Beremend Nagyközség Önkormányzat Képviselőtestületének 7/2018. (VI.27.) önkormányzati rendelete

a mikro-vállalkozások létrehozására és fejlesztésére nyújtandó támogatások feltételeiről

Hatályos: 2018. 06. 27

Beremend Nagyközség Önkormányzat Képviselőtestületének 7/2018. (VI.27.) önkormányzati rendelete

a mikro-vállalkozások létrehozására és fejlesztésére nyújtandó támogatások feltételeiről

2018.06.27.

Beremend Nagyközség Önkormányzat Képviselőtestülete Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 41. § (9) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján Magyarország Alaptörvénye 32. cikk (1) bekezdés a) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva mikro-vállalkozások létrehozására és fejlesztésére nyújtandó támogatások feltételeiről az alábbi rendeletet alkotja.

1. A támogatás célja

1. § A támogatás célja Beremend településen újonnan létesülő mikro-vállalkozások, illetve működő mikro-vállalkozások beruházásainak, műszaki-technológiai fejlesztésének támogatása által a vállalkozói aktivitás, a versenyképesség, az innovációs képesség ösztönzése, munkahelyek megtartása és újak létrehozása.

2. A rendelet hatálya

2. § Beremend területén székhellyel, telephellyel, lakóhellyel rendelkező vagy egyébként itt tartózkodó és gazdasági (termelő, szolgáltató, üzemi, üzleti) tevékenységet folytató természetes személy, jogi személy, jogi személyiséggel nem rendelkező szervezetre e rendelet rendelkezéseit kell alkalmazni.

Kivételt képeznek ez alól a Beremenden működő vendéglátó-ipari egységek, melyek alkohol árusítással foglalkoznak.

3. Értelmező rendelkezések

3. § E rendelet alkalmazásában:

a) Mikro-vállalkozás: az a vállalkozás, melynél az összes foglalkoztatott létszám 10 főnél kevesebb;

b) pontozási jegyzőkönyv: Beremend képviselőtestülete, erre a célra megválasztott bizottsága által, a kérelem értékelésének elősegítése érdekében kitöltött értékelési dokumentum;

c) ügyfél: működő, induló mikro vállalkozás, gazdasági szereplőként be nem jegyzett természetes személyek, vagy vállalkozásnak nem minősülő gazdasági tevékenységet végző természetes személyek, akik vállalják, hogy a támogatás megítélését követően az első kifizetési kérelem benyújtásának időpontjáig egyéni vállalkozóként, nyilvántartásba vetetik magukat.

4. A támogatás tárgya, elszámolható kiadások

4. § (1) Támogatás vehető igénybe mikro-vállalkozások fejlesztéseinek támogatására, a megkezdett vagy tervezett gazdasági tevékenységhez közvetlenül kapcsolódó a (2) bekezdésben meghatározott tevékenységre, amely szerepel a mikro-vállalkozás bejegyzettet tevékenységei között, vagy természetes személy ügyfél esetén az első kifizetési kérelem benyújtásáig felvett tevékenységre.

(2) E rendelet alapján támogatható tevékenységek, eszközök és az elszámolható költségek:

a) a fejleszteni kívánt tevékenységhez kötődő eszközök;

b) csak a gazdasági tevékenységgel érintett épülethez, épületrészhez tartozó építés, épületfelújítás, -korszerűsítés, épületgépészet, -kialakítás, -felújítás, -korszerűsítés, új épület kialakítása;

c) csak a gazdasági tevékenységgel érintett épülethez vagy épületrészhez kapcsolódó 1. sz. mellékletben meghatározott kisléptékű infrastruktúra-fejlesztés;

d) minőségbiztosítási és környezetirányítási rendszer, szabvány bevezetése;

e) forgóeszköz - kivéve az értékpapírt és pénzeszközt.

f) a fejleszteni kívánt tevékenységhez kötődő új tehergépjármű, illetve új mezőgazdasági jármű és eszköz vásárlása.

(3) Amennyiben a (2) bekezdés b) és c) pontjában foglalt tevékenységek közvetlenül nem csak a gazdasági tevékenységgel érintett épületet vagy épületrészt érintik, akkor az elszámolható kiadásokat alapterület arányosan kell megosztani.

