Mohács Város Önkormányzata Képviselő-testületének 1/2023. (II. 16.) önkormányzati rendeletének indokolása

a 2023. évi költségvetésről

Hatályos: 2023. 02. 17

Mohács Város Önkormányzata Képviselő-testületének 1/2023. (II. 16.) önkormányzati rendeletének indokolása

2023.02.17.
a 2023. évi költségvetésről
Végső előterjesztői indokolás
Az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény (a továbbiakban: Áht.) 24. §-ában rögzített, valamint az Áht. végrehajtására kiadott 368/2011. (XII.31.) Korm. rendeletben (Ávr.) foglaltakra tekintettel elkészítettük és mellékelten előterjesztjük Mohács Város Önkormányzata 2023. évi költségvetésének tervezetét.
2022. július 27-én kihirdetésre került a Magyarország 2023. évi központi költségvetéséről szóló 2022. évi XXV. törvény, melyet módosított a 613/2022. (XII. 29.) Korm. rendelet a Magyarország 2023. évi központi költségvetésének a veszélyhelyzettel összefüggő eltérő szabályairól. A jogszabályokban leírtak alapján jellemzően ismertek az önkormányzatok működésének idei keretszámai, pénzügyi feltételei. Ugyanakkor míg korábban a koronavírus, most pedig az orosz-ukrán konfliktus miatt kialakult energiaválság miatt kialakult gazdasági visszaesés enyhítése érdekében a kormányzat több olyan döntést hozott, melyek érdemi hatást gyakorolnak pénzügyi tervünkre.
Ezek figyelembe-vételével városunk 2023. évi büdzséjét az ország költségvetése, a makrogazdasági prognózisok, az előző évi teljesülési adatok, az önkormányzat korábbi döntései, és a jelenleg rendelkezésünkre álló adatok ismeretében állítottuk össze.
Makrogazdasági prognózisok
A költségvetésünkre is hatással bíró külső gazdasági környezet rendkívül változékony. A Magyar Nemzeti Bank által közzétett információk alapján a 2022. évi infláció 14,5% (egy évvel korábban: 5,1%) volt, míg a 2023-as előrejelzés a Pénzügyminisztérium szerint 15% körül várható.
„Békeidőben” az előző évi teljesülési adatokat, illetve az inflációs és GDP előrejelzéseket figyelembe véve szokta kialakítani az önkormányzat a következő évi adó- és egyéb díjtételeinek módosítását, továbbá ezen adatok hatást gyakorolnak egy sor egyéb előirányzatra. Ezzel szembe menve a lakosság teherviselő képességét figyelembe véve – ugyanakkor szem előtt tartva kötelességünket az önkormányzat jogszerű és biztonságos gazdálkodásának megőrzése tekintetében – a novemberi képviselő-testületi ülésen jóváhagyott emelések átlagosan 15 % mértékben lettek meghatározva.
A 2023-as költségvetés kapcsán meg kell említeni, hogy a veszélyhelyzettel összefüggő átmeneti szabályokról szóló 2021. évi XCIX. törvény önkormányzati adó és áremelésekre vonatkozó tilalom immár megszűnt.
Az elmúlt két évben a dologi jellegű beszerzések (pl.: üzemanyagok, egyéb energiahordozók, vagy élelmiszerek) árában bekövetkezett jelentős emelkedések, illetve a minimál-, garantált bérminimum és egyéb béremelések hatásai, mivel bevétellel nem voltak kompenzálhatók, mind „veszteségnövelő” tényezőké váltak. Ez érintette az önkormányzat által közvetlenül-, vagy társulásban, esetleg közfeladat-ellátási szerződés keretében az MVR NKft-vel elláttatott feladatokat. A generálódó hiányt intézményfinanszírozás, vagy kompenzáció címén az önkormányzatnak kellett és kell folyamatosan biztosítania. Amellett, hogy immár szerény mértékben, de sor került az adók és szolgáltatási áraink megemelésére, városunk 2023. évi pénzügyi tervének összeállítása során kiemelt figyelmet kell fordítani ezen költség-növekmények fedezetének előteremtésére.
