Nyíri Községi Önkormányzat Képviselő-testületének 5/2019. (V.13.) önkormányzati rendelete

a helyi közművelődési feladatok ellátásáról

Hatályos: 2019. 05. 14

Nyíri Községi Önkormányzat Képviselő-testületének 5/2019. (V.13.) önkormányzati rendelete

a helyi közművelődési feladatok ellátásáról

2019.05.14.

Nyíri Község Önkormányzatának Képviselő-testülete a muzeális intézményekről, a nyilvános könyvtári ellátásról és a közművelődésről szóló 1997. évi CXL. törvény 83/A. § (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdés 7. pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:

1. Általános rendelkezések

1. § A rendelet célja, hogy Nyíri község polgárai és közösségei művelődési és kulturális szükségleteinek figyelembevételével meghatározza a Nyíri Község Önkormányzata (a továbbiakban: önkormányzat) által ellátandó közművelődési alapszolgáltatásokat, azok ellátási formáját, módját és mértékét.

2. § A rendelet hatálya kiterjed a közművelődési tevékenységben résztvevőkre, az önkormányzat által fenntartott közösségi színtérre és könyvtárra, a közművelődési tevékenységet ellátó természetes és jogi személyekre, egyéb szervezetekre, azok fenntartóira, működtetőire, alkalmazottaira és a közművelődési alapszolgáltatást igénybe vevőkre.

2. A közművelődési alapszolgáltatások meghatározása

3. § (1) Az önkormányzat a helyi sajátosságok és a rendelkezésre álló anyagi eszközei figyelembevételével az alábbi közművelődési alapszolgáltatásokat látja el:

a) művelődő közösségek létrejöttének elősegítése, működésük támogatása, fejlődésük segítése, a közművelődési tevékenységek és a művelődő közösségek számára helyszín biztosítása,

b) a közösségi és társadalmi részvétel fejlesztése,

c) az egész életre kiterjedő tanulás feltételeinek biztosítása,

d) a hagyományos közösségi kulturális értékek átörökítése feltételeinek biztosítása,

e) az amatőr alkotó- és előadó-művészeti tevékenység feltételeinek biztosítása,

f) a tehetséggondozás- és fejlesztés feltételeinek biztosítása,

g) kulturális alapú gazdaságfejlesztés.

(2) A közművelődési alapszolgáltatások megszervezésének keretében:

a) biztosítja a művelődő közösségek rendszeres és alkalomszerű művelődési vagy közösségi tevékenysége végzésének helyszínét,

b) a művelődő közösségek számára bemutatkozási lehetőségeket teremt.

(3) Az önkormányzat a megyei hatókörű községi könyvtár szolgáltatásainak igénybevételével biztosítja a települési könyvtári ellátást.

4. § Az önkormányzat a 3. §-ban meghatározott alapszolgáltatásokat a következő feladatok ellátásával biztosítja:

a) a nemzeti, nemzetiségi, városi ünnepek megszervezése és lebonyolítása a helyi közösség bevonásával és részvételével,

b) színházi előadások, koncertek, hangversenyek, bálok, irodalmi, előadói estek szervezése,

c) az ifjúság közösségi szerveződésének támogatása közösségi tér biztosításával,

d) az idősek művelődő közösségének támogatása közösségi tér biztosításával,

e) folyamatos tájékoztatás a település és a régió kulturális rendezvényeiről, programjairól

f) biztosítja a könyvtári szolgáltatás igénybevételét a helyi igények és a törvényi előírások alapján,

g) nyilvános olvasóterem működtetése, a közönség számára internetezési lehetőség biztosítása a könyvtárban és a teleházban,

h) a településen fellelhető értékek, hagyományok feltárása, gyűjtése, gondozása, rendszerbe foglalása, az utókor számára elérhetővé tétele,