(4) A pályázat befogadási időpontjának dátumától a fejlesztések megkezdhetőek, ettől a dátumtól következően a fejlesztéssel kapcsolatos számlák elfogadhatóak A számlák teljesítési ideje a befogadási dátum utáni lehet csak.

5. Támogatás forrása

5. § A támogatás forrása Beremend Nagyközség Önkormányzatának mindenkori költségvetésében „vállalkozói támogatás” előirányzatra elkülönített keretösszege. Adott évben fel nem használt összeg a következő év költségkeretét emelheti.

6. Támogatás mértéke

6. § Jelen rendelet alapján megítélhető támogatás mértéke az összes elszámolható kiadás 70%-a, de minimum 100.000 Ft, és maximum 1.000.000 Ft. Amennyiben a támogatottnak a fejlesztéssel kapcsolatban áfa visszaigénylési joga van akkor a nettó költségek 70%-a támogatható. Egyéb esetben a bruttó fejlesztési költségek 70%-a lehet a támogatás mértéke.

7. A támogatás igénybevételének feltételei

7. § (1) Támogatási kérelmet kizárólag Beremend településen megvalósuló fejlesztésre, Beremend településen székhellyel, telephellyel rendelkező – működő vagy induló – mikro-vállalkozás vagy a (2) bekezdés szerinti természetes személy nyújthat be.

(2) Támogatás igénybevételére jogosult Beremenden lakóhellyel rendelkező azon természetes személy, aki vállalja, hogy a támogatás megítélését követően az első kifizetési kérelem benyújtásának időpontjáig egyéni vállalkozóként nyilvántartásba veteti magát, és tevékenységét, amennyiben főállású alkalmazottat nem foglalkoztat, főállásban ekként végzi; valamint az az egyéni vállalkozó, aki fenti kritériumoknak megfelel és tevékenységét főállásban végzi.

(3) Támogatási kérelmet az a jogi személy, jogi személyiség nélküli gazdasági társaság vagy természetes személy nyújthat be,

a) aki csőd-, felszámolási eljárás vagy végelszámolás alatt nem áll,

b) megfelel az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény 50. § (1) bekezdésében szabályozott munkaügyi kapcsolatok általános feltételeinek,

c) átlátható szervezetnek minősül

d) nincs esedékessé vált és még meg nem fizetett adótartozása

(4) Egy támogatási időszakban egy ügyfél egy támogatási kérelmet nyújthat be.

(5) Támogatásban csak azok a pályázók részesülhetnek, akik benyújtást megelőző 3 évben az önkormányzat által a mikro-vállalkozások létrehozására és fejlesztésére nyújtandó támogatásban nem részesültek.

(6) Jogi személy, vagy jogi személy nélküli gazdasági társaság esetén vállalniuk kell, hogy a munkavállalói létszámot megemelik, és a megnövelt átlagos statisztikai létszámot legalább egy évig fenntartják.

(7) Az elbírálás során előnyben részesülnek azok a pályázók, amelyek hátrányos helyzetű (tartósan álláskereső, fogyatékkal élő, megváltozott munkaképességű, pályakezdő, ötven éven felüli) munkavállalókat is foglalkoztatnak.

8. A támogatás meghirdetése

8. § (1) Az 1. §-ban meghatározott célok megvalósításához kapcsolódó támogatások igénybevételének részletes feltételeit, valamint a támogatások mértékét, illetőleg a Beremend Nagyközség Önkormányzata (továbbiakban: Önkormányzat) által kiadott közleményeket és az általa rendszeresített nyomtatványokat az Önkormányzata hivatalos honlapján, valamint a Beremend Tv-én kell közzétenni.

(2) A pályázat csak akkor írható ki, ha annak pénzügyi fedezete a tárgyévi költségvetésben biztosított.

9. A támogatási kérelem benyújtása

9. § (1) A pályázatok benyújtására a pályázati kiírás szerint megjelölt határidőket kell figyelembe venni.

