Bóly Város Önkormányzata Képviselő-testületének 10/2011. (VIII. 31.) önkormányzati rendelete

a Szervezeti és Működési Szabályzatáról

Hatályos: 2021. 12. 01- 2023. 06. 01

Bóly Város Önkormányzata Képviselő-testületének 10/2011. (VIII. 31.) önkormányzati rendelete

a Szervezeti és Működési Szabályzatáról

2021.12.01.

Bóly Város Önkormányzat Képviselő-testülete a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény 1. § (6) bekezdés a) pontjában kapott felhatalmazás alapján, az 1990. évi LXV. törvény 10. § (1) bekezdés b) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:

1. Az önkormányzat elnevezése és jelképei

1. § (1) Az önkormányzat hivatalos megnevezése: Bóly Város Önkormányzat.

(2) Az önkormányzat székhelye: 7754 Bóly, Rákóczi Ferenc utca 3. szám.

(3)1 Az önkormányzat hivatalának elnevezése és székhelye: Bólyi Közös Önkormányzati Hivatal (7754 Bóly, Rákóczi Ferenc utca 3.)

2. § (1) Az önkormányzat jelképei: címer, zászló.

(2) Bóly Város Önkormányzata címerének és zászlójának leírását a rendelet 1. melléklete tartalmazza.

(3) A Képviselő-testület a címer és a zászló használatának rendjét külön rendeletben szabályozza.

(4) Az önkormányzat az alábbi pecséteket használja:

a)2 Bóly Város Önkormányzat Képviselő-testülete;

b)3 Bóly Város Önkormányzata;

c)4 Bólyi Közös Önkormányzati Hivatal;

d)5

e)6

f) Bóly Város Polgármestere; Bóly Város Polgármestere Bóly címerrel;

g)7 Bólyi Közös Önkormányzati Hivatal Jegyzője;

(6) Bóly Város Önkormányzata Képviselő-testülete pecsétjét kell használni:

a) a Képviselő-testület üléseiről készített jegyzőkönyvek hitelesítésére,

b) a testület által adományozott okleveleken,

c) az önkormányzat nemzetközi kapcsolatait tükröző és rögzítő dokumentumokon.

d) az önkormányzat nevében megkötött szerződéseken, munkaügyi dokumentumokon

(7) A Képviselő-testület kitüntető címek és díjak alapítását és azok adományozásának rendjét külön önkormányzati rendeletben szabályozza.

2. Az önkormányzati jogok

3. § Az önkormányzat – a törvény keretei között – önállóan szabályozhatja, illetve egyedi ügyekben szabadon igazgathatja a feladat- és hatáskörébe tartozó helyi közügyeket. Döntését az Alkotmánybíróság, illetve bíróság kizárólag jogszabálysértés esetén bírálhatja felül.

4. § (1) Az önkormányzat – saját felelősségére – vállalkozási tevékenységet folytathat. Ennek megfelelően közvetlenül részt vehet vállalkozásokban, azonban vállalkozása a kötelező feladatainak ellátását nem veszélyeztetheti.

(2) Az önkormányzat a helyi önkormányzati politikával, illetve annak eszközeivel, módszereivel és konkrét formáival vállalkozásélénkítő környezetet teremt.

5. § A helyi önkormányzat véleményt nyilváníthat és kezdeményezést tehet a feladat- és hatáskörébe nem tartozó, de a helyi közösséget érintő ügyekben. E jogával különösen abban az esetben él, ha az ügy településfejlesztéssel és üzemeltetéssel, lakossági közszolgáltatások fejlesztésével áll szoros kapcsolatban. Az önkormányzat vállalkozásban való részvételt megelőzően szakértői véleményt kérhet, illetőleg közgazdasági költség-haszon elemzést végeztethet. Ilyen ügyekben – a polgármester indítványára – a képviselő-testület csak a közvetlenül érintett lakossági réteg, érdekképviseleti szerv vagy társadalmi szervezet meghallgatása után nyilvánít véleményt, illetve tesz kezdeményezést.

6. §8 Önkormányzati döntést a helyi önkormányzat képviselő-testülete – annak felhatalmazására bizottsága, jegyző, társulás, a polgármester –, illetőleg a helyi népszavazás hozhat.

3. Feladatok és hatáskörök

7. §9 A képviselő-testület a helyi közszolgáltatások szervezésében, a helyi társadalom- és gazdaságszervező munkában – ezek fejlesztése érdekében – együttműködik a megyei önkormányzattal, társulásokkal és a civil szervezetekkel. A koordináció keretében cél a megyei tervek, koncepciók, elképzelések kidolgozásában való közvetlen részvétel, valamint azok egyeztetése a helyi elképzelésekkel.

8. § (1) Az önkormányzat törvényben meghatározott kötelezően előirt, illetve önként vállalt feladat- és hatásköröket lát el.

(2)10 A helyi közügyek, valamint a helyben biztosítható közfeladatok körében ellátandó helyi önkormányzati feladatok különösen:

1. településfejlesztés, településrendezés;

2. településüzemeltetés (köztemetők kialakítása és fenntartása, a közvilágításról való gondoskodás, kéményseprő-ipari szolgáltatás biztosítása, a helyi közutak és tartozékainak kialakítása és fenntartása, közparkok és egyéb közterületek kialakítása és fenntartása, gépjárművek parkolásának biztosítása);

3. a közterületek, valamint az önkormányzat tulajdonában álló közintézmény elnevezése;

4. egészségügyi alapellátás, az egészséges életmód segítését célzó szolgáltatások;

5. környezet-egészségügy (köztisztaság, települési környezet tisztaságának biztosítása, rovar- és rágcsálóirtás);

6. óvodai ellátás;

7. kulturális szolgáltatás, különösen a nyilvános könyvtári ellátás biztosítása; a kulturális örökség helyi védelme; a helyi közművelődési tevékenység támogatása;

8. szociális, gyermekjóléti szolgáltatások és ellátások;

9. lakás- és helyiséggazdálkodás;

10. helyi környezet- és természetvédelem, vízgazdálkodás, vízkárelhárítás;

11. honvédelem, polgári védelem, katasztrófavédelem, helyi közfoglalkoztatás;

12. helyi adóval, gazdaságszervezéssel és a turizmussal kapcsolatos feladatok;

13. a kistermelők, őstermelők számára - jogszabályban meghatározott termékeik - értékesítési lehetőségeinek biztosítása, ideértve a hétvégi árusítás lehetőségét is;

14. sport, ifjúsági ügyek;

15. nemzetiségi ügyek;

16. közreműködés a település közbiztonságának biztosításában;

17. víziközmű-szolgáltatás, amennyiben a víziközmű-szolgáltatásról szóló törvény rendelkezései szerint a helyi önkormányzat ellátásért felelősnek minősül.

(3)11

(4)12 Az önkormányzat önként vállalhatja minden olyan helyi közügy önálló megoldását, amelyet jogszabály nem utal más szerv kizárólagos hatáskörébe. Az önként vállalt helyi közügyekben az önkormányzat mindent megtehet, ami jogszabállyal nem ellentétes. Az önként vállalt helyi közügyek megoldása nem veszélyeztetheti a törvény által kötelezően előírt önkormányzati feladat- és hatáskörök ellátását, finanszírozása a saját bevételek, vagy az erre a célra biztosított külön források terhére lehetséges. Az önként vállalt feladatokról általában az éves költségvetésben – a fedezet biztosításával egyidejűleg – kell dönteni.

(5) A közfeladat önkéntes vállalásához, illetve ellátásának megszüntetéséhez a képviselő-testület minősített többséggel hozott döntése szükséges.

(6) Az önkormányzat önként vállalt feladatként gondoskodik:

a)13

b)

c)

d)

e)

f)

g) FTTH optikai hálózat (a kábeltelevízió és internet) működtetéséről,

h) családok átmeneti otthona működtetéséről,

i)14

j)15,16

(7)1718

a)19

b)

c)20

d)21

e)

f)22

g)23

9. § (1) Az önkormányzat jogi személy. Az önkormányzati feladat- és hatáskörök a képviselő-testületet illetik meg. A képviselő-testületet a polgármester képviseli.

(2)24 Az önkormányzati feladatokat a képviselő-testület és szervei: a polgármester, a képviselő-testület bizottságai, a közös önkormányzati hivatal, a jegyző és a társulások látják el.

(3)25 A képviselő-testület egyes hatásköreit a polgármesterre, bizottságaira, valamint törvényben meghatározottak szerinti társulására ruházhatja át. E hatáskör gyakorlásához utasítást adhat, valamint a hatáskört visszavonhatja. A képviselő-testület átruházott hatásköreit a 8. melléklet tartalmazza. Az átruházott hatáskör tovább nem ruházható. Hatáskört átruházni csak rendelettel lehet. Az átruházott hatáskörben eljáró a hozott döntésekről a testület soron következő ülésén köteles beszámolni.

(4)26 Bármelyik képviselő kezdeményezheti, hogy a képviselő-testület vizsgálja felül bizottságának, a polgármesternek, a jegyzőnek, a társulásoknak – a képviselő-testület által átruházott hatáskörben – önkormányzati ügyben hozott döntését.

(5)27 A képviselő-testület hatásköréből nem ruházható át:

1. a rendeletalkotás;

2. szervezetének kialakítása és működésének meghatározása, a törvény által hatáskörébe utalt választás, kinevezés, vezetői megbízás;

3. a helyi népszavazás elrendelése, kitüntetések és elismerő címek alapítása;

4.28 a gazdasági program, a hitelfelvétel, a kötvénykibocsátás, a kölcsönfelvétel vagy más adósságot keletkeztető kötelezettségvállalás, alapítványi forrás átvétele, átadása;

5. önkormányzati társulás létrehozása, megszüntetése, abból történő kiválás, a társulási megállapodás módosítása, társuláshoz, érdekképviseleti szervezethez való csatlakozás, abból történő kiválás;

6. megállapodás külföldi önkormányzattal való együttműködésről, nemzetközi önkormányzati szervezethez való csatlakozás, abból történő kiválás;

7. intézmény alapítása, átszervezése, megszüntetése;

8. közterület elnevezése, köztéri szobor, műalkotás állítása;

9. eljárás kezdeményezése az Alkotmánybíróságnál;

10. a bíróságok ülnökeinek megválasztása;

11. állásfoglalás intézmény átszervezéséről, megszüntetéséről, ellátási, szolgáltatási körzeteiről, ha a szolgáltatás a települést is érinti;

12. a települési képviselő, polgármester méltatlansági és a vagyonnyilatkozati eljárással kapcsolatos, továbbá összeférhetetlenségi ügyében való döntés;

13. az önkormányzati képviselői megbízatás megszűnéséről való döntés, ha a képviselő egy éven át nem vesz részt a képviselő-testület ülésén;

14. a településfejlesztési eszközök és a településszerkezeti terv jóváhagyása;

15. területszervezési kezdeményezés;

16. amit törvény a képviselő-testület át nem ruházható hatáskörébe utal.

17.29 a helyi önkormányzati vagyon tulajdonjogának a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény (a továbbiakban: Mötv.) 108. § szerinti ingyenes átruházására vagy nemzeti vagyon tulajdonjogának ingyenes átvételére vonatkozó döntés.

(6) A képviselő-testület a feladatkörébe tartozó közszolgáltatások céljából önkormányzati intézményt, vállalatot, más szervezetet (a továbbiakban együtt: intézmény) alapíthat, kinevezi a vezetőiket. Az önkormányzat intézményeinek jegyzékét az 6. melléklet tartalmazza.

4. A képviselő-testület összehívása

10. § (1)30 A képviselő-testület tagjainak száma 7 fő.

(2) A testület szükség szerint, de évente legalább 6 alkalommal ülésezik.

