Sajókápolna Község Önkormányzata Képviselő-testületének 1/2014. (II.10.) önkormányzati rendelete

a szociális ellátások helyi szabályairól

Hatályos: 2014. 02. 11- 2015. 02. 26


Sajókápolna Község Önkormányzat Képviselő-testületének 1/2014. (II. 10.) önkormányzati rendelete a szociális ellátások helyi szabályairól


Sajókápolna Község Önkormányzat Képviselő-testülete szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény 32. § (1) bekezdés b) pontjában, (3) bekezdésében,  a 37/A. § (3) bekezdésében, 43/B. § (1) bekezdésében, 45. § (1) bekezdésében, 50. § (3) bekezdésében, 62. § (2) bekezdésében, 132. § (4) bekezdésében, a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény 19. § (2) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, a Magyarország helyi önkormányzatiról szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdés 8. pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el: 


I. Fejezet

Általános rendelkezések

  1. A rendelet hatálya 

1. § A rendelet hatálya kiterjed a szociális igazgatásról és szociális  ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény (a továbbiakban: Szt.) 3. § (1)-(3) bekezdésében meghatározott személyekre. 


2. Általános eljárási szabályok 


2.§ (1) Valamennyi kérelmet a Parasznyai Közös Önkormányzati Hivatal Sajókápolnai Kirendeltségén kell benyújtani, az e célra rendszeresített igénylőlapon, az Szt. a végrehatási rendeletei és e rendelet által megjelölt nyomtatványok kitöltésével.

 (2)        Kérelmező köteles a kérelméhez mellékelni:

a)      minden ellátási formához jövedelemnyilatkozatot, az abban feltüntetett jövedelmekről a típusának megfelelő igazolást, vagy annak fénymásolatát, 

b)      egyes ellátási formákhoz – amelyet az Szt. és e rendelet vagyonhoz köt – vagyonnyilatkozatot, 

c)      méltányossági közgyógyellátásra való jogosultság megállapításához a pénzbeli és természetbeni szociális ellátások igénylésének és megállapításának, valamint folyósításának részletes szabályiról szóló 63/2006.(III.27.) Korm. rendelet 9. sz. mellékletét és a 10. sz. melléklet szerinti háziorvosi igazolást. 

e)      étkeztetésre való jogosultság megállapításához az Szt. 62.§ (1) b, c, d, pontja esetében orvosi igazolást. 

(3)     Amennyiben a kérelem hiányos, az előírt mellékleteket a kérelmező a hivatal felszólítására nyolc napon belül pótolhatja. 

(4)      A pénzbeli támogatások kifizetése postai úton, folyószámlára utalással, vagy házi pénztári kifizetés útján történik.


(5)     A kérelmező szociális helyzetéről a döntés előkészítése során szükség esetén a hivatal környezettanulmányt készíthet.   


3. Hatáskör átruházása


3. § A Képviselő-testület hatáskörét az önkormányzati segély tekintetében a polgármesterre ruházza azokban az esetekben, amikor az önkormányzati segély kérelem, az elhunyt személy elemtetettetésének költségeihez való hozzájárulás, valamint rendkívüli ok következtében fennálló segély kérelem megállapítására irányul.


II. Fejezet

Pénzbeli és természetbeni ellátások 

4. Aktív korúak ellátása 


4. § (1) A Szt. 37. § (1) bekezdés b)-c) pontja szerinti személy a rendszeres szociális segély folyósításának feltételeként együttműködésre köteles a Családsegítő Szolgálattal. 

(2)       Az (1) bekezdésben foglalt személy az együttműködés keretében köteles: 

a)       a rendszeres szociális segélyt megállapító határozat jogerőre emelkedését követő 15 napon belül felkeresni a  Családsegítő Szolgálatot, és kérelmezni a nyilvántartásba vételét, 

b)       a nyilvántartásba vételétől számított 60 napon belül a beilleszkedést segítő programban való részvételről írásban megállapodást kötni,

c)       a beilleszkedést segítő programról szóló megállapodásban foglaltaknak eleget tenni,

d)       a Családsegítő Szolgálatnál a beilleszkedést segítő programban meghatározott időben, illetve időközönként megjelenni.  

