Sellye Város Önkormányzata Képviselő-testületének 3/2022. (III. 11.) önkormányzati rendelete

az önkormányzat 2022. évi költségvetéséről

Hatályos: 2022. 03. 12- 2022. 09. 30

Sellye Város Önkormányzata Képviselő-testületének 3/2022. (III. 11.) önkormányzati rendelete

az önkormányzat 2022. évi költségvetéséről

2022.03.12.

Sellye Város Önkormányzat Képviselő-testülete az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdésében meghatározott eredeti jogalkotói hatáskörében, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés a) és f) pontjaiban meghatározott feladatkörében eljárva Sellye Város Önkormányzatának 2022. évi költségvetéséről az alábbiakat rendeli el:

A rendelet hatálya

1. § A költségvetésről szóló rendelet (továbbiakban: Rendelet) hatálya a képviselő-testületre, annak bizottságaira, a közös önkormányzati hivatalra és az önkormányzat irányítása alá tartozó költségvetési szervekre (intézményekre) terjed ki.

A költségvetés bevételei és kiadásai

2. § (1) Sellye Város Önkormányzat Képviselő-testülete (a továbbiakban: Képviselő-testület) az Önkormányzat 2022. évi összevont költségvetésének

a) költségvetési kiadását 1 062 332 857 Ft-ban

aa) működési célú kiadását 866 343 756 Ft-ban

ab) felhalmozási célú kiadását 195 989 101 Ft-ban

b) - finanszírozási kiadását 44 437 205 Ft-ban

ba) működési célú finanszírozási kiadását 44 437 205 Ft-ban

bb) felhalmozási célú finanszírozási kiadását 0 Ft-ban állapítja meg.

(2) A Képviselő-testület az (1) bekezdésben meghatározott kiadások forrásául

a) költségvetési bevételét 765 008 755 Ft-ban

aa) működési célú bevételét 685 742 196 Ft-ban

ab) felhalmozási célú bevételét 79 266 559 Ft-ban

b) finanszírozási bevételét 341 761 307 Ft-ban

ba) működési célú finanszírozási bevételét 225 038 765 Ft-ban

bb) felhalmozási célú finanszírozási bevételét 116 722 542 Ft-ban állapítja meg.

(3) A Képviselő-testület az Önkormányzat 2022. évi összevont költségvetésének

a) költségvetési hiányát 297 324 102 Ft-ban

b) működési hiányát 180 601 560 Ft-ban

c) felhalmozási hiányát 116 722 542 Ft-ban állapítja meg.

(4) A (3) bekezdés szerinti hiány belső finanszírozásának érdekében a képviselő-testület a 314.761.307,- Ft összegű előző év költségvetési maradványának igénybevételét rendeli el. A költségvetési maradvány összegéből a projektek tényleges pénzmaradványa 215.152.211,- Ft. Az Önkormányzatnak kötelezettséggel nem terhelt pénzmaradványa nincs.

(5) Az (1)-(4) bekezdésben foglaltaknak megfelelően az Önkormányzat 2022. évi összevont költségvetésének

a) - b e v é t e l i f ő ö s s z e g é t 1.106.770.062 Ft-ban,

b) k i a d á s i f ő ö s s z e g é t 1.106.770.062 Ft-ban,

c) egyenlegének összegét 0 Ft-ban állapítja meg.

(6) A Képviselő-testület Önkormányzat 2022. évi összevont költségvetési mérlegét közgazdasági tagolásban, valamint kötelező feladatok, önként vállalt feladatok, államigazgatási feladatok bontásban az 1.melléklet szerint hagyja jóvá.

A költségvetés részletezése

3. § (1) A Képviselő-testület a működési és felhalmozási bevételek és kiadások mérlegét a 2.1. és 2.2. mellékletek szerint hagyja jóvá.

