Kővágószőlős Község Önkormányzata Képviselő-testületének 1/2019. (I. 22.) önkormányzati rendelete

Kővágószőlős Község Önkormányzat Képviselő-testületének 1/2019. (I. 22.) önkormányzati rendelete a helyi temetőről és a temetkezésről

Hatályos: 2019. 01. 22- 2020. 12. 31

Kővágószőlős Község Önkormányzata Képviselő-testületének 1/2019. (I. 22.) önkormányzati rendelete

a helyi temetőről és a temetkezésről

2019.01.22.

Kővágószőlős Község Önkormányzatának Képviselő-testülete Magyarország alaptörvényének 32. Cikk (2) bekezdésében meghatározott eredeti jogalkotói hatáskörében, az alaptörvény 32. Cikk (1) bekezdés a) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva, valamint a temetőkről és a temetkezésről szóló 1999. évi XLIII. törvény ( a továbbiakban: TeTv.) 6. § (4) bekezdésében, 40. § (1) és (3) bekezdésében, 41. § (3) bekezdésében és 42. §-ában meghatározott feladatkörében eljárva - a TeTv. végrehajtására kiadott 145/1999. (X.1.) Korm. rendelet 4. § (1) bekezdésében és az 52. § (2) bekezdésében (a továbbiakban: TeR.) kapott felhatalmazás - az alábbi rendeletet alkotja:

I. Fejezet

Általános rendelkezések

1. A rendelet célja

1. § A tisztességes temetéshez való jog, bármely megkülönböztetésre tekintet nélkül mindenkit megillet. E rendelet célja az, hogy a település területén a helyi viszonyok figyelembevételével biztosítsa az elhunytakat megillető jogot a végtisztesség megadása, az emberhez méltó temetés garantálása érdekében, szabályozza a temető működési rendjét, a temetés lebonyolításának zavartalanságát.

2. A rendelet hatálya

2. § (1) A rendelet hatálya Kővágószőlős község közigazgatási területén működő köztemetőre, valamint annak fenntartásával és a temetkezésekkel kapcsolatos tevékenységre és azok folytatóira terjed ki.

(2) Kővágószőlős község közigazgatási területén e rendelet megalkotásakor köztemető működik. A temető tulajdonosa: Kővágószőlős Község Önkormányzata és a Római Katolikus Egyház.

(3) E rendeletnek a köztemetőkkel kapcsolatos rendelkezéseit a temető működtetése során is alkalmazni kell.

II. Fejezet

A temető használatának és igénybevételének szabályai

1. A köztemető fenntartása és üzemeltetése

3. § (1) A Köztemető üzemeltetéséről a képviselő-testület gondoskodik.

(2) A feladat ellátáshoz szükséges pénzügyi fedezetet a képviselő-testület az Önkormányzat éves költségvetésében biztosítja.

(3) A köztemetőt üzemeltető kötelezettségei:

a) Betartja és betartatja a temető rendjét;

b) Naprakészen vezeti és megőrzi a nyilvántartó könyvet és a sírboltkönyvet;

c) Tájékoztatja a temetőlátogatókat;

d) Biztosítja az eltemetés, urnaelhelyezés feltételeit

e) Biztosítja a ravatalozó és technikai berendezései, tárolók és hűtők használatát azok karbantartását;

f) Biztosítja a köztemető nyitását, zárását;

g) Elvégzi a temető és létesítményeinek tisztán tartását, az utak karbantartását, síkosságmentesítését, hóeltakarítását

4. § (1) A köztemető korlátozott használatú közterületnek minősül.

(2) A köztemető területe - ideértve a parcellákat és sírhelyeket is - és létesítményei feletti rendelkezési jog még ideiglenesen sem adható át, használatukra bérleti szerződés sem köthető. A temetési helyek magánforgalomban adás-vétel tárgyát nem képezhetik. A temető tulajdonosa: Kővágószőlős Község Önkormányzata és a Római Katolikus Egyház. A köztemető helyrajzi száma: 5/1 és 5/2 hrsz.

(3) A köztemető fenntartásáról a helyi önkormányzat gondoskodik.

(4) Az üzemeltető által a köztemetőn belül biztosított, a TeTv. 40. §-ban felsorolt szolgáltatások igénybevétele más temetkezési szolgáltatók számára kötelező.

(5) A köztemető üzemeltetője megbízás alapján jogosult a sírok ápolására, díszítésére vállalkozni térítés ellenében.

