Dinnyeberki Község Önkormányzata Képviselő-testületének 1/2024. (II. 26.) önkormányzati rendelete

az Önkormányzat 2024 évi költségvetéséről

Hatályos: 2024. 02. 28

Dinnyeberki Község Önkormányzata Képviselő-testületének 1/2024. (II. 26.) önkormányzati rendelete

az Önkormányzat 2024 évi költségvetéséről

2024.02.28.

Dinnyeberki Község Önkormányzatának Képviselő-testülete az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. Törvény (továbbiakban: Áht.) 23. §-ának (1.) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, évi az Alaptörvény 32. cikk (2) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva, az önkormányzat 2024. évi költségvetéséről az alábbi rendeletet

ÁLTALÁNOS RENDELKEZÉSEK

1. § (1) A rendelet hatálya kiterjed a helyi önkormányzatra, a Képviselő-testületre, annak szerveire, az önkormányzat által irányított költségvetési szervre.

(2) E rendelet személyi hatálya kiterjed a közvetlen és közvetett támogatások tekintetében minden támogatást nyújtó, e rendelet hatálya alá tartozó szervre, szervezetre, valamint minden támogatásban részesülőre.

A KÖLTSÉGVETÉS BEVÉTELEI ÉS KIADÁSAI

2. § A Képviselő-testület az Önkormányzat 2024.évi költségvetését

a) tárgyévi költségvetési bevételét 69.813.596 Ft-ban,

aa) működési költségvetési bevételét 56.399.874 Ft-ban,

ab) finanszírozási bevételét 13.413.722 Ft-ban

b) tárgyévi költségvetési kiadását 69.813.596 Ft-ban, Ezen belül: 20.100.000 Ft személyi jellegű kiadásban, 3.386.800 Ft munkaadót terhelő járulékban, 23.301.734 Ft dologi jellegű kiadásban, 2.800.000 Ft ellátottak pénzbeli juttatásaiban, 7.612.531 Ft egyéb működési célú kiadásokban, Ft beruházásokban, felújításban, Finanszírozási kiadás 12.612.531 Ft tartalék állapítja meg az 1. mellékletben és 2. mellékletben foglaltak szerint.

3. § Dinnyeberki Községi Önkormányzat költségvetési létszámkeretét 2023. évben a hosszabb időtartamú közfoglalkoztatás létszámkeretét 5 főben állapítja meg az alábbiak szerint: Önkormányzati jogalkotás 1 fő, Falugondnok 1 fő, Mindösszesen: 7 fő.

4. § A tervezett működési hiány finanszírozására a tervezett tartalék igénybevételét - belső finanszírozásként engedélyezi a Képviselő-testület.

A KÖLTSÉGVETÉS VÉGREHAJTÁSÁNAK SZABÁLYAI

5. § A képviselő-testület hatásköréből nem ruházható át a rendeletalkotás. (Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 42. § 1. pontja.)

Előirányzatok megváltoztatása

6. § (1) A helyi önkormányzat a költségvetését, valamint az irányítása alá tartozó költségvetési szerv előirányzatait a rendeletének módosításával megváltoztathatja. Az előirányzat megváltoztatás nem érintheti az Országgyűlés kizárólagos – költségvetési törvényben felsorolt –, illetve a Kormány előirányzat-módosítási hatáskörébe tartozó előirányzatokat.

(2) Ha év közben az Országgyűlés, a Kormány, illetve valamely költségvetési fejezet, vagy elkülönített állami pénzalap a helyi önkormányzat számára pótelőirányzatot biztosít, arról a polgármester a képviselő-testületet tájékoztatja. A képviselő-testület - az első negyedév kivételével - negyedévenként, de legkésőbb a költségvetési szerv számára a költségvetési beszámoló irányító szervhez történő megküldésének külön jogszabályban meghatározott határidejéig, december 31-i hatállyal dönt a költségvetési rendeletének ennek megfelelő módosításáról.

7. § (1) Az önkormányzat és a költségvetési szerve bevételi és kiadási előirányzatai év közben megváltoztathatóak.

(2) Az élet- és vagyonbiztonságot veszélyeztető elemi csapás, illetőleg következményeinek az elhárítása érdekében (veszélyhelyzetben) a polgármester a helyi önkormányzat költségvetése körében átmeneti – az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény (a továbbiakban: Áht.) rendelkezéseitől eltérő - intézkedést hozhat, amelyről a képviselő-testület legközelebbi ülésén be kell számolnia. (Áht. 78. § (1) bek.)

(3) A (2) bekezdésben meghatározott jogkörben a polgármester az előirányzatok között átcsoportosítást hajthat végre, egyes kiadási előirányzatok teljesítését felfüggesztheti, a költségvetési rendeletben nem szereplő kiadásokat is teljesíthet. (Áht. 78. § (2) bek.)

8. § A polgármester pótköltségvetési rendelettervezetet terjeszt a képviselő-testület elé, ha év közben a körülmények oly módon változnak meg, hogy ezek a helyi önkormányzat költségvetésének teljesítését jelentősen veszélyeztetik.

9. § (1) A helyi önkormányzati költségvetési szerv

a) személyi juttatási előirányzatát az Ámr. 88. §-ának megfelelően,

b) felhalmozási célú előirányzatát kizárólag az előző évi pénzmaradványa terhére változtathatja meg.

(2) Az önkormányzati költségvetési szerveknél a személyi juttatások év közbeni változtatására a 88. §-ban foglaltakat kell alkalmazni, figyelemmel az Áht. 98. §-ában foglaltakra.

(3) A helyi önkormányzati költségvetési szerv saját hatáskörében végrehajtott előirányzat-változtatásáról a jegyző előkészítésében a polgármester a képviselő-testületet harminc napon belül tájékoztatja. A Képviselő-testület negyedévente, de legkésőbb a költségvetési szerv számára az éves beszámoló irányító szervhez történő megküldésének határ idejéig, december 31-i hatállyal módosítja ennek megfelelően a költségvetési rendeletét. (Ámr. 68. § (3) bek.)

Költségvetési szervek pénzmaradványa

10. § (1) A helyi önkormányzati költségvetési szerv pénzmaradványát a képviselő-testület hagyja jóvá.

(2) A képviselő-testület gazdasági szükséghelyzetben a költségvetési szervet megillető pénzmaradvány felhasználását korlátozhatja. Gazdasági szükséghelyzetnek minősül különösen, amikor az önkormányzat működése fizetésképtelenség miatt veszélybe kerül.

LÉTSZÁM ÉS BÉRGAZDÁLKODÁS

11. § A Képviselő-testület a közalkalmazottakat megillető cafeteria juttatás éves keretösszegét 200.000 Ft-ban állapítja meg. A megállapított összeg a munkáltató által megfizetendő járulékokat is magába foglalja.

Átruházott hatáskörök

12. § (1) A Képviselő-testület az Áht. 73. § (3) bekezdés alapján az előirányzatok átcsoportosítási jogát a tárgyév utolsó képviselő–testületi ülésétől 2024. december 31-ig terjedő időszakra a polgármesterre ruházza át.

(2) Az Áht. 77. § (1) bekezdés alapján folytatott gazdálkodásról a Képviselő-testület előtt el kell számolni, a beszedett bevételeket és teljesített kiadásokat az új költségvetési rendeletbe kell beilleszteni.

ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK

13. § (1) E rendelet rendelkezéseit 2024. január 1. napjától kell alkalmazni.

(2) A rendelet kihirdetéséről a jegyző gondoskodik.

14. § Ez a rendelet 2024. február 28-án lép hatályba.