Bükkösd Község Önkormányzata Képviselő-testületének 12/2015. (V.29..) önkormányzati rendelete
a helyi környezet védelméről, a közterületek és ingatlanok tisztántartásáról szóló 12/2007. (V.31.) sz. rendelet módosításáról
Hatályos: 2015. 05. 29- 2015. 05. 30Bükkösd Község Önkormányzata Képviselő-testületének 12/2015. (V.29..) önkormányzati rendelete
a helyi környezet védelméről, a közterületek és ingatlanok tisztántartásáról szóló 12/2007. (V.31.) sz. rendelet módosításáról
Bükkösd Községi Önkormányzat Képviselő-testülete Magyarország Alaptörvénye 32. cikk (2) bekezdésében meghatározott eredeti jogalkotói hatáskörében, a környezet védelmének általános szabályairól szóló 1995. évi LIII. törvény 48. § (4) b) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva az alábbi rendeletet alkotja:
1. § A helyi környezet védelméről, a közterületek és ingatlanok tisztántartásáról szóló 12/2007.(V.31.) sz. rendelet ( a továbbiakban: Alaprendelet) III. fejezete helyébe a következő fejezet lép:
Az avar és kerti hulladékok szabadtéri égetése
11. § (1) Az avar és kerti hulladék hasznosításáról elsősorban komposztálással (komposztot talajjavító anyagként lehet felhasználni), ha ez nem lehetséges, elszállításával kell gondoskodni.
(2) Az elszállítás során a települési szilárd hulladék gyűjtésére és elszállításra irányuló kötelező helyi szolgáltatás igénybevételéről szóló önkormányzati rendelet előírásait kell betartani.
(3) Az (1) bekezdés szerint nem hasznosítható - helyben (telken belül, illetve az azt határoló közterületen) keletkezett- kerti hulladék semmisíthető meg égetéssel.
(4) Az égés folyamatának gyorsítására légszennyező vagy bűzös segédanyag nem alkalmazható.
12. § (1) A kerti hulladékot égetéssel történő ártalmatlanítása esetén előzetesen szikkasztani, szárítani kell. Az égetés a tűzvédelmi előírások szigorú betartása mellett, csak felügyelettel, száraz állapotban, kis (maximum 3 talicskányi) adagokban történhet. Az ingatlan tulajdonosa (külön engedély nélkül) bármely bükkösdi ingatlanán égethet kerti hulladékot, a jelen rendeletben foglalt szabályok és korlátozások betartása mellett.
(2) Belterületen, Bükkösd lakossága és a levegő tisztasága védelme érdekében a kerti hulladék égetése megfelelő légköri viszonyok esetén szeptember 1-től május 31-ig terjedő időszakban, pénteki és szombati napokon 900 és 1800 óra között lehetséges. Kivéve a munkaszüneti és ünnepnapokat.
(3) Erősen párás, ködös időben, valamint szélmozgás (> 15 km/óra) esetén tilos az égetés, tüzet gyújtani csak szélcsendes időben szabad.
(4) Belterületen tüzet gyújtani csak a szomszédok előzetes tájékoztatása és túlzott zavarása nélkül lehet.
(5) Az égetendő kerti hulladék nem tartalmazhat semmilyen idegen anyagot (kommunális, ipari eredetű vagy veszélyes hulladékot, műanyagot, gumit, vegyszert, festéket, permetszert, ezek maradékait és csomagoló anyagait, elhullott állatot).
(6) A kerti hulladék égetése csak megfelelően kialakított helyen, a vagyon és személyi biztonságot nem veszélyeztető módon, az emberi egészség és környezet károsítása nélkül történhet.
(7) A kerti hulladék égetését úgy kell végezni, hogy a környezetet erősen zavaró, ingerlő (füst, bűz, pernye, korom, hőterhelés) hatása ne álljon fenn, az tűz- és robbanásveszélyt ne jelentsen. Tilos égetni a szomszédos telken lévő épülettől 10 m, saját telken lévő épülettől 5 m távolságon belül. Égetni csak úgy szabad, hogy a keletkező hő és füst az égetés környezetében lévő zöld növényeket (pl. fát, bokrot, zöldfelületet) ne károsítsa.