(3) A képviselő-testület alakuló, soros, soron kívüli, ünnepi és rendkívüli ülést tart.

a)3132 A képviselő-testület – az Mötv. 43. § rendelkezéseire tekintettel – alakuló ülését a települési önkormányzati választás eredményének jogerőssé válását követő tizenöt napon belül tartja.

b) A képviselő-testület soros ülését mindig keddi napokon tartja, nem előre meghatározott időpontokban, az önkormányzat székhelyén.

c) A képviselő-testület előzetes döntése, továbbá a képviselők egynegyedének, vagy a testület bármely bizottságának – a napirendet és időpontot tartalmazó – indítványa alapján soron kívüli ülést kell összehívni.

d) Az indítványt a polgármesternél kell előterjeszteni, aki az indítvány benyújtásától számított 10 napon belül összehívja a testületet. A képviselők az indítványt saját kezűleg aláírják.

e) A képviselő-testület – döntése alapján - ünnepi ülést tarthat.

f) Rendkívüli ülést a polgármester előre nem tervezhető, azonnali döntést igénylő esetben hívhat össze. A képviselő-testület eseti határozattal is rendelkezhet rendkívüli ülés megtartásáról.

(4) Az ülésnap a megszavazott napirend megtárgyalásának befejezéséig tart, elnapolás esetén az ülést az eredeti napirendi pontokkal kell folytatni.

(5) A képviselő-testület kétfordulós rendszerben tárgyal meg minden olyan kérdést, amelyet polgármester, bizottság, vagy a képviselők legalább egynegyede így indítványoz megtárgyalni.

11. § (1)33 A képviselő-testület ülését a polgármester – akadályoztatása esetén az alpolgármester – együttes akadályoztatásuk esetén polgármester és alpolgármester figyelmen kívül hagyva megállapítandó korelnök hívja össze, aki a képviselő-testület elnöke. Ha a képviselő-testület ülését a helyi önkormányzatok törvényességi ellenőrzéséért felelős szerv azért hívja össze, mert a polgármester a települési képviselők egynegyedének illetőleg a képviselőtestület bizottságának indítványára nem hívta össze az ülést, annak levezetésére a képviselő-testület által a tagjai sorából egyszerű többséggel megválasztott levezető elnök köteles.

(2) A képviselő-testület tagjait az ülés helyének és napjának, kezdési időpontjának, a fő napirendi pontok tárgyának és előterjesztőjének, továbbá az egyéb napirendi pontok tárgyának megjelölését tartalmazó meghívóval kell összehívni.

(3)34 A soros és soron kívüli ülésre szóló meghívót az ülés anyagával együtt a képviselőknek és a tanácskozási joggal meghívottaknak olyan időpontban kell megküldeni, hogy azt a testületi ülés napját megelőzően legalább 3 nappal megkapják. A meghívót és az előterjesztéseket elektronikus úton is meg lehet küldeni a képviselőtestület tagjainak. A rendkívüli ülésre szóló meghívót – lehetőség szerint az előterjesztéssel együtt – pedig az ülés előtt legalább 24 órával előbb ki kell kézbesíteni. Rendkívül sürgős esetben lehetőség van a képviselő-testület ülésének személyesen vagy telefonon történő összehívására.

12. § (1) A képviselő-testület üléseinek időpontjáról a nyilvánosságot értesíteni kell a település honlapján.

(2) A képviselő-testület tagjain kívül minden nyilvános ülésre meghívja:

a) a jegyzőt (az ülés anyagának megküldésével, tanácskozási joggal);

b)35 az érintett napirendi pont vonatkozásában a közös önkormányzati hivatal belső szervezeti egységeinek vezetőit (az ülés anyagának megküldésével, tanácskozási joggal);

c) a napirendi pontok előterjesztőit (a meghívó és a vonatkozó előterjesztés megküldésével);

d)36 a Bólyi Kulturális Egyesület, Bólyi Ipartestület képviselőit a szervezetet érintő ügyben (a meghívó és a vonatkozó előterjesztés megküldésével).

(3) A képviselő-testület zárt üléseire a képviselő-testület tagjain kívül meg kell hívni:

a) a jegyzőt;

b)37

c)38

d)39 aljegyzőt;

e)4041

(3a)42 A polgármester döntése alapján a zárt ülésre meghívható:

a) az érintett személy;

b) a szakértő;

c) a közös önkormányzati hivatal ügyintézője.

(4)43 Nemzetiségi önkormányzat elnöke kizárólag az általa képviselt nemzetiséget érintő ügy napirendi tárgyalásakor vehet részt zárt ülésen.

5. Az előterjesztés

13. § (1) Előterjesztésnek minősül a képviselő-testület, annak bizottsága, illetve a polgármester, valamint a jegyző által előzetesen javasolt rendelet-és határozattervezet, beszámoló és tájékoztató.

(2) A testületi ülésre az előterjesztés – fő szabályként - írásban kerül benyújtásra.

(3) A képviselő-testület elé kerülő előterjesztés két részből áll:

a) Első rész:

aa) az előterjesztés címének, tárgyának pontos meghatározása;

ab) utalás arra, hogy a téma szerepelt-e már korábban a testület előtt, és ha igen, milyen döntés született, és azt milyen eredménnyel hajtották végre;

ac) lehetőségek, szükségszerűségek és következmények bemutatása;

ad) különböző megoldási lehetőségek és azok pénzügyi hatásainak, illetve ezeket ae) alátámasztó gazdasági számítások bemutatása;

af) tárgykört rendező jogszabályok rövid ismertetése.

b) Második rész:

ba) egyértelműen megfogalmazott határozati javaslat (az esetleges alternatív javaslatok megfelelő elkülönítésével);

bb) indítvány az esetleges korábbi testületi határozat hatályban tartására (megerősítésére), vagy hatályon kívül helyezésére;

bc) a végrehajtásért felelős szerv vagy személy megnevezése;

bd) végrehajtási határidő(k) megjelölése (meghatározott időpont / azonnal / folyamatos).

(4) Az egyedi ügyekre vonatkozó előterjesztések a tényállás lényeges elemeit és a határozati javaslatot tartalmazzák.

(5) Az előterjesztések előkészítése során be kell tartani a következőket:

a) az előterjesztés elkészítéséért, az érdekeltekkel való lebonyolításért az előterjesztő a felelős;

b) több szervezeti egységet érintő előterjesztés előkészítése során a szükséges koordinációt le kell folytatni.

14. § (1) Előterjesztést tehetnek:

a) a polgármester,

b) az alpolgármester,

c) a bizottságok elnökei,

d) a jegyző,

e) valamint a képviselő-testület által felkért szervek, szervezetek vezetői.

(2) Az előterjesztés – kivéve a rendelettervezeteket, koncepciókat – legfeljebb 5 oldal terjedelmű lehet, amelyhez a legszükségesebb adatokat tartalmazó mellékletek csatolhatók.

6. A képviselő-testület ülése, az ülésvezetés szabályai

15. § (1) A képviselő-testület ülése nyilvános.

(2)44 A képviselő-testület zárt ülésére az Mötv. rendelkezéseit kell alkalmazni.

(3)4546 A képviselő-testült üléséről a polgármester – tartós akadályoztatása esetén a jegyző – az önkormányzati hivatal hirdetőtáblájára kifüggesztve tájékoztatja a lakosságot.

16. § (1)47 A képviselő-testület alakuló ülését a polgármester hívja össze és vezeti.

(2)48 A képviselő-testület ülését a polgármester - akadályoztatása esetén az alpolgármester - vezeti. A polgármesteri és az alpolgármesteri tisztségek egyidejű betöltetlensége, illetve egyidejű tartós akadályoztatásuk esetén az ülés vezetését a polgármester és alpolgármester figyelmen kívül hagyva megállapítandó korelnök látja el.

(3) Az ülés megnyitásakor a polgármester tájékoztatja a testületet a távollevő képviselőkről és közli a távollét bejelentett indokát, valamint azt, hogy az ülés összehívása szabályszerűen történt-e, majd megállapítja a határozatképességet a jelenléti ív alapján.

(4) A képviselő-testületi ülés akkor határozatképes, ha az ülésen a képviselőknek több mint fele jelen van. Az ülésteremben tartózkodó képviselőt a határozatképesség megállapításakor és a szavazáskor is jelenlévőnek kell tekinteni. Határozatképtelenség vagy az ülés megszakadása esetén a testületet 15 napon belüli időpontra újból össze kell hívni.

(5) Határozatképesség esetén a polgármester javaslatot tesz az ülés napirendjére, de bármely képviselő és a jegyző is jogosult a meghívóban feltüntetett napirendek vonatkozásában javaslattal élni.

(6) A polgármester vagy a képviselő, illetve a jegyző javasolhatja bármelyik napirendi pont tárgyalásának elnapolását, illetve kezdeményezheti több napirend összevontan történő tárgyalását.

7. Tanácskozási rend

17. §49 A képviselő-testület a lejárt határidejű testületi határozatok végrehajtásáról a polgármester által kap tájékoztatást. A polgármester szükség szerint kiegészítheti az előző soros testületi ülés óta tett fontosabb intézkedéseiről és a beszámolási időszak legfontosabb eseményeiről szóló tájékoztatóját, valamint a témakörökhöz kapcsolódóan a képviselők részére biztosítja a hozzászólás lehetőségét.

18. § (1) A tanácskozás rendjének fenntartásáról a polgármester gondoskodik. Ennek során:

a) figyelmezteti azt a hozzászólót, aki eltér a tárgyalt témától, vagy a tanácskozáshoz nem illő, sértő kifejezéseket használ;

b) rendre utasítja azt a képviselőt, aki a képviselő-testület tagjához méltatlan magatartást tanúsít, továbbá e rendeletnek a tanácskozási rendre, illetve a szavazásra vonatkozó rendelkezéseit megszegi.

(2) A nyilvános ülésen megjelent állampolgárok a számukra kijelölt helyet foglalhatják el. A tanácskozás rendjének megzavarása esetén a polgármester rendreutasítja a rendzavarót, ismétlődő rendzavarás esetén pedig az érintettet a terem elhagyására is kötelezheti.

(3) Ha a képviselő-testület ülésén olyan rendzavarás történik, amely a tanácskozás folytatását lehetetlenné teszi, a polgármester az ülést határozott időre félbeszakíthatja. Ha nem talál meghallgatásra, elhagyja az üléstermet és ezzel az ülés félbeszakad. A testületi ülés elnöki összehívásra folytatódik.

(4) A polgármesternek a rendfenntartás érdekében tett intézkedései ellen felszólalni, azokat visszautasítani, azokkal vitába szállni nem lehet.

8. A hozzászólások és a vita

19. § (1) A polgármester a napirendek sorrendjében minden előterjesztés felett külön-külön nyit vitát, melynek során az előterjesztő a napirendhez a vita előtt szóban kiegészítést tehet.

(2) A bizottságok elnökei ismertetik a bizottságuk álláspontjait, valamint a bizottsági tagok kérésére a bizottsági tagok külön véleményét és annak indokolását.

(3) A képviselők és a tanácskozási joggal megjelentek a napirendhez való hozzászólási szándékukat az ülés elnökének jelzik. A képviselői felszólalásokra a jelentkezés sorrendjében kerülhet sor.

(4) Azt a felszólalót, aki eltér a napirendi pont tárgyától, a polgármester felszólíthatja, hogy térjen a tárgyra, kétszeri felszólítás után megvonhatja tőle a szót. Akitől a szót megvonták, ugyanabban az ügyben nem szólalhat fel újra.

(5) A nyilvános képviselő-testületi ülésen megjelent állampolgároknak a polgármester kérdést, hozzászólást engedélyezhet egy-egy napirendi ponthoz. A hozzászólás időtartama 5 perc lehet. Az adott ügyhöz ismételt hozzászólást a polgármester engedélyezhet, legfeljebb 3 perc időtartamban. A polgármester további megszólalási lehetőséget csak indokolt esetben engedélyezhet.

(6) A polgármester lehetőséget adhat arra, hogy a vitában érintett részvevő személyek – személyes érintettség címén – 5 perc időtartamban megjegyzést tehessenek.

20. § A jegyzőnek a tanácskozás bármely szakaszában jogában áll – a hozzászólást, javaslatot, indítványt stb. megszakítva is – a törvényességet érintően észrevételt tenni.

9. Ügyrendi kérdés

21. § (1) Ügyrendi kérdésben bármelyik képviselő bármikor szót kérhet. Az ügyrendi javaslatok felett a képviselő-testület vita nélkül határoz.