Átszervezések
2022-ben nem volt az Önkormányzatot, illetve feladat-ellátási rendszerét érintő intézményi átalakulás, átszervezés annyiban történt, hogy a Polgármesteri Hivatal épületében évtizedekig működött Tourinform Iroda felszámolásra, került, az iroda a továbbiakban kizárólag a selyemgyár épületében erre a célra kialakított helyen nyújtja szolgáltatásait.
2023-ban az Egészségügyi alapellátás és ügyeleti rendszer átszervezése várható. Ez – tekintettel arra, hogy a feladat-ellátás az Önkormányzaton belül történik – intézményi átszervezést nem igényel. A szükséges költségvetési átcsoportosításokat, előirányzat csökkentéseket, vagy növeléseket az átszervezés idejének és jogszabályi feltételeinek ismertté válása után, pótköltségvetés keretében tervezzük eszközölni.
A Polgármesteri Hivatal által koordinált Mohácsi Többcélú Kistérségi Társulás életében nem várható jelentős változás. Mohács városa számára lényeges, hogy a két szociális otthonunk és a Családsegítő Szolgálat fenntartása is ezen társulás keretei között történik már hosszú ideje. Így a bérek és közüzemi díjak emelkedésének hatásai e társuláson keresztül, közvetetten gyakorolnak hatást az Önkormányzat pénzügyi tervére. A Társulást alkotó önkormányzatok száma változatlanul 27.
Szorosan kapcsolódik az önkormányzati feladat-ellátáshoz a Mohács-Bár-Homorúd-Sátorhely-Székelyszabar Köznevelési Intézményfenntartó Társulás is, hiszen e szervezet tartja fenn a város óvodáit, bölcsődéjét és családi bölcsődéjét.
Minden évben ki kell emelni, hogy a társulásokkal (Többcélú, Köznevelési) kapcsolatos állami támogatásokat és a normatívákat a gesztor önkormányzatnak – jelen esetben Mohácsnak – kell leigényelnie, s majd elszámolnia. Az önkormányzatnak az ilyen módon megkapott forrásokat kell átadnia a társulásoknak. Ennek következtében Mohács önkormányzatának költségvetésében jelentős összegben (MTKT 1.142 mFt, MTÓK 458 mFt) jelennek meg átfutó tételként más fenntartót illető normatívák is.
Energiaár emelések
Ugyan a dologi kiadások között kellene az általunk fizetendő energiaköltségekről szót ejteni, mégis érdemes itt, a költségvetési előterjesztés elején, kiemelten foglalkozni e témával. Mint ismeretes, az orosz-ukrán háborús konfliktus miatt kialakult energiaválság a gazdaság minden területét, minden szereplőjét érinti. Önkormányzatunk tekintetében is megállapítható, hogy az összes feladat-ellátási hely energiaköltsége, függetlenül attól, hogy maga a város a szerződő, vagy egy intézménye, a Mohácsi Torna Egylet, vagy az MVR NKft., mindenhol jelentősen többet kell fizetni az energiáért, mint egy évvel korábban. Az emelés nagyságrendjét jól érzékelteti, hogy míg egy évvel ezelőtt a földgázt nettó 94 Ft/m3 áron vásároltuk, addig 2023-ban 725-1086 Ft-ba kerül köbméterenként. Az elektromos energiát korábban nagyjából nettó 22 Ft/kWh áron vásároltuk, míg idén 163-221 forintba kerül. Látható, hogy az áremelés sokszoros. Az egyes fogyasztási helyeken eltérő árak a közbeszerzési eljárások során alakultak ki és alapvetően a fogyasztás jellegétől és volumenétől függően változóak.
Kalkulációink szerint önkormányzati szinten (azaz az érdekeltségeinket, társulásokat, MTE-t is ide számítva) 2023-ban mintegy 780 mFt költségnövekménnyel kell kalkulálnunk. Ekkora nagyságrendű kiadásnövekedést egyetlen település sem képes a maga eszközrendszereivel kezelni, hiszen normális esetben cél a kiadások növekedését bevételi növekménnyel lefedni. Belátható, hogy ilyen mértékben nem lehet adót emelni, ennyivel nem lehet a közszolgáltatások árát emelni, stb. Így viszont a városnak kell előteremtenie, adott esetben tartalékából fedeznie a kiadások növekményét.
