Szuhogy Község Önkormányzata Képviselő-testületének 10/2011.(VI.29.) önkormányzati rendelete

A szociális ellátásokról

Hatályos: 2014. 01. 01- 2015. 02. 27


Szuhogy Község Önkormányzatának Képviselő-testülete a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény 10.§ (1) bekezdésében, 25. § (3) bekezdésében, 32.§ (3) bekezdésében, 35. § (2) bekezdésében, 37/A. § (3) bekezdésében, 45. § (1)-(3) bekezdésében, 46.§ (1) bekezdésében, 62. § (2) bekezdésében, 92.§ (1)-(2) bekezdésében, valamint a 132.§ (4) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján az Alkotmány 44/A. § (2) bekezdésében, valamint az 1990. évi LXV. törvény a helyi önkormányzatokról 16.§. (1) bekezdésében meghatározott feladatkörében eljárva az alábbiakat rendeli el:


  1. FEJEZET

 

ÁLTALÁNOS RENDELKEZÉSEK


 

 

1. § A rendelet hatálya a szociális ellátásokról és a szociális igazgatásról szóló 1993. évi III. törvény (a továbbiakban: Sztv.) 3.§ (1)-(3) bekezdésében, 6. § -ában meghatározott személyekre terjed ki.


2. § (1)[1] A szociális ellátások iránti kérelmet a Szendrői Közös Önkormányzati Hivatalban (3752 Szendrő, Hősök tere 1.), illetőleg a Szendrői Közös Önkormányzati Hivatal Szuhogyi Kirendeltségén (3734 Szuhogy, József Attila utca 52.) kell benyújtani.




[1] Módosította a 11/2013.(XII.20.) önkormányzati rendelet. Hatályos 2014. január 1-jétől.

(2) A kérelmező valamennyi ellátási formához köteles csatolni a hatályos jogszabályokban és e rendeletben meghatározott igazolásokat, nyilatkozatokat, az eljáráshoz felhasználható bizonyítékokat.


(3) A kérelmező és családja jövedelmi viszonyainak igazolására az alábbi iratok fogadhatók el: a munkáltató által kiállított jövedelemigazolás, postai feladóvevény, nyugdíjszelvény, pénzintézeti igazolás, vagy bankszámlakivonat, az ellátást folyósító szerv határozata, illetve igazolása, mezőgazdasági tevékenységből származó jövedelem esetén az erről kiállított jövedelemigazolás, továbbá minden olyan hiteles, vagy hitelesített irat, melyből kétséget kizáróan megállapítható a kérelmező és a közös háztartásban élők jövedelme.

3. § A jogosulatlanul igénybevett ellátás részletekben történő visszafizetése akkor engedélyezhető, ha az egyösszegben történő visszafizetés a kötelezett megélhetését súlyosan veszélyezteti. A részletfizetés időtartama nem lehet hosszabb, mint az ellátás jogosulatlan igénybevételének időtartama. A megélhetés súlyos veszélyeztetettsége akkor áll fenn, ha a kötelezett személy, vagy annak családja egy főre jutó havi nettó jövedelme nem éri el a mindenkori öregségi nyugdíj legkisebb összegét. A kötelezett hozzájárulása esetén a tartozás részletekben levonható a részére biztosított pénzbeli szociális ellátásból.


4. § A rendeletben szabályozott pénzbeli szociális ellátások csak az önkormányzat házipénztára útján fizethetőek ki.

  1. FEJEZET


PÉNZBELI ELLÁTÁSOK


5. §[1]



[1] Hatályon kívül helyezte a 11/2013.(XII.20.) önkormányzati rendelet 8. §-a. Hatályos 2014. január 1-jétől.

