Olaszfalu Község Önkormányzata Képviselő-testületének 5/2015.(II.27.) önkormányzati rendelete
a szociális ellátásokról
Hatályos: 2016. 01. 01- 2018. 03. 13Olaszfalu Község Önkormányzata Képviselő-testületének 5/2015.(II.27.) önkormányzati rendelete
a szociális ellátásokról
Hatályos: 2016. 01. 01- 2018. 03. 13
Olaszfalu Község Önkormányzat Képviselő-testülete a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény 10. § (1) bekezdésében, 26. §-ában, 32. § (1) bekezdés b) pontjában, 32. § (3) bekezdésében, 58/B. § (2) bekezdésében, 62. § (2) bekezdésében, 92. § (2) bekezdésében, 132. § (4) bekezdésében, 134/E. §-ában kapott felhatalmazás alapján az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés a) pontjában és Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX törvény 13. § (1) bekezdés 8. pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el.
I. Fejezet
Általános rendelkezések
- §
(1)A szociális ellátások iránti kérelmet a Bakonybéli Közös Önkormányzati Hivatal Olaszfalui Kirendeltségén kell benyújtani, vagy postai küldeményként feladni az erre a célra rendszeresített formanyomtatványon. A formanyomtatványok (1. melléklet rendkívüli települési támogatás, 2. melléklet települési lakhatási támogatás) a hivatalban rendelkezésre áll, valamint letölthetők a www.olaszfalu.hu honlapról.
(2)A szociális ellátásra való jogosultság elbírálásához a kérelmezőnek a saját és családja vagyoni, jövedelmi viszonyairól – az erre a célra rendszeresített nyomtatványon meghatározott tartalom szerint – nyilatkoznia kell.
(3)A pénzbeli ellátások iránti kérelemhez csatolni kell:
a)a támogatást kérő jövedelméről szóló igazolást,
b)a közös háztartásban élő közeli hozzátartozók jövedelmeiről szóló igazolást,
c)a család vagyoni helyzetéről szóló nyilatkozatot,
d)betegség vagy várandósság esetén orvosi igazolást,
e)a gyermek és családja kapcsolattartásához a gyámhivatali határozatot,
f)elemi kár esetén hatósági bizonyítványt,
g)települési lakhatási támogatás esetén a kérelmező nevére szóló közüzemi szolgáltatók által kibocsátott számlák másolatát,
h)a települési támogatás esetén a rendszeres jövedelemmel nem rendelkező aktív korú személynek álláskeresőként való nyilvántartásba vételéről a munkaügyi szakigazgatási szerv által kiadott, 30 napnál nem régebbi igazolást,
i)az elhunyt személy eltemettetésének költségeihez való hozzájárulás esetén a temetési költségek igazolására a kérelmező nevére a temetési szolgáltatást végző által kiállított számla eredeti példányát és a halotti anyakönyvi kivonat másolatát és
j)települési lakhatási támogatás igénylése esetén a kérelmező nyilatkozatát a lakókörnyezete rendezettségéről.
(4)Az ellátások igénylése esetén a kérelmező köteles az elbíráláshoz szükséges adatokat az eljáró szerv rendelkezésére bocsátani, amelyek valódisága környezettanulmány elkészítésével ellenőrizhető.
(5)Az ellátások folyósítása a kérelmező lakcímére, vagy lakossági bankszámlára való utalással kell folyósítani, az eseti pénzellátás kivételes esetben pénztári kifizetéssel is történhet.
(6)A lakhatási települési támogatást utólag minden hónap 5-éig, a rendkívüli települési támogatást a megállapítást követő 8 munkanapon belül kell folyósítani illetve kifizetni.
II. Fejezet
Pénzbeli ellátások
1. Települési támogatás
2. §
A települési támogatás keretein belül adható ellátási formák:
a) rendkívüli települési támogatás és
b) települési lakhatási támogatás
2. Rendkívüli települési támogatás
3. §
(1) Rendkívüli települési támogatást kell megállapítani annak a személynek, aki a létfenntartását veszélyeztető rendkívüli élethelyzetbe került, valamint annak, aki időszakosan vagy tartósan létfenntartási gonddal küzd feltéve, hogy a családjában az egy főre jutó havi nettó jövedelem - a (3) bekezdésben foglalt kivétellel – az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 130 %-át, egyedül élő esetén annak 150 %-át nem haladja meg.