Mohács Város Önkormányzata 2022 decemberében pályázatot adott be a Miniszterelnökséghez a közel 800 mFt mértékű költségnövekmény fedezetének előteremtése céljából. Örvendetes, hogy kérésünket elbírálva első körben 419 mFt mértékű támogatás lett városunk számára megítélve.
Amellett, hogy a kiadásnövekedések jelentős feszültséget keletkeztetnek a pénzügyi tervünkbe, melyre fedezetet törekszünk előteremteni, jelentős és ésszerű feladat az energiafelhasználás csökkentése.
E tárgykörben fontos megemlíteni, hogy a kormányzat dolgozik az önkormányzatok energiaköltségeit adminisztratív eszközökkel is csökkenteni. Ezen jogszabály-változásoknak az időbeliségét, hatásait még nem ismerjük. Nem tudjuk, hogy a döntések mely fogyasztási helyek tekintetében és miképpen fogják érinteni a fizetési kötelezettségeinket. Így jelen előterjesztésünkben ezeknek a hatásával még nem tudunk kalkulálunk.
Állami finanszírozási rendszer
Az állam a korábbi lakosságszám-alapú elosztás helyett immár kizárólag feladatalapú finanszírozási rendszeren keresztül juttat forrásokat a helyi önkormányzatoknak. E tekintetben jellemzően egyedi mutatószámok alapján kerülnek a támogatások meghatározásra. Ilyen mutató pl. az óvodapedagógusok elismert létszáma, a nyitva-tartás óraszáma, az időskorúak nappali ellátásának engedélyezett férőhelye, stb.
A központi költségvetést áttekintve kiderül, hogy a településeknek juttatott fajlagos normatívák és feladatfinanszírozási mutatók alapvetően változatlanok. A városunknak juttatott kompenzációval csökkentett összes támogatás 1.965 mFt, mely összeg 50 millió forinttal több, mint 2022-ben, azaz 2,6%-kal növekedett. Ki kell emelni, hogy a normatívák igénylésekor, mint már említésre került, közvetlen jelentősége nincs a lakosságszám adatunknak, de áttételesen, a város által beszedett helyi adó iparűzési adómértékéből számolt ún. adóerőképességre befolyással bír. 2023-ban 18.359 fő lakos vehető figyelembe (tavaly 18.543 fő, amely 184 fővel kevesebb az egy évvel korábbinál).
Mohács lakosságszámának alakulása
Mohács közigazgatási területén működő vállalkozásoknak köszönhetően helyi iparűzési adó bevételünk emelkedik. Ugyanakkor az emelkedő adóbevétel a csökkenő lakosságszámmal párosulva egyre magasabb egy főre jutó adóerő-képességet eredményez. Ennek vizsgálatából kiderül, hogy míg 2021-re 37.073 Ft, 2022-re 42.208 Ft, 2023-ban pedig már 52.886 Ft adóerő-képességet kell figyelembe vennünk. Azaz a mutató egyetlen esztendő alatt 25%-os növekedést mutat.
A harmincöt jogcímen érkező bevételeket az önkormányzat adóerő-képességének figyelembe-vételével számított levonás terheli. 2023-ban a normatíva elvonás 302.422 eFt lesz, szemben a tavalyi 145.248 eFt-tal. Tehát ez a tétel idén 157 millió forinttal többet von le a támogatásainkból.
Összegezve: a normatíváink minimálisan emelkednek ugyan, de az emelkedésből a jobb adó-pozíciónk miatt többet vonnak el. Az eredményként juttatott normatíva növekmény mindössze 50 millió forint.
Az adóerő képesség emelkedése az állami támogatásokra nézve kellemetlen, ugyanakkor örvendetes is, hiszen a városban működő vállalkozások zöme jól prosperál, az Ipari Parkba bevonzott és a tradicionálisan itt tevékenykedő cégek markáns adóösszegeket fizetnek.
