Kölked Község Képviselőtestületének 2/2019. (III.1.) önkormányzati rendelete

az egyes szociális ellátásokról és a sajátos helyi juttatásokról

Hatályos: 2019. 03. 01


Kölked Község Önkormányzatának Képviselő-testülete (a továbbiakban: képviselő-testület) a Magyarország Alaptörvényének 32. cikk (1) bekezdés a) pontjában, a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdés 8a. pontjában meghatározott feladatkörében eljárva, a szociális igazgatásról és ellátásokról szóló 1993. évi III. törvényben (a továbbiakban: Sztv.) biztosított felhatalmazás alapján, élve eredeti jogalkotói hatáskörével az alábbi rendeletet alkotja.

I. fejezet

Általános szabályok

  1. §

A rendelet célja, hogy meghatározza a helyi önkormányzat által biztosított egyes szociális ellátások és sajátos juttatások formáit, szervezetét, a szociális ellátásokra való jogosultság feltételeit, valamint érvényesítésének garanciáit.


Eljárási szabályok

2. §

A szociális ellátások, személyes gondoskodás és sajátos juttatások

a)      iránti kérelmét a kérelmező az Önkormányzati Hivatalhoz helyben, az e célra rendszeresített igénylőlapon nyújthatja be, illetve szóban is előterjesztheti, amelyről jegyzőkönyvet kell készíteni, illetve gondoskodni kell az igénylőlap kitöltéséről.

b)      hivatalból is megállapíthatóak, amennyiben azt a rászoruló részére más személy, vagy szerv kezdeményezi, azonban ez esetben is gondoskodni kell az e célra rendszeresített igénylőlapok kitöltéséről és a szükséges igazolások beszerzéséről.

3. §

(1)   A szociális rászorultságtól függő települési támogatás iránti kérelem esetén a rendelet 1.  mellékletében meghatározott formanyomtatványt kell  benyújtani, s a kérelmekhez a jövedelmi adatokról szóló igazolásokon (nyugdíj esetén a nyugdíjas szelvény és nyugdíjas igazolvány) felül csatolni szükséges

a)      lakhatási támogatásra vonatkozó kérelem esetén

aa)  a kérelmező bejelentett lakóhelyének vagy tartózkodási helyének megfelelő címre és nevére szóló bármely, 2 hónapnál nem régebbi közüzemi számlát,

ab) a lakásban tartózkodás jogcímének igazolását,

ac) a közüzemi számla másolatát.

b)      gyógyszertámogatásra vonatkozó kérelem esetén a kérelmező kérelem benyújtását megelőző háromhavi gyógyszerköltségéről szóló háziorvosi vagy szakorvosi igazolást.

c)      rendkívüli települési támogatásra vonatkozó kérelem esetén a kérelem indokául szolgáló tényekre, körülményekre vonatkozó, azokat alátámasztó dokumentumot, így például gyógyszertámogatásra vonatkozó támogatás iránti kérelemhez szakorvos, vagy háziorvos igazolását a kérelmező rendszeres gyógyszer-költségeiről, tartós betegség esetén szakorvosi vagy háziorvosi igazolást vagy kórházi zárójelentést.

d)      temetési támogatásra vonatkozó kérelem esetén csatolni szükséges a halotti anyakönyvi kivonat fénymásolatát és eredeti temetési számlát.

(2)     Jövedelem számításánál az Sztv.4.§ és 10. § (2) bekezdésében foglaltakat kell figyelembe venni.

(3)     A rendszeres szociális ellátásban részesülő köteles bejelenteni a bekövetkezését követő 15 napon belül minden olyan változást, amely a pénzellátás folyósítását érinti vagy kizárja.   

(4)   Az Önkormányzati Hivatal az adatokat köteles bizalmasan kezelni és azokat kizárólag a felhatalmazásnak megfelelő célra felhasználni.

(5)     Az Önkormányzati Hivatal köteles a kérelmező által benyújtott igazolások, adatok valódiságát vizsgálni, illetve – ha szükségesnek látja – előre be nem jelentett környezettanulmányt (helyszíni szemlét) készíthet, vagy készíttethet a Mohácsi Többcélú Kistérségi Társulás (a továbbiakban: MTKT) Családsegítő és Gyermekjóléti Szolgálat közreműködésével.

(6)     a) Az e rendeletben és az Sztv-ben meghatározott feltételek hiányában vagy azok megsértésével nyújtott szociális ellátást meg kell szüntetni, az ellátást jogosulatlanul és rosszhiszeműen igénybe vevőt pedig kötelezni kell:

aa)  a pénzbeli szociális ellátás visszafizetésére,   

ab)  a természetben nyújtott szociális ellátás esetén a szolgáltatásnak megfelelő pénzegyenérték megfizetésére,

ac)  a személyes gondoskodást nyújtó szociális ellátás esetén az intézményi térítési díj teljes összegének megfizetésére.

b) Ha a képviselő-testület, illetve átruházott hatáskörében a polgármester a hatáskörébe tartozó szociális ellátás megtérítését rendeli el, a megtérítés összegét, illetve pénzegyenértékét és a kamat összegét – amennyiben annak megfizetése a kötelezett megélhetését súlyosan veszélyeztetné – méltányosságból

ba) elengedheti,

bb) csökkentheti,

bc) részletekben fizettetheti meg.



II. fejezet

Szociális rászorultságtól függő pénzbeli ellátások

Települési támogatások

4. §

(1) A képviselő-testület a létfenntartást veszélyeztető rendkívüli élethelyzetbe került, valamint az időszakosan vagy tartósan létfenntartási gonddal küzdő személyek részére az e rendeletben meghatározottak szerint települési támogatást nyújt.

(2)  Települési támogatás adható

a)      lakhatáshoz kapcsolódó rendszeres kiadások támogatása (lakhatási támogatás),

b)      gyógyszerkiadások viseléséhez kapcsolódó támogatás (gyógyszertámogatás),

c)      rendkívüli települési támogatás,

d)      étkeztetés

formájában.

5. §

(1)  A települési támogatás pénzbeli vagy természetbeni formában adható.

a) A pénzbeli rendszeres ellátások utalása havonta utólag, a hónap 5. napjáig, a nem rendszeres ellátások kifizetése legkésőbb a határozat jogerőre emelkedésétől számított 15 napon belül a házipénztárból történik.

b) A lakhatáshoz kapcsolódó rendszeres kiadások viseléséhez nyújtott támogatás természetben állapítható meg.

(2) A települési támogatás adható eseti jelleggel vagy meghatározott időszakra havi rendszerességgel.

Lakhatási támogatás

6. §

(1)     A lakhatási támogatás a szociálisan rászoruló háztartások részére a háztartás tagjai által lakott lakás fenntartásával kapcsolatos rendszeres kiadásaik viseléséhez nyújtott hozzájárulás.

(2)     A lakhatási támogatást elsősorban a lakásfenntartással összefüggő azon rendszeres kiadásokhoz kell nyújtani, amelyek megfizetésének elmaradása a kérelmező lakhatását a legnagyobb mértékben veszélyezteti.

(3)     A lakhatási támogatás elsősorban természetben nyújtandó

-       vízdíj-, villanyáram-, illetve gázdíj támogatására, a szolgáltatóhoz történő utalással,

-     hulladékszállítási díj kiegyenlítésére, a szolgáltató számlájára történő utalással.

(4) A lakhatáshoz kapcsolódó rendszeres kiadások viseléséhez nyújtott települési támogatás havi összege legalább 1.000,- Ft, legfeljebb 5.000,- Ft lehet.

(5) A támogatás a kérelem benyújtását követő hónaptól állapítható meg legfeljebb 6 hónap időtartamra.

(6) Támogatásra jogosult, akinek háztartásában az egy főre jutó jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíjminimum összegét és nem rendelkezik az Sztv. 4. §-ában meghatározott vagyonnal.

(7) A települési támogatás a településen állandó, bejelentett lakóhellyel és életvitelszerűen itt tartózkodó személy részére állapítható meg.

(8) Amennyiben a lakhatási támogatás iránti kérelmet a képviselő-testület elutasítja, vagy a megállapított lakhatási támogatást megszünteti, ugyanazon lakásra vonatkozóan a döntés jogerőre emelkedésétől számított három hónapon belül a háztartás tagja érvényesen nem nyújthat be lakhatási támogatás iránti kérelmet.

(9) Lakhatási támogatás ugyanazon lakásra csak egy jogosultnak állapítható meg, függetlenül a lakásban élő személyek és családok számától.

Gyógyszertámogatás

7. §

(1) Települési támogatás gyógyszertámogatás formájában annak állapítható meg

a)      akinek családjában az egy főre jutó jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 150%-át, egyedül élő esetén annak 200%-át és nem rendelkezik az Sztv. 4. §-ában meghatározott vagyonnal.

b)      a havi rendszeres gyógyszerköltsége az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 25%-át eléri és

c)      az alábbi, háziorvos vagy szakorvos által igazolt tartós betegségek valamelyikében szenved:

ca) daganatos megbetegedés,

cb) szív- és érrendszeri megbetegedés,

cc) cukorbetegség,

cd) asztmatikus megbetegedések.

(2) Az (1) bekezdés alkalmazása során a kérelmező havi rendszeres gyógyszerköltsége a kérelem benyújtását megelőző háromhavi, háziorvos vagy szakorvos által igazolt gyógyszerköltség egyhavi átlaga.

(3) A gyógyszertámogatás egy hónapra jutó összege a (2) bekezdésben foglaltak szerint kiszámított havi rendszeres gyógyszerköltség összegének 50 %-a, amely azonban nem lehet több mint 5.000 forint.

(4) A gyógyszertámogatás legfeljebb hat hónapra lehet megállapítani.

(5) E jogcímen települési támogatás nem állapítható meg abban az esetben, ha a kérelmező bármilyen jogcímen közgyógyellátásban részesül.

Rendkívüli települési támogatás

8. §

(1)     A képviselő-testület rendkívüli települési támogatást nyújt a létfenntartást veszélyeztető rendkívüli élethelyzetbe került, valamint az időszakosan vagy tartósan létfenntartási gonddal küzdő személyek, családok részére feltéve, hogy háztartásukban az egy főre eső jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 150%-át, egyedülálló esetén annak 200 %-át.