(2) A Képviselő-testület az adósságot keletkeztető ügyletekből származó fizetési kötelezettségek és az adósságot keletkeztető ügyletekhez történő hozzájárulás, valamint ehhez a saját bevételek költségvetési évet követő 3 évre történő megállapítását a 3.melléklet részletezi.

(3) A Képviselő-testület az állami támogatások 2022. évi összegét a 4.melléklet szerint hagyja jóvá.

(4) A Képviselő-testület önkormányzat által folyósított ellátások részletezését az 5.melléklet szerint hagyja jóvá.

(5) A Képviselő-testület az Önkormányzat és intézményei tervezett beruházásait a 6.melléklet szerint határozza meg.

(6) A Képviselő-testület az Önkormányzat és intézményei tervezett felújításait a 7.melléklet szerint határozza meg.

(7) A Képviselő-testület az európai uniós támogatással megvalósuló projektek bevételeit, kiadásait, valamint a projektekhez való hozzájárulásokat a 8.melléklet szerint hagyja jóvá.

(8) A Képviselő-testület a hazai pályázati forrásból megvalósuló projektek bevételeit, kiadásait, valamint a projektekhez való hozzájárulásokat a 9.melléklet szerint hagyja jóvá.

(9) A 2. § (1) bekezdésében megállapított bevételek és kiadások önkormányzati és költségvetési szervenkénti megoszlását a 10.melléklet szerint határozza meg.

(10) A többéves kihatással járó döntések számszerűsítése évenkénti bontásban és összesítve célok szerint a 11.melléklet részletezi.

(11) A Képviselő-testület az önkormányzat által adott közvetett támogatások(kedvezmények) tervezett összegét, valamint az állandó jelleggel végzett tevékenység után 2022. évben befizetett helyi iparűzési adó tervezett felhasználását a 12.melléklet szerint hagyja jóvá.

(12) A Képviselő-testület az Önkormányzat előirányzat-felhasználási tervét a 13.melléklet szerint hagyja jóvá.

(13) A Képviselő-testület az Önkormányzat likviditási tervét a 14.melléklet szerint hagyja jóvá.

(14) A Képviselő-testület a középtávú tervezést az Áht 24. § (4) bekezdés d) pontja alapján a 15.melléklet tartalmazza.

(15) A Képviselő-testület a bevételeket kormányzati funkciónkénti bontásban a 16.1.melléklet szerint hagyja jóvá.

(16) A Képviselő-testület a kiadásokat kormányzati funkciónkénti bontásban a 16.2.melléklet szerint hagyja jóvá.

(17) A Képviselő-testület a 2022. évre 4.662.588,- Ft tartalékot állapít meg, amelyből 0,- Ft általános tartalék, 4.662.588,- Ft céltartalék.

Az önkormányzat által irányított költségvetési szervek létszáma

4. § (1) A Képviselő-testület az Önkormányzat 2022. évi összesített létszámkeretét 143 főben állapítja meg az alábbiak szerint:

a) Sellyei Közös Önkormányzati Hivatal: 40 fő

b) Sellye Városi Művelődési Ház, Könyvtár és Muzeális Intézmény: 4 fő (ebből 1 fő részmunkaidős)

c) Sellye Család- és Gyermekjóléti Központ: 10 fő

d) Sellye Város Önkormányzat: 23 fő (ebből pályázatban foglalkoztatottak: 20 fő)

e) Sellye Város Önkormányzat közfoglalkoztatottak: 66 fő.

(2) Az engedélyezett létszám év közben, az elrendelt feladatokban bekövetkező változásokkal összefüggésben a Képviselő-testület által elfogadott rendelettel módosítható.

A költségvetés végrehajtásának szabályai

5. § (1) Az önkormányzati szintű költségvetés végrehajtásáért a polgármester, a könyvvezetéssel kapcsolatos feladatok ellátásáért a jegyző a felelős.

(2) Az Önkormányzat gazdálkodásának biztonságáért a képviselő-testület, a gazdálkodás szabályszerűségéért a polgármester felelős.

