Fáj Község Önkormányzata Képviselő-testületének 2/2015(II.25.) önkormányzati rendelete

Fáj Község Önkormányzata 2015. évi költségvetéséről

Hatályos: 2015. 02. 26- 2022. 08. 01

Fáj Község Önkormányzata Képviselő-testületének 2/2015(II.25.) önkormányzati rendelete

Fáj Község Önkormányzata 2015. évi költségvetéséről

2015.02.26.

Fáj Község Önkormányzatának Képviselő-testülete (a továbbiakban: képviselő-testület) Magyarország Alaptörvénye 32. cikk (2) bekezdésében meghatározott eredeti jogalkotói hatáskörben, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés f) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva Fáj Község Önkormányzata (a továbbiakban: önkormányzat) 2015. éves költségvetéséről a következőket rendeli el:

1. § (1) A rendelet hatálya kiterjed a képviselő-testületre, annak bizottságára, valamint az önkormányzatra.

(2) A címrendet az 1. számú melléklet határozza meg. Az önkormányzat egy címet alkot. Alcímet alkotnak az önkormányzaton belül az igazgatási tevékenység, a szociális gondoskodás, a város- és községgazdálkodás, az egészségügyi ellátás, a közművelődési feladatok.

2. § Az önkormányzat 2015. évi költségvetési

a) kiadási főösszege 51.534 ezer forint,

b) bevételi főösszeg 51.534 ezer forint,

3. § (1) Az önkormányzat 2015. évi költségvetési bevételeinek forrásonkénti, illetve működési és felhalmozási cél szerinti részletezését, kiadási előirányzatait a 2. számú melléklet tartalmazza.

(2) Az önkormányzat 2015. évi állami támogatását jogcímenként a 3. számú melléklet tartalmazza.

4. § Az önkormányzat működési, fenntartási kiadási előirányzatait a Képviselő-testület a következők szerint hagyja jóvá:

Működési kiadások előirányzata összesen: 51.534 ezer forint,
Ebből:
1. személyi jellegű kiadások: 22.027 ezer forint,
2. munkaadókat terhelő járulékok: 3.827 ezer forint,
3. dologi, egyéb folyó kiadások: 16.920 ezer forint,
4. szociálpolitikai juttatások: 3.894 ezer forint,
5. támogatásértékű kiadások: 4.366 ezer forint,
6. tartalék: 0 ezer forint,

5. § Az önkormányzat felújítási és felhalmozási kiadásai összesen 500 ezer forint.

A felújítási és felhalmozási kiadásokból:
1. a beruházások előirányzata: 500 ezer forint,
2. a felújítás előirányzata: 0 ezer forint,
3. felhalmozási célú tartalék előirányzata: 0 ezer forint,
4. Előző évi pénzmaradvány felh. 0 ezer forint,

6. § Az önkormányzat felhalmozási kiadásait feladatonként a 6.-7. számú mellékletek tartalmazzák.

7. § Az önkormányzat költségvetését feladatonként – kötelező, önként vállalt, állami feladatok szerinti bontásban – a 8. számú melléklet tartalmazza.

8. § Az önkormányzat általános tartaléka összesen: 0 ezer forint, mely év közben felmerülő, előre nem tervezhető kiadások fedezetéül szolgál.

9. § A működési és felhalmozási célú bevételi és kiadási előirányzatokat tájékoztató jelleggel, mérlegszerűen a 4- 5. számú mellékletek tartalmazzák.

10. § A képviselő-testület több éves kihatással járó kötelezettségek előirányzatait éves bontásban a 9. számú melléklet szerint fogadja el azzal, hogy a későbbi évek előirányzatait véglegesen az adott évi költségvetés elfogadásakor állapítja meg.

11. § (1) Az Európai Uniós támogatással megvalósuló projektek bevételeit és kiadásait, valamint az önkormányzaton kívüli ilyen projektekhez történő hozzájárulásokat a 10. számú melléklet tartalmazza.

(2) Az önkormányzat által felvett hitelállomány alakulását lejárat és eszközök szerinti bontásban a 11. számú melléklet tartalmazza.

(3) Az önkormányzat által átadott pénzeszközök, támogatásértékű kiadások összegét a 12. számú melléklet tartalmazza.

(4) Az önkormányzat által adott közvetett támogatások előirányzatát a 13. számú melléklet tartalmazza.

(5) A képviselő-testület az önkormányzat 2015. évi előirányzat felhasználási ütemtervét havi bontásban a 14. számú melléklet szerint, a likviditási ütemtervét a 15. számú melléklet szerint hagyja jóvá.

12. § (1) A Képviselő-testület a Magyarország gazdasági stabilitásáról szóló 2011. évi CXCIV. törvény (továbbiakban Stabilitási törvény) 3. § (1) bekezdésében meghatározott adósságot keletkeztető ügyletet a 2. § d) pontjában szereplő 0 ezer forint összegben szerepelteti.

13. § A képviselő-testület az önkormányzat létszám-előirányzatát:

1. 33 átlagos statisztikai állományi létszámban (átlaglétszámban),
- 1 fő polgármester
- 2 közalkalmazott,
- 30 közfoglalkoztatotti átlagos állományi létszámban,
1. 33 az év utolsó napján foglalkoztatható záró-létszámban állapítja meg.