Mohács adóerőképességének alakulása
Az állami támogatások összegének értékelésekor, elemzésekor mindig fontos kiemelni, hogy ezen források tágabb értelemben illetik az Önkormányzatot. Egyrészt ebből finanszírozódik az önkormányzati feladat-ellátás, az intézményeink (Könyvtár, Múzeum, Konyha, Hivatal), de ebből a forrásból juttatunk az MTKT fenntartásában lévő intézményeinknek ugyanúgy, mint a MTÓK társulásban fenntartott óvodáinknak, bölcsődénknek.
Főbb költségvetési tételeink és azok alakulása, tervezésének menete
Bevételek
1. Saját bevételek
A költségvetési szervek saját bevételeit, a teljesítőképesség, az ágazati jogszabályok és a 2022. évi teljesülési adatok figyelembe-vételével terveztük meg. Saját bevételeink tervezett mértéke 613 mFt (12 % emelkedés).
1. Helyi adók
Az Önkormányzat bevételeinek jelentős részét képező helyi adók tavalyi teljesüléséről 2022. novemberében az adóbeszámoló keretében adtunk részletes tájékoztatást. Az önkormányzat idei pénzügyi tervébe az előzőek figyelembe-vételével számított adatokat építettük be 1.500 mFt adóbevétel előirányzásával, a jelen gazdasági helyzetet (háborús és energiaválság) figyelembe véve óvatos tervezéssel a 2022-i szintet 9% mértékben meghaladva.
1. Állami támogatások
Pénzügyi tervünk egyik meghatározó eleme a kötelező feladataink ellátásához rendelt központi források mértéke. Ez a 2023. évi pénzügyi tervben 1.965.788 eFt (2022: 1.915 mFt, 2021: 1.788 mFt). A tavaly juttatott állami forrásokhoz képest a növekmény a fent leírtak eredményeként 50 mFt.
Itt kell megemlíteni, hogy Önkormányzatunknak az energiaárak emelkedéséből fakadó nehézségeinek enyhítésére 419 mFt mértékű támogatás került megítélésre, mely a havi nettó finanszírozás keretében kerül folyósításra. E forrás kifejezetten a kötelező feladat-ellátás (teljes városi körben) során felmerülő energiaköltség-növekmények finanszírozását szolgálja.
Alapvetően a fentebb felsorolt források (1+2+3), az átvett pénzeszközökkel kiegészülve biztosítják a város működéséhez szükséges fedezetet. Ezt év közben kiegészíthetik az elnyert pályázatok összegei és a feladatmutatók alapján generált normatíva pótigények. A bevételek forrásonkénti megoszlásáról (állami támogatás, helyi adók, saját bevételek) a költségvetés 3-4-5. számú mérlegmellékletei nyújtanak részletes felvilágosítást.
Kiadások
1. Bérek
Idén először megdőlt az a már sokszor emlegetett tétel, hogy működési költségvetésünkben a legjelentősebb kiadásnem (20%) a közalkalmazottak, köztisztviselők és munkavállalók bére. Természetesen továbbra is rendkívül markáns a bér címén kiáramló 1,1 mrd Ft, de ezt immár meghaladja a dologi kiadások halmaza.
Mint ismeretes, 2023. január 1-jétől a garantált bérminimum és a minimálbér összege 14-16%-kal emelkedett. Ez, a tavalyi 20% mértékű emelést követően még inkább szükségessé teszi a korábbi években létrehozott differenciált bérkompenzációs rendszer fenntartását. Vannak olyan területek pl; köznevelés, vagy a szociális ellátó rendszer, ahol a munkatársak bérét, juttatásait az ágazati törvények az elmúlt években jelentősen megemelték. Ugyanakkor az adott területeken és másutt is maradtak a bérrendezésből „kimaradt”, tapasztalt, sok éve az adott intézményekben dolgozó munkatársak. Az ő besorolási bérük a garantált bérek szintjére redukálódott. Ezen helyzetet törekszik orvosolni a város által fenntartott rendszer, mely jelen előterjesztés szerint a 2023. költségvetési év tekintetében 15%-nyi bértömeg növekményt biztosít a vezetőknek a munkatársaik differenciált bérfejlesztésére.