(2) A létfenntartást veszélyeztető tartós, vagy rendkívüli élethelyzetnek kell tekinteni, ha a kérelmezőnek olyan többletkiadása keletkezik, amely létfenntartását veszélyezteti, így különösen:
- betegséghez,
- halálesethez,
- elemi kár elhárításához,
- a válsághelyzetben levő várandós anya gyermekének megtartásához,
- iskoláztatáshoz,
- a gyermek születéséhez,
- a nevelésbe vett gyermek családjával való kapcsolattartáshoz,
- a gyermek családba való visszakerüléséhez,
- a gyermek hátrányos helyzete miatt felmerülő szükséghelyzethez, vagy
- az alapvető létfenntartáshoz szükséges költségek viseléséhez szükséges kiadások.
(3) 1 Az elhunyt személy eltemettetésének költségeihez való hozzájárulásként települési támogatásban részesíthető az a személy, akinek a családjában az egy főre jutó havi nettó jövedelem az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 500 %-át nem haladja meg.”
(3) 2 A kérelmező és családja – az elhunyt személy eltemettetésének költségeihez való hozzájárulásként és a lakhatáshoz kapcsolódó rendszeres kiadások viseléséhez nyújtott támogatáson kívül – évente két alkalommal részesíthető rendkívüli települési támogatásban.
(4) 3 A rendkívüli települési támogatás tárgyévben nem haladhatja meg a 40.000 forintot.
(5) A rendkívüli települési támogatás összege – a 4. §-ban foglalt kivétellel – gyermeket nevelő kérelmező esetén meghaladhatja az (5) bekezdésben meghatározott mértéket, de nem lehet több esetenként és gyermekenként az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 25 %-ánál.
4. §
(1) 4 Az elhunyt személy eltemettetésének költségeihez való hozzájárulásként nyújtott rendkívüli települési támogatás összege: 40.000.-Ft.
(2) A támogatás megállapítását a képviselő- testület a Polgármesterre ruházza.
- Módosította: 3/2016.(II.5.) önkormányzati rendelet. Hatályos 2016.01.01-jétől
- Módosította: 11/2015.(XI.27.) önkormányzati rendelet. Hatályos 2015.11.28-tól
- Módosította: 11/2015.(XI.27.) önkormányzati rendelet. Hatályos 2015.11.28-tól
- Módosította: 9/2015.(IX.10.) önkormányzati rendelet. Hatályos 2015.09.11-től
5. §
A szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény ( továbbiakban Sztv.) 7. §-ában meghatározott esetben nyújtott települési támogatás összege alkalmanként legfeljebb 1.000.- Ft.
6. §
(1) Az önkormányzat kérelemre szülési támogatást nyújt a jövedelmi viszonyaitól és rászorultságtól függetlenül az olaszfalui újszülöttek családjának.
(2) A támogatásra vonatkozó kérelmet a gyermek születésének napjától számított 60 napon belül lehet benyújtani az Önkormányzati Hivatalhoz. A kérelemhez be kell mutatni a gyermek születési anyakönyvi kivonatát.
(3) A születési támogatás összege gyermekenként 20.000.-Ft.
(4) A támogatás megállapítását a képviselő-testület a Polgármesterre ruházza.
6/A.§ 5
6/B.§ 6
5- Módosította: 9/2015(IX.10) önkormányzati rendelet. Hatályát vesztette 2015.12.31-én
6- Módosította: 11/2015(XI.27.) önkormányzati rendelet. Hatályát vesztette 2015.12.31-én
7. §
Nem állapítható meg rendkívüli települési támogatás – az elhunyt személy eltemettetésének költségeihez való hozzájárulásként, valamint a születési támogatásban adott juttatás kivételével – ha a kérelem benyújtásának időpontjában a család
a)rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben és települési lakhatási támogatásban is részesül,
b)a család az életvitelszerűen lakott ingatlanon kívül hasznosítható ingatlannal rendelkezik,
c)a család – a mozgáskorlátozottságra tekintettel fenntartott gépjármű kivételével – személygépjármű tulajdonjogával vagy üzembentartói jogával rendelkezik, vagy
d)a család rendszeres jövedelemmel nem rendelkező aktív korú tagja nem működik együtt a munkaügyi szakigazgatási szervvel.
3. Települési lakhatási támogatás
8. §
(1)Települési lakhatási támogatás nyújtható a szociálisan rászoruló család tagjai által lakott lakás fenntartásával kapcsolatos rendszeres kiadások viseléséhez való hozzájárulásként.
(2)Lakás fenntartásával kapcsolatban az alábbi költségeket kell figyelembe venni:
a) víz- szennyvízdíj
b) villamos energia díja
c) gázfogyasztás díja
d) hulladékszállítás díja
e) albérleti díj
(3)A települési lakhatási támogatásra jogosult az a személy, akinek a családjában az egy főre jutó havi nettó jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj legkisebb összegét, kiskorú gyermeket közös háztartásban nevelő igénylő esetén 50.000.- Ft-ot, egyedül élő kérelmező esetén az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 250 %-át, és a család nem rendelkezik vagyonnal.
