Kissikátor Község Önkormányzata Képviselő-testületének 3/2015. (II. 11.) önkormányzati rendelete

a települési támogatásról és az egyéb szociális ellátásokról

Hatályos: 2015. 10. 01- 2018. 05. 30

Kissikátor Község Önkormányzata Képviselő-testületének 3/2015. (II. 11.) önkormányzati rendelete

a települési támogatásról és az egyéb szociális ellátásokról

2015.10.01.

Kissikátor Község Önkormányzata Képviselő-testületének a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló módosított 1993. évi III. törvény (a továbbiakban Szt.) 1. § (2) bekezdésében, 10. § (1) bekezdésében, 25. § (3) bekezdés b. pontjában 26. §-ban, 32. § (3) bekezdésében 45. § (1) bekezdésében, 48. § (4) bekezdésében, 92. § (1)-(2) bekezdésében, a 132. § (4) bekezdés g) pontjában és a 134/E. § -ban, kapott felhatalmazás alapján az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdésében és Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdés 8. pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:

A rendelet célja

1. § A rendelt célja, hogy Kissikátor Község Önkormányzat közigazgatási területén élők szociális biztonságának megőrzése, elősegítése érdekében megállapítsa a települési támogatás keretében nyújtott támogatások formáit, az azokra való jogosultság feltételeit, kifizetésének folyósításának és ellenőrzésének szabályait.

A rendelet hatálya

2. § A rendelet kiterjed Kissikátor község közigazgatási területén élő és a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló módosított 1993. évi III. törvény (a továbbiakban Szt.) 3. § (1) –(2) bekezdésében a 3. §. (3) bekezdés a. pontjában, valamint a 7. § (1) bekezdésében felsorolt személyekre.

A rendeletben szabályozott ellátási formák és az eljáró hatóság

3. § (1) Az önkormányzat a szociálisan rászoruló személyek, családok részére települési támogatást biztosít az e rendeletében meghatározottak szerint.

(2) A települési támogatás keretében igényelhető ellátások:

a) lakhatási támogatás
b) rendkívüli települési támogatás
c) temetési támogatás
d) 1 tanévkezdéshez kapcsolódó támogatás
(3) A lakhatási támogatás kizárólag természetbeni formában nyújtható.
(4) A rendszeres ellátás havi összege személyenként nem lehet magasabb az Szt. 45. § (7) bekezdésben foglaltaknál.
(5) 2 Az e rendeletben meghatározott szociális feladat és hatásköröket a 2. § b) c) és d) pontok tekintetében és az Szt 48. §-ában meghatározott szociális hatáskörök gyakorlását Kissikátor Község Önkormányzat Képviselő-testülete polgármesterre ruházza át. A 2. § b) és d) pontja szerinti támogatásokról a polgármester a képviselő-testületet soron következő ülésén tájékoztatja.

Általános eljárási rendelkezések

4. § (1)3 Az e rendeletben szabályozott ellátások megállapítása – kivétel az Szt. 45. § (5) bekezdés és a 3. § (2) bekezdés d) pontja - kérelemre történik, az e célra rendszeresített formanyomtatványon. A kérelemhez csatolni kell az egyes ellátásokra való jogosultság megállapításához a kérelem nyomtatványon felsorolt igazolásokat.

(2) A kérelem benyújtására az ellátás igénylője, annak törvényes képviselője vagy meghatalmazottja jogosult.

(3) A kérelemben foglaltak ellenőrzése céljából az eljáró hatóság ügyintézője környezettanulmányt végezhet.

(4) A támogatás megállapítása szempontjából a személyiadat- és lakcímnyilvántartás adatai az irányadók.

(5) A házastársak akkor tekinthetők külön élőknek, ha lakcímük különböző .

(6) A jövedelem számításánál irányadó időszak , az igazolás módja, valamint a jövedelemszámítása tekintetében az Szt. 10. § (2)-(5) bekezdésében foglaltak szerint kell eljárni.