A 2023. évi költségvetésben a tavalyival megegyező mértékben számoltunk a cafeteria rendszer működtetésével, azaz dolgozónként bruttó 200.000 Ft juttatás került megtervezésre.
Minden évben fontos megemlíteni, hogy béremelés nélkül is változnak a pénzügyi terv egyes bérelemei, hiszen a korábban meghozott nyugdíjazási döntések járulékos fedezetét, a minimál- és garantált béreket és a soros előlépők növekményét biztosítani szükséges. A bérelőirányzatok tervezése a korábbi évekhez hasonlóan az alapadatokból indult ki (zéró bázissal készült), így biztosítható, hogy az előirányzat-tervezet a lehető legjobban megközelítse a valós igényeket.
A konkrét számokból az látszik, hogy az Önkormányzat bérterhei járulékok nélkül 2023-ban 1.142 millió forint nagyságrendűek. Ez mindösszesen 142 millió forinttal magasabb, mint a tavalyi előirányzat. Fontos megjegyezni, hogy a szociális és köznevelési ágazatban dolgozóknak központi intézkedés nyomán adott emelés az önkormányzati költségvetésben nem bérként, hanem átadott pénzeszközként jelentkezik.
Célunk, hogy az intézményrendszer folyamatos feladatváltozásait szoros létszámgazdálkodással lekövessük. Ennek keretében fenntartjuk a létszámstopot, valamint a Képviselő-testület által már határozatban rögzített utasítást, mely a megüresedett álláshelyek betöltését fenntartói engedélyhez köti.
2. Járulékok
Az elmúlt években több lépcsőben sor került a béreket terhelő munkaadói járulékok mértékének csökkentésére. 2023-ban az előző évivel egyezően 13% mértékű költséggel kell kalkulálnunk. A járulékok együttes tömege összességében majdnem azonos a tavalyival, hiszen Mohács Önkormányzata vonatkozásában 2023-ban 137 millió forint kiadás fog jelentkezni ezen a címen.
3. Dologi előirányzatok
A működési kiadások másik jelentős területét a dologi előirányzatok képezik, melyeket a tervezés során 2023-ban is közüzemi és szakmai sorokra bontottunk. A dologi kiadások meghatározó részét kitevő közüzemi (áram, gáz, víz, távfűtés, stb.) díjak tervezése újkori önkormányzati létünk óta a legnehezebb volt. A világgazdasági folyamatok következtében hazánkba is begyűrűző robbanásszerű energiaár-emelés elérte az önkormányzati szférát (értve ezalatt az intézményeket és a városi cégeket) is. A korábbi szerződések lejáratának függvényében az egyes fogyasztási helyeken eltérő időben és eltérő mértékben (fogyasztási volumen és ellátott feladat függvényében) növekednek kiadásaink. A tervezéskor azt tapasztaltuk, hogy minden a költségcsökkentésre rendelkezésünkre álló eszköz kihasználása esetén is többszörösére – az előterjesztésben háromszorosára – emelkednek az áram és a földgáz beszerzésére fordítandó előirányzatok.
Az energiahordozók áremelése indokolttá és jellemzően gyorsan megtérülő beruházássá tesz minden az energiafelhasználás racionalizálása érdekében tett intézkedést. Már a 2022-es költségvetés is tervezett nagyobb volumenű beruházásokkal (pl. uszoda, busóudvar és egyéb intézmények napelemes rendszereinek kiépítése, geotermikus energia kutatása) Ezen feladatokat folytatni kell 2023-ban is.
A dologi kiadások közüzemi díjakon felüli ún. szakmai előirányzatainak mértékét a szükséges korrekciókat alkalmazva a 2022. éviből kiindulva, inflációs automatizmus nélkül terveztük, az intézményi bevételi előirányzatokat is figyelembe véve.
A városunkban működő négy nemzetiségi önkormányzatnak juttatott települési hozzájárulás összegét nemzetiségi önkormányzatonként 1,2 millió forint összeggel terveztük be.