(4)A települési lakhatási támogatást a kérelem benyújtása hónapjának első napjától számítva egy évre kell megállapítani.
(5)A települési lakhatási támogatás egy hónapra adható összege: 3.500 Ft
(6)A települési lakhatási támogatás ugyanazon lakásra csak egy jogosultnak állapítható meg.
(7)Nem állapítható meg a települési lakhatási támogatás a kérelmezőnek, ha
a)a kérelemmel együtt benyújtott közüzemi számlák alapján az állapítható meg, hogy a lakásfenntartási költségek 1 m2-re jutó összege meghaladja az 500 Ft/hó
b)a lakás hasznosításából jövedelme származik,
c)a család – a mozgáskorlátozottságra tekintettel fenntartott gépjármű kivételével – személygépjármű, tehergépjármű, autóbusz tulajdonjogával vagy üzembentartói jogával rendelkezik, vagy
d)a család rendszeres jövedelemmel nem rendelkező aktív korú tagja nem működik együtt a munkaügyi szakigazgatási szervvel.
9. §
(1)A települési lakhatási támogatásra jogosult személy lakókörnyezetének rendezettsége érdekében köteles:
a)az általa életvitelszerűen lakott ingatlanán háztartásonként 1 db szeméttároló edényt elhelyezni és azt rendeltetésszerűen használni, a heti szemétszállítás alkalmával az ingatlana elé (az intézményes szemétszállítás hivatalos útvonalába) kihelyezni,
b)a használatában lévő lakáshoz tartozó udvart, kertet, földterületet, szántót, legelőt, stb. műveléssel, vagy gyepesítéssel rendezett állapotban tartani, a terület gyomtalanításával minden évszakban a növényvédelmi előírások betartása mellett gondoskodni, továbbá az érintett területet építési törmeléktől, lomtól, veszélyes vagy kommunális hulladéktól (pl: autóroncs, elhasznált bútor, háztartási szemét) mentesen tartani,
c)az állattartásból származó trágyát, trágyalét az engedélyezett, illetve az erre a célra épített, és a vonatkozó előírásoknak is megfelelő trágya, vagy trágyalé tárolóban tárolni,
d)az ingatlan előtti járdát – annak hiányában az ingatlan mentén 1,5 m széles sávot – tisztántartani, szeméttől, gyomtól, télen hótól, síkosságtól folyamatosan mentesíteni,
e)az ingatlan teljes hosszában, az ingatlannal érintkező közterületet és gyepes árkot az útpadkáig, de legfeljebb a telekhatártól számított 5 m-es szélességben gondozni, tisztán tartani és kaszálni,
f)gondoskodni az ingatlan rágcsálóktól, kártevőktől való mentesítéséről és
g)az ingatlanhoz tartozó kerítésének állagát megőrizni oly módon, hogy azon keresztül háziállat kijutni ne tudjon.
(2)A kérelmező köteles az (1) bekezdésben felsorolt állapotot a támogatás időtartama alatt fenntartani, amelynek ellenőrzését a jegyző, vagy az általa megbízott személy bevonásával végzi.
(3)Az (1)-(2) bekezdésben megállapított feltételek nem teljesülése esetén a kérelmezőt 5 napos határidő tűzésével fel kell szólítani az elvégzendő tevékenységek ellátására. Amennyiben a kérelmező a feltételeknek felszólítás ellenére sem tesz eleget, a kérelmet el kell utasítani, vagy a megállapított támogatást meg kell szüntetni.
III. Fejezet
Szociális szolgáltatások
10. §
A szociális szolgáltatások helyi formái:
(1)szociális étkeztetés
(2)családsegítés
(3)házi segítségnyújtás
(4)támogató szolgálat
(5)gyermekjóléti szolgálat
Szociális étkeztetés
11.§
(1)A szociális étkeztetés keretében az önkormányzat tartósan vagy átmenetileg napi egyszeri meleg étkezést (ebéd) biztosít a szociálisan rászorulóknak.
(2)Szociálisan rászorultnak tekinthető az a személy, aki
a)a nyugdíjkorhatárt elérte, vagy meghaladta, illetve rokkantnyugdíjas
b)egészségi állapota miatt nem képes az (1) bekezdés szerinti étkezéséről gondoskodni, vagy
c)az Sztv. 62. § (1) bekezdés c)-e) pontja szerinti személy feltéve, hogy a kérelmező jövedelme nem haladja meg a mindenkori öregségi nyugdíjminimum 200 %-át
(3)A szociális helyzet miatti rászorultságot nyugdíjszelvénnyel jövedelemigazolással és környezettanulmánnyal, a b) és c) pont szerint rászorultságot háziorvosi vagy szakorvosi igazolással kell alátámasztani.
