Vámosújfalu Község Önkormányzat Képviselő-testületének 9/2020 (VII.16.) önkormányzati rendelete

a településnév, a helyi címer és zászló és használatának rendjéről

Hatályos: 2020. 08. 01

Vámosújfalu Község Önkormányzatának Képviselő-testülete az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdésében meghatározott eredeti jogalkotói hatáskörében, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés a) és i) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:

1. Általános rendelkezések


1.§ A rendelet célja, hogy szabályozza Vámosújfalu település e rendeletben meghatározott nevének és címerének jogszerű felvételét és használatát.


2.§ A rendelet hatálya kiterjed azon természetes- és jogi személyekre, jogi személyiséggel nem rendelkező szervezetekre, akik a 3.§ szerint:

a) elnevezésükben, vagy

b) tevékenységük során, vagy

c) emblémán, jelvényen, kiadványon, egyéb tárgyon vagy terméken Vámosújfalu település nevét vagy címerét használni kívánják.

3.§ A 2.§-ban meghatározott személyek és szervezetek részére a „Vámosújfalu” név, illetve megjelölés vagy ezek bármely toldalékos formájának használata, internetes domain regisztrációja (a továbbiakban: névhasználat) engedélyhez kötött.

4.§ Nem engedélyköteles:

a) az a névhasználat, amely jogszabályon alapul,

b) az önkormányzat által alapított vagy részvételével megalakult, működő gazdasági társaságok, intézmények, egyéb szervezetek névhasználata

c) a közösségi közlekedési eszköz állomása, megállóhelye nevének feltüntetésével megvalósuló névhasználat.

5.§ (1) Az önkormányzati célú felhasználás kivételével a név és címer kereskedelmi célú felhasználása esetén használati díjat kell fizetni, amelynek megállapítása természetes személy és jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet esetén egy összegű éves általány formájában, vagy jogi személy esetén az előző évben elért árbevétel arányában, évente történik

(2) Az (1) bekezdésben szereplő általány összege 50.000, -Ft, az árbevétel után megállapítható díj mértéke az előző évi éves árbevétel 0,5 ezreléke, de minimum 50.000, -Ft.

2. A névhasználati engedélyezési eljárás


6.§ (1) A névhasználat engedélyezése, az engedélyezés megtagadása, névhasználat megtiltása hatósági ügy, amely Vámosújfalu Község Önkormányzat polgármestere hatáskörébe tartozik.

(2) A névhasználati engedélyezési eljárás során az általános közigazgatási rendtartásról szóló 2016. évi CL. törvény rendelkezései az irányadóak.

7.§ (1) A névhasználat iránti kérelmet írásban, illetékmentesen a polgármesterhez kell benyújtani.

(2) A kérelemnek az ügyfélnek és képviselőjének a nevét, lakcímét vagy székhelyét, az ügyfélnek a hatóság döntésére való kifejezett kérésén túl tartalmaznia kell:

a) a kérelmező tevékenységi körét,

b) a kérelmezett névhasználat időtartamát,

c) a kérelmezett névhasználat célját,

d) a kérelmezett névhasználat módját, ennek keretében a megnevezés teljes szövegét, amennyiben a névhasználatra a 2. § a) pontjában meghatározott célból kerülne sor.

(3) A kérelemhez mellékletként csatolni kell:

a) a szervezet létesítő okiratának eredeti vagy másolati példányát, amennyiben a kérelmező nem természetes személy, vagy hivatalos igazolást arról, hogy a kérelmező szerepel az adott tevékenységet végzők nyilvántartásában,

b) az embléma, jelvény, kiadvány, egyéb tárgy vagy termék színes tervét – a tényleges méret és a nagyítás vagy kicsinyítés léptékének feltüntetésével –, amennyiben a névhasználatra a 2. § c) pont szerint kerülne sor.

8.§ (1) A névhasználat csak akkor engedélyezhető, ha a kérelmező:

a) természetes személy lakó- vagy tartózkodási helye, nem természetes személy székhelye, telephelye Vámosújfalu közigazgatási területén található, vagy

b) tevékenysége jellemző módon Vámosújfaluhoz kötődik.

(2) A névhasználat engedélyezését meg kell tagadni, amennyiben a névhasználat célja, módja vagy körülményei

a) jogszabályba ütközne, vagy

b) bizonyíthatóan az önkormányzat, vagy a település lakosságának jogait, jogos érdekeit, különösen jóhírnevét sértik vagy veszélyeztetik.

(3) A névhasználat:

a) határozatlan, vagy határozott időre, illetve feltétel bekövetkeztéig,

b) a tevékenység folytatásának idejére,

c) egy vagy több alkalomra

engedélyezhető.