(3)       A Családsegítő Szolgálat a (2) bekezdés a) pontjában foglaltak szerint megjelent személyt nyilvántartásba veszi. A nyilvántartásba vételtől számított 60 napon belül a rendszeres szociális segélyre jogosult személy bevonásával kidolgozza az egyéni élethelyzethez igazodó beilleszkedést segítő programot, és arról a segélyben részesülő személlyel írásban megállapodást köt.

 (4)        A beilleszkedést segítő programok típusai:

a)    munkaképesség javító programok: munkára és pályára állítási, pályaorientációs csoportfoglalkozások, munkavállalási és munkakeresési tréningek, tanfolyamok,

b)    egyéni foglalkozások: képességfejlesztés, szocializációs hátrányok leküzdését szolgáló programok, családfenntartó szerepek erősítésére irányuló tevékenységek,

c)         közösségi szakmai programok,

d)    csoportfoglalkozások: önismereti, önsegítő, rehabilitációs, reintegrációs, személyiségfejlesztő, mentálhigiénés, motivációs, orientációs, kommunikációs tréning,

e)    Tanácsadások: egészségügyi, egyéni életvezetési, életmódformáló, jogi, mentális, munkaügyi, pedagógia, pszichológiai, rehabilitációs. 

(5)        Az együttműködés megszegésének esetei:

            A rendszeres szociális segélyben részesülő személy a (2) bekezdés a) vagy b) vagy c) vagy d) pontjában foglaltakat nem teljesíti.


 5.  Önkormányzati segély 


5. § (1) A Képviselő-testület önkormányzati segélyben részesítheti azt a személyt, akinek a családjában az egy főre eső havi jövedelem az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 130%-t, egyedül élő esetében a 180%-ot nem haladja meg.

 (2) Önkormányzati segély különösen az alábbiakra való tekintettel állapítható meg:

a)         betegség,

b)          haláleset,

c)          elemi kár bekövetkezése,

d)          válsághelyzetben lévő várandós anya gyermekének megtartása,

e)          a gyermek fogadásának előkészítése,

f)          nevelésbe vett gyermek családjával való kapcsolattartásának

            előkészítése,

g)          gyermek családba való visszakerülésének elősegítése,

h)          iskoláztatás biztosítása,

j)          gyermek hátrányos helyzete

k)          egyéb, rendkívüli ok bekövetkezése esetén. 

(3) Az önkormányzati segély családonként egy naptári éven belül legfeljebb 2 alkalommal állapítható meg, az alkalmanként adható összege legalább 3000,-Ft, legfeljebb 15.000,-Ft. 

(4) Az elhunyt személy eltemettetésének költségéhez való hozzájárulásként megállapított önkormányzati segély jogosultja az a kérelmező, aki a temetés költségeit viselte, amennyiben a családjában az egy főre jutó havi jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 300 %-át, összege az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összege.

A helyben szokásos legolcsóbb temetés költsége: 100. 000,-Ft. 

(5) Az önkormányzati segély iránti kérelmet e rendelet 1. melléklete szerinti formanyomtatványon kell benyújtani, az abban szereplő mellékletek csatolásával.


6. Köztemetés


6. § A polgármester a köztemetés költségeinek megtérítési kötelezettsége alól részben vagy egészben mentesítheti az eltemettetésre köteles személyt, ha az eltemettetésre köteles személy családjában az egy főre jutó jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 200 %-át, egyedül élő esetén 250 %-át.


7. Közgyógyellátás 


7 § (1) Közgyógyellátásra jogosult méltányossági alapon az a személy, akinek a családjában az egy főre jutó havi nettó jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 150 %-át, egyedül élő esetén 200%-át és a havi rendszeres gyógyító ellátás költségének mértéke eléri az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 25 %-át.

