Okorág Község Önkormányzata Képviselő-testületének 5/2001. (X. 26.) önkormányzati rendelete

a temetőkről és a temetkezési tevékenységről

Hatályos: 2014. 01. 01- 2014. 01. 14

Okorág Község Önkormányzata Képviselő-testületének 5/2001. (X. 26.) önkormányzati rendelete

a temetőkről és a temetkezési tevékenységről

2014.01.01.

Okorág község Önkormányzat Képviselő-testülete az Alaptörvény 32. cikk (1) a) pontjában meghatározott eredeti jogalkotói hatáskörben, Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011.évi CLXXXIX. tv. 13. § (1) bekezdésének 2. pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a temetőkről és a temetkezésről szóló 1999. évi XLIII. törvény 41. § (3) bekezdésének felhatalmazása alapján a következőket rendeli el:

Általános rendelkezések

1. § A rendelet célja Okorág községben:

(1) Az elhunytak emlékének méltó megőrzése, a kegyeleti szolgáltatás kulturált színvonalon történő ellátásának biztosítása, a halottak nyughelye előtti tiszteletadás biztosítása a lelkiismereti meggyőződés, a hitéleti tevékenységek, vallási szokások tiszteletben tartásával.

(2) A köztemető fenntartásának és üzemeltetésének szabályozása.

(3) Jelen rendelet hatálya az Okorág község közigazgatási területén, önkormányzati tulajdonban lévő temetőre (a továbbiakban: köztemető) terjed ki.

Temető létesítése, lezárása, megszüntetése, újbóli használatbavétele

2. § A temető létesítésére, lezárására, megszüntetésére, újbóli használatbavételére a Tv. és a Vhr. szabályait kell alkalmazni.

3. § A temetési helyek gazdálkodásának szabályai:

A temetőben az alábbi típusú temetési helyeket kell biztosítani:
a) egyes sírhely
b) kettős sírhely
c) sírbolt (kripta)

4. § A sírhelyek elhelyezése:

(1) A sírhelytáblák, parcellák között legalább 4 méter széles utat kell hagyni.

(2) A parcellákon belüli sorok közötti távolság 0,6 méter.

(3) A felnőtt és gyermeksírhelyek egymás közötti távolsága 0,5 méter.

5. § (1) A parcellákban és a sorokban az elhalálozás sorrendjében kell a temetési helyeket kijelölni. Ettől különösen indokolt esetben a polgármester engedélyével lehet eltérni.

(2) A sírhely feletti rendelkezési jogosultság a megváltás napjával kezdődik, a használati idő a következőképpen alakul:

a) egyes és kettős sírhely: 25 év

b)ű sírbolt az üzemeltetővel kötött megállapodást követően 60-100 évig

(3) A használati idő azonos időtartammal akkor válható meg újra, ha a temető nem kerül lezárásra, átrendezése.

(4) A rátemetés esetén az eltemetett halott részére koporsós temetés esetén legalább 25 év, nyugvási (porladási) időt kell biztosítani.

6. § (1) Sírbolt (kripta) a temetőn belül kijelölt területen, a külön jogszabályban meghatározott esetekben és módon, építései engedéllyel építhető.

(2) A sírbolt építése során biztosítani kel, hogy a koporsó aljzata a talajjal érintkezzen.

(3) A sírgödröt az üzemeltető hozzájárulásával a földben lebomló anyaggal burkolni lehet, azonban a koporsó aljzatának a talajjal érintkeznie kell.

(4) Ülőhely, pad, egyéb nem kegyeleti célú tárgy kihelyezése csak az üzemeltető hozzájárulásával lehetséges.

(5) A temetkezési hely műszaki állapotának nagymértékű megromlása esetén a helyreállítás a rendelkezési jogosult kötelezettsége. Ezen kötelesség elmulasztásakor az üzemeltető jelzése alapján a jegyző a kötelezettet felszólíthatja, majd veszélyelhárítás végett elrendelheti a síremlék, sírbolt eltávolítását, illetve a sírboltba a további temetkezést megtilthatja.

(6) A temetőben végzendő munka időpontját be kell jelenteni az üzemeltetőnek. Az üzemeltető az építési munkákról nyilvántartást vezet, és amennyiben a munka búcsúztatást, szertartást zavarnak, az építéstől való tartózkodásra hívhatja fel a bejelentőt.

(7) Az építéshez szükséges építőanyag beszállításához, az építési és bontási munkák megkezdéséhez az üzemeltető írásbeli engedélye szükséges.

(8) Az építéskor keletkezett hulladékot, törmeléket a keletkezéstől számított 3 naptári napon belül az építőnek el kell szállítania. Amennyiben e kötelezettségének nem tesz eleget, az elszállításról a felszólítást követő egy napon belül az üzemeltető a kötelezett terhére és veszélyére gondoskodik.