14. § (1) Az önkormányzat bevételi és kiadási előirányzatai év közben megváltoztathatóak.

(2) A képviselő-testület kizárólagos hatáskörébe tartozik a költségvetési rendelet módosítása.

(3) Ha év közben az Országgyűlés, a Kormány, illetve valamely költségvetési fejezet vagy elkülönített állami pénzalap az önkormányzat számára pótelőirányzatot biztosít, arról a polgármester a képviselő-testületet tájékoztatni köteles. A pótelőirányzatról a polgármester – az első negyedévet kivéve – negyedévenként köteles tájékoztatni a képviselő-testületet.

(4) A képviselő-testület legalább félévenként, szeptember 15-ig, valamint a zárszámadást megelőzően - dönt a költségvetési rendeletének pótelőirányzatok szerinti módosításáról.

(5) Az önkormányzat képviselő-testülete a kiemelt előirányzatokon belül - az előirányzatoktól az államháztartás működési rendjéről szóló 368/2011. (XII.31.) Kormány rendeletben foglaltak figyelembevételével - előirányzat-módosítás nélkül is eltérhet.

(6) A képviselő-testület által a költségvetési rendeletben jóváhagyott kiemelt előirányzatokat – kivéve az államháztartásról szóló törvény végrehajtásáról szóló 368/2011.(XII.30.) Korm. rendelet 42. §-a szerinti esetet - valamennyi költségvetési szerv köteles betartani. A kiemelt előirányzat túllépése fegyelmi felelősséget von maga után.

15. § Az élet- és vagyonbiztonságot veszélyeztető elemi csapás, illetőleg következményeinek az elhárítása érdekében (vészhelyzetben) a polgármester a helyi önkormányzat költségvetése körében átmeneti – az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény (továbbiakban: Áht.) rendelkezéseitől eltérő – intézkedést hozhat, amelyről a képviselő- testület legközelebbi ülésén be kell számolnia. Ebben a jogkörében a polgármester az előirányzatok között átcsoportosítást hajthat végre, egyes kiadási előirányzatok teljesítését felfüggesztheti, a költségvetési rendeletben nem szereplő kiadásokat is teljesítheti.

16. § A polgármester pótköltségvetési rendelettervezetet terjeszt a képviselő- testület elé, ha év közben a körülmények oly módon változnak meg, hogy ezek a helyi önkormányzat költségvetésének teljesítését jelentősen veszélyeztetik. A helyi önkormányzati költségvetés teljesítése jelentős veszélyeztetésének minősül különösen, ha a működéshez szükséges felveendő hitel nagysága a korrigált nettó saját bevétel 50 %-át eléri vagy meghaladja.

17. § (1) Az önkormányzati gazdálkodás során az év közben létrejött költségvetési többletet pénzintézeti pénzlekötés útján hasznosíthatja.

(2) Az (1) bekezdés szerinti hasznosítással kapcsolatos szerződések, illetve pénzügyi műveletek lebonyolítását 600eFt forintig a képviselő-testület a polgármester hatáskörébe utalja.

A polgármester a megtett intézkedéséről a következő képviselő-testületi ülésen tájékoztatást ad.
(3) A (2) bekezdésben meghatározott összeget meghaladó költségvetési többlet felhasználásáról a képviselő-testület határozatban dönt.

18. § A közalkalmazottak cafetéria juttatásban részesülnek.

19. § (1) Az Önkormányzat a saját, valamint intézményeinek belső ellenőrzéséről a külső erőforrás bevonásával, az Encsi Többcélú Kistérségi Társulással megkötött szerződés keretei között láttatja el.

(2) A belső ellenőrzési szervezet feladata: az Önkormányzat és intézményei minden tevékenységére, különösen a költségvetési bevételek és kiadások tervezésének, felhasználásának és elszámolásának, valamint az eszközökkel és forrásokkal való gazdálkodásnak a vizsgálatára.

(3) A költségvetési szervek vezetői kötelesek gondoskodni a vezetésük alatt álló költségvetési szervek tekintetében a belső kontrollrendszer megszervezéséről és működtetéséről.

20. § A bevételek beszedésekor, kiadások teljesítésekor lehetőség szerint készpénzkímélő fizetési módokat kell alkalmazni. A pénzforgalmat elsősorban a bankszámlákon kell bonyolítani. A készpénzben történő kifizetések az alábbiak lehetnek:

1. személyi juttatásokra: megbízási díj, hó közi kifizetés, fizetési előleg, költségtérítés.

2. elszámolásra kiadott összegek,

3. készlet és kis értékű tárgyi eszköz beszerzés,

4. reprezentációs kiadások,

5. kiküldetési kiadások,

6. kisösszegű szolgáltatási kiadások,

7. társadalom- és szociálpolitikai juttatások.

21. § (1) A Képviselő- testület a polgármester működéshez szükséges forráskeretét 600 eFt forintban határozza meg.

22. § (1) Ez a rendelet a kihirdetést követő napon lép hatályba, rendelkezéseit 2015. január 1-jétől kell alkalmazni.

(2) A rendelet kihirdetéséről helyben szokásos módon a jegyző gondoskodik.