(2) A méltányossági közgyógyellátás iránti kérelem ügyében a jegyző dönt.    


III. Fejezet

Személyes gondoskodást nyújtó ellátások

8. Az Önkormányzat által biztosított alapszolgáltatások


 8. §  Az Önkormányzat által személyes gondoskodás keretében biztosított alapszolgáltatások:

       a.)    étkeztetés

       b.)    házi segítségnyújtás

        c.)    családsegítés


9. Étkeztetés


9 § (1)  Az Szt. 62. § (1) bekezdése alkalmazásában szociálisan rászorult személy

  1. a jövedelmi helyzete miatt, akinek a háztartásában az főre jutó havi jövedelem nem

haladja meg az öregségi nyugdíjminimumot.

  1. a kora miatt, ha egyedül élő és betöltötte 80. életévét, vagy nem egyedül élő esetén, ha

átlagéletkoruk eléri a 78 évet,

c) az egészségi állapota miatt, ha a háziorvos igazolja, hogy a betegség jellege miatt az érintett nem képes biztosítani a napi egyszeri meleg étkeztetést,

d) a fogyatékosság és pszichiátriai betegsége miatt, ha a vonatkozó orvosi szakvélemények alapján a háziorvos igazolja, hogy a betegség jellege miatt az érintett nem képes biztosítani a napi egyszeri meleg étkeztetést,

e) a szenvedélybetegsége miatt, ha a vonatkozó szakorvosi szakvélemények alapján a háziorvos igazolja, hogy a betegség jellege miatt az érintett nem képes biztosítani a napi egyszeri meleg étkeztetést,

f) a hajléktalansága miatt, ha a személy nyilatkozatában tartózkodási helyeként az önkormányzat illetékességi területét jelölte meg, és a hajléktalan étkeztetésének hiánya veszélyezteti a hajléktalan életét.

(2) Az önkormányzat az étkeztetést a MAGYAROS CATERING  Kft.  3521 Miskolc Mohostó utca 10.  Fióktelep: 3770 Sajószentpéter, Kossuth út 99. sz. elnevezésű intézmény közreműködésével látja el.

(3) Az étkeztetés nyújtásának konkrét módjáról a szolgáltatást megállapító szerződésben kell rendelkezni.


10. Házi segítségnyújtás


10. § Az Szt. 63. §-ában meghatározott házi segítségnyújtást az Önkormányzat a Sajószentpéter Környéki Önkormányzati Társulás útján biztosítja, melynek székhelye: 3770 Sajószentpéter, Kálvin tér 4.

A közösen fenntartott intézmény megnevezése Területi Szociális Központ és Bölcsőde melynek székhelye: 3770 Sajószentpéter, Kossuth L. út 40. 


11. Családsegítés


 11.   § Az Szt. 64.§-ában meghatározott családsegítést az Önkormányzat a Sajószentpéter Környéki Önkormányzati Társulás útján biztosítja, melynek székhelye: 3770 Sajószentpéter, Kálvin tér 4.

A közösen fenntartott intézmény megnevezése Területi Szociális Központ és Bölcsőde melynek székhelye: 3770 Sajószentpéter, Kossuth L. út 40. 


IV. Fejezet

12. Záró rendelkezések


12. § (1) Ez a rendelet a kihirdetést követő napon lép hatályba, rendelkezéseit a folyamatban lévő ügyben is alkalmazni kell.

(2)  Ezen rendeletet az Szt. és végrehajtására kiadott rendeletekkel együtt kell alkalmazni. 

(3)  Hatályát veszti a szociális rászorultságtól függő pénzbeli és természetbeni ellátásokról szóló 4/2011. (II. 15.) önkormányzati rendelete



Vass Lajos                                                                                  Varga Vincéné

polgármester                                                                                       jegyző  




















Kihirdetés napja: 2014. február 10.