Aktív korúak ellátása


6. § (1)[1] A foglalkoztatást helyettesítő támogatásban részesülő személyek kötelesek lakókörnyezetük rendezettsége érdekében az alábbi feltételeket folyamatosan teljesíteni:


a) Az ellátásra jogosult által életvitelszerűen lakott lakás, vagy lakóház (a továbbiakban: lakóingatlan) előkertje, udvara és kertje gondozott legyen, gyom- és gaztalanítására folyamatosan kerüljön sor az évszaknak megfelelően.

b) A lakóingatlanon, valamint az azzal határos köz- vagy magánterületen az ellátásra jogosult és családja ne helyezzen el és halmozzon fel háztartási kommunális- és egyéb hulladékot.

c) A lakóingatlan használatához igazodóan alakítson ki megfelelő illemhelyet és gondoskodjon a tisztántartásáról, a higiénés körülmények biztosításáról.

d) A lakóingatlanon az esetlegesen előforduló rágcsálók irtása megtörténjen.

e) Köteles gondoskodni a lakóingatlannal határos járdaszakasz téli hó- és csúszásmentesítéséről.

f) A lakóingatlannal határos területen elhelyezkedő csapadékvíz elvezető árok, kapubejáró, áteresz folyamatosan gondozott legyen oly módon, hogy alkalmas legyen a csapadékvíz elvezetésére.





[1] Módosította a 21/2011.(XII.14.) önkormányzati rendelet 1. §-a. Hatályos 2012. január 1-jétől.


(2) Az ellátás jogosultja a lakókörnyezete (1) bekezdés szerinti rendben tartásáról a lakhatását szolgáló ingatlan ellátott általi használatának jogcímétől függetlenül köteles gondoskodni.


(3)[1] A jogosultat a bérpótló juttatást megállapító határozatban kell tájékoztatni az (1) bekezdésben foglaltakról, továbbá arról, hogy a jogosultság megállapítását követően helyszíni ellenőrzés keretében ellenőrzi az Önkormányzat a lakókörnyezet rendezettségét.



[1] Módosította a 21/2011.(XII.14.) önkormányzati rendelet 2. §-a. Hatályos 2012. január 1-jétől.

(4) A helyszíni ellenőrzés megállapításai alapján a feltételeket nem teljesítő jogosultat az (1) bekezdésben felsoroltak alapján a konkrét tevékenység elvégzésére 5 napos határidő kitűzésével kell felszólítani, amelyet követően ismételt ellenőrzésre kerül sor.


(5) A helyszíni ellenőrzést a döntést előkészítő ügyintéző és bármely képviselő-testületi tag, vagy tagok együttesen végzik el.

7. § (1) Az Önkormányzat jegyzője rendszeres szociális segélyre való jogosultságot állapít meg azoknak az aktív korúak ellátására jogosult személyeknek, akik a közfoglalkoztatásban nem tudnak részt venni családi, vagy egészségi, vagy mentális állapotuk miatt, vagy összetetten több tényező együtteseként nem képesek a közfoglalkoztatást vállalni, így a bérpótló jutatásra sem jogosultak.

(2) Családi körülményei miatt az az aktív korúak ellátására jogosult személy nem tud részt venni a közfoglalkoztatásban, aki

  • egészségi és mentális problémával küzdő családtag felügyeletét, ápolását biztosítja azon esetekben, ahol egyéb szociális/egészségügyi szolgáltatások igénybevételével a családtag ellátása nem biztosítható,
  • gyermekét, vagy gyermekeit egyedül nevelő szülő, főként ha nincs a településen olyan rokon, más családtag, aki a szülő segítségére lenne,
  • fogyatékos gyermeket, gyermekeket nevelő szülő, amennyiben nem részesül ápolási díjban,
  • súlyos-, illetve tartósan beteg hozzátartozót ápoló személy, amennyiben az ápolást maga végzi és nem részesül ápolási díjban,
  • nem megfelelő lakhatási megoldással rendelkező személy, amennyiben a lakáskörülményei nem teszik lehetővé a folyamatos munkába járásra való felkészülést,
  • az átlagtól eltérő általános készségek, képességek, kompetenciák, így gyengébb kommunikációs készség, alacsony tudásszint, 1-5 osztály elvégzése, alacsony motiváció munkára nem teszi lehetővé a rendszeres és elvárható teljesítményt.

A mentesítési feltétel megállapításához vagy háziorvosi/szakorvosi vélemény, vagy iskolai végzettséget igazoló dokumentum szükséges.

(3) Egészségi állapota miatt az az aktív korúak ellátására jogosult személy nem tud részt venni a közfoglalkoztatásban,

  • akinek esetében az ellátásra való jogosultság kezdő napján, vagy a rendelkezésre állási támogatás folyósítása alatt a Nemzeti Rehabilitációs és Szociális Hivatal (a továbbiakban: NRSZH) vizsgálata szerint legalább 40 %-os, vagy ettől alacsonyabb egészségkárosodás áll fenn, az állapot fennállásának igazolásához szükséges a vizsgálatról szóló szakvélemény benyújtása,
  • aki állapotos (terhes) nők, az állapot fennállásának igazolásához szükséges a nőgyógyász szakorvos szakvéleménye.

