Bóly Város Önkormányzat Képviselő-testületének 9/2018. (VIII.21.) önkormányzati rendelete

a helyi közművelődési feladatok ellátásáról

Hatályos: 2018. 09. 01- 2022. 02. 28

Bóly Város Önkormányzat Képviselő-testületének 9/2018. (VIII.21.) önkormányzati rendelete

a helyi közművelődési feladatok ellátásáról1

2018.09.01.

Bóly Város Önkormányzat Képviselő-testülete Magyarország Alaptörvénye 32. cikk (1) bekezdés a) pontjában kapott felhatalmazás alapján, a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdés 7. pontjában biztosított jogkörében, a muzeális intézményekről, a nyilvános könyvtári ellátásról és a közművelődésről szóló 1997. évi CXL. törvény 77. §-ában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:

1. A rendelet célja és hatálya

1. § (1) A rendelet célja, hogy a helyi társadalom művelődési és kulturális igényeinek figyelembevételével – a helyi hagyományok, lehetőségek és sajátosságok alapján – meghatározza Bóly Város Önkormányzatának (a továbbiakban: Önkormányzat) közművelődési feladatait és ellátásuk feltételeit.

(2) Az Önkormányzat a város minden polgárának és közösségének biztosítja a kulturális örökség és a kulturális értékek megismerését, segíti a személyiség művelődés általi fejlesztését, továbbá hozzájárul az esélyegyenlőség biztosításához.

2. § A rendelet hatálya kiterjed az Önkormányzat illetékességi területén a közművelődési tevékenység megvalósításában résztvevőkre, a közösségi színterek, közművelődési intézmények fenntartóira, működtetőire és alkalmazottaira.

2. Az Önkormányzat közművelődési feladatai

3. § (1) Az Önkormányzat kötelező közművelődési feladatai (a továbbiakban: kötelező közművelődési feladat) a következők:

a) az iskolarendszeren kívüli, öntevékeny, önképző, szakképző tanfolyamok, életminőséget és életesélyt javító tanulási, felnőttoktatási lehetőségek megteremtése,

b) a település környezeti, szellemi, művészeti értékeinek, hagyományainak feltárása, megismertetése, a helyi művelődési szokások gondozása, gazdagítása,

c) az egyetemes, a nemzeti, a nemzetiségi és más kisebbségi kultúra értékeinek megismertetése, a megértés, a befogadás elősegítése, az ünnepek kultúrájának gondozása,

d) az ismeretszerző, az amatőr alkotó, művelődő közösségek tevékenységének támogatása,

e) a helyi társadalom kapcsolatrendszerének, közösségi életének, érdekérvényesítésének segítése,

f) a különböző kultúrák közötti kapcsolatok kiépítésének és fenntartásának segítése,

g) a szabadidő kulturális célú eltöltéséhez a feltételek biztosítása,

h) egyéb művelődést segítő lehetőségek biztosítása,

i) a települési könyvtár, valamint a település közigazgatási területén lévő muzeális intézmény közművelődési tevékenységének támogatása.

(2) Az Önkormányzat az (1) bekezdésben meghatározott feladatokon felül további feladatának tekinti:

a) a város szellemi-és művészeti idegenforgalmi vonzerejének és a civil társadalom kulturális, önszerveződő tevékenységének erősítését,

b) a helyi kulturális értékek védelmét,

c) a humán információs szolgáltatásokat, a helytörténeti és művelődéstörténeti kutatásokat,

d) a város testvérvárosi és nemzetközi kulturális kapcsolatainak kiszélesítését, a meglévők erősítését,

e) a helyi alkotók közismertté tételét, fejlődésük szakmai támogatásának biztosítását,

f) Amatőr művészeti körök, táborok működésének segítése, a helyi néptánc, népzene, népművészet folyamatos támogatása

g) a gyermekek és a fiatalok művelődési, művészeti és közösségi életének segítését,

h) a hátrányos helyzetűek kulturális elesettségének mérséklését,

i) a környezetkultúra javítását.

3. Az Önkormányzat közművelődési feladatellátásának szervezeti keretei

4. § (1) Az Önkormányzat a kötelező közművelődési feladatok ellátását az alábbi szervezeti keretekben végzi:

a) az Önkormányzat irányítói jogkörébe tartozó, önálló jogi személyiségű, önállóan működő, költségvetési szerv,

b) közművelődési megállapodással civil szervezetek útján.

