Magyaregregy Község Önkormányzat Képviselő-testületének 3/2015. (II.27.) önkormányzati rendelete

a települési támogatásról és az egyéb szociális ellátásokról

Hatályos: 2015. 03. 01

Magyaregregy Község Önkormányzat képviselő-testületének

 3/2015. (II.27.) önkormányzati rendelete


a települési támogatásról és az egyéb szociális ellátásokról



Magyaregregy Község Önkormányzat képviselő-testülete a Magyarország Alaptörvénye 32. cikk (2) bekezdésében, valamint a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvényben kapott felhatalmazás alapján a következő rendeletet alkotja.


I. Fejezet


Általános szabályok


1. § (1) A rendelet hatálya kiterjed a Magyaregregy Községi Önkormányzat illetékességi területén lakóhellyel, tartózkodási hellyel rendelkező személyekre.

(2) Az (1) bekezdés tekintetében alkalmazni kell a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény (a továbbiakban: Szt.) 3. § (1)-(3) bekezdéseit és a 7. § (1) bekezdését.

(3) Az e rendeletben meghatározott hatásköröket eltérő rendelkezés hiányában a képviselő-testület gyakorolja.

2. § (1) Az e rendeletben szabályozott valamennyi szociális ellátásra érvényes értelmező rendelkezéseket és az általános eljárási szabályokat az Szt. 4–16. §-a határozza meg.

(2) Az adott ellátásnál alkalmazandó sajátos eljárási szabályok az adott ellátáshoz kapcsolódva kerülnek meghatározásra.

(3) A szociális igazgatási eljárásra vonatkozó eljárási szabályokat az Szt. 5. § (1) bekezdése szerint kell alkalmazni.

(4) Az eljárást:

a) az önkormányzati hivatalnál szóban vagy írásban előterjesztett kérelemre kell, vagy

b) hivatalból lehet

megindítani.

(5) A kérelmet a jogszabályokban, illetve az e rendeletben meghatározott dokumentumokkal – igazolásokkal, nyilatkozatokkal – együtt kell benyújtani.

(6) Az e rendeletben meghatározott vagyoni helyzetre vonatkozó feltétel meglétét a pénzbeli és természetbeni szociális ellátások igénylésének és megállapításának, valamint folyósításának részletes szabályairól szóló 63/2006. (III. 27.) Korm. rendelet 1. számú melléklete szerinti vagyonnyilatkozat benyújtásával kell igazolni. A vagyonnyilatkozat II. részét - a nyomtatványon szereplő tájékoztató szövegtől eltekintve - az adott ellátásnál meghatározott személyi körre vonatkozóan kell kitölteni.

(7) A hiányosan előterjesztett kérelmek ügyében a hiánypótlási felhívást a kérelem beérkezésétől számított öt munkanapon belül meg kell tenni.

(8) Ha a szociális ellátás iránti igényt nem a jogosult terjeszti elő az eljárást hivatalból kell megindítani.

3. § A kérelmezőnek a kérelemben, illetve az annak mellékleteként benyújtott dokumentumokban feltüntetett jövedelem-adatokat az Szt. 10. §-ában meghatározottak szerint kell igazolnia.

4. § A pénzbeli ellátások kifizetése házipénztárból történik.

5. §. Az eseti pénzbeli települési támogatásokat a határozatban meghatározott időpontig kell folyósítani.


II. Fejezet


Pénzbeli szociális ellátások


6. §  Az önkormányzat képviselő-testülete e rendelet alapján a jogosult részére települési támogatást nyújt.

7. § Az önkormányzat által nyújtott eseti pénzbeli települési támogatás formái:

a) települési létfenntartási támogatás,

b) települési gyógyszertámogatás,

c) települési temetési támogatás;

d) települési támogatás elemi kár elhárításához,

e) települési gyermeknevelési támogatás,




1. Települési létfenntartási támogatás


8. § (1) Települési létfenntartási támogatásra jogosult az a személy, aki önmaga, illetve családja létfenntartásáról más módon nem tud gondoskodni, és akinek családjában az egy főre jutó jövedelem az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 150% (42.750,- Ft) -át, egyedülálló esetén az öregségi nyugdíj mindenkor legkisebb összegének 200%-át (57.000,- Ft) nem haladja meg.