(2) A képviselő ügyrendi hozzászólás keretében tett azon indítványát, mely a vita lezárását és a határozati javaslat illetve a módosító határozati javaslatok azonnali szavazásra bocsátását javasolja - a polgármester szavazásra bocsátja.

(3) Ügyrendi javaslat a képviselő-testület ülésének vezetésével, rendjével összefüggő, a tárgyalt napirendi pont tartalmát érdemben nem érintő, döntést igénylő eljárási kérdésre vonatkozó javaslat.

(4) Az ügyrendi kérdésben szót kérő képviselőnek az elnök felhívására meg kell jelölnie a rendelet azon szabályát, amelyre hivatkozik. Amennyiben az ülés elnöke megállapítja, hogy a hozzászólás nem ügyrendi kérdésben történik, a képviselőtől megvonja a szót. Ez esetben sincs vitának helye.

(5) A nyilvános képviselő-testületi ülésen megjelent állampolgároknak a polgármester kérdést, hozzászólást engedélyezhet egy-egy napirendi ponthoz. A hozzászólás időtartama 5 perc lehet. Az adott ügyhöz ismételt hozzászólást a polgármester engedélyezhet, legfeljebb 5 perc időtartamban. A polgármester további megszólalási lehetőséget csak indokolt esetben engedélyezhet.

10. Szavazás rendje

22. § (1) Az előterjesztő a javaslatot, illetve a képviselő a módosító javaslatát – saját indítvánnyal, illetve a vitában elhangzott módosító javaslatok, kiegészítések elfogadásával – a vita lezárásáig megváltoztathatja, vagy a szavazás megkezdéséig azt bármikor visszavonhatja.

(2) A vita lezárása után, a szavazás megkezdése előtt a jegyzőnek szót kell adni, ha a javaslatok törvényességét illetően észrevételt kíván tenni.

(3) Ha a napirendi ponthoz több felszólaló nincs, a polgármester a vitát lezárja. A vitában elhangzottakat összefoglalja, majd a javaslatokat logikai sorrendben bocsátja szavazásra. Ezt követően megállapítja a szavazás eredményét és ismerteti a hozott döntést.

(4) A javaslat elfogadásához a jelenlevő képviselők több mint felének igen szavazata szükséges.

(5)50 A képviselő-testület döntéshozatalából kizárható az, akit, vagy akinek a közeli hozzátartozóját az ügy személyesen érinti. A képviselő köteles bejelenteni a személyes érintettséget. A kizárásról az érintett képviselő kezdeményezésére, vagy bármely képviselő javaslatára a képviselő-testület dönt. A kizárt képviselőt a határozatképesség szempontjából jelenlevőnek kell tekinteni.

(6)51 Amennyiben a képviselő az Mötv. 49. §-a szerinti személyes érintettségét nem jelenti be, és a képviselő-testület így nem határoz a döntésből való kizárásáról, és ezt a testületi ülést követő 60 napon belül bárki írásban jelzi, akkor:

a) a döntés hatályban marad, ha azt legalább 3 képviselő megszavazta,

b) a döntést ismételten a testület elé kell terjeszteni megerősítésre, vagy elvetésre, ha az 3 szavazatnál kevesebbel lett elfogadva.

(7)52 Amennyiben a képviselő 3 vagy annál több alkalommal mulasztotta el a kizárási ok bejelentését, úgy a képviselő-testület legfeljebb 12 hónap időtartamra a képviselő tiszteletdíjat csökkentheti vagy meg is vonhatja teljes mértékben.

23. § (1)53 Minősített többség szükséges az alábbiak esetében:

a) rendeletalkotás;

b) a képviselő-testület szervezetének kialakítása és működésének meghatározása, továbbá a törvény által hatáskörébe utalt választás, kinevezés, vezetői megbízás;

c) önkormányzati társulás létrehozása, megszüntetése, abból történő kiválás, a társulási megállapodás módosítása, társuláshoz és érdekképviseleti szervezethez való csatlakozás, abból történő kiválás;

d) megállapodás külföldi önkormányzattal való együttműködésről, nemzetközi önkormányzati szervezethez való csatlakozás, abból való kiválás;

e) intézmény alapítása, átszervezése, megszüntetése;

f) önkormányzati képviselő kizárása a döntéshozatalból;

g) összeférhetetlenség, valamint méltatlanság megállapításához, a képviselői megbízatás megszűnéséről való döntéshez;

h) az Mötv. 46. § (2) bekezdés c) pontja szerinti zárt ülés elrendelése;

i) a képviselő-testület megbízatásának lejárta előtti feloszlatása;

j) a polgármester sorozatos törvénysértő tevékenysége, mulasztása miatt, továbbá vagyonnyilatkozat-tételi kötelezettsége szándékos elmulasztása vagy a valóságnak nem megfelelő teljesítése esetén ellene - a tisztségének megszüntetésére irányuló - kereset benyújtása;

k) közfeladat önkéntes vállalása, ill. vállalásának megszüntetése.

l)54 az Mötv. 108. § szerinti ingyenes átruházására vagy nemzeti vagyon tulajdonjogának ingyenes átvétele

(2) A minősített többséghez a megválasztott képviselők több mint felének a szavazata szükséges.

24. §55 (1) A képviselő-testület döntéseit (határozat, rendelet) nyílt szavazással hozza. Titkos szavazást tarthat mindazokban az ügyekben, amelyekben zárt ülést köteles tartani, illetve zárt ülést tarthat. A polgármester nyomatékosan felhívja a figyelmet a tárgyalt ügy bizalmas kezelésére és az azzal kapcsolatos titoktartási kötelezettségre.

(2) A szavazatok összeszámlálásáról a polgármester gondoskodik. Összeférhetetlensége, távolléte, tisztség betöltetlensége, illetve tartós akadályoztatása esetén az alpolgármester, amennyiben az Ő személyével szemben is kizárási ok merült fel, a tisztség betöltetlensége, illetve tartós akadályoztatása esetén a jelen lévők közötti korelnök. Ha az eredmény megállapításával kapcsolatban kétség merül fel, a szavazást meg kell ismételtetni.

(3) Eredménytelen szavazás esetén az előterjesztő az előterjesztést szükségképpen átdolgozza, kiegészíti és a képviselő-testület a soron következő ülésén azt újból megtárgyalja.

(4)56 A titkos szavazást a képviselő-testület rendeli el egyszerű többséggel. A titkos szavazást a jegyző bonyolítja le.

(5) A titkos szavazás borítékba helyezett szavazólapon, urna igénybevételével történik.

(6) A jegyző összeszámolja a szavazatokat és megállapítja az érvényes és érvénytelen szavazatok számát, arányát.

(7) A titkos szavazást a zárt ülésről készült jegyzőkönyv tartalmazza, amennyiben nem zárt ülés keretében kerül sor a szavazásra úgy külön jegyzőkönyv készül. A titkos szavazásról az alábbi adatokat szükséges jegyzőkönyvben rögzíteni:

a) a szavazás helyét és napját (amennyiben nem zárt ülés keretében kerül sor a szavazásra),

b) a szavazás során felmerült körülményeket,

c) a szavazás eredményét,

d) a jegyzőkönyvvezető nevét (amennyiben nem zárt ülés keretében kerül sor a szavazásra)

e) a polgármester és a jegyző aláírását.

(8) A szavazás eredményét a szavazatok összeszámláló személy ismerteti a képviselő-testülettel.

25. § (1) Név szerinti szavazást kell elrendelni, ha azt törvény írja elő, illetve ha bármelyik képviselő javaslatára a testület egyszerű többséggel vita nélkül így határoz.

(2) Ügyrendi kérdésben név szerinti szavazást tartani nem lehet.

(3) A névszerinti szavazás esetén a jegyző ABC sorrendben felolvassa a képviselők nevét, s a jelenlevők nevük felolvasásakor "igen"-nel, "nem"-mel vagy "tartózkodom"-mal szavaznak. A szavazás eredményét a polgármester hirdeti ki.

(4)57 A külön hitelesített névsort a jegyzőkönyv mellé kell csatolni.

11. A határozat alakszerűsége

26. § (1) A határozat megjelölése magában foglalja a határozatot hozó szerv megnevezését, a határozat számát (arab számmal), meghozatalának idejét (évét, valamint zárójelben a hónapját és napját). A határozatot naptári évenként eggyel kezdődően folyamatosan kell számozni.

(2)58 A testületi határozatokról a közös önkormányzati hivatal nyilvántartást vezet.

(3) A határozat-kivonatot a jegyzőkönyv elkészítését követő 5 napon belül el kell küldeni a végrehajtásért felelős személyeknek és szerveknek.

(4) A határozatok végrehajtásával kapcsolatos előterjesztéseket, jelentéseket a polgármester terjeszti a képviselő-testület elé.

(5)59

12. Interpelláció

27. § (1) A képviselő a testületi ülésen - a fő napirendi pontok lezárása után - a

a) polgármestertől,

b) alpolgármestertől,

c) az önkormányzat bizottságainak elnökeitől,

d) jegyzőtől,

önkormányzati ügyekben maximum 3 perc időtartamban felvilágosítást kérhet, amelyre az ülésen vagy legkésőbb 8 napon belül írásban érdemi választ kell adni.

(2) Interpellálni szóban és írásban lehet. Az interpelláció szándékát az ülés kezdetét 5 nappal megelőzően a polgármesternél kell írásban bejelenteni. A szóban előterjesztett interpelláció írásba foglalásáról és a képviselő általi aláírásáról a jegyző gondoskodik. Az írásban illetve szóban előterjesztett interpelláció képviselő által előterjesztett példányát a jegyzőkönyvhöz kell csatolni.

(3) Az írásbeli bejelentésnek tartalmaznia kell:

a) az interpelláló nevét

b) az interpelláció tárgyát és címzettjét

c) annak feltüntetését, hogy az interpellációt szóban is elő kívánja-e adni.

13. A jegyzőkönyv

28. § (1) A képviselő-testület üléséről a résztvevő jegyzőkönyvvezető közreműködésével jegyzőkönyvet kell készíteni.

(2)60 A jegyzőkönyv tartalmazza:

a) az ülés helyét és időpontját, az ülés jellegét (alakuló, soros, soron kívüli, ünnepi, rendkívüli, közmeghallgatás), az ülés nyilvános vagy zárt ülési módját, az ülés megnyitásának és bezárásának időpontját;

b) a megjelent önkormányzati képviselők nevét;

c) a meghívottak nevét, megjelenésük tényét;

d) a javasolt, elfogadott és tárgyalt napirendi pontokat;

e) az előterjesztéseket;

f) az egyes napirendi pontokhoz hozzászólók nevét, részvételük jogcímét, a hozzászólásuk, továbbá az ülésen elhangzottak lényegét;

g) a szavazásra feltett döntési javaslat pontos tartalmát;

h) a döntéshozatalban résztvevők számát;

i) a döntésből kizárt önkormányzati képviselő nevét és a kizárás indokát;

j) a jegyző jogszabálysértésre vonatkozó jelzését;

k) a szavazás számszerű eredményét;

l) a hozott döntéseket.

(3)61

(4)62 A testületi ülésről készült jegyzőkönyv egy eredeti példányát évente be kell köttetni, és a közös önkormányzati hivatalban kell megőrizni. A jegyzőkönyvekből egy eredeti példányt az ülést követő 15 napon belül a jegyző köteles megküldeni a Baranya Megyei Kormányhivatal vezetőjének.

(5) A jegyzőkönyv elkészítéséről a jegyző gondoskodik.

(6) A jegyzőkönyvet a polgármester és a jegyző írják alá.

(7)63 A választópolgárok – a zárt ülés kivételével – betekinthetnek a képviselő-testület előterjesztésébe és ülésének a jegyzőkönyvébe. Erre a közös önkormányzati hivatalban van lehetőség.

(8)64 A zárt ülésekről külön jegyzőkönyvet kell készíteni és azokat elkülönítve, zárt szekrényben a közös önkormányzati hivatalban kell tartani és elkülönítve kezelni.