(7) A benyújtott igazolások, nyilatkozatok tartalmának ellenőrzése érdekében megkereshető:

a) az állami adóhatóság,

b) a polgárok személyi adatait és lakcímét nyilvántartó szervezet,

c) az igazolást kiállító szervezet,

d) a munkáltató.

5. § (1) A rendszeres ellátás iránti kérelmet legkorábban az adott ellátásra való jogosultság időtartamának lejárta előtt legkorábban egy hónappal lehet benyújtani, mely esetben az új jogosultság kezdő időpontja a korábbi jogosultság lejártát követő nap. Tárgyhó 15. napjáig benyújtott kérelem esetén a jogosultsági feltételek fennállása esetén biztosítható az ellátás a benyújtás hónapjára. Tárgy hó 15. után benyújtott kérelem esetén a jogosultság a következő hónaptól állapítható meg.

(3) A hatáskör címzettje az ellátás felhasználásának ellenőrzése céljából a felhasználást igazoló dokumentumok bemutatására kötelezetheti a jogosultat.

(4) A rendszeres ellátásokat utólag minden hónap 5-ig kell folyósítani, az eseti ellátásokat a megállapítást követő 5 napon belül kell kifizetni.

(5) A rendszeres ellátásra való jogosultságot meg kell szüntetni, ha:

a) a jogosultság feltételei már nem állnak fenn, vagy a jogosultságot kizáró körülmény következett be,

b) a jogosult azt kéri,

c) a jogosult meghalt,

d) az e rendeletben meghatározott egyéb esetekben.

(6) A megszüntetés időpontja a megszüntetésre okot adó körülmény bekövetkezése hónapja utolsó napja.

(7) A jogosulatlanul és rosszhiszeműen igénybe vett ellátások esetében az Szt 17. § alapján kell eljárni. Ha a hatáskör címzettje az ellátás megtérítését rendeli el a megtérítés összegét és kamatát méltányosságból elengedheti, csökkentheti vagy részletfizetést engedélyezhet.

(8) A jogosultsági feltételekhez az Szt. 4. §-át kell alkalmazni.

Lakhatási támogatás

6. § (1) Lakhatási támogatás állapítható meg a szociálisan rászoruló háztartások részére a háztartás tagjai által lakott lakás fenntartásával kapcsolatos rendszeres kiadásaik viseléséhez.

(2) A lakhatási támogatást a szemétszállítás díjához, a villanyáram-, a víz- és a gázfogyasztás, illetve a tüzelőanyag költségeihez nyújtható. A támogatandó költségek meghatározásánál a szemétszállítási díj elsőbbséget élvez.

(3) A lakhatási támogatásra jogosult az a személy, akinek a háztartásában az egy fogyasztási egységre jutó havi jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 250%-át, és a háztartás tagjai egyikének sincs vagyona. Az egy fogyasztási egységre jutó havi jövedelem megegyezik a háztartás összjövedelmének és a fogyasztási egységek összegének hányadosával.

(4) A lakhatási támogatás tekintetében fogyasztási egység a háztartás tagjainak a háztartáson belüli fogyasztási szerkezetet kifejező arányszáma, ahol

a) a háztartás első nagykorú tagjának arányszáma 1,0,

b) a háztartás második nagykorú tagjának arányszáma 0,9,

c) a háztartás minden további nagykorú tagjának arányszáma 0,8,

d) a háztartás első és második kiskorú tagjának arányszáma személyenként 0,8,

e) a háztartás minden további kiskorú tagjának arányszáma tagonként 0,7.

(5) Ha a háztartás

a) (4) bekezdés a)-c) pontja szerinti tagja magasabb összegű családi pótlékban vagy fogyatékossági támogatásban részesül, vagy

b) (4) bekezdés d) vagy e) pontja szerinti tagjára tekintettel magasabb összegű családi pótlékot folyósítanak,

a rá tekintettel figyelembe vett arányszám 0,2-del növekszik.