(4) Mentális állapota miatt az az aktív korúak ellátására jogosult személy nem tud részt venni a közfoglalkoztatásban, aki munkavégzést akadályozó krónikus, vagy pszichés betegséggel, valamint szenvedélybetegséggel küzd, de NRSZH szakvéleménnyel nem rendelkezik. A mentesítési feltétel megállapításához szakorvosi vélemény szükséges, amely alátámasztja az indokoltságot.

(5) A (2) bekezdésben meghatározott mentesítési feltételek fennállására irányuló eljárás megindítható a jogosult kérelme alapján és hivatalból. Az eljárást hivatalból kezdeményezheti a foglalkoztatást végző szerv, a munkaügyi kirendeltség, a bódvaszilasi Körzeti Családsegítő és Gyermekjóléti Szolgálat.

8. § (1) Az Sztv. 37. § (1) bekezdés b)-d) pontjában meghatározott rendszeres szociális segélyre jogosult személy a folyósítás feltételeként együttműködik a bódvaszilasi Körzeti Családsegítő és Gyermekjóléti Szolgálattal, amely az Önkormányzattal kötött megállapodás alapján az együttműködési kötelezettség teljesítését az Önkormányzat Szuhogy, József Attila utca 52. szám alatti hivatalában biztosítja.

(2) A beilleszkedést segítő program típusai

a) állapotfelmérő és álláskeresési tréningek,

b) szociális életvezetési tanácsadás,

c) mentálhigiénés tanácsadás,

d) pályaválasztási és pályakorrekciós tanácsadás,

e) munkavállalási tanácsadás, tréning,

f) a nem foglalkoztatott személy saját erőforrásainak  feltárására irányuló egyéni esetvezetés

g) más ellátási formákhoz való hozzájutás elősegítése.

(3) Az Sztv. 37. § (1) bekezdés b)-d) pontjában meghatározott rendszeres szociális segélyre jogosult személy esetében az együttműködési megszegésének esetei:

a) nem jelenik meg a Körzeti Családsegítő és Gyermekjóléti Szolgálat által megjelölt időpontban,

b) a beilleszkedést segítő programban az együttműködési megállapodást nem köti meg,

c) a beilleszkedést segítő programban kötött megállapodásban meghatározottakat a megállapodásban rögzítettek szerint nem teljesíti.

Lakásfenntartási támogatás


9. § Az Önkormányzat az Sztv. 38. §.-ban foglaltak szerint normatív lakásfenntartási támogatásban részesíti a szociálisan rászorult személyeket.


10. §[1]



[1] Hatályon kívül helyezte a 11/2011.(XII.20.) önkormányzati rendelet 8. §-a. Hatályos 2014. január 1-jétől.

Önkormányzati segély

Az ellátások pénzügyi feltétele, pénzügyi források felhasználásának rendje[1]


11. § (1) A szociális és gyermekvédelmi jellegű kiadások pénzügyi fedezetét és a felhasználható pénzügyi keretet az éves költségvetésről szóló önkormányzati rendeletben kell meghatározni.


(2) Az Önkormányzat által nem kötelezően nyújtandó szociális és gyermekvédelmi ellátások megállapítására csak abban az évben van lehetőség, melyben az éves költségvetésről szóló önkormányzati rendelet alapján, az ellátások megállapításához szükséges források rendelkezésre



[1] Módosította a 11/2013.(XII.20.) önkormányzati rendelet 2. §-a. Hatályos 2014. január 1-jétől.

Az ellátások ellenőrzésének általános szabályai[1]


11/A. § (1) Az e rendelettel megállapított ellátások jogosultsági feltételeinek fennállását – a jogosultság megállapítását követően is – az önkormányzati hivatal szociális feladatokat ellátó szervezeti egysége bármikor jogosult ellenőrizni.