(4) A névhasználati engedélyben a használat módjára nézve feltételek, kikötések, egyéb előírások is megállapíthatók.

(5) A névhasználat engedélyezése megtagadható, amennyiben a kérelmezett névhasználat célja, módja vagy körülményei megtévesztésre alkalmasak, illetve megbotránkozást vagy félelmet keltőek.

9.§ (1) A névhasználati engedély az általános közigazgatási rendtartásról szóló 2016. évi CL. törvényben meghatározottakon túl tartalmazza:

a) a névhasználat időtartamát,

b) a névhasználat célját,

c) a névhasználat módját,

d) a névhasználat díjmentességére történő utalást,

e) az engedély visszavonhatóságára történő figyelmeztetést és lehetséges okait,

f) a névhasználattal kapcsolatos esetleges feltételeket, kikötéseket, előírásokat.

(2) A névhasználati engedélyek nyilvántartásáról a jegyző gondoskodik. A nyilvántartás tartalmazza az engedély iktatószámát, a jogosult szerv nevét, székhelyét, névhasználat módját és az engedély érvényességének határidejét.

3. A névhasználati engedély visszavonása


10.§ (1) A névhasználati engedélyt vissza kell vonni, amennyiben:

a) a kérelmező:

aa) a névhasználatot az engedélyben foglaltaktól eltérő módon vagy célra folytatja,

ab) az engedélyben meghatározott, a névhasználattal kapcsolatos feltételeket, kikötéseket, egyéb előírásokat megszegi,

b) a 8. § (2) bekezdésben meghatározott okok az engedély kiadását követően következnek be.

(2) A névhasználatot meg kell vonni attól, az e rendelet hatálybalépését megelőzően a 3.§-ban megjelölt nevet használótól, amennyiben a névhasználat a 8.§ (2) bekezdésbe ütközik.

(3) A névhasználat (1) és (2) bekezdésben rögzített megvonásával együtt a névhasználatot is meg kell tiltani.

(4) A név használatától el kell tiltani azt is, aki a 3.§-ban meghatározott nevet engedély nélkül használja.

(5) A névhasználat (1) és (2) bekezdésben rögzített megvonását bármely önkormányzati képviselő, valamint a jegyző kezdeményezheti a polgármesternél.

11.§ Az engedély nélküli, vagy az engedély kiadásának megtagadása ellenére folytatott névhasználatot meg kell tiltani.

4. Vámosújfalu község címerének leírása


12.§ A község címere: Álló, kerek talpú a pajzs, amelynek kék mezejében természetes színű (barna), öttövű szőlőtőkéből négy szőlőszár ered. Az első a pajzs jobb oldalát, a második és harmadik venyige a pajzs felső élét, a negyedik venyige pedig a pajzs bal oldalát érinti. Az első venyigén egy zöld szőlőlevél, alatta pedig egy arany szőlőfürt lebeg. A második venyigén, a pajzsfő és a pajzsderék érintkezési magasságában egy zöld szőlőlevél hajlik alá. A harmadik venyigén ugyancsak egy aranyló szőlőfürt van. A negyedik venyigén pedig egy zöld lehajló szőlőlevél alatt szintén egy arany szőlőfürt helyezkedik el. A címer feltehetőleg a falu termelési struktúrájára utal, Tolcsva közelsége is igazolja, hogy itt kiváló szőlőtermést adó ültetvények voltak jellemzőek. A venyigéknek és a szőlőtőnek ez a különleges megrajzolása pedig annak az emléke lehet, hogy Vámosújfalun jelentős utak találkoznak. A kerek talpú pajzs alatt egy négyszeresen megtört, fecskefarkú aranyszalagon vörössel a felirat: VÁMOSÚJFALU.

5. Vámosújfalu község címerének használata és a használat engedélyezése


13.§ (1) Vámosújfalu község címere az e rendeletben szabályozott módon, kizárólag a községre utaló jelképként és díszítő elemként használható, amely hatósági eljárás során bélyegzőlenyomaton nem alkalmazható, és Magyarország címerének használatát nem helyettesítheti.