i) helyet és lehetőséget biztosít művelődési és alkotó célú helyi közösségek, szakkörök, kulturális célú tevékenységek, összejövetelek lebonyolításához, helyi amatőr alkotók bemutatkozásához,

j) lehetőséget és helyet biztosít az iskolarendszeren kívüli önképző, szakképző, képességfejlesztő tanfolyamok, bemutatók tartására,

k) kiállítási lehetőséget biztosít művészeti alkotások számára, közösségi színteret bocsát rendelkezésre zenei rendezvényekhez,

l) támogatja az iskolai, óvodai művészeti csoportok fellépését rendezvényeken, a művészeti és zeneoktatásban szerzett ismeretek bemutatásához közösségi színteret biztosít, a közösségi rendezvényeket meghirdeti,

m) a településen működő civil szervezetek összefogása, együttműködésük segítése, pályázati lehetőségeinek figyelemmel kísérése, erről történő tájékoztatása.

3. A közművelődési feladatok ellátásának szervezeti keretei

5. § Az önkormányzat a közművelődési alapszolgáltatásai ellátásának keretében a helyi közművelődés támogatását az alábbiak szerint biztosítja:

a) közösségi színtér fenntartásával,

b) könyvtári szolgáltatás fenntartásával,

6. § (1) Az önkormányzat a helyi közművelődési tevékenységéhez a közművelődési alapszolgáltatások megszervezéséhez közösségi színtérként, valamint könyvtári szolgáltató helyként az alábbi épületeket biztosítja:

a) Közösségi tér 3998. Nyíri, Kossuth Lajos út 40. (a továbbiakban: közösségi tér)

b) II. Rákóczi Ferenc Megyei és Városi Könyvtár Könyvtári Információs Közösségi Szolgáltató Hely 3998Nyíri Kossuth Lajos út 40. (a továbbiakban: könyvtár).

(2) A közösségi tér használati szabályzatát a rendelet 1. függeléke, házirendjét a rendelet 2. függeléke, a könyvtár használati szabályzatát a rendelet 3. függeléke tartalmazza.

7. § (1) Az önkormányzat közművelődési feladatainak ellátásában együttműködik:

a) a településen működő közoktatási és köznevelési intézményekkel,

b) kulturális tevékenységet is végző civil szervezetekkel,

c) egyházakkal és

d) hasonló feladatokat ellátó országos, regionális, térségi intézményekkel, civil szervezetekkel, más önkormányzatokkal.

(2) Az önkormányzat közművelődési megállapodás megkötésével segítheti a rendeletben meghatározott azon közművelődési feladatok ellátását, amelyeket nem önkormányzati fenntartású intézmények, egyházak, civil szervezetek, vagy magánszemélyek végeznek.

(3) Az önkormányzat a közművelődési lehetőségekről

a) plakátok, szórólapok, útján,

b) a település honlapján valamint a közösségi média útján ad tájékoztatást a település lakossága részére.

4. A közművelődési tevékenység finanszírozása és személyi feltételei

8. § (1) Az önkormányzat a helyi közművelődési feladatok támogatását az éves költségvetésében meghatározott keretek között biztosítja, illetve további egyedi döntéssel biztosíthatja.

(2) Az önkormányzat a civil szervezetek támogatásán keresztül is hozzájárul a település közművelődési és közösségfejlesztési feladatainak ellátásához.

(3) Az önkormányzat a pályázati források kihasználásával törekszik a helyi közművelődés minél magasabb szinten történő biztosítására. Az önkormányzat közművelődési pályázat esetén a szükséges önrészt az éves költségvetési rendeletében biztosíthatja.

9. § Az önkormányzat közművelődési feladatainak ellátásáról nem intézményi formában gondoskodik. A közművelődési feladatokat az önkormányzat alkalmazásában álló kulturális szervező, a könyvtári feladatokat a képviselő-testület által kinevezett, főállású közalkalmazotti jogviszonyban álló személy látja el.