(6) Ha a háztartásban gyermekét egyedülállóként nevelő szülő - ideértve a gyámot és a nevelőszülőt - él, a rá tekintettel figyelembe vett arányszám 0,2-del növekszik.

(7) A lakhatási támogatás esetében a lakásfenntartás elismert havi költsége az elismert lakásnagyság és az egy négyzetméterre jutó elismert költség szorzata. Az egy nézetméterre jutó elismert havi költség 450,- Ft.

(8) Az elismert lakásnagyság

a) ha a háztartásban egy személy lakik 35 nm,

b) ha a háztartásban két személy lakik 45 nm,

c) ha a háztartásban három személy lakik 55 nm,

d) ha a háztartásban négy személy lakik 65 nm,

e) ha négy személynél több lakik a háztartásban, a d) pontban megjelölt lakásnagyság és minden további személy után 5-5 nm,

de legfeljebb a jogosult által lakott lakás nagysága.

(9) A lakhatási támogatás egy hónapra jutó összege

a) a lakásfenntartás elismert havi költségének 30%-a, ha a jogosult háztartásában az egy fogyasztási egységre jutó havi jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 50%-át,

b) a lakásfenntartás elismert havi költségének és a támogatás mértékének (a továbbiakban: TM) szorzata, ha a jogosult háztartásában az egy fogyasztási egységre jutó havi jövedelem az a) pont szerinti mértéket meghaladja,

de nem lehet kevesebb, mint 2500 forint, azzal, hogy a támogatás összegét 100 forintra kerekítve kell meghatározni.

(10) A TM kiszámítása a következő módon történik:

J - 0,5 NYM

TM = 0,3 - _________________ X 0,15

NYM

ahol a J a jogosult háztartásában egy fogyasztási egységre jutó havi jövedelmet, az NYM pedig az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegét jelöli. A TM-et századra kerekítve kell meghatározni.
(11) A lakhatási támogatást egy évre kell megállapítani, ugyanazon lakásra csak egy jogosultnak állapítható meg, függetlenül a lakásban élő személyek és háztartások számától.

Rendkívüli települési támogatás

7. § (1) A polgármester az önhibáján kívül, létfenntartását veszélyeztető rendkívül élethelyzetbe került, valamint időszakosan vagy tartósan létfenntartási gonddal küzdő személyek részére rendkívüli települési támogatás állapít meg feltéve, hogy a kérelmező családjában az egy főre eső jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíjminimum mindenkori legkisebb összegének 150 %-át, egyedül élő esetén 200 %-át.

(2) Rendkívüli települési támogatás különösen az Szt. 45. § (4) bekezdése szerinti indokokra való tekintettel állapítható meg.

(3) Rendkívüli települési támogatásban egy naptári évben egy család legfeljebb két alkalommal részesülhet.

(4) A rendkívüli települési támogatás iránti kérelemhez mellékelni kell a közös háztartásban élők jövedelemigazolását, és a támogatás indokoltságáról szóló igazolást. Hitelt érdemlő igazolásként fogadható el:

a) betegség esetén a gyógykezelést alátámasztó háziorvosi, vagy kórházi igazolás, zárójelentés, műtétre történő előjegyzést igazoló irat,

b) gyógyszersegély esetén gyógyszerköltséget alátámasztó orvosi igazolás, országos egészségbiztosítási pénztár orvosi vénye

c) elemi kár esetén a helyreállítás költségeiről készítet kimutatás,

d) lakás állagának megóvása, közműbekötés esetén az illetékes I. fokú építésügyi hatóság igazolása, annak szükségességéről, esetenként az előre látható összegszerűségről

d) válsághelyzetben lévő várandós anya részére nyújtott segély esetén a terhes gondozásról szóló igazolás

e) a nevelésbe vett gyermek családjával való kapcsolattartáshoz nyújtott segély esetén a nevelésbe vételt igazoló irat,

f) a gyermek fogadásának előkészítéséhez nyújtott támogatás esetén a terhesség fennálltát, és a szülés várható időpontját igazoló irat.

g) szükség esetén csatolni kell a többletkiadás, illetve a bevételcsökkenés mértékét igazoló számlákat, illetve egyéb iratokat is.