(6) A temetőben elhelyezett sírok, síremlékek, tárgyak tekintetében őrzési illetve kártérítési felelősség sem az Önkormányzatot, sem az üzemeltetőt nem terheli.

2. A (köz)temető rendje

5. § (1) A köztemető üzemeltetője a temető rendjére vonatkozó szabályok kialakítása során az alábbiak betartásával köteles eljárni.

a.) A temető rendjét szabályozó hirdetményeket a temetőn belül jól látható helyen ki kell függeszteni.

b.) A temetőben csak a sírok, síremlékek stb. díszítésére szolgáló tárgyak (koszorúk, vázák, virágok, mécsesek, gyertyák stb.) helyezhetők el. Szemetet kizárólag az arra kijelölt helyen szabad kitenni.

c.) A temetőben keletkezett hulladékok gyűjtéséről hulladékgyűjtő-hely kijelölésével kell gondoskodni. A keletkezett szemét elszállíttatásáról az önkormányzat gondoskodik.

d.) A temetőn belül úthálózatot gépjárművel is járható állapotban kell tartani.

e.) A temető területén 12 éven aluli gyermek csak felnőtt felügyelete mellett tartózkodhat. Az általa okozott károkért a felügyelő tartozik felelősséggel.

f.) A temetőbe állatokat bevinni TILOS.

g.) A temetőben végzendő minden munka elvégzéséhez – a sírgondozás kivételével - a temető üzemeltetője adhat engedélyt.

h.) Fát, cserjét a köztemető területén magánszemély nem ültethet.

(2) A köztemetőben végzendő minden munkát - kivéve a sírok gondozását - be kell jelenteni temető üzemeltetőjének.

(3) Az önkormányzat a temető rendeltetésszerű használatához szükséges feltételeket biztosítja, továbbá egy ravatalozót, illemhelyet működtet, vízvételi lehetőséget ingyen biztosít.

(4) A temetői munkákat úgy kell elvégezni, hogy az ne sértsen kegyeleti érdekeket, ne járjon károkozással.

(4) A temetési hely felett rendelkező köteles a temetőhasználatra vonatkozó jogszabályokat és jelen rendeletben foglaltakat betartani, a megváltott sírhelyet gondozni, környezetét gyom mentesítéssel vagy fűnyírással rendben tartani. A temetési hely környezetének számít a szomszédos sírhelyig/sírboltig tartó terület, út fele.

(5) A sírhelyek gondozásával kapcsolatban keletkező szemetet a sírhelyek között tárolni, elásni, elégetni tilos, azt az e célra rendszeresített gyűjtőhelyre kell vinni.

(6) A temető területén a talajt és a gyepet engedély nélkül felásni, illetve a sírokat kerítéssel körülhatárolni tilos.

(7) A temetőben gyertyát égetni úgy szabad, hogy ügyelni kell, miszerint tűzveszély ne keletkezhessék. Égő mécsest, gyertyát -halottak napja és mindenszentek kivételével - a temetőben felügyelet nélkül nem szabad hagyni.

(8) A temetőben mindenki a hely csendjének, a kegyeletnek megfelelő magaviseletet tartozik tanúsítani.

(9) Járművel, gépjárművel a temetőbe behajtani, közlekedni csak az önkormányzat előzetes engedélyével szabad. Az engedélyt az önkormányzat polgármestere adhatja meg. Az önkormányzat polgármestere méltányosságból állandó jelleggel is adhat engedélyt megfelelő feltételek esetén. (pld. tartósan mozgásképtelen személy odaszállítása, rokkant, stb.).

(10) Tilos a sírokon, síremléken olyan szobor, illetve virágtartó elhelyezése, amelyek a közízlést, közerkölcsöt sértik.

(11) Tilos a temetőt, körülvevő kerítést, sövényt rongálni, abból kivágni, azt kitördelni, valamint a sövényt bárminemű hulladékkal szennyezni.

(12) A köztemető nyitva tartása:

a) téli nyitva tartás: 8.00 – 18.00 óra

b)nyári nyitva tartás: 7.00 – 21.00 óra

A téli nyitva tartás november 3. napjától – március 31. napjáig, míg a nyári nyitva tartás április 1. napjától – november 2. napjáig tart.

A nyitva tartás rendjét a temető bejáratánál ki kell függeszteni.