5. Záró rendelkezések

10. § (1) Ez a rendelet 2019. május 14-én lép hatályba.

1. függelék az 5/2019. (V. 13.) önkormányzati rendelethez

Nyíri Közösségi Tér

HASZNÁLATI SZABÁLYZATA

Nyíri Község Önkormányzatának Képviselő-testülete a község közművelődési közösségi színterének használati szabályzatát az alábbiakban határozza meg.
A muzeális intézményekről, a nyilvános könyvtári ellátásról és a közművelődésről szóló 1997. évi CXL. törvény 73. § (1) bekezdése kimondja, hogy a közművelődéshez való jog gyakorlása közérdek, a közművelődési tevékenységek támogatása közcél.
Ennek megfelelően Füzérkomlós Közösségi Terének (a továbbiakban: közösségi tér) szolgáltatásait, programjait nemre, felekezetre és pártállásra való tekintet nélkül bárki igénybe veheti, aki a használati szabályzatban foglalt feltételeket elfogadja, a házirendet betartja.
A közösségi színtér neve: Nyíri Közösségi Tér
Székhelye: 3998 Nyíri Kossuth Lajos út 40rsz
Fenntartója: Nyíri Község Önkormányzatának Képviselő-testülete
Működési területe Nyíri község közigazgatási terület
Jogállása: alapító okirattal nem rendelkező közösségi színtér
Alaptevékenysége: közművelődési feladatellátás
Működtetője: Nyíri Község Önkormányzatának Képviselő-testülete

1. Közösségi tér igénybevételének szabályozása

1. A közösségi tér tiszteletben tartja és szolgálja

-az állampolgárok, a település lakói művelődéshez és szórakozáshoz való jogát
-a fenntartó által a közművelődési feladatok ellátásáról szóló 5/2019. (V.13.) önkormányzati rendeletben foglaltakat
-a település lakóinak kulturális, szabadidős igényeit.
A közösségi térben végzett közművelődési tevékenység a helyi társadalom kulturális szükségletei, önművelő, önképző, amatőr művészeti ambícióinak, társas kapcsolatigényének, közéleti, közösségi, szórakozási lehetőségeinek biztosítását, szakmai szolgálatát jelenti.

2. Kötelezettségéből fakadóan mindenki számára a nyitvatartási időben rendelkezésre áll, tereit, állandó szolgáltatásait a házirend (2. függelék) betartása mellett mindenki igénybe veheti. A közösségi térben egyidejűleg 150 főnél több személy nem tartózkodhat a rendezvények ideje alatt.

3. A közösségi tér az állandó programok időpontjának figyelembe vételével biztosítja helyiségek bérlését az igénylőnek. Több kérelmező esetén a helyiséghasználati igényekről a polgármester dönt.

4. A helyiségek ünnepnapokon és egyes munkaszüneti napokon (január 1., március 15., Nagypéntek, Húsvét vasárnap, és hétfő, május 1., Pünkösd vasárnap és hétfő, augusztus 20., október 23., november 1., és december 25-26.) nem vehetők igénybe. Kivételt képeznek az önkormányzat és a vele együttműködő szervezetek saját szervezésű illetve egyedi döntés alapján engedélyezett rendezvényei.

5. Az önkormányzat a közösségi tér székhelyére bejegyzett szervezetek részére ingyenesen biztosítja a közösségi színtér helyiségeinek igénybevételét. Más szervezetek esetében a képviselő-testület dönt a helyiségek ingyenes igénybevételének lehetőségeiről.

6. Zártkörű rendezvények alkalmával a programot szervezők teljes anyagi-, büntetőjogi felelősséggel tartoznak a közösségi tér berendezési tárgyaiért, a használt helyiségek állagáért, egyben kötelesek betartani a közösségi tér házirendjét.

