Nagycsécs Község Önkormányzata Képviselő-testületének 1/2024. (II. 16.) önkormányzati rendelete

az Önkormányzat 2024. évi költségvetéséről

Hatályos: 2024. 02. 17

Nagycsécs Község Önkormányzata Képviselő-testületének 1/2024. (II. 16.) önkormányzati rendelete

az Önkormányzat 2024. évi költségvetéséről

2024.02.17.

Nagycsécs Község Önkormányzatának Képviselő-testülete az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdésében meghatározott eredeti jogalkotói hatáskörében, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés f) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:

1. § [A rendelet hatálya]

A rendelet hatálya kiterjed a Nagycsécs Község Önkormányzatára és a Nagycsécsi Micimackó Óvodára.

2. § [A költségvetés bevételei és kiadásai]

A Képviselő-testület az Önkormányzat 2024. évi költségvetésének:

1. bevételi főösszegét: 276 038 999 forintban

2. kiadási főösszegét: 276 038 999 forintban

állapítja meg.

3. § [Az Önkormányzat bevételei]

A Képviselő-testület az Önkormányzat 2024. évi költségvetési bevételeinek forrásonkénti, illetve működési és felhalmozási cél szerinti részletezését a rendelet 1. melléklet szerinti részletezettségben állapítja meg.

4. § [Az Önkormányzat kiadásai]

(1) Az Önkormányzat eredeti működési, fenntartási kiadási előirányzatait a Képviselő-testület a következők szerint határozza meg:

a) Működési kiadások előirányzata összesen: 232 488 371 Ft

b) személyi jellegű kiadások: 57 658 236 Ft

ba) munkaadót terhelő járulékok: 4 815 818 Ft

bb) dologi és egyéb folyó kiadások: 38 217 174 Ft

bc) ellátottak pénzbeli juttatásai: 2 000 000 Ft

bd) egyéb működési célú kiadások: 3 050 000 Ft

be) egyéb felhalmozási kiadások: 126 747 143 Ft

(2) A Képviselő-testület az Önkormányzat eredeti működési és felhalmozási kiadásait kiemelt előirányzatonkénti és címenkénti bontását a rendelet 2. melléklete tartalmazza.

(3) A Képviselő-testület az Önkormányzat költségvetési eredeti kiadási előirányzatai dologi kiadásainak kormányzati funkciónkénti felosztását a rendelet 8. melléklete állapítja meg.

(4) A Képviselő-testület az Önkormányzat eredeti kiadási előirányzatainak címenkénti és kormányzati funkciónkénti felosztását - ezen belül a személyi jellegű kiadások, munkaadót terhelő járulékok, dologi jellegű kiadások, szociális juttatások, működési célú pénzeszközátadások, fejlesztési és felújítási kiadások szerinti bontásban - a rendelet 3. melléklete szerinti részletezettségben hagyja jóvá.

(5) Az Önkormányzat eredeti személyi juttatások és munkaadót terhelő járulékok kormányzati funkciónkénti részletezését a rendelet 4. melléklete tartalmazza.

(6) Az Önkormányzat eredeti, felhalmozási kiadásait feladatonként és célonként a rendelet 5. melléklete tartalmazza.

(7) A Képviselő-testület a 2024. év várható bevételi és kiadási előirányzatainak teljesüléséről készített előirányzat-felhasználási – likviditási - ütemtervét a rendelet 6. és 7. melléklete szerint állapítja meg.

5. § [A költségvetés tartalék előirányzata]

(1) Az 5. § (2) bekezdése szerint jóváhagyott kiadási előirányzatokból:

a) Az Önkormányzat tartaléka: 0 Ft

b) Ebből:

c) Általános tartalék: 0 Ft

d) Céltartalék: 0 Ft

(2) Az általános tartalék keretösszegéből a Képviselő-testület év közben a nem várt események miatt felmerülő kiadások fedezetére az általános tartalék keretösszegét megváltoztathatja, illetve arra költségvetési előirányzatot csoportosíthat át.

6. § [ A költségvetési létszámkeret]

(1) A Képviselő-testület önkormányzati feladatok ellátására jóváhagyott létszámkeretét 22 fő állományi létszámban állapítja meg.

(2) Az Önkormányzat részére megállapított létszámkeretet a Képviselő-testület az alábbiak szerint határozza meg:

a) Város és községgazdálkodási M.N.S. szolgáltatások: 19 fő munka törvénykönyve hatálya alá tartozó közmunkaprogram keretében foglalkoztatott munkavállaló

b) Zöldterület kezelés: 1 fő (8 órás) munka törvénykönyv szerinti

c) alkalmazott

d) Közművelődési referens: 1 fő (8 órás) közalkalmazott

e) Falugondnoki szolgálat: 1 fő (8órás) közalkalmazott

(3) Az Önkormányzat éves létszám-előirányzatát – a rendelet 3. melléklete szerint hagyja jóvá.