3. A temetkezési helyek kialakításának szabályai

6. § (1) A köztemető belső kialakításának rendjét, az egyes parcellák felhasználási módját – figyelemmel a TeTv. és a TeR. Ide vonatkozó előírásaira is - „temetőrendezési tervben" kell meghatározni. A terv térképet (vázrajzot) is tartalmaz, amelyen a temető egyes területei azonosíthatóak. A tervet az üzemeltető javaslata alapján a tulajdonos készítteti el. A temető térképét a temető bejárata mellett ki kell függeszteni, a változásokat azon legalább évente át kell vezetni.

(2) Temetni, illetőleg az elhamvasztottak maradványait tartalmazó urnákat elhelyezni csak temetkezés céljára kijelölt területen szabad.

(3) A temetőt koporsós sírhely-táblákra, urnás sírhely, urnafülkék (kolombárium), sírbolt (kripta) valamint szociális parcella területekre lehet felosztani. A táblákat folyószámmal ellátott sorokra, a sorokat pedig folyószámmal ellátott sírhelyekre kell felosztani. Az elhamvasztott hamvait tartalmazó urnát urnasírban, vagy urnafülkében lehet elhelyezni.

(4) A temetőben levő sírhelyek méretei:

a) felnőtt sírhely: 2,10 m hosszú 1,60 m mély 0,90 m széles

b) urnafülke 0,30 m hosszú 0,30 m széles

(5) A temetőben lévő sírboltok méretei:

a./ Felszíni méretek:

- 1, 2 személyes sírbolt hossza 350 cm, szélessége 200 cm.

- 3 személyes sírbolt hossza 350 cm, szélessége 250 cm.

- 6 személyes sírbolt hossza 350 cm, szélessége 300 cm.

- 9 személyes sírbolt hossza 350 cm, szélessége 380 cm.

b./ Belső méretek:

- 1 - 3 személyes sírbolt hossza 230 cm, szélessége 90 cm, mélysége 260 cm.

- 6 személyes sírbolt hossza 230 cm, szélessége 175 cm, mélysége 260 cm.

- 9 személyes sírbolt hossza 230 cm, szélessége 250 cm, mélysége 260 cm.

A sírok egymástól való oldaltávolsága 60 cm, a sírboltoknál 100 cm. A sorok közötti távolságnak 80 cm - nek kell lennie. A gyermeksírokat egymástól 30 cm távolságra kell elhelyezni.

A sírhelyek körül betonjárda létesíthető, max. 30 cm szélességben, amelyet úgy kell megépíteni, hogy sem az ott közlekedőket, sem a szomszédos sírhelyek gondozását nem akadályozhatja.

7. § (1) Síremléket csak nyilvántartási könyvbe bejegyzett eltemettető, vagy az általa felhatalmazott személy állíthat vagy távolíthat el.

(2) A síremléket szilárd alapra kell helyezni. A síremlék nem foglalhat el a sírhelynél nagyobb területet. A felállítandó síremlék tervét a temető üzemeltetőjének be kell mutatni. Kegyeletet vagy közízlést sértő síremléket felállítani tilos.

(3) A temetőben sírbolthelyet (kriptát) építeni csak az illetékes építési hatóság engedélyével lehet, Baranya Megyei Kormányhivatal Pécsi Járási Hivatal Hatósági Főosztály Népegészségügyi Osztály előzetes nyilatkozata alapján.

(4) Rögzített ülőhely, rögzített pad az önkormányzat által kijelölt helyen létesíthető. A temetőben folytatott bármilyen munkavégzést (pld. Síremléképítés) a megrendelő, illetve a temettető köteles az önkormányzatnak bejelenteni.

(5) A sírjel, síremlék vagy sírbolt helyreállítására, felújítására az önkormányzat a temetési hely felett rendelkezni jogosultat felhívja, illetőleg az állékonyságot, az életet és biztonságos használatot veszélyeztető állapot (a továbbiakban közvetlen veszély) fennállása esetén köteles felhívni. A felhívást - a temetési hely megjelölésével - a temető kapuján (hirdetőtábláján) és a parcella sarkán 90 napra ki kell függeszteni.

(6) A helyreállításról - saját költségén - a létesítő, illetve örököse köteles gondoskodni.

(7) A sírjel, síremlék vagy sírbolt helyreállításáig a temetési helyre további temetkezés nem történhet.

(8) Rátemetés esetén a lebontott síremléket a betemetéstől számított 90 napon belül az eltemettető köteles helyreállítani. E határidő alól az önkormányzat indokolt kérelemre egy esetben 60 napos halasztást engedélyezhet.

