Nagytótfalu Községi Önkormányzat Képviselő-testületének 2/2023. (V. 16.) önkormányzati rendelete

a falugondnoki szolgálatról

Hatályos: 2023. 05. 18

Nagytótfalu Községi Önkormányzat Képviselő-testületének 2/2023. (V. 16.) önkormányzati rendelete

a falugondnoki szolgálatról

2023.05.18.

Nagytótfalu Községi Önkormányzat Képviselő-testülete a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993.évi III. törvény (a továbbiakban: Szt.) 60. § (4) bekezdésében és a személyes gondoskodást nyújtó szociális intézmények szakmai feladatairól és működési feltételeiről szóló 1/2000.(I.7.) SzCsM rendelet 39. § (1)-(3) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés e) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:

1. Általános rendelkezések

1. § (1) A rendelet hatálya Nagytótfalu község közigazgatási területére terjed ki.

(2) Az önkormányzat a község intézményhiányából eredő hátrányainak enyhítése, a településen élők életfeltételeinek javítása, az alapvető szükségletek kielégítésének elősegítése céljából falugondnoki szolgálatot működtet. A falugondnoki szolgálat keretében szociális alapellátást és egyéb szolgáltatást nyújt.

2. § (1) A falugondnoki szolgálat a személyes gondoskodást nyújtó szociális intézmények szakmai feladatairól és működésük feltételeiről szóló 1/2007. (I.07.) SZCSM rendeletben meghatározott szolgáltatási elemek biztosításával, az alábbi feladatokat látja el:

1. A falugondnoki szolgáltatás körébe tartozó közvetlen, személyes szolgáltatások közül alapfeladatnak minősül:

a) közreműködés az étkeztetésben, a házi segítségnyújtásban, a közösségi és szociális információk szolgáltatásában.

b) egészségügyi ellátáshoz való hozzájutás biztosítása: háziorvosi rendelésre szállítás, egyéb egészségügyi intézménybe szállítás, gyógyszerkiváltás, és gyógyászati segédeszközökhöz való hozzájutás biztosítása.

c) óvodáskorú, iskoláskorú gyermekek szállítása: az óvodába és iskolába szállítás, egyéb gyermekszállítás.

2. A falugondnoki szolgáltatás körébe tartozó közvetlen, személyes szolgáltatások közül kiegészítő feladatnak minősülnek a lakossági szolgáltatások:

a) a közösségi, művelődési, sport- és szabadidős tevékenységek szervezése, segítése, azok lebonyolításában való közreműködés (színház, kirándulás, helyi rendezvények, könyvtári kölcsönzés, stb.),

b) egyéni hivatalos ügyek intézésének segítése, lakossági igények továbbítása,

c) egyéb lakossági szolgáltatások, illetve egyéb szociális-és gyermekjóléti alapszolgáltatások biztosításában való közreműködés.

(2) A falugondnoki szolgáltatás körébe tartozó önkormányzati feladatok megoldását segítő, közvetett szolgáltatási feladatok:

a) ételszállítás szociális étkezők és szünidei gyermekétkezők részére

b) önkormányzati információk közvetítése a lakosság részére,

c) a falugondnoki szolgálat működtetésével kapcsolatos teendők ellátása.

(3) A falugondnoki szolgáltatás körébe tartozó, a település sajátos igényeihez és szükségleteihez igazodó feladatok:

a) a falugondnok rendszeresen nyújt személyes segítséget a rászorulóknak problémáik - meghallgatásával és megbeszélésével.

b) tevékenységének ellátásába bevonja a településen lévő családokat is.

(4) A falugondnoki szolgáltatás az 1/2000. (I. 7.) SzCsM rendelet 39. § (6) bekezdés szerinti

a) szállítás,

b) megkeresés és

c) közösségi fejlesztés szolgáltatási elemeket biztosít.

(5) A falugondnoki szolgáltatás számára meghatározott 1/2000. (I. 7.) SzCsM rendelet 39. § (3a) bekezdése szerint az önkormányzati feladatok megoldását segítő, közvetett szolgáltatások a szolgáltatásnyújtás 50 %-át nem haladhatják meg.

3. § (1) A falugondnoki szolgáltatás ingyenes, önkéntesen igénybe vehető szolgáltatás.

(2) A község lakossága helyben szokásos módon, hirdetés útján, illetve szóban a falugondnoktól kapott tájékoztatáson keresztül értesül a lehetőségekről. Az igényeket a falugondnoknál és a Polgármesteri Hivatalban lehet leadni.

(3) A szolgáltatásra igényt tartó személy a településen belüli szolgáltatási igényét minimum 3 munkanappal előbb bejelenti és egyezteti a falugondnokkal, a településen kívüli szolgáltatási igényét pedig 5 munkanappal előbb kell bejelentenie és leegyeztetnie. A feladatteljesítés a bejelentés sorrendjétől és fontosságától függ.

(4) Azon szolgáltatási, szállítási igényeket, amelyek eltérnek a rendszeres tevékenységtől, a polgármesterrel le kell egyeztetni telefonos megkereséssel, vagy ügyfélfogadási időben a polgármesteri hivatalban.

(5) A falugondnoki szolgáltatás igénybevétele alkalmával az igények teljesítésének mérlegelésénél elsősorban a kötelező alapellátási feladatok, valamint a gazdaságosság figyelembevétele a döntési szempont.

(6) Azon szolgáltatási, szállítási igényeket, amelyek eltérnek a rendszeres tevékenységektől, a fenntartóval kell egyeztetni.

(7) A falugondnoki szolgálat szakmai programmal rendelkezik.

2. Záró rendelkezések

4. §1

5. § Ez a rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba.

1

A 4. § a 2010. évi CXXX. törvény 12. § (2) bekezdése alapján hatályát vesztette.