Helesfa Község Önkormányzat Képviselő-testületének 2/2021 (II.15.) önkormányzati rendeletének indokolása

az önkormányzat 2021. évi költségvetéséről

Hatályos: 2021. 02. 16

Helesfa Község Önkormányzat Képviselő-testületének 2/2021 (II.15.) önkormányzati rendeletének indokolása

2021.02.16.
az önkormányzat 2021. évi költségvetéséről
Végső előterjesztői indokolás
Tisztelt Képviselő-testület!
Magyarország 2021. évi költségvetéséről szóló 2020. évi XC törvényben előírtak betartásával , a helyi sajátosságok figyelembevételével , a vészhelyzet ki hirdetéséről szóló 478/2020(XJ.3) Korm. rendelet 1. §-ában kihirdetett vészhelyzetre figyelemmel, a katasztrófavédelemről és a hozzá kapcsolódó egyes törvények módosításáról szóló 2011. évi CXXVIII. törvény 46. §(4) bekezdése alapján Helesfa Községi Önkormányzat képviselő-testületének feladat és hatáskörét gyakorolva, a helyi önkormányzat a helyi közügyek intézése körében a törvény keretei között meghatározza költségvetését, annak alapján önállóan gazdálkodik.
Az Országgyűlés működési és felhalmozási költségvetési támogatást állapít meg a helyi önkormányzatok által ellátandó feladatokra. Az Országgyűlés a 3. melléklet Il l. pontja alapján önkormányzati fejezeti tartalékot állapít meg.
Szigorúbb gazdálkodási szabályok, forrás-struktúra megváltoztatás , kötöttebb finanszírozás, szigorodó külsőforrások bevonási lehetőségei léptek életbe. Az új feltételek mellett is biztosítandó közszolgáltatások megfelelő színvonalú ellátásának alapja a pénzügyi gazdálkodást megalapozó , stabil alapokra épülő költségvetés.
Az állam háztartásról szóló 201 1. évi CXCV. tv. 24. § (2) bekezdése értelmében a jegyző által előkészített költségvetési rendelet tervezetet a polgármester a központi költségvetésről szóló törvény kihirdetését követő negyvenötödik napig nyújtja be a képviselő-testületnek,
Hivatkozott rendelkezésnek megfelelően került a rendelet-tervezet - első tárgyalásra - előterjesztése.
A költségvetési rendelet-tervezet vonatkozásában az Áht. 23. §. (2) az Ávr. 24. §. ( l )-(2) bekezdése rögzíti, hogy elkülönítetten kell kezelni a helyi önkormányzat, valamint a helyi önkormányzat által irányított költségvetési szervek- ide értve az önkormányzati hivatalt is -, bevételeit és kiadásait .
A Mötv.111. § (4) bekezdésében és az Áht. 23. § (4) bekezdésében foglalt rendelkezések értelmében a költségvetési rendeletben külső finanszírozású működési célú költségvetési hiány nem tervezhető.
A költségvetési rendelet tervezetünk tartalmazza mindazokat , amik a költségvetés elfogadásához szükségesek.
A költségvetési törvény rögzíti az önkormányzatokat megillető állami támogatásokat.
Működési bevételek:
Bevételek alakulása
A 2021. évi működési bevételek összesen 4.320.000.- /szociális étkezéstérítési díj 1 .800.000.-Ft - Helestó Kft. -egy része osztalék, egyéb szolgáltatás díja- 2.520.000.-Ft
Önkormányzatok működési támogatásai /Állami támogatások/Feladatalapú támogatások Központi költségvetési forrásokból származó bevételeink már ismertek, mely bevételeink 52
%-a 25.844.030.-Ft összegben.
Egyéb működési célú támogatások bevételei államháztartáson belülről
NyMTIT támogatás 4.400.000.-Ft, Közfoglalkoztatás tám. tervezett támogatás 1 .195.000.-Ft Mezőőri szolgáltatás támogatására 2.160.000.-Ft, közművelődési feladatok ellátására Di1U1yeberki község hozzájárulása 99.880.-Ft
Helyi adóbevételek
Magánszemélyek kommunális adójából a 202 l. évi bevételt- 120.000.-Ft-ot várunk.
Felhalmozási bevételek
NyMTIT fejlesztési támogatása 1 1.000.000.-Ft
Működési célú átvett pénzeszköz
Posta Fix pont működtetésért 129.000 .-Ft
Pénzmaradvány:
Előző évi tervezett pénzmaradvány ebből feladattal terhelt
Szabad pénzmaradvány:
8.540.525.-Ft
634.404.-Ft
7.906.121.-Ft
Kiadások alakulása
Személyi és járulék kiadások:
A béreket és a béren kívüli juttatásokat a 2021. évi szinten terveztük. A központi költségvetés 2021-re vonatkozó bérpolitikai elképzelései alapján a tervezetben a személyi juttatásokat a kötelezően biztosított juttatási elemek, a törvényjavaslatban szereplő illetményalapok és bértáblák figyelembe vételével terveztük meg, illetve eszerint történt a munkáltatót terhelő járulékok számítása is.
Személyi kiadás 17.024.350.-Ft, járulék 2.544.680.-Ft. A közfoglalkoztatásra a 2020. ev1 támogatási szerződés alapján 2021 évet terhelő személyi juttatás, annak m unkaadókat terhelő járulékokat terveztük. A saját erő fedezetét a tartalékból biztosítjuk, valamint a támogatás lesz.
Dologi kiadások:
Dologi kiadások tervezésénél figyelembe vettük a megelőző év teljesítési adatait 14.454.900.- Ft.
