Kisharsány Község Önkormányzata Képviselő-testületének 2/2013. (II. 14.) önkormányzati rendelete

az Önkormányzat 2013. évi költségvetéséről

Hatályos: 2014. 05. 07

Kisharsány Község Önkormányzata Képviselő-testületének 2/2013. (II. 14.) önkormányzati rendelete

az Önkormányzat 2013. évi költségvetéséről

2014.05.07.

Kisharsány Község Önkormányzatának Képviselő-testülete az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény 23. § (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés f) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva valamint Magyarország 2013. évi központi költségvetéséről szóló 2012. évi CCIV. törvény előírásai alapján az alábbi rendeletet alkotja meg a 2013. évi költségvetéséről.

1. A költségvetés bevételei és kiadásai

1. § (1) A Képviselő-testület az önkormányzat 2013. évi költségvetését:

a) költségvetési bevételeinek főösszegét 143.502 eFt
aa) intézmény működési bevételek összegét 3.327 eFt
ab) önkormányzat közhatalmi bevételeinek összegét 23.782 eFt
ac) önkormányzat költségvetési támogatását 31.640 eFt
ad) véglegesen átvett pénzeszközöket 64.149 eFt
ae) rövid lejárú hitel felvétel összegét 10.000 eFt
af) előző évi pénzmaradvány igénybevételét 10.604 eFt
b) költségvetési kiadásainak főösszegét 143.502 eFt
ebből:
ba) működési kiadások összegét 95.059 eFt
bb) felhalmozási kiadások összegét 33.184 eFt
bc) finanszírozási kiadások összegét 14.998 eFt
bc) általános tartalék összegét 261 eFt-ban
hagyja jóvá.
(2) Az (1) bekezdésben megállapított költségvetési bevételek és a költségvetési kiadások előirányzat-csoportok, valamint kiemelt előirányzatok szerinti megoszlását önkormányzati szinten, továbbá a finanszírozási célú pénzügyi műveletek bevételeit és kiadásait a rendelet 3.,4/1-4/5. sz. mellékletek alapján határozza meg a Képviselő-testület.
(3) A normatív hozzájárulásokat jogcímenként a Képviselő-testület a 5. sz. melléklet alapján hagyja jóvá.

2. A költségvetés részletezése

2. § A Képviselő-testület az Önkormányzat 2013. évi költségvetését részletesen a következők szerint állapítja meg:

(1) Az Önkormányzat címjegyzékét az 1. sz. melléklet tartalmazza.

(2) Az Önkormányzat működéséhez szükséges létszámkeretet a 2. sz. mellékletben rögzíti. A képviselő-testület a közfoglalkoztatottak létszámkeretét 30 főben állapítja meg.

(3) Az Önkormányzat költségvetésében szereplő beruházások kiadásainak beruházásonkénti részletezését a 4/1., 4/1/D., 4/3. sz. mellékletek szerint határozza meg, mely tartalmazza az Európai Uniós támogatással megvalósítandó projekteket.

(4) Az Önkormányzat költségvetésében szereplő felújítások kiadásainak felújításonkénti részletezését a 4/1/D, 4/2. sz. mellékletek szerint határozza meg.

(5) Az Önkormányzat a kiadások és bevételek címenkénti megosztását a 4/1-4/5. sz. mellékletek szerint határozza meg.

(6) Az Önkormányzatot 2013 évre megillető normatív támogatások részletezése az 5. sz. mellékletben található.

3. § Az Önkormányzat a kiadások között 261eFt általános tartalékot állapít meg.

3. A költségvetés végrehajtásának szabályai

4. § (1) Folyamatosan figyelemmel kell kísérni a kiadások csökkentésének és a bevételek növelésének lehetőségeit.

(2) Fizetési kötelezettséget a jóváhagyott kiadási előirányzatok mértékéig lehet vállalni és a kifizetéseket is ezen összeghatárig lehet teljesíteni. Pénzügyi előirányzat hiányában a gazdálkodó szerv kötelezettséget nem vállalhat, feladat végrehajtását nem kezdheti el.

