Hobol Község Önkormányzat képviselő testületének 1/2015 (III.12.)

az önkormányzat 2015. évi költségvetéséről

Hatályos: 2015. 03. 12

Hobol Község Önkormányzata Képviselő-testületének

1/2015. (III.12.) számú rendelete

az önkormányzat 2015. évi költségvetéséről


Hobol Község Önkormányzata Képviselő-testülete  Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés f) pontjában biztosított feladatkörében, az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdésében biztosított eredeti jogalkotói hatáskörében a 2015. évi költségvetésről és végrehajtásának rendjéről a következőket rendeli el:


A rendelet hatálya

1. §

A rendelet hatálya a képviselő-testületre, annak bizottságaira, a polgármesteri hivatalra és az önkormányzat irányítása alá tartozó költségvetési szervekre (intézményekre) terjed ki.


A költségvetés bevételei és kiadásai

2. §

(1) A képviselő-testület az önkormányzat 2015. évi költségvetését:

  • 102051e Ft

    Költségvetési bevétellel

    102051e Ft

    Költségvetési kiadással

    -ebből működési: 102051e Ft.

    felhalmozási: 0e Ft.

    finanszírozási: 0e Ft.


    Ezen belül:

    Személyi juttatások 39894e Ft.

    Munkaadókat terhelő járulékok és

    szociális hozzájárulási adó 6190e Ft.

    Dologi kiadások 32094e Ft.

    Ellátottak pénzbeli juttatásai 10358e Ft.

    Egyéb működési célú kiadások 13515e Ft.

    Beruházások 0e Ft.

    Felújítások 0e Ft.

    Egyéb felhalmozási kiadások 0e Ft.

    Finanszírozási kiadások 0e Ft.


    Költségvetési egyenleg 0

    Költségvetési létszámkeret: 52 fő ebből közfoglalkoztatott: 50 fő



állapítja meg.



(2) Az (1) bekezdésben megállapított költségvetési bevételek forrásonkénti, a költségvetési kiadások jogcímenkénti megoszlását önkormányzati szinten, továbbá a finanszírozási bevételeket és kiadásokat a rendelet 1. melléklete alapján határozza meg a képviselő-testület.

(3) A bevételek és kiadások előirányzat-csoportok, kiemelt előirányzatok és azon belül kötelező feladatok, önként vállalt feladatok, állami (államigazgatási) feladatok szerinti bontásban az 4., 7-11. mellékletek szerint állapítja meg.

(4) A működési és felhalmozási bevételek és kiadások előirányzatai mérlegszerű bemutatását önkormányzati szinten a 1. és a 2. melléklet részletezi.

(5) A működési hiány belső finanszírozásának érdekében a képviselő-testület az előző év(ek) költségvetési maradványának rendeli el.

(6) A felhalmozási hiány finanszírozása érdekében a 10 millió forintot meghaladó fejlesztési célú adósságot keletkeztető ügylet megkötésére a Kormány hozzájárulása szükséges. A 10 millió forintot meg nem haladó fejlesztési célú adósságot keletkeztető ügylet esetében a hiány külső finanszírozása fejlesztési hitelből /vagy/ az előző év(ek) költségvetési maradványának, vállalkozási maradványának igénybevételével történik.


A költségvetés részletezése

3. §

A Képviselő-testület az önkormányzat 2015. évi költségvetését részletesen a következők szerint állapítja meg:

(1) A Képviselő-testület a működési célú bevételek és kiadások mérlegét az 1. sz. mellékletnek megfelelően állapítja meg.

(2) A Képviselő-testület a felhalmozási célú bevételek és kiadások mérlegét az 2. sz. mellékletnek megfelelően állapítja meg.

(3) A Képviselő-testület a bevételeket és kiadásokat szakfeladatonként az 3. sz. mellékletnek megfelelően állapítja meg.

(4) A Képviselő-testület a bevételek és kiadások összevont mérlegét az 5. sz. mellékletnek megfelelően állapítja meg.

