Mohács Város Önkormányzata Képviselő-testületének 24/2007 (X.1.) önkormányzati rendelete

a belváros környezetkímélő forgalmi rendjéről

Hatályos: 2007. 10. 01- 2011. 09. 29

Mohácsi Önkormányzat Képviselő-testületének 24/2007 (X.1.) önkormányzati rendelete

a belváros környezetkímélő forgalmi rendjéről

2007.10.01.

Mohács Város Önkormányzatának Képviselő-testülete a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény 16. §. (1) bekezdésében, valamint a közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. törvény 3. §-ának (1), 15. §-ának (3) bekezdésében kapott felhatalmazása alapján a belváros épített örökségének közúti közlekedés károsító hatásaitól való megóvása, az idegenforgalom érdekeinek szolgálata és az egészségesebb lakókörnyezet létrehozása céljából az alábbi rendeletet alkotja:

A rendelet hatálya

1. § A rendelet hatálya kiterjed Mohács Város közigazgatási területén a Színház utca 1-5, Városház utca 1-19, Széchenyi tér 3-15, Szabadság u.17. szám alatti ingatlanok előtt megközelíthető közterületekre, illetve a mindezeken 2500 kg megengedett legnagyobb össztömegű gépjárművel közlekedőkre.

2. § (1) Az 1. §-ban felsorolt közterületekre gépjárművel kizárólag a jelen rendeletben meghatározott feltételek esetén és a polgármester felhatalmazása alapján a Városfejlesztési osztály vezetője által kiállított engedély birtokában lehet behajtani és a kijelölt parkolóhelyen parkolni.

(2) A Szabadság u. 9-22. szám alatti ingatlanok előtti közterületen (sétálóutca) tilos parkolni.

Az engedélykérés feltételei

3. § (1) Az 1. §-ban megjelölt közterületekre – a 4. §-ban foglalt kivételekkel – behajtási engedélyt igényelhetnek az ott lakó,- vagy tartózkodási hellyel, székhellyel, telephellyel, üzlettel, munkahellyel, ingatlan tulajdonnal rendelkező gépjármű tulajdonosok vagy üzembentartók.

(2) Alkalmi teherszállítás céljára (tüzelő, építőanyag, bútorszállítás, alkalmi teherszállítást igénylő szolgáltatást igénybe vevők, stb.) behajtási és várakozási engedélyt kérni nem kell, de ennek indokoltságát a rendőrség valamint a közterület felügyelő a helyszínen ellenőrizheti.

(3) A rendelet hatálya alá tartozó területen lévő üzleteket árufeltöltés céljából reggel 6 és 11 óra között lehet, behajtási engedéllyel, a folyamatos fel- és lerakodás idejére gépjárművel megközelíteni és a közelében (a forgalom akadályozása nélkül) várakozni.

Egyes, eltérő rendelkezések

4. § (1) A rendelet hatálya alá tartozó közterületeken a munkavégzés időtartamára mentesülnek az engedély kérés alól a

– közszolgáltatást végző járművek (köztisztasági, közmű szolgáltatási járművek, mentőszolgálat, tűzoltóság, Posta járművei stb.),

– polgármesteri hivatal gépjárművei,

– házi szociális ellátást végző járművek,

– betegszállítási engedéllyel rendelkező járművek.

(2) Alkalmi behajtási engedélyt kaphatnak a rendelet hatálya alá tartozó területre az ott ideiglenes munkát végzők (pl. építkezés) gépjárművei, valamint a kulturális, oktatási, szórakoztató és ünnepi programok idejére a vendégelőadók, árusok és az önkormányzat vendégei. Az alkalmi engedélyben fel kell tüntetni az igénybevétel várható kezdő és befejező időpontját. Az alkalmi behajtási engedély díja 1.000 Ft/nap.

Vegyes rendelkezések

5. § (1) A behajtási engedélyeket a jelen rendelet 1. függeléke szerinti nyomtatvány benyújtásával lehet igényelni. A visszavonásig kiadott, a jelen rendelet 2. függeléke szerinti formában kiadott engedélyeket – a 4. § (1) bekezdésében foglaltak kivételével- a gépjármű szélvédője mögött, jól látható és teljesen olvasható módon kell elhelyezni.

(2) A behajtási engedély szigorú számadású nyomtatvány, előállításáról, a behajtási engedély iránti kérelmek, valamint a kiadott behajtási engedélyek nyilvántartásáról, a visszavont behajtási engedélyek nyilvántartásáról a Polgármesteri Hivatal Városfejlesztési Osztálya gondoskodik.

(3) Az engedélyes haladéktalanul köteles bejelenteni az engedélyt kiállító hatóságnak minden olyan változást, amely az engedély kiállításának feltételeit befolyásolná, így különösen a lakóhelyében, illetve a tulajdonos vagy az üzembetartó személyében történt módosulásokat. A jogosultság megszűnését követő 3 munkanapon belül a behajtási engedélyt a kiállítónak vissza kell adni.

(4) A Polgármesteri Hivatal Városfejlesztési Osztálya jogosult és köteles évente legalább egy ízben felülvizsgálni az engedély használata feltételeinek meglétét. Aki a behajtási engedély kiadására vonatkozó – a 3. § (1) bekezdésében meghatározott- jogosultsággal a felülvizsgálat időpontjában már nem rendelkezik, attól a behajtási engedélyt határozattal vissza kell vonni. A behajtási engedély visszavonásáról a polgármester felhatalmazása alapján a Városfejlesztési Osztály vezetője dönt.

Szabálysértési rendelkezések

6. § Behajtási engedély nélkül, illetve a behajtási engedély jogtalan használata esetén:

a.) az elkövető részéről, a Közúti Közlekedés Szabályairól szóló 1/1975. (II.5.) KPM-BM együttes rendelet 14. § (1) bekezdésének o.), p.), u.) pontja, valamint az egyes szabálysértésekről szóló 218/1999. (XII.28.) Korm. rendelet 54. § (1) bekezdése szerinti szabálysértés következményeit vonja maga után;

b.) a behajtási engedélyt másra átruházó és az engedéllyel így visszaélő, valamint az engedély adataiba önkényesen javító szabálysértést követ el és 30.000 Ft-ig, azaz harmincezer forintig terjedő pénzbírsággal sújtható;

c.) aki az engedély-leadási (visszaadási) kötelezettségének nem tesz eleget, szabálysértést követ el és 30.000 Ft-ig, azaz harmincezer forintig terjedő pénzbírsággal sújtható.

7. § Jelen rendelet a kihirdetése napján lép hatályba.