(9) Az építéshez szükséges ömlesztett anyagot (pl.: beton) csak vaslemezen lehet előkészíteni, a maradékot a temetőből el kell szállítani.

A sírhelyek méretezése, a sírjelek alkalmazása, a kegyeleti tárgyak és a növényzet elhelyezése, a sírgondozás szabályai

7. § (1) A sírgödör mélysége első koporsó esetén 2,2 méter.

(2) Egy koporsó rátemetésére van lehetőség (kettős sírhelynél egymás mellett kettő), ebben az esetben a felső koporsó(k) aljzatának 1,6 méter mélységbe kell kerülnie.

8. §

.

(1) A rendelet hatálybalépése után építendő sírboltokban legalább kettő koporsó, számára kell helyet biztosítani.
(2) A koporsósírbolt belső méretei: mélysége 2,2 méter, hosszúsága 2,1 méter, szélessége koporsónként 0,9 méter.

A sírjelek alkalmazásának szabályai

9. § (1) A temetési hely jelölésére sírjel használható, illetve létesíthető.

(2) A sírjel nem foglalhat el a temetési helyeknél nagyobb méretet, magassága anyagától függően:

a) műkő, terméskő esetén legfeljebb 1,5 méter

b) kopjafa esetén 2,2 méter

(3) Egyedi formájú, egyedi anyagú sírjel létesítésére építési engedély kérelmet kell benyújtani, mellékelve a vázrajzot és az anyag jellemzését.

(4) A sírjel, vagy az azon szereplő felirat, ábra, meg kell feleljen a kegyeleti érzés elvárásainak, semmiképpen nem lehet a közízlést, emlékezést sértő.

10. § (1) A temetőben csak a temetési helyek díszítését szolgáló, a kegyeleti jelleggel összefüggő tárgyak, növények helyezhetők el. Az engedély nélküli, valamint a temető rendjét megzavaró, illetve az emlékezést sértő tárgyak és növények eltávolítására az üzemeltető jogosult.

(2) Tilos a temetési helyen, mellette vagy mögötte a gondozáshoz használatos szerszámok és egyéb eszközök tárolása.

(3) A sírokra olyan növények telepíthető, amelyek kifejlett magassága legfeljebb egy méter, valamint nem terjed túl a temetési hely területén. A sírokra örökzöld és lombhullató fát ültetni nem lehet.

11. § A temetési helyek gondozása során a következő körültekintő gondossággal kell eljárni:

a) a tevékenység ne sértse mások kegyeleti érzéseit;

b) a tevékenység mások sírgondozási tevékenységét ne akadályozza;

c) a tevékenység az utakon való közlekedést ne akadályozza;

d) a tevékenység búcsúztatás alatt ne zavarja a szertartást;

e) a keletkező hulladékot a kijelölt gyűjtőhelyekben kel elhelyezni;

f) tilos a sírhelyek környékét felásni, a talajt elhordani, vagy sírfeltöltésre használni.

A szociális temetés ellátásának temetői rendje

11/A. § (1) Szociális temetést az eltemettetésre kötelezett igényelhet az elhunyt utolsó lakóhelye szerinti önkormányzattól.

(2) Szociális temetés keretében az elhunyt hűtéséről, szállításáról továbbá az eltemettető választása szerint a hamvasztásról az állam gondoskodik. A szociális temetéshez az állam sírhelyet, koporsót, urnát és sírjelet biztosít. A szociális temetés esetén kizárólag ezen kellékek használhatók fel.

(3) Az Üzemeltető e rendelet hatálybalépésével egyidejűleg a szociális temetés céljára koporsós temetések esetére külön parcellát, urnás temetések esetére külön temetkezési helyet jelöl ki az önkormányzat tulajdonát képező köztemetőben. A szociális parcellában, illetve szociális temetkezési helyen kizárólag szociális temetés végezhető.

(4) A szociális temetés igénylésére vonatkozó részletes szabályokat az 1999. évi XLIII. törvény 24/A§-24/C. §-ai valamint a 145/1999. (X.1.) Korm.rendelet 17/A. §-17/D. §-ai tartalmazzák. A szociális temetésre vonatkozóan a fenti jogszabályokban meghatározott feladat-és hatásköröket a képviselő-testület a Sellyei Közös Önkormányzati Hivatal jegyzőjére ruházza át.

(5) A szociális temetés lebonyolítása során az Üzemeltető köteles együttműködni a Sellyei Közös Önkormányzati Hivatal Hatósági és Szociális Osztályával.