 (2) A kérelmezőnek a kérelmében indokolnia kell a települési létfenntartási támogatásra való rászorultságát.

(3) A települési létfenntartási támogatás eseti települési támogatás formájában nyújtható.

9. § (1) Eseti települési létfenntartási támogatást egy naptári évben maximum négy alkalommal lehet adni.

(2) Az egy alkalommal megállapított eseti települési létfenntartási támogatás minimum összege 3.000,- Ft maximális összege: 10.000,- Ft.

10. § Az eseti települési létfenntartási támogatásra való jogosultságról az önkormányzat képviselő-testületének felhatalmazása alapján, átruházott hatáskörben a polgármester dönt.


2. Települési gyógyszertámogatás


11. § (1) Gyógyszerkiadásokra tekintettel települési gyógyszertámogatásra jogosult az a személy, aki a gyógyszerkiadások, illetve betegséghez kapcsolódó kiadások miatt időszakosan vagy tartósan létfenntartási gonddal küzd, és az 1993. évi III. tv. alapján érvényes közgyógyellátási igazolvánnyal nem rendelkezik.

(2) A települési gyógyszertámogatás eseti települési támogatás formájában nyújtható.

(3) Az eseti települési gyógyszertámogatás iránti kérelmet haladéktalanul, de legkésőbb a kérelem beérkezését követő 5 napon belül el kell bírálni.


12. § (1) Eseti települési gyógyszertámogatást egy naptári évben maximum 2 alkalommal lehet megállapítani.

(2) Eseti települési gyógyszertámogatásra a kérelmező akkor jogosult, ha

a) családjában az egy főre jutó jövedelem az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 150%-át (42.750,- Ft), egyedülálló esetén az öregségi nyugdíj mindenkor legkisebb összegének 200%-át (57.000,- Ft) nem haladja meg, és

b) a társadalombiztosítás által támogatott gyógyszerkiadásai, gyógyászati segédeszköz kiadásai, illetve betegséghez kapcsolódó kiadásai a kérelem benyújtását megelőzően elérik, vagy meghaladják a havi 5.000,- Ft-ot.

(3) A (2) bekezdés b) pontja szerinti kiadásokat a háziorvos és a gyógyszertár által kiadott igazolásokkal kell igazolni.

(4) Az egy alkalommal megállapított eseti települési gyógyszertámogatás minimális összege: 3.000,- Ft, maximális összege 10.000 Ft.

13. § Az eseti települési gyógyszertámogatásra való jogosultságról az önkormányzat képviselő-testületének felhatalmazása alapján, átruházott hatáskörben a polgármester dönt.


3. Települési temetési támogatás


14. § (1) A temetési költségekre tekintettel települési temetési támogatásra jogosult az a személy, akinek a temetési költségek viselése a saját, illetve családja létfenntartását veszélyezteti, függetlenül attól, hogy a meghalt személy eltemettetésére köteles, vagy tartásra köteles hozzátartozó volt-e vagy sem.

(2) Az (1) bekezdés szerint a temetési költség viselése az eltemettetést vállaló kérelmező létfenntartást akkor veszélyezteti, ha a családjában az egy főre jutó jövedelem az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 600 %-át (171.000,- Ft) nem haladja meg.

(3) A települési temetési támogatás kérelmezni lehet

a) a temetési költségek megelőlegezésére, vagy

b) a temetési költségek utólagos megtérítésére.

(4) A támogatás összege kérelmenként  20.000 Ft.

(5) A kérelmezőnek a kérelméhez a (3) bekezdés a) pont esetében csatolnia kell a temetési kiadásokra vonatkozó hivatalos árajánlatot, valamint a halotti anyakönyvi kivonatot.

(6) A kérelmezőnek a kérelméhez a (3) bekezdés b) pont esetében csatolnia kell kérelmező vagy a vele azonos lakcímen élő közeli hozzátartozója nevére – kiállított számla eredeti példányát, valamint a halotti anyakönyvi kivonatot.