14. Az önkormányzati rendeletalkotás

29. § (1)65 A képviselő-testület – az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés a) pontjában kapott felhatalmazás alapján – a törvény által nem szabályozott helyi társadalmi viszonyok rendezésére, továbbá törvényi felhatalmazás alapján – annak végrehajtására – önkormányzati rendeletet alkot.

(2) A rendelet alkotását, módosítását, hatályon kívül helyezését kezdeményezheti:

a) a polgármester,

b) az alpolgármester,

c) a bizottságok elnökei,

d) a képviselő,

e) a jegyző.

(3) A kezdeményezést a polgármesterhez kell benyújtani, aki azt az illetékes bizottsággal és a jegyzővel véleményezteti, majd a képviselőtestület elé terjeszti.

(4) A rendelettervezetet indokolással együtt kell a testület elé terjeszteni.

(5) A rendelettervezetről való szavazás során először a módosító indítványokról, majd a rendelettervezet egészéről dönt a testület.

(6) A rendelet végén minden esetben meg kell határozni hatálybalépésének napját.

30. § (1) A rendelet elfogadását követően annak hiteles szövegét a jegyző szerkeszti. A rendelet megjelölése magában foglalja a jogalkotó megnevezését, a rendelet számát, megalkotásának évét, zárójelben a kihirdetés napját, valamint a rendelet címét. A számozás évente egytől kezdődik, emelkedő számsorrendben.

(2) Az önkormányzati rendeletet a polgármester és a jegyző írja alá.

(3) A rendelet kihirdetéséről és azoknak naprakészen tartásáról a jegyző gondoskodik.

(4)66 A rendeleteket az önkormányzat honlapján megjelenítve ki kell hirdetni.

(5)67 A rendeletekről a közös önkormányzati hivatal nyilvántartást vezet, amely tartalmazza:

a) a rendelet számát és tárgyát;

b) meghozatalának, hatálybalépésének és kihirdetésének időpontját;

c) módosító, kiegészítő rendelet számát és annak időpontját;

d) hatályon kívül helyező rendelet számát, hatálybalépésének és kihirdetésének időpontját.

15. A lakossággal való kapcsolattartás formái

31. § (1) A lakossággal való együttműködés, kapcsolattartás formái különösen:

a) a helyi népszavazás és népi kezdeményezés,

b) közmeghallgatás,

c) fórum.

(2) A képviselő-testület - az éves költségvetésben meghatározott összeg erejéig - anyagilag is támogatja a lakosság önszerveződő közösségeinek, így különösen a helyi egyesületek, klubok, települési érdekeket szolgáló alapítványok működését, a településnek hírnevet szerző, vagy azt öregbítő magánszemélyek tevékenységét és velük együttműködik.

(3) A képviselő-testület a lakossággal való kapcsolattartás és a helyi közélet biztosítása érdekében segíti a folyamatosan működő közszolgálati tájékoztatási eszközök tevékenységét.

16. Helyi népszavazás, népi kezdeményezés

32. §68 A képviselő-testület a helyi népszavazás kezdeményezéséhez szükséges választópolgárok számát a választópolgárok legalább 20 %-ban határozza meg.

17. A közmeghallgatás

33. § (1) A képviselő-testület szükség szerint, de évente legalább egyszer közmeghallgatást tart, amelyen az állampolgárok és az érdekelt szervezetek közérdekű kérdést, javaslatot tehetnek.

(2) A közmeghallgatás tényét az ülés előtt a helyben szokásos módon nyilvánosságra kell hozni.

(3) A közmeghallgatást a polgármester vezeti.

(4) A közmeghallgatásról jegyzőkönyv készül, amelyre értelemszerűen vonatkoznak a képviselő-testület jegyzőkönyvére irányadó szabályok.

(5) A közmeghallgatáson is – mint képviselő-testületi ülésen – a testületnek határozatképesnek kell lennie.

18. A fórum

34. § (1) A polgármester előre meghatározott közérdekű tárgykörben, illetve a jelentősebb döntések sokoldalú előkészítése érdekében - az állampolgárok és a társadalmi szerveződések közvetlen tájékoztatása, a vélemények megismerése céljából - fórumot hívhat össze.

(2) A fórumot a polgármester vagy az általa meghatalmazott személy vezeti.

(3) A fórumra meg kell hívni mindazokat, akiknek meghívása a képviselő-testület üléseire is kötelező.

(4) A fórum időpontjáról, tárgyáról és helyéről tájékoztatni kell a lakosságot.

(5) A fórumról feljegyzést kell készíteni, amelynek elkészítéséről a jegyző gondoskodik.

19. Az önkormányzati képviselő

35. § (1) A képviselő Bóly település egészéért vállalt felelősséggel képviseli választóinak érdekeit. Részt vesz a képviselő-testület döntéseinek előkészítésében, végrehajtásuk szervezésében és ellenőrzésében.

(2) A képviselő az alakuló ülésen, illetve a megválasztását követő ülésen esküt tesz.

(3)69

(4) A képviselő döntéseit saját meggyőződése alapján hozza. A képviselői minőségben hozott döntéséért kizárólag jogszabály által meghatározott esetekben vonható felelősségre. Szavazatát megindokolni nem köteles, emiatt semmiféle hátrány nem érheti.

36. § (1) Valamennyi képviselő jogai és kötelezettségei azonosak.

(2) A képviselő főbb jogai:

a) a képviselő-testület ülésén a polgármestertől (alpolgármestertől), a jegyzőtől, a bizottság elnökétől önkormányzati ügyekben felvilágosítást kérhet, amelyre az ülésen – vagy legkésőbb 15 napon belül írásban – érdemi választ kell adni,

b) kérésére az írásban is benyújtott hozzászólását a jegyzőkönyvhöz kell mellékelni; illetőleg kérésére a véleményét rögzíteni kell a jegyzőkönyvben,

c) tanácskozási joggal részt vehet bármely bizottság ülésén. Javasolhatja a bizottság elnökének a bizottság feladatkörébe tartozó ügy megtárgyalását, amelyet a bizottság legközelebbi ülése elé kell terjeszteni és tárgyalására a települési képviselőt meg kell hívni. Kezdeményezheti, hogy a képviselő-testület vizsgálja felül bizottságának, a polgármesternek, a helyi kisebbségi önkormányzat testületének – a képviselő-testület által átruházott – önkormányzati ügyben hozott döntését,

d) megbízás alapján képviselheti a képviselő-testületet,

e) a képviselő-testület hivatalától igényelheti a képviselői munkájához szükséges tájékoztatást, ügyviteli közreműködést. Közérdekű ügyben kezdeményezheti a képviselő-testület hivatalának intézkedését, amelyre a hivatal 15 napon belül érdemi választ köteles adni.

(3) A képviselő főbb kötelezettségei:

a) köteles részt venni a képviselő-testület munkájában;

b) tevékeny részvétel a képviselő-testület munkájában, a testületi üléseken való megjelenés;

c) olyan magatartás tanúsítása, amely méltóvá teszi a közéleti tevékenységre, a választók bizalmára;

d) felkérés alapján részvétel a testületi ülések előkészítésében, valamint a különböző vizsgálatokban;

e)70 köteles megőrizni a tudomására jutott állami és szolgálati titkot, valamint köteles figyelembe venni az Alaptörvénynek, a Polgári Törvénykönyvnek és az Adatvédelmi törvénynek a magántitokra, üzleti titokra és a személyes adatok védelmére vonatkozó rendelkezéseit;

f) kapcsolattartás a város polgáraival, illetve a különböző önszerveződő lakossági közösségekkel;

g) személyes érintettség bejelentése;

h) köteles a vele szemben fennálló összeférhetetlenségi okot haladéktalanul bejelenteni a polgármesternek;

i) köteles megbízólevelének átvételétől, majd ezt követően minden év január hó 1. napjától számított 30 napon belül vagyonnyilatkozatot tenni, melyhez csatolni köteles a vele közös háztartásban élő házas- vagy élettársának, valamint gyermekének vagyonnyilatkozatát.

37. § (1) A képviselő írásban, vagy szóban köteles előre a polgármesternek vagy a bizottság elnökének bejelenteni, hogy a képviselő-testület, vagy valamely bizottság ülésén való részvételben, illetőleg egyéb megbízatása teljesítésében akadályoztatva van.

(2) Igazolt távollétnek kell tekinteni annak a képviselőnek a távollétét, aki a távollétét előzetesen bejelentette, vagy utólag igazolja.

20. A képviselő-testület bizottságai

38. § (1) A képviselő-testület – meghatározott önkormányzati feladatok ellátására – állandó bizottságokat választ és ideiglenes (ad hoc) bizottságokat hozhat létre.

(2)7172 A képviselő-testület a következő állandó bizottságokat hozza létre (a bizottság feladatait a 3. melléklete tartalmazza):

a) Pénzügyi Bizottság,

b) Szociális Bizottság.

(3) A bizottsági üléseken bármely képviselő részt vehet tanácskozási joggal, szavazati joggal azonban csak a bizottság megválasztott tagjai bírnak.

(4)73 A bizottság belső működési szabályait – az Mötv. és e rendelet keretei között – maga állapítja meg.

(5) A képviselő-testület indokolt esetben, meghatározott feladatok ellátására ideiglenes bizottságot hozhat létre. Az ideiglenes bizottság megbízása feladatának elvégzéséig, illetőleg az erről szóló jelentésnek a képviselő-testület által történő elfogadásáig tart.

(6) Az ideiglenes bizottság működésére az állandó bizottságok működésére vonatkozó szabályokat kell értelemszerűen alkalmazni.

39. § (1)74 A bizottság elnökét és tagjainak több mint a felét a települési képviselők közül kell választani. A polgármester, az alpolgármester, a települési nemzetiségi önkormányzat elnöke, a képviselő-testület hivatalának dolgozója nem lehet a bizottság elnöke vagy tagja.

(2) A bizottság határozatképességére és határozat hozatalára a képviselő-testületre vonatkozó szabályokat kell alkalmazni.

40. § (1) A bizottság ülését az elnök - akadályoztatása esetén az általa meghatalmazott bizottsági tag - hívja össze és vezeti, figyelemmel kíséri a bizottság határozatainak végrehajtását, képviseli a bizottságot, jogosult külső szakértő meghívására.

(2) A polgármester indítványára a bizottságot össze kell hívni.

(3) Bármely képviselő javaslatot tehet valamely - a bizottság feladatkörébe tartozó - ügy megtárgyalására. A bizottság elnöke az indítványt a bizottság legközelebbi ülése elé terjeszti, melyre köteles meghívni az indítványozó képviselőt.

(4)75 A bizottság soros üléseit az elnök az ülést megelőzően legalább három nappal előbb – írásbeli meghívó megküldésével, a napirendi pontok megjelölésével, az anyagok egyidejű kiküldésével – hívja össze.

(5) A bizottsági döntéshozatalból kizárható az akit vagy akinek a hozzátartozóját személyesen érinti az ügy. A személyes érintettséget az érdekelt köteles bejelenteni. A kizárásról az elnök esetén a polgármester, bizottsági tag esetén a bizottság dönt.

(6) A bizottságok a polgármester és a bizottságok elnökeinek közös kezdeményezésére együttes ülést is tarthatnak. Együttes ülés esetén a bizottságok határozatképességét saját tagjaihoz viszonyítva kell megállapítani, a határozatképes bizottságok az adott ügyről külön-külön szavaznak, a határozatképtelen bizottságok pedig véleményt nyilvánítanak.

(7) A bizottság azokban az esetekben tart zárt ülést, amelyekben azt a 15. § (2) bekezdése kötelezővé teszi vagy megengedi. Döntéseiről azonban csak a bizottság elnöke adhat tájékoztatást.

(8)76 A bizottság minden tagja köteles megőrizni az ülésen tudomására jutott állami és szolgálati titkot, valamint figyelembe venni az Alaptörvénynek, a Polgári Törvénykönyvnek és az Adatvédelmi törvénynek a magántitokra, üzleti titokra és a személyes adatok védelmére vonatkozó rendelkezéseit.

(9)77 A bizottsági jegyzőkönyveket az elnök és egy tagja írja alá.