7. § [A Nagycsécsi Micimackó Óvoda 2024. évi költségvetése: A költségvetés bevételei és kiadásai]

A Képviselő-testület a Nagycsécsi Micimackó Óvoda 2024. évi költségvetésének:

1. bevételi főösszegét: 43 550 628 forintban

2. kiadási főösszegét: 43 550 628 forintban

állapítja meg.

8. § [ A Nagycsécsi Micimackó Óvoda bevételei]

A Képviselő-testület a Nagycsécsi Micimackó Óvoda 2024. évi költségvetési bevételeinek forrásonkénti, illetve működési és felhalmozási cél szerinti részletezését a rendelet 9. melléklet szerinti részletezettségben állapítja meg.

9. § [ A Nagycsécsi Micimackó Óvoda kiadásai]

(1) A Nagycsécsi Micimackó Óvoda eredeti működési, fenntartási kiadási előirányzatait a Képviselő-testület a következők szerint határozza meg:

a) a. Működési kiadások előirányzata összesen: 43 550 628 Ft

b) Ebből:

ba) személyi jellegű kiadások: 37 008 840 Ft

bb) munkaadót terhelő járulékok: 4 769 804 Ft

bc) dologi jellegű kiadások: 1 771 984 Ft

(2) A Képviselő-testület a Nagycsécsi Micimackó Óvoda eredeti működési és felhalmozási kiadásait kiemelt előirányzatonkénti és címenkénti bontásban, valamint a kiadási főösszegek szakfeladatonkénti összesítését a rendelet 10. melléklete tartalmazza.

(3) A Képviselő-testület a 2024. évben a Nagycsécsi Micimackó Óvodában várható bevételi és kiadási előirányzatainak teljesüléséről készített előirányzat-felhasználási – likviditási - ütemtervét a rendelet 12. és 13. melléklete szerint állapítja meg.

10. § [ A költségvetési létszámkeret]

(1) A Képviselő-testület a Nagycsécsi Micimackó Óvoda létszámkeretét 5 fő – 3 fő óvónő és 2 fő dajka – állományi létszámban állapítja meg.

(2) A Nagycsécsi Micimackó Óvoda éves létszám-előirányzatát a rendelet 11. melléklete szerint hagyja jóvá.

11. § [ A költségvetés végrehajtására vonatkozó szabályok]

(1) Az önkormányzati szintű költségvetés végrehajtásáért a polgármester, a könyvvezetéssel kapcsolatos feladatok ellátásáért a jegyző a felelős.

(2) Az Önkormányzat gazdálkodásának biztonságáért a Képviselő-testület, a gazdálkodás szabályszerűségéért a polgármester felelős.

(3) A költségvetés egyensúlyának fenntartása érdekében év közben folyamatosan figyelemmel kell kísérni a kiadások csökkentésének és a bevételek növelésének lehetőségeit.

(4) Működőképességet veszélyeztető helyzet esetében kiegészítő támogatás igényléséről külön képviselő-testületi döntés alapján a polgármester gondoskodik.

(5) A finanszírozási bevételekkel és kiadásokkal kapcsolatos hatásköröket a Képviselő-testület gyakorolja.

12. § [ Az előirányzatok módosítása]

(1) Az Önkormányzat és költségvetési szervei bevételi és kiadási előirányzatai év közben módosíthatók, illetve megváltoztathatók.

(2) Az Önkormányzat bevételeinek és kiadásainak módosításáról, a kiadási előirányzatok közötti átcsoportosításról a Képviselő-testület dönt.

(3) A költségvetési szerv a költségvetése kiemelt előirányzatai és a kiemelt előirányzatokon belüli rovatok között átcsoportosítást hajthat végre.

(4) A Képviselő-testület a (2) és (3) bekezdése szerinti előirányzat-módosítás, előirányzat-átcsoportosítás átvezetéséről az éves költségvetési beszámoló elkészítésének határidejéig dönt, és december 31-i hatállyal módosítja a költségvetési rendeletét. Ha év közben az Országgyűlés a hozzájárulások, támogatások előirányzatait zárolja, azokat csökkenti, törli, az intézkedés kihirdetését követően a polgármester haladéktalanul a Képviselő-testület elé terjeszti a költségvetési rendelet módosítását.

(5) Amennyiben az Önkormányzat év közben a költségvetési rendelet készítésekor nem ismert többletbevételhez jut, vagy bevételei a tervezettől elmaradnak, arról a polgármester tájékoztatja a Képviselő-testületet.

(6) A költségvetési rendelet módosítása kizárólagosan a Képviselő-testület hatáskörébe tartozik.

(7) A Képviselő-testület által jóváhagyott kiemelt előirányzatokat valamennyi költségvetési szerv köteles betartani. Az előirányzat túllépés fegyelmi felelősségre vonást von maga után.

13. § [ A gazdálkodás szabályai]

(1) A költségvetési szervek rendeletben meghatározott bevételi és kiadási előirányzatai felett az intézmények vezetői előirányzat-felhasználási jogkörrel rendelkeznek.