(2)      A (1) bekezdésben foglaltaktól eltérően, amennyiben a kérelmező családjában az egy főre eső jövedelem meghaladja az öregségi nyugdíj mindenkori összegének az ott meghatározott mértékét, de nem haladja meg annak 250 %-át, a rendkívüli települési támogatást akkor lehet megállapítani, ha a kérelmező esetében az alábbi – különös méltánylást érdemlő, szükség szerint háziorvos vagy szakorvos által igazolt – indokok legalább egyike fennáll:

a)      tartós, legalább 1 hónap időtartamot meghaladó betegség,

b)      gyógyászati segédeszköz, gyógyszer beszerzés, gyógykezelés, amennyiben a kérelmező közgyógyellátásra vagy gyógyszertámogatásra nem jogosult,

c)      baleset,

d)      elemi kár.

 (3) Az egy alkalomra megállapítható rendkívüli települési támogatás összege legalább 1.000,- Ft, de legfeljebb 15.000,- Ft lehet.

(4) A (2) bekezdésben meghatározott feltételek szerinti támogatás egy családot érintően egy naptári évben legfeljebb két alkalommal állapítható meg.

(5) A rendkívüli települési támogatás elsősorban természetbeni ellátásként állapítandó meg.

(6) Kivételes méltánylást érdemlő esetben, vagy elemi kár, baleset esetén a képviselő-testület a (3) bekezdésben megjelöltnél magasabb összegű települési támogatást is megítélhet.


III. fejezet

Természetben nyújtott szociális ellátások

Köztemetés

9. §

(1) A polgármester köteles gondoskodni azon személy közköltségen történő eltemettetéséről, akinek halálesete az önkormányzat illetékességi területén következett be, és akinek nincs vagy nem lelhető fel tartásra köteles hozzátartozója, vagy fellelhető ugyan, de az eltemettetésről nem gondoskodik.

(2) Közköltségen történő eltemetésről a helyben szokásos legolcsóbb szertartás szerint kell eljárni, lehetőség szerint figyelembe véve az elhalt felekezeti hovatartozását.

(3) A polgármester egyedi esetekben kérheti az egyházak közreműködését a temetési szertartás térítésmentes lebonyolítására.

(4) Ha az elhunyt utolsó lakóhelye, illetve az eltemetésre köteles személy vagy az örökösök kiléte megállapításra kerül, úgy a temetési költség megtérítésére az alábbi intézkedéseket haladéktalanul meg kell tenni:

-       az utolsó lakóhely szerinti önkormányzattól a köztemetés költségeit visszaigényelni, ennek hiányában,

-       a költségeket hagyatéki teherként a területileg illetékes közjegyzőnél bejelenteni, vagy

-       az eltemettetésre köteles személyt a köztemetés költségeinek megtérítésére kötelezni.





Étkeztetés

10. §


(1) Napi egyszeri meleg étkeztetésben kell részesíteni azokat a szociálisan rászorultakat, családtagjaikat és eltartottjaikat, akik önmaguk, családtagjaik és eltartottjaik részére tartósan vagy átmeneti jelleggel nem képesek biztosítani a napi egyszeri meleg étkezést koruk, egészségi állapotuk, fogyatékosságuk, szenvedélybetegségük vagy hajléktalanságuk okán.

Az ellátás keretében az önkormányzat napi egyszeri meleg étkezést biztosít a kérelmezőnek a mindenkori közétkeztetési térítési díj  50%-ának megfelelő térítési díjért.

(2) A képviselő-testület étkeztetést biztosíthat annak a szociálisan rászorult személynek, akinek háztartásában az egy főre eső jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegét, egyedülálló esetén annak 150 %-át és megfelel az alábbi feltételnek: ágyhoz kötött, önmaga ellátására képtelen beteg, akinek állapotában javulás nem várható és nincs a családjában olyan közeli hozzátartozó, aki képes volna gondoskodni róla.

(3) Az ellátás igényléséhez mellékelni kell a kérelmező és a vele közös háztartásban élők jövedelmigazolását, valamint a kérelmező egészségügyi állapotáról szóló orvosi igazolást. Az ellátás megállapítása előtt az önkormányzat környezettanulmányt készít az igénylőnél.

(4) Az ellátás határozatlan időre, de legfeljebb egy év időtartamra állapítható meg.

(5) A képviselő-testület az étkeztetést szociális szolgáltatási szerződés alapján, a konyhát üzemeltető vállalkozó útján látja el.

(6) Az ellátásról a kérelmező és az  önkormányzat a 2. mellékletét szerinti írásbeli megállapodást köti.

Személyes gondoskodás

11. §

(1) A képviselő-testület a szociálisan rászorultak részére az alábbi személyes gondoskodást biztosítja:

a)      házi segítségnyújtást, időskorúak napközbeni ellátását (megállapodás alapján az MTKT Majsi Idősek Klubján keresztül),

b)      tanya- és falugondnoki szolgáltatást,

c)      jelzőrendszeres házi segítségnyújtást,

d)      házi családsegítést.

(2) A képviselő-testület az (1) bekezdés c), d) pontjában meghatározott feladatokat az MTKT útján látja el.

Házi segítségnyújtás

12. §

(1) Házi segítségnyújtás keretében a szükséges ellátást a szolgáltatást igénybe vevő személy saját lakókörnyezetében kell biztosítani.

(2) A házi segítségnyújtásra az Sztv. rendelkezéseit kell alkalmazni.



Tanyagondnoki szolgáltatás

13. §

(1) A  tanyagondnoki szolgáltatás célja  a külterületi vagy egyéb belterületi, valamint tanyasi lakott helyek intézményhiányból eredő hátrányainak enyhítése, az alapvető szükségletek kielégítését segítő szolgáltatásokhoz, közszolgáltatáshoz, valamint egyes alapszolgáltatásokhoz való hozzájutás biztosítása, továbbá az egyéni, közösségi szintű szükségletek teljesítésének segítése.

 (2) A szolgáltatás keretében az önkormányzat biztosítja az ebédkihordást, a házi segítségnyújtással kapcsolatos szállítási feladatokat, a gyógyszerbeszerzést, valamint az egészségügyi alapellátáshoz való hozzájutást és a szakorvosi ellátáshoz való hozzáférést.


IV. fejezet

Önkormányzati sajátos juttatások

Első lakáshoz jutók támogatása

14. §

(1) Az önkormányzat saját forrásaiból vissza nem térítendő támogatást nyújt új lakás építéséhez, új vagy használt lakás vásárlásához.

(2) Támogatást igényelhetnek 35 éves korig házaspárok, tartós élettársi kapcsolatban élők, gyermeket egyedül nevelő szülők, ha lakáshelyzetüket új lakás építésével, új vagy használt lakás vásárlásával kívánják megoldani. Vissza nem térítendő támogatásban csak az első lakáshoz jutók részesülhetnek.

(3) A támogatás feltételei:

a) a kérelmezők a községben lakótelekkel és érvényes építési engedéllyel rendelkeznek,

b) lakásvásárlás esetén bemutatják az adásvételi szerződést.

 (4) A vissza nem térítendő támogatás 50.000.- Ft-tól 100.000.- Ft-ig terjedhet.

(5) A támogatást az önkormányzati hivatal által rendszeresített kérelem nyomtatványon lehet igényelni, a kérelmekről a képviselő-testület dönt. (3. melléklet)

Temetési támogatás

15. §

(1) A polgármester temetési támogatást állapít meg annak a természetes személynek, aki az elhunyt személy eltemettetéséről gondoskodott.

(2) A temetési támogatás összege 10.000,- Ft.

(3) A támogatás megállapításának feltétele, hogy az eltemettető és az elhunyt a haláleset időpontjában a községben állandó lakcímmel rendelkezzen.

(4) A támogatást a temetést követő 30 napon belül lehet igényelni. A kérelemhez (4. melléklet) mellékelni kell a halotti anyakönyvi kivonatot és a temetés költségéről a kérelmező nevére kiállított számlát.

(5) Nem állapítható meg a támogatás, ha az igénylő

a) a hadigondozásról szóló 1994. évi XLV. tv. alapján temetési hozzájárulásban részesül,

b) köztemetés esetén.


V. fejezet

Térítési díjak

16. §

(1) A személyes gondoskodást nyújtó ellátásokért térítési díjat kell fizetni. A tanyagondnoki szolgáltatást és a családsegítést térítménymentesen kell biztosítani. A személyes gondoskodás körébe tartozó szociális ellátások térítési díja (továbbiakban intézményi térítési díj) a szolgáltatási önköltség és a normatív állami hozzájárulás különbözete.

(2) Térítési díj fizetése nélkül veheti igénybe az ellátást az az ellátásra jogosult, aki semmiféle jövedelemmel nem rendelkezik, házi segítségnyújtás esetén, akinek a családja jövedelemmel nem rendelkezik.

17. §

(1) Megszűnik az alapellátás, ha az igénylő:

a)      a térítési díjat 2 hónapon keresztül nem fizeti be,

b)      a szolgáltatást 3 hónapon keresztül nem veszi igénybe,

c)       kéri az ellátás megszüntetését

d)      elhalálozik.

(2) Az alapellátás megszüntetése a polgármester hatásköre.

(3) Az intézményi térítési díjat a képviselő-testület évente egy alkalommal állapítja meg.

(4) A térítési díj megállapítására, beszedésére vonatkozóan e rendeletben nem szabályozott kérdések tekintetében az Sztv. 114 – 119/B. §-ában foglaltak az irányadók.



VI. fejezet

Záró rendelkezések

18. §

(1) Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba.


(2) A jelen rendelet hatályba lépésével egyidejűleg hatályát veszti a szociális ellátások helyi szabályozásáról szóló 7/2017. (X. 20.) sz. önkormányzati rendelet.

Kölked, 2019. február 18.



