Okorág Község Önkormányzata Képviselő-testületének 10/2004. (XI. 22.) önkormányzati rendelete

a települési folyékony hulladékkal kapcsolatos kötelező helyi közszolgáltatásról

Hatályos: 2012. 09. 01- 2012. 12. 31

Okorág Község Önkormányzata Képviselő-testületének 10/2004. (XI. 22.) önkormányzati rendelete

a települési folyékony hulladékkal kapcsolatos kötelező helyi közszolgáltatásról

2012.09.01.

Okorág község Önkormányzata (továbbiakban: Önkormányzat) a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. tv. 8. §.-ának (1), (2) és 16. §.-ának (1) bekezdésében, valamint az egyes helyi közszolgáltatások kötelező igénybevételéről szóló 1995. évi XLII. tv. 2. §.-ában és a 4. §. (4) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, a 253/1997. (XII. 20.) Korm. rendelet (OTÉK) 47. §. (4) bekezdése és a 38/1995. (IV. 5.) Korm. rendelet előírásainak figyelembe vételével az alábbi rendeletet alkotja:

I. Fejezet

A rendelet célja és hatálya

1. § (1) A rendelet célja Okorág község termőtalajának és ivóvízkészletének védelme. Ennek érdekében valamennyi ingatlan tulajdonosa, használója köteles gondoskodni az ingatlanán keletkező települési folyékony hulladék szakszerű elhelyezéséről.

(2) E rendelet alkalmazásában

a./ Kommunális szennyvíz
A lakossági ivó és háztartási, valamint a gazdálkodó szervezetek szociális célú (ivó, tisztálkodási, egészségügyi) vízhasználatból keletkező, más eredetű szennyvizekkel nem keveredett szennyvíz.
b./ Ipari szennyvíz
A gazdálkodó szervezetek működése során keletkező, nem kommunális szennyvíz, valamint a lakosság nem háztartási célú vízhasználatából keletkező szennyvíz.
c./ Települési folyékony hulladék (továbbiakban: szennyvíz)
Az ingatlanon keletkezett és ott gyűjtött, tárolt
kommunális szennyvíz és szennyvíziszap,
ipari szennyvizek közül azok, melyek összetételük alapján a közcsatornán is elvezethetők.

2. § A rendelet hatálya kiterjed az Okorág község bel- és külterületén található ingatlanokon keletkezett szennyvíz elhelyezésére, szállítására.

3. § (1) A rendelet hatálya nem terjed ki:

a./ az ipari szennyvizek azon részére, melyek összetételük alapján a közcsatorna hálózatba nem vezethetők be,
b./ egyéb jogszabályok alapján az emberre és a környezetre veszélyes hulladékok, szennyvizek, szennyvíziszapok kezelésére, szállítására, ártalmatlanítására.
II. Fejezet

Szennyvíz elhelyezése

4. § Valamennyi ingatlan tulajdonosa, használója köteles gondoskodni az ingatlanán keletkező szennyvíz szakszerű elhelyezéséről, az alábbiak szerint:

(1) Ahol a szennyvíz közcsatornán történő elvezetésének lehetősége biztosított, azt a közcsatornába kell bevezetni.

(2) Ahol a szennyvíz közcsatornán történő elvezetésének lehetősége nem biztosított, a keletkező szennyvíz megfelelő tárolását, rendszeres elszállítását kell biztosítani.

5. § (1) A szennyvíz szállítását és ártalommentes elhelyezését az Önkormányzat kötelező helyi közszolgáltatás útján látja el (továbbiakban: szolgáltatás).

(2) A 4. §. (2) bekezdése hatálya alá tartozó ingatlan tulajdonosa, használója az ingatlanán keletkező szennyvíz elhelyezéséről az e rendeletben meghatározott módon, a szolgáltatás igénybevétele útján köteles gondoskodni.

(3) A szolgáltató olyan gazdálkodó szervezet, valamint egyéni vállalkozó, amelynek tevékenységi köre a szolgáltatás végzésére kiterjed.