A működési dologi kiadások ÁFÁ-val együtt számolt értéke 1.205 mFt, azaz a tavalyi előirányzat 128%-a.
4. Szociális juttatások
2015-ben több segély és támogatás megítélésére vonatkozó hatáskör és annak kifizetése a Járási Kormányhivatalhoz került. A fennmaradó segélyformákat az önkormányzatnak települési támogatásként lehet megítélnie. A város által segélyezésre jóváhagyott keret forrása kizárólag önkormányzati finanszírozású, azokhoz állami támogatás nem társul. Értve ez alatt a szociális célú tűzifa juttatás fedezetét is, amely szintén évről évre az önkormányzat saját forrásaiból kerül elkülönítésre. Ezzel együtt alapvető célunk, hogy az évek óta megszokott segélyezési formákat továbbra is fenn tudjuk tartani. Ennek megfelelően városunk eredeti költségvetésben tervezett segélykerete, a tavalyi önkormányzati támogatás inflációval növelt mértéke, azaz 64 millió forint.
Szociális rendeletünkhöz igazodva a költségvetés összeállítása során alapvető törekvésünk volt, hogy városunk legrászorultabb polgárai ne szenvedjenek hátrányt, lehetőleg senki se legyen ellátatlan. 2023-ban is törekvésünk a közfoglalkoztatási rendszer üzemeltetése, s általa értékteremtő programokkal (járdaépítéstől a kertészetig) a munkát keresők átmeneti foglalkoztatása.
5. Átadott pénzeszközök
Önkormányzatunk közfeladat ellátási, illetve közszolgáltatási szerződés keretében láttat el egy sor az Mötv. által előírt feladatot. Ilyen az ivóvízszolgáltatás, a helyi közművelődés, a települési ifjúsági és sportfeladatok, a település üzemeltetési feladatok egy részének, a hulladékgazdálkodás-, helyi közösségi közlekedés és a szociális bérlakásüzemeltetés. Ezen ágazatok tekintetében a feladat-ellátók a várossal kötött szerződés alapján díjazásra, vagy nonprofit társaságok esetén a veszteség megtérítésére jogosultak. Ezen kompenzációk az önkormányzat költségvetésében az adott feladatnál megtervezésre kerültek.
Általánosságban elmondható, hogy a munkabérek átlagosan 15%-os és az energiaárak drasztikus emelkedése miatt 2023-ban jelentősen megnőtt ezen feladatok ellátásának költsége is. Ugyanakkor meg kell jegyezni, hogy az energiaár-emelés hatásait tompítja a városunknak megítélt 419 mFt-os támogatás, az uszoda működtetésére juttatott Honvédelmi Minisztériumi 6,8 mFt-os támogatás (amelynek remélhetően lesz folytatása).
Fontos kiemelni, hogy a komp és révközlekedés fenntartása az üzemeltetésből származó bevételeken és az állami pályázati támogatáson felül 2022-ben is jelentős, mintegy 160 millió forint városi veszteségfinanszírozást igényelt. Ezen összeg emelkedésével nem kalkulál a 2023. évi pénzügyi terv. Célunk, hogy a város által fenntartott átkelőhely működési hiányának finanszírozásához állami segítséget kérjünk és ezzel csökkentsük, vagy kiváltsuk a város saját hozzájárulását.
A költségvetés kapcsán évről-évre megemlítésre kerül, hogy az óvodáink és a bölcsőde a köznevelési társulásban, míg az Egyesített Szociális Intézmény, a Családsegítő Központ és a Sombereki Szociális Otthon az MTKT fenntartásában működik. Ezen intézmények normatívája és működési hiánya is a város költségvetéséből átadott forrásokkal kelül finanszírozásra.
Ez utóbbi társulási feladatellátási forma miatt a város költségvetési volumenének valós megítéléséhez a köznevelési társulásban, a két szociális intézményben és a családsegítő központban foglalkoztatott mintegy 276 fő és ezen intézmények költségvetési főösszege is hozzáadandó.