II. A közösségi tér helyiségeinek bérleti díjmentes és díjköteles használata

1. Bérleti díjmentes tevékenységek és szolgáltatások, a közösségi tér ingyenes használatára jogosult civil szerveződések, szervezetek:

1. ) fenntartó önkormányzat és intézményeinek, helyi nemzetiségi önkormányzatnak a szervezésében megvalósuló rendezvények

2. ) a közösségi tér székhelyére bejegyzett szervezetek működésének, rendezvényeinek biztosítása

3. ) nem vállalkozáson alapuló, önszerveződő civil csoportok (pl. Játszóház, stb.). E csoportok – vállalt közösségi céljuk megvalósítása érdekében – előzetes egyeztetés és engedély alapján (a szabad helyiség-kapacitás terhére) jogosultak a közösségi tér helyiségeinek díjmentes használatára

4. ) egészségügyi intézmények ingyenes lakossági szűrései

5. ) mindaz a tevékenység, amelyet az önkormányzat ellátni köteles

2. Bérleti díjköteles tevékenységek és szolgáltatások:

A termek bérbeadás útján történő hasznosítása csak a szabad kapacitás terhére történhet. A bérbeadás idejét, helyét, feltételeit bérleti szerződésben kell rögzíteni az eseti bérbeadás kivételével.
Eseti bérbeadás az egybefüggően 30 napot meg nem haladó, illetve meghatározott napokra, órákra történő bérbeadás.
A bérelhető helyiségek igénybevételének szándékát az igénylő legalább 5 nappal az igénybevétel tervezett időpontját megelőzően köteles írásban vagy szóban a polgármesternél előterjeszteni.
A közösségi tér helyiségeinek bérleti díját a Képviselő-testület egyedi határozatában állapítja meg. Az igénylő a bérleti díjat a bérbeadó által kibocsátott számla ellenében fizeti meg

3. A bérlő a bérlet idejére alapszolgáltatásokra (villany, fűtés, berendezés) és mosdóhasználatra jogosult. A bérlő a szerződés megkötésével anyagi felelősséget vállal az esetleges károkért.

III. Egyéb rendelkezések

1. A közösségi tér hangtechnikai és egyéb eszközei elzárva tartandók. A közösségi teret igénybevevő csoportok kérésére ezek rendelkezésre állnak. Használatukért a csoport vezetője a felelős. A program végeztével köteles a közösségi tér munkatársának ezeket leadni.

2. A közösségi tér Teleházában rendelkezésre álló személyi számítógépeket a közösségi tér nyitvatartási idejében lehet használni.

3. A közösségi térben programok idején bekövetkező károkozás, tűzeset esetén azonnal értesíteni kell a polgármestert és a kulturális szervezőt. Az eseményről jegyzőkönyvet kell felvenni, a felelősöket meg kell nevezni.

2. függelék az 5/2019. (V. 13.) önkormányzati rendelethez az 5/2019. (V. 13.) önkormányzati rendelethez

Nyíri Közösségi Tér

HÁZIREND

(3998. Nyíri Kossuth Lajos út 40)

1. A Nyíri Közösségi Tér (a továbbiakban: közösségi tér) a lakosság minden rétegének művelődését, szabadidejének kulturált eltöltését szolgálja, a társasági élet kulturált feltételeit hivatott biztosítani.

2. A közösségi tér rendezvényeit, programjait – zártkörű rendezvények kivételével – nyitvatartási időben minden érdeklődő látogathatja, igénybe veheti kulturális szolgáltatásait, berendezéseit, felszereléseit és más eszközeit. A belépődíjas rendezvények látogatásának előfeltétele a jegyváltás és a belépődíj megfizetése.

3. A közösségi tér nyitva tartása: hétköznapokon 08.00-18.00 óráig. Hétvégén, illetve ettől eltérő időpontban csak előre bejelentett és a fenntartóval (Nyíri Község Önkormányzata) egyeztetett rendezvény miatt tart nyitva.