(2) Az önkormányzati segély felhasználásának ellenőrzése keretében a felhasználást alátámasztó dokumentum (számla, nyugta, stb.) becsatolására hívható fel a támogatott, illetőleg az eljárás teljes szakaszában a kérelemben benyújtott adatok helytállóságának ellenőrzésére, a felhasználás rendeltetésszerűségére vonatkozóan helyszíni szemle tartható, a lakókörnyezet megtekinthető és környezettanulmány készíthető.


(3) Amennyiben a (1) bekezdés szerinti ellenőrzés során megállapítást nyert, hogy a jogosultsági feltételek már nem állnak fenn, úgy az önkormányzati hivatal szociális és feladatokat ellátó szervezeti egysége az ellátás megszüntetése iránt intézkedik.


(4) Az e rendeletben megállapított feltételek hiányában nyújtott szociális ellátás megtérítésére és a megtérítéssel kapcsolatos méltányosságra vonatkozóan a Sztv.17.§-ában foglalt szabályok szerint kell eljárni.



[1] Beiktatta a 11/2013.(XII.20.) önkormányzati rendelet 3. § (1) bekezdése. Hatályos 2014. január 1-jétől.

Az önkormányzati segély megállapításának, kifizetésének, folyósításának, valamint felhasználása ellenőrzésének szabályai[1]


11/B. § (1) A Képviselő-testület az e rendeletben meghatározottak szerint nyújt önkormányzati segélyt átmeneti jelleggel a létfenntartást veszélyeztető, rendkívüli élethelyzetbe került, valamint időszakosan, vagy tartósan létfenntartási gondokkal küzdő családok és személyek részére, elsősorban Sztv. 45. § (4) bekezdésében meghatározott esetekben.


(2) Az Sztv. 45. § (4) bekezdésében foglaltakon túl

a) rendkívüli élethelyzetnek kell tekinteni, ha a kérelmező

aa) bűncselekmény sértettjeként anyagi segítségre szorul, vagy

ab) a családot elemi csapás érte,

ac) tartós, legalább öt hónapot meghaladó kórházi kezelés,

ad) súlyos közlekedési baleset,

ae) egyéb hirtelen bekövetkező, előre nem várt családi tragédia.


b) létfenntartási gondnak kell tekinteni, ha a kérelmező

ba) megélhetése valamilyen előre nem látható esemény bekövetkezése során, igazoló módon veszélyeztetve,

bb) olyan váratlan anyagi kiadás jelentkezik, amely veszélyezteti létfenntartásának biztosítását.




[1] Beiktatta a 11/2013.(XII.20.) önkormányzati rendelet 3. § (2) bekezdése. Hatályos 2014. január 1-jétől.

11/C. §[1] Önkormányzati segély biztosítható


(1) Átmenetileg nehéz anyagi helyzetbe került személy, vagy család kiadásainak mérséklésére amennyiben a kiadások olyan mértékűek, hogy azok veszélyeztetik a személy, vagy a család megélhetésének biztonságát, vagy életkörülményeire tekintettel támogatásra szorul.


(2) Eseti gyógyszerkiadás mérséklésére – elsősorban természetben – különösen


a) azon személyek kiadásainak csökkentésére, akik nem rendszeres jelleggel, de esetenként egy-egy betegség miatt jelentkező magas gyógyszer, gyógyászati segédeszköz kiadást, jövedelmi helyzetük miatt nem képesek megfizetni, vagy


b) azon családok támogatására, amelyekben az egyes családtagok eseti gyógyszer és gyógyászati segédeszköz mértéke együttesen olyan nagymértékű, hogy az nem képesek viselni.


(3) Gyermek és fiatal felnőtt rászorultságára tekintettel nyújtott pénzbeli támogatására.


(4) Elhunyt személy eltemettetésének költségeihez való hozzájárulás.



[1] Beiktatta a 11/2013.(XII.20.) önkormányzati rendelet 3. § (3) bekezdése. Hatályos 2014. január 1-jétől.

11/D. §[1] (1) A 11/C. § (1), (2) és (3) bekezdése alapján önkormányzati segély akkor nyújtható, ha a kérelmező megfelel 11/B. § (2) bekezdés b) pontjában írt feltételeknek és egyedülálló személy estén az egy főre jutó havi jövedelem nem haladja meg a mindenkori öregségi nyugdíj legkisebb összegének 300 %-át, illetve akinek családjában az egy főre jutó havi jövedelem nem haladja meg a mindenkori öregségi nyugdíj legkisebb összegének 250 %-át.