(7) A temetési költségek megelőlegezése jogcímen megítélt települési támogatásról szóló határozatban meg kell jelölni a temetési előleggel - számlával - való elszámolás határidejét, amely a határozat kiadásától számított 30 napnál több nem lehet.

(8) A települési temetési támogatás megítéléséről az önkormányzat képviselő-testületének felhatalmazása alapján, átruházott hatáskörben a polgármester dönt. A temetkezési költségek megelőlegezése iránti kérelem esetén a kérelem beérkezésétől számított 3 munkanapon belül kell döntést hozni.



4. Települési támogatás elemi kár elhárításához


15. § (1) Elemi kárra tekintettel települési támogatásra jogosult az a személy, akinek a bekövetkezett elemi károk miatt létfenntartását veszélyeztető rendkívüli élethelyzetbe került.

(2) Elemi kárnak minősül a tűz, robbanás, vihar, viharon kívüli egyéb elemi kár, földcsuszamlás, talajsüllyedés, földrengés, árvíz miatt bekövetkezett kár.

(3) A támogatás összege kérelmenként maximum 60.000 Ft lehet. Egy ingatlanra egy évben csak egyszer lehet támogatást adni.

(4) Az (1) bekezdés szerint a létfenntartást veszélyeztető rendkívüli élethelyzet akkor áll fenn, ha

a) kérelmező lakhatását biztosító ingatlan elemi kárt szenvedett, és

b) a kérelmezőnek nincs saját, vagy a családja tulajdonában lévő, és haszonélvezeti jogával bíró más, a lakhatását lehetővé tevő ingatlana, és

c) a kérelmezőnek és családjának nincs vagyona, és

d) a családjában az egy főre jutó jövedelem az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 600%-át nem haladja meg,

(5) A kérelmezőnek a kérelméhez csatolnia kell a (4) bekezdés b-d) pontokra vonatkozó nyilatkozatokat.

(6) El kell utasítani azt a kérelmet, mely esetében a kérelmező, illetve családjában élő személy

a) az elemi kárt szándékosan idézte elő,

b) az elemi kár elhárításában, csökkentésében a körülményekhez, lehetőségeihez képest nem, vagy nem megfelelő mértékben vett részt.

(7) Az elemi kárra tekintettel kérelmezett települési támogatás megítéléséről az önkormányzat képviselő-testülete a kérelem beérkezésétől számított 20 napon belül dönt.

(8) A támogatást megítélő határozatban - legfeljebb 3 hónapos határidő megadásával - a jogosultat kötelezni kell arra, hogy támogatási összeg cél szerinti felhasználásáról - a nevére, vagy a családja valamely tagjának nevére szóló számlával - elszámoljon.

(9) Amennyiben a jogosult a támogatást részben, vagy egészben nem a támogatási cél szerint használta fel, vagy az elszámolási kötelezettségének határidőig nem tesz eleget határozatban kell kötelezni a támogatás megtérítésére.



5. Települési gyermeknevelési támogatás


16. § (1) Települési gyermeknevelési támogatásra jogosult az a személy, akik létfenntartását veszélyeztető élethelyzetbe került a gyermekneveléshez kapcsolódó, alkalmanként jelentkező többlet kiadások miatt, és ezért anyagi segítségre szorul.

(2) Az (1) bekezdés szerint támogatást kérelmezni lehet

a) a gyermek születésekor vagy

b) a nevelésbe vett gyermek családjával való kapcsolattartásához, a gyermek családba való visszakerülésének elősegítéséhez

szükséges anyagi támogatásra.

(3) Az (1) bekezdés szerinti támogatást kérelmező akkor van létfenntartást veszélyeztető élethelyzetben, ha a családjában az egy főre jutó jövedelem az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 600 %-át (171.000,- F) nem haladja meg.

 (4) A (2) bekezdés a) pontja szerinti kérelemhez a kérelmezőnek be kell nyújtani a már megszületett gyermek születési anyakönyvi kivonatát.

(5) A (2) bekezdés b) pontja szerinti kérelemhez csatolni kell a nevelésbe vétellel kapcsolatos határozatokat.

(6) A települési gyermeknevelési támogatást eseti jelleggel kell nyújtani. A támogatást egy naptári évben maximum kettő alkalommal lehet megállapítani.

