Jósvafő Község Önkormányzata Képviselő-testületének 6/2015. (II. 25.) önkormányzati rendelete
a közterületek elnevezéséről, és a házszám-megállapítás szabályairól
Hatályos: 2015. 03. 01- 2023. 04. 26Jósvafő Község Képviselő-testületének 6/2015. (II.25.) önkormányzati rendelete
a közterületek elnevezéséről, és a házszám-megállapítás szabályairól1
Jósvafő Község Önkormányzatának Képviselő-testülete az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdésében, továbbá Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény (továbbiakban: Mötv.) 143. § (3) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdésének l) pontjában, továbbá az Mötv. 13. § (1) bekezdésének 3. pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a közterületek elnevezéséről, az elnevezés megváltoztatására irányuló kezdeményezésről, valamint a házszám-megállapítás szabályairól az alábbi rendeletet (továbbiakban: Rendelet) alkotja:
ÁLTALÁNOS RENDELKEZÉSEK
A Rendelet célja
1. § Jósvafő Község közigazgatási területén új közterületet elnevezni, új házszámot megállapítani, valamint a korábban megállapított közterületnevet és házszámot megváltoztatni csak e rendelet szabályai szerint lehet.
Értelmező rendelkezések
2. § E Rendelet alkalmazásában:
1. Közterület: az épített környezet alakításáról és védelméről szóló törvény szerinti közterület.
2. Közterületnév: a magyarországi hivatalos földrajzi nevek megállapításáról és nyilvántartásáról szóló kormányrendelet szerinti közterületnév.
3. Házszám: olyan számmal, számmal és betűvel meghatározott azonosító jel, amely az ingatlan-nyilvántartásban helyrajzi számmal jelölt ingatlanhoz tartozik, és amely az ingatlan természetbeni beazonosítását szolgálja.
A KÖZTERÜLETEK ELNEVEZÉSÉRE VONATKOZÓ SZABÁLYOK
A közterületek elnevezésének általános szabályai
3. § (1) Minden közterületet el kell nevezni, kivéve a mezőgazdasági célú, és a lakónépességet nem érintő dűlőutakat. A közterületek nevének megállapítása és megváltoztatása a Képviselő-testület hatáskörébe tartozik.
(2) Az újonnan létesített közterület nevét a létrejöttét követő egy éven belül meg kell állapítani.
(3) Az elnevezett közterület természetes folytatásaként létesülő új útszakasz külön elnevezési eljárás nélkül a már elnevezett közterület nevét veszi fel.
4. § (1) A közterület elnevezésénél figyelemmel kell lenni a település jellegére, történelmére, hagyományaira és földrajzi sajátosságaira.
(2) A közterület elnevezése során törekedni kell arra, hogy az elnevezés rövid és közérthető legyen. A közterületnevet a magyar nyelvhelyesség szabályainak megfelelően kell megállapítani.
(3) Közterületet személyről, tárgyról, állatról, növényről, történelmi eseményről, földrajzi névről vagy fogalomról lehet elnevezni.
(4) Élő személyről közterületet elnevezni nem lehet.
A közterületek elnevezésének, az elnevezés módosításának eljárási szabályai
5. § (1) A közterületnév megállapítását vagy megváltoztatását írásban kezdeményezheti:
a) polgármester
b) a Képviselő-testület bizottsága,
c) a helyi önkormányzat képviselője,
d) a település közigazgatási területén bejelentett lakcímmel rendelkező állampolgár,
e) a település közigazgatási területén ingatlannal, székhellyel, telephellyel rendelkező jogi személy.
6. § Az elnevezésre vonatkozó előterjesztést az Önkormányzat hirdetőtábláján ki kell függeszteni, illetve ezzel megegyező időtartamra az Önkormányzat hivatalos honlapján is közzé kell tenni. Az elnevezéssel kapcsolatban a kifüggesztés időtartama alatt benyújtott észrevételeket a Képviselő-testületi előterjesztéshez mellékelni kell.
7. § (1) A közterület elnevezésével kapcsolatos döntést a helyben szokásos módon közzé kell tenni, továbbá a döntésről értesíteni kell: az illetékes okmányirodát, földhivatalt, rendőrkapitányságot, postát, katasztrófavédelmi szervet, a község által fenntartott egészségügyi és oktatási intézményt, és a közmű-szolgáltatókat.
(2) A közterület megszűnésével a közterület neve külön Képviselő-testületi döntés nélkül megszűnik.
(2) A település közterületeinek nevét jegyzékbe kell foglalni, és abban a változásokat folyamatosan fel kell tüntetni. A jegyzéket az Önkormányzat Hivatala vezeti.
A HÁZSZÁM MEGÁLLAPÍTÁSÁRA ÉS MÓDOSÍTÁSÁRA VONATKOZÓ SZABÁLYOK
A házszámozással érintett ingatlanok és jelölésük rendje
8. § (1) A névvel ellátott közterületen a beépített és a beépítetlen építési telkeket házszámmal kell ellátni.