Csomor Tibor                                                             Zimmermann-né dr. Kovács Anikó

             polgármester                                                                                   jegyző



Záradék:

A rendelet a mai napon Kölked Község Önkormányzata honlapján és hirdetőtábláján kihirdetésre került.

Kölked, 2019. március 1.


Zimmermann-né dr. Kovács Anikó

jegyző





  1.  melléklet

KÉRELEM

települési támogatás megállapításához



I/1. Személyes adatok:

A kérelmező neve: ………………………………………………………………..………………

Születési neve: ……………………………………………………………..……………………

Anyja neve: ……………………………………………………………………………………..

Születési hely idő: ………………………………………………………………………………

Bejelentett lakóhelye: …………………………………………………………………………...

Bejelentett tartózkodási helye: ………………………………………………………………….

Társadalombiztosítási Azonosító Jele: ………………………………………………………….

Állampolgársága: ……………………………………………………………………………….

Telefonszám (nem kötelező megadni): …….…………………………………………………...

E-mail cím (nem kötelező megadni):……………………………………………………………

A kérelmező idegenrendészeti státusza (nem magyar állampolgár esetén):

€       szabad mozgás és tartózkodás jogával rendelkező, vagy

€       EU kék kártyával rendelkező, vagy

€       bevándorolt / letelepedett, vagy

€       menekült / oltalmazott / hontalan


I/2. Kérelmezővel közös háztartásban (azonos lakcímen) élők száma: ......……………….… fő

A kérelmező milyen jogcímen lakik az ingatlanban: …………………………………………..

A lakás szobáinak száma: …………………….. komfortfokozata: ……………………………

műszaki felszereltsége: …………………………………………………………………………



I/3. A kérelmezővel közös háztartásban élő személyek adatai:

Név/

Születési név

Rokonsági kapcsolat

Születés helye, ideje

Anyja neve

TAJ száma



























Kijelentem, hogy a kérelem benyújtásának időpontjában a háztartásom táblázatban feltüntetett tagjai között van olyan személy:

a) aki után vagy részére súlyos fogyatékosság vagy tartós betegség miatt magasabb összegű családi pótlékot folyósítanak; ha igen akkor e személyek száma: ………………..…………. fő

b) aki fogyatékossági támogatásban részesül; ha igen e személyek száma: ………………… fő

c ) aki gyermekélt egyedülállóként neveli; ha igen, e személyek száma: ……………...……. fő



II. Nyilatkozatok,  indoklások:

II/1. Lakhatási támogatás esetén:

 Lakásviszonyok:

A támogatással érintett lakás nagysága: …………………..………………………………m2 .

A lakásban tartózkodás jogcíme: …………………………………………………………….

A lakhatást a legnagyobb mértékben veszélyeztető kiadás: ………………………………….

 Nyilatkozom, hogy lakásfenntartási támogatásra az alábbi időpontig:……………………

jogosult vagyok                                                nem vagyok jogosult

 (a megfelelő aláhúzandó)


II/2. Gyógyszertámogatás esetén indokolás:

…………………………………………………………………………………………..…………………………………………………………………………………………………..…………………………………………………………………………………………………..……………………………………………………………………………………………………..……..………………………………………………….……………………………………………………..……..………………………………………………….

Nyilatkozom, hogy közgyógyellátásra az alábbi időpontig: ……………………

jogosult vagyok                                                nem vagyok jogosult


Nyilatkozom továbbá, hogy különleges adataimnak tárgyi eljárás során történő megismeréséhez és kezeléséhez az információs önrendelkezési jogról és az információszabadságról szóló 2011. évi CXII. törvény 3. § (3) és (7) bekezdéseire tekintettel hozzájárulok.

(a megfelelő aláhúzandó)


II/3. Rendkívüli települési támogatás esetén indoklás:

………………………………………………………………………………………...……………………..…………………………………………………………………………..……………………………………………………………………………………………………..………………………………………………………………………………………………..………………………………………………………………………………………………..………………………………………………………………………………………………..…………………………………………………………………………………………………………………….………………………………………………………………………………………………….………………………………………………………………………………………………………


III. A kérelmező, valamint a vele közös háztartásban élő személyeknek a havi jövedelme forintban:


A jövedelem típusai

A kérelmező jövedelme

  A kérelmezővel közös háztartásban élők jövedelme

Összesen

1. Munkaviszonyból és más foglalkoztatási jogviszonyból származó ebből: közfoglalkoztatásból származó








2. Társas és egyéni vállalkozásból, őstermelői, illetve szellemi és más önálló tevékenységből származó








3. Táppénz, gyermekgondozási támogatások








4. Nyugellátás és egyéb nyugdíjszerű rendszeres szociális ellátások








5. Önkormányzat, járási hivatal és munkaügyi szervek által folyósított ellátások








6. Egyéb jövedelem








7. Összes jövedelem









Az egy főre jutó jövedelem: …………………………………………..Ft/hó


NYILATKOZAT


Büntetőjogi felelősségem tudatában kijelentem, hogy

a) életvitelszerűen a lakóhelyemen / a tartózkodási helyemen élek ( a megfelelő rész aláhúzandó),

b) a közölt adatok a valóságnak megfelelnek.

Tudomásul veszem, hogy a kérelmemben közölt jövedelmi adatok valódiságát a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993- évi III. törvény 10. § (7) bekezdése alapján a szociális hatáskört gyakorló szerv – a Nemzeti Adó- és Vámhivatal hatáskörrel és illetékességgel rendelkező adóigazgatósága útján – ellenőrizheti.

Hozzájárulok a kérelmemben szereplő adatoknak, személyes és különleges adataimnak a szociális igazgatási eljárás során történő felhasználásához.


Dátum:……………………………………………………

                       

                                                                                               …………………………………………………………………………

                                                           A kérelmező aláírása


A kérelemhez csatolni kell:


A kérelmező és  a vele közös háztartásban élők jövedelmi adatainak igazolását minden esetben csatolni kell (nyugdíj esetén a nyugdíjas szelvény és nyugdíjas igazolvány).


1.    Lakhatási támogatásra vonatkozó kérelem esetén csatolni szükséges:

-     a lakás nagyságáról szóló hitelt érdemlő igazolást,

-     a kérelmező a bejelentett lakóhelyének vagy tartózkodási helyének megfelelő címre és nevére szóló bármely 2 hónapnál nem régebbi közüzemi számla,

-     a lakásban tartózkodás jogcímének igazolása.

2.    Gyógyszertámogatásra vonatkozó kérelem esetén csatolni szükséges:

-         a kérelmező kérelem benyújtását megelőző háromhavi gyógyszerköltségéről szóló háziorvosi vagy szakorvosi igazolást.

3.    Rendkívüli települési támogatásra vonatkozó kérelem esetén csatolni szükséges:

-         a kérelem indokául szolgáló tényekre, körülményekre vonatkozó, azokat alátámasztó dokumentumot, így például gyógyszertámogatásra vonatkozó támogatás iránti kérelemhez szakorvos, vagy háziorvos igazolását a kérelmező rendszeres gyógyszer-költségeiről, tartós betegség esetén szakorvosi vagy háziorvosi igazolást vagy kórházi zárójelentést;

-         betegségre, rossz egészségi állapotra való hivatkozás esetén az orvosi/kórházi igazolást.

4.         Temetési támogatásra vonatkozó kérelem esetén csatolni szükséges:

- a halotti anyakönyvi kivonat fénymásolatát,

- eredeti temetési számlát.




















Háziorvosi / szakorvosi igazolás


I. A kérelmező személyes adatai

Neve: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Születési neve: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Anyja neve: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Születési hely, év, hó, nap: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Lakóhely: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Tartózkodási hely: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Társadalombiztosítási Azonosító Jele: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .


Az orvosi igazolás kiadására gyógyszerkiadások viseléséhez nyújtható települési támogatás céljából kerül sor.


II. A társadalombiztosítás által támogatott, tartósan alkalmazott gyógyító ellátási szükségletre vonatkozó adatok


II/1. A kérelmező az alábbi tartós betegségek valamelyikében szenved:


                 a) daganatos megbetegedés,

                 b) szív- és érrendszeri megbetegedés,

                 c) cukorbetegség,

                 d) asztmatikus megbetegedések.

II/2. Havi rendszerességgel rendelt gyógyszerek (a megelőző három hónap egy havi átlagát figyelembe véve):


A gyógyszer neve

A gyógyszer 1 havi mennyisége

A gyógyszer 1 havi ára































A gyógyszer neve

A gyógyszer 1 havi mennyisége

A gyógyszer 1 havi ára


























A táblázatban a kérelmező által szedett, tb-támogatásba befogadott gyógyszert fel kell tüntetni.


III. Háziorvosra/szakorvosra (intézményi orvosra) vonatkozó adatok, a háziorvos nyilatkozata


A háziorvos/szakorvos neve: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Személy-specifikus orvosi bélyegzőjének száma: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Ágazati azonosító: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

ÁNTSZ engedély száma: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Rendelő/munkahely neve, címe: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Telefonszáma: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .


Kijelentem, hogy az igazolásban feltüntetett gyógyító ellátásra vonatkozó szükséglet kizárólag az igénylő személy orvosi dokumentációjában igazolt kezelése alapján került megállapításra.


Dátum:

P. H.


. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

háziorvos/szakorvos aláírása




                                                                                                                      2. melléklet

Megállapodás

Étkeztetés biztosításáról


Amely létrejött egyrészről Kölked Község Önkormányzata (7717 Kölked, II. Lajos u. 12.) mint ellátást nyújtó,

másrészről

a./ ellátást igénybe vevő:

neve:                                       …………………………………………………

születési neve:                        …………………………………………………

születési hely, idő:                 …………………………………………………

anyja neve:                             …………………………………………………

lakcíme:                                  …………………………………………………

TAJ szám:                              …………………………………………………

tartózkodási hely:                   …………………………………………………

illetve

b./ az ellátást igénybe vevő vagy törvényes képviselője:

neve:                           ……………………………………………………

születési neve:            ……………………………………………………

születési hely, idő:      ……………………………………………………

anyja neve:                 ……………………………………………………

lakcíme:                      ……………………………………………………

között, a mai napon az alábbi feltételekkel.