4. A közösségi tér helyiségei a polgármester vagy alpolgármester által jóváhagyott terembeosztás és használati rendelkezés szerint vehetők igénybe.

5. A közösségi térben bérelhető helyiségeket a képviselő-testület vonatkozó önkormányzati rendeletében meghatározott feltételekkel, a képviselő-testület önkormányzati határozatában rögzített bérleti díjak ellenében lehet igénybe venni.

6. A közösségi tér hirdetőtábláit csak a fenntartó engedélyével lehet használni.

7. A közösségi tér valamennyi látogatójának közös érdeke, hogy ügyeljen a környezet kulturáltságára, rendeltetésszerű használatára, a helyiségek tisztaságára.

8. Tanfolyamokon, szakkörökön kizárólag a csoport tagjai tartózkodhatnak. A csoportok foglalkozásaikat úgy kötelesek szervezni, hogy a foglalkozás ideje alatt lehetőleg más rendezvényeket ne zavarjanak. A helységek használati ideje alatt a csoportvezetők és a bérlők felelősek a berendezésekért és a használati tárgyakért, a tűz, baleseti és érintésvédelmi szabályok betartásáért.

9. Ügyelni kell a gazdaságos és takarékos működésre (villany, víz, fűtés, stb.)

10. Az általános tűzrendészeti és balesetvédelmi előírásokat mindenkinek be kell tartani.

11. Tilos az épületbe szotyolát, élő állatot, kerékpárt, tűzveszélyes eszközt és általában másokat zavaró dolgokat behozni.

12. A közösségi tér épületéből a használati eszközök kivitele, eltulajdonítása, rongálása, gondatlan kezelése tilos! Az okozott károkat mindenki köteles megtéríteni.

13. E szabályzat megszegőit a közösségi tér munkatársai figyelmeztetik, súlyos esetben az épület elhagyására kötelezhetik, továbbá szükség esetére hatósági beavatkozást is kérhetnek. Ezen szabályok vonatkoznak az ittas valamint a nem megfelelő öltözetű látogatókra is.

14. A látogatók észrevételeiket, panaszaikat, javaslataikat a közösségi tér dolgozóinak, illetve a polgármesternek vagy a jegyzőnek adhatják elő.

15. A látogatók által az épületbe behozott, illetve rendezvények, színházi események alkalmával a ruhatárban elhelyezett értéktárgyakért a fenntartó felelősséget nem vállal.

16. Az esti rendezvényeket a 14 éven aluli gyermekek csak szülői felügyelettel látogathatják, színházi rendezvényekre – a gyermek előadások kivételével – 6 éven aluli gyermek nem hozható be!

17. A nem dohányzók védelmére kiadott törvény alapján az épületben tilos a dohányzás, dohányozni csak az arra kijelölt helyen lehet!

18. A szabályzatban foglaltakat a látogatók, helyiségbérlők és a közösségi tér dolgozói kötelesek betartani és betartatni!

