Velény Község Önkormányzat Képviselő-testületének 13/2015 (X.8.) önkormányzati rendelete

az önkormányzati tulajdonú utakon a tehergépjárművek közlekedésének súlykorlátozásáról, a behajtási engedélyek kiadásának és felhasználásának rendjéről.

Hatályos: 2015. 10. 08- 2020. 07. 15

Velény Község Önkormányzat Képviselő-testületének 13/2015 (X.8.) önkormányzati rendelete

az önkormányzati tulajdonú utakon a tehergépjárművek közlekedésének súlykorlátozásáról, a behajtási engedélyek kiadásának és felhasználásának rendjéről.

2015.10.08.

Velény Község Önkormányzat Képviselő-testülete a Magyarország Alaptörvénye 32. cikk (2) bekezdésében meghatározott feladatkörében eljárva Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 143. § (4) bekezdésében, valamint a közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. törvény 34. § (2) bekezdésében kapott felhatalmazása alapján az alábbiakat rendeli el:

A rendelet hatálya
1. §.

(1) A rendelet hatálya Velény község közigazgatási területén lévő, az önkormányzat tulajdonában álló 85. és 89. helyrajzi számú utakra (a továbbiakban helyi közút) terjed ki.
(2) A rendelet tárgyi hatálya kiterjed a 2,3 méternél szélesebb és 5 tonna megengedett legnagyobb össztömeget meghaladó tehergépjárművel „mindkét irányból behajtani tilos”, valamint az azzal együtt alkalmazott „kivéve engedéllyel”közúti jelzőtáblák hatálya alá tartozó közterületre érvényes behajtási engedélyek kiadásának, felhasználásának és felülvizsgálatának, valamint visszavonásának rendjére.
(3) A rendelet hatálya nem terjed ki a közfeladat ellátásának idejére:
a) a fegyveres erők, a rendőrség, a nemzetbiztonsági szolgálatok, a büntetés végrehajtás, a tűz-, polgári és katasztrófavédelem, valamint a Nemzeti Adó- és Vámhivatal szervezete által üzemben tartott,
b) a katasztrófa elhárítást, megelőzést és segítségnyújtást végző,
c) műszaki és baleseti mentést ellátó gépjárműre.

Közös szabályok

2. § (1) A 2,3 méternél szélesebb és 5 tonna megengedett legnagyobb össztömeget meghaladó tehergépjárművel „mindkét irányból behajtani tilos”, valamint az utóbbival együtt alkalmazott „kivéve engedéllyel”, közúti jelzőtáblákkal védett útszakaszokon a helyi közútra történő behajtásához behajtási engedély szükséges. A behajtási engedélyt az önkormányzat polgármestere- a helyi közút tulajdonosa és kezelője nevében – adja ki.

(2) Az önkormányzat polgármestere a behajtási engedély kiadását megtagadhatja, ha

a) a megengedett 5 tonna össztömeget túllépő szállítmány megbontható;

b) helyi közút teherbírása és állapota alapján nem alkalmas arra, hogy a 2,3 méternél szélesebb és 5 tonna megengedett össztömeget meghaladó tehergépjármű azon közlekedjen.

Az önkormányzat tulajdonában lévő közterületekre vonatkozó különleges szabályok

3. § A képviselő-testület felhatalmazása alapján a polgármester jogosult az önkormányzat tulajdonában lévő útra ideiglenes forgalomkorlátozást, forgalmirend-változást elrendelni, melyről a helyi lakosságot és a rendőrséget a helyben szokásos módon kötelező tájékoztatni

A behajtási engedély iránti kérelem és annak kiadása

4. § (1) A kérelmet a kérelmezett időpontot megelőzően, de legalább 5 munkanappal korábban, egy adott járműre vonatkozóan, a jogosultság feltételeinek egyidejű igazolása mellett

a) gépjármű tulajdonosa/üzembentartója,

b) az a) pontban meghatározottak képviseletében eljáró személy,

c) a kérelemben megjelölt, a behajtási tilalommal érintett közterületről megközelíthető ingatlanban lakóhellyel, vagy tartózkodási hellyel rendelkező személy nyújthatja be.

(3) A kérelmet az 1. sz. melléklet szerint rendszeresített nyomtatványon a Királyegyházai Közös Önkormányzati Hivatal Szabadszentkirályi Kirendeltségén (Szabadszentkirály, Petőfi S. u. 90.) kell benyújtani.

(4) A behajtási engedély kiadása a 2. sz. melléklet szerint történik.

(5) Az engedélyt a kérelem benyújtását követő 5 munkanapon belül kell kiadni, ha a kérelem a rendeletben előírt feltételeknek megfelel.

(6) Az engedély ellenőrzésére jogosult szerv kezdeményezésére a polgármester az érvényes engedélyt felülvizsgálhatja és amennyiben az indokolt, határozatával visszavonhatja.

(7) A behajtással szándékosan vagy gondatlanul okozott kárt az engedélyes köteles megtéríteni.

Az engedély használata

5. § (1) Az engedélyt a gépjármű vezetőjének a tilalommal érintett területen történő közlekedés során magánál kell tartania és azt ellenőrzéskor az ellenőrző személynek át kell adnia. Az engedélyt annak használata során a gépjármű szélvédőjének bal oldalán jól látható helyen kell elhelyezni.

(2) Az engedély csak az abban meghatározott korlátozás alá eső közterületekre történő behajtásra jogosít.

(3) Az engedélyről- bármilyen formában- másolatot készíteni tilos.