Kölked Község Önkormányzata az egyes szociális ellátásokról és sajátos helyi juttatásokról szóló 2/2019. (III. 1.) sz. önkormányzati rendeletében  étkeztetést biztosít a rendeletben írt feltételek szerint.


1.) A megállapodás tárgya

ÉTKEZTETÉS

elvitellel* helyben fogyasztással* kiszállítással*.

Az ellátást határozott* határozatlan* időre biztosítom.

Az ellátás kezdő időpontja:

……………év…………………….hó…………….nap

Az ellátás időtartama határozott idő esetén:

……………év……………………hó…………….nap


2.) Az ellátás biztosításának helye:

…………………………………………………………

* A megfelelőt kérjük megjelölni


3.) Az önkormányzat által biztosított ellátás módja:


Az önkormányzat  igény szerint munkanapokon egyszeri meleg ételt biztosít az ellátást igénybe vevőnek, az ebéd elvitele, kiszállítása, illetve helyben elfogyasztása formájában.


Helyben fogyasztás esetén az önkormányzat  biztosítja az eszközt és a kézmosási lehetőséget.

Az étel higiénikus szállításához az igénybe vevő biztosít kettő garnitúra ételhordót és gondoskodik annak tisztántartásáról.




4./ A  térítési díj megállapítására, fizetésre vonatkozó szabályok


A kérelmező  által az étkeztetésért fizetendő  térítési díj összegéről az önkormányzat az ellátás igénybevétele után, de legkésőbb az igénybevételtől számított 30 napon belül írásban tájékoztatja az ellátottat.

A fizetendő étkezési térítési díj megállapításához az ellátottnak a jogszabályoknak megfelelő jövedelemigazolást kell becsatolni és a jövedelmében bekövetkezett változást 8 napon belül írásban  be kell jelenteni az önkormányzat felé. A jogosulatlanul igénybe vett ellátás megtérítésére a  szociális igazgatásról és ellátásokról szóló 1993. évi II. törvény (továbbiakban: Sztv.) 17. § szabályai az irányadók.

Az étkeztetés térítési díja Kölked Község Önkormányzat Képviselő-testületének az étkezési térítési díjakról szóló 1/2019. (II. 1.) sz. önkormányzati rendelet 3. §-ában került meghatározásra.


5./ Az ellátás megszűnésének és megszüntetésének módja:

Az ellátás megszűnik:

- a megállapodásban feltüntetett határozott idő lejártával,

- az ellátott halálával.


Az ellátás megszüntetésre kerül az alábbi esetekben:

- az ellátott vagy törvényes képviselő kérésére,

- ha az igénybe vevő a térítési díj fizetési  kötelezettségének nem tesz eleget,

- ha az igénybe vevő a szolgáltatást 30 napot meghaladóan bejelentés nélkül nem veszi

igénybe.


Az ellátás megszüntetését a jogosult, illetve törvényes képviselője kezdeményezheti. A jogosult, illetve törvényes képviselője kezdeményezése alapján az önkormányzat  az ellátást megszünteti a felek megegyezése szerinti időpontban. A megszüntetésre vonatkozóan az ellátott köteles írásbeli kérelmet benyújtani az önkormányzatnak.

A felek jelen megállapodásban rögzítik, hogy az ellátás külön intézkedés és eljárás nélkül megszűnik, ha az igénybe vevő a szolgáltatást 30 napot meghaladóan bejelentés nélkül nem veszi igénybe. Az önkormányzat az ellátás megszüntetéséről, valamint a megszüntetés ellen tehető panaszról írásban értesíti a jogosultat, illetve a törvényes képviselőjét.


6./ Az ellátást igénybe vevők tájékoztatása:


Jelen megállapodásban foglaltakon túlmenően az önkormányzat  az ellátottat tájékoztatja:

- az önkormányzat által vezetett nyilvántartásokról,

- a panaszjog gyakorlásának módjáról.



7./ A panasztétel lehetősége, ennek kivizsgálási módja:


A megállapodásban foglalt, az önkormányzat részéről fennálló kötelezettségek teljesítésével

kapcsolatos panasz kivizsgálása Kölked Község Képviselő-testületének feladatkörébe tartozik. A panasz elbírálására jogosult 15 napon belül tájékoztatja a panasztevőt intézkedéséről. Ha a panasztevő az önkormányzat   megtett intézkedésével nem ért egyet, a panasz elbírálásáról szóló értesítés kézhezvételétől számított 8 napon belül a fenntartóhoz fordulhat, a fenntartónak címzett és hozzá benyújtott fellebbezéssel.


8./ A megállapodás módosítása:


- A megállapodás módosítására kerül sor, ha azt jogszabályi változás teszi indokolttá.

- A megállapodás módosítására egyébként csak mindkét fél (önkormányzat – ellátást igénybe vevő) közös megegyezése esetén kerül sor.

- A határozott idejű ellátás lejárta után az ellátás  csak újabb megállapodás megkötésével biztosítható.


9./ Az ellátott vagy törvényes képviselője a tájékoztatás és jelen megállapodás ismeretében:


- igényli a leírt feltételekkel az ellátást,

- vállalja a térítési díj határidőn belüli fizetését,

- adataiban, valamint az ellátásra jogosultság feltételeiben való változásról, továbbá minden olyan körülményről, amely az ellátást és a  térítési díjfizetési kötelezettséget érinti, 8 napon belül tájékoztatja az ellátást biztosító önkormányzatot.

Az ellátott vagy törvényes képviselője kijelenti, hogy az ellátás megkezdése előtt a törvényben előírt tájékoztatást megkapta, az abban foglaltakat és jelen megállapodásban kikötötteket tudomásul vette és tiszteletben tartja.


10./ Jelen megállapodásban nem szabályozott kérdésekben a Polgári Törvénykönyv és a

szociális ellátásokra vonatkozó mindenkori jogszabályok rendelkezései az irányadóak.


Kelt: ……………………………………………..


……………………                                                               …………………………..

ellátást igénybe vevő,                                                            Kölked Község Polgármestere

illetve törvényes képviselő




A megállapodás egy példányát átvettem:

…………………………………………… …………………………………………………

dátum aláírás


3.melléklet


KÉRELEM

első lakáshoz jutók támogatásának igényléséhez



IGÉNYLŐ

HÁZASTÁRS (ÉLETTÁRS)

1.

Név:



2.

Születési név:



3.

Anyja neve:



4.

Születési hely, idő:



5.

Adóazonosító jel:



6a.

Lakcím:



6b.

Tartózkodási hely:



7.

Mióta lakik a lakóhelyen:




8.         Az igénylő:  egyedülálló               házas             tartós élettársi kapcsolatban él    


9.         Családtagok száma:  .............. fő

           

            Családtagok adatai:

            név: …………………………………           születési ideje: ………………….

            név: …………………………………           születési ideje: ………………….

név: …………………………………           születési ideje: ………………….

10.       Az igénylőnek volt-e már  lakóingatlana Kölkeden?

            IGEN                     NEM

11.       Részesült-e az igénylő, házastársa (élettársa), vele együtt költöző családtagja már önkormányzati támogatásban:

IGEN                          NEM

12.       A támogatást az igénylő:

1. lakás/ház építéséhez                                   2. lakás/ház vásárlásához

            igényli.

13.       Lakás/ház ÉPÍTÉS esetén az építkezés pontos helye:

Kölked, ………………………………………………………………………………….

14.       Lakás/ház VÁSÁRLÁS esetén a lakás jellemző adatai:

- A megvásárolni kívánt lakás/ház pontos címe: Kölked, ..…………………………….

            - A lakás/ház vásárlásának időpontja: …………………………………………………..


NYILATKOZAT


Büntetőjogi felelősségünk tudatában kijelentjük, hogy a kérelemben szereplő nyilatkozataink a valóságnak megfelelnek.

Tudomásul vesszük, hogy valótlan adat közlése a hatóság félrevezetésének minősül, és a hatályos önkormányzati rendeletben foglaltaknak megfelelően a biztosított támogatást azonnal és egy összegben, kamataival együtt vissza kell fizetni.

Hozzájárulunk ahhoz, hogy e-nyomtatványon feltüntetett személyes adatainkat, hozzátartozóink személyes adatait a jogosultság megállapítása és teljesítése céljából kezeljék.


Kölked, ….…. év       …………….. hó …… nap


………………………………….                                             .……………………………….

                  igénylő                                                                               házastárs (élettárs)


A KÉRELEMHEZ AZ ALÁBBI MELLÉKLETEKET KÉRJÜK CSATOLNI:

-          lakás/ház vásárlás esetén: 6 hónapnál nem régebben megkötött adásvételi szerződést vagy földhivatali tulajdoni lap másolatot,

-          építés esetén: jogerős építési engedélyt.

-          lakcímkártyák másolatát, melyen már a megvásárolt vagy épített ingatlan címe van

Kérjük a kérelem pontos kitöltését és a szükséges mellékletek csatolását!



4. melléklet


KÉRELEM

temetési költségek támogatásának igényléséhez

A kérelmező

Neve: ………………………………………………………………..………………

Születési neve: ……………………………………………………………..……………………

Anyja neve: ……………………………………………………………………………………..

Születési hely idő: ………………………………………………………………………………

Bejelentett lakóhelye: …………………………………………………………………………...

Bejelentett tartózkodási helye: ………………………………………………………………….

Adóazonosító jele: ………………………………………………………………………………

Állampolgársága: ……………………………………………………………………………….

Telefonszám (nem kötelező megadni): …….…………………………………………………...

E-mail cím (nem kötelező megadni):……………………………………………………………


Az elhunyt

Neve: ……………………………………………………………………………………………

Születési helye, ideje: …………………………………………………………………………...

Anyja neve: ……………………………………………………………………………………..

Haláleset helye, ideje: …………………………………………………………………………..

Halotti anyakönyvi kivonat száma: ……………………………………………………………..

Temetési számla száma: ………………………………………………………………………...