3. függelék az 5/2019. (V. 13.) önkormányzati rendelethez

Könyvtári, Információs Közösségi Szolgáltató Hely

Nyíri Könyvtárhasználati Szabályzat

Nyíri község könyvtári, információs és közösségi szolgáltató helyét nyitvatartási idejében bárki szabadon látogathatja, nyilvános szolgáltatásait igénybe veheti.
A könyvtár helyben nyújtott alapszolgáltatásait
- könyvtárlátogatás,
- a könyvtár által kijelölt gyűjteményrészek helyben használata,
- az állományfeltáró eszközök használata,
- információ a könyvtár és a könyvtári rendszer szolgáltatásairól, minden érdeklődő számára ingyenesen biztosítja.
Jogosult a könyvtár valamennyi szolgáltatásának igénybevételére, aki személyes adatainak regisztrálása után elfogadja és betartja a könyvtárhasználat szabályait.
Beiratkozás
A beiratkozás ingyenes és egy naptári évre szól. Alapfeltétel, hogy a könyvtári, információs és közösségi szolgáltató helyet használni kívánó személy közölje és hitelt érdemlő dokumentum (személyi igazolvány, útlevél, nappali tagozatos tanulók esetén diákigazolvány is) felmutatásával igazolja saját, illetve ha önálló jövedelemmel nem rendelkezik, jótállójának adatait.
Kötelező adatok: Név, születési helye és ideje, anyja neve, lakcím (állandó vagy ideiglenes), személyi igazolványának vagy útlevelének száma.
A személyes adatokban történő változást a könyvtárhasználó köteles bejelenteni.
A személyes adatok védelméről az 1992. évi LXIII. törvény értelmében a könyvtár gondoskodik.
A könyvtár állományvédelmi, állománygyarapítási és közönségkapcsolati célból a fentieken kívül a következő adatokat kérheti, amelyeknek megadása nem kötelező: foglalkozás, munkahely, elérhetőség (telefon, email), munkahely, elérhetőség (telefon, email)
Kölcsönzés
- Saját olvasójegyre egy alkalommal, maximum 6 dokumentum kölcsönözhető.
- Amennyiben az igényelt művet már kikölcsönözték, azt az olvasó előjegyeztetheti. A lejárati határidő hosszabbítása kérhető telefonon, e-mailben vagy személyesen, ha nincs az adott dokumentumra előjegyzés.
- A lejárati határidő elmulasztása esetén, vagy ha a dokumentumokat három felszólítást követően sem szolgáltatja vissza az olvasó, a további kölcsönzés megtagadható.
- A települési könyvtári, információs és közösségi szolgáltató hely állományában nem található műveket a megyei könyvtárból könyvtárközi kölcsönzés útján meg lehet kérni.
- A könyvtárközi kölcsönzés a beiratkozott könyvtárhasználók részére ingyenes.

Kölcsönzési határidők:

könyv: 3 hétre

folyóirat: 1 hétre

egyéb (DVD, videó, CD) 2 hétre

• A kézikönyvtári könyvek és a tájékoztatást szolgáló dokumentumok nem kölcsönözhetőek, ettől eltérni csak a könyvtár vezetőjének engedélyével lehet.
• Amennyiben a könyvtárhasználó a kölcsönzött könyvet elveszti vagy megrongálja, köteles a pótlás költségét a II. Rákóczi Ferenc Megyei és Városi Könyvtár részére megtéríteni.

Könyvtár nyitva tartása:

Hétfő: ZÁRVA

Kedd: 16-19 h

Szerda:ZÁRVA

Csütörtök: ZÁRVA

Péntek:ZÁRVA

Szombat: ZÁRVA

Vasárnap: 16-19 h

A nyitva tartás rendjét a könyvtáros a fenntartó előzetes hozzájárulásával, a II Rákóczi Ferenc Megyei és Városi Könyvtárral történt egyeztetést követően, az olvasói igényeknek megfelelően módosíthatja.
A könyvtárhasználati szabályzat a látogatók érdekeit és a könyvtári állomány védelmét szolgálja, így annak megsértése a könyvtári tagságfelfüggesztését vonhatja maga után.
A könyvtári, információs és közösségi szolgáltató hely működésével, szolgáltatásaival kapcsolatos észrevételeit, javaslatait minden könyvtárhasználó eljuttathatja a szolgáltató könyvtár címére: II. Rákóczi Ferenc Megyei és Városi Könyvtár 3530 Miskolc, Görgey Artúr utca 11.
Tel: -46-503-123
e-mail: teruletellatas@gmail.com
A Könyvtárellátási Szolgáltató Rendszer további szolgáltatásairól a Megyei Tudástár portálon tájékozódhat: www.bazkonyvtar.hu.
A könyvtárhasználati szabályzat 2013. április 1-jén lép életbe és visszavonásig érvényes.