(2) A 11/C. § (2) bekezdésében biztosítható támogatási forma iránti igény további feltétele, hogy az igazolt gyógyszer és gyógyászati segédeszköz költsége esetenként érje el a 10 000 Ft-ot.


(3) Az (1) bekezdésben írt jövedelem határok nem vonatkoznak a 11/B. § (2) bekezdés a) pontjában írt esetekre.


(4) A 11/C. § (1), (2) és (3) bekezdése alapján biztosított önkormányzati segély éves összege nem haladhatja meg az évi 30 000 Ft-ot, esetenként pedig a 15 000 Ft-ot.


(5) A 11/B. § (2) a) pontjában írt feltételek bekövetkezése esetén az adható támogatás összege 50 000 Ft, amelynél a támogatottnak, illetőleg családjának korábban adott önkormányzati segélyek összegét figyelmen kívül kell hagyni.



[1] Beiktatta a 11/2013.(XII.20.) önkormányzati rendelet 3. § (4) bekezdése. Hatályos 2014. január 1-jétől.

12. §[1] (1) Az elhunyt személy eltemettetésének költségeihez való hozzájárulásra jogosult az a személy, akinek jövedelme, illetőleg akinek családjában az egy főre jutó havi nettó jövedelem nem haladja meg a mindenkori öregségi nyugdíj legkisebb összegének 400 %-át, valamint csatolja a halotti anyakönyvi kivonatot és a nevére kiállított számlával igazolja, hogy az elhunyt eltemettetéséről ő gondoskodott.


(2) Az eltemettetés költségeihez való hozzájárulásként biztosított önkormányzati segély nem lehet kevesebb a helyben szokásos, legolcsóbb temetési költség 10%-ánál, de elérheti annak teljes összegét.


(3) A helyben szokásos legalacsonyabb temetési költség 100 000 Ft.



[1] Módosította a 11/2013.(XII.20.) önkormányzati rendelet 4. §-a. Hatályos 2014. január 1-jétől.

  1. FEJEZET


TERMÉSZETBEN NYÚJTOTT SZOCIÁLIS ELLÁTÁSOK


Köztemetés



13. § (1) Az elhalt személy közköltségen történő eltemettetéséről az Sztv. 48. §.-ban foglalt feltételek szerint a polgármester gondoskodik.


(2) A közköltségen történő eltemettetésnél a helyben szokásos legolcsóbb temetési szertartás szerint kell eljárni, lehetőség szerint az elhalt felekezeti hovatartozása figyelembevételével.

(3)[1] Különös méltányolást érdemlő körülmények fennállása esetén részben, vagy egészben mentesíthető az eltemettetésre köteles személy, amennyiben a mentesítésre vonatkozóan kérelmet terjeszt elő, továbbá családjában az egy főre jutó havi jövedelem az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének a 150 %-át nem haladja meg.

14. §[2]


15. §[3]



[1] Beiktatta a 11/2013.(XII.20.) önkormányzati rendelet 5. §-a. Hatályos 2014. január 1-jétől.

[2] Hatályon kívül helyezte a 11/2011.(XII.20.) önkormányzati rendelet 8. §-a. Hatályos 2014. január 1-jétől.

[3] Hatályon kívül helyezte a 11/2011.(XII.20.) önkormányzati rendelet 8. §-a. Hatályos 2014. január 1-jétől.

  1. FEJEZET


SZOCIÁLIS SZOLGÁLTATÁSOK



16. § (1) Szuhogy Község Önkormányzata a szociálisan rászorultak részére a személyes gondoskodást nyújtó ellátások közül az alábbi szociális alapszolgáltatásokat biztosítja:

a) étkeztetés,

b) házi segítségnyújtás,

c) családsegítés.


(2) Az Önkormányzat az étkeztetést önállóan, a házi segítségnyújtást és a családsegítést társulás útján biztosítja.


Étkeztetés



17. § (1) Az étkeztetés keretében azoknak a személyeknek biztosít ellátást az Önkormányzat, akik az Sztv. 62.§ (1) bekezdésében foglalt feltételek valamelyikének megfelelnek jövedelmi helyzetüktől függetlenül.