A számlával igazolt temetési költség összesen [Ft]: ……………………………………………



Kölked Község Önkormányzata Képviselő-testületének

2/2019. (III. 1.) sz. rendelete az egyes szociális ellátásokról és a sajátos helyi juttatásokról

Kölked Község Önkormányzatának Képviselő-testülete (a továbbiakban: képviselő-testület) a Magyarország Alaptörvényének 32. cikk (1) bekezdés a) pontjában, a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdés 8a. pontjában meghatározott feladatkörében eljárva, a szociális igazgatásról és ellátásokról szóló 1993. évi III. törvényben (a továbbiakban: Sztv.) biztosított felhatalmazás alapján, élve eredeti jogalkotói hatáskörével az alábbi rendeletet alkotja.

I. fejezet

Általános szabályok

  1. §

A rendelet célja, hogy meghatározza a helyi önkormányzat által biztosított egyes szociális ellátások és sajátos juttatások formáit, szervezetét, a szociális ellátásokra való jogosultság feltételeit, valamint érvényesítésének garanciáit.


Eljárási szabályok

2. §

A szociális ellátások, személyes gondoskodás és sajátos juttatások

a)      iránti kérelmét a kérelmező az Önkormányzati Hivatalhoz helyben, az e célra rendszeresített igénylőlapon nyújthatja be, illetve szóban is előterjesztheti, amelyről jegyzőkönyvet kell készíteni, illetve gondoskodni kell az igénylőlap kitöltéséről.

b)      hivatalból is megállapíthatóak, amennyiben azt a rászoruló részére más személy, vagy szerv kezdeményezi, azonban ez esetben is gondoskodni kell az e célra rendszeresített igénylőlapok kitöltéséről és a szükséges igazolások beszerzéséről.

3. §

(1)   A szociális rászorultságtól függő települési támogatás iránti kérelem esetén a rendelet 1.  mellékletében meghatározott formanyomtatványt kell  benyújtani, s a kérelmekhez a jövedelmi adatokról szóló igazolásokon (nyugdíj esetén a nyugdíjas szelvény és nyugdíjas igazolvány) felül csatolni szükséges

a)      lakhatási támogatásra vonatkozó kérelem esetén

aa)  a kérelmező bejelentett lakóhelyének vagy tartózkodási helyének megfelelő címre és nevére szóló bármely, 2 hónapnál nem régebbi közüzemi számlát,

ab) a lakásban tartózkodás jogcímének igazolását,

ac) a közüzemi számla másolatát.

b)      gyógyszertámogatásra vonatkozó kérelem esetén a kérelmező kérelem benyújtását megelőző háromhavi gyógyszerköltségéről szóló háziorvosi vagy szakorvosi igazolást.

c)      rendkívüli települési támogatásra vonatkozó kérelem esetén a kérelem indokául szolgáló tényekre, körülményekre vonatkozó, azokat alátámasztó dokumentumot, így például gyógyszertámogatásra vonatkozó támogatás iránti kérelemhez szakorvos, vagy háziorvos igazolását a kérelmező rendszeres gyógyszer-költségeiről, tartós betegség esetén szakorvosi vagy háziorvosi igazolást vagy kórházi zárójelentést.

d)      temetési támogatásra vonatkozó kérelem esetén csatolni szükséges a halotti anyakönyvi kivonat fénymásolatát és eredeti temetési számlát.

(2)     Jövedelem számításánál az Sztv.4.§ és 10. § (2) bekezdésében foglaltakat kell figyelembe venni.

(3)     A rendszeres szociális ellátásban részesülő köteles bejelenteni a bekövetkezését követő 15 napon belül minden olyan változást, amely a pénzellátás folyósítását érinti vagy kizárja.   

(4)   Az Önkormányzati Hivatal az adatokat köteles bizalmasan kezelni és azokat kizárólag a felhatalmazásnak megfelelő célra felhasználni.

(5)     Az Önkormányzati Hivatal köteles a kérelmező által benyújtott igazolások, adatok valódiságát vizsgálni, illetve – ha szükségesnek látja – előre be nem jelentett környezettanulmányt (helyszíni szemlét) készíthet, vagy készíttethet a Mohácsi Többcélú Kistérségi Társulás (a továbbiakban: MTKT) Családsegítő és Gyermekjóléti Szolgálat közreműködésével.

(6)     a) Az e rendeletben és az Sztv-ben meghatározott feltételek hiányában vagy azok megsértésével nyújtott szociális ellátást meg kell szüntetni, az ellátást jogosulatlanul és rosszhiszeműen igénybe vevőt pedig kötelezni kell:

aa)  a pénzbeli szociális ellátás visszafizetésére,   

ab)  a természetben nyújtott szociális ellátás esetén a szolgáltatásnak megfelelő pénzegyenérték megfizetésére,

ac)  a személyes gondoskodást nyújtó szociális ellátás esetén az intézményi térítési díj teljes összegének megfizetésére.

b) Ha a képviselő-testület, illetve átruházott hatáskörében a polgármester a hatáskörébe tartozó szociális ellátás megtérítését rendeli el, a megtérítés összegét, illetve pénzegyenértékét és a kamat összegét – amennyiben annak megfizetése a kötelezett megélhetését súlyosan veszélyeztetné – méltányosságból

ba) elengedheti,

bb) csökkentheti,

bc) részletekben fizettetheti meg.



II. fejezet

Szociális rászorultságtól függő pénzbeli ellátások

Települési támogatások

4. §

(1) A képviselő-testület a létfenntartást veszélyeztető rendkívüli élethelyzetbe került, valamint az időszakosan vagy tartósan létfenntartási gonddal küzdő személyek részére az e rendeletben meghatározottak szerint települési támogatást nyújt.

(2)  Települési támogatás adható

a)      lakhatáshoz kapcsolódó rendszeres kiadások támogatása (lakhatási támogatás),

b)      gyógyszerkiadások viseléséhez kapcsolódó támogatás (gyógyszertámogatás),

c)      rendkívüli települési támogatás,

d)      étkeztetés

formájában.

5. §

(1)  A települési támogatás pénzbeli vagy természetbeni formában adható.

a) A pénzbeli rendszeres ellátások utalása havonta utólag, a hónap 5. napjáig, a nem rendszeres ellátások kifizetése legkésőbb a határozat jogerőre emelkedésétől számított 15 napon belül a házipénztárból történik.

b) A lakhatáshoz kapcsolódó rendszeres kiadások viseléséhez nyújtott támogatás természetben állapítható meg.

(2) A települési támogatás adható eseti jelleggel vagy meghatározott időszakra havi rendszerességgel.

Lakhatási támogatás

6. §

(1)     A lakhatási támogatás a szociálisan rászoruló háztartások részére a háztartás tagjai által lakott lakás fenntartásával kapcsolatos rendszeres kiadásaik viseléséhez nyújtott hozzájárulás.

(2)     A lakhatási támogatást elsősorban a lakásfenntartással összefüggő azon rendszeres kiadásokhoz kell nyújtani, amelyek megfizetésének elmaradása a kérelmező lakhatását a legnagyobb mértékben veszélyezteti.

(3)     A lakhatási támogatás elsősorban természetben nyújtandó

-       vízdíj-, villanyáram-, illetve gázdíj támogatására, a szolgáltatóhoz történő utalással,

-     hulladékszállítási díj kiegyenlítésére, a szolgáltató számlájára történő utalással.

(4) A lakhatáshoz kapcsolódó rendszeres kiadások viseléséhez nyújtott települési támogatás havi összege legalább 1.000,- Ft, legfeljebb 5.000,- Ft lehet.

(5) A támogatás a kérelem benyújtását követő hónaptól állapítható meg legfeljebb 6 hónap időtartamra.

(6) Támogatásra jogosult, akinek háztartásában az egy főre jutó jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíjminimum összegét és nem rendelkezik az Sztv. 4. §-ában meghatározott vagyonnal.

(7) A települési támogatás a településen állandó, bejelentett lakóhellyel és életvitelszerűen itt tartózkodó személy részére állapítható meg.

(8) Amennyiben a lakhatási támogatás iránti kérelmet a képviselő-testület elutasítja, vagy a megállapított lakhatási támogatást megszünteti, ugyanazon lakásra vonatkozóan a döntés jogerőre emelkedésétől számított három hónapon belül a háztartás tagja érvényesen nem nyújthat be lakhatási támogatás iránti kérelmet.

(9) Lakhatási támogatás ugyanazon lakásra csak egy jogosultnak állapítható meg, függetlenül a lakásban élő személyek és családok számától.

Gyógyszertámogatás

7. §

(1) Települési támogatás gyógyszertámogatás formájában annak állapítható meg

a)      akinek családjában az egy főre jutó jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 150%-át, egyedül élő esetén annak 200%-át és nem rendelkezik az Sztv. 4. §-ában meghatározott vagyonnal.

b)      a havi rendszeres gyógyszerköltsége az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 25%-át eléri és

c)      az alábbi, háziorvos vagy szakorvos által igazolt tartós betegségek valamelyikében szenved:

ca) daganatos megbetegedés,

cb) szív- és érrendszeri megbetegedés,

cc) cukorbetegség,

cd) asztmatikus megbetegedések.

(2) Az (1) bekezdés alkalmazása során a kérelmező havi rendszeres gyógyszerköltsége a kérelem benyújtását megelőző háromhavi, háziorvos vagy szakorvos által igazolt gyógyszerköltség egyhavi átlaga.

(3) A gyógyszertámogatás egy hónapra jutó összege a (2) bekezdésben foglaltak szerint kiszámított havi rendszeres gyógyszerköltség összegének 50 %-a, amely azonban nem lehet több mint 5.000 forint.

(4) A gyógyszertámogatás legfeljebb hat hónapra lehet megállapítani.

(5) E jogcímen települési támogatás nem állapítható meg abban az esetben, ha a kérelmező bármilyen jogcímen közgyógyellátásban részesül.

Rendkívüli települési támogatás

8. §

(1)     A képviselő-testület rendkívüli települési támogatást nyújt a létfenntartást veszélyeztető rendkívüli élethelyzetbe került, valamint az időszakosan vagy tartósan létfenntartási gonddal küzdő személyek, családok részére feltéve, hogy háztartásukban az egy főre eső jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 150%-át, egyedülálló esetén annak 200 %-át.

