Nógrádsipek Község Önkormányzata Képviselő-testületének 5/2003 (XII.1.) rendelete
a helyi hulladékgazdálkodásról, valamint a település köztisztaságának fenntartásáról
Hatályos: 2004. 01. 01- 2013. 12. 31Nógrádsipek Község Önkormányzata Képviselő-testületének 5/2003 (XII.1.) rendelete
a helyi hulladékgazdálkodásról, valamint a település köztisztaságának fenntartásáról
2004-01-01-tól 2013-12-31-ig
Nógrádsipek Község Önkormányzatának Képviselő-testülete a hulladékról szóló 2012. évi CLXXXV. törvény 88. § (4) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján a következőket rendeli el:
I. FEJEZET
Általános rendelkezések
1.§.
- A rendelet célja, hogy Nógrádsipek Község lakossága érdekében olyan kultúrált köztisztasági viszonyok kialakítását segítse elő, amelyek az egészségügyi, köztisztasági és környezetesztétikai igényeket egyaránt kielégítik, a közterületek rendeltetésszerű használatát biztosítják.
- A rendelet hatálya kiterjed a településen keletkező minden hulladékra, így a települési szilárd és folyékony hulladékra, szennyvízelvezetésre.
2.§.
- Nógrádsipek község önkormányzata kötelezően ellátandó közszolgáltatásként az ingatlan tulajdonosoknál keletkező hulladék szállítására közszolgáltatást szervez és tart fenn.
- A közszolgáltatással ellátott terület Nógrádsipek közigazgatási területe.
- A települési szilárd hulladék gyűjtését és elszállítását a Zöld Élet Szociális Szövetkezet (3177 Rimóc, Nagykert út 31.) végzi.
- Az ártalmatlanításra kijelölt hulladékelhelyező telep a Salgótarjáni térségi kommunális szilárd hulladéklerakó telep.
- A szelektív hulladékgyűjtés bevezetésének elősegítésére – a fokozatosság elvének figyelembe vételével – az önkormányzat e célra kijelölt helyen szelektív hulladékgyűjtésre alkalmas edényzetet helyez el.
- Nógrádsipek területén a szennyvíz elszállításával és ártalommentes végleges elhelyezésével kapcsolatos közszolgáltatási feladatot teljes körűen és valamennyi ingatlan tekintetében az Északmagyarországi Regionális Vízművek Zrt. (3700 Kazincbarcika, Tardonai út 1.) – látja el.
- Az önkormányzat Képviselőtestülete a közszolgáltatókkal a hulladékgyűjtésre és ártalmatlanítására szerződést köt.
II. FEJEZET
Az ingatlantulajdonos kötelezettségei
3.§.
- Az ingatlan tulajdonosa, birtokosa vagy használója (a továbbiakban együtt: ingatlantulajdonos) köteles az ingatlanán keletkező, az ideiglenes tárolásra szolgáló (közműpótló) létesítmények, berendezések ürítéséből származó, illetve közüzemi csatornahálózatba vagy más módon befogadóban vagy szennyvíztisztítóba nem vezetett települési folyékony hulladékot, valamint a települési szilárd hulladékot e rendeletben előírtak szerint gyűjteni, továbbá az annak begyűjtésére feljogosított hulladékkezelőnek átadni.
- Azok a gazdálkodó szervezetek, amelyek a környezetvédelmi felügyelőség által engedélyezett – települési hulladék ártalmatlanítására alkalmas – hulladékkezelési berendezéssel, létesítménnyel rendelkeznek, az (1) bekezdés szerinti kötelezettség alól mentesülnek, ha a tevékenységük során képződött települési hulladékuk ártalmatlanításáról ezekben a berendezésekben, létesítményekben gondoskodnak.
- A közszolgáltatást minden ingatlan tulajdonosa, használója köteles igénybe venni és közszolgáltatás díját megfizetni.
4.§.
A közszolgáltatás rendje és módja
- A közszolgáltató a települési szilárd hulladék begyűjtéséről heti egy alkalommal köteles gondoskodni.
- Amennyiben a szállítás időpontjában változás következik be, a közszolgáltató köteles az ingatlantulajdonosokat a helyben szokásos módon (hirdetmények, szórólapok) értesíteni.
