Felsődobsza Község Önkormányzat Képviselő-testületének 7/2023. (III. 1.) önkormányzati rendelete

a közterületek elnevezésének, az elnevezésük megváltoztatására irányuló kezdeményezés, valamint a házszám-megállapítás szabályairól

Hatályos: 2023. 03. 02

Felsődobsza Község Önkormányzat Képviselő-testületének 7/2023. (III. 1.) önkormányzati rendelete

a közterületek elnevezésének, az elnevezésük megváltoztatására irányuló kezdeményezés, valamint a házszám-megállapítás szabályairól

2023.03.02.

Felsődobsza Község Önkormányzat Képviselő-testülete a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 51.§ (5) bekezdésében és a 143. § (3) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés a) pontjában, a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13.§ (1) bekezdésének 3. pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:

1. A rendelet hatálya

1. § (1) A rendelet hatálya Felsődobsza község közigazgatási területére terjed ki.

(2) Felsődobsza község közigazgatási területén új közterületet elnevezni, új házszámot megállapítani, a korábban megállapított közterületnevet és házszámot megváltoztatni csak e rendelet szabályai szerint lehet.

2. Értelmező rendelkezések

2. § (1) Közterület: az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény 2.§ 13. pontjában meghatározott terület.

(2) Közterületnév: a magyarországi hivatalos földrajzi nevek megállapításáról és nyilvántartásáról szóló 303/2007. (XI.14.) Korm. rendelet 2. § (3) bekezdés j) pontjában meghatározott név.

(3) Házszám: a központi címregiszterről és a címkezelésről szóló 345/2014. (XII. 23.) Korm. rendelet 1.§ 7. pontjában meghatározott megjelölés.

3. A közterületek elnevezésének általános szabályai

3. § (1) A település belterületén és külterületén minden olyan közterületet el kell nevezni, amely olyan ingatlanhoz vezet, amelyen az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIIII. törvény szerinti épület található.

(2) A közterület elnevezése földrajzi hely meghatározásra, a közterületek megjelölésére és a tájékozódás biztosítására szolgál, valamint hagyományt őriz és emléket állít. A közterületek elnevezésénél figyelemmel kell lenni a helyi kulturális, természeti vagy történelmi értékekre, sajátosságokra, a magyar nyelvhelyesség követelményeire, továbbá arra, hogy az elnevezés közérthető legyen.

(3) A közterület elnevezésének követelményeiről a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény, valamint a magyarországi hivatalos földrajzi nevek megállapításáról és nyilvántartásáról szóló 303/2007. (XI.14.) Korm. rendelet rendelkezik.

(4) A közterület elnevezése előtagként a közterület nevéből, valamint utótagként a közterület jellegére (út, utca, tér, köz, stb.) utaló meghatározásból áll. Közterület jellegeként kizárólag a központi címregiszterről és a címkezelésről szóló 345/2014. (XII. 23.) Korm. rendelet (a továbbiakban: 345/2014. (XII.23.) Korm. rendelet) 1. mellékletében felsoroltakat lehet megjelölni.

(5) Új közterület elnevezését az ingatlan-nyilvántartásba közterületként történő bejegyzését követő egy éven belül meg kell állapítani.

(6) Ha egy közterület településrendezés, beépítés következtében két vagy több részre tagozódik, egységes közterületként megszűnik, az elkülönült részeknek – az elkülönüléstől számított egy éven belül – más nevet kell adni.

(7) Az elnevezett közterület természetes folytatásaként nyíló új közterület külön elnevezési eljárás nélkül a már elnevezett közterület nevét veszi fel (meghosszabbítás).

(8) A közterület megszűnésével – külön döntés nélkül – a közterület neve is megszűnik.

4. A közterületek elnevezésének eljárási szabályai

4. § (1) A közterületek nevének megállapítása, a közterületek nevének megváltoztatása Felsődobsza Község Önkormányzat képviselő-testületének hatáskörébe tartozik. Az elnevezésről a képviselő-testület határozattal dönt.

(2) A közterület nevének megállapítását, a közterület nevének megváltoztatását kezdeményezheti:

a) Felsődobsza Község Önkormányzat képviselő-testületének tagja,

b) Felsődobsza Község Önkormányzat képviselő-testületének bizottsága,

c) Felsődobsza község közigazgatási területén bejelentett lakcímmel rendelkező állampolgár,

d) Felsődobsza község közigazgatási területén ingatlannal, székhellyel, telephellyel rendelkező jogi személy.

(3) A közterületek elnevezésével kapcsolatos előkészítő feladatokat az Abaújszántói Közös Önkormányzati Hivatal látja el.

(4) Az elnevezésre vonatkozó előterjesztést annak benyújtása előtt 8 napra helyben szokásos módon közzé kell tenni. Az elnevezéssel kapcsolatban benyújtott észrevételeket is a Képviselő-testület elé kell terjeszteni.

(5) A közterület elnevezésével kapcsolatos Képviselő-testületi döntést a helyben szokás módon közzé kell tenni.