(2)      A (1) bekezdésben foglaltaktól eltérően, amennyiben a kérelmező családjában az egy főre eső jövedelem meghaladja az öregségi nyugdíj mindenkori összegének az ott meghatározott mértékét, de nem haladja meg annak 250 %-át, a rendkívüli települési támogatást akkor lehet megállapítani, ha a kérelmező esetében az alábbi – különös méltánylást érdemlő, szükség szerint háziorvos vagy szakorvos által igazolt – indokok legalább egyike fennáll:

a)      tartós, legalább 1 hónap időtartamot meghaladó betegség,

b)      gyógyászati segédeszköz, gyógyszer beszerzés, gyógykezelés, amennyiben a kérelmező közgyógyellátásra vagy gyógyszertámogatásra nem jogosult,

c)      baleset,

d)      elemi kár.

 (3) Az egy alkalomra megállapítható rendkívüli települési támogatás összege legalább 1.000,- Ft, de legfeljebb 15.000,- Ft lehet.

(4) A (2) bekezdésben meghatározott feltételek szerinti támogatás egy családot érintően egy naptári évben legfeljebb két alkalommal állapítható meg.

(5) A rendkívüli települési támogatás elsősorban természetbeni ellátásként állapítandó meg.

(6) Kivételes méltánylást érdemlő esetben, vagy elemi kár, baleset esetén a képviselő-testület a (3) bekezdésben megjelöltnél magasabb összegű települési támogatást is megítélhet.


III. fejezet

Természetben nyújtott szociális ellátások

Köztemetés

9. §

(1) A polgármester köteles gondoskodni azon személy közköltségen történő eltemettetéséről, akinek halálesete az önkormányzat illetékességi területén következett be, és akinek nincs vagy nem lelhető fel tartásra köteles hozzátartozója, vagy fellelhető ugyan, de az eltemettetésről nem gondoskodik.

(2) Közköltségen történő eltemetésről a helyben szokásos legolcsóbb szertartás szerint kell eljárni, lehetőség szerint figyelembe véve az elhalt felekezeti hovatartozását.

(3) A polgármester egyedi esetekben kérheti az egyházak közreműködését a temetési szertartás térítésmentes lebonyolítására.

(4) Ha az elhunyt utolsó lakóhelye, illetve az eltemetésre köteles személy vagy az örökösök kiléte megállapításra kerül, úgy a temetési költség megtérítésére az alábbi intézkedéseket haladéktalanul meg kell tenni:

-       az utolsó lakóhely szerinti önkormányzattól a köztemetés költségeit visszaigényelni, ennek hiányában,

-       a költségeket hagyatéki teherként a területileg illetékes közjegyzőnél bejelenteni, vagy

-       az eltemettetésre köteles személyt a köztemetés költségeinek megtérítésére kötelezni.





Étkeztetés

10. §


(1) Napi egyszeri meleg étkeztetésben kell részesíteni azokat a szociálisan rászorultakat, családtagjaikat és eltartottjaikat, akik önmaguk, családtagjaik és eltartottjaik részére tartósan vagy átmeneti jelleggel nem képesek biztosítani a napi egyszeri meleg étkezést koruk, egészségi állapotuk, fogyatékosságuk, szenvedélybetegségük vagy hajléktalanságuk okán.

Az ellátás keretében az önkormányzat napi egyszeri meleg étkezést biztosít a kérelmezőnek a mindenkori közétkeztetési térítési díj  50%-ának megfelelő térítési díjért.

(2) A képviselő-testület étkeztetést biztosíthat annak a szociálisan rászorult személynek, akinek háztartásában az egy főre eső jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegét, egyedülálló esetén annak 150 %-át és megfelel az alábbi feltételnek: ágyhoz kötött, önmaga ellátására képtelen beteg, akinek állapotában javulás nem várható és nincs a családjában olyan közeli hozzátartozó, aki képes volna gondoskodni róla.

(3) Az ellátás igényléséhez mellékelni kell a kérelmező és a vele közös háztartásban élők jövedelmigazolását, valamint a kérelmező egészségügyi állapotáról szóló orvosi igazolást. Az ellátás megállapítása előtt az önkormányzat környezettanulmányt készít az igénylőnél.

(4) Az ellátás határozatlan időre, de legfeljebb egy év időtartamra állapítható meg.

(5) A képviselő-testület az étkeztetést szociális szolgáltatási szerződés alapján, a konyhát üzemeltető vállalkozó útján látja el.

(6) Az ellátásról a kérelmező és az  önkormányzat a 2. mellékletét szerinti írásbeli megállapodást köti.

Személyes gondoskodás

11. §

(1) A képviselő-testület a szociálisan rászorultak részére az alábbi személyes gondoskodást biztosítja:

a)      házi segítségnyújtást, időskorúak napközbeni ellátását (megállapodás alapján az MTKT Majsi Idősek Klubján keresztül),

b)      tanya- és falugondnoki szolgáltatást,

c)      jelzőrendszeres házi segítségnyújtást,

d)      házi családsegítést.

(2) A képviselő-testület az (1) bekezdés c), d) pontjában meghatározott feladatokat az MTKT útján látja el.

Házi segítségnyújtás

12. §

(1) Házi segítségnyújtás keretében a szükséges ellátást a szolgáltatást igénybe vevő személy saját lakókörnyezetében kell biztosítani.

(2) A házi segítségnyújtásra az Sztv. rendelkezéseit kell alkalmazni.



Tanyagondnoki szolgáltatás

13. §

(1) A  tanyagondnoki szolgáltatás célja  a külterületi vagy egyéb belterületi, valamint tanyasi lakott helyek intézményhiányból eredő hátrányainak enyhítése, az alapvető szükségletek kielégítését segítő szolgáltatásokhoz, közszolgáltatáshoz, valamint egyes alapszolgáltatásokhoz való hozzájutás biztosítása, továbbá az egyéni, közösségi szintű szükségletek teljesítésének segítése.

 (2) A szolgáltatás keretében az önkormányzat biztosítja az ebédkihordást, a házi segítségnyújtással kapcsolatos szállítási feladatokat, a gyógyszerbeszerzést, valamint az egészségügyi alapellátáshoz való hozzájutást és a szakorvosi ellátáshoz való hozzáférést.


IV. fejezet

Önkormányzati sajátos juttatások

Első lakáshoz jutók támogatása

14. §

(1) Az önkormányzat saját forrásaiból vissza nem térítendő támogatást nyújt új lakás építéséhez, új vagy használt lakás vásárlásához.

(2) Támogatást igényelhetnek 35 éves korig házaspárok, tartós élettársi kapcsolatban élők, gyermeket egyedül nevelő szülők, ha lakáshelyzetüket új lakás építésével, új vagy használt lakás vásárlásával kívánják megoldani. Vissza nem térítendő támogatásban csak az első lakáshoz jutók részesülhetnek.

(3) A támogatás feltételei:

a) a kérelmezők a községben lakótelekkel és érvényes építési engedéllyel rendelkeznek,

b) lakásvásárlás esetén bemutatják az adásvételi szerződést.

 (4) A vissza nem térítendő támogatás 50.000.- Ft-tól 100.000.- Ft-ig terjedhet.

(5) A támogatást az önkormányzati hivatal által rendszeresített kérelem nyomtatványon lehet igényelni, a kérelmekről a képviselő-testület dönt. (3. melléklet)

Temetési támogatás

15. §

(1) A polgármester temetési támogatást állapít meg annak a természetes személynek, aki az elhunyt személy eltemettetéséről gondoskodott.

(2) A temetési támogatás összege 10.000,- Ft.

(3) A támogatás megállapításának feltétele, hogy az eltemettető és az elhunyt a haláleset időpontjában a községben állandó lakcímmel rendelkezzen.

(4) A támogatást a temetést követő 30 napon belül lehet igényelni. A kérelemhez (4. melléklet) mellékelni kell a halotti anyakönyvi kivonatot és a temetés költségéről a kérelmező nevére kiállított számlát.

(5) Nem állapítható meg a támogatás, ha az igénylő

a) a hadigondozásról szóló 1994. évi XLV. tv. alapján temetési hozzájárulásban részesül,

b) köztemetés esetén.


V. fejezet

Térítési díjak

16. §

(1) A személyes gondoskodást nyújtó ellátásokért térítési díjat kell fizetni. A tanyagondnoki szolgáltatást és a családsegítést térítménymentesen kell biztosítani. A személyes gondoskodás körébe tartozó szociális ellátások térítési díja (továbbiakban intézményi térítési díj) a szolgáltatási önköltség és a normatív állami hozzájárulás különbözete.

(2) Térítési díj fizetése nélkül veheti igénybe az ellátást az az ellátásra jogosult, aki semmiféle jövedelemmel nem rendelkezik, házi segítségnyújtás esetén, akinek a családja jövedelemmel nem rendelkezik.

17. §

(1) Megszűnik az alapellátás, ha az igénylő:

a)      a térítési díjat 2 hónapon keresztül nem fizeti be,

b)      a szolgáltatást 3 hónapon keresztül nem veszi igénybe,

c)       kéri az ellátás megszüntetését

d)      elhalálozik.

(2) Az alapellátás megszüntetése a polgármester hatásköre.

(3) Az intézményi térítési díjat a képviselő-testület évente egy alkalommal állapítja meg.

(4) A térítési díj megállapítására, beszedésére vonatkozóan e rendeletben nem szabályozott kérdések tekintetében az Sztv. 114 – 119/B. §-ában foglaltak az irányadók.



VI. fejezet

Záró rendelkezések

18. §

(1) Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba.


(2) A jelen rendelet hatályba lépésével egyidejűleg hatályát veszti a szociális ellátások helyi szabályozásáról szóló 7/2017. (X. 20.) sz. önkormányzati rendelet.

Kölked, 2019. február 18.