(3) A költségvetési hiány csökkentése érdekében év közben folyamatosan figyelemmel kell kísérni a kiadások csökkentésének és a bevételek növelésének lehetőségeit.

(4) Kiegészítő támogatás és rendkívüli önkormányzati támogatás igényléséről a működőképességet veszélyeztető helyzet esetében a polgármester gondoskodik, külön képviselő-testületi döntés alapján.

(5) A finanszírozási bevételekkel és kiadásokkal kapcsolatos hatásköröket a Képviselő-testület gyakorolja.

(6) Az állami költségvetésből címzett, központosított előirányzatként, valamint pályázat alapján folyósított, vagy a költségvetési rendszeren kívüli forrásból származó bevételek kizárólag a folyósító által megjelölt célra fordíthatóak.

(7) Tárgyévi fizetési kötelezettség csak a jóváhagyott kiadási előirányzatok mértékéig vállalható és a kifizetések is ezen összeghatárig rendelhetők el, a kötelezettségvállaló ezen kötelezettsége megszegéséért felelősséggel tartozik.

(8) A Képviselő-testület a tartalék-kereten belül 1 millió Ft polgármesteri keretet biztosít, amelynek felhasználásával kapcsolatos nyilvántartási kötelezettség a Sellyei Közös Önkormányzati Hivatal Pénzügyi osztályának feladata. Polgármester a keret felhasználásáról tájékoztatja a képviselő-testületet.

Az előirányzatok módosítása

6. § (1) A helyi önkormányzat a költségvetését, valamint az irányítása alá tartozó költségvetési szervek előirányzatait a rendeletének módosításával megváltoztathatja.

(2) A Képviselő-testület - az első negyedév kivételével - negyedévenként (a döntése szerinti időpontokban), de legkésőbb az éves költségvetési beszámoló elkészítésének határidejéig, december 31-i hatállyal módosítja a költségvetési rendeletét. Ha év közben az Országgyűlés a hozzájárulások, támogatások előirányzatait zárolja, azokat csökkenti, törli, az intézkedés kihirdetését követően haladéktalanul a Képviselő-testület elé kell terjeszteni a költségvetési rendelet módosítását.

(3) Amennyiben az önkormányzat év közben a költségvetési rendelet készítésekor nem ismert többletbevételhez jut, vagy bevételei a tervezettől elmaradnak, arról a polgármester a képviselő-testületet tájékoztatja.

(4) A Képviselő-testület az Önkormányzat költségvetési kiadási előirányzatai közötti átcsoportosításra a polgármester részére felhatalmazást ad, aki az előirányzat átcsoportosításról a Képviselő-testületet köteles tájékoztatni.

(5) A költségvetési szervek bevételei körében a jóváhagyott bevételi előirányzatain felüli, a többletfeladatokkal összefüggő többletbevétele felhasználását – a jegyző tájékoztatásával -, a költségvetési szerv vezetője kezdeményezheti a tényleges többletnek megfelelő összegű, saját hatáskörű egyidejű előirányzat-módosítással. A költségvetési szerv saját hatáskörében végrehajtott előirányzat-változtatása a költségvetési rendelet módosítása során kerül beépítésre.

(6) A képviselő-testület által jóváhagyott kiemelt előirányzatokat valamennyi költségvetési szerv köteles betartani. Az előirányzat túllépés fegyelmi felelősséget von maga után.

A gazdálkodás felelőssége

7. § (1) Az Önkormányzat nevében kötelezettséget a Polgármester, vagy az általa felhatalmazott személy, a Közös Önkormányzati Hivatal nevében a Jegyző, vagy az általa felhatalmazott személy, Intézmények esetében az intézményvezető, vagy az általa felhatalmazott személy vállalhat.