(2) A támogatási kérelmet az önkormányzat által rendszeresített formanyomtatványon kell benyújtani, melyhez mellékelni kell:

a) a beruházással érintett ingatlanra vonatkozó 30 napnál nem régebbi hiteles tulajdoni lapmásolatot;

b) ha a beruházás nem saját tulajdonú, vagy más személy olyan jogával terhelt ingatlanon valósul meg, mely a beruházás megvalósítását, illetve az üzemeltetési kötelezettség lejártáig annak használatát korlátozza vagy kizárja, azt a teljes bizonyító erejű okiratot, amely igazolja, hogy az ügyfél jogosult a beruházást az okiratban feltüntetett ingatlanon megvalósítani és az ingatlant az üzemeltetési kötelezettsége lejártáig használni;

c) építési beruházások esetén tervdokumentációt, ami a tervezett építmény jellegétől függően minimálisan tartalmazza az alaprajzo(ka)t, homlokzato(ka)t, metszete(ke)t és részletrajzo(ka)t, illetve azok méretarányos adatait, a tervdokumentációt a tervezői névjegyzékben szereplő építész-tervező ellenjegyzésével kell ellátni;

d) a c) pont hatálya alá nem tartozó, egyéb beruházás esetén - az önálló, építéssel nem járó gépek, berendezések beszerzésére irányuló beruházások kivételével - műszaki leírást és dokumentációt;

e) legalább két árajánlatot. A két árajánlatnak hasonló műszaki tartalommal kell rendelkeznie, és az ügyfélnek meg kell indokolnia, hogy a két árajánlat közül melyiket választja;

f) ha az ügyfél egyéni vállalkozó, az egyéni vállalkozói igazolvány hiteles másolatát az ügyfél egyéni vállalkozói tevékenységi köréről, amennyiben a nyilvántartásba vétele folyamatban van, akkor nyilatkozatát a tervezett tevékenységről;

g) pénzügyi és üzleti tervet mely tartalmazza a 2 sz. melléklet 9.-14. pontjára vonatkozó adatokat,

h) építés, felújítás, korszerűsítés esetén a fejleszteni kívánt ingatlan állapotát ábrázoló fényképeket,

i) működő vállalkozások esetében a benyújtást megelőző két év pénzügyi adatait tartalmazó dokumentumokat (egyéni vállalkozók esetében szja bevallás, jogi személyiség nélküli gazdasági társaság esetén mérleg és eredmény kimutatás)

(3) Építéssel járó tevékenységek esetén:

a) az első, építéssel kapcsolatos kifizetési kérelemhez mellékelni kell a jogerős építési engedély hiteles másolatát vagy az illetékes építésügyi hatóság igazolását arról, hogy a tevékenység nem építési engedélyköteles;

b) engedélyköteles tevékenység esetén az utolsó kifizetési kérelemhez mellékelni kell a jogerős hatáskörrel rendelkező építési hatóság engedélyét a létesítmény használatba vételéhez.

10. A támogatási kérelem elbírálása

10. § (1) A támogatási kérelmet Beremend Nagyközség Képviselő-testülete, az erre a célra létrehozott bizottsága előkészítése alapján, e rendeletben meghatározott feltételek szerint bírálja el és az 2. számú mellékletben meghatározott pontozási rendszer alapján végzett értékeléssel, valamint a befogadási sorrend szerinti rangsor állításával döntést hoz.

(2) A támogatási kérelmet csak a támogatási kérelmek benyújtási időszakának záró napját követően lehet elbírálni.

(3) A bírálat alapján létrejött pontegyenlőség esetén a rangsorban előnyt élvez az a támogatási kérelem, amelyet korábban fogadtak be.

(4) A beérkezett pályázatok közül a pontozási szabályok előírásai alapján kialakult sorrendből az első 10 db pályázat kerül támogatásra. A támogatás mértékének meghatározására a megszerzett pontokból számított százalékos arányok alapján kerül sor.

(5) Nem állapítható meg támogatás a pályázó részére, ha a pontozási rendszer alapján végzett értékeléssel nem éri el az összesen elérhető pontszám 40%-át.

11. A támogatás kifizetése

11. § (1) A támogatás kifizetésére két ütemben kerül sor.

(2) A támogatási összeg első 50%-ának átutalása a támogatási szerződés aláírásakor történik a támogatási szerződésben előírtaknak megfelelően. Az első kifizetési kérelemhez csatolni kell az e rendelet 7. § (2) bekezdése értelmében induló egyéni vállalkozó ügyfél esetén

a) hatósági igazolást az egyéni vállalkozói igazolvány érvényességéről és az ügyfél egyéni vállalkozói tevékenységi köréről;

b) adóbejelentkezési lap másolatát.

