Nógrádsipek Község Önkormányzata Képviselőtestületének 3/1994 (III.11.) rendelete
Nógrádsipek Község Önkormányzatának jelképeiről és azok használatáról
Hatályos: 1994. 03. 11Nógrádsipek Község Önkormányzata Képviselőtestületének 3/1994 (III.11.) rendelete
Nógrádsipek Község Önkormányzatának jelképeiről és azok használatáról
1994-03-11-tól
Nógrádsipek Község Önkormányzat Képviselőtestülete a községi önkormányzat címeréről, zászlájáról (a továbbiakban: jelképek) és azok használatáról az alábbi rendeletet alkotja:
1.§.
A Nógrádsipek Községi Önkormányzat jelképei: Nógrádsipek község címere és zászlaja.
(A címer hitelesen színezve, illetve a zászló méretarányosan kicsinyítve e rendelet mellékletét képezi.)
2.§.
Az önkormányzat címere:
Álló, háromszögű pajzs kék mezejében ezüst pajzsfő, három lebegő vörös rózsával megrakva. A kék mezőben alul zöld hármashalom, benne ezüst szegélyű kék vízszintes hullámpólyával. A középső, magasabb halom felett lebegő, szárán összefogott három arany tölgyfalevél.
A címerpajzs alatt szárán összefogott, arany makk-termésű, két zöld homorú, kétoldalt domború ívű szalag fecskefarok-végződésű.
Középső ívében feketével nagybetűs NÓGRÁDSIPEK felirat. A településnév előtt és után 1-1 díszpont.
A címerpajzsot kétoldalról 1-1, a szalagon álló, befelé fordult, vörössel fegyverzett, kiöltött vörös nyelvű, ágaskodó arany griff tartja.
(rajz mellékelve)
3.§.
Az önkormányzat lobogója és zászlaja: 150 x 75 cm.
Lobogó:
Álló téglalap alakú, 2:1 arányú fehér textil, aljában vörös, felette kék vízszintes pólyával. Egy pólyaszélesség a lobogó hosszának 1/10 része. A színes címer a lobogó függőleges szimmetriatengelyén, annak felülről mért 1/3-os osztásvonalán helyezkedik el.
Zászló:
A lobogó 90 °-kal történő elforgatásával jön létre. A színes címer függőleges szimmetriatengelye a zászló hosszának rúdtól mért 1/3-os osztásvonalával esik egybe.
(rajz mellékelve)
4.§.
Az önkormányzat pecsétje:
- 4 cm átmérőjű, kör alakú pecsétlap, szélén peremmel. A pecsétkép közepén Nógrádsipek címerének kontúrrajza. Címerpajzs színezés nélküli, de a heraldika szabályainak megfelelően vonalkázással van elkülönítve.
- A bélyegző egyik változata műanyagból (továbbiakban: normál) a másik véséssel rézből (továbbiakban: extra) készül, ez utóbbit pecsétviasszal együtt kell használni.
5.§.
Az önkormányzat címere utaló és díszétő jelképként általában az alábbi helyeken (és esetekben) használható:
- az önkormányzat zászlaján,
- az önkormányzat által alapítandó kitüntetések okiratainak a fejrészén, valamint pecsét formájában az extraváltozatban;
- a községháza bejáratánál,
- a Polgármesteri Hivatal tanácskozó termében, a polgármester és jegyző irodájában,
- a községi önkormányzat által kiadott kiadványokon,
- a polgármester és a jegyző által protokolláris célra használt levélpapír fejrészén, illetve pecsét formájában normál illetve extraváltozatban.
6.§.
Az önkormányzat zászlaja utaló és díszítő jelképként használható:
- a Polgármesteri Hivatal tanácskozó termében állandó jelleggel az eredeti mérteben;
- állami ünnepeken a Községháza épületén az eredeti méretben;
- külföldi, vagy magasabb szintű belföldi küldöttség látogatásakor a Községháza épületén, eredeti méretben;
- külföldi küldöttségek részére ajándékba adható 20 x 10 cm méretű kicsinyített változata.
7.§.
Az önkormányzat címere, illetve a címerrel ellátott zászló rajzolata – a kéviselőtestület előzetes engedélyével, az általa meghatározott használati díj fejében – felhasználható:
- turisztikai kiadványokon,
- emlék- és ajándéktárgyakon.
8.§.
- Az önkormányzat jelképeinek 7.§-ban megjelöült célokra való felhasználását a polgármesterhez címezett kérelemmel lehet kezdeményezni, melyben meg kell jelölni a felhasználás helyét, időtartamát.
- A jelképeket kizárólag hiteles alakban, az ábrázolás hűségének, a méretarányoknak és színeknek a betartása mellett kell használni.
9.§.
- Ha a képviselőtestület információk, jelzések alapján megállapítja, hogy az ábrázolás nem hiteles, vagy a jelképeket nem az engedélyezett célra, illetve módon használják, a befizetett használati díj vagy annak arányos részének visszafizetése nélkül azonnali hatállyal megtilthatja a jelképek további használatát.
- A jelképhasználat szabálytalansága miatt bárkit ért kárt a képviselőtestület nem téríti meg.
10.§.
A képviselőtestület egyes esetekben – külön kérelemre – megengedheti, hogy az önkormányzat címere kizárólag az alapanyag (fém, fa, bőr, stb.) színében (színezés nélkül) készüljön.
11.§.
A községi önkormáyzat jelképei a képviselőtestület engedélye nélkül nem használhatók fel, fogalombahozatal céljából nem állíthatók elő.
12.§.
A 11. §-ban meghatározott tilalmat megszegők ellen a szerzői jogról szóló 1969. évi III. tv. 52. §-ában meghatározott polgári jogi igények valamelyikét kell érvényesíteni.
13.§.
Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba.
Nógrádsipek, 1994. március 11.
Szabóné Füzesi Hajnalka sk. Balázs János sk.
mb. jegyző polgármester
Kihirdetve:
Nógrádsipek, 1994. március 11.
Szabóné Füzesi Hajnalka sk.
mb. jegyző