(2) A házszám arab egész szám.
(3) Ingatlan megosztása esetén – ha az újonnan kialakuló telek ugyanarra a közterületre nyílik – a házszám arab egész szám az ABC betűjének alátörésével.
(4) Adott ingatlanon több lakás építése esetén a lakások megjelölése arab számokkal történik.
(5) Telekegyesítéskor a házszámokat össze kell vonni.
(6) Ha egy ingatlan több közterülettel is érintkezik, az építmény utcafronti főhomlokzata határozza meg a házszámozást.
9. § (1) Az ingatlanok számozását úgy kell elvégezni, hogy a számok a településtől kifelé haladva növekedjenek. A közterület jobb oldalán lévő ingatlanokat páratlan, bal oldalán lévő ingatlanokat páros számmal kell ellátni. Ha a közterület teret érint, akkor a számozás az óramutató járásával megegyezően történik.
(2) Terek esetén a házszámozás 1-től kezdődően folyamatos, az óramutató járásával megegyező irányú.
(3) A földrajzi okokból csak egyik oldalon beépíthető utcák (folyópart, árok) házszámozása 1-től kezdődően folyamatos.
(4) E § (1)-(3) bekezdései a rendelet hatályba lépésekor már meglévő közterületek házszámozását nem érintik.
Eljárási szabályok
10. § Az ingatlanok házszámának megállapítása ügyében a jegyző jár el.
11. § A házszám megváltoztatására irányuló eljárás hivatalból, vagy annak a személynek a kérelmére indul, akinek a házszám megváltoztatásához jogos érdeke fűződik.
A NÉVTÁBLÁK ÉS HÁZSZÁMTÁBLÁK ELHELYEZÉSE, LAKCÍMRENDEZÉS
A névtáblák elhelyezésének szabályai
12. § (1) A közterületek nevét jól látható módon, névtáblán kell feltüntetni.
(2) A közterületek névtábláit a saroktelek kerítésén, ennek hiányában a saroképületen, vagy külön tartószerkezeten kell elhelyezni.
(3) A névtábla kihelyezésével érintett ingatlan tulajdonosa vagy használója a névtábla kihelyezését tűrni köteles.
(4) A névtáblák kihelyezéséről, karbantartásáról, szükség szerinti cseréjéről az önkormányzat gondoskodik.
13. § (1) Új közterület nevét tartalmazó névtáblákat a névadást követő 90 napon belül el kell helyezni.
(2) A közterület elnevezésének megváltozása esetén a régi elnevezést feltüntető névtáblákat a változásról szóló döntést követő egy évig piros átlós vonallal áthúzva az eredeti helyén kell hagyni. Az új elnevezést feltüntető névtáblákat közvetlenül a régi fölött vagy alatt kell elhelyezni.
Házszámtábla elhelyezésének szabályai
14. § (1) A házszámot jelző táblát az ingatlan utcafronti kerítésére, házfalára, az utcáról jól látható módon kell az ingatlan használójának, kezelőjének, ennek hiányában a tulajdonosának elhelyezni, a házszám megállapításától, vagy az ingatlan feletti rendelkezési jog megszerzésétől számított 30 napon belül.
(2) A házszámtábla beszerzéséről, kihelyezéséről, olvasható állapotban tartásáról, szükség szerinti cseréjétől és pótlásáról az (1) bekezdés szerinti kötelezett gondoskodik.
Lakcímrendezés
15. § Amennyiben a jegyző által az adott ingatlanra megállapított házszám nem egyezik meg az ingatlanon elhelyezett házszámmal, az ingatlan tulajdonosa a lakcímrendezésre felhívást tartalmazó levél kézhezvételétől számított 30 napon belül köteles a helyes házszámot az ingatlanán elhelyezni.
ÁTMENETI ÉS ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK
16. § Ez a Rendelet a 17. § kivételével 2015. március 1. napján lép hatályba. E Rendelet 17. §-a 2016. január1. napján lép hatályba.
17. § (1) Aki a jelen Rendelet 14. § (2) bekezdésében foglalt kötelezettségének 30 napon belül nem tesz eleget, a közösségi együttélés alapvető szabályainak megszegéséért a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló törvény előírása szerint 30.000 Ft-ig terjedő közigazgatási bírsággal sújtható.
(2) Aki a házszámmal kapcsolatos, jelen rendelet 14. §-ában, vagy 15. §-ában foglalt kötelezettségét megszegi, a közösségi együttélés alapvető szabályainak megszegéséért a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló törvény előírása szerint 30.000 Ft-ig terjedő közigazgatási bírsággal sújtható.
(3) Az e rendeletben meghatározott közigazgatási bírság kiszabásával kapcsolatos ügyekben átruházott hatáskörben első fokon a jegyző jár el.
Az önkormányzati rendeletet a Jósvafő Község Önkormányzata Képviselő-testületének 5/2023. (IV. 26.) önkormányzati rendelete 7. §-a hatályon kívül helyezte 2023. április 27. napjával.