4. A temetési helyek használati ideje és megváltási díja

8. § (1) A temetési hely felett rendelkezési jogosultságot annak megváltásával lehet szerezni.

(2) A temetési helyek használatáért megváltási díjat kell fizetni.

a.) sírhely esetén 5.000,- Ft, 25 évre

b.) sírbolt esetén 7.000,- Ft 25 évre

c.) urnafülke 50.000,- Ft egyszeri befizetés.

(3) A megváltási díjat az első megváltás alkalmával a temettető vagy az általa megbízott, az újraváltáskor a sír felett rendelkező hozzátartozó köteles megfizetni. A díjakat minden esetben a temetést, kihantolást, rátemetést megelőzően kell megfizetni.

(4) Ha kettős sírnál az első temetés napjától számított 25 éven belül újabb temetés nem történik, a használati jog megszűnik, kivéve, ha az arra jogosult a használati jogot ismételten megváltja.

(5) Ha a sírhely nem váltható meg újra, de a hozzátartozó - a használati idő lejárta előtt - a holttest-maradványokat, (hamvakat) a kiürítéskor ugyanabban a temetőben, vagy másik köztemetőben levő új sírba helyezi el, az új sírhely megváltási díja az eredeti sírhely megváltási árának időarányos összegével csökken.

(6) A rokoni háttér nélküli, elhagyott, gondozatlan sírok esetében a sírhasználati idő lejárta után a sírhelyeket akkor lehet újra értékesíteni, ha az üzemeltető hat hónap időtartamon belül legalább kétszer országos és helyi lapban, valamint a temetőben jól látható helyen ezzel kapcsolatos hirdetményt tesz közzé, és a sírokat a hirdetményben megjelölt határidő leteltéig nem váltja meg újra senki.

9. § (1) A művészettörténeti, vagy művészi értéket képviselő síremléket, továbbá az ország vagy Kővágószőlős község életében jelentős szerepet játszó személyiségek sírhelyét (urnáját), síremlékét lebontani, felszámolni nem lehet, azok fenntartásáról, esetleges áthelyezéséről a képviselő-testület gondoskodik.

(2) Az (1) bekezdés szerinti sírhely (urna) illetve síremlék megőrzésére javaslatot a település bármely polgára lehet. A döntés a képviselő-testület hatáskörébe tartozik.

5. A temetésre vonatkozó szabályok

10. § (1) Ravatalozni csak a temetőben az arra kijelölt helyen szabad. Ettől eltérni csak az illetékes tisztiorvos engedélyével lehet. A temetést végző temetkezési vállalkozó köteles a ravatalozásra vonatkozó szabályokat megismerni és betartani.

(2) A halott a ravatalozóban a szertartás megkezdése előtt legfeljebb 3, de legalább 1 órával korábban helyezhető el. A ravatalozásig a halottat hűtőben kell tárolni.

(3) A ravatalozóhelyiséget a temetés előtt legalább egy órával, de minden esetben a ravatalozás megtörténte után azonnal ki kell nyitni. A ravatalra helyezett koporsót a szertartás kezdetéig nyitva lehet tartani. Nem lehet nyitva tartani a koporsót, ha a holttest már oszlásnak indult, vagy súlyosan roncsolódott állapotban van.

(4) Légmentesen lezárva kell tartani a koporsót, ha az elhalt fertőző betegségben hunyt el. Eben az esetben biztosítani kell, hogy a koporsó közvetlen közelében se tartózkodjon senki.

(5) A koporsót a földbe helyezés előtt véglegesen le kell zárni.

(6) A halott-szállítás, a temetések, az újratemetések, a sír- és urna-nyitások során be kell tartani a TeR. vonatkozó szabályait.

(7) Felnőtt sírban az előírt mélységek biztosítása mellett - a koporsóban elhelyezett 2 halotton kívül további 2 urna is temethető. Koporsóba történő rátemetés alkalmazása nélkül a sírban további 2 urna is elhelyezhető. Egy urnafülkében legfeljebb 2 urna helyezhető el.

(8) Felnőtt sírhely díj befizetése mellett a felnőtt sírhely táblába 10 éven aluli gyermek is temethető. Ilyen esetben azonban a sír méreteinek a felnőtt sír méreteivel azonosnak kell lennie.

(9) Lezárt parcellában történő rátemetés és az exhumálás során megüresedett sírhelyekbe történő temetés esetén egyszeres sírhelydíj térítendő, amely a sír használati idejét újabb 25 évre meghosszabbítja.