18. § (1) Kora alapján az a személy jogosult étkeztetésre, aki a 70. életévét betöltötte.


(2) Egészségi állapota alapján az a személy jogosult étkeztetésre, aki háziorvosi, vagy szakorvosi igazolással bizonyítja azt, hogy önmaga, vagy eltartottjai részére a napi egyszeri meleg étkeztetésről nem tud gondoskodni.


(3) Fogyatékossága, pszichiátriai betegsége alapján az a személy jogosult étkeztetésre, aki fogyatékosságát, pszichiátriai betegségét szakorvosi igazolással bizonyítja.


(4) Szenvedélybetegsége alapján az a személy jogosult étkeztetésre, aki nyilatkozik arról, hogy szenvedélybetegsége miatt önmaga, vagy eltartottjai részére a napi egyszeri meleg étkeztetésről nem tud gondoskodni.

Házi segítségnyújtás

19. §[1]

Családsegítés

20. §[2]




[1] Hatályon kívül helyezte a 11/2011.(XII.20.) önkormányzati rendelet 8. §-a. Hatályos 2014. január 1-jétől.

[2] Hatályon kívül helyezte a 11/2011.(XII.20.) önkormányzati rendelet 8. §-a. Hatályos 2014. január 1-jétől.

Térítési díj


21. § (1) Az étkeztetését fizetendő térítési díj mértékét a rendelet 1. számú melléklet, az étkeztetésért fizetendő térítési díj csökkentésének szabályait a 2. számú melléklet tartalmazza


(2) A házi segítségnyújtás formájában nyújtott ellátás térítésmentes.


Záró rendelkezések



22. § (1) Ez a rendelet 2011. augusztus 1-jén lép hatályba.


(2) Hatályát veszti

a) a szociális ellátásokról szóló 12/2007.(IX.25.) rendelet,

b) a szociális ellátásokról szóló 12/2007.(IX.25.) rendelet módosításáról szóló 16/2009.(XII.15.) rendelet,

c) a szociális ellátásokról szóló 16/2009.(XII.15.) rendelettel módosított 12/2007.(IX.25.) rendelet módosításáról szóló 3/2010.(II.24.) rendelet,

d) a szociális ellátásokról szóló 3/2010.(II.24.) és 16/2009.(XII.15.) rendelettel módosított 12/2007.(IX.25.) rendelet módosításáról szóló11/2010.(V.25.) rendelet,

e) a szociális ellátásokról szóló 11/2010.(V.25.), 3/2010.(II.24.) és 16/2009.(XII.15.) rendeletekkel módosított 12/2007.(IX.25.) rendelet módosításáról szóló 19/2010.(XI.30.) rendelet.




                      Fóris Sándor sk.                                          Kenézné Fóris Hilda sk.

                          polgármester                                                        körjegyző     


Hitelesítve:



Szuhogy, 2013. december  20.


                        Fóris Sándor sk.                                                      Dr. Istenes Ibolya sk.

                        polgármester                                                                           jegyző


                       




1. számú melléklet[1]


Az étkeztetésért fizetendő térítési díj mértéke


  • Az óvodai ellátásban részesülő gyermekek óvodában igénybevett étkeztetésért fizetendő térítési díj: 335 Ft/nap.
  • Az általános iskolai oktatásban résztvevő tanulók iskolai menzán igénybevett étkezéséért fizetendő térítési díj: 255 Ft/ebéd.

      425 Ft/napi háromszori étkezés.

  • Sztv. 62. § (1) bekezdése alapján biztosított étkeztetést igénybe vevők: 660 Ft/ebéd.




2. számú melléklet[2]


Az étkeztetésért fizetendő térítési díj csökkentésének szabályai



Az étkeztetés intézményi térítési díjának összegéből az alábbi kedvezményeket biztosítja az önkormányzat:



Havi jövedelem a nyugdíjminimum figyelembevételével

A térítési díj összege

1 – 28.500 Ft

330,-Ft

28.501 – 57.000,-Ft

500,-Ft

57.000 felett

660,-Ft










[1]

Módosította a 4/2014.(II.28.) önkormányzati rendelet. Hatályos 2014. március 1-jétől.

[2]

Módosította a 4/2014.(II.28.) önkormányzati rendelet. Hatályos 2014. március 1-jétől.