Csomor Tibor                                                             Zimmermann-né dr. Kovács Anikó

             polgármester                                                                                   jegyző



Záradék:

A rendelet a mai napon Kölked Község Önkormányzata honlapján és hirdetőtábláján kihirdetésre került.

Kölked, 2019. március 1.


Zimmermann-né dr. Kovács Anikó

jegyző





  1.  melléklet

KÉRELEM

települési támogatás megállapításához



I/1. Személyes adatok:

A kérelmező neve: ………………………………………………………………..………………

Születési neve: ……………………………………………………………..……………………

Anyja neve: ……………………………………………………………………………………..

Születési hely idő: ………………………………………………………………………………

Bejelentett lakóhelye: …………………………………………………………………………...

Bejelentett tartózkodási helye: ………………………………………………………………….

Társadalombiztosítási Azonosító Jele: ………………………………………………………….

Állampolgársága: ……………………………………………………………………………….

Telefonszám (nem kötelező megadni): …….…………………………………………………...

E-mail cím (nem kötelező megadni):……………………………………………………………

A kérelmező idegenrendészeti státusza (nem magyar állampolgár esetén):

€       szabad mozgás és tartózkodás jogával rendelkező, vagy

€       EU kék kártyával rendelkező, vagy

€       bevándorolt / letelepedett, vagy

€       menekült / oltalmazott / hontalan


I/2. Kérelmezővel közös háztartásban (azonos lakcímen) élők száma: ......……………….… fő

A kérelmező milyen jogcímen lakik az ingatlanban: …………………………………………..

A lakás szobáinak száma: …………………….. komfortfokozata: ……………………………

műszaki felszereltsége: …………………………………………………………………………



I/3. A kérelmezővel közös háztartásban élő személyek adatai:

Név/

Születési név

Rokonsági kapcsolat

Születés helye, ideje

Anyja neve

TAJ száma



























Kijelentem, hogy a kérelem benyújtásának időpontjában a háztartásom táblázatban feltüntetett tagjai között van olyan személy:

a) aki után vagy részére súlyos fogyatékosság vagy tartós betegség miatt magasabb összegű családi pótlékot folyósítanak; ha igen akkor e személyek száma: ………………..…………. fő

b) aki fogyatékossági támogatásban részesül; ha igen e személyek száma: ………………… fő

c ) aki gyermekélt egyedülállóként neveli; ha igen, e személyek száma: ……………...……. fő



II. Nyilatkozatok,  indoklások:

II/1. Lakhatási támogatás esetén:

 Lakásviszonyok:

A támogatással érintett lakás nagysága: …………………..………………………………m2 .

A lakásban tartózkodás jogcíme: …………………………………………………………….

A lakhatást a legnagyobb mértékben veszélyeztető kiadás: ………………………………….

 Nyilatkozom, hogy lakásfenntartási támogatásra az alábbi időpontig:……………………

jogosult vagyok                                                nem vagyok jogosult

 (a megfelelő aláhúzandó)


II/2. Gyógyszertámogatás esetén indokolás:

…………………………………………………………………………………………..…………………………………………………………………………………………………..…………………………………………………………………………………………………..……………………………………………………………………………………………………..……..………………………………………………….……………………………………………………..……..………………………………………………….

Nyilatkozom, hogy közgyógyellátásra az alábbi időpontig: ……………………

jogosult vagyok                                                nem vagyok jogosult


Nyilatkozom továbbá, hogy különleges adataimnak tárgyi eljárás során történő megismeréséhez és kezeléséhez az információs önrendelkezési jogról és az információszabadságról szóló 2011. évi CXII. törvény 3. § (3) és (7) bekezdéseire tekintettel hozzájárulok.

(a megfelelő aláhúzandó)


II/3. Rendkívüli települési támogatás esetén indoklás:

………………………………………………………………………………………...……………………..…………………………………………………………………………..……………………………………………………………………………………………………..………………………………………………………………………………………………..………………………………………………………………………………………………..………………………………………………………………………………………………..…………………………………………………………………………………………………………………….………………………………………………………………………………………………….………………………………………………………………………………………………………


III. A kérelmező, valamint a vele közös háztartásban élő személyeknek a havi jövedelme forintban:


A jövedelem típusai

A kérelmező jövedelme

  A kérelmezővel közös háztartásban élők jövedelme

Összesen

1. Munkaviszonyból és más foglalkoztatási jogviszonyból származó ebből: közfoglalkoztatásból származó








2. Társas és egyéni vállalkozásból, őstermelői, illetve szellemi és más önálló tevékenységből származó








3. Táppénz, gyermekgondozási támogatások








4. Nyugellátás és egyéb nyugdíjszerű rendszeres szociális ellátások








5. Önkormányzat, járási hivatal és munkaügyi szervek által folyósított ellátások








6. Egyéb jövedelem








7. Összes jövedelem









Az egy főre jutó jövedelem: …………………………………………..Ft/hó


NYILATKOZAT


Büntetőjogi felelősségem tudatában kijelentem, hogy

a) életvitelszerűen a lakóhelyemen / a tartózkodási helyemen élek ( a megfelelő rész aláhúzandó),

b) a közölt adatok a valóságnak megfelelnek.

Tudomásul veszem, hogy a kérelmemben közölt jövedelmi adatok valódiságát a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993- évi III. törvény 10. § (7) bekezdése alapján a szociális hatáskört gyakorló szerv – a Nemzeti Adó- és Vámhivatal hatáskörrel és illetékességgel rendelkező adóigazgatósága útján – ellenőrizheti.

Hozzájárulok a kérelmemben szereplő adatoknak, személyes és különleges adataimnak a szociális igazgatási eljárás során történő felhasználásához.


Dátum:……………………………………………………

                       

                                                                                               …………………………………………………………………………

                                                           A kérelmező aláírása


A kérelemhez csatolni kell:


A kérelmező és  a vele közös háztartásban élők jövedelmi adatainak igazolását minden esetben csatolni kell (nyugdíj esetén a nyugdíjas szelvény és nyugdíjas igazolvány).


1.    Lakhatási támogatásra vonatkozó kérelem esetén csatolni szükséges:

-     a lakás nagyságáról szóló hitelt érdemlő igazolást,

-     a kérelmező a bejelentett lakóhelyének vagy tartózkodási helyének megfelelő címre és nevére szóló bármely 2 hónapnál nem régebbi közüzemi számla,

-     a lakásban tartózkodás jogcímének igazolása.

2.    Gyógyszertámogatásra vonatkozó kérelem esetén csatolni szükséges:

-         a kérelmező kérelem benyújtását megelőző háromhavi gyógyszerköltségéről szóló háziorvosi vagy szakorvosi igazolást.

3.    Rendkívüli települési támogatásra vonatkozó kérelem esetén csatolni szükséges:

-         a kérelem indokául szolgáló tényekre, körülményekre vonatkozó, azokat alátámasztó dokumentumot, így például gyógyszertámogatásra vonatkozó támogatás iránti kérelemhez szakorvos, vagy háziorvos igazolását a kérelmező rendszeres gyógyszer-költségeiről, tartós betegség esetén szakorvosi vagy háziorvosi igazolást vagy kórházi zárójelentést;

-         betegségre, rossz egészségi állapotra való hivatkozás esetén az orvosi/kórházi igazolást.

4.         Temetési támogatásra vonatkozó kérelem esetén csatolni szükséges:

- a halotti anyakönyvi kivonat fénymásolatát,

- eredeti temetési számlát.




















Háziorvosi / szakorvosi igazolás


I. A kérelmező személyes adatai

Neve: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Születési neve: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Anyja neve: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Születési hely, év, hó, nap: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Lakóhely: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Tartózkodási hely: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Társadalombiztosítási Azonosító Jele: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .


Az orvosi igazolás kiadására gyógyszerkiadások viseléséhez nyújtható települési támogatás céljából kerül sor.


II. A társadalombiztosítás által támogatott, tartósan alkalmazott gyógyító ellátási szükségletre vonatkozó adatok


II/1. A kérelmező az alábbi tartós betegségek valamelyikében szenved:


                 a) daganatos megbetegedés,

                 b) szív- és érrendszeri megbetegedés,

                 c) cukorbetegség,

                 d) asztmatikus megbetegedések.

II/2. Havi rendszerességgel rendelt gyógyszerek (a megelőző három hónap egy havi átlagát figyelembe véve):


A gyógyszer neve

A gyógyszer 1 havi mennyisége

A gyógyszer 1 havi ára































A gyógyszer neve

A gyógyszer 1 havi mennyisége

A gyógyszer 1 havi ára


























A táblázatban a kérelmező által szedett, tb-támogatásba befogadott gyógyszert fel kell tüntetni.


III. Háziorvosra/szakorvosra (intézményi orvosra) vonatkozó adatok, a háziorvos nyilatkozata


A háziorvos/szakorvos neve: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Személy-specifikus orvosi bélyegzőjének száma: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Ágazati azonosító: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

ÁNTSZ engedély száma: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Rendelő/munkahely neve, címe: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Telefonszáma: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .


Kijelentem, hogy az igazolásban feltüntetett gyógyító ellátásra vonatkozó szükséglet kizárólag az igénylő személy orvosi dokumentációjában igazolt kezelése alapján került megállapításra.


Dátum:

P. H.


. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

háziorvos/szakorvos aláírása




                                                                                                                      2. melléklet

Megállapodás

Étkeztetés biztosításáról


Amely létrejött egyrészről Kölked Község Önkormányzata (7717 Kölked, II. Lajos u. 12.) mint ellátást nyújtó,

másrészről

a./ ellátást igénybe vevő:

neve:                                       …………………………………………………

születési neve:                        …………………………………………………

születési hely, idő:                 …………………………………………………

anyja neve:                             …………………………………………………

lakcíme:                                  …………………………………………………

TAJ szám:                              …………………………………………………

tartózkodási hely:                   …………………………………………………

illetve

b./ az ellátást igénybe vevő vagy törvényes képviselője:

neve:                           ……………………………………………………

születési neve:            ……………………………………………………

születési hely, idő:      ……………………………………………………

anyja neve:                 ……………………………………………………

lakcíme:                      ……………………………………………………

között, a mai napon az alábbi feltételekkel.