(5) A Képviselő-testület a bevételek és kiadások kormányzati funkciónként történő kimutatását a 4. sz., 6. sz., 7.sz., 8., 9., 10., 11., mellékletnek megfelelően állapítja meg.

(6) A Képviselő-testület az Önkormányzat felújítási kiadásainak előirányzatát a 13. sz. melléklet szerint beruházási kiadásainak előirányzatát a 12. sz. melléklet szerint állapítja meg.

(7) A Képviselő-testület a többéves kihatással járó döntések számszerűsítése évenkénti bontásban és összesítve célok szerint 14. sz. melléklet, az előirányzat-felhasználási tervet a 16. szerint állapítja meg.

(8) A Képviselő-testület a Az önkormányzat által adott közvetett támogatásokat (kedvezmények) a 16. szerint állapítja meg.



A költségvetés végrehajtásának szabályai

4. §

(1) Az önkormányzati szintű költségvetés végrehajtásáért a polgármester, a könyvvezetéssel kapcsolatos feladatok ellátásáért a jegyző a felelős.

(2) Az Önkormányzat gazdálkodásának biztonságáért a képviselő-testület, a gazdálkodás szabályszerűségéért a polgármester felelős.

(3) A költségvetési hiány csökkentése érdekében évközben folyamatosan figyelemmel kell kísérni a kiadások csökkentésének és a bevételek növelésének lehetőségeit.

(4) Amennyiben a költségvetési szerv harminc napon túli, lejárt esedékességű elismert tartozásállományának mértéke két egymást követő hónapban eléri az éves eredeti kiadási előirányzatának 10%-át vagy a százötven millió forintot, az irányító szerv a költségvetési szervhez önkormányzati biztost jelöl ki.

(5) Kiegészítő támogatás igényléséről a működőképességet veszélyeztető helyzet esetében a polgármester gondoskodik, külön képviselő-testületi döntés alapján.

(6) A finanszírozási bevételekkel és kiadásokkal kapcsolatos hatásköröket a Képviselő-testület gyakorolja.







Az előirányzatok módosítása

5. §

(1) Az Önkormányzat bevételeinek és kiadásainak módosításáról, a kiadási előirányzatok közötti átcsoportosításról a képviselő-testület dönt.


(2) A képviselő-testület a jóváhagyott kiadási előirányzatok közötti átcsoportosítás jogát minden esetben fenntartja magának.

(3) A költségvetési szerv a költségvetése kiemelt előirányzatai és a kiemelt előirányzaton belüli rovatok között átcsoportosítást hajthat végre.

(4) A képviselő-testület a költségvetési rendelet 5. § (2) és (5) bekezdés szerinti előirányzat-módosítás, előirányzat-átcsoportosítás átvezetéseként - az első negyedév kivételével - negyedévenként, de legkésőbb az éves költségvetési beszámoló elkészítésének határidejéig, december 31-ei hatállyal módosítja a költségvetési rendeletét. Ha év közben az Országgyűlés a hozzájárulások, támogatások előirányzatait zárolja, azokat csökkenti, törli, az intézkedés kihirdetését követően haladéktalanul a képviselő-testület elé kell terjeszteni a költségvetési rendelet módosítását.

(5) Amennyiben az önkormányzat év közben a költségvetési rendelet készítésekor nem ismert többletbevételhez jut, vagy bevételei a tervezettől elmaradnak, arról a polgármester a képviselő-testületet tájékoztatja.


A költségvetés végrehajtásának ellenőrzése

6. §

Az önkormányzati költségvetési szervek ellenőrzése a belső kontrollrendszer keretében valósul meg, melynek létrehozásáért, működtetésért és továbbfejlesztéséért az önkormányzat esetében a jegyző, az intézmények esetében az intézményvezető felelős.


Záró és vegyes rendelkezések

7. §

(1) Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba, rendelkezéseit azonban 2015. január 1. napjától kell alkalmazni.

(2) A rendelet kihirdetéséről a jegyző gondoskodik.


Hobol , 2015. március 12.



Nagy Balázs Mecseki Péter

polgármester jegyző


Kihirdetve:

Hobol , 2015. március 12.

Mecseki Péter

jegyző