(8) A hatóságilag elrendelt általános tűzgyújtási tilalom alól a rendelet nem ad felmentést. A helyi viszonyok alapján az önkormányzat is elrendelhet tűzgyújtási tilalmat.
(9) Külterületen az irányított égetés során az Országos Tűzvédelmi Szabályzatról szóló 54/2014. (XII.05.) BM rendelet (továbbiakban: OTSZ) szerinti engedélyeztetési kötelezettségeknek eleget kell tenni.
(10) A kerti hulladék égetése kizárólag az ingatlan tulajdonosának tudtával és jóváhagyásával végezhető. Az égetést kizárólag cselekvőképes nagykorú személy végezheti, aki nem áll szeszesital, vagy egyéb, a cselekvőképességet befolyásoló anyag vagy szer hatása alatt.
(11) Amennyiben az égetéssel járó hatásokat (pl. füst, bűz, pernye, korom, hőtermelés) felerősítő időjárási körülmény alakul ki, az égetést végző köteles a tüzet azonnal eloltani és a levegőszennyezést megszüntetni.
(12) A tűz folyamatos őrzéséről és veszély esetén annak eloltásáról az égetést végző köteles gondoskodni. A tüzet magára hagyni tilos. Az égetés helyszínén olyan eszközöket illetőleg felszereléseket kell készenlétben tartani, amelyekkel a tűz terjedése megakadályozható, azonnal eloltható, így különösen kerti locsolótömlőt, vagy legalább 50 l vizet edényben, tűz oltására alkalmas tűzoltó készüléket, lapátot, ásót, vasvillát vagy egyéb kézi szerszámot.
(13) A helyben keletkezett kerti hulladék égetését ingatlanon belül kell végrehajtani, közterületet, vagy más ingatlanát erre a célra igénybe venni tilos.
(14) Az égetés befejezésével az égetést végző köteles a tüzet eloltani, a parázslást - vízzel, földtakarással, kéziszerszámokkal - megszüntetni, a helyszínt és annak környezetét tűzvédelmi szempontból átvizsgálni, és minden olyan körülményt megszüntetni, ami tüzet okozhat.
(15) Amennyiben a tűz elterjed, és az égetést végző azt nem tudja megfékezni, köteles haladéktalanul bejelenteni a tűz terjedését a tűzoltóságnak. Bejelentés után az égetést végző köteles az égetés helyszínén tartózkodni a tűzoltóság megérkezéséig.
(16) Jogszabálytól eltérő vagy hatósági engedély hiányában végzett tűzgyújtási tevékenység tűzvédelmi bírságot von maga után.”
2. § Az Alaprendelet IV. fejezete helyébe a következő fejezet lép:
„IV. Fejezet
13. § (1) Tilos az égetés folyamatának gyorsítása céljából légszennyező, bűzös, vagy tűzveszélyes segédanyag (pl.: benzin, gázolaj, hígító) használata.
(2) Belterületen tilos a lábon álló növényzet égetéssel történő megsemmisítése. Külterületen pedig tilos a zöld növényi részeket tartalmazó lábon álló növényzet égetése.
(3) Tilos a kerti hulladék égetése hivatalok, egészségügyi, oktatási és gyermekintézmények, kulturális és közösségi intézmények, nyitott sportlétesítmények 100 m-es környezetében, az intézmény működési ideje alatt.
(4) Tilos a kerti hulladék égetése elektromos, távközlési és gázvezetékek 10 méteres övezetén belül.
(5) Tilos a kerti hulladék égetése a véderdők és a helyi védelem alatt álló területeken.
(6) Tilos az égetés közút mellett, az út tengelyétől számított 20 méteren belül. Az égetés a közlekedés biztonságát nem veszélyeztetheti, a látótávolságot nem csökkentheti.
(7) Tilos olyan időszakban égetni, amikor az erre feljogosított szerv a község területén vízkorlátozást rendel el, vagy az égetés helyszínén a vízszolgáltatás bármely okból szünetel, vagy korlátozott.
(8) Belterületen június 1. és augusztus 31. között a kerti hulladék égetése tilos.
(9) A hatóságilag elrendelt általános tűzgyújtási tilalom alól a rendelet nem ad felmentést."
3. § (1) E rendelet a kihirdetés napján lép hatályba.
(2) A rendelet kihirdetéséről az aljegyző gondoskodik.