(2) A községi címer engedélyhez nem kötötten használható az alábbi esetekben:

a) az önkormányzat meghívóin,

b) az önkormányzat, annak képviselő-testülete és bizottságai felhívásain, programjain, tervein, kiadványain, és tevékenységük során használt levélpapíron, a nem önkormányzati szervekkel kötött együttműködési megállapodásokon és szerződéseken,

c) a protokolláris rendezvényeken,

d) a község történetével, életével, fejlődésével foglalkozó kiadványokon és a községre utaló emléktárgyakon, képeslapokon,

e) az önkormányzat, a képviselő-testület és bizottságai, a polgármester, alpolgármester, helyi önkormányzati képviselők, jegyző és önkormányzati tisztségviselő által készített levélpapíron fejlécként,

f) az önkormányzat által alapított díszokleveleken, emléklapokon, kitüntető és emlékérmeken,

g) ünnepségeken, rendezvényeken,

h) nemzetközi kapcsolatokban és idegenforgalmi propagandában,

i) a község kiemelkedő rendezvényein, jelentősebb kulturális és sportrendezvények emléklapjain, jelvényein, érmein,

j) az önkormányzat hivatalos honlapján és hivatalos lapjában,

k) az önkormányzat zászlóján, annak változatain,

l) községháza épületének bejáratánál, tanácskozó termében és más protokolláris célt szolgáló helyiségeiben, önkormányzat intézményei bejáratánál, vezetőinek irodáiban

m) a polgármester, alpolgármester, jegyző által aláírt levélpapír, kiadvány fejlécén, a polgármester, alpolgármester, a jegyző, az önkormányzati képviselők és az önkormányzati intézmények vezetői részére készített névjegykártyákon.

(3) Vámosújfalu község címere - a (2) bekezdésében szabályozott eseteket kivéve - más szerv, vagy magánszemély részéről csak külön engedély alapján használható fel:

a) idegenforgalmi és propagandakiadványokon,

b) emblémán, jelvényen, kiadványon, egyéb tárgyon vagy terméken

c) épületek homlokzatán,

d) egyéb esetekben.

(4) A (3) bekezdésben szabályozott esetekben történő felhasználásra - a felhasználó kérelmére - a polgármester ad engedélyt, amely eljárásra az általános közigazgatási rendtartásról szóló 2016. évi CL. törvény rendelkezései az irányadóak.

6. Vámosújfalu község címere használatának engedélyezésére vonatkozó eljárási rend


14.§ (1) A címer használatára vonatkozó eljárás kérelemre indul. A kérelemnek tartalmaznia kell:

 a) a kérelmező megnevezését, címét (székhelyét),

 b) a címerhasználat célját, módját,

 c) az előállítani kívánt mennyiséget,

 d) terjesztés, forgalomba hozatal módját,

 e) a használat időtartamát,

 f) a címerrel díszített embléma, jelvény, kiadvány, egyéb tárgy vagy termék

mintapéldányát (rajzát, fényképét).

(2) Az önkormányzat címerének használatát a polgármester engedélyezi.

(3) A címer használatára vonatkozó engedélynek tartalmaznia kell az (1) bekezdésben leírtakra vonatkozó döntést, melyben a használattal és forgalomba hozatallal kapcsolatos egyéb kikötések is rögzíthetők.

(4) Az engedélyezett céltól vagy az engedélyben meghatározott módtól eltérő felhasználás esetén az engedélyt vissza kell vonni.

(5) A kiadott engedélyekről a jegyző nyilvántartást vezet.

7. Vámosújfalu község címere használatának korlátai


15.§ (1) Nem használható a címer:

a) közerkölcsöt sértő kiadványokon, tárgyakon,​

b) mások jogait, a köz érdekét vagy nyomós magánérdeket sértő módon,

c) politikai szervezet és jelöltet állító civil szervezet tevékenysége során, valamint szimbólumrendszerében, kiadványain, szórólapjain, más reklámhordozóin.

(2) Az állami és községi címer együttes használata esetén Magyarország címerének - különösen elhelyezésével, méretével - elsőbbséget kell biztosítani.

8. Vámosújfalu község zászlójának leírása


16.§ A zászlólap – 2:1 arányú fekvő formátumú, 100x200 cm-es bézs színű zászlóselyem. Vámosújfalu község címere a zászlólap mértani közepén foglal helyet.


9. A zászló használata


17.§ A zászló lobogó formájában is használható. A zászló, illetve lobogó, vagy annak méretarányos változatai használhatók:

a) hivatalos állami ünnepek alkalmával, a Magyarország zászlójával együtt,

b) a község életében jelentős események, ünnepségek és rendezvények alkalmából, más hivatalos zászlókkal együtt,

c) a képviselő-testület ülései alkalmával önállóan az ülés helyszínén

d) nemzeti, megyei, illetőleg helyi gyászesemény alkalmával a fekete zászlóval együtt, félárbocra eresztve,

e) minden a községgel összefüggő, vagy az önkormányzat részvételével rendezett eseményen.

10. Záró rendelkezés


18.§ Ez a rendelet a kihirdetést követő 16. napon lép hatályba.


Jadlóczki Lajos

polgármester

Szabó Ferenc

jegyző