(10) Sírhely előre nem váltható és a hozzátartozók kivételével másra át nem ruházható. Sírbolthely (kripta) előre megváltható, de csak az önkormányzat által kijelölt helyen. Ilyen esetben a sírbolt, sírbolthely megvásárlásától számított 3 hónapon belül meg kell építeni. Az építtető köteles a megvásárolt sírbolthely és környéke tisztántartásáról gondoskodni.

Köteles továbbá a már megépített sírbolt élet és vagyonbiztonságáról gondoskodni.

(11) A sírboltba koporsóban csak annyi elhalt temethető, ahány férőhelyre azt építették. Ezen túl 3 férőhelyes sírboltba további 10 urna, 6 férőhelyes sírboltba további 10 urna, 9 férőhelyes sírboltba további 30 urna helyezhető el. Amennyiben a sírbolt tulajdonosa a temetkezési jogosultságról a sírbolt könyvben vagy végrendeletileg nem tett rendelkezést, úgy a sírboltban az elhalt hozzátartozói az elhalálozás sorrendjében temethetők el. A sírbolt tulajdonosának kérelmére a sírboltban elhelyezett koporsókban lévő porladáson túli csontmaradványokat össze kell gyűjteni és hamvasztás után urnába, illetve gyermek koporsókban a sírboltba vissza lehet helyezni. Ebben az esetben a maradványok csak egy urnahelynek számítanak.

(12) Az önkormányzati rendelet alkalmazása szempontjából hozzátartozó: a házastárs, az egyenes ágbeli rokon, az örökbefogadott -, a mostoha – és nevelt gyermek, az örökbefogadó -, a mostoha - és nevelő szülő, a testvér, az élettárs, az egyenes ágbeli rokon házastársa, a jegyes, a házastárs egyenes ágbeli rokona, a testvér valamint házastársa.

6. A temetői kötelező nyilvántartások vezetése

11. § (1) A TeTv. és a TeR. Előírásai szerint kötelező nyilvántartások vezetésén túl az üzemeltetőnek külön nyilvántartást kell vezetnie azokról a síremlékekről, amelyek a köztemető fenntartójának a tulajdonába kerültek.

A temetőben kegyeleti jogok gyakorlása céljából az önkormányzat:

a.) nyilvántartó könyvet;

b.) sírbolt könyvet vezet.

(2) Nyilvántartó könyv a következő adatokat tartalmazza: folyószám, a temetés (urnaelhelyezés vagy a hamvak szétszórásának) napja, az elhalt neve, leánykori neve, születési ideje, anyja neve, legutolsó lakóhelyének címe foglalkozása, az elhalálozás időpontja, a sírhelytábla, sírhelysor, temetési hely száma, valamint az eltemettető neve, lakcíme és síremlékre vonatkozó bejegyzések.

(3) A sírbolt könyvet a ( 2 ) bekezdésben meghatározott tartalommal kell vezetni a sírbolt számának feltüntetésével. A sírbolt könyvbe be kell jegyezni a sírbolt felett rendelkezni jogosult személynek a sírboltra vonatkozó rendelkezéseit is.

(4) Az ismeretlen holttest esetében a nyilvántartó könyvbe be kell vezetni az eljáró hatóság nevét, az eljárás ügyszámát.

(5) A nyilvántartó könyvbe és a sírbolt könyvbe az eltemettető és a temetési hely felett rendelkezni jogosult személy tekinthet be.

(6) Az önkormányzat a nyilvántartó könyv, illetve a sírbolt könyv adatai alapján a temető nyilvántartási ideje alatt felvilágosítást köteles adni az elhunyt személy temetési helye után érdeklődőnek

III. Fejezet

Vegyes rendelkezések

12. § A Köztemető fenntartásával és üzemeltetésével kapcsolatos feladatok ellenőrzését a Pécsi Járási Hivatal látja el.

Záró rendelkezések

13. § (1) Az e rendeletben nem szabályozott kérdésekben A temetőkről és a temetkezésről szóló, a 2013. évi CXXXVIII. törvénnyel módosított 1999.évi XLIII. törvény, és az annak végrehajtásáról szóló, 380/2013,(X.25.) Korm. rendelettel módosított 145/1999.(X.1.) Korm. rendelet rendelkezéseit kell alkalmazni.

(2) E rendelet 2019. január hó 1. napján lép hatályba, amellyel egyidejűleg hatályát veszti a 12 / 2004. (VII.15. ) önkormányzati rendelet.