(2) Az Önkormányzat a törvényben kötelezően előírt közművelődési feladatok biztosítását – figyelembe véve a lakossági igényeket – az Erzsébet Vigadó, Városi Könyvtár és Közétkeztetési Intézmény (a továbbiakban: Erzsébet Vigadó), valamint közművelődési megállapodások megkötésével valósítja meg.

(3) Az Önkormányzat a nyilvános könyvtári ellátást, illetve a könyvtárhasználathoz való jog érvényesülését az Erzsébet Vigadó fenntartásán keresztül biztosítja.

(4) Az Önkormányzat a lehetőségeihez képest törekszik az intézmények műszaki állapotának javítására, és a közművelődési feladatok színvonalas ellátásához szükséges személyi és tárgyi feltételek biztosítására.

4. A közművelődési feladatellátás támogatása

5. § (1) Az Önkormányzat e rendeletben meghatározott közművelődési feladatok megvalósítására a törvény követelményeinek megfelelően magánszeméllyel, jogi személlyel, nem önkormányzati fenntartású intézményekkel közművelődési megállapodást köthet a törvényben meghatározottak szerint.

(2) Az Önkormányzat közművelődési intézményeinek feladataik színvonalasabb ellátása érdekében ki kell használniuk a pályázati lehetőségeket. A vállalt cél megvalósítása az intézmény alaptevékenységének ellátását, annak biztonságát nem veszélyeztetheti.

(3) Az Önkormányzat támogatja az önkormányzati közművelődési feladatok ellátásában – megállapodás alapján – résztvevő nem önkormányzati fenntartású intézményeket, civil szervezeteket az egyes önkormányzati támogatásokról szóló önkormányzati rendelet alapján.

(4) A helyi közművelődési feladatok ellátása során a helyi, regionális, országos és nemzetközi kapcsolatok érdekében az Önkormányzat

a)köznevelési intézménnyel,
b)kulturális feladatot ellátó civil szervezettel,
c)közművelődési, tudományos, művészeti, szociális, egészségügyi és sportszervezettel, alapítvánnyal, gazdálkodó szervezettel és intézménnyel,
d)egyházzal,
e)helyi nemzetiségi önkormányzattal és nemzetiségi hagyomány ápolását végző civil szervezettel, valamint
f)turizmus és idegenforgalomi feladatot ellátó szervezettel
együttműködésre törekszik.
(5)Az Önkormányzat a város közművelődési rendezvényeinek támogatásáról az éves költségvetési rendeletében dönt.

5. A közművelődési feladatok ellátásának finanszírozása

6. § A közművelődési feladatok ellátásának finanszírozása és forrásai a következők:

a) állami hozzájárulás,

b) központi költségvetési támogatás,

c) pályázati úton elnyerhető támogatás, ideértve az érdekeltségnövelő pályázatot,

d) helyi költségvetési forrás,

e) saját bevétel és

f) a költségvetésen kívüli egyéb forrás.

6. A kiemelkedő kulturális teljesítmények elismerése

7. § Az Önkormányzat kiemelt figyelmet fordít a Bóly város kulturális, közművelődési, közgyűjteményi, művészeti életében kiemelkedő eredményeket elért személyek, közösségek tevékenységek elismerésére, és részükre a helyi kitüntetések és elismerő címek alapításáról és adományozásának rendjéről szóló 7/2017. (VI.30.) önkormányzati rendelete alapján helyi elismeréseket, kitüntetéseket adományozhat.

7. Záró rendelkezések

8. § (1) E rendelet 2018. szeptember 1. napján lép hatályba.

(2) E rendelet hatályba lépésével egyidejűleg hatályát veszti Bóly Város Önkormányzat Képviselő-testületének a helyi közművelődési feladatok ellátásáról szóló 10/2002.(IX.13.) önkormányzati rendelete.

1

Az önkormányzati rendeletet a Bóly Város Önkormányzata Képviselő-testületének 2/2022. (II. 18.) önkormányzati rendelete 8. § (2) bekezdése hatályon kívül helyezte 2022. március 1. napjával.