(2) A költségvetési szervek az alapfeladati ellátását szolgáló személyi juttatásokkal és az azokhoz kapcsolódó járulékok és egyéb közterhek előirányzataival minden esetben önállóan rendelkeznek.

(3) Valamennyi költségvetési szerv vezetője köteles belső szabályzatban rögzíteni a működéshez, gazdálkodáshoz kapcsolódóan a gazdálkodás vitelét meghatározó szabályokat, a mindenkor érvényes központi szabályozás figyelembe vételével, illetve a szükséges módosításokat végrehajtani. A szabályozási hiányosságokért a mindenkori intézményvezetőt terheli a felelősség.

(4) A közös önkormányzati hivatal, valamint a költségvetési szerv az évközi előirányzat-módosításokról a jegyző által elrendelt formában köteles naprakész nyilvántartást vezetni.

(5) A Képviselő-testület felhatalmazza a költségvetési intézményeit a költségvetésben előírt bevételek beszedésére és a jóváhagyott kiadások teljesítésére.

14. § [ ]

(1) Az önállóan gazdálkodó intézmény éves költségvetésének végrehajtásáért, a gazdálkodás jogszerűségéért, a takarékosság érvényesítéséért, a bevételek növeléséért az alapfeladatok sérelme nélkül az intézmény vezetője a felelős.

(2) Az önállóan gazdálkodó intézmény éves költségvetését a megállapított állami, önkormányzati támogatás és saját bevételei terhére úgy köteles megtervezni és végrehajtani, hogy abból biztosított legyen az éves gazdálkodás, a kötelező feladatait maradéktalanul teljesíteni tudja.

(3) Az önkormányzati intézményeknél tervezett bevételek elmaradása nem vonja automatikusan maga után a költségvetési támogatás növekedését. A kiadási előirányzatok - amennyiben a tervezett bevételek nem folynak be - nem teljesíthetők.

(4) Az önkormányzati intézmények számadási kötelezettséggel tartoznak a részükre juttatott céljellegű támogatás rendeltetésszerű felhasználására vonatkozóan.

(5) Az Önkormányzat intézményei kizárólag a Képviselő-testület előzetes jóváhagyásával nyújthatnak be szakmai pályázatokat abban az esetben, ha a pályázati támogatással megvalósuló feladat ellátása költségvetési többlettámogatást igényel.

15. § [ ]

(1) Az önkormányzati gazdálkodás során az év közben létrejött költségvetési többletet értékpapír vásárlással, illetve pénzintézeti pénzlekötés útján hasznosíthatják.

(2) A polgármester az Önkormányzat költségvetési elszámolási számláján lévő szabad pénzeszközöket - a központi költségvetésből származó hozzájárulások és támogatások kivételével - a számlavezető pénzintézetnél lekötött betétként, illetve kamatozó értékpapír befektetésként elhelyezheti.

(3) A polgármester a pénzlekötéssel kapcsolatos intézkedésekről a következő képviselő-testületi ülésen tájékoztatást ad a Képviselő-testület részére.

(4) A polgármester a Képviselő-testület előzetes jóváhagyása és döntése nélkül 500.000 Ft értékhatárig kötelezettséget vállalhat azzal a feltétellel, hogy a kötelezettségvállalásról a soron következő ülésen a Képviselő-testületet tájékoztatni kell.

16. § [ A költségvetés végrehajtásának ellenőrzése]

(1) Az önkormányzati költségvetési szervek belső ellenőrzése a belső kontrollrendszer keretében valósul meg, melynek létrehozásáért, működtetéséért és továbbfejlesztéséért az önkormányzat esetében a jegyző, az intézmények esetében az intézményvezető felelős.

(2) Az Önkormányzat gondoskodik a belső ellenőrzés kialakításáról. A megfelelő működtetésről és a függetlenség biztosításáról a jegyző köteles gondoskodni.

17. § [ Záró és hatályba léptető rendelkezések]

Ez a rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba.

18. § [ ]

A rendelet rendelkezéseit 2024. január 1. napjától kell alkalmazni.

1. melléklet az 1/2024. (II. 16.) önkormányzati rendelethez

2. melléklet az 1/2024. (II. 16.) önkormányzati rendelethez

3. melléklet az 1/2024. (II. 16.) önkormányzati rendelethez

4. melléklet az 1/2024. (II. 16.) önkormányzati rendelethez

5. melléklet az 1/2024. (II. 16.) önkormányzati rendelethez

6. melléklet az 1/2024. (II. 16.) önkormányzati rendelethez

7. melléklet az 1/2024. (II. 16.) önkormányzati rendelethez

8. melléklet az 1/2024. (II. 16.) önkormányzati rendelethez

9. melléklet az 1/2024. (II. 16.) önkormányzati rendelethez

10. melléklet az 1/2024. (II. 16.) önkormányzati rendelethez

11. melléklet az 1/2024. (II. 16.) önkormányzati rendelethez

12. melléklet az 1/2024. (II. 16.) önkormányzati rendelethez

13. melléklet az 1/2024. (II. 16.) önkormányzati rendelethez