A Mohácsi Többcélú Kistérségi Társulás tagjaival kötött megállapodás alapján a társulásban fenntartott intézmények költségvetéséért a „tulajdonos” önkormányzatoknak kell helyt állnia. Ennek okán az MTKT fenntartásában működő intézményeink 2023 évre prognosztizált 154 millió forintos működési hiányát, akárcsak az óvodákat fenntartó MTÓK 214 mFt-os finanszírozását átadott pénzeszközként kell biztosítanunk.
Önkormányzatunk az egyre nehezedő gazdálkodási környezet ellenére támogatni törekszik a város területén működő kulturális, örökségvédelmi, természetvédelmi és egyéb szervezetek munkáját. Az előterjesztett pénzügyi terv 6+2 mFt nagyságrendben idén is tartalmazza a civil szervezetek pályázati alapját. Örvendetes, hogy ezen szervezetek többsége egyéb pályázatokon is jelentős forrásokat nyer el, melyek révén jelentős feladatokat vállalnak magukra.
Felhalmozási célú eszközök
Önkormányzatunk 2023-ban is folytatja városfejlesztési programjának megvalósítását. Az előkészített, és a már beadott, esetleg meg is nyert pályázati programok finanszírozási ütemezése jelentős feladat. A már elnyert pályázati forrásokból megvalósítandó fejlesztések folyamatosan zajlanak. Ilyen például a kereskedelmi kikötő építése, a Bégpatak rekonstrukciója, a Déli városrész rehabilitációja.
A fejlesztési tervet áttekintve látható, hogy komoly program megvalósítását tervezzük 2023-ban is (pl.: Bp-i ou melletti kerékpárút). Mindezeket figyelembe véve a város 2023. évi pénzügyi tervének fejlesztési fejezete összességében 10 mrd Ft nagyságrendű.
Mohács városa 2023-ban is igyekszik ösztönözni a fiatalok letelepedését, lakáshoz jutását, lakhatási feltételeik javítását. Ennek keretében a Déli lakóparkban változatlanul jelentős kedvezményekkel értékesíti az összközműves építési telkeket, továbbá az építkezések elindításának ösztönzése érdekében fenntartja önkormányzati kamatmentes kölcsönzési rendszerét.
Ha együtt vizsgáljuk a város működési és fejlesztési költségvetését, akkor látható, hogy pénzügyi tervünk tárgyévi kiadási mérlegfőösszege 16,2 milliárd forint.
2023-ban sem lehet önkormányzati költségvetést hiánnyal elfogadni. Mohács esetében úgy alakul a működési költségvetés, hogy annak 6,1 mrd Ft-os kiadásához a város működési bevételein túl szükség van a helyi adóbevételek teljes egészére - mintegy 1,5 mrd forintra -, és ezen felül 1,1 mrd Ft értékben a tavalyi maradvány igénybevételére. A fejlesztés 10 milliárdos kiadási terve pedig (természetesen minden projekt teljes egészében történő tárgyévi megvalósulása esetén) 4,5 mrd forintos pótlólagos forrást emésztene fel. A mérlegegyezőséget pénzügyi tervünkben a 2022. évi maradványból ide csoportosított összeggel tudjuk megteremteni.
Az előterjesztett 2023. évi költségvetés számaiból az látszik, hogy a város még mindig képes a folyó bevételeiből és maradványaiból biztosítani a zavartalan működését és emellett jelentős fejlesztési programokat is tervez.
Az Áht. 24. § (2) bekezdése feladatokat jelöl meg a költségvetés elkészítése kapcsán. Az előírás szerint az (Áht.) 29/A §-a szerinti tervszámoknak megfelelően kell a pénzügyi tervet elkészíteni. A 29/A § előírja, hogy (többek között) az önkormányzatoknak évente, de legkésőbb a költségvetés elfogadásáig határozatban kell megállapítania a Gazdasági stabilitásról szóló törvény szerinti saját bevételeit, valamint adósságot keletkeztető ügyleteiből eredő fizetési kötelezettségeinek a költségvetési évet követő három évre várható összegét. Elkészítettük Mohács város Önkormányzata fent hivatkozott jogszabályokban definiált bevételeinek, kötelezettségeinek előírt kimutatását.