- A közszolgáltatás során kizárólag az alábbi szabványos tárolók használhatók:
a) 120 literes szabványos gyűjtőedény
b) rendszeresített köztisztasági zsák
- A használatra átadott gyűjtőedény rendeltetésszerű használatáért az átvevő felelős.
- A tárolóedénybe tilos mérgező, veszélyes, robbanó vagy olyan hulladékot rakni, amelye az ürítéssel foglalkozó dolgozók egészségét, testi épségét vagy életét veszélyezteti, illetve a szállító jármű műszaki berendezésében rongálódást idézhet elő.
- A tárolóedény folyamatos tisztán tartásáról az ingatlantulajdonos köteles gondoskodni.
5.§.
- A folyékony hulladék kibocsátója – amennyiben a közműfejlesztési hozzájárulást megfizette – jogosult rákötni a közüzemi szennyvízcsatornára.
- Amennyiben az ingatlan a szennyvízcsatornára nincs rákötve, a folyékony kommunális hulladék elhelyezésére vízzáró réteggel ellátott egyedi szennyvízgyűjtőt kell építeni.
- A beépítetlen ingatlan tulajdonosa, valamint az a tulajdonos, aki legalább 60 napig nem tartózkodik ingatlanán és az ingatlant más nem használja, - távolléte idejére – írásban kérheti a közszolgáltatás szüneteletetését.
III. FEJEZET
A közszolgáltatás díja
6.§.
7.§.
A díj fizetésének szabályai
A szilárd és a folyékony kommunális hulladékkal kapcsolatos díjfizetési kötelezettséget – a közszolgáltatók által kiállított számla alapján – a közszolgáltatók felé kell teljesíteni.
8.§.
9.§.
Kedvezmények, mentességek.
A képviselőtestület a szemétszállítás díjából kedvezményt, mentességet nem biztosít.
IV. FEJEZET
A köztisztaság fenntartása, a közterületek tisztán tartása
10.§.
- A község lakott területén az ingatlanok, valamint az ingatlanhoz tartozó út, járda, vízelvezető árok, híd, kocsikijáró tisztántartása az ingatlan tulajdonosának, kezelőjének, bérlőjének kötelessége. Az ingatlan tulajdonosára előírt kötelezettség a község bel- és külterületére, be nem kerített, üresen, illetőleg használaton kívül álló ingatlanok tulajdonosaira is kiterjed.
11.§.
- Az ingatlan tulajdonosa köteles az ingatlan előtt elhúzódó járdát szükséghez képest, de legalább kéthetente egy alkalommal az utcai forgalom megindulása előtt letakarítani. Télen a hó eltakarításáról a síkos járdarész behintéséről (fűrészporral, homokkal, kis szemcséjű salakkal) a szükséghez képest kell gondoskodni.
Ahol a gyalogos közlekedés céljára szolgáló útterület a járműforgalom céljára használt útterületről nincs feltűnően elkülönítve, ott a tisztántartási kötelezettségek szempontjából az ingatlan előtt levő 1 m széles területet járdának kell tekinteni.
- Köteles az ingatlan tulajdonosa az ingatlan előtt levő közutat a szükségletnek megfelelően, de legalább kéthetenként egyszer (szombaton vagy vasárnap) megtisztítani a közút forgalmát zavaró szennyeződéstől és darabos szeméttől.
- Ha a közút mindkét oldala beépített, akkor az út középső vonaláig terjedő részét,
- ha csak az út egyik oldala beépített, akkor az út teljes területét.
- A tulajdonos köteles – a belterületen levő burkolatlan közutak mellett- az úttest és járda között lévő vízelvezető árkot állandóan tisztán tartani, a vízelfolyást akadályozó anyagoktól (gaztól, hordaléktól, hótól, jégtől) mentesíteni.
A járműbehajtók átereszeinek jó karban és állandóan tisztán tartása az ingatlantulajdonos kötelessége.
- A község közterületeinek, parkjainak tisztántartásáról a Polgármesteri Hivatal gondoskodik.
- A közterületen összegyűjtött szemétnek a szeméttelepre való szállításáról és megsemmisítéséről a Polgármesteri Hivatal köteles gondoskodni.
- A jegyző az e rendeletben meghatározott munkák elvégzését a tulajdonos költségére elrendelheti, ha a kötelezett ismételt felhívás ellenére sem tesz eleget kötelezettségének.
12.§.