(4)Az étkeztetés történhet
a)falugondnok által történő házhoz szállítással
b)a jogosult általi elvitellel.
(5)Az étkeztetés iránti kérelmeket a polgármester bírálja el.
(6)A térítési díjat a képviselő-testület külön rendeletben állapítja meg az Sztv. 116. § (3) bekezdés figyelembevételével az igénybevevő jövedelmétől függő mértékben.
Az étkezés bármely okból történő lemondását legkésőbb a tárgynapot megelőző nap 10 óráig a Polgármesteri Hivatalban lehet megtenni.
- §
- Az étkeztetés iránti kérelmeket a polgármester bírálja el
- A szociális étkeztetés igénybevételéről a polgármester és az ellátott megállapodást köt. A megállapodásban ki kell térni:
a) az étkeztetés módjára;
b) a személyi térítési díj összegére és a megfizetés időpontjára, módjára;
c) az ellátástól való távolmaradás esetén (pl. betegség, kórházi ápolás, elutazás) az előzetes bejelentési kötelezettség szabályaira;
d) az ellátás megkezdésének időpontjára;
e) az ellátás megszüntetésének eseteire vonatkozó figyelmeztetésre.
- A szociális étkezési ellátást meg kell szüntetni az alábbi esetekben:
a) a szolgáltatás megszűntetésével,
b) a jogosult halálával,
c) határozott idejű ellátás esetén a megjelölt időtartam lejártával,
d) a jogosult, vagy a törvényes képviselője kezdeményezésére,
e) amennyiben az étkezést az ellátott előzetes bejelentés nélkül tartósan (2 hónapot meghaladó időtartamban) nem veszi igénybe,
f) az ellátott a részére megállapított intézményi térítési díj megfizetését figyelmeztetés ellenére elmulasztotta, feltéve, hogy annak megfizetésére egyébként képes lenne,
g) az ellátott magatartásával az ellátást lehetetlenné teszi vagy akadályozza.
- Az ellátás megszüntetéséről a polgármester a (3) bekezdés d), e), f) és g) pontja esetében határozattal dönt, és döntéséről értesíti a kérelmezőt. A (3) bekezdés a)-c) bekezdése esetében az ellátás megszűnése automatikusan történik külön határozat nélkül.
- Az étkezés bármely okokból történő lemondását legkésőbb a tárgynapot megelőző nap 8 óráig az Önkormányzati Hivatalban lehet megtenni.
Családsegítés
13.§
A családsegítést – az életvezetési problémákkal, szociális gondokkal küzdő családok megsegítésére a Zirci Kistérségi Szociális Szolgáltató Központ útján látja el az Önkormányzat.
Házi segítségnyújtás
14.§
Az Önkormányzat házi segítségnyújtásról a Zirc Kistérségi Szociális Szolgáltató Központ keretében gondoskodik.
Támogató szolgálat
15.§
A támogató szolgáltatással kapcsolatos feladatokat megállapodás alapján az Önkormányzat a Zirc Kistérség Szociális Szolgáltató Központ ellátó útján biztosítja.
Gyermekjóléti szolgálat
16.§
(1)A gyermekjóléti szolgáltatást az önkormányzat a Zirc Kistérségi Szociális Szolgáltató Központ Családsegítő és Gyermekjóléti Szolgálata útján gondoskodik.
(2)A gyermekjóléti szolgáltatás térítésmentes. A szolgáltatást a szülő, más törvényes képviselő kérelmére, illetve a gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló 1997. évi XXXI. törvény (továbbiakban: Gyvt.) 17. § (1) bekezdésében felsoroltak, valamint a jegyző, a gyámhivatal vagy bármely állampolgár - gyermek veszélyeztetettségére utaló - jelzése alapján végzi.
(3)A gyermekjóléti szolgálat feladatait a Gyvt. 39-40. §-ai határozzák meg.
IV. Fejezet
Záró rendelkezések
17. § 7
18. §
(1) Ez a rendelet 2015. március 1. napján lép hatályba.
(2) Hatályát veszti a szociális ellátások szabályozásáról szóló 14/2013. (XII. 20.) önkormányzati rendelet.
7 Hatályát vesztette 2015.12.31-én
Boriszné Hanich Edit Kerper Erika polgármester jegyző
A rendelet kihirdetve: 2015. február 27.
Kerper Erika
jegyző