(6) Szociális temetés esetén az 1999. évi XLIII. törvény 24/A. §-ában előírt nyilatkozatokat legkésőbb a munkavégzés megkezdése előtt az Üzemeltető részére az eltemettető köteles átadni, ennek hiányában a munkavégzés megkezdését az Üzemeltetőnek meg kell akadályoznia.

A köztemető üzemeltetése, a kegyeleti közszolgáltatás

12. § A temető üzemeltetését a vonatkozó jogszabályokban leírtak szerint kell ellátni.

13. § A temető üzemeltetője

a) biztosítja a temetési szolgáltatás, illetőleg a temetőben végzett egyéb vállalkozási tevékenységek ellátásának temetői rendjét;

b) biztosítja az eltemetés feltételeit;

c) biztosítja a ravatalozó, tárolók és hűtők, valamint a temető egyéb közcélú létesítményei (infrastruktúra) karbantartását, és működteti azokat;

d) gondoskodik a temetőbe kiszállított elhunytak átvételéről és biztosítja a temető nyitását, zárását

e) vezeti és megőrzi a nyilvántartó könyveket, sírboltkönyvet;

f) tájékoztatja a temetőlátogatókat;

g) kijelöli a temetési helyeket;

h) elvégzi a temető és létesítményeinek tisztán tartását, az utak karbantartását, síkosság mentesítését és a hó-eltakarítást;

i) összegyűjti és elszállítja a hulladékot;

j) gondoskodik a temető rendjének betartásáról és betartatásáról;

k) összehangolja a temetéseket;

l.) gondoskodik az ügyfélfogadásról.

A temető használatának és igénybevételének szabályai

14. § (1) A temetőben mindenki köteles a hely jellegének megfelelő magatartást tanúsítani, az etnikai vagy vallási temetkezési szokásokat tiszteletben tartani és tartózkodni a kegyeleti érzést sértő tevékenységtől, hanghatástól, vagy magatartástól.

(2) Minden látogató kötelessége a temető környezetének védelme, rendjének és tisztaságának megőrzése.

(3) A köztemetőben polgári és egyházi szertartással történő temetés, búcsúztatás egyaránt lebonyolítható.

A temetői rend

15. § (1) A látogatók számára a temető bejáratánál az üzemeltető tájékoztató táblát függeszt ki a temető nyitva tartásáról, vázlatos térképéről.

(2) A temető területére gépjárművel kizárólag a következő járművek hajthatnak be:

a) a temető üzemeltetését és a temetési szolgáltatásokat ellátó jármű;

b) a mozgásukban korlátozott személyeket szállító jármű;

c) azon látogatók járművei, akik sírgondozáshoz szükséges, hagy méretű eszközöket,

anyagokat szállítanak

A behajtást az üzemeltető engedélyezi és ellenőrzi.

(3) A temetőben 10 éven aluli gyermek csak felnőtt felügyeletével tartózkodhat.

(4) A temetőbe állatot bevinni tilos a vakvezető kutya kivételével.

(5) A temetőben gyertyát, mécsest gyújtani olyan körültekintő gondossággal lehet, amellyel a tűzveszély elkerülhető. Avart, elszáradt koszorú- és virágmaradványt elégetni a temetőben tilos.

(6) A temetőből virágot, vagy sírokra ültetett növényeket kivinni nem lehet. A temetőből sírkövet, fejfát, síremléket vagy ezek egy részét csak az üzemeltető írásbeli engedélyével lehet kivinni.

(7) A temető területén a szemetelés tilos, bármely hulladékot az arra kijelölt gyűjtőhelyen kell elhelyezni.

16. § A rendelet hatályba lépése után ültetendő növények esetében a következő szabályokat kell alkalmazni:

(1) A temető belső útjai mentén fasorokat kell telepíteni. A telepítendő fasornál lehetőség nyílik a temetőben temetési hely rendelkezési jogával bíró személyek számára emlékfa ültetése. A fa fajtájáról ültetés előtt az üzemeltetővel egyeztetni kell, kiültetni csak az üzemeltető hozzájárulásával szabad.

(2) A ravatalozó és egyéb kiszolgáló épületek környékét parkszerűen kell kialakítani és fenntartani.

(3) A sírok közötti utakra növényeket telepíteni nem lehet.

Díjak

17. § (1) A temetési helyek megváltási díja: 0 Ft

(2) A temetési helyek újraváltási díja: 0 Ft

(3) Temető fenntartási hozzájárulás díja: 0 Ft

Vegyes és záró rendelkezések

18. §

19. § E rendelet vonatkozásában az építéshez, létesítéshez kötött engedélyezési eljárások lefolytatására a jegyző jogosult.

20. § A rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba, a rendelet kihirdetéséről a jegyző gondoskodik.