(3) A támogatás második 50%-ának átutalására a támogatási szerződésben előírt teljes körű elszámolásnak a Támogató által történő elfogadását követően kerül sor.

12. Támogatás felhasználásának ellenőrzése

12. § Az önkormányzat, mint támogatást nyújtó szerv és a kedvezményezettekkel kötött szerződésben kiköti:

a) hogy a kedvezményezett köteles az ellenőrzés érdekében az önkormányzat által kijelölt belső ellenőrzési szerv képviselőit ellenőrzési munkájukban a helyszínen is - a megfelelő dokumentumok, számlák, a program megvalósítását igazoló okmányok, bizonylatok rendelkezésre bocsátásával, valamint a fizikai teljesítés vizsgálatában - segíteni;

b) a felhasználással és az ellenőrzéssel összefüggő kötelezettségek megszegése esetén alkalmazandók a 13. § szerinti szankciók.

13. Jogkövetkezmények

13. § (1) Ha az ügyfél a támogatási kérelemben vállalt átlagos foglalkoztatotti létszámnál kevesebb főt foglalkoztat az üzemeltetési kötelezettség második évétől kezdődően, akkor köteles - hiányzó foglalkoztatottanként egyszer - a támogatási összeg 20%-ának megfelelő összeg, de legalább 50.000 Ft visszafizetésére.

(2) Amennyiben az 2. számú melléklet szerinti nyilatkozattal alátámasztott pontozási szempontok ellenőrzése során kiderül, hogy az ügyfél nem valós adatot szolgáltatott, akkor a kifizetett támogatás jogosulatlanul igénybe vett támogatásnak minősül és az ügyfél támogatási jogosultsága megszűnik, és köteles visszafizetni a felvett támogatást 8 munkanapon belül, a mindenkori jegybanki alapkamat kétszeresével növelt összegben.

(3) A vállalt kötelezettség nem teljesítése esetén a támogatást az elszámolási kötelezettség határidejét követő három hónapon belül egy összegben vissza kell fizetni a mindenkori jegybanki alapkamat kétszeresével növelt összegben.

(4) A támogatottak közül az, aki a támogatási szerződésbe foglalt elszámolási kötelezettségének nem tesz eleget vagy a támogatást nem a megjelölt célra használja fel, a jövőbeni támogatásokból három évre kizárandó, és köteles visszafizetni a felvett támogatást 8 munkanapon belül, a mindenkori jegybanki alapkamat kétszeresével növelt összegben.

14. Záró rendelkezés

14. § (1) Az önkormányzati forrásból nyújtott támogatás közzétételére, illetőleg a döntés-előkészítésben és döntéshozásban résztvevő személyek összeférhetetlenségére vonatkozóan a közpénzekből nyújtott támogatások átláthatóságáról szóló 2007. évi CLXXXI. törvény rendelkezéseit is alkalmazni kell.

(2) Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba. A rendelet hatályba lépésével egyidejűleg a mikro-vállalkozások létrehozására és fejlesztésére nyújtandó támogatások feltételeiről szóló – többször módosított – 7/2010. (III. 31.) rendelet hatályát veszti.

(3) A rendelet kihirdetéséről a jegyző a Szervezeti és Működési Szabályzatban meghatározott módon gondoskodik.

1. számú melléklet

Kiadásként elszámolható ingatlanhoz kapcsolódó kisléptékű infrastruktúra-fejlesztések, valamint minőség- és környezetirányítási rendszerek, szabványok bevezetése
Ingatlanhoz kapcsolódó kisléptékű infrastruktúra-fejlesztések:
Telekhatáron belüli és/vagy a fejlesztéssel érintett telekkel szervesen összefüggő, a fejlesztés céljához kapcsolódó infrastrukturális beruházások:

1. ivó- és ipari vízellátás saját kúttal, vagy hálózatra csatlakozással, és a hozzá kapcsolódó elosztó és egyéb berendezések kiépítése;

2. tűzi-víz hálózat, korszerű tűzvédelmi hálózat, és a hozzá kapcsolódó elosztó és egyéb berendezések kiépítése;