41. § A polgármester felfüggeszti a bizottság döntéseinek végrehajtását, ha az ellentétes a képviselő-testület határozatával, vagy sérti az önkormányzat érdekeit. A felfüggesztett döntésről a képviselő-testület a következő ülésén határoz.

42. § (1) A bizottságok munkájukba szakértőket is bevonhatnak.

(2)78 A bizottságok működésével összefüggő ügyviteli feladatokat a közös önkormányzati hivatal látja el.

(3) A bizottság üléseiről jegyzőkönyvet kell készíteni, amelyre formailag és tartalmilag is a képviselő-testületi ülés jegyzőkönyvére vonatkozó szabályok az irányadóak. A jegyzőkönyvet a bizottság elnöke és a jegyzőkönyvvezető írja alá.

21. A polgármester

43. § (1) Bóly Város Önkormányzatának vezetője a polgármester, aki megbízatását főállásban látja el.

(2) A polgármester tagja a képviselő-testületnek, a képviselő-testület határozatképessége, döntéshozatala, működése szempontjából képviselőnek tekintendő. A polgármester megválasztását követően esküt tesz a képviselő-testület előtt.

(3) A polgármester biztosítja az önkormányzat demokratikus működését, széleskörű nyilvánosságát. Tevékenységével hozzájárul Bóly Város fejlődéséhez, elsődleges feladata a település fejlesztése, a közszolgáltatások szervezése, a társadalmi szervezetekkel, a lakosság önszerveződő közösségeivel együttműködve.

(4)79 A polgármester az önkormányzati, valamint az államigazgatási feladatait, hatásköreit a közös önkormányzati hivatal közreműködésével látja el. A polgármester a képviselő-testület döntései szerint és saját önkormányzati jogkörében irányítja a hivatalt.

(5)80 A képviselő-testületi határozatok, jegyzőkönyvek szabályzatok és önkormányzati rendeletek elektronikus úton történő másolatkészítésére a polgármester, alpolgármester, jegyző és aljegyző jogosult.

44. § (1)81 A polgármester feladatai különösen:

a) segíti a képviselők munkáját;

b) összehívja és vezeti a testület üléseit;

c) képviseli az önkormányzatot; kapcsolatot tart más település – különösen Bóly és Mohács térség önkormányzataival; kapcsolatot tart a helyi társadalmi szervezetek, egyesületek, civil szerveződések vezetőivel;

d) a képviselő-testület döntései szerint és saját hatáskörében irányítja a közös önkormányzati hivatalt;

e) a jegyző javaslatainak figyelembevételével meghatározza a polgármesteri hivatalnak, a közös önkormányzati hivatalnak feladatait az önkormányzat munkájának a szervezésében, a döntések előkészítésében és végrehajtásában;

f) dönt a jogszabály által hatáskörébe utalt államigazgatási ügyekben, hatósági hatáskörökben, egyes hatásköreinek gyakorlását átruházhatja az alpolgármesterre, a jegyzőre, a polgármesteri hivatal, a közös önkormányzati hivatal ügyintézőjére;

g) a jegyző javaslatára előterjesztést nyújt be a képviselő-testületnek a hivatal belső szervezeti tagozódásának, létszámának, munkarendjének, valamint ügyfélfogadási rendjének meghatározására;

h) a hatáskörébe tartozó ügyekben szabályozza a kiadmányozás rendjét;

i) gyakorolja a munkáltatói jogokat a jegyző tekintetében;

j) gyakorolja az egyéb munkáltatói jogokat az alpolgármester és az önkormányzati intézményvezetők tekintetében.

(2) A polgármester, ha a képviselő-testület döntését az önkormányzat érdekeit sértőnek tartja, ugyanazon ügyben egy alkalommal kezdeményezheti a döntés ismételt megtárgyalását. A kezdeményezést az ülést követő három napon belül nyújthatja be, a képviselő-testület a benyújtás napjától számított 15 napon belül dönt.

(3) A polgármester tekintetében a képviselő-testület gyakorolja a munkáltatói jogokat, illetményét jogszabály keretei között határozza meg. A polgármester az államigazgatási tevékenységéért a közszolgálati szabályok szerint felelős.

(4) A polgármester megválasztásakor, majd azt követően évente vagyonnyilatkozatot köteles tenni a helyi önkormányzat képviselők vagyonnyilatkozatára vonatkozó szabályok szerint.

(5) A polgármester illetményének növelésére, valamint utalványozására – a törvényi keretek között – a pénzügyi bizottság tesz javaslatot.

44/A. §82 (1)83 A polgármester az Mötv. 68. § (2) és (3) bekezdése alapján a képviselő-testület utólagos tájékoztatása mellett – az Mötv.42. §-ban meghatározott ügyek kivételével – dönt

a) pályázat benyújtásáról az Önkormányzat nevében,

b) pályázatokkal kapcsolatos hiánypótlások teljesítése, nyilatkozatok megtétele,

c) véleménynyilvánítás központi államigazgatási szervek megkeresésére,

d) hatósági, cégeljárási, és önkormányzat által alapított alapítvánnyal kapcsolatos hiánypótlási felhívás teljesítése.

e) bérleti szerződések megkötése

f) telekalakítási eljárások lefolytatása

g) amennyiben azt a gazdasági társaság működése körében felmerült ok indokolttá teszi, a működőképesség fenntartása, vagy a likviditás megőrzése érdekében az átadott pénzeszköz átutalása ütemezésének módosításáról, a Képviselő-testület utólagos tájékoztatása mellett.

(2)84

(3) A polgármester a költségvetési források felhasználásáról az önkormányzati vagyonrendeletben foglaltak szerint dönthet.

(4) A polgármester lemondását alpolgármester hiányában a képviselő-testület összehívására, vezetésére kijelölt Pénzügyi Bizottság elnöki feladatokat ellátó képviselőnek adja át, részére juttatja el.

(5) A polgármester tisztségének megszűnése esetén munkakörét az új polgármesternek, alpolgármesternek, ezek hiányában a Pénzügyi Bizottság elnöki feladatokat ellátó képviselőnek adja át.

22. Az alpolgármester

45. § (1)85 A képviselő-testület – saját tagjai közül a polgármester javaslatára, titkos szavazással – a polgármester helyettesítésére, munkájának segítésére 1 fő alpolgármestert választ. A képviselő-testület legalább egy alpolgármestert saját tagjai közül választ meg. Az alpolgármester társadalmi megbízatásban látja el a tisztséget, a képviselő-testület által a törvény keretei között meghatározott tiszteletdíjban részesül. Az alpolgármester megbízatása megszűnik:

a) az új polgármester megválasztásával, ha nem választották meg önkormányzati képviselőnek vagy

b) amennyiben önkormányzati képviselőnek megválasztották, akkor a képviselő-testület alakuló ülésének napján,

c) valamint ha a képviselő-testület a polgármester javaslatára, titkos szavazással, minősített többséggel megbízását visszavonja.

(2) Az alpolgármester a polgármester irányításával végzi feladatát.

(3) A polgármesterre vonatkozó szabályok megfelelően irányadóak az alpolgármesterre is.

(4)86

23. A közös önkormányzati hivatal

46. § (1)87 A helyi önkormányzat képviselő-testülete az önkormányzat működésével, valamint a polgármester vagy a jegyző feladat- és hatáskörébe tartozó ügyek döntésre való előkészítésével és végrehajtásával, valamint a nemzetiségek jogairól szóló 2011. évi CLXXIX. törvényben kapcsolatos feladatok ellátására közös önkormányzati hivatalt hoz létre. A hivatal közreműködik az önkormányzatok egymás közötti, valamint az állami szervekkel történő együttműködésének összehangolásában.

(2)88 A közös önkormányzati hivatal szervezeti és működési rendjét külön szabályzat tartalmazza, melynek elkészítéséről a jegyző gondoskodik és a képviselő-testület hagyja jóvá.

(3)8990 :

a)91

b)

c)

d)92

e)93

24. A jegyző

47. § (1)94 A polgármester – pályázat alapján – a jogszabályban megállapított képesítési követelményeknek megfelelő jegyzőt nevez ki. A kinevezés határozatlan időre szól.

(2) A jegyző vezeti a képviselő-testület hivatalát, gondoskodik az önkormányzat működésével kapcsolatos feladatok ellátásáról.

(3)95 A jegyző:

1. gondoskodik a képviselő-testület napirendjén szereplő előterjesztések előkészítéséről;

2. biztosítja a képviselő-testület és a bizottságok szervezési, valamint ügyviteli tevékenységével kapcsolatos feladatok ellátását, s az ülések technikai feltételeit;

3. dönt a jogszabály által hatáskörébe utalt államigazgatási ügyekben;

4. gyakorolja a munkáltatói jogokat a közös önkormányzati hivatal köztisztviselői és munkavállalói tekintetében, továbbá gyakorolja az egyéb munkáltatói jogokat az aljegyző tekintetében;

5. gondoskodik az önkormányzat működésével kapcsolatos feladatok ellátásáról;

6. tanácskozási joggal vesz részt a képviselő-testület, a képviselő-testület bizottságának ülésén;

7. jelzi a képviselő-testületnek, a képviselő-testület szervének és a polgármesternek, ha a döntésük, működésük jogszabálysértő;

8. gondoskodik a testületi ülés jegyzőkönyvének elkészítéséről és jogszabályban meghatározott helyekre való továbbításáról;

9. gondoskodik a képviselő-testületi rendeletekről, határozatokról készült nyilvántartás vezetéséről;

10. rendszeresen tájékoztatja a polgármestert, a képviselő-testületet és a bizottságokat az önkormányzat munkáját érintő jogszabályi változásokról;

11. évente beszámol a képviselő-testületnek a hivatal tevékenységéről;

12. döntésre előkészíti a polgármester hatáskörébe tartozó államigazgatási ügyeket;

13. dönt azokban a hatósági ügyekben, amelyeket a polgármester ad át;

14. dönt a hatáskörébe utalt önkormányzati és önkormányzati hatósági ügyekben;

15. a hatáskörébe tartozó ügyekben szabályozza a kiadmányozás rendjét;

16. ellátja az iratkezelés felügyeletét;

17. köteles olyan szabályzatokat kiadni, folyamatokat kialakítani és működtetni a szervezeten belül, amelyek biztosítják a rendelkezésre álló források szabályszerű, szabályozott, gazdaságos, hatékony és eredményes felhasználását.

18.96 rögzíti a talált dolgok nyilvántartásába a talált idegen dologgal kapcsolatos a körözési nyilvántartási rendszerről és a személyek, dolgok felkutatásáról és azonosításáról szóló törvény szerinti adatokat, valamint a talált idegen dolog tulajdonosnak történő átadást követően törli azokat.

19.97 A képviselő-tetsületi, bizottsági döntésekről, jegyzőkönyvekből kivonatokat készít.

(4) A jegyző köteles jelezni a képviselő-testületnek, a bizottságnak és a polgármesternek, ha döntésüknél jogszabálysértést észlel.

(5)9899 A jegyzői és az aljegyzői tisztség egyidejű betöltetlensége, illetve tartós akadályoztatásuk esetén – legfeljebb hat hónap időtartamra – a jegyzői feladatokat az adó osztályvezető, illetve ezen státusz betöltetlensége esetén az igazgatási osztályvezető látja el.

25. Az önkormányzat gazdasági alapjai

48. § (1) Az önkormányzat tulajdonára és gazdálkodására vonatkozó legalapvetőbb rendelkezéseket a vagyonrendelet állapítja meg.

(2) A vagyonrendeletben meg kell határozni a forgalomképtelen vagyontárgyak körét, a törzsvagyon korlátozottan forgalomképes tárgyait és azokat a feltételeket, amelyekre figyelemmel kell lenni a vagyontárgyakról való rendelkezés során.

(3) Törzsvagyonnak az az önkormányzati tulajdon nyilvánítható, amely közvetlenül kötelező önkormányzati feladat- és hatáskör ellátását, vagy a közhatalom gyakorlását szolgálja.

(4) Az önkormányzat gazdálkodásának biztonságáért a képviselő-testület, a gazdálkodás szabályszerűségéért a polgármester felelős.

