benyújtja a kérelmét – a polgármester csökkentheti, vagy elengedheti a legfeljebb 3 napos kulturális, karitatív, sport rendezvények, illetve a területi társadalmi szervezetek non profit rendezvényei esetében. A díjelengedés, illetve csökkentés okait a kérelmezőnek kérelmében meg kell jelölni.
(3) A közterület- használati díjat a polgármester csökkentheti, vagy elengedheti, ha az igénybe vett közterületen a közterület- használat jogosultja a közterület-használati díjat jelentős mértékben meghaladó értékű, a közterületek fejlesztését szolgáló közcélú beruházást végez, vagy ha a közterület használat a település fejlődését jelentősen előmozdító beruházással függ össze.
(4) Az (1), (2) és (3) bekezdés alapján a díj csökkentéséről, illetve elengedéséről a polgármester határozatot hoz.
12. § A közterület- használati engedélynek tartalmaznia kell:
a) az engedélyes azonosító adatait, lakó-, telep-, székhelyének címét,
b) közterület- használat időtartamát, illetve azt a feltételt, amelynek bekövetkezésével a hozzájárulás hatálya megszűnik,
c) a közterület- használat célját,
d) a közterület- használat helyének, módjának, mértékének és egyéb feltételeinek pontos meghatározását,
e) a közterület- használati díj mértékét és megfizetésének módját,
f) a kérelmező közterületet érintő tevékenységében részt vevő, alkalmazott vagy megbízott személy nevét, lakcímét,
g) a közterület- használattal járó járulékos költségek (víz, villamos energia) megfizetésének módját,
h) a közterület- használat időtartama alatt a szükséges állagmegóvási, karbantartási, tisztántartási kötelezettséget,
i) utalást arra, hogy ha az engedélyesnek a közterületen folytatott tevékenységre jogosító okiratának érvénye megszűnik, vagy ha az engedélyes a közterületet írásbeli felszólítás ellenére sem az engedélyezett célra és módon használja, abban maradandó kárt okoz, beszennyezi, vagy a díjfizetési kötelezettségének nem tesz eleget, az engedély visszavonásra kerül,
j) utalást arra, hogy a közterület- használat közérdekből bármikor megszüntethető, elhelyezési és kártalanítási kötelezettség nélkül,
k) utalást arra, hogy amennyiben a közterület használatával fel kíván hagyni, a közterület- használati engedély visszavonását írásban kell kérelmezni, egyébként a közterület- használati engedély a benne foglalt időtartamig érvényes.
l) utalást arra, hogy a közterület-használati engedély megszűnése esetén köteles a közterületet saját költségén, bárminemű kártalanítási igény nélkül, eredeti állapotának megfelelően helyreállítani az engedély megszűnését követő 5 napon belül,
m) utalást arra, hogy az engedélyes a közterület- használati díjat a közterület tényleges használatára, a közterületen lévő létesítmény tényleges üzemeltetésére tekintet nélkül köteles megfizetni.
13. § (1) A közterület- használati engedély érvényét veszti
a) az engedélyes halálával,
b) a közterületen folytatott tevékenységre jogosító okirat érvényének megszűnése esetén,
c) díjfizetési kötelezettség elmaradásakor,
d) az engedélyben meghatározott határidő lejártával vagy a feltétel bekövetkeztével,
e) visszavonással.
(2) A közterület- használat közérdekből illetve településrendezési célból bármikor visszavonható, elhelyezési és kártalanítási kötelezettség nélkül.
(3) Az engedélyesnek, amennyiben a közterület használatát meg kívánja szüntetni, a közterület- használati engedély visszavonását írásban kell kérelmeznie, egyébként a közterület- használati engedély a benne foglalt időtartamig érvényes.
(4) A közterület használatát – a naptári napokban meghatározott engedély kivételével - csak hónap végére lehet megszüntetni.
(5) Amennyiben az engedély egész évre került kiadásra, és a megszüntetés év közben történik, a már megfizetett díj időarányos része visszaigényelhető.
(6) Az engedélyes a közterület- használati engedély megszűnése esetén köteles a közterületet saját költségén, bárminemű kártalanítási igény nélkül, eredeti állapotának megfelelően helyreállítani az engedély megszűnését követő 5 napon belül.