(4) ) A szállított szennyvíz leürítési helye: Sellye, Külterület, 065/1. hrsz.

III. Fejezet

A közszolgáltatást ellátóval történő szerződés megkötése

6. § (1) A szolgáltatóval a települési folyékony hulladékkal kapcsolatos kötelező közszolgáltatás teljesítésére a képviselő-testület szerződést köt. A szolgáltató: Matoricz László Sellye, Kiss Géza u. 15. szám alatti lakos vállalkozó

(2) A szerződés 10 évre szó. A szerződés az aláírás napján jön létre és – ha e rendelet eltérően nem rendelkezik – az aláírást követő év első napjától számított 10. év utolsó napján szűnik meg.

(3) A szerződésben rögzíteni kell továbbá különösen:

a./ a települési folyékony hulladék elszállításának a bejelentéstől számított maximális határidejét,
b./ a települési folyékony hulladékok gyűjtésének módját,
c./ a települési folyékony hulladékkal kapcsolatos kötelező közszolgáltatás igazolási és ellenőrzési módját,
d./ a leeresztő hely megnevezését,
e./ a közszolgáltatás finanszírozásának módját és feltételeit,
f./ a szolgáltatónak a lakosság felé irányuló tájékoztatási kötelezettségét,
g./ a szerződés módosításának lehetséges okait és eljárási rendjét.
(4) A szerződést mindkét fél 9 hónapos felmondási idővel írásban kártérítési kötelezettség nélkül (rendes felmondás) felmondhatja. A felmondási idő alatt a szolgáltatást változatlan feltételekkel kell teljesíteni. Súlyos szerződésszegés esetén azonnali hatályú felmondásnak is helye van.
(5) A szerződés lejártát megelőzően legalább 6 hónappal vagy a felmondás kézhezvételét követő 3 hónapon belül az Önkormányzat pályázatot ír ki a közszolgáltatás ellátására.
(6) Az Önkormányzat a kötelező közszolgáltatás ellátásának, valamint a szerződés végrehajtásának tapasztalatait évente értékeli.
IV. Fejezet

A szolgáltatást ellátó kötelezettségei

7. § (1) A szennyvíz szállítása kizárólag erre a célra készített zárt rendszerű olyan járművel és úgy végezhető, hogy az teljes mértékben megfeleljen a mindenkor érvényes jogszabályoknak.

(2) A szolgáltatást ellátó köteles a szolgáltatást a bejelentéstől számított 36 órán belül – igénylővel egyeztetett időpontban – elvégezni.

(3) A szolgáltatást ellátó a szennyvíz elszállítását nem tagadhatja meg, kivéve ha a szippantandó anyagról érzékszervi megállapítás alapján, vagy egyéb módon feltételezhető, hogy a közcsatornába a vonatkozó jogszabályi megállapítás alapján nem engedhető.

(4) A szolgáltatást ellátó köteles a szállított szennyvíz eredetét igazolni és az erre vonatkozó iratokat két évig megőrizni.

(5) A szolgáltatás ellátójának rendelkeznie kell a közszolgáltatás ellátásához kapcsolódó nyilvántartási rendszerrel.

(6) A szállításra hasznosított eszközt közterületen tárolni tilos, telephelyen belül a többi járműtől el kell különíteni.

Lakóépületek udvarán kizárólag erre a célra elkülönített helyen tárolható.
(7) A szállító járművek tisztítása és fertőtlenítése szigetelt térburkolattal ellátott nyíltszíni mosótérrel rendelkező területen végezhető, ahol az elhasznált víz előírásoknak megfelelő elhelyezése biztosított. Tisztítás, fertőtlenítés közterületen, természetes vizekben, vagy mellette, általában természetes környezetben nem végezhető. Lakóházak udvarán a mosás, fertőtlenítés csak zárt térben végezhető.
V. Fejezet

A közszolgáltatást igénybevevő kötelezettségei

8. § (1) Megfelelő rendszerességgel és időben elvégeztetni a szolgáltatást.