49. § (1) A képviselő-testület a költségvetését rendeletben állapítja meg. A költségvetés összeállításának részletes szabályait az államháztartásról szóló törvény, a finanszírozás rendjét és az állami hozzájárulás mértékét az állami költségvetési törvény határozza meg.

(2) A költségvetési rendelettervezetet a jegyző készíti elő és a polgármester terjeszti a testület elé. Az előterjesztést valamennyi bizottság előzetesen megtárgyalja és véleményezi.

50. § (1) A költségvetési évet követően a képviselő-testület zárszámadását rendeletben állapítja meg. A rendelettervezetet a költségvetési törvényben előírtaknak megfelelően kell elkészíteni.

(2) A zárszámadás előkészítésére és előterjesztésére a költségvetési rendeletre vonatkozó szabályokat kell alkalmazni.

51. § (1) A képviselő-testület megbízatásának időtartamára, vagy azt meghaladó időszakra gazdasági programot készít. A gazdasági program helyi szinten meghatározza mindazon célkitűzéseket, feladatokat, amelyek a költségvetési lehetőségekkel összhangban, a helyi társadalmi, környezeti, gazdasági adottságok átfogó az önkormányzat által nyújtandó kötelező és önként vállalt feladatok biztosítását, fejlesztését szolgálják.

(2) A gazdasági program tartalmazza különösen:

a) a fejlesztési elképzeléseket,

b) a munkahelyteremtés feltételeinek elősegítését;

c) a településfejlesztési politika célkitűzéseit;

d) az adópolitika célkitűzéseit;

e) az egyes közszolgáltatások biztosítására, színvonalának javítására vonatkozó megoldásokat;

f) befektetés-támogatási politika célkitűzéseit;

g) településüzemeltetési politika célkitűzéseit.

(3) A gazdasági programot a képviselő-testület az alakuló ülését követő 6 hónapon belül fogadja el, amennyiben az egy választási ciklus idejére szól. Ha a meglévő gazdasági program az előző ciklusidőn túlnyúló, úgy azt az újonnan megválasztott képviselő-testület az alakuló ülését követő 6 hónapon belül köteles felülvizsgálni, és legalább a ciklusidő végéig kiegészíteni vagy módosítani.

26. Az önkormányzat gazdálkodásának ellenőrzése

52. §100 (1) A pénzügyi bizottság a helyi önkormányzatnál és intézményeinél

a) véleményezi az éves költségvetési javaslatot és a végrehajtásáról szóló féléves, éves beszámoló tervezeteit;

b) figyelemmel kíséri a költségvetési bevételek alakulását, különös tekintettel a saját bevételekre, a vagyonváltozás (vagyon növekedés, -csökkenés) alakulását, értékeli az azt előidéző okokat;

c) vizsgálja az adósságot keletkeztető kötelezettségvállalás indokait és gazdasági megalapozottságát, ellenőrizheti a pénzkezelési szabályzat megtartását, a bizonylati rend és a bizonylati fegyelem érvényesítését;

d) ellátja a képviselő-testület rendeletében meghatározott feladatokat.

(2) A pénzügyi bizottság vizsgálati megállapításait a képviselő-testülettel haladéktalanul közli. Ha a képviselő-testület a vizsgálati megállapításokkal nem ért egyet vagy a szükséges intézkedéseket nem teszi meg, a vizsgálati jegyzőkönyvet az észrevételeivel együtt megküldi az Állami Számvevőszéknek.

53. § (1) A jegyző köteles - a jogszabályok alapján meghatározott - belső kontrollrendszert működtetni, amely biztosítja a helyi önkormányzat rendelkezésére álló források szabályszerű, gazdaságos, hatékony és eredményes felhasználását.

(2) A jegyző köteles gondoskodni - a belső kontrollrendszeren belül - a belső ellenőrzés működtetéséről az államháztartásért felelős miniszter által közzétett módszertani útmutatók és a nemzetközi belső ellenőrzési standardok figyelembevételével. A helyi önkormányzat belső ellenőrzése keretében gondoskodni kell a felügyelt költségvetési szervek ellenőrzéséről is.

(3) A helyi önkormányzatra vonatkozó éves ellenőrzési tervet a képviselő-testület az előző év december 31-éig hagyja jóvá.

27. Társulások

54. §101 (1) Az önkormányzat feladatainak hatékonyabb, célszerűbb, gazdaságosabb és ésszerűbb megoldása érdekében társulásokban vesz részt. A képviselő-testület más települések képviselő-testületeivel, gazdasági-, szolgáltató szervezetekkel, közszolgáltatást nyújtó intézményekkel alakíthat ki társulásokat.

(2) Az önkormányzat a társulások működésének részletes szabályait a társulási megállapodásban határozza meg.

(3) A társulásokban az önkormányzatot a polgármester képviseli.

(4) Az önkormányzat részvételével működő társulások megnevezését a 7. számú melléklet tartalmazza.

55. § (1) A képviselő-testület feladatköreiben más képviselő-testületekkel, illetve más jogi személlyel és jogi személyiséggel nem rendelkező szervezettel eseti és rendszeres kapcsolatot alakít ki, feladatai ellátása érdekében megállapodásos kapcsolatok létesítésére, együttműködésre törekszik.

(2) Az együttműködés keretében a felek tanácskozásokat, közös rendezvényeket szervezhetnek tapasztalataik kölcsönös átadása, a helyi sajátosságoknak megfelelő szervezeti megoldások, kulturális és egyéb feladataik hatékonyabb, eredményesebb és színvonalasabb ellátása, valamint a lakosság önszerveződő közösségeivel, a társadalmi és érdekképviseleti szervekkel való hatékonyabb és szélesebb körű együttműködés érdekében.

(3)102 Az önkormányzat a nemzetiségek jogairól szóló 2011. évi CLXXIX. törvény 80. §-ban meghatározottak szerint a Bólyi Német Önkormányzat tevékenysége ellátásához rendelkezésre bocsát a 7754 Bóly, Széchenyi tér 10. szám alatti magtár épületben egy helyiséget.

28. A felterjesztési jog

56. § (1) A képviselő-testület az önkormányzati jogokat, illetve a helyi önkormányzat feladat és hatáskörét érintő bármely kérdésben - közvetlenül vagy érdekképviseleti szervezete útján - az adott kérdésben hatáskörrel rendelkező állami szerv vezetőjéhez fordulhat, és

a) tájékoztatást, adatot, szakmai és jogértelmezési kérdésben állásfoglalást kérhet,

b) javaslatot tehet, intézkedés megtételét kezdeményezheti,

c) az általa irányított szerv működésével, illetve az általa kibocsátott jogszabállyal, jogi irányítási eszközzel és egyéb döntésével kapcsolatban véleményt nyilváníthat, kifogással élhet, kezdeményezheti annak megváltoztatását vagy visszavonását.

(2) A képviselő-testület felterjesztési jogának gyakorlását megelőzően kikérheti a témakör szerint érintett bizottság véleményét.

29. Záró rendelkezések

57. § (1) Jelen rendelet kihirdetését követő napon lép hatályba.

(2) Jelen rendelet hatálybalépésével egyidejűleg hatályát veszti Bóly Város Önkormányzata Képviselő-testületének a Szervezeti és Működési Szabályzatról szóló 15/1999.(IX.3.) számú és az azt módosító 11/2001.(VI.29.), 16/2001.(X.19.), 12/2002.(IX.13.), 19/2002.(XII.20.), 7/2003.(VI.10.), 22/2005.(XI.1), 6/2007.(V.19.) és 11/2009.(XI.27) önkormányzati rendeletek.

1. melléklet

Az Önkormányzat címere, és zászlója
Bóly Város címerének leírása
Csücsköstalpú pajzs zöld színű hármas halomjában ezüst hármas folyószalag hullámzik. Középen arany színben ragyogva Nepomuki Szent János áll a középső dombot kissé eltakarva, az alacsonyabb jobb oldali dombon zöld szárú és arany színben virágzó káposztavirág. A bal oldali dombon karózott szőlőtő zöld levelekkel s két nagy aranyszínű szőlőfürt látható. A káposztavirága betelepült magyarok hajdani fő foglalkozására, fölötte a nyolcágú csillag a falu református vallású telepeseire, a szőlőtő a karózást meghonosító németek egyik fő termelési ágára, a szőlőművelésre utal.
A címerpajzs fölött arany korona liliomos ágakkal emlékeztet a területet egykor birtokló Montenuovo hercegi családra.
A pajzs alatt a jelenlegi fő mezőgazdasági termelést jelképezve, gabonakalász és leveles, címeres kukoricaszár koszorúja látható.
Ez alatt betűszalagban a falu neve: Bóly 1996 olvasható.
Bóly Város zászlójának leírása
Bóly város heraldikai lobogója zölddel és ó-arannyal (sárgával) hasított – (keresztrúdon) – illetve zászlórúdra felhúzva vágott, benne középütt a nagyközség címerével feldíszített, alul (a zászlórúdra felhúzott lobogón, három oldalán) arannyal rojtozott.
A zászlórúd zöld és arany (sárga) csavart sávval díszített.

2. melléklet103104105

Hatályon kívül helyezte a 9/2019.(X.28.) önkormányzati rendelet 14. § (1) bekezdése, hatályos 2019. november 1. napjától

3. melléklet106107108109110

Bóly Város Önkormányzata Képviselőtestülete állandó bizottságok feladat- és hatásköre

I. Pénzügyi BIZOTTSÁG

Feladatai:

1. pénzügyi:
a.) előkészíti a képviselő-testület költségvetési döntéseit, a helyi adókra és adó jellegű köztartozásokra vonatkozó rendeleteket
b.) Megvitatja és véleményezi:

1. az önkormányzat gazdasági koncepcióját;

2. a költségvetési előirányzatok teljesítését;

3. a költségvetési követelések elengedésére irányuló méltányossági döntéseket,

4. a képviselő-testület vállalkozásainak pénzügyi vonatkozású várható kihatásait;

5. az éves költségvetési javaslatot és a végrehajtásról szóló féléves, éves beszámoló tervezetét;
c.) folyamatosan figyelemmel kíséri az önkormányzati ingatlanvagyon (vagyonkataszter alapján) helyzetét, esetleges értékesítésre, vételre, illetve azok hasznosítására (bérlet, használat stb.) továbbá az ezekkel kapcsolatos szerződéskötési feltételekre tesz javaslatot,
d.) figyelemmel kíséri a költségvetési bevételek alakulását, különös tekintettel a saját bevételekre, a vagyonváltozás alakulását, értékeli az azt előidéző okokat,
e.) vizsgálja az önkormányzati hitelfelvétel indokait és gazdasági megalapozottságát, ellenőrizteti a pénzkezelési szabályzat megtartását, a bizonylati rend és a bizonylati fegyelem érvényesítését,
f.) ellenőrzi a meghatározott célra biztosított pénzeszközök felhasználását,
g.) figyelemmel kíséri a településfejlesztést és a beruházásokat érintő pályázati lehetőségeket és részt vesz azok bonyolításában,
h.) belső ellenőrzést kezdeményezhet, véleményezi az éves ellenőrzési tervet,

2. összeférhetetlenségi és vagyonnyilatkozatok vizsgálata
a.) a polgármester és a helyi önkormányzati képviselő összeférhetetlenségével kapcsolatos javaslattétel,
b.) kezeli a képviselők és a polgármester vagyonnyilatkozatát, ellenőrző bizottságként eljár a vagyonnyilatkozattal kapcsolatos eljárásban.
c.) javaslatot tesz a polgármester jutalmazására;

3. közbeszerzési döntéshozói
Az ajánlatkérő nevében a nemzeti értékhatárokat elérő vagy meghaladó, de a közösségi értékhatárt el nem érő beszerzésekre kivéve építési beruházás esetén ahol nettó 150 millió Ft-ot el nem érő közbeszerzésekre vonatkozó eljárások során valamennyi döntés meghozatalára a Közbeszerzési Döntéshozó Testület (a mindenkori pénzügyi bizottság) jogosult.