A működési célú pénzeszköz átadás:
Mezőőri támogatás Cserdi Község Önkormányzatát megillető rész ami, 1.080.000.-Ft
Közös intézményeink támogatására, óvoda, szociális alapellátások, közös hivatal 2.859.686. Ft összegben terveztük a kapott adatok alapján. Szentlőrinc város önkormányzatától 2020. évben kapott 634.404.-Ft kölcsön visszafizetését tartalmazza.
Szociális ellátások, támogatások:
A szociális juttatások tervezésénél a rászorulók jogszabályokban meghatározott valamennyi ellátási jogcímet figyelembe vettük 4 . 176.000.-Ft
Felhalmozási kiadások:
NyMTIT támogatásból: 1 1.000.000.-Ft
Tartalék:
A 2021. évi tervezet tartalékot 4.034.415,-Ft, a tartalék fenn maradó része az előre nem ismert kiadásokra biztosít fedezetet.
Finanszírozási bevételek
A 2021. évi költségvetés bevételi főösszege: 57.808.435.-Ft, a kiadási főösszege: 57.808.435 .- Ft. A bevétel és a kiadás különbözete a költségvetési hiány, a tervezet nem tartalmaz hiányt.
A tervezet összeállításánál az óvatosság elve érvényesült , alkalmazkodik a megváltozott körülményekhez , csak biztos forrásokkal számol.
Mivel a jogalkotásról szóló törvény a jogszabály előkészítője számára előírja egy előzetes hatásvizsgálat elkészítését és arról -önkormányzati rendelet esetében - a képviselő-testület tájékoztatását , ezért itt ezekről rendelkezni kell.
Hatásvizsgálat
1. A tervezett jog szabály társadalmi, gazdasági, költségvetési hatása:
A helyi önkormányzat az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény 23. § ( 1) bekezdése értelmében a költségvetését költségvetési rendeletben állapítja meg, amely
elősegíti a jelenlegi pénzügyi helyzetről a valós kép kialakítását és a meghatározza az éves gazdálkodási lehetőségeket. A költségvetés végrehajtása során elsőbbséget élvez az önkormányzat működő képességének biztosítása, az önkormányzat kötelező feladatainak ellátásához szükséges forrás biztosítása, valamint a korábbi képviselő-testületi döntésekből származó kötelezettségvállalások biztosítása.
1. Környezeti és egészségi következményei:
A költségvetés rendelkezik támogatás értékű működési kiadás formájában és az érvényes
társulási-, szervezeti-, megállapodások alapján - többek között - az egészségügyi és szociális valamint gyermekjóléti feladatok ellátásáról, ezáltal biztosítja az önkormányzat által közvetlenül ellátandó és az említett feladatokat érintő finanszírozások zökkenőmentes megvalósulását, mely hozzásegíti a fenti feladatokat ellátó intézményeket ahhoz, hogy fedezete legyen ezen feladatok ellátására, mely így pozitív kihatással van településünk lakosságának egészségi állapotára, szociális életkörülményeire.
1. Adminisztratív terheket befolyásoló hatások:
A költségvetés elkészítése és a hozzá kapcsolódó feladatok ellátása a munkatársak munkaköri leírásában szerepel, azonban a jogszabályi változások és az egységes szabályozás hiányossága miatt plusz terhet jelent a költségvetés készítői számára.
4. A jogszabály megalkotásának szükségessége, a jogalkotás elmaradásának várható következményei:
Az Áht. 24. § (2) bekezdése alapján „A jegyző által előkészített költségvetési
rendelettervezetet a polgármester a központi költségvetésről szóló törvény hatálybalépését követő negyvenötödik napig nyújtja be a képviselő-testületnek .". Ennek elmaradása
mulasztásban megnyilvánuló jogszabálysértést von maga után, mely esetben Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 132. § (1) bekezdés a) pontja alapján a Kormányhivatal törvényességi felhívással élhet.
Fentieken túl, ha a képviselő-testület a költségvetési rendeletet a jogszabályban meghatározott határidőig nem alkotta meg és az átmeneti gazdálkodásról sem alkotott rendeletet, a polgármester jogosult a helyi önkormányzatot megillető bevételek beszedésére és az előző év költségvetési rendeletében meghatározott kiadási előirányzatok keretei között a kiadások időarányos teljesítésére.
1.
1. A jogszabály alkalmazásához szükséges személyi szervezeti,tárgyi és pénzügyi feltételek: A költségvetés végrehajtását az Áht. és a számvitelről szóló 2000. évi C. törvény valamint az államháztartás szervezetei beszámolási és könyvvezetési kötelezettségének sajátosságairól szóló 249/2000.(Xll.24.) kormányrendelet előírásai szerint a Szentlőrinci Közös Önkormányzati Hivatala végzi.
Polgármesteri rendelet szükségességének indoklása:
A vészhelyzet kihirdetéséről szóló 478/2020(Xl.3) Korm. rendelet és a katasztrófavédelemről és a hozzá kapcsolódó egyes törvények módosításáról 2011 . évi CXXVIII. törvény 46. §(4) bekezdése értelmében a Képviselő-testület hatásköréven a veszélyhelyzetre tekintettel a polgármester jár el.