3. földgázvezeték, távhővezeték, és a hozzá kapcsolódó elosztó és egyéb berendezések kiépítése;

4. elektromos hálózatra csatlakozás kiépítése és a hozzá kapcsolódó elosztó és egyéb berendezések kiépítése;

5. eső- és szennyvízelvezetés, eső- és szennyvízgyűjtők kiépítése;

6. egyedi szennyvíztisztító kisberendezések kiépítése;

7. szelektív hulladékgyűjtők és tárolók kiépítése;

8. a külső telefon és telekommunikációs hálózat csatlakozási pontjainak kiépítése;

9. út és parkoló építés;

10. vagyonvédelmi elektronikai rendszer kiépítése;

11. fenntartható, környezetbarát, megújuló energiaforrásokat hasznosító gépek és berendezések kiépítése (melegvíz, fűtés és elektromos áram előállítása és felhasználására céljából).


2. számú melléklet

Szempont

Szükséges
okirat

Pontszámok

Elért pontszám

1. Az ügyfél a településen még nem működő szolgáltatást, vállalkozói tevékenységet hoz létre
= Igen = Nem

Ügyfél nyilatkozata alapján




4 Pont 0 Pont

2. A kérelem benyújtását megelőző 12 hónap átlag létszámához képest a foglalkoztatott létszám bővül (akár saját foglakoztatás)
= Igen
= Nem

Pénzügyi terv alapján




4 Pont
0 Pont

3. Hátrányos helyzetű munkavállalót foglalkoztat:
- nő, - 25 év alatti pályakezdő fiatal, - fogyatékkal élő, - 40 évnél idősebb, 2 vagy több 10 éven aluli gyermeket nevelő munkavállaló,
- 10 éven aluli gyereket nevelő egyedülálló munkavállaló,
= Legalább 3 fő munkavállalót foglalkoztat, (beleértve az önfoglalkoztatást)
= Legalább 2 fő munkavállalót foglalkoztat (beleértve az önfoglalkoztatást)
= Legalább 1 fő munkavállalót foglalkoztat (beleértve az önfoglalkoztatást)
= Nem foglalkoztat

Az ügyfél nyilatkozata alapján










8 Pont

4 Pont

2 Pont

0 Pont

4. A fejlesztés helyi mikro-vállalkozások együttműködésével valósul meg
= Igen
= Nem

Szándéknyilatkozat alapján



3 Pont 0 Pont


5. Újonnan létesül a mikro-vállalkozás
= Igen
= Nem

nyilatkozat vállalkozói igazolvány másolat






10 Pont 0 Pont

6. A technológia- korszerűsítést és a kapacitások bővülését eredményező eszközbeszerzés
= Igen
= Nem

Nyilatkozat
alapján




4 Pont 0 Pont

7. Támogatás mértéke:
0 - 35%
36- 70%

Pályázati dokumentáció adatlapja alapján


6 Pont
3 Pont

8. Vállalja a pályázó, hogy különböző reklámfelületeken illetve a helyi kábeltévén megjelenteti vállalkozásának hirdetését
- Kábeltévén + egy másik reklámfelületen
- Csak kábeltévén
- Nem jelenteti meg




4 Pont
2 Pont
0 Pont

9. Befektetett eszközök pozitív változása
=Igen
=Nem


3 Pont 0 Pont

10. Saját tőke növekedése a vállalkozáson belül a beruházás időtartama alatt
= Igen
= Nem



3 Pont 0 Pont

11. Adózás előtti eredmény az igénylés benyújtását megelőző 2 évben negatív tendenciájú-e, de nem veszteséges
= Igen
= Nem




3 Pont 0 Pont

12. A vállalkozás 1 főre jutó árbevétele csökkent:
= az előző 2 évben, de nem veszteséges = az előző 1 évben, de nem veszteséges = nem csökkent



2 Pont 1 Pont 0 Pont

13. Értékcsökkenés változása

3 Pont

Összesen elért pontszám

Elért %

Összesen elérhető pontszám: 57 pont
Mivel az induló vállalkozásokra bizonyos értékelési szempontok nem vonatkoznak így a megszerzett pontok minden esetben arányosításra kerülnek a maximálisan megszerezhető pontszámokhoz.