(6) A közterület elnevezésével kapcsolatos döntésről értesíteni kell:

a) az érintett ingatlantulajdonosokat (hirdetmény útján),

b) a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Kormányhivatal Gönci Járási Hivatalát,

c) a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Kormányhivatal Földhivatali Főosztályát,

d) a Magyar Posta Zrt.-t,

e) az Encsi Rendőrkapitányságot,

f) a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóságot,

g) az Országos Mentőszolgálatot,

h) a közműszolgáltatókat.

5. A közterületi névtáblák kihelyezése

5. § (1) A közterületek nevét a tájékozódást jól segítő közterületi névtáblákon kell feltüntetni.

(2) A közterületi névtáblák kihelyezéséről, karbantartásáról, pótlásáról Felsődobsza Község Önkormányzat gondoskodik.

(3) A névtábla kihelyezésével érintett ingatlan tulajdonosát vagy használóját a kihelyezés előtt legalább 5 nappal korábban értesíteni kell.

(4) A közterület elnevezésével kapcsolatos döntés meghozatalát követő 30 napon belül kell az új táblákat kihelyezni. A régi elnevezést feltüntető közterületi névtáblákat - a tájékozódás zavartalansága érdekében - az elnevezéssel kapcsolatos döntés meghozatalától követő 1 évig piros átlós vonallal áthúzva az eredeti helyén kell hagyni. Az új elnevezést feltüntető névtáblákat közvetlenül az áthúzott régi névtáblák felé vagy mellé vagy alá kell elhelyezni.

6. A házszám megállapításának, valamint megváltoztatásának szabályai

6. § (1) A névvel ellátott közterületeken a 345/2014.(II.23.) Korm. rendelet 2.§ (1) bekezdésében meghatározott ingatlanokat házszámmal kell ellátni.

(2) A közterületen több ingatlan azonos számmal nem jelölhető.

(3) A házszámot ahhoz a közterülethez kapcsolódóan kell megállapítani, amellyel az ingatlan határos.

(4) Az ingatlanokat növekvő sorrendben, folyamatos számozással kell ellátni.

(5) Ha az ingatlan több közterülettel érintkezik, a házszámozást az ingatlan közlekedési csatlakozása határozza meg. A közlekedési csatlakozás szempontjából meghatározó az a közterület, amelyről az ingatlan főépületének gyalogos megközelítése biztosított.

(6) Az ingatlanok számozását úgy kell elvégezni, hogy a házszámok a település központjától kifelé haladva növekedjenek és a közterület jobb oldalán lévő ingatlanokat páros, bal oldalán lévő ingatlanokat páratlan számmal kell ellátni. Ha a közterület teret érint, akkor a számozás az óramutató járásával megegyezően történik. Egyoldalas beépítésű utcában a számozás folyamatos.

(7) Az ingatlanok számozására arab számokat kell használni. Kiegészítő jelzésként a számok alátöréseként arab számok, illetve a magyar ABC ékezet nélküli nagybetűi alkalmazhatók.

(8) Ha a közterületen az ingatlanok számozása már megtörtént, és az ingatlanon újabb lakások létesülnek, akkor a többlakásos épület házszámozását úgy kell elvégezni, hogy a meglévő házszámot meghagyva a (7) bekezdés szerinti alátöréssel (arab számok) kell az új lakásokat ellátni.

(9) Ha a közterületen az ingatlanok számozása már megtörtént, de telekmegosztás révén új ingatlan ékelődik be, akkor a meglévő ingatlan számozása változatlan marad, az újonnan keletkezett ingatlan számozását pedig a (7) bekezdés szerinti alátörés (ABC betűi) alkalmazásával kell végezni.

(10) A kialakult számozás után egyesített ingatlanok eredeti sorszámaikat megtartják, az eredeti házszámok szélső értékeinek kötőjellel történő jelölésével összevont házszámot kell megállapítani.

7. § (1) A már megállapított házszámok megváltoztatására csak indokolt esetben, olyan rendezetlen állapot megszüntetése érdekében kerülhet sor, amely az ingatlanok azonosítását akadályozza.

(2) Az ingatlanok házszámozásának megváltoztatása (átszámozás) különösen akkor indokolt, ha

a) több azonos házszám szerepel azonos közterületen a hatósági nyilvántartásban vagy a valóságban,

b) az ingatlan hatósági nyilvántartásban feltüntetett házszáma nem egyezik a valóságban használttal,

c) telekegyesítésre vagy telekmegosztásra került sor.

8. § A házszámok megállapítását címmegállapítás keretében a jegyző végzi el.

7. A házszámtábla kihelyezésének szabályai

9. § (1) A házszámot jelző táblát (a továbbiakban: házszámtábla) az ingatlan utcafronti kerítésére vagy a ház falára, az utcáról jól látható módon kell az ingatlan tulajdonosának elhelyezni.

(2) A házszámtábla beszerzéséről, kihelyezéséről, szükség szerint cseréjéről és pótlásáról az ingatlan tulajdonosa saját költségén köteles gondoskodni.

(3) A megváltozott házszámok házszámtábláit a tájékozódás zavartalansága érdekében a változástól számított egy évig eredeti helyükön kell hagyni, és piros színű, átlós áthúzással kell ellátni. Az új házszámtáblát az áthúzott régi tábla mellé vagy alá vagy felé kell felszerelni. A régi házszámtáblát egy év múltán az ingatlan tulajdonosának kell eltávolítani.

10. § Ez a rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba.