Cserhátszentiván Község Önkormányzat Képviselő-testületének 5/2016 (VIII.26..) önkormányzati rendelete
Az önkormányzati kitüntetések és díjak alapításáról és adományozásáról
Hatályos: 2016. 08. 26Cserhátszentiván Község Önkormányzat Képviselő-testületének 5/2016 (VIII.26..) önkormányzati rendelete
Az önkormányzati kitüntetések és díjak alapításáról és adományozásáról
2016-08-26-tól
Cserhátszentiván Község Önkormányzata Képviselő-testülete (továbbiakban: képviselő-testület) az Alaptörvény 32. cikk (1) i) pontja és (2) bekezdése, valamint „Magyarország helyi önkormányzatairól” szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 42. § (1), (3) bekezdése alapján biztosított jogkörében eljárva, valamint „Magyarország címerének és zászlajának, valamint állami kitüntetéseiről” szóló 2011. évi CCII. törvény 24.§ (9) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján a következőket rendeli el:
- A díszpolgári cím alapítása
1.§
Cserhátszentiván Község Önkormányzata Képviselő-testülete „ Cserhátszentiván Község Díszpolgára ” kitüntetést alapít azon természetes személyek munkásságának elismeréséül, akik a település fejlődéséért kiemelkedően tevékenykedtek, munkásságukkal, alkotásaikkal elismerést szereztek a községnek.
2. A díszpolgári cím adományozásának szabályai
2.§
Évente legfeljebb 2 díszpolgári cím adományozható.
3.§
A „ Cserhátszentiván Község Díszpolgára” címet a község lakossága nevében Cserhátszentiván Község Önkormányzata Képviselő-testülete adományozza annak az élő vagy elhunyt, magyar vagy külföldi állampolgárnak, aki valamely téren jelentős, kiemelkedő munkájával, vagy életművével a településen, vagy országosan, vagy nemzetközi viszonylatban elismerést szerzett, és ezzel hozzájárult Cserhátszentiván község jó hírnevének öregbítéséhez.
4.§
A „Cserhátszentiván Község Díszpolgára” címmel az erre a célra készített emlékplakett és díszoklevél, vagy maximum 30.000 Ft értékű ajándéktárgy és díszoklevél adományozandó.
5.§
(1) Elhunyt személy részére adományozott (posztumusz) díszpolgári címmel emlékplakett és díszoklevél jár.
(2) A díszoklevelet és az emlékplakettet az élő házastársnak, nem léte esetén a törvényes öröklés rendje szerinti legközelebbi hozzátartozónak, megegyezésük hiányában a legidősebb élő legközelebbi hozzátartozónak kell átadni.
6.§
A díszpolgári cím adományozására írásban, részletes indokolással ellátott - az életutat és a közéleti, szakmai munkásságot bemutató - javaslatot tehet bármely személy, közösség, szervezet.
7.§
A díszpolgári cím odaítélésére a polgármester kizárólag a kitüntetés átadását megelőző 30 nappal bezárólag, a határidőre beérkezett javaslatok figyelembe vételével terjeszti elő javaslatát döntésre, a képviselő-testület elé.
8.§
Az adományozásra vonatkozó határozati javaslatot, a javasolt személy életútját, közéleti és szakmai munkásságát bemutató indoklással kell ellátni.
9.§
A cím adományozásáról - kizárólag a határidőre beérkezett javaslatok alapján - a képviselő-testület minősített többséggel dönt. A határozat a kitüntetett családi és utónevét tartalmazhatja, valamint az odaítélés indokát.
10.§
A kitüntetés odaítéléséről hozott testületi döntés nyilvánosságra hozataláról a jegyző gondoskodik.
11.§
A kitüntetés odaítéléséről meghozott döntés után a kitüntetettet (vagy az 5. § (2) bekezdés szerinti legközelebbi hozzátartozóját) nyilatkoztatni kell arról, hogy hozzájárul-e az ünnepélyes átadás alkalmával az adományozás indoklásában szereplő rá vonatkozó személyes adatok nyilvánosságra hozatalához.
12.§
A díszpolgári címet tanúsító emlékplakettet és díszoklevelet, vagy ajándékot és díszoklevelet falunapi rendezvény keretén belül a polgármester adja át.
13.§
(1) A település díszpolgára az adományozástól kezdve viselheti a kitüntető címet, valamint élvezheti az őt megillető, alábbi kiváltságokat:
a.) tanácskozási joggal részt vehet a képviselő-testület ülésein,
b.) az önkormányzat által rendezett községi ünnepségekre hivatalos,
c.) díjtalanul látogathatja az önkormányzat és intézményei által szervezett rendezvényeket,
(2) Ezen jogok érvényesítéséért a jegyző felelős.
14.§
(1) A kitüntetettekről nyilvántartást kell vezetni.
(2) A nyilvántartás tartalmazza a kitüntetett nevét, foglalkozását, az adományozás évét és mellékelni kell az adományozásról szóló határozatot.
(3) A nyilvántartással kapcsolatos adminisztrációs feladatokat a hivatal látja el.
15.§
Az elismerés és a juttatás költségeinek fedezetét az önkormányzat éves költségvetésében kell biztosítani.
3. A díszpolgári cím visszavonásának rendje
16.§
(1) A díszpolgári címet a Képviselő-testület visszavonja, ha a kitüntetettet az adományozást követő, vagy az adományozáskor nem ismeretes tevékenysége miatt a bíróság, szándékos bűncselekmény miatt, jogerősen végrehajtható szabadságvesztésre ítélte, és ( vagy ) a közügyektől eltiltotta.
(2) A cím visszavonására bárki írásban, indokolt javaslatot tehet. Az (1) bekezdésnek megfelelő javaslatot a polgármester terjeszti a Képviselő-testület elé.
(3) A beérkezett javaslatról, illetve a visszavonásáról a díszpolgárt a polgármester tájékoztatja.
(4) A visszavont díszpolgári címmel kapott emlékplakettet és díszoklevelet, vagy ajándéktárgyat és díszoklevelet a kitüntetett köteles visszaadni.
(5) A címtől megfosztott díszpolgár nevét a kitüntetettek nyilvántartásából törölni kell.
4. Záró rendelkezés
17.§
E rendelet kihirdetése napján lép hatályba.
Jelen rendelet hatályba lépésével egyidejűleg hatályát veszti Cserhátszentiván Község Önkormányzata Képviselő-testületének az Önkormányzati kitüntetések és díjak alapításáról és adományozásáról szóló 11/2006.(IX.12.) számú rendelete.
Cserhátszentiván, 2016. augusztus 26.