(7) Az egy alkalommal megállapított eseti települési gyermeknevelési támogatás maximális összege

a) a (2) bekezdés a) pontja szerinti okból benyújtott kérelem esetén 20.000 Ft,

b) a (2) bekezdés b)  pontja szerinti okból benyújtott kérelem esetén 5.000 Ft,


(8) A kérelemről a kérelem beérkezését követő 15 napon belül átruházott hatáskörben dönt a polgármester.



III. Fejezet


Természetben nyújtott szociális ellátások


17. § (1) A természetben nyújtott szociális ellátások körében az önkormányzat a következő ellátásokat nyújtja:

a) köztemetés.


6. Köztemetés


18. § (1) A köztemetés költségét nem lehet a helyben szokásos legolcsóbb temetési költségnél magasabb összegben megállapítani.

(2) A települési önkormányzat különös méltányosságból az Szt. 48. § (3) bekezdés b) pontjában meghatározott megtérítési kötelezettség alól:

a) részben mentesíti az eltemettetésre köteles személyt, amennyiben az érintett személy családjában az egy főre jutó jövedelem nem éri el az öregségi nyugdíj 100%-át, egyedül élő esetén a 150 %-át,

b) egészben mentesíti az eltemettetésre köteles személyt, amennyiben az érintett személy családjában az egy főre jutó jövedelem nem éri el az öregségi nyugdíj 80%-át, egyedül élő esetén a 100%-át,

és az érintett személy vagyonnal nem rendelkezik.



IV. Fejezet

Szociális alapszolgáltatások


19.§. (1) Magyaregregy Község Önkormányzata az alábbi szociális szolgáltatásokat biztosítja a szociális alapszolgáltatások körében:

-     házi segítségnyújtást,

-     jelzőrendszeres házi segítségnyújtást,

-     családsegítést,

(2)  Magyaregregy Község Önkormányzata az (1) bekezdésben  felsorolt ellátásokat a Komlói Kistérség Többcélú Önkormányzati Társulás Szociális Szolgáltató Központjával, kötött megállapodás útján oldja meg.


7. Alapszolgáltatások


20.§. Az alapszolgáltatások körébe tartozó szociális ellátások igénybevételéről az intézményvezető dönt.


8. Házi segítségnyújtás


21.§. A házi segítségnyújtás szabályait az Szt. 63.§-a tartalmazza. A települési önkormányzat e feladatát a Komlói Kistérség Többcélú Önkormányzati Társulás Szociális Szolgáltató Központjával megkötött ellátási szerződéssel biztosítja.


9. Családsegítés


22.§. A családsegítés szabályait az Szt. 64.§-a tartalmazza. A települési önkormányzat e feladatát a Komlói Kistérség Többcélú Önkormányzati Társulással Családsegítő és Gyermekjóléti Szolgálatával megkötött megállapodással biztosítja.


10. Jelzőrendszeres házi segítségnyújtás


23.§. A jelzőrendszeres házi segítségnyújtás szabályait az Szt. 65.§-a tartalmazza. A települési önkormányzat e feladatát a Komlói Kistérség Többcélú Önkormányzati Társulás Szociális Szolgáltató Központjával megkötött ellátási szerződéssel biztosítja.


V. fejezet


Záró rendelkezések


24.§. (1)  Ez a rendelet 2015. március 1-jén  lép hatályba, rendelkezéseit a határozattal jogerősen el nem bírált, folyamatban lévő ügyekben is alkalmazni kell.

         (2) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg a szociális ellátásokról szóló  

         2/2014. (II.19.) számú rendelet hatályát veszti.

(3)   Az e rendeletben nem szabályozott kérdésekben a szociális igazgatásról és a szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény, és e törvény végrehajtására hozott magasabb szintű jogszabályok rendelkezéseit kell alkalmazni.



Magyaregregy, 2015. február 19.


           Fülöpné Rákosa Ildikó                                                                  Dr. Markó Gábor

               polgármester                                                                                 jegyző



Záradék:

A rendelet a helyben szokásos módon 2015. február 27. kihirdetésre került.



Magyaregregy, 2015. február 27.



                                                                                                                Dr. Markó Gábor

                                                                                                                          jegyző