(2) A szolgáltatás elvégzéséhez szükséges feltételeket biztosítani.

(3) A szolgáltatás ellenértékét az e rendeletben szabályozott módon kiegyenlíteni.

VI. Fejezet

A szolgáltatás díja

9. § (1) A szolgáltatás igénybevételéért az ingatlan tulajdonosa az árhatóság által megállapított díjat köteles fizetni.

(2) A szolgáltatási díj az elszállított szennyvíz köbmétereként

Lakossági: 900,-Ft + 27%ÁFA/m3 = 1.143,-Ft/m3
Közületi: 1.300,-Ft + 27% ÁFA/m3 = 1.651,-Ft/m3
A közszolgáltató a lakosság által fizetendő szolgáltatási díjat az önkormányzat által igényelt állami támogatás összegével csökkenti, amely a 2012. évben bruttó 100,-Ft/m3. A különbözetet az önkormányzat a közszolgáltató részére megtéríti. A szolgáltatási díjat az igénybevevő a helyszínen köteles kiegyenlíteni számla ellenében kivéve, ha a felek között érvényes, más fizetési módról szóló megállapodás van.
(3) A szolgáltató a szerződést követően minden év szeptember 30-ig kezdeményezheti a következő évre vonatkozó díj felülvizsgálatát.
(4) Ezen szolgáltatási díjakat a kihirdetés napjától 2012. december 31-ig kell alkalmazni.
VII. Fejezet

10. §

VIII. Fejezet

11. §

12. §

Alapfogalmak

E törvény alkalmazásában
c./ települési hulladék: a háztartásokból származó szilárd vagy folyékony hulladék, illetőleg a háztartási hulladékhoz hasonló jellegű és összetételű, azzal együtt keletkező más hulladék;
d./ folyékony hulladék: az a hulladékká vált folyadék, amelyet nem vezetnek el, és nem bocsátanak ki szennyvízelvezető hálózaton, illetve szennyvíztisztító telepen keresztül.
A TELEPÜLÉSI SZILÁRD ÉS FOLYÉKONY HULLADÉKRA VONATKOZÓ KÜLÖN SZABÁLYOK
Az ingatlantulajdonos kötelezettségei (1) Az ingatlan tulajdonosa, birtokosa, vagy használója (a továbbiakban együtt: ingatlantulajdonos) köteles az ingatlanán keletkező, az ideiglenes tárolásra szolgáló (közműpótló) létesítmények, berendezések ürítéséből származó, illetve közüzemi csatornahálózatba vagy más módon befogadóba vagy szennyvíztisztítóba nem vezetett települési folyékony hulladékot, valamint a települési szilárd hulladékot a külön jogszabályban előírtak szerint gyűjteni, továbbá az annak begyűjtésére feljogosított hulladékkezelőnek átadni.
A települési önkormányzatok kötelezettségei21.
. (1) A települési önkormányzat kötelezően ellátandó közszolgáltatásként az ingatlantulajdonosoknál keletkező települési hulladék kezelésére hulladékkezelési közszolgáltatást (a továbbiakban: közszolgáltatás) szervez és tart fenn.
(3) A közszolgáltatás kiterjed:
b./ a települési folyékony hulladék ideiglenes tárolására szolgáló létesítmény kiürítésére és a települési folyékony hulladék elhelyezés céljából történ elszállítására;
c./ a települési hulladék ártalmatlanítását szolgáló létesítmény létesítésére és működtetésére.
(1) Azokon a településeken, ahol a törvény hatálybalépésekor nem működik települési szilárdhulladék-kezelési közszolgáltatás, ott ennek megszervezését – a település állandó népessége függvényében – a következő határidőn belül kell megtenni;
(2) Azokon a településeken, ahol a törvény hatálybalépésekor nem működik települési folyékonyhulladék-kezelési közszolgáltatás, ott ennek megszervezését – a település szennyvízelvezető hálózatra nem kötött ingatlanokon élő állandó népesség függvényében – az (1) bekezdés szerinti határidőn belül kell megtenni.