(3) A költségvetési szerv szellemi és anyagi infrastruktúrájának magáncélra, meghatározott feladat elvégzésére igénybe vevő számára köteles térítést előírni a felhasználás, az igénybevétel alapján felmerült közvetlen és közvetett költségek figyelembevételével.

(4) Amennyiben a költségvetési szerv 30 napon túli, elismert tartozásállományának mértéke eléri az éves eredeti kiadási előirányzatának 10%-át, vagy az 50 millió forintot, és a tartozását egy hónapon belül nem tudja 30 nap alá szorítani, akkor az Önkormányzat a költségvetési szervnél önkormányzati biztost jelöl ki.

5. § Az Önkormányzat irányítása alá tartozó költségvetési szervek esetében a munkáltató az adott költségvetési szerv jóváhagyott éves költségvetése terhére – a közfoglalkoztatotti állományt kivéve - valamennyi munkavállaló részére a költségvetési évre 5.000,-Ft/fő/hó értékben Erzsébet-utalványt biztosít.

6 § A Képviselő-testület a közös önkormányzati hivatal közszolgálati tisztviselője részére cafetéria juttatás keretében személyenként bruttó 200.000,- Ft/év - személyi jövedelemadót, illetve egészségügyi hozzájárulást is tartalmazó - összegben biztosít keretet, melyet összevontan a személyi juttatások, valamint a dologi kiadások előirányzatai tartalmaznak.

4. Az előirányzatok módosítása

7. § (1) A Képviselő-testület – az első negyedév kivételével – negyedévenként, június 30-ig, november 30-ig, valamint az éves költségvetési beszámoló elkészítésének határidejéig, december 31-ei hatállyal módosítja a költségvetési rendeletét.

(2) Ha év közben az Országgyűlés – a helyi önkormányzatot érintő módon – a normatív hozzájárulások, támogatások előirányzatait zárolja, azokat csökkenti, vagy törli, az intézkedés kihirdetését követő legközelebbi – szükség esetén rendkívüli - ülésre a Képviselő-testület elé kell terjeszteni a költségvetési rendelet módosítását.

5. A gazdálkodás szabályai

8. § Az Önkormányzat feladatai ellátásáról, munkafolyamatai megszervezéséről oly módon gondoskodik, hogy az biztosítsa a részére megállapított előirányzatok takarékos felhasználását.

9. § (1) A Képviselő-testület az éves költségvetés végrehajtásáról szóló beszámolót felülvizsgálja és jóváhagyja.

(2) Amennyiben a 2013. évi normatív állami hozzájárulás elszámolásakor az Önkormányzatot az állami költségvetés javára visszafizetési kötelezettség terheli, annak összegével a 2013. évi feladattal nem terhelt pénzmaradványát csökkenteni kell.

10. § (1) A költségvetési szervek pénzellátásáról a Polgármester a közös önkormányzati hivatal gazdasági szervezetén keresztül köteles gondoskodni a jelen rendelet előirányzatainak figyelembe vételével, időarányosan, minden hó utolsó munkanapjáig.

(2) A felhasználási célok meghatározásáról – az Önkormányzat gazdasági programjával, a településfejlesztési, illetve rendezési tervekkel, az adott évre vonatkozó elfogadott önkormányzati költségvetési rendelettel, valamint az aktuális pályázati lehetőségekkel összhangban évente a Képviselő-testület jogosult dönteni.

6. A költségvetés végrehajtásának ellenőrzése

11. § (1) Az önkormányzati költségvetési szervek gazdálkodásának ellenőrzése a belső kontrollrendszer keretében valósul meg, melynek létrehozásáért, működtetésért és továbbfejlesztéséért az Önkormányzat esetében a jegyző felelős.

(2) Az Önkormányzat a belső ellenőrzés kialakításáról megállapodás útján gondoskodik. A megfelelő működtetésről és a függetlenség biztosításáról a jegyző köteles gondoskodni.

Záró és vegyes rendelkezések

12. § Ez a rendelet a kihirdetését követő 2. napon lép hatályba.