(2) A választási eljárásról szóló 2013. évi XXXVI. törvény 1. §-ában szabályozott választások helyi, területi előkészítésére, lebonyolítására felhasználandó pénzeszközök feletti kötelezettségvállalásra a jegyző, a kötelezettségvállalás pénzügyi ellenjegyzésére az általa felhatalmazott személy jogosult.

(3) A költségvetési szerv vezetője felelős az alapító okiratban előírt tevékenységek jogszabályban, költségvetésben foglaltaknak, és az irányító szerv által közvetlenül meghatározott követelményeknek és feltételeknek megfelelő ellátásáért, a költségvetési szerv működésében és gazdálkodásában a gazdaságosság, a hatékonyság és az eredményesség követelményeinek érvényesítéséért, a gazdálkodási lehetőségek és a kötelezettségvállalások összhangjáért, a költségvetési szerv vagyonkezelésébe, használatába adott, és a tulajdonában lévő vagyonnal kapcsolatosan a vagyonkezelői, tulajdonosi jogok rendeltetésszerű gyakorlásáért, a szakmai és pénzügyi monitoring rendszer folyamatos működtetéséért, a tervezési, beszámolási, valamint a közérdekű és közérdekből nyilvános adatok szolgáltatására vonatkozó kötelezettség teljesítéséért, annak teljességéért és hitelességéért, továbbá a számviteli rend betartásáért..

(4) A gazdasági szervezettel nem rendelkező Intézmény gazdálkodó szervezete a Polgármesteri Hivatal Pénzügyi Osztálya, gazdasági vezetője a Pénzügyi Osztály osztályvezetője.

(5) Az Önkormányzat, a Sellyei Közös Önkormányzati Hivatal és az Intézmények azon szakmai pályázatok esetében, amelyek megvalósítása és/vagy fenntartása többlettámogatást igényelnek, kizárólag a Képviselő-testület előzetes jóváhagyásával és a többlettámogatás odaítéléséről szóló döntést követően nyújthatók be.

Az intézményi gazdálkodás szabályai

8. § (1) A költségvetési szerveknek a jóváhagyott éves költségvetés alapján, a vonatkozó jogszabályokban, valamint az alapító okiratukban meghatározott követelmények és feltételek érvényesítésével kell működniük és gazdálkodniuk a gazdaságosságra, a hatékonyságra és az eredményességre vonatkozó előírások, a gazdálkodási, számviteli szabályok maradéktalan betartása és az ellenőrizhetőség szempontjainak biztosítása mellett.

(2) A képviselő-testület felhatalmazza az önkormányzati költségvetési szerveket a költségvetésben előírt bevételek beszedésére és a jóváhagyott kiadások teljesítésére.

(3) A költségvetési szervek a képviselő-testület által jóváhagyott költségvetés fő összegét és a kiemelt előirányzatokat köteles betartani.

(4) A költségvetési szerveknél létszámnövekedést csak a képviselő-testület engedélyezhet. Az átmenetileg betöltetlen álláshelyekre jutó személyi juttatások előirányzatával úgy kell gazdálkodni, hogy az álláshely az év bármely időpontjában betölthető legyen.

(5) A költségvetési szervek részére a finanszírozást az önkormányzat a nettó finanszírozási rendszer szabályai szerint havi ütemezésben, de a kiadások és a költségvetési bankszámla egyenleg ismeretében bocsátja rendelkezésre.

(6) A költségvetési szerveket megillető, meghatározott célra kapott állami támogatás, valamint a működési célú bevétel az összeg címzettjének – a számlára érkezést követően – továbbutalható.

(7) A költségvetési szervek 2022. évi költségvetési előirányzatai a Rendeletben meghatározottakhoz képest változhatnak a képviselő-testület évközi döntése értelmében: a jóváhagyott bevételi előirányzatain felüli többletbevétel, a felülvizsgált és a jóváhagyott előző évi pénzmaradvány összegével, továbbá a tartalékok, központilag kezelt működési és felhalmozási kiadások felosztásával biztosított pótelőirányzatok összegével.