(5) Rendkívüli vis-maior esetben (súlyos természeti csapás, vagy a települést érintő károk: földrengés, árvíz, belvíz, robbanás, tűzeset, tűzvész) a rendkívüli települési támogatás akkor is megállapítható ha a családban az egy főre eső jövedelem meghaladja a rendeletben előírt jövedelemhatárt.

Temetési támogatás

8. § (1) A polgármester az elhunyt személy eltemettetésének költségeihez való hozzájárulásként temetési támogatás állapít meg annak, aki a meghalt személy eltemettetéséről gondoskodott, és családjában az egy főre eső jövedelem az öregségi nyugdíjminimum mindenkori legkisebb összegének 300 %-át nem haladja meg.

(2) A temetési költségekhez való hozzájárulásként megállapított temetési támogatás összege: 15.000,- Ft. A megállapított támogatás összegét, vagy a kérelem elutasításának tényét az arról szóló határozat számával együtt a temetési számlára rá kell vezetni és a számlát a kérelmező részére vissza kell adni.

(3) A temetési költségekhez való hozzájárulásként temetési támogatást a halálesetet követő 30 napon belül lehet igényelni. A kérelemhez mellékelni kell a közös háztartásban élők jövedelemigazolását, valamint az elhalt halotti anyakönyvi kivonatának és a temetési számlának a másolatát.

(4) A helyben szokásos legalacsonyabb temetési költség 150.000,- Ft.

Tanévkezdéshez kapcsolódó támogatás

8/A. §4 (1) Tanévkezdéshez kapcsolódó támogatásban részesül jövedelemvizsgálat nélkül a településen állandó bejelentett lakóhellyel rendelkező tanulói jogviszonyt illetve hallgatói jogviszonyt igazoló általános iskolai, középiskolai tanulmányokat folytató kiskorú törvényes képviselője és a felsőfokú nappali tanulmányokat folytató fiatal felnőtt.

(2) A támogatás mértéke:

b) általános iskolás esetében: 8.000,- Ft/év

c) középiskolás esetében: 13.000,- Ft/év

d) felsőfokú nappali tanulmányokat folytató hallgatói jogviszonyban álló diák: 32.000,- Ft/év.

Személyes gondoskodást nyújtó szociális szolgáltatások

A szolgáltatások formái

9. § (1) A szociális alapszolgáltatások közül Kissikátor község területén az önkormányzat az étkeztetést, a házi segítségnyújtást, a családsegítést, a közösségi ellátásokat, a támogató szolgálatot Ózd Kistérségi Többcélú Társulás keretében biztosítja.

(2) A Többcélú Társulás által biztosított ellátások igénybevételének szabályai a Társulási Megállapodás szerint kerülnek megállapításra.

(3) Szakosított ellátást nyújtó intézményt az önkormányzat nem tart fenn, ilyen intézményt az Ózdi Kistérségi Többcélú Társulat tart fenn, az igénybevételének szabályai a Társulási Megállapodásban foglaltak szerint kerülnek megállapításra.

Záró rendelkezések

10. § (1) Jelen rendelet 2015. március 1-ével lép hatályba.

(2) Hatályát veszti Kissikátor Község Önkormányzat Képviselő-testület a 4/2011. (III.23.) önkormányzati rendelete a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló törvény helyi végrehajtásáról.

1

A 3. § (2) bekezdés d) pontját a 9/2015. (IX.30.) önkormányzati rendelet 1. § (1) bekezdése iktatta be.

2

A 3. § (5) bekezdése a 9/2015. (IX.30.) önkormányzati rendelet 1. § (2) bekezdésével megállapított szöveg.

3

A 4. § (1) bekezdése a 9/2015. (IX.30.) önkormányzati rendelet 2. §-ával megállapított szöveg.