II. SZOCIÁLIS BIZOTTSÁG

Feladatai:
a.) önkormányzati rendeletben biztosított felhatalmazás alapján I. fokú önkormányzati hatósági jogkört gyakorol;
b.) figyelemmel kíséri és elemzi illetékességi területén élők szociális helyzetét, erről időszakonként beszámol a testületnek;
c.) előzetesen véleményezi a feladat és hatáskörébe tartozó rendelet-tervezeteket;
d.) kapcsolatot tart a helyi szociális feladatkörben tevékenykedő szervezetekkel, intézményekkel és társadalmi szervezetekkel;
e.) előterjeszti döntésre a Hősök tere 8/b. szám alatti ingatlanban található lakásbérletekre vonatkozó kérelmeket.
f.) szociális tűzifa iránti kérelmek elbírálása
g.) A hatáskörébe utalt települési támogatások és rendkívüli települési támogatásokról dönt
h.) „Itthon Bólyban- Bóly város ifjúsági és lakáspolitikájának támogatása" keretében nyújtott ösztönző támogatások pályázati felhívásának közzététele, döntés a beérkezett pályázatokról

4. melléklet111

Hatályon kívül helyezte a 10/2014.(X.27.) önkormányzati rendelet 15. § (3) bekezdése, nem hatályos 2014. október 28. napjától

5. melléklet112

Hatályon kívül helyezte a 10/2014.(X.27.) önkormányzati rendelet 15. § (3) bekezdése, nem hatályos 2014. október 28. napjától

6. melléklet113114115

Az önkormányzat intézményei:
Önkormányzat által fenntartott költségvetési szervek:

1. Erzsébet Vigadó, Városi Könyvtár és Közétkeztetési Intézmény
7754 Bóly, Erzsébet tér 1.

2. Bólyi Közös Önkormányzati Hivatal
7754 Bóly, Rákóczi Ferenc utca 3.
Jogi személyiségű társulás útján fenntartott költségvetési szervek

3. Bólyi Integrált Szociális Központ
7754 Bóly, Hősök tere 4.

4. Bólyi Családok Átmeneti Otthona
7754 Bóly, Park utca 86.

5. Bólyi Gyermekjóléti és Családsegítő Szolgálat
7754 Bóly, Nyárádi utca 2.

7. melléklet116117118

Bóly Város Önkormányzata részvételével működő társulások
jegyzéke

Bólyi Óvodai és Bölcsődei Társulás

Bólyi Szociális és Gyermekjóléti Társulás

Mecsek-Dráva Regionális Szilárdhulladék Kezelő Rendszer Létrehozását Célzó Önkormányzati Társulás

8. melléklet119120121

ÁTRUHÁZOTT HATÁSKÖRÖK

I. POLGÁRMESTERRE ÁTRUHÁZOTT HATÁSKÖRÖK:

1. Közterület-használat engedélyezése, rendeltetéstől eltérő használatának engedélyezése.

2. Vagyonrendeletben foglalt értékhatáron belül a tulajdonosi hatáskörök gyakorlása.

3. Közútkezelői hozzájárulás megadása.

4. Útépítési és közműfejlesztési hozzájárulás megállapítása egyedileg

5. A város jelképei használatának engedélyezése a képviselő-testület egyetértésével.

6. Eljárás a lakások és helyiségek bérleti ügyeiben, kivéve a Bóly, Hősök tere 8/b számú ingatlan.

7. Köztemetéssel kapcsolatos döntések meghozatala meghalt személy eltemettetése esetén.

8. Idősek otthonának igénybevételére vonatkozó kérelem esetében egyetértési joggal rendelkezik a polgármester, de a szociális személyes gondoskodás iránti kérelmekről az önkormányzati rendelet alapján az intézményvezető dönt

9. Tulajdonosi jogok gyakorlása és képviselete az önkormányzati részesedéssel rendelkező gazdasági társaságokban, és társulatokban, egyesületekben.

10. Önkormányzati ingatlanok telekalakítása, telekrendezése, művelési ágának módosítása

11. Településképi véleményezési eljárás, településképi bejelentési eljárás, településképi kötelezés, településkép-védelmi bírság kiszabása

II. JEGYZŐRE ÁTRUHÁZOTT HATÁSKÖRÖK:

1. A közösségi együttélés alapvető szabályaival ellentétes magatartással összefüggő önkormányzati hatósági eljárás lefolytatása és közigazgatási bírság kiszabása

2. A 18. életévét betöltött tartósan beteg személy ápolására biztosítandó települési támogatás megállapításával kapcsolatos döntések meghozatala.

3. A lakás fenntartáshoz kapcsolódó rendszeres kiadások viseléséhez biztosítandó települési támogatás megállapításával kapcsolatos döntések meghozatala.

4. Az eseti gyógyszerköltség ellentételezésére biztosítandó települési támogatás megállapításával kapcsolatos döntések meghozatala.

5. születési támogatás megállapításával kapcsolatos döntések meghozatala.

III. Pénzügyi BIZOTTSÁGRA ÁTRUHÁZOTT HATÁSKÖRÖK:

1. Közbeszerzési Döntéshozó Testület mint döntéshozó feladatainak és jogköreinek ellátása a közbeszerzési szabályzatban meghatározottak szerint.

IV. SZOCIÁLIS BIZOTTSÁGRA ÁTRUHÁZOTT HATÁSKÖRÖK:

1. Eljárás a lakások bérleti ügyeiben a Bóly, Hősök tere 8/b számú ingatlan tekintetében.

2. Rendkívüli települési támogatás megállapításával kapcsolatos döntések meghozatala

3. Szociális tűzifa támogatás megállapításával kapcsolatos döntések meghozatala.

4. Bursa Hungarica ösztöndíj pályázatokkal kapcsolatos döntések meghozatala.

5. „Itthon Bólyban- Bóly város ifjúsági és lakáspolitikájának támogatása" keretében nyújtott ösztönző támogatások pályázati felhívásának közzététele, döntés a beérkezett pályázatokról

V. A BÓLYI SZOCIÁLIS ÉS GYERMEKJÓLÉTI TÁRSULÁSRA ÁTRUHÁZOTT HATÁSKÖRÖK:

1. Intézmények alapító okiratának elfogadása, módosítása

2. Fenntartott intézmények költségvetésének elfogadása

3. Fenntartott intézmények vezetőjének kinevezése, felmentése, fegyelmi eljárás lefolytatása.

1

Módosította a 3/2013.(II.18.) önkormányzati rendelet 1.§-a, hatályos 2013. február 19. napjától

2

Módosította a 9/2019.(X.28.) önkormányzati rendelet 1.§ (1) bekezdése, hatályos 2019. november 1. napjától

3

Módosította a 3/2013.(II.18.) önkormányzati rendelet 2.§ (1) bekezdése, hatályos 2013. február 19. napjától

4

Módosította a 3/2013.(II.18.) önkormányzati rendelet 2.§ (1) bekezdése, hatályos 2013. február 19. napjától

5

Hatályon kívül helyezte a 3/2013.(II.18.) önkormányzati rendelet 2.§ (2) bekezdése, nem hatályos 2013. február 19. napjától

6

Hatályon kívül helyezte a 3/2013.(II.18.) önkormányzati rendelet 2.§ (2) bekezdése, nem hatályos 2013. február 19. napjától

7

Módosította a 9/2019.(X.28.) önkormányzati rendelet 1.§ (2) bekezdése, hatályos 2019. november 1. napjától

8

Módosította a 3/2013.(II.18.) önkormányzati rendelet 3.§-a, hatályos 2013. február 19. napjától

9

Módosította a 9/2019.(X.28.) önkormányzati rendelet 2.§ (1) bekezdése, hatályos 2019. november 1. napjától

10

Módosította a 3/2013.(II.18.) önkormányzati rendelet 4.§ (1) bekezdése, hatályos 2013. február 19. napjától

11

Hatályon kívül helyezte a 3/2013.(II.18.) önkormányzati rendelet 4.§ (2) bekezdése, nem hatályos 2013. február 19. napjától

12

Módosította a 3/2013.(II.18.) önkormányzati rendelet 4.§ (3) bekezdése, hatályos 2013. február 19. napjától

13

A 8.§ (6) a)-f) pontjait hatályon kívül helyezte a 3/2013.(II.18.) önkormányzati rendelet 4.§ (4) bekezdése, nem hatályos 2013. február 19. napjától

14

Hatályon kívül helyzte a 9/2019.(X.28.) önkormányzati rendelet 2.§ (2) bekezdése, hatályos 2019. november 1. napjától

15

Megállapította a 10/2014.(X.27.) önkormányzati rendelet 1.§ (1) bekezdése, hatályos 2014. október 28. napjától

16

Hatályon kívül helyzte a 9/2019.(X.28.) önkormányzati rendelet 2.§ (2) bekezdése, hatályos 2019. november 1. napjától

17

Módosította a 3/2013.(II.18.) önkormányzati rendelet 4.§ (5) bekezdése, hatályos 2013. február 19. napjától

18

Hatályon kívül helyzte a 9/2019.(X.28.) önkormányzati rendelet 2.§ (3) bekezdése, hatályos 2019. november 1. napjától

19

Módosította a 3/2013.(II.18.) önkormányzati rendelet 4.§ (6) bekezdése, hatályos 2013. február 19. napjától

20

Módosította a 10/2014.(X.27.) önkormányzati rendelet 1.§ (2) bekezdése, hatályos 2014. október 28. napjától

21

Módosította a 3/2013.(II.18.) önkormányzati rendelet 4.§ (7) bekezdése, hatályos 2013. február 19. napjától

22

Módosította a 10/2014.(X.27.) önkormányzati rendelet 1.§ (3) bekezdése, hatályos 2014. október 28. napjától

23

Módosította a 10/2014.(X.27.) önkormányzati rendelet 1.§ (4) bekezdése, hatályos 2014. október 28. napjától

24

Módosította a 3/2013.(II.18.) önkormányzati rendelet 5.§ (1) bekezdése, hatályos 2013. február 19. napjától

25

Módosította a 10/2014.(X.27.) önkormányzati rendelet 2.§-a, hatályos 2014. október 28. napjától

26

Módosította a 3/2013.(II.18.) önkormányzati rendelet 5.§ (2) bekezdése, hatályos 2013. február 19. napjától

27

Módosította a 3/2013.(II.18.) önkormányzati rendelet 5.§ (2) bekezdése, hatályos 2013. február 19. napjától

28

Módosította a 9/2019.(X.28.) önkormányzati rendelet 3.§ (1) bekezdése, hatályos 2019. november 1. napjától

29

Megállapította a 9/2019.(X.28.) önkormányzati rendelet 3.§ (2) bekezdése, hatályos 2019. november 1. napjától

30

Módosította a 9/2019.(X.28.) önkormányzati rendelet 4.§ (1) bekezdése, hatályos 2019. november 1. napjától

31

Módosította a 3/2013.(II.18.) önkormányzati rendelet 6.§ (1) bekezdése, hatályos 2013. február 19. napjától

32

Módosította a 9/2019.(X.28.) önkormányzati rendelet 4.§ (2) bekezdése, hatályos 2019. november 1. napjától

33

Módosította a 9/2019.(X.28.) önkormányzati rendelet 5.§ (1) bekezdése, hatályos 2019. november 1. napjától

34

Módosította a 9/2019.(X.28.) önkormányzati rendelet 5.§ (2) bekezdése, hatályos 2019. november 1. napjától

35

Módosította a 3/2013.(II.18.) önkormányzati rendelet 6.§ (2) bekezdése, hatályos 2013. február 19. napjától

36

Módosította a 9/2019.(X.28.) önkormányzati rendelet 6.§ (1) bekezdése, hatályos 2019. november 1. napjától

37

Hatályon kívül helyezte a 9/2019.(X.28.) önkormányzati rendelet 6.§ (2) bekezdése, hatályos 2019. november 1. napjától

38

Hatályon kívül helyezte a 9/2019.(X.28.) önkormányzati rendelet 6.§ (2) bekezdése, hatályos 2019. november 1. napjától

39

Megállapította a 3/2013.(II.18.) önkormányzati rendelet 6.§ (3) bekezdése, hatályos 2013. február 19. napjától