(8) A költségvetési szervek előirányzat-módosítási hatáskörében bevételi és kiadási előirányzatának főösszegét, a kiemelt előirányzatokat és a megfelelő részelőirányzatokat felemelheti az előző évi pénzmaradványából a képviselő-testület jóváhagyása után.Az intézmények pénzmaradványát a képviselő-testület a zárszámadási rendeletében hagyja jóvá, melyet beépít az önkormányzat költségvetésébe.Az intézményt a saját hatáskörében végrehajtott előirányzat-módosítással összefüggésben bejelentési kötelezettség terheli. A változásokról a képviselő-testületet a polgármester 30 napon belül tájékoztatja. A képviselő-testület ez alapján módosítja a költségvetési rendeletet az 5. §-ban foglaltak szerint.

(9) Intézményi működési bevételi többlet felhalmozási célra történő felhasználása csak akkor engedélyezhető, ha az intézmény vezetője nyilatkozik, hogy az év folyamán működési többletigénye nem lesz.

(10) A költségvetési szervek a saját költségvetésükből olyan felhalmozási kiadásokat, amelyek a tárgyévben, vagy a következő években kiadási többlettel járnak, kizárólag a képviselő-testület előzetes engedélyével teljesíthetnek. Az intézmény vezetője köteles a képviselő-testületi döntést megelőzően a közös önkormányzati hivatal pénzügyi osztályával a felhalmozásra fordítandó kiadások hatásáról a részletes számításokat egyeztetni és felelős az abban foglaltak betartásáért.

(11) Amennyiben az önkormányzatnak abból származik visszafizetési kötelezettsége az előző évek állami támogatás elszámolása és ellenőrzése során, mert az intézmény neki felróható ok miatt téves adatot szolgáltatott a feladatmutatók felmérésekor, annak következményét - támogatás csökkentését - az adott intézmény viseli.

(12) Valamennyi költségvetési szerv vezetője köteles belső szabályzatban rögzíteni a szakmai működéshez kapcsolódó szabályokat, a mindenkor érvényes központi szabályozás figyelembe vételével, illetve a szükséges módosításokat végrehajtani. A szabályozásbeli hiányosságért, a felelősség a mindenkori intézményvezetőt terheli.

(13) A közös hivatal, valamint a költségvetési szervek az évközi előirányzat-módosításokról a jegyző által elrendelt formában kötelesek naprakész nyilvántartást vezetni.

A költségvetés végrehajtásának ellenőrzése

9. § (1) Az önkormányzati költségvetési szervek ellenőrzése a belső kontrollrendszer keretében valósul meg, melynek létrehozásáért, működtetésért és továbbfejlesztéséért az önkormányzat esetében a jegyző, az intézmények esetében az intézményvezető felelős.

(2) Az Önkormányzat a belső ellenőrzés kialakításáról megbízási szerződés útján gondoskodik. A megfelelő működtetésről és a függetlenség biztosításáról a jegyző köteles gondoskodni.

A behajtatlan követelések kezelése

10. § (1) Behajtatlan fizetési kötelezettség mérséklése, illetve elengedése tárgyában 100.000,-Ft-ig terjedő egyedi értékhatárig a Polgármester dönt.

(2) 100.000,-Ft-tól 500.000,-Ft egyedi értékhatárig a Pénzügyi Bizottság dönt a behajtatlan követelések mérséklése illetve elengedése tárgyában, 500.000,- Ft egyedi értékhatárt meghaladó esetben a döntés joga a Képviselő-testületet illeti meg.

Záró és vegyes rendelkezések

11. § Ez a rendelet a kihirdetést követő napon lép hatályba, de rendelkezéseit 2022. január 1. napjától kell alkalmazni.

12. § Ez a rendelet 2022. március 12-én lép hatályba.