A közterületek szennyezésének tilalma
A közforgalom céljára szolgáló területeken (járdákon, utakon, tereken, hidakon, árkokban, parkokban, stb.) szemetet, hulladékot eldobálni, továbbá szennyező vagy egészségre ártalmas anyagot kiönteni, elszórni nem szabad.
A közforgalom céljára szolgáló területekre a földutakról csak a szennyeződésektől, sárfelhordástól előzetesen megtisztított járművek hajthatnak be.
13.§.
Szennyező anyagok eltávolítása
- Közterületen szennyező anyagot (szemetet, egyéb hulladékot, stb.) csak olyan módon szabad szállítani, hogy a szállítmányból semmi ki ne hulljon, por és csepegés ne keletkezzék. Ha szállítás közben a terület szennyeződik a szennyeződés előidézője azt eltávolítani és a további szennyeződés megakadályozásáról gondoskodni köteles.
- Ha bármilyen szállítmány fel- vagy lerakásánál, köz- vagy magánterület beszennyeződik, a szennyezés előidézője köteles azt a fel- vagy lerakás elvégzése után nyomban megtisztítani.
- Minden ingatlantulajdonos köteles ügyelni arra, hogy a közterületen lévő berendezések és felszerelési tárgyak, fák, növények épen maradjanak és ne rongálódjanak meg. A rongálódásból keletkezett kárt annak okozója köteles megtéríteni.
- Az építési- bontási és tatarozási munkákat úgy kell végezni, az építési és bontási anyagot, valamint a kiásott földet úgy kell tárolni, hogy a közterületen por és szennyeződés ne keletkezzen.
- Rothadó, bűzös szemét, hulladék elszállításáról, megsemmisítéséről az ingatlan tulajdonosa köteles haladéktalanul gondoskodni.
14.§.
Az üzletek környékének tisztántartása
- Az üzlethelyiségek és elárusító helyek előtti gyalogutat, járdát, közutat, valamint a vízelvezető árkot a helyiség (hely) tulajdonosa, bérlője vagy használója köteles a 10. és 11. §-aiban foglaltak szerint állandóan tisztán tartani, tekintet nélkül arra, hogy a szemét az üzleti tevékenységéből keletkezett- e vagy sem.
- Az utcai árusok kötelesek a részükre kijelölt helye, valamint annak közvetlen környékét 3 m-es körzetben állandóan tisztán tartani, az árusításból keletkező hulladékot összegyűjteni és annak elszállításáról gondoskodni.
15.§.
Csapadékvíz elvezetése
- Az ingatlan tulajdonosa köteles biztosítani, hogy a telkéről az épület tetőzetéről az esővíz a szomszéd telkére ne folyjon.
Minden tulajdonos köteles a telkén keletkezett csapadékvíz elvezetéséről gondoskodni úgy, hogy azzal szomszédjának kárt ne okozzon.
- A lakóterületen átfolyó élő vízelfolyásokba, belvízelvezető árkokba tisztátlan szennyvizet, trágyalevet bevezetni, partjait szemét vagy egyéb hulladék lerakásával beszennyezni nem szabad.
16.§.
A közterület védelme
- A közterületen, parkokban elhelyezett ülőpadokat, fákat, cserjéket rongálni tilos.
- Műemlékileg védetté nyilvánított épület, fák, egyéb muzeális létesítmények rongálása szigorúan tilos.
- Közterületen jármű, mezőgazdasági gép, felszerelés nem tárolható. Az üzembentartó, a tulajdonos köteles azt saját költségén haladéktalanul eltávolítani.
- Az ingatlanok melletti közterületen telepített növényzet gondozásáról a tulajdonos gondoskodik. Az ingatlan előtti fákat úgy kell gondozni, hogy az a közlekedést ne akadályozza.
- Közkutakból, közkifolyókból járművet mosni tilos.
V. FEJEZET
Szabálysértések
17.§.
VI. FEJEZET
Záró rendelkezés
18.§.
- E rendelet 2004. január 1-jén lép hatályba.
- Ezzel egyidejűleg hatályát veszti Nógrádsipek Községi Önkormányzat Képviselőtestületének a Köztisztaság fenntartásáról és a közterület igénybevételéről szóló 3/1999. (IV. 29.) számú rendelete.
Király Boldizsár sk. Cservenák Zsuzsanna sk.
polgármester jegyző