6. § (1) Az engedély eredeti jogosultjának kérelmére a megrongálódott engedélyt- annak leadásával egyidejűleg- az engedély kiállítója díjmentesen kicseréli.

(2) Az engedély elvesztését, ellopását, megsemmisülését az engedély kiállítója felé 3 munkanapon belül be kell jelenteni és az engedély pótlására kérelmet kell benyújtani. A pótlás díjmentes.

(3) Amennyiben az engedéllyel rendelkező járművet a tulajdonosa az engedély érvényességi ideje alatt értékesíti, az engedélyt vissza kell szolgáltatni az önkormányzatnak.

(4) Új engedélyt kell kiadni, ha a (3) bekezdésben foglalt esetben az engedély visszaadásával egyidejűleg a kérelmező másik járműre engedélyt igényel, amennyiben az alábbi feltételek teljesülnek:

a)az igénylő hitelt érdemlően igazolja az adásvétel tényét,
b)a gépjármű megengedett legnagyobb össztömege a korábban engedéllyel rendelkező gépjárműével megegyező, vagy annál kisebb.

7. § (1) Az engedély birtokában a helyi közútban bizonyíthatóan az engedélyes gépjármű által okozott károk helyreállítása annak a kötelessége, akinek a nevére a közút tulajdonosa az engedélyt kiállította (helyreállítás kötelezettje).

(2) A helyreállítást a károkozást követő legrövidebb időn belül, de legkésőbb 15 naptári napon belül el kell végezni

(3) A helyreállításig a helyreállítás kötelezettjének kell gondoskodnia a károkozás helyszínén a biztonságos közlekedés feltételeinek biztosításáról.

(4) A közút helyreállítását az eredetivel megegyező, vagy azzal egyenértékű pályaszerkezettel (rétegrenddel) kell elvégezni. Útszegéllyel ellátott közút esetén a helyreállítási kötelezettség az útszegélyre is vonatkozik. Amennyiben a szükséges helyreállítás szélessége meghaladja a forgalmi sáv 50%-át, akkor a helyreállítás a forgalmi sáv teljes szélességére vonatkozik.

(5) A helyreállítás szakszerűségét és a közterület állapotát a helyi közút fenntartója ellenőrzi.

(6) A helyreállítás kiváltható külön megállapodásban rögzített feltételek szerint a kár mértékével arányos díjnak az önkormányzat költségvetési számlájára (száma: 50700035-11024192) történő befizetésével.

Az engedélyes ellenőrzése

8. § (1) A rendeletben meghatározott előírások betartását a rendőrség ellenőrzi.

(2) A tilalommal érintett önkormányzati területeken az ellenőrző szervek jogosultak a területre behajtó gépjárműre kiállított behajtási engedély meglétét és érvényességét ellenőrizni.

Záró rendelkezések

9. § (1) Ez a rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba.

(2) A rendelet kihirdetéséről a helyben szokásos módon a jegyző gondoskodik.

1. melléklet

KÉRELEM
a 2,3 méternél szélesebb és 5 tonna megengedett össztömeget meghaladó tehergépjárművek behajtásához
A kérelmező
neve (cég megnevezése)…………………………………………………………………
adóigazgatási száma:…………………………………………………………………….
címe (lakcím, székhely): ……………………………….……………………………….
képviselő neve: ………………………………………………………………………….
képviselő születési helye, ideje: ………………………………………………………...
telefonszáma: ……………………………………………………………………………
A gépjármű tulajdonosának/üzembentartójának
neve: …………………………………………………………………………………….
címe: …………………………………………………………………………………….
telefonszáma: ……………………………………………………………………………
A gépjármű
forgalmi rendszáma: …………………………………………………………………….
típusa: …………………………………………………………………………………...
megengedett legnagyobb össztömege: ………………………………………………….
kategóriája: ……………………………………………………………………………...
A behajtással érintett
ingatlan megnevezése :………………………………………………………………….
címe/helyrajzi száma: …………………………………………………………………...
A kérelem benyújtásának indoka:
…………………………………………………………………………………………...
…………………………………………………………………………………………...
A behajtás időpontja, időtartama:
201…..év ………………………………hónap ……….. nap
201..…év ………………………………hónap ……….. nap
A Kérelmező jelen kérelem aláírásával tudomásul veszi, hogy a behajtás során az útban okozott károkért a polgári jog általános szabályai alapján kártérítési kötelezettséggel tartozik!
Kelt:……………………………………………
…………………………………………….
kérelmező

2. melléklet

BEHAJTÁSI ENGEDÉLY
a 2,3 méternél szélesebb és 5 tonna megengedett össztömeget meghaladó tehergépjárművek behajtásához
Velény Község Önkormányzat Képviselő-testületénekaz önkormányzati tulajdonú utakon a tehergépjárművek közlekedésének súlykorlátozásáról, a behajtási engedélyek kiadásának és felhasználásának rendjéről szóló 13/2015. (X. .)önkormányzati rendelete alapján
.……………………………………………………………………………………
(név/cégnév) részére,a ………………….. forgalmi rendszámú gépjárműre behajtási engedélyt adok az alábbiak szerint:
A gépjármű behajtásának
célja: ……………………………………………………………………….
időtartama: 20….. év ……………hónap ….. napjától
20….. év ……………hónap ….. napjáig.
helye: ………………………………………………………………………
engedélyezett útvonal: ……………………………………………………..
Velény, 201………………………………
Hánik József
polgármester