40

Megállapította a 3/2013.(II.18.) önkormányzati rendelet 6.§ (3) bekezdése, hatályos 2013. február 19. napjától

41

Hatályon kívül helyezte a 9/2019.(X.28.) önkormányzati rendelet 6.§ (2) bekezdése, hatályos 2019. november 1. napjától

42

Megállapította a 9/2019.(X.28.) önkormányzati rendelet 6.§ (3) bekezdése, hatályos 2019. november 1. napjától

43

Megállapította a 3/2013.(II.18.) önkormányzati rendelet 6.§ (4) bekezdése, hatályos 2013. február 19. napjától

44

Módosította a 3/2013.(II.18.) önkormányzati rendelet 7.§ (1) bekezdése, hatályos 2013. február 19. napjától

45

Módosította a 10/2014.(X.27.) önkormányzati rendelet 3.§-a, hatályos 2014. október 28. napjától

46

Módosította a 9/2019.(X.28.) önkormányzati rendelet 7.§ (1) bekezdése, hatályos 2019. november 1. napjától

47

Módosította a 3/2013.(II.18.) önkormányzati rendelet 7.§ (2) bekezdése, hatályos 2013. február 19. napjától

48

Módosította a 9/2019.(X.28.) önkormányzati rendelet 7.§ (2) bekezdése, hatályos 2019. november 1. napjától

49

Módosította a 9/2019.(X.28.) önkormányzati rendelet 7.§ (3) bekezdése, hatályos 2019. november 1. napjától

50

Módosította a 3/2013.(II.18.) önkormányzati rendelet 7.§ (3) bekezdése, hatályos 2013. február 19. napjától

51

Megállapította a 10/2014.(X.27.) önkormányzati rendelet 4.§-a, hatályos 2014. október 28. napjától

52

Megállapította a 9/2019.(X.28.) önkormányzati rendelet 8.§ (1) bekezdése, hatályos 2019. november 1. napjától

53

Módosította a 3/2013.(II.18.) önkormányzati rendelet 7.§ (4) bekezdése, hatályos 2013. február 19. napjától

54

Megállapította a 9/2019.(X.28.) önkormányzati rendelet 8.§ (2) bekezdése, hatályos 2019. november 1. napjától

55

Módosította a 10/2014.(X.27.) önkormányzati rendelet 5.§-a, hatályos 2014. október 28. napjától

56

Módosította a 9/2019.(X.28.) önkormányzati rendelet 8.§ (3) bekezdése, hatályos 2019. november 1. napjától

57

Módosította a 9/2019.(X.28.) önkormányzati rendelet 8.§ (4) bekezdése, hatályos 2019. november 1. napjától

58

Módosította a 3/2013.(II.18.) önkormányzati rendelet 7.§ (5) bekezdése, hatályos 2013. február 19. napjától

59

Hatályon kívül helyezte a 9/2019.(X.28.) önkormányzati rendelet 9.§ (1) bekezdése, hatályos 2019. november 1. napjától

60

Módosította a 3/2013.(II.18.) önkormányzati rendelet 8.§ (1) bekezdése, hatályos 2013. február 19. napjától

61

Hatályon kívül helyezte a 9/2019.(X.28.) önkormányzati rendelet 9.§ (2) bekezdése, hatályos 2019. november 1. napjától

62

Módosította a 3/2013.(II.18.) önkormányzati rendelet 8.§ (2) bekezdése, hatályos 2013. február 19. napjától

63

Módosította a 3/2013.(II.18.) önkormányzati rendelet 8.§ (2) bekezdése, hatályos 2013. február 19. napjától

64

Módosította a 3/2013.(II.18.) önkormányzati rendelet 8.§ (2) bekezdése, hatályos 2013. február 19. napjától

65

Módosította a 3/2013.(II.18.) önkormányzati rendelet 8.§ (3) bekezdése, hatályos 2013. február 19. napjától

66

Módosította a 10/2014.(X.27.) önkormányzati rendelet 6.§-a, hatályos 2014. október 28. napjától

67

Módosította a 3/2013.(II.18.) önkormányzati rendelet 7.§ (5) bekezdése, hatályos 2013. február 19. napjától

68

Módosította az 5/2015.(III.27.) önkormányzati rendelet 1.§-a, hatályos 2015. április 1. napjától

69

Hatályon kívül helyezte a 10/2014.(X.27.) önkormányzati rendelet 7.§-a, nem hatályos 2014. október 28. napjától

70

Módosította a 3/2013.(II.18.) önkormányzati rendelet 8.§ (4) bekezdése, hatályos 2013. február 19. napjától

71

Módosította a 10/2014.(X.27.) önkormányzati rendelet 8.§-a, hatályos 2014. október 28. napjától

72

Módosította a 9/2019.(X.28.) önkormányzati rendelet 10.§ (1) bekezdése, hatályos 2019. november 1. napjától

73

Módosította a 3/2013.(II.18.) önkormányzati rendelet 9.§ (1) bekezdése, hatályos 2013. február 19. napjától

74

Módosította a 3/2013.(II.18.) önkormányzati rendelet 9.§ (2) bekezdése, hatályos 2013. február 19. napjától

75

Módosította a 9/2019.(X.28.) önkormányzati rendelet 10.§ (2) bekezdése, hatályos 2019. november 1. napjától

76

Módosította a 3/2013.(II.18.) önkormányzati rendelet 8.§ (4) bekezdése, hatályos 2013. február 19. napjától

77

Megállapította a 10/2014.(X.27.) önkormányzati rendelet 9.§-a, hatályos 2014. október 28. napjától

78

Módosította a 3/2013.(II.18.) önkormányzati rendelet 7.§ (5) bekezdése, hatályos 2013. február 19. napjától

79

Módosította a 3/2013.(II.18.) önkormányzati rendelet 7.§ (5) bekezdése, hatályos 2013. február 19. napjától

80

Megállapította a 9/2019.(X.28.) önkormányzati rendelet 11.§ 12) bekezdése, hatályos 2019. november 1. napjától

81

Módosította a 3/2013.(II.18.) önkormányzati rendelet 10.§ (1) bekezdése, hatályos 2013. február 19. napjától

82

Megállapította a 10/2014.(X.27.) önkormányzati rendelet 10.§-a, hatályos 2014. október 28. napjától

83

Módosította a 9/2019.(X.28.) önkormányzati rendelet 11.§ (2) bekezdése, hatályos 2019. november 1. napjától

84

Hatályon kívül helyezte a 9/2019.(X.28.) önkormányzati rendelet 11.§ (3) bekezdése, hatályos 2019. november 1. napjától

85

Módosította a 10/2014.(X.27.) önkormányzati rendelet 11.§-a, hatályos 2014. október 28. napjától

86

Hatályon kívül helyezte a 9/2019.(X.28.) önkormányzati rendelet 12.§ (1) bekezdése, hatályos 2019. november 1. napjától

87

Módosította a 3/2013.(II.18.) önkormányzati rendelet 10.§ (2) bekezdése, hatályos 2013. február 19. napjától

88

Módosította a 3/2013.(II.18.) önkormányzati rendelet 7.§ (5) bekezdése, hatályos 2013. február 19. napjától

89

Módosította a 3/2013.(II.18.) önkormányzati rendelet 7.§ (5) bekezdése, hatályos 2013. február 19. napjától

90

Hatályon kívül helyezte a 9/2019.(X.28.) önkormányzati rendelet 12.§ (2) bekezdése, hatályos 2019. november 1. napjától

91

Módosította a 10/2014.(X.27.) önkormányzati rendelet 12.§ (1) bekezdése, hatályos 2014. október 28. napjától

92

Hatályon kívül helyezte a 10/2014.(X.27.) önkormányzati rendelet 12.§ (2) bekezdése, nem hatályos 2014. október 28. napjától

93

Hatályon kívül helyezte a 3/2013.(II.18.) önkormányzati rendelet 10.§ (3) bekezdése, nem hatályos 2013. február 19. napjától

94

Módosította a 10/2014.(X.27.) önkormányzati rendelet 13.§ (1) bekezdése, hatályos 2014. október 28. napjától

95

Módosította a 3/2013.(II.18.) önkormányzati rendelet 10.§ (4) bekezdése, hatályos 2013. február 19. napjától

96

Megállapította a 9/2019.(X.28.) önkormányzati rendelet 13.§-a, hatályos 2019. november 1. napjától

97

Megállapította a 9/2019.(X.28.) önkormányzati rendelet 13.§-a, hatályos 2019. november 1. napjától

98

Beiktatta az 1/2013.(I.14.) önkormányzati rendelet 1. §-a, hatályos 2013. január 15. napjától

99

Módosította a 10/2014.(X.27.) önkormányzati rendelet 13.§ (2) bekezdése, hatályos 2014. október 28. napjától A 47. § (5) bekezdése a Bóly Város Önkormányzata Képviselő-testületének 15/2021. (XI. 30.) önkormányzati rendelete 1. §-ával megállapított szöveg.

100

Módosította a 3/2013.(II.18.) önkormányzati rendelet 11.§-a, hatályos 2013. február 19. napjától

101

Módosította a 3/2013.(II.18.) önkormányzati rendelet 12.§-a, hatályos 2013. február 19. napjától

102

Megállapította a 10/2014.(X.27.) önkormányzati rendelet 14.§-a, hatályos 2014. október 28. napjától

103

Módosította a 3/2013.(II.18.) önkormányzati rendelet 1. melléklete, hatályos 2013. február 19. napjától

104

Módosította a 10/2014.(X.27.) önkormányzati rendelet 1. melléklete, hatályos 2014. október 28. napjától

105

Hatályon kívül helyezte a 9/2019.(X.28.) önkormányzati rendelet 14.§ (1) bekezdése, hatályos 2019. november 1. napjától

106

Módosította a 3/2013.(II.18.) önkormányzati rendelet 14.§ (1) bekezdése, hatályos 2013. február 19. napjától

107

Módosította a 3/2013.(II.18.) önkormányzati rendelet 14.§ (2) bekezdése, hatályos 2013. február 19. napjától

108

Módosította a 10/2014.(X.27.) önkormányzati rendelet 2. melléklete, hatályos 2014. október 28. napjától

109

Módosította az 5/2015.(III.27.) önkormányzati rendelet 1. melléklete, hatályos 2015. április 1. napjától

110

Módosította a 9/2019.(X.28.) önkormányzati rendelet 1. melléklete, hatályos 2019. november 1. napjától

111

Hatályon kívül helyezte a 10/2014.(X.27.) önkormányzati rendelet 15. § (3) bekezdése, nem hatályos 2014. október 28. napjától

112

Hatályon kívül helyezte a 10/2014.(X.27.) önkormányzati rendelet 15. § (3) bekezdése, nem hatályos 2014. október 28. napjától

113

Módosította a 3/2013.(II.18.) önkormányzati rendelet 2. melléklete, hatályos 2013. február 19. napjától

114

Módosította a 10/2014.(X.27.) önkormányzati rendelet 3. melléklete, hatályos 2014. október 28. napjától

115

Módosította a 9/2019.(X.28.) önkormányzati rendelet 2. melléklete, hatályos 2019. november 1. napjától

116

Módosította a 3/2013.(II.18.) önkormányzati rendelet 3. melléklete, hatályos 2013. február 19. napjától

117

Módosította a 10/2014.(X.27.) önkormányzati rendelet 4. melléklete, hatályos 2014. október 28. napjától

118

Módosította a 9/2019.(X.28.) önkormányzati rendelet 3. melléklete, hatályos 2019. november 1. napjától

119

Megállapította a 10/2014.(X.27.) önkormányzati rendelet 5. melléklete, hatályos 2014. október 28. napjától

120

Módosította az 5/2015.(III.27.) önkormányzati rendelet 2. melléklete, hatályos 2015. április 1. napjától

121

Módosította a 9/2019.(X.28.) önkormányzati rendelet 4. melléklete, hatályos 2019. november 1. napjától A 8. melléklet a Bóly Város Önkormányzata Képviselő-testületének 15/2021. (XI. 30.) önkormányzati rendelete 2. §-ával megállapított szöveg.