(7) A közterület- használattal járó kötelezettségek szempontjából azt az időt is be kell számítani a közterület- használatba, ameddig a jogosult az eredeti állapotot hiánytalanul helyre nem állította.
(8) Az engedélyt vissza kell vonni, ha
a) az engedélyes a közterületet az engedélytől eltérő célra, vagy módon használja,
b) a közterületet rongálja,
c) a közterület- használati díjat egyszeri felszólításra a megadott határidőre nem fizette be,
d) ha a közterület használatát - bejelentés nélkül - másnak átengedi.
e) ha a közterület- használat a környéken lakók jogos érdekeit aránytalanul vagy tartósan sérti.
(9) Ha a közterület- használati engedély a (8) bekezdésben foglalt okból kerül visszavonásra, a már esedékessé vált és befizetett közterület- használati díjat visszakövetelni nem lehet.
14. § (1) A rendelet alkalmazása szempontjából üzemképtelen jármű:
a) a hatósági engedéllyel vagy jelzéssel nem rendelkező az a jármű, amely egyébként közúti forgalomban csak ilyen engedéllyel és jelzéssel vehet részt,
b) baleset folytán megsérült és elhagyott jármű,
c) műszaki állapotánál fogva közúti közlekedésre alkalmatlan jármű.
(2) Közterületen üzemképtelen jármű közterület- használati engedély nélkül nem tárolható, az üzembentartó vagy tulajdonos (a továbbiakban: üzembentartó) az üzemképtelenné vált járművet saját költségén köteles a közterületről 3 napon belül eltávolítani.
(3) Üzemképtelen jármű közterület- használati engedélyét az üzembentartónak kell megkérni.
(4) Üzemképtelen jármű közterületen történő tárolására közterület- használati engedély a KRESZ-ben meghatározottakon túl legfeljebb 3 napra adható.
15. § (1) A közterület engedély nélküli, vagy az engedélytől eltérő használata esetén a használó az engedélyező hatóság felhívására köteles a használatot haladéktalanul megszüntetni, és a közterületet saját költségén, bárminemű kártalanítási igény nélkül az eredeti állapotának megfelelően helyreállítani. Ha a használó ez irányú kötelezettségének a felhívást követő 3 napon belül nem tesz eleget, az engedélyező hatóság - a használó költségére - az eredeti állapotot helyreállítja, az elhelyezett tárgyakat leszerelheti és elszállíthatja.
(2) Közterületen engedély nélkül kint lévő anyagok, hirdetőtáblák beszállításáról az engedélyező hatóság gondoskodhat, amennyiben a tulajdonos személye ismeretlen. Ha a tulajdonos személye ismertté válik, az engedélyező hatóság a tulajdonost a felmerülő költségek viselésére kötelezi.
(3) Ha a közterület- használati engedély a díjfizetési kötelezettség elmulasztása miatt lett visszavonva, az engedélyes közterület- használati engedélyt nem kaphat mindaddig, amíg a hátralékát nem rendezi.
(4) Azt, aki a közterületet engedély nélkül vagy az engedélytől eltérő módon használja, vagy az engedélyben előírtaknak megfelelően nem állítja helyre, az engedély nélküli vagy az eltérő használat mértékére és tartalmára esedékes közterület- használati díj legalább 3-szorosának, de maximálisan 10-szeresének megfizetésére lehet kötelezni. Ha a közterület-használat díjmentes, akkor a rendeletben a napi közterület- használati díjtételek közül a legmagasabb használati díj legalább 3-szorosának, de maximálisan 10-szeresének megfizetésére lehet kötelezni. Ha a közterület eredeti állapotban történő helyreállítása írásbeli felszólítás ellenére nem történik meg, az önkormányzat intézkedik a közterület helyreállításáról, melynek költségét áthárítja a jogsértőre.
(5) Közterület engedély nélküli, vagy a közterület engedélytől eltérő használata esetén a jogkövetkezmények alkalmazásánál az engedély visszavonása mellett az önkormányzatnak a közösségi együttélés alapvető szabályairól és megsértésük jogkövetkezményeiről szóló rendeletét kell alkalmazni.
16. § E rendelet rendelkezéseit a folyamatban lévő ügyekben is alkalmazni kell.
17. § Ez a rendelet 2024. március 16-án lép hatályba.