Kölked Község Önkormányzata az egyes szociális ellátásokról és sajátos helyi juttatásokról szóló 2/2019. (III. 1.) sz. önkormányzati rendeletében  étkeztetést biztosít a rendeletben írt feltételek szerint.


1.) A megállapodás tárgya

ÉTKEZTETÉS

elvitellel* helyben fogyasztással* kiszállítással*.

Az ellátást határozott* határozatlan* időre biztosítom.

Az ellátás kezdő időpontja:

……………év…………………….hó…………….nap

Az ellátás időtartama határozott idő esetén:

……………év……………………hó…………….nap


2.) Az ellátás biztosításának helye:

…………………………………………………………

* A megfelelőt kérjük megjelölni


3.) Az önkormányzat által biztosított ellátás módja:


Az önkormányzat  igény szerint munkanapokon egyszeri meleg ételt biztosít az ellátást igénybe vevőnek, az ebéd elvitele, kiszállítása, illetve helyben elfogyasztása formájában.


Helyben fogyasztás esetén az önkormányzat  biztosítja az eszközt és a kézmosási lehetőséget.

Az étel higiénikus szállításához az igénybe vevő biztosít kettő garnitúra ételhordót és gondoskodik annak tisztántartásáról.




4./ A  térítési díj megállapítására, fizetésre vonatkozó szabályok


A kérelmező  által az étkeztetésért fizetendő  térítési díj összegéről az önkormányzat az ellátás igénybevétele után, de legkésőbb az igénybevételtől számított 30 napon belül írásban tájékoztatja az ellátottat.

A fizetendő étkezési térítési díj megállapításához az ellátottnak a jogszabályoknak megfelelő jövedelemigazolást kell becsatolni és a jövedelmében bekövetkezett változást 8 napon belül írásban  be kell jelenteni az önkormányzat felé. A jogosulatlanul igénybe vett ellátás megtérítésére a  szociális igazgatásról és ellátásokról szóló 1993. évi II. törvény (továbbiakban: Sztv.) 17. § szabályai az irányadók.

Az étkeztetés térítési díja Kölked Község Önkormányzat Képviselő-testületének az étkezési térítési díjakról szóló 1/2019. (II. 1.) sz. önkormányzati rendelet 3. §-ában került meghatározásra.


5./ Az ellátás megszűnésének és megszüntetésének módja:

Az ellátás megszűnik:

- a megállapodásban feltüntetett határozott idő lejártával,

- az ellátott halálával.


Az ellátás megszüntetésre kerül az alábbi esetekben:

- az ellátott vagy törvényes képviselő kérésére,

- ha az igénybe vevő a térítési díj fizetési  kötelezettségének nem tesz eleget,

- ha az igénybe vevő a szolgáltatást 30 napot meghaladóan bejelentés nélkül nem veszi

igénybe.


Az ellátás megszüntetését a jogosult, illetve törvényes képviselője kezdeményezheti. A jogosult, illetve törvényes képviselője kezdeményezése alapján az önkormányzat  az ellátást megszünteti a felek megegyezése szerinti időpontban. A megszüntetésre vonatkozóan az ellátott köteles írásbeli kérelmet benyújtani az önkormányzatnak.

A felek jelen megállapodásban rögzítik, hogy az ellátás külön intézkedés és eljárás nélkül megszűnik, ha az igénybe vevő a szolgáltatást 30 napot meghaladóan bejelentés nélkül nem veszi igénybe. Az önkormányzat az ellátás megszüntetéséről, valamint a megszüntetés ellen tehető panaszról írásban értesíti a jogosultat, illetve a törvényes képviselőjét.


6./ Az ellátást igénybe vevők tájékoztatása:


Jelen megállapodásban foglaltakon túlmenően az önkormányzat  az ellátottat tájékoztatja:

- az önkormányzat által vezetett nyilvántartásokról,

- a panaszjog gyakorlásának módjáról.



7./ A panasztétel lehetősége, ennek kivizsgálási módja:


A megállapodásban foglalt, az önkormányzat részéről fennálló kötelezettségek teljesítésével

kapcsolatos panasz kivizsgálása Kölked Község Képviselő-testületének feladatkörébe tartozik. A panasz elbírálására jogosult 15 napon belül tájékoztatja a panasztevőt intézkedéséről. Ha a panasztevő az önkormányzat   megtett intézkedésével nem ért egyet, a panasz elbírálásáról szóló értesítés kézhezvételétől számított 8 napon belül a fenntartóhoz fordulhat, a fenntartónak címzett és hozzá benyújtott fellebbezéssel.


8./ A megállapodás módosítása:


- A megállapodás módosítására kerül sor, ha azt jogszabályi változás teszi indokolttá.

- A megállapodás módosítására egyébként csak mindkét fél (önkormányzat – ellátást igénybe vevő) közös megegyezése esetén kerül sor.

- A határozott idejű ellátás lejárta után az ellátás  csak újabb megállapodás megkötésével biztosítható.


9./ Az ellátott vagy törvényes képviselője a tájékoztatás és jelen megállapodás ismeretében:


- igényli a leírt feltételekkel az ellátást,

- vállalja a térítési díj határidőn belüli fizetését,

- adataiban, valamint az ellátásra jogosultság feltételeiben való változásról, továbbá minden olyan körülményről, amely az ellátást és a  térítési díjfizetési kötelezettséget érinti, 8 napon belül tájékoztatja az ellátást biztosító önkormányzatot.

Az ellátott vagy törvényes képviselője kijelenti, hogy az ellátás megkezdése előtt a törvényben előírt tájékoztatást megkapta, az abban foglaltakat és jelen megállapodásban kikötötteket tudomásul vette és tiszteletben tartja.


10./ Jelen megállapodásban nem szabályozott kérdésekben a Polgári Törvénykönyv és a

szociális ellátásokra vonatkozó mindenkori jogszabályok rendelkezései az irányadóak.


Kelt: ……………………………………………..


……………………                                                               …………………………..

ellátást igénybe vevő,                                                            Kölked Község Polgármestere

illetve törvényes képviselő




A megállapodás egy példányát átvettem:

…………………………………………… …………………………………………………

dátum aláírás


3.melléklet


KÉRELEM

első lakáshoz jutók támogatásának igényléséhez



IGÉNYLŐ

HÁZASTÁRS (ÉLETTÁRS)

1.

Név:



2.

Születési név:



3.

Anyja neve:



4.

Születési hely, idő:



5.

Adóazonosító jel:



6a.

Lakcím:



6b.

Tartózkodási hely:



7.

Mióta lakik a lakóhelyen:




8.         Az igénylő:  egyedülálló               házas             tartós élettársi kapcsolatban él    


9.         Családtagok száma:  .............. fő

           

            Családtagok adatai:

            név: …………………………………           születési ideje: ………………….

            név: …………………………………           születési ideje: ………………….

név: …………………………………           születési ideje: ………………….

10.       Az igénylőnek volt-e már  lakóingatlana Kölkeden?

            IGEN                     NEM

11.       Részesült-e az igénylő, házastársa (élettársa), vele együtt költöző családtagja már önkormányzati támogatásban:

IGEN                          NEM

12.       A támogatást az igénylő:

1. lakás/ház építéséhez                                   2. lakás/ház vásárlásához

            igényli.

13.       Lakás/ház ÉPÍTÉS esetén az építkezés pontos helye:

Kölked, ………………………………………………………………………………….

14.       Lakás/ház VÁSÁRLÁS esetén a lakás jellemző adatai:

- A megvásárolni kívánt lakás/ház pontos címe: Kölked, ..…………………………….

            - A lakás/ház vásárlásának időpontja: …………………………………………………..


NYILATKOZAT


Büntetőjogi felelősségünk tudatában kijelentjük, hogy a kérelemben szereplő nyilatkozataink a valóságnak megfelelnek.

Tudomásul vesszük, hogy valótlan adat közlése a hatóság félrevezetésének minősül, és a hatályos önkormányzati rendeletben foglaltaknak megfelelően a biztosított támogatást azonnal és egy összegben, kamataival együtt vissza kell fizetni.

Hozzájárulunk ahhoz, hogy e-nyomtatványon feltüntetett személyes adatainkat, hozzátartozóink személyes adatait a jogosultság megállapítása és teljesítése céljából kezeljék.


Kölked, ….…. év       …………….. hó …… nap


………………………………….                                             .……………………………….

                  igénylő                                                                               házastárs (élettárs)


A KÉRELEMHEZ AZ ALÁBBI MELLÉKLETEKET KÉRJÜK CSATOLNI:

-          lakás/ház vásárlás esetén: 6 hónapnál nem régebben megkötött adásvételi szerződést vagy földhivatali tulajdoni lap másolatot,

-          építés esetén: jogerős építési engedélyt.

-          lakcímkártyák másolatát, melyen már a megvásárolt vagy épített ingatlan címe van

Kérjük a kérelem pontos kitöltését és a szükséges mellékletek csatolását!



4. melléklet


KÉRELEM

temetési költségek támogatásának igényléséhez

A kérelmező

Neve: ………………………………………………………………..………………

Születési neve: ……………………………………………………………..……………………

Anyja neve: ……………………………………………………………………………………..

Születési hely idő: ………………………………………………………………………………

Bejelentett lakóhelye: …………………………………………………………………………...

Bejelentett tartózkodási helye: ………………………………………………………………….

Adóazonosító jele: ………………………………………………………………………………

Állampolgársága: ……………………………………………………………………………….

Telefonszám (nem kötelező megadni): …….…………………………………………………...

E-mail cím (nem kötelező megadni):……………………………………………………………


Az elhunyt

Neve: ……………………………………………………………………………………………

Születési helye, ideje: …………………………………………………………………………...

Anyja neve: ……………………………………………………………………………………..

Haláleset helye, ideje: …………………………………………………………………………..

Halotti anyakönyvi kivonat száma: ……………………………………………………………..

Temetési számla száma: ………………………………………………………………………...


A számlával igazolt temetési költség összesen [Ft]: ……………………………………………